Voor den Raad van Schagen, Zaterdag 13 Juli 1935. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9762 Schoolgeld voor cursus in de Fransche taal. Wegverbetering in de Hoep. De Nes aan het waterleidingnet Grondruil aan de Laan. Wijziging geldleeningsbesluit Het venten langs de huizen, op of aan den openbaren weg te koop aanbieden enz. De nachtwacht moet worden benoemd tot bezoldigd gemeenteveldwachter. Een tweede motorspuit. Openbare Kookles in de Huishoudschool AARDBEVING IN JAPAN. ANTI-ITALIAANSCHE INCIDENTEN. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen op Vrijdag 19 Juli 1935, des namiddags ten kwart over zeven ure. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken en adressen. Ged. Staten, goedkeuring besluit aankoop water „de Mient". Ged. Staten, goedkeuring verordening heffing opcenten gemeentefondsbelasting. Ged. Staten, goedkeuring raadsbesluit verkoop haventerrein. Ged. Staten, goedkeuring herziening le plan van uitbreiding. Ged Staten, goedkeuring besluit wijziging voor waarden kapitaalsverstrekking Woningbouwver- Ge^f'sfaten, goedkeuring suppletoire begroo ting Electriciteitsbedrijf. Ged Staten, goedkeuring begrooting dienst 1935. Th Schermer e.a., dankbetuiging voor zonne scherm op de biggenmarkt. J. Bregman en J. Schoorl Jz. nemen hun benoe ming tot lid der schattingscommissie R.I.B. aan. Proces-verbaal opname boeken en kas van den Gem.-ontvanger. Verslag Vleeschkeuringsdienst 1934. Notulen vergadering Commissie van Uitvoering Vleeschkeuringsdienst. Rapport controle Eierveilingsbedrijf. Woningbouwvereeniging „Schagen" betreffende huurbepaling. 2. Onderzoek geloofsbrieven gekozen raadsleden. 3. Vaststelling suppletoire begrooting dienst 1934. 4 Voorstel tot aanvulling van de verordening op de heffing van keurloonen. 5. Voorstel tot wijziging van de verordening als bedoeld in art. 15 der Leerplichtwet. 6. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van schoolgeld voor den cursus in de Fransche taal. 7. Voorstel tot wegverbetering in de Hoep. 7a. Voorstel tot aansluiting van „de Nes" aan Wa terleidingnet. 8. Voorstel tot grondruil met de erven J. Castri- cum. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening, groot f 70.000. Voorstel tot wijziging van de Algemeene Politie verordening. 11. Voorstel tot aanvulling van de veldwachtersver ordening. 12. Voorstel tot aanschaffing 2e motorspuit en 300 M. slang. 13. Voorstel tot wijziging verordening heffing ver gunningsrecht. 14. Aanbieding gemeenterekening, dienst 1934. Vaststelling kohier hondenbelasting dienst 1935. 10. 15. Blijkens mededeeling van het Hoofd van den cur sus in de Fransche taal worden kinderen van den cursus genomen, uit hoofde van vermindering der inkomsten van de ouders. Om hieraan tegemoet te komen, stelt hij voor het tarief van het schoolgeld te wijzigen, zooals hieronder is aangegeven: Het thans geldende tarief luidt als volgt: van f1000—f1500 f7.50, boven f1500 f 15. Opbrengst f251.25. Voorgesteld tarief: Zuiver inkomen beneden f1000 nihil; van f 1000— f 1500 f 5.—; van f 1501—f 2000 f 10, van f 2001—f 3000 f 15, boven f 3000 f 20. Opbrengst 1262.45. De kosten van den cursus over 1934 hebben be dragen f275.49. B. en W. stellen voor, hiertoe te besluiten. B. en W. stellen voor te besluiten tot wegverbete ring in de Hoep en daartoe in te gaan op het aan bod van den heer C. Schenk Jz., betreffende den aan koop van den noodigen grond. Onder overlegging van een berekening van den Directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland, betreffende de kosten van aan sluiting der niet rendabele gebieden Nes en Tolke- Tjallewal, stellen B. en W. voor, behoudens eindbe slissing van Ged. Staten, het gehucht Nes aan het waterleidingnet te doen aansluiten. Weliswaar zal bedoelde aansluiting een jaarlijksche uitgave vorde ren van f 191.73, doch verwacht mag worden, gelet op de ervaring hieromtrent, dat in de naaste toekomst alle aldaar wonende veehouders voor hun vee lei dingwater zullen willen betrekken, waardoor het be drag der jaarlijksche bijdrage belangrijk zal worden gereduceerd, zoo niet geheel zal worden opgeheven. Ten aanzien van de gehuchten Tolke en Tjallewal kunnen B. en W. geen termen vinden, gelet op het hoog bedrag der jaarlijksche bijdrage, een voorstel tot aansluiting van dit gedeelte der gemeente te doen. In verband met de plannen die de heer Jb. Castri- oum heeft t.a.v. den bouw van een nieuw perceel, stellen B. en W. den raad voor te besluitèn tot grond ruil met de erven Castricum, zulks behoudens goed keuring door Ged. Staten. Ged. Staten maken bezwaar tegen een door de Nutsspaarbank te Kampen gestelde voorwaarde, t.a.v. een geldleening ad f70.000. B. en W. bieden nu een nader ontwerp-besluit ter vaststelling aan, doch be treuren ten zeerste, dat Ged. Staten bezwaar tegen bedoelde h.i. billijke voorwaarde hebben gemaakt, daar thans voor niet minder dan 43/8 kan wor den geleend, terwijl bij de Kamper Nutsspaarbank de leening tegen 4 kon worden geplaatst. Een be langrijk financieel nadeel dus voor de gemeente. B. en W. stellen voor, de algemeene politieveror dening aan te vullen met de bepaling: „Tijdens de kermis is het verboden voorwerpen of waren, van welken aard ook, hetzij langs de hui zen, hetzij op of aan den openbaren weg te koop aan te bieden of te venten, zonder voorzien te zijn van een bewijs van vergunning, afgegeven door Burge meester en Wethouders. Onder dit verbod valt niet het te koop aanbieden van gedrukte stukken. De artikelen 98 en 99 vinden overeenkomstige toe passing. Dit artikel is mede van toepassing op den dag der Paaschtentoonstelling, den dag der harddraverij en op de dagen, waarop winkelweek wordt gehouden." Naar aanleiding van een brief van den Commissa ris der Koningin aan den Burgemeester is wijziging en aanvulling der verordening regelende de eischen van benoemdbaarheid en de bezoldiging der ge meenteveldwachters noodig. B. en W. merken boven dien op, dat de nachtwacht Lievens eventueel zal dienen te worden benoemd tot bezoldigd gemeente veldwachter, in verband waarmede ook diens positie in de verordening moet worden geregeld, hetgeen in het ontwerp tot uiting is gebracht. Zij stellen mitsdien voor de wijziging en aanvulling der verordening overeenkomstig het ontwerp vast le stellen. B. en W. stellen voor, gelet op het voorstel van hel college van brandmeesters van de gemeente Alkmaar over te nemen een 4 cylinder motorspuit, fabrikant Van der Ploeg, voor den prijs van f600, benevens 300 M. slang voor den prijs van f 300. Bedoelde motorspuit verkeert blijkens deskundig onderzoek in zeer goeden staat en zal na eenige re visie een waardevolle aanwinst voor ons brandweer materiaal zijn- De aangeboden slangen zijn nieuw en ten deele voorzien van bronzen koppelingen, de maat der slan gen is zoodanig, dat zij gebruikt kunnen worden op de standpijpen der waterleiding. Bij aanneming van hun voorstel, stellen B. en W. voor de kosten van een en ander te voldoen uit cle gewone middelen. THEATER ROYAL. Schwarzwald Madel. Een muzikale film, hoe mooi ook, is niet door ieder, geliefd. Veelal ontbreekt de intrige, die velen in do bioscoop zoo gaarne zoeken. Het is daarom een aangename verrassing in de mu zikale film „Scharzwald Madel, naast heerlijke mu ziek en waarlijk schitterende natuuropnamen een geestig liefdesspel aan te treffen, dat van begin tot eind boeit. Dit is geen spel van „-Liefde en leed" maar van „Liefde gedragen op muziek" en door de fraaie en- sceneering boeit de film op ongekende wijze van be gin tot eind. Wij zullen ons er van onthouden hier te gaan ver tellen hoe de beide „voetreizende" studenten Hans en Richard hun liefjes veroveren. Als Richard trots met de vrouwe van Hainau weg trekt, en Hans en Barbele zich in hun jonge liefde koesteren, hebben wij een meestal vroolijk avontuur meegemaakt en een kostelijke kijk gekregen op het volksleven van de Schwarzwaldbewoners. De muzikale film, die Ttheater Royal deze week brengt zal dan ook ongetwijfeld ieder bezoeker-veel- "sportêh vër Voo'rüit. genot en bntspanning brengen. L T>-* De openbare kookles, die Woensdag j.1. in de Land- bouwhuishoudschool is gehouden, werd bezocht door 34 dames. Voor den cursus, die 3 September begint, gaven zich reeds 13 leerlingen op. Ouders, die van plan zijn, hun kinderen naar bo vengenoemde school te zenden, worden verzocht hier van zoo spoedig mogelijk opgave te doen, om teleur stelling te voorkomen. GESLAAGD. Geslaagd voor de le klas Gymnasium te Alkmaar, met vrijstelling van mondeling examen, Lideke Ei- kema, leerlinge van de O. L-school te Schagen. MOOIE PROMOTIE. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer D. Schwantje, hoofd der Mulo-school te Tondano, is benoemd tot Inspecteur bij het Hooger Onderwijs. Ressort Oost- Java, standplaats Soerabaja. SCHOOLREISJE. De resultaten van de lijsten aan onze burgerij ge presenteerd voor de leerlingen onzer R.K. school, zijn van dien aard, dat de kinderen naar Schoorl en Ber gen kunnen, om daar naar hartelust van een dag buiten te kunnen profiteeren. DE M.U.L.O.-EXAMENS. Donderdag slaagde voor het M.U.L.O.-diploma A Jan Starreveld, leerling van de Schager U. L. O.- school. De Europeanen verlaten Abessynië. Tengevolge van het onvermijdelijk schijnende oor logsgevaar in Abessynië verlaten de European en dit land meer en meer. Bovenstaande laatste foto uit het zwarte keizerrijk vertoont keizer Haile Selassie met de keizerin en kroonprins Makonnen, de hertog van Harrer, waar zich juist de laatste dagen anti-Italiaansche inci denten voorgedaan hebben, in het nieuwgebouwde paleis aldaar. De bevolking en de school jeugd juichen de op het balkon sta ande keizerlijke familie toe. Ingezonden stukken. Schagen, 12 Juli 1935. Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd plaatsing van het onderstaande in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. HET KORFBALSPEL IN SCHAGEN. Alhoewel het de meesten onbekend zal zijn, wordt er reeds enkele weken druk „gekorfbald" achter de openbare school. Voor velen is dit spel onbekend en daarom is het ons een genoegen enkele voordeelen er van te vermelden. Wanneer korfbal goed wordt gespeeld op een veld van behoorlijke afmetingen, vereischt het vlugheid en algemeene lichaamsbeweging, waarbij het min der éénzijdig is dan andere balsporten. Het werpen, omhoog reiken om de bal te vangen, rompbewegingen om langs een tegenstander te ko men, noodzaken tot activiteit der romp- en schou derspieren. Inspanning en rust wisselen elkaar voortdurend en snel af. De indeeling van het speelveld in drie vakken brengt mee, dat de spelers bij „draaien" van taak veranderen, zoodat er ook hier geen éénzijdige ar beid is als aanvallen of verdedigen. Bovendien is elke speler absoluut op samenspel aangewezen. Juist het vlugge samenspel geeft een groote aantrekkelijkheid voor toeschouwers. Ten laatste bevordert het korfbalspel ook de sport onder de meisjes en in dit opzicht staat het andere Dat meisjes en jongens samenspelen is zéér te waardéeren, want- daardoor wordt elke ruwheid uit gesloten, welke afbreuk zou kunnen doen aan het spel. Wij hopen dat na deze beschouwingen tot de prac tijk kan worden overgegaan en dat Schagen in hei bezit zal komen van een bloeiende korfbalclub. Het voorloopig bestuur. Vele dooden en gewonden in Sjisoeoka. Tokio: Het district Sjisoeoka, 150 K.M. ten Zuidwesten van Tokio is om 17.25 uur plaatselijken tijd door een hevige aardbeving geteisterd. Taltrijke gebouwen zijn ingestort en verscheidene branden braken uit. De ver bindingsmiddelen zijn verbroken. Ook in Tokio zelf is een aardschok gevoeld, hoewel niet zoo hevig. Officieel wordt medegedeeld, dat het aantal dooden in de stad Sjisoeoka tot dusver vier en twintig be draagt, terwijl acht en vijftig personen werden ge wond, waarvan drie levensgevaarlijk. DE HOOGSTE WEG IN MIDDEL-EUROPA. De weg over den Glockner in de Oost-Alpen zal weldra gereed zijn. Het is de hoogst geleg en weg die ooit in Middel-Europa tot stand kwam. Hierboven zien wij het laatste gedeelte van den weg, die zich om den Törekopf slingevt. In totaal zijn in deze stad vijf en dertig huizen volkomen verwoest, terwijl dertien perceelen ernstige schade hebben opgeloopen. Onder de gewonden bevinden zich dertig meisjes» die werkzaam waren in een mouseline-fabriek, welke door de aandbeving voor een deel verwoest werd. Tengevolge van de beving had in een apotheek een explosie plaats, waardoor de zaak geheel in vlammen opging. Op het oogenblik zijn alle andere door do beving veroorzaakte branden gebluscht. Niet alleen in de stad Sjisoeoka werd ernstige schade aangericht, doch ook in de omgeving zijn tal rijke huizen ingestort. Nabij Sjimisoe werd de ex press-trein Kobe-Tokio tot stilstand gebracht, door dat een spoorbrug was ingestort. Het verkeer in het gebied van de aardbeving wel ker centrum naar alle waarschijnlijkheid iets ten Zuid-Westen van Sjisoeoka is gelegen, wordt ernstig gestremd. Talrijke telefoonverbindingen zijn verbroken, ter wijl ook het spoorwegverkeer op verschillende lij nen is gestremd. Consul beleedigd en bedreigd, inheemsch ïtaliaansch soldaat met steenen Reuter meldt uit Rome: Men deelt hier mede, dat de Italïaansche consul te Harrar door een Ethiopisch officier is beleedigd en bedreigd, en dat voorts een ïtaliaansch inheemsch soldaat door inboorlin gen met steenen zou zijn gewond. De gezant te Addis Abeba heeft een formeel protest ingediend. Omtrent het eerste der twee incidenten in Abes synië deelt het agentschap Stefani nog mede, dat c?d Italiaansche consul te Harrar, toen hij zich in dén morgen van den 6den Juli per auto naar Diredaüa begaf, onderweg werd aangehouden door een troep Abessynische soldaten, onder bevel van een officier, die hem uitscholden en een dreigende houding aan namen. Het andere incident, dat op den middag van den* zelfden dag plaats vond, betrof volgens Stefani een Askari van het Italiaansche consulaat te Harrar, dïo zich naar zijn post begaf. Hij werd door ongeveer twintig lieden, waaronder politie-beamlen en soldaten in uniform, omsingeld en er werd met steenen naar hem gegooid, tenvijl hem bovendien stokslagen werden toegediend. Italiaansche pers verontwaardigd^ De Incidenten hebben bij de geheele Italiaansche openbare meening een gevoel van onrust teweeg ge bracht. De aanhoudende herhaling van dergelijke inciden ten is volgens de „Gioreale d'Italia" de directe be vestiging van de oorlogszuchtige mentaliteit die zich in Abessynië tegen Italië gevormd heeft. Hierdoor is bewezen dat de Abessynische strijdlust steeds prov<» ceerender en onbeschaamder wordt. Dit is niet een periodiek verschijnsel, doch een uiting van de alge meene politieke tendenz in Abessynië. „Piccilo" schrijft: De beide incidenten van Harrar vormen wellicht de slotschakel in een lange keten van zinlooze provocaties. De waardigheid en het prestige van Italië worden er ten zeerste door ge kwetst, zelfs indien Italië wegens een overdreven lief de tot den vrede dit niet zou willen, en zelfs wanneer andere landen het direct zouden willen verhinderen, dwingt toch de huidige stand van zaken Italië tot dadelijk handelen. Andere dagbladen beschouwen elc incidenten als Abessynische provocaties, die slechts de agressieve mentaliteit van Abessynië bevestigen. De laatste incidenten toonen aan, dat er een nauw verband bestaat tusschen de oriënteering van het centrum des lands en de uithoeken. In dit verband herinnert de „Giornale dTtalia"' er aan. dat de Negus kort geleden een bezoek heeft gebracht aan Harrar, waar zijn persoonlijke in vloed bijzonder krachtig is en waar Haile Selas.^i duidelijke richtlijnen moet hebben gegeven ten opzichte van de tegenover Italië aan te neurn houding. Dat komt trouwens overeen met den geest, die gewekt is in de bevolking van Zuid* Abessynië en Harrar. door middel van strooibil jetten, die op groote schaal zijn verspreid en die het portret van den keizer vertoonen. met de woor den: „Oorlog tegen Italië". Het ligt voor de hand aldus gaat het blad voort dat de verantwoor delijke kringen te Addis Abeba, bii illusie reke nende op krachtige samenwerking, zich in een poli tiek hebben gestort, waaruit thans geen uitweg meer is. Na de poging van Den Haag om te ont wijken. vermenigvuldigen de Ahessvnische we no nen nu de incidenten. Italië duldt, en wacht. Nié mand echter ter wereld kan verwachten, dat cÜfc dulden grenzeloos zal ziin.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9