U ,T de OMGEVING DE KRAKATAU WERKT WEER. Ingezonden stukken. Geachte Redactie, Wilt u onderstaande s.v.pl. als ingezonden stuk in uw courant plaatsen? Bij voorbaat onzen dank. In Uw blad van Zaterdag 6 Juli komt een berichtje uit Schoorl voor, waarin wordt medegedeeld, dat in liet faillissement van den heer M. Beets te Schoorl, onze Boerenleenbank een vordering heeft ingediend groot f 15154.40. Verschillende Schoorlaars vroegen ons: hoe kan de bank op zulk een bedrijfje zoo'n groot crediet ver strekken? en, indien dit zoo was gebeurd, zou het ook een zeer onjuiste handelwijze van onze bank zijn geweest. Het bericht is echter, voor zoover het dit crediet van f 15154.40 betreft, totaal mis. Onze bank heeft een vordering inderdaad, doch deze beloopt, behalve de daarop vallende rente, slechts f 2500 en deze vor dering is door een zeer solide borgstelling gedekt, zoodat de bank geen.slechte gevolgen van dit faillisse ment zal ondervinden. Dit als geruststelling voor de leden, en spaarders. Namens Bestuur en Raad van Toezicht van de Coop. Boerenleenbank te Schoorl. F. Schermer, kassier. Ons bericht was, zooals al deze berichten, verstrekt door „Handelsbelangen", een zeer betrouwbare bron. Ook bij onze telefonische navraag handhaafde „Handelsbelangen" aan de hand van aan haar verstrekte officieele gegevens het bedrag van f 15154.40. Bij inza ge aan de griffie van de Arr. Rechtbank te Alkmaar bleek ons echter dat de vordering inderdaad f 2500 bedraagt. Blijkbaar heeft dus op een of andere wijze in de officieele ge gevens een verwisseling plaats gehad. (Red.) W1ER1NGERWAARD BOERDERIJ VERBRAND. Zaterdagmorgen is de boerderij aan den Sluizer- weg, bewoond door den heer K. Leeuw en eigendom van zijn schoonvader, den heer Jb. Breed, te Alkmaar, totaal verbrand. De brand is ontstaan in een kapberg met hooi. Deze stond op slechts een paar meter van het woonhuis. Door den feilen brand van het hooi en de droogte is ook het woonhuis een prooi der vlammen gewor den. De spuit was wel spoedig ter plaatse, doch er ging cvnigen tijd verloren voor en al eer water kon gegeven worden. Een gedeelte van de meubelen heeft men kunnen redden, alsmede eenige kleedingstuk- ken. Als oorzaak wordt genoemd het spelen met luci fers of brandglas door kinderen. Huis en inboedel waren verzekerd. Een op het erf staande boet is behouden geble ven. ANNA P AU LO W N A Van onze in den Helder studeerende jeugd werden bevorderd op de U.L.O. school: C. Houtlosser, D. Kaan en S Liefhebber naar de 3e klas; M. Sinke naar de 4e kl.; op de Handelsschool: D. Klerk naar de 2e kl.; J. van Duuren naar de 4e kl.; W. Egmond en N. Keij- zer naar de 5e kl.; op de H.B.S. F. Nieuwland en A. de Wilde naar de 2e kl.; C Taillie, J. Smit en M. Wissekerke naar de 3c kl.; A. Blok, J. v. d. Goes, A. Groneman, Joh. Groneman, J. Kommers en E. Lanting, naar de 4e kl. BARSINGERHORN Onze plaatsgenoot, de heer J. G. Schenk, behaalde aan de Middelbare Technische School te Haarlem, 't einddiploma in de afdeelinf Werktuigbouwkunde. Mej. A. de Waard en de heer J. Everts slaagden voor het eindexamen U.L.O., respectievelijk voor di ploma A en B. Beiden waren leerlingen van de U.L.O. school te Schagen, KOLHORN. Schoolreisje naar Bergen. Het uitstapje der kleinere schoolkinderen te Kol- horn werd dit jaar wel onder ideale omstandigheden gehouden. Doordat ook de zesde kias dit jaar deel nam aan het reisje voor de grooteren, bleef er nu een ploegje yan ongeveer 60 kinderen over. Het was dan ook merkbaar rustiger voor leiders en kinderen, dat geen last werd ondervonden van de grootere belhamels. Bovendien werd het reisje gemaakt met prachtig zomerweer. In den speeltuin, bij de aapjes, in de duinen bij Bergen en aan het strand bij Camperduin hebben de kinderen zich heerlijk vermaakt. Onge twijfeld hebben ze genoten, maar toch had de dag nog meer tot een feest gemaakt moeten zijn. Wij oefenen niet gaarne critiek, maar deze maal is de leiding van het reisje inderdaad in sommige opzichten tekort geschoten. Slechts enkele opmer kingen zullen voldoende zijn om het volgend jaar toleurstelling te voorkomen. In de eerste plaats is het niet verstandig 's mor gens zoo lang te wachten met vertrekken, doordat één der leidsters, al is dit dan een lid van het school- personeel, op dezen feestdag te laat komt. Er dient een reserve aanwezig te zijn. Het vorige jaar had men het buitengewone geluk gehad, dat de Coöp. „De Tijdgeest" een partij koeken en korstjes ter beschikking had gesteld. Dit jaar miste men dat. Maar de financiën waren iets rui mer. Het was o.i. dan ook niet zoo bezwaarlijk ge weest onderweg iets te koopen. Een paar manden kersen zijn onderweg wel te koopen en voor weinig geld verschaft men den kinderen oneindig veel meer pleizier. En men voorkomt een zekere ontevreden heid, waarvoor geen enkele reden behoefde te zijn geweest. LANGEND IJ K ERKENNING VAN SOVJET-RUSLAND. In het laatste nummer van De Tuinderij, orgaan van het Centraal Bureau van de Veilingen in Ne derland, wordt er aan herinnerd, dat het Bestuur van de Centrale Veilingsvereeniging „Warmenhuizen en Omstreken", onlangs tot het Centraal Bureau het verzoek richtte, bij de Regeering te willen aandringen op erkenning van Sovjet-Rusland, daar dit bevorder lijk zou kunnen zijn voor den afzet van tuinbouwpro ducten naar dat land. Van andere zijden was ook een dergelijke aandrang gekomen. Thans is echter een rapport van het college van Regeeringscommissaris- sen gepubliceerd, waaruit blijkt, dat momenteel nog geen mogelijkheid tot het aanknoopen van handelsbe trekkingen bestaat. Uit een onderzoek van een drie tal deskundige personen, die hebben nagegaan, of en in hoeverre mogelijkheden bestonden om tot ex portzaken met de Sovjet-Unie te geraken, is n.1. ge bleken, dat op dit oogenblik geen mogelijkheid be staat voor het tot stand brengen van nieuwe handels transacties ten aanzien van producten, welke onder do Landbouwwet 1933 vallen. Opgemerkt wordt, dat door het thans tot stand gekomen rechtstreeksche contact met de bevoegde Russische instanties de aandacht gevestigd is kun nen worden op onze importmogelijkheden, hetgeen, indien de belangstelling voor onze producten mocht toenemen, van belang kan zijn. De colportagetocht van de afdeelingcn Langen- dijk en St. Pancras van den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond, is uitstekend geslaagd. De tocht ging van Lan- gendijk over St. Pancras en Bergen langs de duin streek tot Petten. In de Jeugdherberg aldaar werd koffie gedronken. Over St. Maarten en Dirksliorn ging men terug. De propaganda-auto van de Noordh. Prop. Cie. vergezelde de deelnemers. Heel wat propa- ganda-matcriaal werd aan den man gebracht. Van de leerlingen van de gemeenschappelijke LhL.O. school is alsnog voor het M.U.L.O.-examen di ploma A geslaagd mej. G. Slot te Broek op Langen- dijk. ZUIDSCHARWOUDE. De jongejuffrouw M. Schene is geslaagd voor het toelatingsexamen voor het gymnasium te Alkmaar. OUDKARSPEL. Mej. Birgit Eecen slaagde dezer dagen voor het toelatingsexamen van het Gymnasium te Alkmaar. Onze plaatsgenoot, de heer A. Borst, slaagde te Haarlem voor het eindexamen van de Middelbare Technische School, afdeeling Bouwkunde. NOORDSCHARWOUDE. WIELRENNEN. De ren- en tourvereen. Onderling Genoegen hield Zondag een rit over 84 K.M. voor de A.-klasse. Dit was de eerste rit om de Van Zijl-beker. De uitslag was: 1. P. Kort, 2 uur 29 min. 40 sec.; 2. H. Quant 2 uur 31 min. 22 sec.; 3. J. van Zijl 2 u. 34 m. 15 sec.; 4. A. Boon 2 uur 40 min. 29 sec De juniores reden dertig K.M. Hiervan was de uit slag: 1. E. Bos, Noordscharwoude, 2. C. Zeegers, St. Pancras; 3. P. Zeegers, St. Pancras; 4. C. Groen, St. Pancras; 5. G. Bobeldijk St. Pancras en 6. P. Blom, Noordscharwoude. De bouw van de nieuwe kerk. Men is thans bezig met het heien van palen voor den bouw van de nieuwe kerk. Naar wij ver nemen zullen er niet minder dan driehonderd pa len van de lengte van 8 a 10 meter ingeheid worden. SAMENWERKING VAN WERKGEVERS- EN WERKNEMERSORGANISATIES IN DEN TUINBOUW. Een belangrijke stap. De drie werkgeversorganisaties en de drie werk nemersorganisaties op het gebied van den tuinbouw hebben besloten samen de vraagstukken, welke de aandacht vragen en zoowel de belangen van de werk gevers als de werknemers betreffen, te behandelen. Het doel der besprekingen wordt als volgt door den Ned. Tuindersbond omlijnd: Het doel is, het dienen van de belangen van den tuinbouw in den meest uitgebreiden zin, met vermijding van de ge varen der partij-politiek. De eerste grondslag der gezamenlijke besprekingen is, dat uiteindelijk de belangen van werkgevers en werknemers in de bedrijven steeds parallel loopen en als zoodanig behooren te worden gezien. De tweede grondslag is, dat het bedrijf zijn waarde ontleent aan zijn belang of bijdrage voor het alge meen welzijn in den meest volledigen zin. De derde grondslag is, dat een bedrijf alleen kan bestaan en zijn maatschappelijke functie kan hand haven bij behoorlijk rendement en dat de verze kering van dit rendement dus voor alle betrokken groepen (speciaal voor de factor loon) van het groot ste belang moet worden geacht en tot taak der Overheid, c.q. gemeenschap behoort, zoodra of zoo lang het bedrijf van primair belang is voor het al gemeen. 4. Wij moeten er naar streven om met zoo groot mogelijke vrijheid en met redelijke gebondenheid te bereiken rechtvaardige, economisch en sociaal wer kelijk passende verhoudingen over de geheele linie. 5. Met het door ons bereikte beschavingspeil en onze beschikking over wetenschap en productiemid delen is niet vereenigbaar zich willoos over te geven aan natuurlijke uitzieking, te langzame of eenzij dige aanpassing of ongebreidelde concurrentie. Zoodra en telkens wanneer het belang van den tuinbouw volgens deze grondslagen te dienen, of in gevaar is, zal desgevvenscht een vergadering van de zes organisaties worden uitgeschreven. Op de eerste vergadering, welke deze week wordt gehouden zal worden besproken: directe hulp aan den tuinbouw, waarvoor oogenblikkelijke maatrege- HOOFDBESTUURS VERG ADERING VAN DEN NED. TUINDERSBOND. Het Hoofdbestuur van den Nedèrlandschen Tuin dersbond heeft een belangrijke vergadering gehou den. Hierin werd besproken de te voeren gezamen lijke bespekingen van de drie, misschien 4 werkge versorganisaties met de 3 werknemersorganisaties over de moeilijkheden in den tuinbouw. Deze drie werkgeversorganisaties zijn de C.B.T.B., R.K. N.B.T.B. en N.T.B., van welke laatste het ini tiatief is uitgegaan. Do mogelijke vierde werkge versorganisatie is hot Kon. Ned. Landbouw Comité. Do richtlijnen, welke hiervoor gesteld dienen te worden, werden aan een uitvoerige bespreking on derworpen en vastgesteld. Verslag werd uitgebracht van een op uitnoodi- ging der Regeering bijgewoonde bespreking over de instelling van bedrijfsraden voor den tuinbouw. De kring Ivennemerland had een verzoek inge diend, om bij de Regeering aan te dringen op de instelling van een Staatshypotheekbank. Aangezien het Hoofdbestuur reeds een dergelijk plan in stu die heeft van den kring Aalsmeer, werd na eenige bespreking besloten, op dit verzoek niet in te gaan. Besprekingen zullen plaats hebben met den regee- ringscommissaris voor den Tuinbouw over het teelt plan 1936. (Deze besprekingen hebben thans plaats gehad.) Den afgevaardigde van den Ned. Tuindersbond werd opgedragen, allereerst op te merken, dat het geen zin en geen doel heeft, om nu over een teelt regeling 1936 te spreken, als de Regeering geen toe zeggingeri doet, dat een richtprijs wordt vastgesteld. In verband met het voorstel van district Noord Holland werd na eenige besprekingen besloten, toch een protestvergadering te houden in Alkmaar. De ze protestvergadering zal worden uitgeschreven te gen half Augustus. Er zal een adres worden verzonden om een verte genwoordiger te verkrijgen in de Stichting voor Bloembollencultuur, welke stichting beoogt, de sa neering van het bollenbedrijf weer in handen van „het vak" te krengen. De N.T.B. heeft in deze orga nisatie nog geen vertegenwoordiger. Andere tuin- bouwbonden wel. Getracht zal worden, om voor de radio een actie te ontwikkelen ten gunste van den tuinbouw. Bij de rondvraag werden eenige minder belangrijke punten afgehandeld. len moeten worden gevraagd, en het systeem van loontoeslag in den tuinbouw. In overweging wordt verder gegeven de bestu deering van diverse belangrijke aangelegenheden en hunne ontwikkeling en toepassing, zooals het clea- ringvraagstuk, handelsovereenkomsten (ook Rus land), binnenlandsche distributie, conserveering, koel huizen, etc., oriënteeringsposten en meer complete voorlichtingsdienst voor productie en handel, cul tuurtechnische voorlichting, collectieve arbeidscon tracten en meer dergelijke belangrijke vraagstukken. W 1 E R 1 N G E N Ernstige aanrijding. Vrijdagmiddag kwam de heer P. Tijsen per rijwiel uit den Vatropperweg en werd daar, daar deze weg zich kruist met den Gemeenelandsweg, aangereden door een luxe wagen uit Den Haag. T. werd van zijn rijwiel geslingerd en bleef bewusteloos langs den weg liggen, terwijl hij hevig bloedde uit verschillende hoofdwonden. De onmiddellijk ontboden geneesheer achtte dadelijke overbrenging naar een ziekenhuis dringend noodzakelijk. De chauffeur schijnt niet ge heel vrij uit te gaan. NIEUWE N IEP O RP Op de gehouden vergadering van 't bestuur van de afd. van den Bond voor Staatspensionneering en auto bestuurders, is besloten de autotocht met de ouden van dagen te houden op Dinsdag 16 Juli a.s. De bedoeling is dat de tocht gemaakt wordt^naar Volendam en van daar een boottocht naar Marken. Waar velen der ouden van dagen nog nimmer op deze plaatsen geweest zullen zijn, belooft dit een in teressante reis te worden. SCHOORL Burgerlijke Stand (2e kwartaal 1935). Geboren: Catlharina Geertruida Theresia, d. v. Beemsterhoer, Jacobus en Spaans, Petronella; Trijn tje Marie, dochter v. Molenaar, Nicolaas en Roos, Cor- nelia; Cornelis, z. v. Schotvanger, Theodorus Jaco bus en Verkerk, Maria Johanna; Gerardus Cornelis, z. v. Berkhout, Jan en Molenaar, Marie; Dirk, z. v. Bootsma, Jacob en Jeensma Li na; Cornelis, zoon v. Modder, Jacobus Cornelis en Meijer, Trijntje; Joannes Bernardus Maria, z. v. Meijer, Cornelis en Reinders, Anna Adriana; Catharina Johanna, d. v. Van Wonderen, Johannes en Nolten, Johanna Cor- nelia; Emma Maria, d. v. Van der Laan, Frederik Louis Marie en Reuser, Johanna Maria Adriana; Cornclia Geertruida, d. v. De Waard, Cornelis en Kool, Cornelia; Margaretha Agatha, d. v. Hopman, Johannes Cornelis en Dirkson, Catharina; Agatha Anna, d. v. Bakker, Gerardus Johannes en Stoop, Alida,; Gerardus, z. v. Kaandorp, Simon en Berk hout, Maria. Gehuwd: Boek, Cornelis Marie, oud 2l"j., reizi ger, won. te Alkmaar en De Jongh, Cornelia, oud 19 j., zonder beroep, won. alhier; Brak, Klaas, oud 23 j., veehouder te Zijpe en Duin, Jannetje, oud 32 j., zonder beroep, won. alhier; Bruijns, Johannes, oud 32 j., landbouwer te Heer-Hugowaard en Don- gelmans, WiLheimina Cornelia, oud 30 j., won. al hier; Graaff, Klaas, oud 27 j., broodbakker en Ruis, Guurtje, oud 32 j., zonder beroep, beiden won. al hier; Van Overmeeren, Andreas Petrus, oud 20 j., bakker en Stam, Petronella Catharina, oud 22 j., zonder beroep, beiden won. alhier; Leegwater, Dirk, oud 21 j., winkelier, won. alhier en Van Houten, Ebeltje, oud 22 j., zonder beroep, won. te Alkmaar; Sporre, Bertus Marinus Cornelis, oud 32 j., chauf- feus en Minkema, Grietje, oud 21 j., zonder beroep, beiden won. alhier; Duinmeijer, Pieter Albert, oud 23 j., motordrijver en Minkema, Renske, 23 j., zon der beroep, beiden won. alhier; Kaandorp, Cornelis, oud 25 j., meeslerk. in een boekdrukkerij en Koor- tens, Anna Catharina, oud 27 j., zonder beroep, bei den won. alhier; Van Enoo, Willem Louris, oud 24 j., timmerman, won. te Alkmaar en Hart, Reinouw- tje, oud 22 j., zonder beroep, won. te Schoorl. Overleden: Pool, Aaltje, oud 43 zonder beroep, echtgen. van Oud, Cornelis; Kroon, Cornelis Mat- thijs, oud 57 j., zonder beroep, echtgen. v. Kuiper Grietje; Van der Sluijs, Trijntje, oud 81 j., zonder beroep, weduwe v. Sevenhuijsen, Willem; Houde- wind, Grietje, oud 82 j., zonder beroep, weduwe v. Beeldman, Klaas; Hoogvorst, Cornelis, oud 75 zonder beroep, weduwnaar v. Hoogvorst, Maartje, echtgen. v. A. Kuijper; Nieuwland, Cornelis, oud 63 landman, echtgen. v. Kooij, Adriaantje; Keijser, Gerrit, oud 78 j., zonder beroep, weduwnaar v. Joon, Maartje. Eenige bijzonderheden over den gevaarlijksten valkaan ter wereld. BATAVIA, 12 Juli 1935. Een van de gevaarlijkste werkende vul kanen der aarde, de Krakatau, toont sinds eenige dagen weer een sterke eruptieve werking. Tot op 1000 meter hoogte wor den geweldige lavablokken geslingerd, rookzuilen van 2000 meter hoogte stijgen ten hemel en geweldige gas-explosies doen het land dreunen. Meerdere dorpen, waar op een dichte aschregen neerviel, moesten ontruimd worden. Het kleine eiland Anak Krakatau, dat bij de laatste uitbarsing van den Krakatau eenige jaren geleden boven den zeespiegel was te voorschijn gekomen, is verdwenen. De Krakatau, de gevaarlijkste vulkaan ter aarde, is een rotseiland in de Soendastraat tusschen Java en Sumatra. De geheele Soenda-Archipel, die zich op een reusachtige brug, die zich van Zuid-Oost-Indo- China tot aan het Australische vasteland uitstrekt en een overblijfsel van den verdwenen brug tus schen Azië en Australië vormt, bevindt, is van over wegenden vulkanischen oorsprong en vormt een van de oudste formaties van de aardkorst. De uitbarstingen van den Krakatau verschillen met die van andere vulkanen door hun buitengewone hevigheid. De eerste enorme uitbarsting had plaats in het jaar 1860. Daarna werkte de berg meer dan twintig jaar niet. De meest verschrikkelijke cata- strophe bracht het jaar 1883. Op 26 Augustus vloog een geheel eiland met 40.000 mensclien letterlijk in de lucht, om voor altijd in den oceaan te verdwijnen. Aan de eigenlijke catastrophe was op 20 Mei een V. Een zeldzaam geslaagde opname van een sierlijke duiksprong van de Anierikaansche zwemster Janice Lison. eruptie van asch vooraf gegaan. Dichte rookwolken stegen uit den berg op en waarschuwden voor het naderend onheil. Maar niemand had er ecnig idee van, hoe gevaarlijk de situatie was, en toen de eerste teekenen van de catastrophe waarneembaar werden, was de vlucht reeds te laat. Binnen eenige minuten verdween het geheele eiland in zee. Slechts giftige asch bleef nog weken- en maandenlang in de lucht hangen en kleurde den avondhemel eigenaardig blauw-violet. Acht dagen lang na het ongeluk was honderd mijl in den omtrek de zon verduisterd. In de geheele wereld bespeurde men de uitwerking van deze geweldige explosie. Een machtige vloedgolf trok; door den geheelen Indischen en Stillen Oceaan tot aan de kust van Zuid-Amerika en richtte in het bijzonder aan de kusten van Java en Sumatra groote schade aan. Slechts een kale rots bleef als een reus- achtigen tand boven water staan. Dat is de verschrik kelijke krater van den Krakatau, waarom heen nog een klein stukje land, nauwelijks meer dan een der de van het vroegere bloeiende eiland, behouden bleef. In den loop der jaren vormde zich daarop weer eenige vegetatie, maar menschcn gingen er niet meer wonen. Sinds 1928 werkt de vulkaan nu weer. In 1931 kwam onder reusachtige springvloeden een nieuw ei land uit het water te voorschijn Anak Krakatau, hetzelfde eiland, dat eenige dagen geleden weer in de zee verdwenen is. De eeuwige heksenketel om den Krakatau schijnt niet tot rust te komen. De regee- ringsautoriteiten hebben reeds een omvangrijke vei ligheidsdienst georganiseerd voor het geval er zich een nieuwe catastrophe mocht voordoen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 7