Bankier Schaap gearresteerd. De zuivering van Oss Maandag 15 Juli 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9763 De Oostenrijksche Bonds kanselier Dr, Schuschnigg bij auto-ongeluk gewond AUTO-BOTSING. DE SNEEUWBAL ROLT VOORT KIJKEÜ «KO0PErUij(LOE(K 27STE ESPERANTO-WERELDCONGRES TE ROME. IN PARIJS AANGEHOUDEN. NOG IN HET BEZIT VAN ENKELE DUIZENDEN GULDENS. WORMERVEER. Vrijdag is de voort vluchtige bankier L. Schaap, die gezocht werd wegens verduistering op groote schaal, te Pa rijs aangehouden. De Commissaris van Politie te Wormerveer, de heer F. W. de Groot, had aanwijzingen gekregen, dat de voortvluchtige zich in de Fransche hoofdstad moest bevin den. Woensdag; heeft de heer De Groot zich naar Parijs hegeven. en Vrijdagavond slaagde hij erin den heer Schaap aan te houden. Hij trof hem aan in het sta tion Paris-Nord. waarheen hij zich had begeven, om dat hij vermoedde, daar den vluchteling te zullen treffen. De heer De Groot was niet vergezeld van Fransche politie. Toen hij. den heer S. aansprak, en hem voor gearresteerde verklaarde, pleegde de arrestant geen enkel verzet. Integendeel verklaarde ■hij zich bereid onmiddellijk met den Commissaris uit Wormerveer naar Nederland terug te keeren. Hierdoor werd een verzoek tot uitlevering ahn de Fransche autoriteiten, overbodig. Met den Franschen nachttrein zijn de heer De Groot en zijn arrestant nog denzelfden nacht van Parijs naar Nederland gereisd. Na aankomst in Nederland begaven zij zich recht streeks naar Wormerveer. waar men Zaterdagmid dag te 12 uur arriveerde. De heer S. was bij zijn aanhouding nog In het bezit van eenige duizenden guldens. Tot nu toe heeft hij. voor zoover ons bekend, geen inlichtin gen verstrekt omtrent zijn verdere plannen, welke hij bij niet arrestatie had. Men heeft den indruk, dat hij al dén tijd. dat hij gezocht werd. in de Fransche hoofdstad zonder een bepaald doel heeft rondgedoold. ZIJN ECHTGENOOTE OP SLAG GEDOOD. Geruchten omtrent een nationaal-socialistischen aanslag worden door de regeering met kracht tegengesproken. Den Oostenrijkschen Bondskanselier, Schuschnigg, die zich Zaterdagmiddag per auto met zijn vrouw en zoontje naar een vacantie-oord begaf, is bij Ebelsberg in de buurt van Linz een zeer ernstig auto-ongeluk overkomen. De auto van den bonds kanselier is, doordat de chauffeur onwel werd en de macht over het stuur verloor, tegen een hoorn ge hotst. Schuschnigg zelf werd uit het voertuig ge slingerd, bleef ongedeerd en heeft alleen een ze nuwschok gekregen. De echtgenoote van den bonds kanselier echter, mevrouw Henna Schuschnigg, werd op slag gedood. Het 9-jarig zoontje is licht aan het hoofd gewond en ligt in het ziekenhuis te Linz, waarheen ook dr. Schuschnigg vervoerd werd. Onmiddellijk nadat Schuschnigg in het ziekenhuis te Linz den dood van zijn vrouw vernomen had, liet hij zich naar Ebelsberg rijden en verbleef een kwar tier lang aan de baar. Daarna reeds hij naar Linz terug. In den namiddag is het lijk vervolgens naar Linz vervoerd en in de Carmelietenkerk op de baar gelegd. Bondspresident Miklas heeft zich. eveneens naar Linz begeven. Graaf Rcvertera, veiligheidsdirecteur in Opper- Oostenrijk, heeft met nadruk verklaard, dat aan het tragisch ongeluk iedere schuld van anderen vreemd is. Zoodra in de middaguren de eerste berichten om trent het ongeluk in de Weener extra bladen wer den gepubliceerd, deden de wildste geruchten de ronde. Zeer hardnekkig ging het gerucht dat sprake zou zijn van een nieuwe putsch der nationaal-so- cialisten en werd dit ongeluk als een signaal tot opstand beschouwd. De politie nam direct zeer uitgebreide veiligheids maatregelen, door het bezetten der openbare gehou wen. Des avonds tegen 6 uur maakte de regeering het ongeluk door de radio bekend, waarbij er speciaal de nadruk op werd gelegd, dat het ongeluk niet aan een aanslag was te wijten. Prins Starhemberg, die met vacantie in Italië ver toefd, zal zoo spoedig mogelijk naar Weenen terug- keeren. De Bondscommissaris voor Heimatdienst overste Adam heeft namens de Bondsregeering nog de vol gende bijzonderheden aangaande het ongeluk me degedeeld: Om half tien vertrokken dr. Schuschnigg en zijn WAARSCHUWING kooktijd minuten PEN-JEL is ook het voordeeligst in gebruik; het groote doosje van 55 ets. is voldoende voor 4 pond aardbeien, frambozen, kersen, bessen enz. GRATISproefpakje tegen inzending van 6 ets. in postzegel voor porto en verpakking aam NEDERLANDSCHE PECTINE-INDUSTRIE Chasséstraat 30 Amsterdam echtgenoote, vergezeld van hun zoontje Kurt per auto uit Weenen, om te St. Gilgen aan het Wolf- gangmeer de zomervacantie door te brengen. De wa gen werd bestuurd door den chauffeur van den Bondskanselier, Pithl, die reeds jarenlange ervaring bezit. In een tweede auto hadden de beide adjudan ten van den bondskanselier plaats genomen. Om 12 uur 25, toen de auto vlak bij Linz was, tus- schen de plaatsjes Assling en Ebelsfoerg, wendde de chauffeur plotseling den wagen naar links en reed met volle kracht tegen een boom. De bondskanselier bleef ongedeerd, doch werd uit den wagen geslingerd en bleef bewusteloos aan den kant van den weg liggen. Mevrouw Schuschnigg schijnt van haar plaats in den wagen omhoog te zijn geworpen en daarbij met den kap van den wa gen in aanraking te zijn gekomen en op slag gedood te zijn. De zoon van den Bondskanselier werd licht en de chauffeur levensgevaarlijk gewond. Nadere berichten melden nog, dat de auto met een snelheid van 100 K.M. heeft gereden, omdat op het traject, waar de botsing plaats vond, de bevolking zeer nationaal-socialistisch gezind is. De chauffeur was reeds tien. uur in functie en daar door vermoeid. Bij zijn aankomst in het ziekenhuis kon hij nog tegen den dokter zeggen, dat het hem plotseling zwart voor de oogen was geworden. Daarna verloor, hij het bewustzijn. Negen personen gewond. Zaterdagmorgen elf uur reed op den Rijksstraatweg te Hedel, in de richting Utrecht, een Ford-auto, be stuurd door den heer P. van Hoesel uit Eindhoven. In den wagen bevonden zich verder nog vier heeren, allen uit Eindhoven. Achter dezen wagen reed een open Buick, bestuurd door den chef van de City-garage te Eindhoven en waarin verder nog twee dames, twee kinderen en twee heeren gezeten waren, allen eveneens uit Eind hoven afkomstig. Toen laatstgenoemde wagen den eerste wilde pas- seeren, werd de Ford-auto in de flank aangereden, met het gevolg, dat deze in een sloot terecht kwam, terwijl de Buick-wagen tegen 'n langs den weg staan- den boom hotste. Beide wagens werden totaal ver nield. Acht van de elf personen werden door glasscherven gewond, terwijl een meisje ernstige verwondingen be kwam. Twee passagiers bleven ongedeerd. Dr. Stemann uit Zaltbommel, die gewaarschuwd werd, was spoedig ter plaatse en verleende de eerste geneeskundige hulp. Hij achtte overbrenging der ge wonden naar het ziekenhuis noodzakelijk. Door pas- seerende auto's werden de slachtoffers naar het zie kenhuis te Zaltbommel overgebracht. Na aldaar ver honden te zijn, konden zij hun weg vervolgen, terwijl het meisje ter verpleging moest worden opgenomen. De burgemeester en Rijkspolitie waren op het ter rein van het ongeval aanwezig; Arrestatie van medewerker van Ossche bende. Op verzoek van de Koninklijke Marechaussee te Oss, is Zaterdagmorgen te Nijmegen gearresteerd een zekere Snabel, inspecteur van een verzekeringsmaat schappij, die ervan verdachtwordt, inlichtingen te hebben verstrekt aan leden van het Ossche milieu, waarop brandstichtingen en kippendiefstallen volg den Tot nu toe ontkent de verdachte hardnekkig, doch het bewijsmateriaal is zoo overstelpend, dat hij ter beschikking van de justitie is gesteld. De ontmaskering van dezen verzekeringszwende laar heeft thans een helder licht doen schijnen op vele duistere zaken. De heer S. specialiseerde zich voornamelijk in verzekering legen diefstal cn in braak, en hij profiteerde handig van de groote onvei ligheid te Oss en omgeving om zijn verzekeringen af te sluiten. Naarmate de inbraken in oostelijk Noord- Brabant veelvuldiger voorkwamen, floreerden de za ken van den verzekeringsinspecteur steeds beter en de lieden, die bij hem hun inbraakverzekeringen af sloten, konden weinig vermoeden, dat hij zelf de in braken op touw zette. De verzekeringsinspecteur stond namelijk in nauw contact met de meest be ruchte Ossers en zijn trouwste trawanten waren Toon de Soep, L. V. bijgenaamd Bijs de Sijp en v. d. H. bijgenaamd de Brus. S. sloot persoonlijk ten huize van zijn cliënten de verzekeringen af en hij beweerde dan, dat hij speci aal opdracht van zijn verzekeringsmaatschappij had gekregen en in verband met de toenemende onveilig heid in deze streek de plaats, waar de menschen hun geld bewaarden, goed op te nemen. Hij bezichtigde dan de brandkasten, liet zich de werking der sloten uitleggen en was terdege van de situatie op de hoog te, als hij de woning verliet. Deze waardevolle inlich tingen verschafte hij op zijn beurt aan de genoemde Ossclie inbrekers, die daar hun voordeel mee deden. Hieruit is het te verklaren dat de buit, welke Dikke Toon de Soep bij zijn talrijke inbraken bemachtigde, steeds zoo aanzienlijk was. S. heeft niet alleen de noodige inlichtingen verstrekt, doch hij heeft ook metterdaad aan de vele succesrijke inbraken meege holpen, door de inbrekers met zijn eigen auto naar de plaats van het misdrijf te vervoeren. Onopgehelderde zaken. Volgens de bekentenis van Dikke Toon de Soep heeft hij hem cn nog eenige anderen op een Septem- bernacht van 1933 met zijn auto naar Tubbel'gen ver voerd, waar bij een inwoner van Rethum (O.) een brutale inbraak werd gepleegd. De mannen drongen het huis binnen, waaruit zij een groote brandkast naar de bosschen sleepten cn deze la sardine open scheurden. Een aanzienlijk bedrag werd buit ge maakt. De politie vond destijds geen spoor van de inbrekers. S. was ter dege op de hoogte, waar veel geld te ha len was, en toen hem bekend werd, dat de molenaar van H. te Langboom eenige duizenden guldens in huis moest hebben, werd er een inbraak op touw gezet. Maar de. molenaar had zijn vensters van rol luiken voorzien en alle deuren stevig gegrendeld. In den nacht van 11 op 12 Januari 1934 drongen de in brekers, waaronder Toon de Soep, de woning binnen na een rolluik te hebben geforceerd en de pen van het raam te hebben verwijderd. De brandkast werd met valsche sleutels geopend en de indringers maak ten 2000 gulden aan contanten en effecten buit. Ook deze inbraak bleef tot dusverre onopgehelderd. Een andere inbraak op initiatief van S. was die bij den landbouwer van Gr. te Boekei. Zooals men ziet bepaalde S. zijn operatieterrein niet tot Oss en omge ving. In den nacht van 18 op 19 Juli 1933 wist men zich toegang te verschaffen tot de boerderij. Ook hier werd de brandkast met een looper geopend.. Ca. 125 gulden en een aantal gouden sieraden en waardevol le voorwerpen werden ontvreemd. Het politie-onder- zoek bleef vruchteloos. S. gaf de Ossche bende ook het adres van de zus ters v. d. Heuvel, die een boerenbedrijf je uitoefenden in de Broekstraat te Herpen. S. wist dat de zusters eenig geld hadden. In den nacht van 30 April op 1 Mei 1933 werd er ingebroken; de vrouwen werden overvallen en in den kelder opgesloten. Uit de linnenkast in de slaapkamer werd een geld kistje met ca. 250 gulden gestolen. Hiermede verdwe nen de bende. Een der vrouwen wist zich te bevrij den en de buren te waarschuwen. Het bleek aan de politie dat de bandieten goede voorzorgsmaatregelen hadden genomen; eenige zakken zand en een boom stronk waren voor het kelderraam opgesteld. Ook in dit geval bleef het politieonderzoek vruchteloos. Het ophelderen van deze misdrijven mag een schitterend succes voor de marechaus- see genoemd worden, S. was niet alleen vertrouwensman van de beter gesitueerden doch ook van kleine boertjes en land arbeiders, die hun kippen bij hem verzekerden. Hij had met een kippenverzekering druk werk, want kippendiefstallen kwamen dikwijls voor. Deze moeten voor een groot deel op zijn rekening worden gesteld. De verzekering» inspecteur verklaarde aan de politie, dat daarbij alle partijen gebaat waren, zoodat men, volgens zijn mee ning niet van misdrijf kon spreken. Voor de dieven; leverde alles een goede winst op; de gedupeerden hadden hun pluimvee zoo hoog verzekerd, dat zij goede zaken maakten, de verzekeringsagent voer wel bij het afsluiten der posten, terwijl de maatschappij zelf weinig schade leed, omdat zij toch herverzekerd was. Bovendien werd de kleine schade teniet gedaan doordat er nu vele posten van verzekering tegen kip pendiefstal kwamen, terwijl vroeger niemand derge lijke verzekering afsloot. Het is wel een feit, dat pluimvee als regel veel te hoog verzekerd was, hetgeen aanleiding gaf tot frau de. Een aantal der verzekerden zou op de hoogte zijn geweest van de practijlcen van S. en men zou do kippenhokken 's nachts hebben laten openstaan. In hoeverre dit op waarheid berust zal het politic-onder zoek moeten uitwijzen. „Taakverdeeling en specialisatie.* Voorts is gebleken, dat S. heeft samengewerkt met; een assuradeur C. uit Tilburg, die wegens onwaardig© practijken reeds is gearresteerd. C. nam de brandver zekeringen voor zijn rekening en S. specialiseerde zich op inbraakverzekeringen. Uit alles blijkt dat de marechaussée met de arresta- tie van S. een goede vangst heeft gedaan. Ongetwij feld zal het verdere onderzoek nog meer onthullingen; opleveren. S. is naar de marechausseekazerne te Oss overge bracht en daar opgesloten. Naar verluidt, zou de ver dachte voor de marechaussée te Oss een volledige» bekentenis hebben afgelegd. Hij zou verklaard heb ben, dat hij in de macht was geraakt van de Ossche bende. Onder bedreiging met den dood zou hij ge dwongen zijn, de noodige inlichtingen te verstrek- kèn. Het onderzoek duurt voort. ZIJN KIND IN VLAAG VAN RAZERNIJ GEDOOD. Een verschrikkelijk drama heeft zich Zaterdag morgen afgespeeld ten huize vn de familie R. aan de Molenbelt te Deventer. De heer R., die zenuwpa tiënt is. greep in een vlaag van razernij een bijl, en sloeg daarmee zijn 12-jarig zoontje op het achter hoofd. Met een groote wonde en hevig bloedend werd het ventje naar het ziekenhuis vervoerd, waar het is overleden. De vader, die aanvankelijk naar het politic-bureau werd overgebracht, is later naar de Psychiatrische Inrichting BrinkgreVcn vervoord. EEN UNIEKE GEBEURTENIS IN DE ESPERANTOBEWEGING. De Esperanto Persdienst „L.E.E.N." verzoekt ons plaatsing van het ondervolgende: In de laatste jaren neemt hot Esperanto zoo hand over hand toe, dat welhaast niemand meer er aan twijfelt of deze wereldhulptaal zal een belangrijke rol gaan spelen in de internationale verhouding tusschen de volkeren. Het belangrijkste in de Esperantobeweging is het' jaarlijksche internationaal wereldcongres, waarop menschen uit bijna alle landen ter wereld elkaar ontmoeten en in één taal converseeren en besprekin gen voeren als behoorden zij allen tot één land. Het eerste congres werd gehouden in Boulogne sur Mer in 1905; van het laatste congres, dat in 1934 ge houden is, zullen velen zich nog de bijzonderheden herinneren. Tooneelstukken werden opgevoerd, una niem door de pers zeer gunstig beoordeeld en do deugdelijkheid der taal ook voor zang en tooneel werd algemeen erkend. Trampersoneel, politiebeamb ten, postambtenaren, kelners, enz., hadden speciaie cursussen gevolgd en de deelnemers behielden een; onvergetelijken indruk aan dit samenzijn van pl.m, 2000 personen uit een groot aantal landen. Het congres dat dit jaar in Augustus in Rome ge houden zal worden, geeft aanleiding tot de veronder stelling, dat dit alle vorige nog zal overtreffen. Het aantal deelnemers heeft, de 1100 overschreden, ter wijl ook de organisatie geheel anders zal zijn dan voorheen, De voorbereidingen van het congres staan onder leiding van generaal Markies Cordezo di Monseze- molo, voorzitter van het uitvoerend comité, terwijl het congres onder hooge bescherming staat van Z.E. Minister van Staat, senator Mr. Markies Giuscp- pe de Capitani d'Arzogo. Er zullen tochten gemaakt worden door Italië. Over al zullen lezingen worden gehouden vanwege de zo- mer-esperanto-universiteit. Verschillende internati onale geleerden zullen hun medewerking eraan ver- leenen. Eveneens zullen er verschillende vakzittingen gehouden worden, o.a. .Apothekers en Pharmaceutcn, int. politiebond, intern, wetenschappelijke yereeni- ging (generaal Ing. M. Rollet de lTsle), intern, bond van Post- en telegraafambtenaren (Dr. Ed. Spicl- mann), vereenigingen van stenografen, onderwijze!a en vele anderen, alsmede de intern. Blindenbond. De spoorwegen in Italië en de stoomvaartmaat schappijen geven groote rabatten, de radiostations zenden wekelijks berichten over het congres uit en het prachtige historische gebouw van de universiteit te Rome wordt aan de Esperantisten ter beschikking gesteld. Dank zij deze algemeene medewerking, zal dit con gres, hetwelk besloten wordt met een groot intci- nationaal bal, ongetwijfeld ecnig worden in de ge schiedenis der Esperantobeweging. Ook de vrouwelijke scholieren op de groote Londensche rijschool moeten eiken morgen hun paarden zelf verzorgen. Dit is wel de meest geschikte manier om een echte kameraadschap pelijke verhouding te kweeken.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5