De Parade der drijvende stalen Reuzen E conomische Kroniek ""ABDUSIROOP Een front van oorlogs schepen ter lengte van 45 kilometer Geestdriftige bewondering van anderhalf millioen toeschouwers. Warmte- waarheid* EEN TUNNEL ONDER HET IJ. .VWO" STOFZUIGER dnSbn-t^T^ Het auto-ongeluk van Schuschnigg. Fraude bij de Geldersche Tarwe-centrale. Corruptie* DE trots van Engeland is en blijft zijn vloot. In den wereldoorlog hebben ongetwijfeld ook het landleger en de luchtmacht veel in aan zien gewonnen, doch de zeemacht geniet de gunst des volks boven al het andere. Het was dan ook iets, dat geheel vanzelf sprak, dat de feestelijkheden ter gelegenheid van het regeeringsjubileum des konings moesten worden besloten met een groote vlootrevue. De Engelsche vloot heeft een geweldigen omvang bereikt. Doel van het slot der jubileumfeesten, die de geheele wereld toch reeds zulk een machtigen in druk hadden gegeven van de macht van het Britsche Keizerrijk, was dan ook, dezen indruk nog te ver sterken door het machtige schouwspel van deze vlootrevue. Een tot in de kleinste details geregeld programma, waarbij rekening was gehouden met den kijklust van de Engelsche vloot-enthousiasten, was vastgesteld. De vloten uit de Engelsche wateren en die uit de Middellandsche Zee waren samengetrok ken, in het geheel waren er 168 oorlogsbodems bijeen, die hun plaats hadden ingenomen in dé-'zeestraat tusschcn het eiland Wight en de oorlogshavcn Ports- .mouth. Sedert de groote vlootparade van 16 tot 20 Juli 1914, dus precies 21 jaar geleden, heeft men nim mer meer zulk een amada bijeen gezien, als bij deze gelegenheid ter eere des konings. Toen de koning des Maandags in Portsmouth aan kwam, in gezelschap van zijn zoons, werd hij be groet door het geestdriftig gejubel van 200.000 men- schen. Reeds sedert Zondag werd het geheele Zuid- Oosten van Engeland overstroomd door bezoekers uit alle deelen van het Britsche Rijk. Het buitengewoon warme weer kwam teil goede aan hen, die nergens meer een onderkomen hadden kunnen vinden: zij brachten den nacht door op banken in de openbare parken, of aan het strand. De automobilisten, die met meer dan 40.000 auto's vertegenwoordigd waren, sliepen in hun wagens. Des Maandags liepen de schepen met toeschouwers de haven uit. Daarbij was o.a. de „Berengaria", een der grootste schepen van de Engelsche koopvaardij vloot een schip dat meer dan 51.000 ton meet. In het geheel waren er 20 groote passagiersschepen, 23 booten van den Kanaaldienst, 11 trawlers, en 760 groote en kleine jachten, die in een wijden boog de oorlogsvloot omzwermden, alle propvol met toe schouwers. Begeleid door twee kruisers, liep daarop ook het Koninklijke jacht de haven uit., begroet door saluutschoten. Ka de 12 bevelvoerende admiraals aan boord van zijn jacht te hebben begroet, voer de koning langzaam langs zijn vloot, onder het gedon der van het geschut en het hoera-geroep der 50.000 koppen sterke bemanningen. Hef front der stalen reuzen was 45 kilometer lang De gezamenlijke vliegtuigen der oorlogsvloot kruisten in eskader-for matie in de lucht boven het koninklijke jacht, dat eerst anderhalf uur later in de haven van Ports mouth terugkeerde. Ongeveer 1^ millioen toeschou wers heeft dit unieke schouwspel bijgewoond. Des avonds werd in Portsmouth een groot volksfeest gevierd. Alle schepen van de vloot werden door schijnwerpers, verlicht. De straten vvaren vol jui chende en zingende menschen, die slechts voetje voor voetje vooruit konden komen. Het feest duurde den geheelen nacht. De triomf van de vloot was enorm en de geestdrift van het volk kende geen grenzen. En de indruk, dien elke bezoeker mede naar huis nam, was deze, dat de Engelsche vloot veel meer is dan een parade-object! De warmte maakt ons, Nederlanders, Vaak onbedachtzaam en van streek, We voelen ons een tikje anders, Dat blijkt bij elke hitte-week. We zijn niet ruw of onwelvoeglijk, Maar toch, we schuiven iets opzij, We doen luchthartig en genoeglijk, Met allerlei! Ik ken een vriend, een man op jaren, Die net en respectabel leeft, En, om zijn standing te bewaren, Daar werk'lijk wat voor over heeft. Ik trof hem op een fiets gezeten, Onverantwoord'lijk blij gestemd, En 't was om nooit weer te vergeten.... In overhemd! 'k Aanschouwde in de warme straten Notaab'le mannen van gezag, De deftigen, de stoer-cordaten, Uitbundig van den zomerdag! Ze deden joviaal, lichtvaardig, Heel hun decorum was verkleurd, En toch, ze waren niet onaardig.... In polo-shirt! 't Was vrijheid, blijheid allerwegen, Van 's morgens 6 tot 's avonds 10, Bretelles kwam 'k bij dozijnen tegen, Die anders nooit het daglicht zien. En een zeer deftig warmte-fuiver Riep zelfs: „Hallo, dat komt er van!" Hij kocht twee wafels van een stuiver- Bij d'IJsco-man! Maar als het koeler dreigt te worden, Dan is het met de pret gedaan, We gaan ons weer compleet omgorden, En trekken ons gezag weer aan! Toch weet de warmte iets goeds te geven, Naast blauwe lucht en zonneschijn, Ze toont ons vaak aan 't daag'lijksch leven. ZOOALS WE ZIJN!! Juli 1935 (Nadruk verboden.) KROES AMSTERDAM, 18 Juli. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft Donderdagavond met algemeene stemmen het bekende uitbreidingsplan goedgekeurd. Daardoor is thans vastgesteld, dat de uitbreiding van de stad lang vaste lijnen zal plaats hebben. In dit plan toch was vastgelegd, waar de rand wijken zullen verrijzen en waar de industrieën in de toekomst zullen worden gevestigd. Ook zijn daardoor vastgelegd de toekomstige aan sluitingen van de wegen in en om Amsterdam. Do burgemeester heeft de stad en den Dienst van Publieke Werken gelukgewenscht met dit succes. Hij hoopte, dat binnen niet al te langen tijd het moge lijk zal zijn, begin van uitvoering aan dit plan te geven. Bovendien heeft de Raad aangenomen met 25—11 stemmen een voorstel van de Raads leden Woudenberg en Gulden, waarbij B. en W. worden uitgenoodigd, voorstellen in te dienen tot het bouwen van een tunnel onder het Y. Buitengewone condities.Vraag demonstratie fil. Velo WaschmacKine Mij Dat slijm moet van Uw Borst verwijderd worden. Zeker is het dat Gij vannacht minder benauwd zult zijn, indien Gij vandaag Akker s Abdijsiroop neemt. Uw ademhalings organen worden dan bevri|d van de slijm die daar vastzit. Zonder moeite, zonder pijn wordt Gij dan Uw be nauwdheid of beklemming de baas. In ongelooflijk korten tijd werkt Ab- dijsiroop zuiverend, verzachtend en genezend. Morgen kunt Gij U r®®ds een ander mensch gevoelen. Door haar bijzondere samenstelling net geneesmiddel bij aandoeningen als» Hoest-Griep-Bnnchitis-Aslhma Het resultaat van het onderzoek. Sa botage uitgesloten. We en en: De persdienst van de Veiligheidsdirectie van Linz meldt, dat het onderzoek naar den ver nielden wagen, waarmede bondskanselier dr. Schuschnigg en zijn cchtgenoote een ongeluk hebben gehad, thans is beëindigd. Als resultaat van het onderzoek wordt het volgen de bekend gemaakt: „De geconstateerde beschadigin gen, losse verbindingen en breukvlakken van de on derdeden van de auto, vertoonen allen die kentec- kenen, welke doen concluderen, dat zij onmiddellijk door het ongeluk zijn ontstaan. Er werden noch half doorgeveilde stukken, noch defecten gevonden, die zouden hebben kunnen zijn ontstaan door vreemde handen. Sabotage is derhalve als oorzaak van het ongeluk uitgesloten. Materieele gebreken werden aan de auto ondanks zorgvuldig onderzoek niot gevonden. Geen enkel onderdeel van de stuurinrichting toont teekenen van vroegere demonteeringen en alle andere deelen van den wagen laten niet toe te concludcc- ren dat een technisch defect het ongeluk zou hebben veroorzaakt. Opnieuw eenige personen gearresteerd. Arnh cm: Wederom zijn op last van de justitie; eenige arrestaties verricht in verband met de fraude bij de Gewestelijke Tarwe Cen trale in Gelderland. Gearresteerd is thans een pakhuisknecht, die in dienst was bij den pakhuishouder J. uit Arnhem, welke pakhuishouder onlangs eveneens wegens tarwe- fraude in het Huis van Bewaring te Arnhem werd ingesloten. De pakhuisknecht wordt ervan verdacht medeplich tig te zijn geweest aan de gepleegde malversaties o.m. het schoonen van tarwe. Voorts is te Nederhemert een drietal landbouwers gearresteerd, als verdacht van verduistering van graan. Daar dit geval onder het gebied van de recht bank van Den Bosch ressorteert, zal het drietal zich voor den Officier van Justitie aldaar hebben te ver antwoorden. We beleven een periode, waarin de overheidsbe moeiing een zeer vooraanstaande plaats inneemt in het maatschappelijk leven. Dat is wel eens eerder, in vroegere eeuwen, het geval geweest en zonder een vergelijking te willen trekken en na te gaan in hoe verre toen of nu de ambtenarij in een meer geper- fectionnecrd stadium verkeerde, vertoont ze in haar uitwerking, voor zoover het fraude en corruptie be treft weinig verschil, onverschillig welke periode men kiest. Sterke regeeringsinmenging fcateekent ver val van handel en industrie. Bestudeert men de Nederlandsche geschiedenis, dan is het opmerkelijk, hoe in de tijdperken waarin de regeeringsmaatregelen toenemen in den regel zijn dat tevens tijdperken van verval van handel en industrie het woord corruptie onvermijdelijk schijnt. Ik citeer uit Dr. Jan Romein, „De Lage Landen bij de Zee": „Reeds in den bloeitijd der Republiek, de jaren „16481672, openbaarden zich de verschijnselen, wel- „ke tot haar ondergang zouden leiden: politieke de centralisatie en corruptie, het overgaan van uitne mende en kapitaalkrachtige kooplieden van hun „handel naar stedelijke bestuursfuncties, enz.". Er is daarin veel, wat aan onze dagen doet den ken, niet waar? Ongeveer een eouw later was het heel wat erger geworden. Vooral bij de posterijen en de belastingen vierde de corruptie hoogtij. We lezen daarover: „Het streven van provinciale centralisatie en de „afkeer van de misbruiken der regenten-maatschap- ,,pi] ontmoetten elkaar op natuurlijke wijze in de op positie tegen het postwezen, zooals het tot nog toe „geregeld was. Het nog vóór den Opstand (van 1747 „en 48) de desbetreffende keur van Amsterdam „dateert van 1565 -— een zuiver stedelijke aangele genheid geworden, omdat elke stad zooveel mogelijk „het eerst de voor den handel belangrijke brieven en „berichten wilde ontvangen. Rotterdam had eigen „postiljons, postpaarden en post jacht om in den Briel „en Hellevoetsluis de zeetijdingen op te nemen. Am sterdam, dat ook in dit opzicht in de Republiek „vooraan stond, nam de Fransche post te Antwerpen „over en zijn postiljons voerden haar langs IJsel- „monde naar hun stad, waar dan de brieven voor „Rotterdam werden uitgezocht om den volgenden „dag per trekschuit te worden verzonden. Ja zelfs „aan den Maasmond stond een Amstcrdamsche bode, „die de heele Engelsche mail eerst naar de officieuze „hoofdstad bracht. En de inkomsten uit dit lucratieve „bedrijf kwamen natuurlijk weer in de zakken der „regenten terecht, die of zichzelf, hun kinderen of „cliënten tot postmeesters benoemden." We halen dit voorbeeld wat uitvoerig aan om le doen uitkomen, dat evenals nu door de overheidsin stellingen wel degelijk goede diensten werden ver richt. Maar corruptie was er op groote schaal. Eigen aardig zijn voorts de eerste woorden van bovenstaan de zinsnede: „het streven naar provinciale centrali satie". Streven naar centralisatie toch is iets, wat ook aan onzen tijd niet vreemd is. Omtrent de belastingen schrijft Dr. Romein o.a.: „Toch gold het verzet meer de wijze van inning dan „de belastingen zelf. Zij werden n.1. verpacht en de „pachters profiteerden er meer van dan de stedelijke „of provinciale kas." We leven weer in een periode van verreikende regeeringsvoorschriften. Te goeder naam en faam be kend staande kooplieden trekken zich uit hun zaken terug om in officieele lichamen leidende posities in te nemen. De producent verdrinkt in ambtenarij en administratieve rompslomp. En natuurlijk zijn ook de fraude en de corruptie weer daar. Men moet zich daarover echter niet te zeer verwon deren. Indien men de gebeurtenissen uit ons maatschap pelijk leven wil verklaren, doet men dit in den re gel door zich te beroepen op algemeenheden, die weliswaar niet onder alle omstandigheden gelden, maar die toch in de meeste gevallen als regel mogen gelden. Het menschelilk egoisme streeft naar aardsch bezit. Zulk een waarheid is het egoisme. Maakt men dit begrip pasklaar voor de economie,, dan zegt het, dat de mensch er naar streeft een zoo groot mo gelijk bezit aan aardsche goederen te verwerven. Of dit goed of slecht is goed is het stellig niet altijd kunnen we hier buiten beschouwing laten. Ook de overweging of er geen uitzonderingen op zijn. Men kan ze stellig vinden, hoewel dan bijna altijd voor het streven om aardsche goederen te verwerven een zucht naar andere zaken in de plaats treedt, zoo b.v. naar eer, roem,, geluk en dergelijke. Bevordert men echter het egoisme tot een alge meenheid, tot een leidend beginsel dus, dan wordt veel verklaarbaar. Velen zullen het wellicht overbodig achten over deze kwestie zooveel woorden te schrijven. Maar juist het theoretische socialisme, de beweging, die zooveel heeft bijgedragen tot de tegenwoordige con stellatie onzer huidige samenleving, denkt er an ders over. Zoo lezen we bij voorbeeld in een beknopte ge schiedenis der Staathuishoudkunde door Siegfr. Po lak het volgende: „Bij het bespiegelend denken over de maatschappij of de"h Staat meenen wij het sociale beginsel tegen over het individualisme als grondaxioma te moeten aanvaarden". Zoowel het socialisme als het indivi dualisme hebben goede en kwade kanten Hierbij wordt uitgegaan van de gedachte, dat het egoisme een te laag, een te. vulgair begrip is om het als grondslag voor menschelijke daden te aanvaar den. Men brengt dus de ethica er aan te pas, daar bij vergetend, dat ieder begrip, welk ook, steeds zijn goede en zijn kwade kant heeft. Dit laatste geldt stellig voor het egoisme, maar evenzeer voor het „sociale beginsel", dat men echter wil laten doorgaan voor een ideaal, waaraan geen fouten kleven. Een dergelijk verward redeneeren heeft natuurlijk ten gevolge, dat bij de bewijsvoering tot staving van een zinsnede als de bovenstaande de allerwonderlijkste dingen worden verkondigd. Men oordecle: „Het is wel niet strikt bewijsbaar(l), dat de individuen als dienende organen van het geheel moeten worden beschouwd, maar men mag dit wel aannemen(I), omdat de mensch eerst door zijn geplaatst zijn in de maatschappij al de functies van geest en gemoed, die hem stempelen tot het hoogst georganiseerde wezen op aarde, tot ontwikkeling en werkzaamheid kan brengen en omdat aan den staat cn de maat schappij de groote eeuwigen) rol te beurt valt het menschdom tot steeds hooger peil óp tc voeren." Achter de grootste absurditeiten heb ik een uit- roepteeken geplaatst. Maar verdient een dergelijke aanhaling in zijn geheel eigenlijk een andere beti teling dan: gekletst in de ruimte? En wanneer door prof. Th. Funck Brentam wordt aaigehaald: „L'individualisme, loin d'ètre la cause d'un développemont social quelconque, est le mal qui démompose toutes les sociétés en décadence; il en est ainsi en Grèce, Rome, il cn est ninsi de nos jours: par son essence même, 1'individualisme est la négation de toute organisation nationale et de toute hiërarchie sociale". (Het individualisme, verre van te zijn de oorzaak van eenige sociale ontwikke ling, is het kwaad, dat alle decadente samenlevin gen ontbindt; zoo is het in Griekenland, in Rome, zoo is het in onze dagen; het individualisme, door zijn wezen zelf, is de ontkenning van iedere natio nale organisatie en van iedere sociale orde), dan is het opvallend, hoe hier het individualisme van één bijzondere slechte kant in 't oog wordt gevat. Even gemakkelijk als het bovenstaande is te bewij zen, dat het individualisme oorzaak is van den bloei, die aan het verval der genoemde rijken vooraf ging. Even moeilijk echter ook. Want het individualisme in den economischen zin. die we daaraan gaven, is niet de eenige factor, die optrad. Zooals het individualisme worden tal van zaken in onze samenleving miskend. Men kan geen econo misch begrip nemen of men pleegt het van een één zijdig standpunt te bekijken en derhalve te mis vormen. Men neme belastingheffing, sparen, leeneri, invoerrechten, handelsbalansen, kortom- wat men wil, het is een zeldzaamheid, wanneer daaromtrent niet, zeer principicele standpunten worden ingeno men. Waarmee de verkondiger in het beste geval tot uitdrukking vermag tc brengen, dat hij er niets van begrijpt. Als de samenleving wordt opgebouwd in strijd met het menschelijk individualisme, bloeit fraude en corruptie. De Staatsbemoeiing is voor een goed deel we zeiden dit al reeds een gevolg van het opgekomen socialisme, dat cenerzijds centraliseerend, anderzijds evenzeer decentraliseerend werkt. Wanneer daarbij echter hot individualisme wordt beschouwd als ho ven aangegeven, dan is het geen wonder, dat het komt tot fraude en corruptie, zooals we die meer cn meer beginnen aan te treffen en waarvan de laatste weken ontstellende voorbeelden aan den dag zijn ge treden. En wanneer er soms aan mocht worden getwij feld of de boven geschetste geest van het theoretische socialisme niet evenzeer in onze rcgceringsinstantics zijn intrede heeft gedaan als de door die richting eveneens zoozeer gewcnschte socialiseering van be drijven, instellingen, enz., dan zouden wc kunnen verwijzen naar het zich meer en meer inburgerende systeem van niet-ontslaanbaarheid van ambtenaren, regelmatige bevordering, periodieke verhoogingen, waarbij konnis en bekwaamheid nauwelijks nog ge wicht in de schaal werpen. Gevallen van plichtsver zaking, die onbestraf blijven, behooren niet tot de zeldzaamheden en we maken het mee, dat hoogge plaatste ambtenaren alles kunnen doen en laten, wat ze willen, mits ze zich slechts niet bezondigen aan dingen, die vallen onder onze strafwetgeving. Hoe wel ze vaak zijn tegen ons tegenwoordig begrip van moraal. Het is het egoïsme uit de tijden van verval. Dat wordt miskend of dat men niet aandurft of niet aanwil! Op grond van een ander egoïsme? Dat van de wetgevers zelf?

Schager Courant | 1935 | | pagina 11