Raad Winkel. ZWENDELBANKJES TE AMSTERDAM. men- Weer twee arrestaties te Oss. De onlusten te Lahore. De honger-marsch naar Ottawa. Vergadering van den Raad op Dinsdag 23 Juli 1935, 's morgens om half tien. Voorzitter de heer J. Zwart, burgemeester; secreta ris de heer A. de Ridder. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Mededeelingen. Door den Minister van Onderwijs, K. en W. is me degedeeld. dat ten behoeve van de school voor U.L. O. vanaf 1 Mei 1935 de jaarwedde voor een tweede leerkracht van bijstand zal worden vergoed mits en voor zoolang gedurende dat jaar van dien datum af het aantal leerlingen van die school tenminste 61 zal bedragen en de te benoemen extra leerkracht, in het genot is van wachtgeld. Het getal leexiingen is beneden de 61 gedaald. Thans worden nog geen voorstellen gedaan, wel zullen po gingen worden aangewend vanaf 1 Mei 1.1. de kos ten van tijdelijke hulp voor Rijksrekening te brengen Door den Hoofd-Ingenieur Directeur van den Prov. Waterstaat is medegedeeld, dat de aannemer van den Provincialen weg Niedorper-Verlaat—Aartswoud uit de daarbij betrokken eemeenten niet voldoende arbeidsV'-achten kan betrekken en derhalve gemach tigd is z.ch van vreemde krachten te voorzien, die niet ontslagen zullen kunnen worden, wanneer in oe gemeente weer arbeidskrachten beschikbaar komen B. en W. hebben naar aanleiding daarvan medege deeld. dat dit tekort, vermoedelijk is ontstaan door het gemakkelijk wegzenden van werkkrachten door den uitvoerder en bovendien is het in uitzicht ge stelde accoordwerk nimmer uitbetaald, waardoor de goede werkkrachten zijn vertrokken naar het vriic bedrijf. De heer Kamp zesrt. dat men met den weg op 1 Mei is begonnen en oordeelt dat geen gewenschte tiid. Is er wel overleg gepleegd met de gemeenten. De Voorzitter gelooft niet, dat we over den begin datum iets te zeggen hebben. Er is alleen overleg ge weest inzake de loonen. De heer Kamp vindt 1 Mei zeer ongeschikt, in den winter is er meer behoefte aan werkverschaffing. Voortaan zag spr. graag overleg. De Voorzitter merkt op. Hat het hier een vrij werk betreft, geen werkverschaffing. De heer Van Zoonen zegt. dat men voorzichtig moet. zijn met de mededeelingen van die heeren. De loonen zouden 18 a 19 gulden bedragen: er zijn ech ter mensóhen. die maar pl.m. f 14 verdienen. De heer Dekker zou niet graag den band met dit werk verbreken. Straks kost het misschien moeite om de menschen er te plaatsen. Zii die ervoor gevoe len. raadt spr. aan nog naar den weg te gaan. An deren kan men straks weer moeilijk weg sturen. De Voorzitter wijst erop. dat verschillende belan gen tegenover elkaar staan. n.1. dat van de gemeen te en dat van provincie en aannemer. De heer Kort zegt. dat het voor de menschen beter is naar den weg te gaan. Bii particulieren kan het werk ieder oogenblik over ziin. Door den Minister van Soc. Zaken is voor deze gemeente van kracht verklaard de tewerkstelling van arbeiders in land- en tuinbouw met biislag-reee ling. De heer Kamp is van meening dat deze materie te laat ter hand is genomen. Bii 62 gemeenten had deze zaak reeds zijn beslag. De Voorz. wist indertijd niet. dat deze regeling in zoo'n ver gevorderd stadium verkeerde: overigens had de heer Kamp B. en W. toch kuriherf.' waar schuwen. De heer Kort informeert naar de loonen. De Voorzitter antwoordt, dat het plaatselijke loon peil moet worden gehandhaafd. De heer Kamp vraagt welke groepen van bedrijf voor de regeling in aanmerking komen. Dit zijn alle takken van bedrijf met voorname in komsten. huiselijk werk is uitgesloten. De Secretaris ontkent, al zou men te laat met deze zaak ziin. De Voorzitter vermoedt.' dat de door den heer Kamp genoemde gemeenten onder andere provincies vallen, dip vroege'* ziin aangewezen. De heer Kort denkt, dat de werkgevers nu toch wel bij de arbeidsbemiddeling willen komen. Door de Ver. van Burgemeesters en Secretarissen in het voormalig kanton Schagen is een actie op touw gezet om te komen tot een regeling, betreffen de tandverzorging op de scholen en wel in zoodani- gen vorm, dat dit geheel wordt gebracht ten koste der belanghebbende ouders van schoolgaande kinde ren, als gevolg waarvan de oudercommissies en ouderavonden hierbij zullen worden betrokken. B. en W. hebben besloten in die richting stappen tc doen. Het P.E.N. protesteerde tegen de actie van de gas fabriek. Een zoodanige propaganda is h.i. afbrekende critiek op de electriciteit, en succes zou hebben dit niet bevorderlijk om tot een lagere tariefstelling te komen. 11 Juli is door het P.E.N. bericht, dat een poging tot het werwerven van nieuwe aansluitingen zoo wei nig resultaat heeft, dat van een verlaging van liet vastrechttarief moet worden afgezien. De heer De Veer constateert, dat het resultaat weer nihil is geweest. Wat moet er nu gebeuren? Spr. leest dan een motie voor, die hij naar het P.E.N. denkt te zenden. Met deze motie gaat de raad accoord en dus zal weer eens getracht worden wat onbillijkheden uit den weg te ruimen. Ingekomen stukken. Hiervan vermelden we: een schrijven van Ged. Staten, waarin het presen tiegeld voor leden van den raad is vastgesteld op f 2 per vergadering. De heer Van Zoonen hoopt, dat de zorg die Ged. Staten toonen voor de gemeentefinanciën zich ook zal uitstrekken tot de provinciale financiën. Spr. laat duidelijk uitkomen, wat het bijwonen van zulke vergaderingen medebrengt, en hoopt dat Ged. Staten ook het eigen presentiegeld eens zullen ver lagen. Ingekomen is een verzoek van de Noordhollandsche Ver. Het Witte Kruis, om subsidie voor het jaar 1936 voor de ontsmettingsinrichtingen. B. en W. stellen voor het verzoek bij de begroo ting te behandelen. Conform wordt besloten. Verschillende verslagen liggen ter inzage voor de leden. Ontheffing schoolgeld. Door A. Kamp te Winkel wordt ontheffing gevraagd van schoolgeld voor één leerling, die de school voor U.L.O. heeft verlaten. B. en W. stellen voor 9/12 gedeelte van den aan slag 1934—1935 ontheffing te verleenen. Allen voor. Wijziging verordening keurloonen. B. en W. stellen voor wijziging van de verordening tot heffing van keurloon, zulks overeenkomstig het advies van de commissie van Uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst in den kring Barsingerhorn. Door deze aanvulling zal voor slachtingen, die in den kring plaats vinden, doch waarvan het vleesch be» stemd is voor den export, buiten den kring, de hal ve keurloonen verschuldigd zijn. Aldus vastgesteld. Onderzoek geloofsbrieven. Volgt het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden. De heeren Raven, Kamp en Dekker worden belast met het onderzoek. De heer Kamp rapporteert alles in orde te hebben ben bevonden en adviseert toelating, waartoe wordt besloten. Aanvulling Commissie voor schoolver zuim. Ter voorziening in de vacature van lid der comm. voor schoolverzuim voor de o.l. school te Lutjewin- kel, ontstaan door het vertrek van den heer J. Th. Broersrha, wordt door B. en W. het volgende dubbel tal voorgedragen: No. 1. D. Brugman Jbzn., 2. C. Faber. Benoemd wordt de heer Brugman met '4 stem men. De heer Brugman neemt de benoeming aan. Wijziging begrooting 1935. Door Ged. Staten is andermaal de begrooting voor 1935 teruggezonden, met enkele bemerkingen en tevens die bemerking, die men bij het onderzoek aan het departement heeft noodig geoordeeld in verband met het verzoek om verhoogde bijdrage uit het werk- loosheidssubsidiefonds. Behalve enkele administratieve wijzigingen zal: het onderwijs aan schoolvrije jeugd niet behouden kunnen blijven; de bijdrage voor ontsmettingen in gevallen van besmettelijke ziekten verhoogd moeten worden. Als verordening op de besmettelijke ziektengelden, wordt het vllgende gedacht: Een bedrage van 50 pet. of gedeelte daarvan terug te vorderen van belanghebbenden, en wel van perso nen met een belastbaar inkomen van f 2000.f 3000,— 25 pet.: idem van 3000—f 4000 50 pet.; idem van f 4000 f 5000 75 pet., idem van f 5000 en meer 100 pet De verlaging van salarislast 5 pet. wordt als volgt gedacht: Van den gemeentegeneesheer van f 800 op f 760; voor medicijnen van f 400 op f 80; Wijkverpleeg ster van f 1700 op f 1615; wegwerker van f 1248 op f 11S6; 2. arbeiders van het tonnenstelsel elk van f 1144 op f 1087. Deze korting wordt geacht tc zijn ingegaan 1 Ja nuari 1935. O.a. moet in aoht worden genomen, dat consumptie voor vergaderingen, waarvoor presentiegeld wordt ver strekt, moet vervallen, terwijl voor overige vergade ringen f25 mag worden uitgetrokken. Verteringen en presentiegeld voor leden der stem- bureaux mogen niet meer clan f 4 per lid in totaal bedragen. Subsidie voor een eventueel te stichten bad- en zweminrichting zal moeten vervallen, als zijnde niet strikt noodzakelijk. Voor bijdrage in de kosten van het kanaal Oud- karsnelKolhorn. wordt voor 1935 f100.— voldoende geacht. Subsidie aan het muziekcorps zal moeten verval len. Extra subsidie aan werkloozenkassen zal gebracht moeten worden op het in 1934 uitgegeven bedrag, voor 1935 was dit lager geraamd. De extra bijdrage uit het werkloosheidssubsidie- fonds kan nipf hooeer worden uitgetrokken op 99 pet. van f 10.700 is f 10.593. De belasting op tooneelvertooningen en andere ver makelijkheden zal op 20 pet. moeten worden ge bracht. Ten opzichte van- de gemaakte bemerkingen en wel voornamelijk van die. welke verlaging van salarissen betreffen is geen overeenstemming ver kregen en wordt geen voorstel gedaan, doch ln de vergadering gebracht zooals bii de nota van wijzi ging. ter verkrijging van een sluitende begrooting worden bedoeld. De schoolgelden zullen moeten worden verhoogd en worden gedacht: Bii inkomens van f 800—900 f2.60 voor lager onderwijs van f900—1000 f2.75. enz. Bii een inkomen van f3000—3100 zal fS verschul digd zijn. Deze bedragen ziin voor U.L.O. resp. f5.85, f6.19 en f 18. De lieer Brugman was afwezig, toen deze bemer kingen in B. en W. ziin besproken. We ziin wel ge noodzaakt aan de eischen te voldoen. 5 net. loonsver laging kan worden geaccepteerd. Men kan toch niet zeggen, dat de betrokken arbeiders er slecht aan toe ziin. En we moeten de bijdrage verkrijgen uit het werkloosheid«subsidiefonds. zoodat ons niet veel an ders over bliift. De vermakelijkheidsbelasting is altijd een doorn in spr.'s oog geweest. Verhooging tof 20 net. is het paard achter den wagen spannen. Dat de subsidie voor de muziekvereen. moet vervallen, betreurt sur. Men weet niet wat zoo'n vereemeing voor ons be- teekent. Tenslotte oordeelde spr. het heter op een post te hezuieineon of te laten vervallen nis hiidra- gen vervoer voo** kinderen naar bijzondere scholen. De heer Van Zoonen snreekt zich uit tegen verla ging der loonen van de arbeiders. Dat loon is reeds gelijk met het andere. Een boerenarbeider verdient f16—17 plus emolumenten. Een arheider in dienst van de gemeente heeft niets meer. De heer Dekker onderschat de waarde van een slui tende bcgroofing niet. Maar het doet hem toch on aangenaam aan. dat het onderwijs aan schoolvrite ieugd zal mopfpn vervallen. Dat is toch zeker een nuttige instelling. Znoiets te schrnnncn is togen spr.'s principe. De loonen acht snr. niet aan den hoogen kant. Die komen niet meer voor verlaging in aan merking. F.n wat de vermakelijkheidsbelasting be treft: de entree's ziin al laag en dan kan men geen 20 pet. meer missen. De Voorzitter deelt mede. dat de Bond van Perso neel in Overheidsdienst ernstige bezwaren tegen de verlaging had. Overigens oordeelt Voorz. het verstandig aan de bemerkingen gevolg te geven. Want we zijn aange wezen op extra hulp Spr. ontkent natuurlijk niet het nuttige van sommige instellingen. On de salarissen was nog eeen korting toegpnast. Vroeger hebben de arbeiders dan te kort gehad. Ook profest tegen de vermakelijkheidsbelasting zal niet baten. Do heer Van Zoonen vraagt, waarom we extra huln noodig hebben. Oiodat er een andere belastinghef fing is gekomen. Het Rijk kriiet meer dan voorheen. Een fonds is gevormd. We doen nu een beroep on dat fonds en nu komt men met voorwaarden. Bii de oude manier had snr. nog wel eens willen zien. of we geen sluitende hegrooting hadden kunnen krij gen. Er is geen sprake van noodliidendheid. Spr. zag graag, dat B en W. een onderhoud had den met Ged. Staten We kunnen dan alles uitleggen en misschipn is er dan wat te bereiken. De heer De Veer wil de wijzigingen in principe aannemen, wanneer hii het overleg dan geen gunsti ger voorwaarden zouden kunnen worden bedongen, dan zou spr. de bemerkingen definitief willen opvol gen. Aan dit denkbeeld bleken echter bezwaren vast te zitten. Do heer Kamp zegt dat de loonen elders ook dalen. 5 pet. is toch niet te veel. Snr. ontkent het. al zou den indertiid de loonen te laag ziin geweest. De heer Brugman zegt. dat voor reiskosten nog maar f50 overblijft. Snr. wil die liever beter besteden dan voor dit overleg. De Voorzitter denkt, dat we heel naar Den Haag moeten. De heer Van Zoonen wil de bezwaren dan maar schriftelijk kenbaar maken. De heer Brugman oordeelt, dat we ons niet te druk moeten maken om 5 net. Spr. is niet sarcas tisch als hii zegt dat de arbeiders dankbaar kunnen ziin er met 5 pet. af te komen. Bii de heerschende toestanden is loonsverlaging als normaal tc beschou wen. Nadat de Voorzitter nogmaals heeft betoogd, dat hii verzet niet verstandig acht. wordt tot stemming over de geheele wiiziging overgegaan. De wijzigingen worden verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Raven. Van Zoonen, Kort en Dekker. De heer Van Zoonen stelt voor. overleg te plegen omtrent de salarissen, schoolvrije ieugd en subsidie Harmonie. De heer De Veer zegt. dat het beter ie alleen over de nieuwe gezichtspunten overleg te plegen. Hiermee gaat de raad accoord. Overleg zal .dus plaats hebben omtrent de salarissen. Suppletoire begrooting. Aangezien het noodzakelijk geoordeeld wordt dat het Raadhuis met Raadhuistoren en het Postkantoor geschilderd worden, teneinde verval te voorkomen, is voor het uitvoeren dier werken prijsopgaaf gevraagd bij de schilders in deze gemeente en daaruit blijkt, dat de kosten van dien aard zijn, dat deze niet kun nen worden gevonden uit de op de begrooting ge plaatste en op last van Ged. Staten nog verlaagde be dragen voor onderhoud. B. en W. stellen voor bij suppletoire begrooting de posten voor onderhoud van deze gebouwen te ver- hoogen met het bedrag dat voor uitvoering noodig zal zijn en deze bedragen te putten uit den post voor onvoorziene uitgaven. Aldus wordt besloten. Herziening huren gemeentewoningen. Door de vernieuwing der huurcontracten is de vraag gesteld of, nu de prijzen door het P.W.N. met ingang van 1 Januari j.1. zijn verlaagd van f0.25 tot f0.20 per M3., ook de huurders daarvan zullen profi- teeren. Het komt B. en W. billijk voor dat door de huur ders geen hooger bedrag wordt betaald dan de ge meente voor het water betalen moet en waar de wa- terprijs met een vijfde is verminderd, stellen B. en W. voor de factor, welke in de huur begrepen is voor waterleiding, te verminderen met een vijfde. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. De verlaagde huur zal ingaan op 1 Mei j.1. Verhuring veldwachterswoning. Voor het huren van de veldwachterswoning zijn thans 2 gegadigden en wordt aangeboden een huur prijs van f2.50 en f 3. - Waar het tot nu toe niet is gelukt een huurprijs te bedingen als in de vergadering van 3 Juni j.1. werd gehandhaafd (f3.75) en het met het oog op het on- Strafrechtelijk is er weinig tegen te doen. Recher che-administratie van het Hoofdburean is echter paraat. Amsterdam, 23 Juli. Het is onder den weidschen naam „Amsterdamsch Commissiekantoor voor Effec ten- en Termijnhandel" geweest, dat de sinds 9 Juni met de Noorderzon vertrokken, zich bankier noemen de heer L. zijn financieele transacties bedreef, waar door tientallen menschen in de hoofdstad en de pro vincie kleine en groote bedragen, die vaak hun spaar duitjes uitmaakten, zijn kwijtgeraakt. Ook dit kan toor was niet meer dan een animber-bankje, dat zijn jtusschenkomst verleende in het sluiten van effec: jtentransacties, die in werkelijkheid nimmer werden juitge.vo.erd,. Tal van,cliënten, wien, met de med^dee-, ding dat de voor hen gekochte effecten' belangrijk in' waarde waren gestegen, geadviseerd werd, deel te nemen aan een nieuwe transactie, welke nog meer winst zou afwerpen, gingen daar op in en voelden zich, nog zonder een cent ontvangen tc hebben, al rijker en rijker worden, tot zij plotseling bericht ont vingen dat hun effecten tegen alle vci^vachting in gekelderd waren en een verlies van idem zooveel gul den moest worden bijbetaald. Politie noch justitio kunnen practisch tegen deze practijken iets uitrichten, omdat de „bank" in haar voorwaarden uitdrukkelijk vastlegt, dat zij zich het recht voorbehoudt,*„opdrachten van cliënten in zich- zelve af te sluiten". Zij kan derhalve practisch doen wat zij wil. Genoemd kantoor hield zich ook bezig met het vormen van syndicaten. Voor de door cliënten ge storte syndicaat-gelden veelal bedragen van f 25 of veelvouden daarvan heette het dat de bank effecten zou koopen, om deze, in geval de markt gunstig was, van de hand te doen, waarna de deel nemers aan het syndicaat een aandeel in de winst zou worden uitgekeerd. Inderdaad gebeurde het ook dat aan deelnemers een winst van vijf gulden of daaromtrent werd uitbetaald. Verheugd over dezen goeden afloop stortten zii dan gaarne nieuwe bedragen voo«r de vorming van een tweede svndicaat. ontvingen dan bijvoorbeeld een winstuitkeering van zeven gulden, namen vervolgens met veel grootere bedragen aan een derde en vierde svndicaat deel. om tenslotte tot de ontdekking te komen, dat mèt den „bankdirecteur" ook hun goede geld verdwenen was. In werkelijkheid waren voor de svndicaatsgelden geen effecten gekocht en waar de bank dit in dit ge val had moeten doen. zou zulks, naar het oordeel van de recherche-administratie van het Hoofdbureau van Politie, welke afdeeling zich ijverig bezighoudt met dergelijke zwendelaffaires. het misdrijf van ver duistering opleveren, zoodat. mocht de „bankier" te- rugkeeren. hii op dit Dunt wellicht zou kunnen wor den aangepakt. Deze svndicaat-affaires betreffen echter in hoofdzaak kleinere bedragen: tegen de veel grootere. vaak in de duizenden loopende prolongatie effecten en goederentermijnzaken kan strafrechtelijk weinig of niets worden gedaan. Naar men ons mededeelde, ziin er op het oogenblik in de hoofdstad een tiental van dergelijke animecr- bankjes. die met elkaar in verbinding staan en waar mede het publiek waarschijnlijk dezelfde ervaringen opdoet. Genoemde afdeeling van het Hoofdbureau moet zich dan ook in hoofdzaak bepalen tot het doen hooren van een waarschuwende stem. opdat niet steeds meer menschen in den val loopen, die zoo handig voor hen is opgezet. De in vele kringen heerschende opvatting, dat deze bankies gedreven worden door buitenlanders, is ten eenenmale oniuist. Het ziin thans vrijwel uitsluitend Nederlanders, die deze practiiken waarschijnlijk van buitenlanders, die zich er een paar iaar geleden mee bezig hielden, hebben afgekeken! GESTIKT IN EEN STUKJE VLEESCH. Delden. De landbouwer ter Weele, wonende te Deldenerbroek, gemeente Ambt-Delden, had gister middag het ongeluk bij het nuttigen van het mid dagmaal, dat een stukje vleesch bleef zitten in zijn keel, met het noodlottig gevolg, dat hij een oogen blik daarna overleed. Do ongelukkige had nog een poging gedaan door een glas water te slikken zich te redden, doch terwijl hij zich naar buiten wilde begeven bezweek hij reeds aan de gevolgen. derhoud van het gebouw een te lang leegstaan met gewenscht is, vragen B. en W. machtiging het per ceel te verhuren aan die personen en voor een zoo danig bedrag als hun het meest gewenscht en billijk zal voorkomen. Besloten wordt de huurprijs van f3.75 niet te hand haven. Hierover staakten in de vorige vergadering de stem- De heer Dekker hoopt, dat B. en W. wat lijn zullen houden in hun vrijheid van handelen. De heer Kamp vraagt of de huurprijs van de wo ning van Van Ens nu ook niet losgelaten moet worden. De Voorzitter antwoordt dat een lagere huur ge motiveerd is; de hier bedoelde woning kan wel weer ontruimd moeten worden. Overeenkomstig het voorstel wordt dan besloten. Vaststelling pensioensgrondslagen. In verband met de op 1 April j.1. in werking ge treden wijziging in de jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger en de eventueel aan te bren gen wijzigingen in de salarissen van de gemeente ambtenaren, stellen B. en W. voor de pensioensgrond slagen daarmede in overeenstemming te brengen. Wordt goedgevonden. In verband met de afsluiting van de rekening 1934, vragen B. en W. machtiging bij voorkomende geval len een suppletoire begrooting vast te stellen en het doen van af- en overschrijving op posten van uit gaaf. Wordt verleend. De Rondvraag. De heer Kamp vraagt of de boerenwoning bij het Tehuis voor Ouden van Dagen niet mee geschilderd kan worden met het i*aadhuis. De Voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Kort merkt op, dat men beter kan optreden tegen te hard rijden door het dorp, dan tegen hooien enz. op Zondag. Dit is een politiezaak, aldus de Voorzitter. De heer Dekker zou B. cn W. willen verzoeken de gemeentewoningen te bezoeken, om te kijken wat er aan gebeuren moet. Verder vraagt spr. hoe het staat met het teren van den Nieuwen Weg. De Voorzitter antwoordt, dat het al in z'n voor nemen lag de woningen eens te bezien Groote repa raties zullen echter voorloopig nog niet bekostigd kunnen worden. Met het oog op de financiën, zal het teren tot 1936 moeten worden uitgesteld. Hierna sluiting. Door de eemeente-politie van Oss ziin gisternacht gearresteerd P. v. Geenen en T. v. Galen, die er van verdacht worden met Dotie van Berne een inbraak te hebben gepleegd in dén nacht van 15 October 1933 bii den landbouwer Timmermans, op Ussen te Oss. Na een langdurig verhoor hekenden zii aan inspec teur Kempen, aan deze inbraak te hebben deelgeno- men. Van Berne had reeds de vorige week bekend, teeeliik met ziin bekentenis inzake de brandstichting in Augustus 1926. Zii ziin dien nacht bii Timmermans door een openstaand raamnie binnen gedrongen. had den alle laden en kasten geforceerd en tenslotte een bedrag van f 400. welk bedrag onder de bedstede van Timmermans werd gevonden. ontvreemd. De gearresteerden zullen ter beschikking van den Officier van Justitie worden gesteld. Thans botsingen in aeheel Pendsiab. Lahore. De hotsingen tusschen Sikhs en Mo hammedanen. die hier gedurende twee weken heb ben plaats gehad en waarbij twaalf dooden ziin ge vallen. terwijl talrijke personen gewond werden, ziin thans overgeslagen naar verscheidene plaatsen in Pendsiah. De autoriteiten hebben de Britsehe en in- landsche soldaten, die de politie hehulpzaam moeten ziin bii het herstellen van de orde. geïnspecteerd. GROOTE HITTE IN ARMENIë. Eriwan. Uit Armenië wordt groote hitte ge meld. De temperatuur in de schaduw steeg op som mige plaatsen tot 39 graden Celsius, terwiil zii in de zon tot 73 graden Celsius opliep. NOODWEER OP KOREA. Tokio. Tengevolge van den aanhoudenden re genval op het schiereiland Korea staan duizenden huizen onder water. Alleen reeds te Chemulpo zijn 2000 huizen overstroomd door het buiten de oevers treden van de rivier de Kanko. Door het instorten van eenige huizen werden vier personen gedood en verscheidenen gewond. KINDEREN ONDER DE VOET GELOOPEN. Praag. Maandagavond kwam het te Brcux in het Noorden van Bohemcn tot betoogingen, die door de^ politie uiteen werden gedreven. Bij deze char- ge's is een groot aantal kinderen door de vluchtende menigte onder de voet geloopcn, waarbij verscheide ne kinderen ernstig werden gewond en eenige zelfs gedood. ONGELUKSDAG VOOR DE ENGELSCHE LUCHTVAART. De dag van Maandag was een ongeluksdag voor de Engelschc luchtvaart. Er hadden twee ongeluk ken plaats, waarbij vijf personen gedood werden. Aan de kust van Schotland viel een militair toe stel omlaag, waarbij een officier en een soldaat het leven verloren. Verder stortte een passagiersvliegtuig met drie inzittenden op den zandbank in het Bristol- kanaal, tusschen Wales cn Cornwall. Twee vis- schersvaartuigen snelden toe cn vonden de lijken der slachtoffers. Toronto. - De minister-president, van Ontario, Hepburn. heeft den werkloozcn betoogere. die in de hevige hitte een honger-marsch naar Ottawa hebben georganiseerd om de regeering te spreken, aangebo den hen op kosten van de regeering van Ontario ln autobussen naar hun werkplaatsen terug te bren gen. indien zii den tocht naar Ottawa opgeven. Tege- 'iikertiid heeft hii een waarschuwing aan de werk loozcn in Ontario gericht, waarin hii verklaarde, dat zii werk moesten aanvaarden, wanneer hun dat werd aangeboden, of dat zii anders van den steun zouden worden uitgesloten.

Schager Courant | 1935 | | pagina 7