De vlieg-ongelÉen bij de K. L M. Postrekening No. 23330 Int. Telef. 8 PAGINA'S. No. 20 Tekort van f 124.000 te Zaandam. DE NIEUWE RIJWIELPLAATJES. INPOLDERING VAN DEN D0LLARD. BELGISCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. De piloot op slag gedood. Te vroeg uit brandend vliegtuig gesprongen. TOESTAND IN CHINA WANHOPIG. DEVENTER SCHIPBRUG OP DRIFT. Verkeer totaal gestremd. Eigenaar van woningen onder de gearresteerden. Donderdag 18 Juli 1935. SCHAGER 78ste Jaargang. No. 9766 Dit blad verschijnt dagelijks, behalva Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur. worden AdvertentiSn nog sooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent tftewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. VRAGEN VAN HET KAMERLID VAN BRAAMBEEK. Lijdt de zorg voor veiligheid onder het op voeren der snelheid? - Diepgaand onderzoek verzocht Het Tweede Kamerlid Van Braambeek heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Hebben de ernstige ongelukken, die het laatste hall jaar aan vliegtuigen van de K.L.M. zijn overkomen, den Minister van Waterstaat de overtuiging doen behouden, dat de zorg van de K.L.M. voor de veilig heid op hetzelide hooge peil is gebleven, ook bij het verlangen om de diensten snel uit te breiden en de vliegtijden te verkor ten? Heeft de Minister met name genoegzame zeker heid, dat deze snelle uitbreiding heeft plaats gevon den met vliegtuigen, omtrent wier kwaliteit voldoen de gerustheid bestaat? Is met het oog daarop en mede met het oog op de verliezen, die zulks onvermijdelijk zal oproepen, de omzetting van den wekelijkschen dienst op Indië in een dienst tweemaal per week in elk opzicht ver antwoord te achten en overeen te brengen met den eisch eener maximale veiligheid, zooals de K.L.M. deze in' het verleden steeds liet zien? Is de wijziging in dezen dienst geschiede met uit schakeling van eiken drang om nog niet geheel ver zekerde vluchten te doen 'uitvoeren, mede met vlieg tuigen, die hun doelmatigheid nog niet afdoende hebben bewezen? Vindt de Minister in de hierboven bedoelde onge vallen geen aanleiding om een diepgaand onderzoek te doen instellen haar de gestie der KX.M. voorna melijk met het oog op de veiligheid? .Indien vorenstaande vraag bevestigend wordt be antwoord, is de Minister dan bereid het resultaat van dat onderzoek aan de Kamer over te leggen, opdat de zich- thans openbarende ongerustheid zoo spoedig mogelijk weer kan plaats maken voor de wetenschap dat het „safety first" bij de K.L.M. niet heeft gele den? Voor het dienstjaar 1934. Zaandam: De burgemeester van Zaan dam, de heer Ter Laan, heeft gisteravond in den gemeenteraad medegedeeld, dat door de groote uitgaven, voortvloeiende uit de verer gering der crisis en een tegenvaller der in komsten, het dienstjaar 1934 sluit met een nadeelig saldo van f 124.000.— Verkrijgbaar van 24 Juli af. Tot 7 Augustus geen boete-heffing. Met ingang van 24 Juli a.s. zullen op de kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn de rijwielbelasting- merken voor het belastingjaar 19351936 (1 Augustus 1935 tot en met 31 Juli 1936). De minister van Financiën heeft bepaald, dat go durende het tijdvak van 1 tot en met 7 Augustus 1935 geen boete zal zijn verbeurd wegens het op den openbaren weg berijden van een rijwiel, zonder voor- zien te zijn van het vereischte bevestigde belasting- merk. Plan voor land-aanwinning door Prov. Staten goedgekeurd. In de zitting van de Prov. Staten van Groningen werd goedgekeurd het plan tot landaanwinningen in den Dollard. De benoodigde onteigening zal f180.000 kosten. De raming van de kosten van de werkzaamheden over de geheele oppervlakte der slibben bedraagt f285.600, waarin voor f153.600 arbeidsloonen. Het Rijk zal de kosten van begreppeling betalen, terwijl steun van het Werkfonds is aangevraagd. ERNSTIGE AANRIJDING TE GRONINGEN. Motorrijder zware hersenschnddina be komen. Gistermiddag: omstreeks half vier is od den Turf- t*wv .,e Groningen de 45-iarige motorrijder P. Holthuis, architect te Noorddiik, doordat hij een auto, die van rechts kwam, geen voorrang ver leende door dezen wagen aangereden. vJ/v*met een 7ware hersenschudding en een bekkenfractuur naar het R.K. Ziekenhuis te Gro ningen overgebracht. Het toestel, dat pas in Engeland was aangekocht, volkomen vernield. Dinsdag werd een nieuw militair vliegtuig, gebouwd door de firma Fairy in Engeland en bestemd voor het Belgische leger, op het vliegveld Evere bij Brus sel door den Engelschen chef-piloot Staniland aan de Belgische militaire luchtvaartautoriteiten gepre senteerd. Koning Leopold was daarbij aanwezig. Het toestel is voorzien van een klein kanon en twee machine geweren en wordt voortbewogen door een Hispano Suiza motor van 860 paardekrachten en bereikt een snelheid van 400 K.M. per uur op 3000 meter hoogte, welke hoogte in zes minuten wordt bereikt. Woensdagmiddag drie uur voerde hetzelfde toestel, ditmaal bestuurd door den Engelschen luitenant. Trower eenige acrobatische figuren uit, toen het plotseling als een pijl naar beneden schoot en tegen den grond te pletter wiel. Luitenant Trower werd op slag gedood. Het toestel was geheel verbrijzeld. De verongeluk te officier, die te Gosselies in Henegouwen woonde, waar de firma Fairy een vliegtuigenfabriek heeft, was gehuwd en vader van drie kinderen. New-York. (A.N.P.) Een commandant van de nationale garde. generaal-maioor George Leach, was met een twee-persoons-legertoestel od weer naar Santa Maria in Californië, toen boven de woestijn van Arizona de piloot, kapitein Charles Cuimmings. bemerkte, dat het achterste gedeelte van het toestel in brand stond. Met het voornemen een goede landingsgeleffen heid te zoeken schreeuwde hij voor alle veiligheid zijn passagier toe: „klaar om te springen". De generaal echter verstond alleen maar „sprin gen", en sprong met behulp van zijn valscherm uit het toestel. Toen kapitein Cummings tien mijl verder den tiid gekomen achtte, om uit het vliegtuig te sprin gen miste hii ziin passagier*. Met vliegtuigen en door groepen cowboys werd naar den generaal ge zocht en men maakte zich reeds ernstig ongerust over ziin lot. toen bericht werd ontvangen, dat hii slechts met een lichte armverwonding den grond had bereikt en na een afmattenden tocht door de woestijn bij een ranch was gekomen, waar men hem gastvrij had opgenomen. DUIZEND PLAATSEN ONDER WATER; TWEE MILLIOEN MENSCHEN DAKLOOS. SHANGHAI: De Gele Rivier is in de provincie Sjantoeng de laatste dagen ander- halven meter gewassen. In een oproep aan de bevolking verklaart de gouverneur, dat de toestand nog nooit zoo ernstig en dreigend is geweest. .Bijna 1000 plaatsen zijn volkomen over stroomd. Het aantal vluchtelingen bedraagt twee millioen. Het overstroomingsgebied tusschen Joen Tsjeng en Koeyeh heeft een oppervlakte van 80 bij 320 kilome ter. Na den mislukten oogst van het voorjaar, is thans ook alle hoop op een tweeden oogst de bodem ingeslagen. Door de overstrooming van de Hoangho in Sjan toeng worden omstreeks 500 dorpen met 200.000 in woners bedreigd. Ook Tsjang Sjang wordt bedreigd. In de rivieren drijven vele lijken. Het aantal dakloozen bedraagt in de provincie Ho- pei 120.000. Het gevaar der overstroomingen wordt door de overheid zoo groot geacht, dat zij de koelies met ge weld dwingen, hun medewerking te verleenen aan het werk ter versterking van de dijken bij Hankou. Daar zijn reeds 20.000 man, soldaten, studenten, pad vinders en arbeiders, in de weer om de dijken te versterken. Hanjan, aan den overkant van een rivier gelegen, ten opzichte van Hankou, is vandaag onder- geloopen als gevolg van een dijkdoorbraak. BOTSING TUSSCHEN GROENTEKAR EN AUTO. Voerman zwaar gewond. Op den rijksweg tusschen Tilburg en Breda is gis termiddag een personenauto, rijdend in de richting Tilburg, op een met paard bespannen groentekar van den groentenhandelaar W. uit Tilburg, die uit tegen overgestelde richting kwam, gereden. De auto werd ineengedrukt en kwam, met den groentenwagen aan den linkerkant van den weg in een greppel terecht. W. werd zwaar gewond naar het ziekenhuis ver voerd. De chauffeur kreeg verwondingen aan het ge laat. Het paard werd op slag gedood. De bestuurder van den auto, wilde een anderen auto passeeren en schijnt daarbij de macht over zijn stuur te hebben verloren. Na aanvaring door een Engelsch kustvaar tuig - Schade van eenige duizenden guldens. Gistermiddag om 4 uur is de schipbrug te Deventer door een Engelsch kustvaartuig aangevaren zoodat het grootste gedeelte na zware beschadiging op drift is geraakt, waardoor het verkeer over de brug totaal is gestremd. Het schip, de Duoyant, thuisbehoorend te Huil, meet 320 ton Het had bovenstrooms van de brug in de haven bii de meelfabriek der firma Noury en v. d. Lande zemelen geladen en kwam. met bo- venlast. den kop voor. stroomafwaarts door de brug. die even tevoren een sleep stroom op had doorgelaten. Het Engelsch vaartuig kwam nog goed voor de brugopening. doch de stuurman hield waarschijnlijk niet voldoende rekening met wind en stroom en raakte daardoor het dritvende brug- gedeelte aan den linker IJsseloever. dus dat deel dat niet uitdrijft bii het doorlaten van vaartuigen. Bij de botsing nam het scliip eerst het brugdek mee en sleurde toen het bruggcdeelte, gedragen op zes brugschepen mede naar den kant der spoor brug. Dit brugdeel. op drift gekomen, raakte on derweg. voor het tegen de pijlers der spoorbrug aanliep vast. Men kon het brugdeel met een sleep boot naar den stadswal brengen en weer vasthech ten aan het uitdraaiende gedeelte. Het Engelsche schip voer door. De politie waar schuwde evenwel telefonisch verschillende plaatsen langs de rivier tot Kampen om den kustvaarder aan te houden. Het bleek intusschen dat aan de schipbrug een schade was toegebracht van enkele duizenden gul dens, De brugkakefeite waren ontzet, evenals de vij zel en de schoot. Het brugdek was doorgezakt op een van de brugschepen aan het eind van het afge rukte gedeelte. De politie verlegde het verkeer naar de spoorbrug. Het herstelwerk is dadelijk begonnen. Men hoopt het verkeer over de schipbrug vandaag in den loop van den dag te kunnen herstellen. Eerste vacantie-uitstapje of wel, vader heeft vacantie. De brandstichtingsaflaire Tan 1926, waarbij moeder met drie kinderen om het leven kwam, thans geheel opgehelderd. In Oss blijven de schijnwerpers hun licht bundels werpen op de meest donkere feiten uit het verleden. Toen voor eenige maanden terug de eene wandaad na de andere tot klaarheid werd gebracht, dacht men langzamerhand het hoogtepunt te hebben bereikt. Doch nog steeds wordt de sluier gelicht van meerdere misdrijven en een van de ernstigste, die thans volkomen tot klaarheid gebracht zal worden, is de hemeltergende brandstichtings affaire van Augustus 1926, waarbij een moe der en drie kinderen in de vlammen om kwamen. Zooals wij reeds hebben gemeld, was in den nacht van 10 op 11 Augustus 1926 onder verdachte omstan digheden brand uitgebroken in de woning, bewoond door de arbeidersgezinnen Bever en van Zandvoort, aan de Koornstraat te Oss. Het gezin Bevers slaagde erin tijdig de fel brandende woning te verlaten. De echtgenoot© v. Z. werd in haar slaap door het vuur verrast en slaagde er niet meer in zich met haar kin deren van 3, 2 en 1 jaar in veiligheid te stellen. Na de blussching vond men de ongelukkige moeder in de bedstee, met twee kinderen half verbrand in haar armen, terwijl later op den dag het geraamte van het derde kind aan de voordeur werd aangetrof fen. Reeds dadelijk rees bij de politie vermoeden dat hier misdrijf in het spel was. Het onderzoek leverde ech ter niet het gewenschte resultaat op. De woning behoorde in eigendom aan zekeren H. van E., bijge naamd Driek van Reiniere. Daar opzettelijke brand stichting niet bewezen kon worden, was de verzeke ringsmaatschappij genoodzaakt aan den eigenaar de verzekeringssom ten bedrage van ongeveer f3000 uit te betalen. Toen zoovele Ossche misdadigers den laatsten tijd hun spreekwoordelijk geworden zwijgzaamheid over boord wierpen, kreeg de gemeentepolitie eenige vage aanwijzingen betreffende dit misdrijf, welke in ze kere richting wezen. Met groote activiteit heeft in specteur van Kempen het onderzoek in deze oude zaak heropend. Men stuitte op schier onoverkomelijke moeilijkheden, doch tenslotte wist de politie zoo veel bewijsmateriaal te verzamelen, dat zij tot een eerste aanhouding kon overgaan. De 47-jarige Klaas van G. werd gearresteerd, verdacht van medeplich tigheid aan brandstichting in bovengenoemde wo ning. Verd. werd aan een streng verhoor onderwor pen, doch ontkende iets met de zaak uitstaande te hebben. Van G., die geen gunstige reputatie geniet, werd in weerwil van zijn ontkennende houding ge vankelijk naar 's Hertogenbosch overgebracht en in het huis van bewaring opgesloten. Bij het voortgezette onderzoek rezen ernstige ver denkingen tegen den 32-jarigen Th. J. v. B. Gisteren kon tot arrestatie van dezen tweeden verdachte wor den overgegaan. Van B. werd danig aan den tand gevoeld. Aanvankelijk bleef ook hij ontkennen. Ten slotte moest hij evenwel voor het overstelpende be wijsmateriaal zwichten. Hij viel door de mand en legde een volledige bektenis af. Verd. verklaarde dat hij met zijn neef. den 33-jarigen G. v. G., den nood- lottigen brand heeft gesticht. Eenigen tijd daarvoor had hij bezoek ontvangen van Klaas van G., die hem een zaakje aan de hand kwam doen, waaraan op gemakkelijke wijze een bedrag van f 100 te verdienen zou zijn. Volgens zijn zeggen was van E. bij van G. gekomen met het voorstel, tegen belooning van f 100 het bewuste huis in de Koornstraat, dat eenigszins bouwvallig begon te worden, voor hem in brand te steken. Van G. had echter niet den moed om het te doen. en hij achtte van B. en van G. hiertoe beter geschikt. Na eenig over en weer gepraat werd tot de daad besloten en men kwam. overeen, dat van B. en van G., de roode haan zouden laten kraaien terwijl Klaas van G. als aanbrenger van de tip een deel van de uitgeloofde belooning zou krijgen. In den nacht van 10 op 11 Augustus 1926 werd het plan uitgevoerd, dat zulke tragische gevolgen met zich zou sleepen. De beide brandstichters begaven zich tegen middernacht op weg naar de vrij afgelegen buurtschap Spitsbergen. Het rieten dak van de ar melijke woning werd aan de achterzijde in brand ge stoken en toen de mannen zich overtuigd hadden dat het dak fel brandde, begaven zij zich langs een om weg door de polders huiswaarts, waarna zij zich on middellijk ter ruste begaven, teneinde zich bij even- tueele moeilijkheden een geldend alibi te verschaffen* Nadat de huiseigenaar de verzekeringspenningen in handen had gekregen, werd het Judasloon aan de brandstichters van E. uitbetaald. Volgens verklarin gen van van B. is het geld in twee dagen tijds op de Bossche kermis verbrast. De beide neven van B. en van G. zijn beruchte re cidivisten. Zij hebben meer dan de helft van hun leven wegens verschillende delicten in de gevange nis doorgebracht. Het feit, dat een verstokt misdadi ger als van B. na 9 jaar vrijuit te zijn gegaan thans tot een volledige bekentenis is gekomen, mag dan ook als een groot succes voor de Ossche gemeente politie worden beschouwd. Gisternacht heeft de gemeentepolitie den aanstich ter tot dit misdrijf, den 57-jarigen D. van E. in arrest gesteld. Voorts werd aangehouden de medeplichtige van B., de 33-jarige G. v. G., beiden uit Oss. Zij zijn op het politiebureau opgesloten. De ontknooping van dit afschuwelijke misdrijf zal niet nalaten groot opzien ter plaatse te verwekken, voornamelijk omdat men D. van E. niet tot zulk een ernstige misdaad in staat achtte. Het geeft echter te denken dat behalve het genoemde perceel nog drie huizen, waaronder zijn eigen woonhuis aan den Berghemschenweg, welke hij alle in eigendom had, in vlammen zijn opgegaan. Volgens zijn zeggen zou bij den brand in het laatste perceel een bedrag aan geld gestolen zijn. De afgebrande panden waren al len hoog verzekerd en zij konden dan ook op fraaie wijze worden herbouwd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1