Aufo-catastrophe te Oegstgeest Verscherping in het Abessijnsch conflict. KIJKEI) isKO0PEn ujCLOECK Postrekening No. 23330 8 PAGINA'S. No. 20 Vier auto's en een motor op elkaar gebotst TWEE DOODEN, 12 GEWONDEN. De gouddekking in Italië. ANTWOORD VAN LLOYD GEORGE. DE RAMP VAN DE GAAI. FELLE BRAND TE DORDRECHT. Brutale diefstal. Dinsdag 23 Juli 1935. 78ste Jaargang. No. 9 769 SCHAGER Dit blad verschijnt dagelijks, bebalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent Cbewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Vreeselijk ongeluk op den nieuwen rijks straatweg te Oegstgeest. - Een warwin kel van vernielde wagens. - Alle inzittenden over den weg ge slingerd. - Twee auto's verbrand. Gistermiddag, omstreeks drie uur, is te Oegstgeest op den nieuwen rijksstraatweg, na bij het groene kerkje, een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij vier auto's en een motorrij wiel op elkaar zijn gebotst, tengevolge waar van 14 personen werden gewond, onder wie een meisje van 15 weken, dat met nog een der andere gewonden aan de gevolgen is overleden. Twee auto's werden als het ware in puin gereden en zijn bovendien in brand geraakt, zoodat de brandweer van Oegstgeest er ook aan te pas moest komen en den brand met een schuimbluschapparaat heeft gebluscht. Het ongeluk zou zich als volgt hebben toegedragen: Op den weg ter plaatse waar het ongeluk gebeur de, stond van Haarlem af gerekend aan de rechter zijde een vrachtauto. Uit de richting Haarlem nader den achter elkaar drie personenauto's, een Ford, een Graham Page en nog een Ford, .alsmede een motor rijwiel, een Harley Davidson. Van de andere zijde kwam eveneens een personenauto, een Chevrolet. Op het oogenblik, dat de eerste Ford den vrachtauto pas seerde, walde de achter hem rijdende Graham Page den eersten Ford vöorbijrijden, zoodat op een gege ven oogenblik drie auto's naast of althans gedeelte lijk naast elkaar op den weg waren, met daarachter nog een tweede Ford en de motorfiets, terwijl van den anderen kant de Chevrolet naderde. Wanneer deze laatste uiterst rechts op den weg was gebleven, was er waarschijnlijk niets gebeurd, want de nieuwe Rijksweg heeft een breedte, die gemakke lijk vier auto's naast elkaar kan bevatten. De Che vrolet maakte echter plotseling een scherpe zwenking naar links, met het gevolg dat hij den eersten Ford aanreed, maar er nog langs afschampte en met groote vaart terechtkwam op de Graham Page. Beide auto's kwamen met een hevigen schok tot stilstand. De twee de Ford reed op de Graham Page en het motorrijwiel stortte zich eveneens in het autokluwen, dat zich plotseling op den weg had gevormd. Twee auto's vliegen in brand. Daar beide auto's met een gemiddelde snelheid van 60 K.M. r.eden was de botsing zeer hevig. De Chevrolet maakte een ihalven draai en kwam met den kop te staan in de richting waarvan hij gekomen was, sloeg toen eenige malen over den kop en viel opzij, waarna de wagen in brand vloog. De inzitten den ten getale van drie, of vier, werden uit den auto j geslingerd en zeer zwaar gewond. De auto werd ge heel vernield. De Graham Paige, waarin behalve den bestuurder 7 personen zaten, waaronder het echt paar Brouwer, komend van Rotterdam met een kind je van 5 weken, wérd geheel in elkaar gedrukt en geraakte eveneens in brand. Ook uit deze auto wer den de inzittenden met zware verwondingen op den Weg geslingerd. 'Door de botsing sloeg de Graham Paige achteruit en vloog tegen een achter deze rijdende Ford-auto, bestuurd door den eigenaar, den heer S. Spinosa uit Amsterdam. Met eenige andere inzittenden werd deze uit de auto geslingerd en allen liepen verwondingen öp. De auto werd vrij ernstig beschadigd. Door den schok tusschen beide laatste auto's 71oog ook de Ford achteruit en kwam in botsing met een achterop rijdend motorrijwiel, waarop geze ten waren de bestuurder J. J. Veth en de duo-rijtler H. Broers uit Amsterdam. Beiden werden op straat geworpen en ernstig gewond. De bestuurder had niet minder dan 12 hoofdwonden, een schouderfrac tuur en een been fractuur. De uitwerking van deze vijfvoudi ge botsing was verschrikkelijk. - Van alle kanten steeg gegil op. De uitwerking van 'deze vijfvoudige botsing was verschrikkelijk. In dezen warwinkel van auto's bevonden zich niet minder dan 13 personen. Van alle kanten steeg een gegil en gekerm op. Er weerklonk een hevig gekerm; de slacht offers bloedden uit vele wonden. Iemand, die het ongeluk gezien had, viel flauw en kreeg, toen hij weer bijkwam, een zenuw crisis. Een kind van vijftien weken lag deer lijk gewond tusschen de autoresten. Tot over maat vloog de auto, die het ongeluk ver oorzaakte, in brand, waardoor het tafereel gedurende eenige oogenblikken een nog ont zettender aanblik opleverde. Hoe hevig de botsing geweest is, blijkt wel uit het feit, dat de portieren en zelfs bodemplanken van de auto's meters ver werden weggeslingerd. Met groote activiteit werd inmiddels aan het reddingswerk begonnen. Ook eenige doctoren, die toevallig voorbij reden, verleenden geneeskundige hulp. Het terrein leek een waar slagveld. De gewon den, van wie enkelen hevig bloedden, la gen langs den weg. Sommigen waschten het bloed van hun gelaat in de nabijgelegen sloot. De vader van bet kindje van 15 weken probeerde ook het bloed van het voorhoofd van het kindj.e weg te wasschen. De gewonden. Het bleek", dat zich onder de gewonden vier per sonen bevonden, die er ernstig aan toe waren. Deze werden het eerst naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Een van hen is spoedig na aan komst overleden. Van de andere gewonden werden acht eveneens naar het academisch ziekenhuis ver voerd. Een van hen is naar St. Bernardusgestioht te Sassenheim gebracht, tezamen met den ooggetuige, die in overspannen toestand was geraakt. In den loop van den avond is de heer Madlener uit Amsterdam aan zijn verwondingen bezweken. Moeilijkheden bij het onderzoek. Bij het onderzoek naar de wijze, waarop het onge luk had plaats gehad en naar de identiteit van de slachtoffers, stond de politie intusschen voor groote moeilijkheden. Een van de auto's, de Graham Page, was van de autoverhuurinrichting van Zetten uit Rotterdam, een der auto's van den zoogenaamden wilden dienst, zoodat de inzittenden (en deze auto zat vol), niets van elkander afwisten. Bovendien waren, verscheidene slachtoffers bewus teloos of geheel versuft, zoodat zij geen enkele in lichting konden geven en de politie dus ook niet in staat was de familie te doen waarschuwen. Een eigenaardig omstandigheid is, dat het onge luk betrekkelijk weinig opschudding heeft veroor zaakt. De politie nam oogenblikkelijk maatregelen, dat het verkeer over den ouden weg langs het Groe ne Kerkje werd geleid, met het gevolg, dat het druk ke autoverkeer ter plaatse op enkele tientallen meters afstand de plek des onheils passeerde en toch in on wetendheid bleef omtrent hetgeen daar gebeurd was De vernielde en beschadigde auto's, alsmede het motorrijwiel werden weggesleept door de garages v. d. Ameele en Kamsteeg uit Oegstgeest. De Graham Page, die de firma v. d. Ameele voor haar rekening had genomen, vloog juist toen men haar in de ga rage wilde brengen, in brand. Waarschijnlijk had het vuur al een poosje gesmeuld. De auto brandde geheel uit. De Chevrolet en de Graham Page zijn uitgebrand de eerste Ford was vrij ernstig en de tweede Ford zwaar beschadigd. Van het motorrijwiel was het voorwiel in elkaar gereden. Wettelijk minimum opgeheven. Rome, 22 Juli. De Gazetta Ufficiale publiceert een decreet, waarbij de bepalingen van artikel IV, eerste lid, van de monetaire wet van 1927 tijdelijk buiten werking worden verklaard. Krachtens deze paragraaph was de gouddekking van de lire vastgesteld op 40 De maatregel wordt gemotiveerd met de noodza kelijkheid en urgentie betalingsmiddelen beschik baar te kunnen stellen voor het buitenland. Hoewel de regeering verklaart zoo spoedig moge lijk weer naar de 40 gouddekking te zullen terug- keeren, is toch door deze bepaling de basis onder het Italiaansche muntstelsel vandaan gehaald. In den vorm van hooge prijzen en lasten zullen de Italianen dus alvast een voorproefje kunnen genie ten van de gevolge nvan Mussolinï's avontuur. ENGELAND NEEMT EEN DUIDELIJK STANDPUNT IN. Van Frankrijk's houding hangt thans alles af. Japansche inmenging. Eenige weken geleden zagen wij Engeland optreden als verdediger van de vrede en op waarlijk stumperige wijze een oplossing zoeken teneinde aan het Itali- aansch-Abessynsch geschil een eind te maken. Zijn goedbedoelde pogingen hadden slechts een verkoeling in de betrekkingen tot den Franschen vriend ten gevolge, terwijl de woede der Italianen grenzeloos was. Een ware storm van verwijten en verdachtmakin gen brak over het hoofd der Britten los. In de laatste dagen is dank zij de verzoeningsge zinde rede van Sir Hoare die storm ietwat geluwd en kijkt Rome nog slechts argwanend naar Londen. Men mag veilig aannemen, dat deze verbeterde stemming door Engeland en Frankrijk is uitgebuit om een door beiden begeerde oplossing voor het con flict te vinden. Alles is ongetwijfeld gedaan om Ad dis Abeba tot concessies en Italië tot matiging zijner eischen te bewegen. Het heeft niet mogen zijn! Wij weten dat nóch de Negus nóch Mussolini be reid zijn tot ernstige tegemoetkoming. Abessynië denkt er niet aan zich als een lam ter slachtbank te laten leiden en Italië is met een ge ringe tegemoetkoming niet tevreden. De expeditie heeft thans al 20 milliard lire gekost en het is van Italiaansch standpunt te begrijpen, dat men voor deze groote som graag iets moois, iets kost baars zou ontvangen. Nu dus meer en meer de oorlog onvermijdelijk lijkt komen eenige belangen danig in de knel. Het allereerst die van den Volkenbond en !n de tweede plaats de belangen van het Britsche wereld rijk, dat allerminst gediend is met een verdwijning van het gemakkelijk plooibare Abessynië. Het is dan ook geen wonder, dat Engeland na de vruchtelooze pogingen tot tusschenkomst thans we der den anderen kant opzwaait en van plan schijnt aan Mussolini de pas te gaan markeeren. Althans in de gisteren gehouden kabinetsraad heeft de Britsche regeering besloten om in het geschil een houding aan te nemen, streng overeenkomstig de principes van den Volkenbond en in Genève voor te stellen om niet alleen de kwestie van Wal-Wal en de benoeming van een vijfden scheidsrechter, doch het geheele Italiaansch-Abessynsch geschil onder de oogen te zien. Onmiddellijk is Parijs met deze beslissing op 'de hoogte gesteld en naar de berichten verluiden zal de Fransche regeering zich heden over de geschapen situatie beraden. Waarschijnlijk zal dan tevens de datum van de eerstvolgende vergadering van den Volkenbondsraad worden vastgesteld. Dat deze gang van zaken Mussolini weinig naar 'de zin is. mag men veilig aannemen. Er blijft hem thans weinig anders over dan den Volkenbond voor het hoofd te stooten en zijn gang ite gaan. De laatste opname van den keizer van Abessynië, gekleed in de nniform van veldmaarschalk. Heden viert hij zijn 42sten verjaardag. Ongetwijfeld is dan ook door de EngelscHe houding een verscherping in het Abessynsche conflict ingetre- den. Of het de crisis zaï zffn. die per slot tot genezing zal leiden of daarentegen Italië slechts sneller tot oorlog zal doen besluiten, is thans nog moeilijk te zeggen. Veel zaï ongetwijfeld afhangen van de Fransche houding. Schaart Lava! zich achter Hoare. "dan wordt door zetten voor Mussolini wel erg riskant, maar voorloo- pig gelooven wij nog niet aan een kleur-bekennen door Parijs. Wij vreezen. dat het zal trachten om de kool en de geit te sparen. Deze. door eigenbelang ingegeven houding, kan niet genoeg worden betreurd, omdat slechts een krachtige, duidelijke en eensgezinde houding der groote mogendheden aan de oorlogszuchtige politiek van Italië een eind zou kunnen maken. Ook van andere, zeer onverwachte, zijde wordt plotseling .een duit in het zakje gegooid. Japan heeft, n.1. doen verklaren, dat het belangen van commercieelen aard in Abessynië heeft, te be schermen en niet zal kunnen goedvinden dat ziin uitvoer naar Ethiopië wordt belemmerd. Zelfs zal bet in December a.s. een gezantschap ïn Abessynië in het leven roepen. Natuurlijk spuwen de Italiaansche bladen thans vuur en vlam tegen Japan, maar de grijnzende Azi aten zullen zich daar wel evenmin iets van aantrek ken als de Engelschen. Al bij al is duidelijk, dat 3e Öost-Afrikaansche affaire in een critiek stadium is gekomen. Dat neerkomt op een scherpe oorlogsverklaring aan de tegenwoordige Engelsche regeering. Londen. Het standpunt van de Engelsche regee ring ten opzichte van de z.g. New Deal-voorstellen van Lloyd George heeft laatstgenoemde aanleiding gegeven tot een antwoord, dat groot opzien baart, aangezien het neerkomt op een oorlogsverklaring van Lloyd George aan de regeering, Lloyd George ver klaart, dat hij zijn program tot basis zal maken van den eerstvol- genden verkie zingsstrijd. Hij zal candidaten stellen, die voor zijn program zul len strijden. Ver der heeft hij het voornemen samen te gaan met de groep „Vrijheid en Democratie" waai* toe Lord Allen of Hurtwood, Mr. Ha rold MacMillan en andere persoon lijkheden behoo- ren. Het antwoord van de regeering is volgens Lloyd George, overigens volkomen onvol doende. Er is genoeg geld aanwezig om zijn werk verschaffingsplannen ten uitvoer te leggen. De re geering durft ook niet beweren, dat zijn plannen principieel onjuist zijn, maar noemt ze slechts grootsch of beweert, dat zij reeds uitvoert, wat hij voorstelt. Zeer scherp keert Llord George zich verder tegen de verwerping van zijn landbouwplannen, waarme de hoogere beschermende rechten en hoogere prijzen voor de landbouw gemoeid zouden zijn. De regee ring heeft zich daarmede vastgelegd op de ergste vrijhandelsprincipes. Ieder man, dien men op het land te werk stelt, beteekent een man meer aan het werk in de industrie. Lloyd George. Overbrenging van het stoffelijk oversohot der slachtoffers niet vóór hedenmiddag. Amsterdam: Naar wij vernemen zullen de stof felijke resten van 12 der dertien slachtoffers van de ramp met de Fokker/Douglas Gaai niet vóór heden middag uit Zwitserland naar ons land worden overge bracht. Het transport geschiedt per trein. Het stoffelijk overschot van den heer Flohr zal vermoedelijk te Hei- delberg ter aarde worden besteld. Wij vernemen voorts, dat de ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van den heer A. A. Con tent en zijn 14-jarig zoontje, te Amsterdam, op Zorg- vlied, zal plaats vinden. In een honibereidingswerkplaafs der Spoorwegen. Explosie van gassen vermoedelijke oorzaak. Een hevige brand heeft gisterenmiddag ïn de hout- Spoorwegen aan de Zeehaven te Dordrecht gewoed. Vermoedelijk door een explosie van gassen, die zich in de stokerij hadden gevormd, stond al spoedig het stookhuis in lichte laaie. Aanvankelijk was het brand weermateriaal van de werkplaats niet tegen het vuur opgewassen, waarop men de gemeentelijke brandweer alarmeerde, waaraan het na eenigen tijd gelukte door middel van een drijvende motorspuit en een auto spuit, den brand te blusschen. Het stookhuis brandde geheel uit, terwijl aan den houtvoorraad groote scha< de werd aangericht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Op klaarlichten dag f1700 gestolen. Op een expeditiekantoor te Beverwijk is Zaterdag op klaarlichten dag een brutale diefstal gepleegd. Tot nu toe onbekend gebleven daders hebben uit het kantoortje tijdens een korte afwezigheid van eert expediteur een geldkistje waarin een bedrag van f 1700 aan bankpapier en zilvergeld aanwezig was, ontvreemd. Toen de benadeelde expediteur het geld kistje des avonds mee naar huis wilde nemen, ont dekte hij den diefstal. Aangezien de aangifte eerst des avonds laat geschiedde, heeft de politie nog geen spoor van de daders kunnen ontdekken. Zii heeft een belooning in uitzicht gesteld voor degenen, die aanwijzingen omtrent dezen diefstal kunnen ver strekken.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1