muil liet Katholicisme Goering in den aanval De geestelijken mogen het Nationaal- Socialisme niet in den rug aanvallen. ring de uitsluiting zal intrekken, maar wel om te verklaren dat zij zal zien hoe zij moeilijkheden kan oi ervangen, die niet betrekking tot deze kwestie uit hei capitulantenstelsel voortvloeien. Dit stelsel zelf handhaaft do regeering daar het noodzakelijk is. Het heengaan van Minister Steenberghe. Over liet aftreden van Minister Steenberghe kon Minister Colijn weinig zeggen. Er heeft steeds de meest hartelijke samenwerking bestaan. De heer Steenberghe had bij zijn optreden bedon gen, dat de monetaire politiek opnieuw in het ka binet zou worden besproken als er bijzondere nieu we dingen zich voordoden. Dat dit zou gebeuren, sprak vanzelf. Nu was er een sterke val van het pond, de devaluatie in België en de aanval op den gulden. Na ampele besprekingen was de grootst mo gelijke meerderheid van oordeel, dat er voor ons geen aanleiding tot devaluatie was. De heer Steenberghe meende, dat er geen andere weg dan devaluatie mogelijk was om eens tot een be leren toestand te raken. Daardoor kon hij ook niet meewerken aan het wetsontwerp nopens de vaste lasten. Toen bleef er geen andere mogelijkheid over dan zijn heengaan. Dit alles was al bekend. Wij zijn blij dat wij spoedig een opvolger hebben gevonden, maar betreuren dat de samenwerking met den hoer Steenberghe op deze wijze moest worden verbroken. Wat wil de Regeering? De doeleinden zijn bekend. Aanpassing aan de ge wijzigde omstandigheden bij de verschuivingen op het terrein der productie en aanpassing in den zin van gunstiger verhoudingen tusschen goederenprij- zen en productiekosten. Wijzigingen in het productie-apparaat hebben de strekking voortbrenging en afzet in betere verhou ding te brengen. Voorts kan men op het kostenpeil van heden zijn productie niet meer van do hand zet ten, gezien de verminderde koopkracht der bevol king. Wie uwer kan bij benadering slechts gissen hoe de regeering worstelt, eiken dag en groote deelen van den nacht er bij, om te zorgen dat er van do volkshuishouding gered wordt wat te redden valt? Wie Uwer beseft de moeilijkheden met de onder handelingen met het buitenland en met het inter nationale betalingsverkeer? Men moet elk oogenbltk rekening houden met de repercussie van deze maat regelen in het buitenland. Men verwijt aan de regeering dat zij geen begrip heeft van den economischen toestand. Maar datzelfde verwijt heeft men aan de drie achtereenvolgende ministers van oeconomische zaken gemaakt. Dat wijzigingen in do structuur onzer bodempro ductie noodig zijn, begrijpt ieder, maar heeft iemand uwer, vraagt de Minister, den moed om te zeggen, dat hij met zekerheid de grens kan bepalen? Inderdaad zijn er nog belangrijke mogelijkheden tot uitvoer voor onzen tuinbouw als men alleen let op den nitvoer. Maar men heeft toch ook graag be taling! De contingenteering, hoe gunstig ook voor de in dustrie werkt toch verstarrend en de regeering over weegt dan ook haar te vervangen door een heffing aan de grens. Deze maatregel zal niet genomen worden alvo rens de Kamer er debat over heeft kunnen voeren. De een zegt, dat de regeering overstag gaat, de ander dat zij niets doet. Beide opvattingen zijn on juist. Er is inderdaad verschil in de regeeringsuitlatin- gen vroeger en nu. Het geloof in de mogelijkheden is bij den tegenwoordigen minister van oconoml- scho zaken grooter dan bij zijn voorgangers. Maar in deze Kamer wordt men gewoonlijk op zijn ondeugden gemeten. Ce heer Albarda zeide, dat spreker te Maastricht een koude douche heeft gegeven. Zou men dan denken, dat ons land tus schen heden en 31 December zal worden overdekt met schoorsteenen. Zijn er dan geen moeilijkheden met het buitenland? Als wij in ons land alles zelf gingen ver vaardigen, wie zal dan nog langer onze ex portartikelen afnemen. En om grondstof fen in te voeren, zullen wij toch moeten uitvoeren. Engeland heeft ons al een boodschap gestuurd 'dat wij meer moeten invoeren en laten weten dat wij er niet op moeten rekenen dat het actief in onze handelsbalans van 38 millioen ongewijzigd blijft. Als wij ons land industrialiseeren, moeten wij ook 'denken aan den invloed van nieuwe fabrieken op be staande. Wie zeggen mocht, dat dit allemaal niet noodig is, weet er niets van. Met vertrouwen laat het kabinet het onderzoek van deze kanten van de zaak aan den minister van oeconomische zaken over. Het werkfonds. I-Iet Werkfonds komt onder leiding van den Mi nister van Waterstaat en zal alleen gebruikt wor den voor de bevordering van openbare werken. De regeering heeft met uitzondering van haar eigen terrein eigenlijk niets gedaan ten aanzien van het loonpeil, maar er waren enkele groepen arbei ders, die een extra ordinair loonpeil wilden hand- haven ten koste van alle andere. Rechtstreeks heeft de regeering niet ingegrepen, wel indirect, namelijk voorwaarden stellende bij steunverleening; zij heeft het ook willen doen door midden van het Werkfonds, al erkent spr., dat hier van weinig terecht gekomen is, wat Indirecten in vloed op het loonpeil betreft. Consequente deflatie. Het woord consequente deflatie kennen niet wei nigen, maar de inhoud is onklaar en spreker is doodsbenauwd voor verwarring, vooral in verband met do politieke sfeer. Er zal een radicale consequente deflatie komen als de regeering absoluut niets deed. Zulk een consequente deflatie heeft de regeering niet ge wild en wil zij nog niet, want het zal een com plete ruïne beteekenen voor tal van bedrijven en voor alle arbeiders. Door landbouwsteun, contin- genteeringen en werkloozensteun is de zooge naamde consequente deflatie geremd en zijn ge weldige schokken in ons oeconomisch leven voorkomen. Consequente aanpassing of consequente defla tie in al haar consequenties aanvaardt de regee ring niet. Geen aantasting van hoofdsommen. Van de regeering zijn geen maatregelen te verwach ten to aantasting der hoofdsommen. De regeering verwacht aantasting van de schulden langs natuur lijken weg. Devaluatie. Het is onbegrijpelijk hoe men kan denken, dat devaluatie een oplossing zou brengen voor het schul denprobleem. De heer Aalberse heeft gevraagd wat er zal gebeuren na aanneming van de beide wets ontwerpen nopens de vaste lasten. Maar de regee ring weet niet welke nationale en internationale ge beurtenissen invloed op haar meening zullen uitoefe nen. Zij is geen profeet, maar zij zal strijden om de valuatie te voorkomen, zoolang zij maar eenigszins kan, en blijft op de bres staan voor handhaving van de muntpariteit. Van de 60 millioen beschikbaar gesteld voor het Werkfonds, zijn reeds 45 millioen toegezegd. Er zijn de regeering 441 industrieele plannen voorgelegd, waarvan liet fondsbestuur 313 volkomen onbruikbaar verklaarde.- Is de 60 millioen op, dan zal de regeering nieuwe credictcn aanvragen, alles binnen het kader van het financieel mogelijke. De heer Albarda pronkte zoo met Zweden en be weert dat de gegeven cijfers in de memorie van ant woord niet juist zijn, maar spreker heeft hier de Zweedsche begrooting voor zich en de cijfers zijn wel juist. Ook de cijfers van het teruggeloopen aantal werk- loozen door devaluatie in Engeland zijn bedriegelijk. Inderdaad is dit cijfer met pl.m. 700.000 gedaald, maar het aantal armlastigen is met 700.000 gestegen. Waarom de heer Aalberse dit bezuinigingsontwerp in stemming wil brengen na de behandeling der wetsontwerpen nopens de vaste lasten, is spreker niet duidelijk. Als na goedkeuring van de vaste lasten- ontwerpen het bezuinigingsontwerp verworpen zou worden, zou er een conflict met de regeering zijn. Werd het bezuinigingsontwerp aangenomen ondanks het tegenstemmen van de katholieken, dan zou het. kabinet toch op voet van oorlog zijn gekomen met de grootste fractie. De kwestie van vertrouwen. Behoudens kleinigheden, is de grens der tegemoet koming door de regeering bereikt bij dit wetsontwerp. De regeering kan niet doorwerken als haar gezag ondermijnd wordt. Duidelijk moet blijken of men nog vertrouwen in dit kabinet heeft. Minister Colijn wendt zich hior speciaal tot de katholieken, die hij een dubbelzinnige houding verwijt. Zij zullen hebben te kiezen en duidelijk hun stand punt hebben te bepalen. Blijkt de regeering het vertrouwen niet langer te hebben, dan moet tevens blijken, waarin het verschil schuilt. Heeft de Kamer vertrouwen in het kabinet, dan is het kabinet bereid tot cordiale samenwerking met de Kamer en als deze er is, gelooft het ook nog in de mogelijkheid, zijn taak op vruchtbare wijze te vervullen. Het Kabinet weet zich afhankelijk van Hem. van wien het bestel dezer wereld is. Het be tracht het „labora", maar ziet het „ora" niet over het hoofd. Na deze met veel overtuiging uitgesproken rede, die zich vooral op het laatst bijna uitsluitend richtte tegen het wijfelcn der katholieken kwam. Minister Oud aan het woord. De Minister van Financiën, de heer Oud, betoogt( dat men het bezuinigingswerk moet kunnen zien als één geheel. Do regeering heeft de paragrafen van onderwijs en warendiensten uit het ontwerp gelicht, maar dit is geschied op aandrang der commissie van voorbe reiding zelve, die opmerkte, dat het ontwerp anders niet tijdig wet zou kunnen worden. De regeering heeft de paragrafen eruit gelicht, vertrouwende, dat zij, als afzonderlijke wetsontwerpen ingediend, voor 1 Januari 1936 wet zullen zijn geworden. Ernstig beklaagt spr. zich dat de heer Albarda heeft gezegd, dat het wetsontwerp is uitgehold. De heer Albarda (s.d.) heeft het woord niet gebruikt. Minister Oucl: U heeft gezegd, dat er niets meer van het ontwerp over is. De heer Albarda (s.d) ontkent dit. Minister Oud: Aan de regeeringstafel werd zelfs gedacht, dat u erop zou laten volgen, nu wel voor te zullen stemmen. Spreker toont aan, dat thans reeds een besparing is verkregen van 242 millioen, zoodat het verwijt van te kort bezuiniging niet opgaat. Het zou nzinnig zijn de geheele sociale verzeke ring thans maar te schrappen, maar de regeerings- maatregelen hebben juist ten doel te behouden wat mogelijk is. De kritiek der sociaal-democraten. De heer Albarda heeft voor het wetsontwerp geen goed woord over. Hij zei, dat het toch niet hielp, zoo lang dc bedrijvigheid der wereld niet is hersteld. Maar ook zoo lang dit niet is gebeurd, moeten wij ons aanpassen aan de vermindering van ons inkomen De heer Albarda handelt als een fabrikant, wiens bedrijf slecht gaat, maar die tot vronw en kinderen zegt: „Gij kunt wel op denzelf den voet voortleven, want vader heeft nieuwe denkbeelden in zijn hoofd." Wat heeft de heer Albarda voorts als bezuinigingsmiddelen aan de hand gedaan? Vereeniging van ge meenten en vervanging van zilver- door nik- kelgeld! Ziedaar zijn program. Vereeniging van gemeenten beteekent niet steeds bezuiniging. Als die is te bereiken stelt de minister van binnenlandsche zaken ze voor. De vervanging van de zilveren munt door nikkel zou slechts mogen worden gebruikt voor verminde ring van de staatsschuld. Practisch gebeurt dit thans al door de rente van het muntfonds in mindering te brengen van de Staatsschuld. De heer Albarda heeft voorts tijdelijke heffingen aanbevolen, maar hoe weet hij, dat over eenige jaren de crisis over is? Min. Oud verwijt den hecren Van Houten en Arts, dat dezen niets anders schijnen te kunnen doen dan den heer Albarda napraten. (Beweging). Hij komt er tegen op, dat dc heer Albarda het voorstelt, alsof spr. tegen opheffing van het bankge heim zou zijn om de groote bezitters te sparen. Hij vreest er nadeel voor het oeconomisch leven van, hoe zeer het hem ook spijt, er niet toe te kunnen over gaan. Spr. acht het absoluut onvruchtbaar om met het georganiseerd overleg te gaan debatteeren of dc toestand van 's lands financiën salarisverlaging nood zakelijk maakt. Men bestrijdt de salarisverlaging met een beroep op de koopkrachttheorie, maar de regeering verlaagt de salarissen, omdat de totale koopkracht der bevol king zoozeer achteruit is gegaan. Met die bestrijding keert men de zaak om. Spreker ontkent, dat de slagen alleen zijn terecht gekomen op de loontrekkenden. Nagenoeg allen hebben zeer belangrijke inkomsten derving. De Minister kon de meening van den heer De Geer niet deelen, dat het vaste lasten-ontwerp de recht zekerheid van het crediet zou aantasten. De schuld- betrekkingen zijn zoo verschillend, dat men de zaak niet kan afdoen met een algemeene formule. Van een aantasting van de hoofdsom in een algemeene formule moet men afzien, alleen reeds omdat de staatsschuld er buiten moet vallen. Het is geheel iets anders, of de overheid debitrice is, dan wel of zij als overheid ingrijpt in burgerrechtelijke overeenkom sten, waar dit noodzakelijk, is. Daarom zegge men niet, dat ontwerpen als de regeering heeft ingediend, het vertrouwen in het credietwezen doen schokken. De regeering heeft een open oor voor de kritiek uit de Kamer. Laat ons bij de behandeling van de vaste lasten-ontwerpen in gemeenschappelijk overleg ko men tot een eindresultaat, dat in het welbegrepen belang belang is van geheel ons volk. Om half zes werd de vergadering tot Dinsdagmid dag 1 uur verdaagd. Minister Kerrl met dictatoriale maatregelen bekleed. - De kerk dient zich van poli tiek te onthouden. GÖRING. De Pruisische premier en chef van de geheime Staatspolitie, ge neraal Göring, heeft zich per de creet tot de op- ler-presi denten en regeerings-presi- (enten gewend en hen gewezen op de afwijzende hou ding, welke be paalde kringen van den katholie ken clerus inne men jegens het nationaal socialis me en zijn instel lingen. Een aantal ka tholieke geestelij ken ontzien zich niet de hun toe vertrouwde volks- genooten te misleiden over de nationaal-socialistischc denkbeelden, alleen omdat die geestelijken hun poli- lieken invloed zien verdwijnen. Generaal Göring ontkent ten sterkste de ontketening van een „Kulturkampf" tegen de Katholieke kerk. Met alle macht zal de Staat zich eohter ver zetten tegen de pogingen, door het politieke katholicisme gedaan om aclie te voeren te gen het nationaal-socialisme. Om hieraan definitief een einde te maken, geeft hij de staatsautoriteiten opdracht met al le wettelijke middelen op te treden tegen geestelijken, die de autoriteit van hun functie misbruiken voor politieke doeleinden. DE KERK TERUG NAAR GEESTELIJK TERREIN. Principieel wordt vastgesteld, dat van de geestelij ken, voor zoover zij namelijk bij het godsdienst onderwijs in staatsdienst werken, moet worden verlangd, dat zij niet alleen tijdens het onderwijs zich moeten onthouden van elke negatieve houding tegenover het nationaal-socialisme, doch dat zij daar enboven evenals andere dienaren van den staat voor den nationaal-socialistischen staat positief moeten opkomen, en zich dus met hun geheele persoonlijk heid zonder voorbehoud achter den staat moeten plaatsen. Alleen dan kan het nationaal-socialisme den geestelijken de religieuze opvoeding toever trouwen. Wanneer aan deze eisch niet wordt voldaan, zullen alle katholieke vereenigingen en jeugd bonden worden ontbonden. De minister-president maakt het alle staatsauto riteiten tot een plicht de opgesomde misstanden met beslistheid te onderdrukken, doch zich daarbij bewust te zijn van het volle gewicht der verantwoordelijk heid bij het gebruik van de wettelijk aangegeven middelen. De macht van den nationaal-socialistischen staat laat toe deze middelen met mate le gebruiken; dat de staat met de katholieke kerk principieel in vreedzame, geordende betrekkingen wil leven heeft hij door het sluiten van het concordaat duidelijk ge noeg bewezen. Het Godsgeloof en de Godsdienst van de katholie ke volksgenooten aldus vervolgt de beschikking wordt niet aangetast. Wij laten de katholieke even als de evangelische kerk de volle vrijheid van geloot en leer. Politiek echter is er slechts één staatsopvat ting in Duitschland aanwezig en denkbaar; de na tionaal-socialistische idée. Wij willen geen Kultur kampf daar wij slechts den politieken strijd kennen De verklaring van generaal Göring over het „po litieke katholicisme" wordt in vele Berlijnsche krin gen beschouwd als de inleiding tot nog scherper maatregelen van de politie tegen afzonderlijke leden der geestelijkheid en heeft alom in het land, en vooral onder de katholieken, groote spanning ge wekt. Groote spanning onder de katholieken. In Katholieke kringen heerscht groote opwinding over do verordening van generaal Goering. Men is van meening, dat hiervan een démarche van de zijde van het Vaticaan cn de bisschoppen "het gevolg moet zijn. Men rekent op een aanzienlijke verzwaring van het werk der Kerk in Duitschland, aangezien op grond van de verordening de predikaties der katho lieke geestelijken in zekeren zin onder toezicht van de geheime staatspolitie zouden komen to staan. Barometerstand van Zaterdagmorgen 8 u.: 757 mM, Temperatuur 15.5 gr. C is 60 gr. F. Verwachting: Wind uit Zuidelijke tot Westelijke richting; zwaar bewolkt met. scherpe regenkans. Verdere vooruitzichten: Nog weinig verandering. Uw bril stuk? Opticien TERLEP repareert ze vlug, goed en goedkoop. Oogonderzoek gratis.. TERLEP's DROGISTERIJ Apothekers-Assistenten. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN. BERGEN) Toelatingsexamen H.B.S. Voor het toelatingsexamen aan de H.B.S. te Alk- maar slaagde eristeren: Kees Jansen, leerling van de U.L.O.-School. alhier. Voor het toelatingsexamen 3e klasse H.B.S. slaagden: Mientie Jansen en Nora van Heelsbergen* j leerlingen van de ULO-school alhier. Berger Sportvereeniaino. Het eerste elftal van B.S.V. speelt morgen mede op de seriewedstrijden te Koedijk. Om twaalf uur komt B.S.V. uit tegen Koedijk in de volgende op stelling: A. van Diepen P. Beeldman D. Min B. van Dienen W. Dames D. de Jong J. de Moor J. Tuin C. Coevert G. Visser A. v. d. Berg. Van half twee tot half drie spelen Beemster III en Nieuwe Niedorp II tegen elkaar en van 45, uur komen de winnaars der eindwedstrijden tegen elkander in het strijdperk voor de finale. De eerste priis bestaat uit een beker, de tweede uit een lauwertak. De B.S.V.-acIspiranten spelen van 34 uur een aanvullingswedstriid tegen de adspiranten van Koedijk. B.S.V. komt uit met het volgende elftal: f Louis Dames N. Jonkers Joop Moerbeek Kobus Kramer Jan Ludding Gerbrand Kuipers Karei 'ten Bruggencate Jan Eriks Dirk Oosterling Dirk Bakker Nico v. d. Berg. WINKEL Door Burgemeester en Wethouders is aan K. Koe ten vergunning verleend voor gedeeltelijke verbou wing van zijn woonhuis met schuur. Door den Minister van Sociale Zaken is voor deze gemeente machtiging verleend, om op door de Regeering gestelde voorwaarden werklooze arbei ders te plaatsen in land- en tuinbouwbedrijven met gebruikmaking van bijslagregeling. Zal Kerrl de kat de bel aanbinden? Het „Reichsgesetzblatt van gisteren bevat, naar het D. N. B. meldt, een beschikking,, waarbij de totdusver door het rijks ministerie en het Pruische mi nisterie van binnenlandsche zaken en door het rijksministerie en het Pruisische ministerie van weten schap, opvoeding en volksontwikke ling behandelde kerkelijke aangele genheden overgaan op den rijks minister zonder portefeuille Kerrl. De beschikking is gedagteekend 16 Juli door Hitier, Frick, Rust en den waarnemenden Pruisischen minister-president Körner. In kerkelijke kringen vreest menn volgens Reu ter ernstig, dat aan Kerrl, die een vriend van Gö ring is, dictatoriale bevoegdheden zullen worden verleend om schoon schip te maken ten aanzien van de oppositie der kerk tegen bepaalde deelen van I de nationaal-socialistische leer De joden verlaten de provinciesteden en het platte land. Wij schreven dezer dagen over het anti-semitisme in Duitschland. In het „Schwarze Korps" het lijfblad van de G.S. wordt thans geconstateerd dat tal van Joden, die 't op het platteland en in de provinciesteden niet lan ger kunnen uithouden, naar de groote steden trek ken, omdat zij daar wat meer met rust worden gela ten. Het blad blijkt hevig ontstemd omdat gedurende het laatste half jaar 20.000 Joden een toevlucht in Berlijn hebben gezocht, terwijl slechts 2000 het rijk hebbon verlaten. „Hcele wijken in het westen, schrijft het blad, lij ken thans, in het dorde jaar van het derde rijk, wel Ghetto's. Om aan dien „marsch naar de hoofdstad" een ein de te maken, bepleit het „Schwarze Korps" wettelijke maatregelen. „Berlijn is in hart en nieren Ger- j maansch en wenscht niet door Todcn te worden over stroomd."

Schager Courant | 1935 | | pagina 10