Engeland gaat de toestand forceeren Woensdag 24 Juli 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9770 Buitenland Plaatst ook Frankrijk zich achter den Volkerenbond? Ir. Mussert in Indië aangekomen. Nederlandsche Spoorwegen. Man door race-wagen overreden. De ramp van de „Gaai". De Ossche misdrijven. De reis van ir. Mussert naar Indië. GODSDIENSTHAAT IN SCHOTLAND. Noodlottig bus-ongeluk. Revolverdrama tijdens de senaatszitting. Amerika gaat het met halfjes doen. Engeland laat wapenuitvoer toe. Groote boschbrand in Zuid-Frankrijk. De tarwefraude te Eist. PRESIDENT Het auto-ongeluk bij Oegstgeesï. GOMEZ IS STERVENDE. Het Italiaansch-Abessijnsch geschil komt daardoor in een critiek stadium. Frankrijk zou zich naast Engeland achter den Vol kerenbond hebben geplaatst. Ziedaar het groote nieuws van heden. 't Is haast te mooi om waar te zijn. Dat Engeland het ging meenen, constateerden wij reeds gisteren. De Britten zijn het moe om Mussolini langer naar de oogen te zien en nemen hun stellingen in. Met groote vastberadenheid gaat Londen de eenig overgebleven weg om uit het Abessynisch-Italiaansch moeras te komen en verklaart het conflict te willen behandelen strikt in overeenstemming met de bepa lingen van den Volkerenbond. Maar dat Parijs zich met deze houding accoord zou verklaren, geeft wel zulk een onverwachte wending aan de zaak, dat wij daarvoor nog nadere bevestiging afwachten, alvorens haar te gelooven. Mogelijk is het natuurlijk wel, want ïn de keus tusschen Italië en Engeland zal Frankrijk toch op den duur wel de zijde der eilandbewoners kiezen, maar toch, het zal Laval slecht zinnen, dat Londen de toestand gaat forceeren. Engeland gaat blijkbaar recht on ziin doel af en tracht de gevoeligheden van Mussolini niet langer te pntzien. Hij vraagt thans behandeling der kwestie krach tens Artikel 15 van het VolkenbondsDact en daar dit artikel eischt dat de partijen in het geschil zoo spoe dig mogelijk een uiteenzetting van hun standpunt moeten geven, met alle positieve feiten en bewijs stukken zal Mussolini van de oorlog moeten afzien, wil hij niet in conflict komen met alle andere bonds leden. Nu is het vrijwel ondenkbaar dat de Duce in de positie, waarin hij zichzelf geplaatst heeft, nog terug zal krabbelen, zoodat er voor Italië weinig anders zal overblijven dan den Volkenbond te verlaten. Wij kunnen niet inzien dat dit voor Genève onder de tegenwoordige omstandigheden een groot verlies zou zijn. De houding van Mussolini is een ruwe be spotting voor het Volkenbondsstatuut en een duidelij ke verkrachting van haar wetten. Voor Italië zelf zou het veel leelijker zijn. Het plaatst zichzelf geheel buiten de Volkerengemeen schap en zal eventueele overwinningen in Afrika, naast het verlies aan goed en bloed, koopen met een sterke verzwakking van zijn Europeesche positie. Treedt Mussolini niet uit den bond, dan zal hij zich hebben te onderwerpen aan de Volkerenbonds- procedur.e, die wel niet steeds geheel de mogelijk heid van oorlog uitsluit, maar toch een uitstel be- teekent van ongeveer vier maanden. Hierdoor zou de meest gunstige tijd van oorlog voeren in Abessynië alweer voor het grootste deel ziin verstreken en het barre klimaat als vanzelf weer spoedig de actie der legers komen verlammen. De politieke toestand in Europa is thans zeer cri- itiek. Er zullen binnen zeer korten tijd belangrijke be slissingen vallen. UIT ONZE OOST. 'Aneta seint uit Medan: De „Sperwer" met o.m. ir. Mussert aan boord, landde om 14 uur 30. Ir. Mussert stapte uit, gekleed in een grijs colbert costuum en zonder hoed. Daar na stelde hij zijn mede-Dassaffier, den heer A. van Leeuwen Boomkamp, een zoon van den directeur van de Rubber-Cultuur-Mij. Amsterdam, die even eens lid is van de N.S.B., voor aan de heeren Gong grijp en Trouw. Ir. Mussert begaf zich naar de hangar. Temidden van de N.S.B.-'ers hield hij een korte toespraak waarbij hii verklaarde blij te ziin. dat hij was aangekomen. Thans komt eerst Java aan de beurt en over eenige weken keer ik weer terug naar Medan, aldus verklaarde ir. Mussert. Hii vertrok, begeleid door de leiedrs van de N.S.B., naar de woning van den Kring-leider Gonggrijp, waar hij zal overnachten. De inkomsten over het eerste halfjaar van 1935 teruggeloopen met 7 millioen in vergelijking met het vorige jaar. Utrecht. Voor de maand Juni 1935 werden de Inkomsten der Nederlandsche Spoorwegen geschat op f 8.013.931.S9, als volgt verdeeld: Reizigers f 4.465.200.Bagage f 87.800.Brief- en pakketpost f 279.531.S9, goederen f 2.972.250.leven de dieren en lijken f 29.550, diversen f 179.600.—. De totale ontvangst van 1 Januari tot 1 Juli wordt geschat op f 48.108.351.69 (in dezelfde periode van 1934 bedroegen de inkomsten f 55.211.778.52). De ont vangst per dagkilometer wordt voor deze periode geschat op f 74.73 (in dezelfde periode van het jaar 1934 bedroeg de ontvangst per dagkilometer f 84.05. Bij het oversteken van den weg. Gisterenmiddag omstreeks half twee is op den provincialen weg van Alkmaar naar Amsterdam on der de gemeente Koog aan de Zaan de 52-jarige G. J. Lensink uit Zaandam, toen hij den verkeersweg overstak, door een uit Zwitserland afkomstigen race wagen aangereden. Do man werd over het lage voorruitje van de auto geslingerd en kwam tegen een naast den bestuurder zittende dame, een Fran- Qaise, terecht. Met een ernstige hoofdwonde en in wendige kneuzingen is L. in zorgwekkenden toe stand naar het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam vervoerd. De dame kreeg eveneens een hoofdwonde en is bij een dokter binnengedragen. De bestuur der, de heer Jean Gaeler, uit Zurich, kwam met den schrik vrij. Het is gebleken, dat hem geen schuld treft. Slachtoffers niet vóór Donderdagmiddag in Nederland. Naar wij vernemen zullen de stoffelijke resten der slachtoffers van de ramp met de „Gaai", niet vóór Donderdagmiddag in Nederland aankomen. Volgens de voorloopige regeling zal, wat de be grafenisplechtigheid te Amsterdam betreft, het stoffe lijk overschot van den heer A. A. Content en zijn 14-jarig zoontje, Vrijdag te 12 uur op Zorgvlied wor den begraven, waarna, waarschijnlijk te twee uur !s middags de ter aarde bestelling geschieden zal van den gezagvoerder Van der Feyst, en den radio-telegra fist, Aafjes. Berechting voor de Bossche rechtbank. Door de Arrondissements Rechtbank te 's-Herto- erenbosch zal in de maand October a.s. een aanvang worden gemaakt met de berechting van de verschil lende misdrijven der Ossche onderwereld, die den laatsten tijd aan het licht ziin gekomen. Antwoord van minister Colijn on vragen van het Tweede Kamerlid Roestam Effen- di. Den gouverneur-generaal ziin inlich tingen verzocht. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Roestam Effendi. in verband met een reis van den heer Mus sert, algemeen leider der N.S.B.. naar Nederlandseh- Indië en betreffende het aan den steller der vragen eventueel toestaan van een reis naar Ned.-Indië. heeft de minister van koloniën den voorzitter van de Tweede Kamer geantwoord: Naar aanleiding van uw brief waarbij mij een vier tal door het lid der Kamer den heer Roestam Effen di gestelde vragen ziin gezonden, in verband met de reis naar Nederlandsch-Indië. van den leider der Na tionaal Socialistische Beweging hier te lande, den heer ir. A. A. Mussert. heb ik de eer Uwer Excellen tie mede te deelen. dat ik mij om inlichtingen ter zake wend tot den Gouverneur-Generaal. Na aankomst daarvan zal ik op deze aangelegen heid terugkomen.. „Schandelijke gebeurtenissen, die in een beschaafde gemeenschap bijna on mogelijk lijken." Londen. De aartsbisschop van Edinburgh, Z.H.E. mgr. Joseph Mac-Donald, heeft een oproep gepubli ceerd, waarin het o.a. luidt: „Sedert eenigen tijd is het zoo goed als onmogelijk voor een katholieken priester, in de straten der stad te verschijnen, zonder blootgesteld te worden aan de „meest lage beschimpingen". Men heeft hen ver schillende malen zelfs bespuwd, „In de fabrieken en officieele werkplaatsen worden katholieke employé's vervolgd en men poogt de werk gevers over te halen hun katholieke werknemers te ontslaan." De aartsbisschop wijst vervolgens op de „schande lijke gebeurtenissen" naar aanleiding van het Eucha ristisch congres. Priesters heeft men op de schandelijkste wijze aan gevallen, oude vrouwen overvallen en gestompt. Au tobussen met kinderen zijn zonder medelijden met steenen geworpen en weerlooze burgers op onuitspre kelijke wijze mishandeld, zooals in een beschaafde gemeenschap van den modernen tijd bijna onmoge lijk lijkt. Gelijktijdig heeft de leider der anti-katholieke bur gers van Edinburgh, het gemeenteraadslid Cormack, een brief aan den aartsbisschop gezonden, waarin verdere energieke maatregelen tegen de katholieken worden aangekondgid. Schotland is volgens hem een protestantsch land en hij zal verder zijn best doen, dat de katholieke werknemers ontslagen worden. De veldtocht tegen de katholieken is pas begonnen, doch zal spoedig in vollen gang zijn. Aan het slingeren geraakt en omgevallen. Zestien gewonden. Gistermiddag is een uit Praag komende autobus, waarin een reisgezelschap uit Barcelona gezeten was. toen de chauffeur wilde uitwijken voor een uit an dere richting komende tram. aan hot slingeren ge raakt en omgevallen. Van de 21 inzittenden werden er zestien gewond. De verwondingen ziin over het algemeen van lichten aard. In de Argentijnsche Senaat. Buenos Aires. Tijdens de zitting van den senaat deed zich een incident voor tusschen senator de la Torre en den minister van Financien, Dr. Pinedo. Op dat moment loste iemand, die werd gearresteerd, doch wiens identiteit nog niet is vastgesteld, eenige revolverschoten ten gevolge waarvan de tot senator gekozen Dr. Enzo Bordabehere, de minister van Landbouw, Dahau en afgevaardigde Mancini werden gewond. 'Bordabehere is kort daarna overleden. (Senator de la Torre, voert in den senaat een ac tie tegen de ministers van Financiën en Landbouw in zake het onderzoek naar den handel in vleesch). Toestemming gevraagd om er een milliard aan te munten. De staatssecretaris van de Amerikaansche schat kist, Henri Morgenthau Jr., heeft medegedeeld dezer dagen het congres toestemming te zullen vragen tot het doen aanmunten van een milliard halve centstuk ken, die in de eerste plaats gebruikt zullen worden in de staten, die een omzetbelasting heffen. Reuter meldt uit Londen dat het Britsche Kabinet heeft beslóten geen embargo te leggen op den uitvoer van wapenen naar Italië noch naar Abessynië, daar andere landen geen stappen hebben gedaan om den export naar deze beide staten aan banden te leggen. Scherpe perscampagne in Italië tegen Engeland Wapenuitvoer naar Abes synië is een uitgesproken vijandelijke daad. Reuter meldt uit Rome: Na de heftige aanvallen, die Maandag tegen Japan werden gericht, richt de Italiaansche polemiek zich thans met hernieuwde scherpte tegen Engeland. Men is in Italiaansche kringen meer en meer van meening, dat de omzwaai van de stemming in Japan te wijten is aan het feit, dat de Japansche openbare meening slechts op Angel-Saksische berichtgeving over het Abessynisch conflict is aangewezen. De geheele pers keert zich tegen het mogelijke voor nemen van Engeland, wapens naar Abessynië te le veren. Volgons de „Giornale d'Italia" is het verlof tot wapeninvoer een openlijke bekentenis der actieve solidariteit tusschen Abessynië en Engeland en een nieuwe aanmoediging voor een Abessvnische weigiv ring tot toegeven en een driest optreden. Indien de berichten der Engelsche bladen over de opheffing van het wapeninvoerverbod od waarheid gegrond blijken, dan moet Italië dit als een uitge sproken vijandelijke daad van de zijde van Engeland opvatten.Italië zal ook weten, dat Engeland voor een groot deel er aan schuldig is. wanneer de Abessyni- sche onbeschaamdheden toenemen. Parijs: Een groote boschbrand in de nabijheid van Draguignari, tusschen Cannes en Toulon, is gis teren uitgebroken. Het vuur heeft over een gebied van 20 K.M. reeds ruim 400 H.A. eiken- en dennenbosch vernield. Troepen en particulieren werken gemeen schappelijk aan de bestrijding van de vlammen. In de nabijheid van Nimes zijn voorts nog 200 H.A. bosch door vuur vernield. Een veroordeeling tol één jaar gevange nisstraf. De Arnhemsche rechtbank heeft gister uitspraak gedaan in de eerste zaak, betreffende de tarwefrau- des in Gelderland. Zij veroordeelde den 31-jarigen bakker H. J. J. uit Eist tot één jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, wegens oplich ting meermalen gepleegd. Zooals men weet had de verdachte de Nederland sche Meelcentrale benadeeld voor een bedrag van ruim 900 gulden, door het overleggen van valschelijk ingevulde staten, waarop het door hem tot beschuit verwerkte tarwebloem voor een hooger gewicht was aangegeven dan in werkelijkheid door hem was ge bruikt. 6 UIT HET RAAM GEVALLEN. Oude dame op slag gedood. Gisteren is de 75-jarige mevrouw de wed. F. v. cl. L., wonende op den Westersingel te Groningen, bij het openen van een raam naar beneden gevallen en op slag gedood. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 773 m.M. Temperatuur: 18 gr. C. is 64 gr. F. Verwachting: Zwakke wind uit westelijke richting, licht bewolkt met tijdelijke opklaring. Verdere vooruitzichten: Droog, goed weer Uw bril stuk? Opticien TERLEP repareert ze vlug, goed en goedkoop. Oogonderzoek gratis.. TERLEP's DROGISTERIJ Apothekers-Assistenten. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN. Ruim een kwart eeuw dictator van Zuid-Amerikaan- schen staat. Caracas, 23 Juli (A.N.P.). - D.e pre sident der Ver- eenlgde Staten van Venezuela, generaal Juan Vincente Gomez, is, naar uit Mara- cay gemeld wordt stervende. Ruim een kwart eeuw heeft Gomez zijn invloed do,en gelden op de staatszaken van Venezuela. Iu het begin van deze eeuw heerschte in Venezuela corruptie, chaos en wanorde in de binnenlandscho politiek, terwijl het zich in de buitenlandschc poli tiek in de gevaarlijkste verwikkelingen met de mo gendheden zag verward, die zelfs tot expedities van vreemde oorlogsschepen leidden, waaraan ook Ne derland deelnam na de uitwijzing van den Neder- landschen gezant in 1908. In December van dit jaar verliet president Castro het land voor een bezoek aan Europa, en het was tijdens zijn afwezigheid; dat de toenmalige vice-president Juan Vincenie» Gomez zich aan het hoofd der regecringszaken steldo Onder de grondwet van 1909 koos in Augustus 1910 het Congres generaal Gomez tot president voor den tijd van 4 jaar. De diplomatieke betrekkingen met het buitenland werden weer aangeknoopt en de schuldenbetalingen aan het buitenland, welker sta king aanleiding tot de internationale verwikkelin gen was geweest, werden hervat. In April 1914, toen zijn officieele ambtsperiode af liep, nam het Congres een nieuwe grondwet aan, waarbij werd bepaald, dat een voorloopig president zou worden gekozen en een opperbevelhebber van net leger, in afwachting van de inwerking treding der nieuwe wetgeving. Gomez werd gekozen tot opperbe velhebber en de minister van oorlog, Bestillos tot voorloopig president. In 1915 werd Gomez definitief tot president gekozen, doch hij gaf de voorkeur aan het opperbevelhebberschap en Bestillos bleef het pre sidentschap waarnemen tot Gomez in Mei 1922 weder om tot president werd herkozen. Verschillende mal u werd de grondwet gewijzigd, waardoor zijn bevoegd heden nagenoeg dictatoriaal werden. De binnenland- sche orde werd op krachtige wijze hersteld en do af lossing der schulden geschiedde zoodanig, dat Vene zuela thans het eenige land zonder staatsschuld is. Op 19 December 1933 werd het zilveren regeerings- jubileum van Gomez op grootsche wijze herdacht. Verondersteld wordt dat een der autobe stuurders is afgeleid door een vliegtuig. De toestand van de slachtoffers van het auto-ongó- luk te Oegstgeest was gister bevredigend. Ook de twee ernstigst gewonden, de heeren Rijks en Deuroo maakten het naar omstandigheden red"- liik wel. Zij ziin tot bewustzijn gekomen. De beicc dames Mevrouw BrouwerBoer. en Mevrouw Lo- benstein, ziin goed vooruitgaande. De ernstig gewonden ziin inzittenden van de Che vrolet. die op de andere auto's inreed. Deze wagen was door den thans overleden heer Matlhener van een kennis geleend. De heer M. kon zelf niet riidon, zoodat de wagen bestuurd werd door den heer Riiks. Deze kon nog niet worden gehoord. De veronderstelling wordt geuit, dat hii is afge leid door een vliegtuig, dat boven de plaats des on- heils loopings maakte. Men acht het ook mogelijk, dat een band van de auto is gesprongen. De man. die na het zien van het ongeluk ziin be zinning verloor en naar het Bemardusgesticht ie Sassenheim moest worden ovrgebracht, is de werk- looze W. H. J. Halberman, uit Schoten. De man was per fiets op weg naar Katwijk om werk te zoeken. Hij had gisteravond zijn geheugen geheel verloren. ONZE OUDSTE NOG SPELENDE ACTRICE. Mevr. De Boer-Van Rijk Maandag a.s. C2 jaar. Amsterdam, 23 Juli. Maandag 29 Juli a.s. wordt onze oudste nog spelende actrice, Mevr. Esther de Boer-Van Rijk 82 jaar. Te Leeds bij Londen heeft men een aanvang ge maakt met den bouw van een reusachtig com plex woningen. Het aantal bedraagt 940. De vier verdiepingen hooge gebouwen, die de afbeelding hierboven laat zien, vormen een kleine stad op zich zelf. GENERAAL JUAN VICENTE GOMEZ, President van Venezuela.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5