In een beslissent! stadium. Nederland in afwachting. KIJKEn isKOPPEn njCLOECK 8 PAGINA'S. Het conflict in Oost-Afrika. Personeelvermmdering bij de spoorwegen. DIRECT BETALEN. Boete van f 1.50 of f 0.50. Motorrijder door trein gegrepen. GEWELDIGE BOSCHBRANDEN IN OOST-SIBERIE. Boschbrand bij Venlo. BRAND IN GASHOUDER TE KEULEN. De politieke toestand. Dr. Colijn bij H. M. de Koningin. Dondsrdag 25 Juli 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGER 78ste Jaargang. No. 9771 COURANT. Int. Telef. No. 20 D.t blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 'sinorgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Traoman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- I'IëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. „Italië zal het nooit vergeten indien Enge land Abessynië van wapens voorziet.". Rome, 24 Juli (A.N.P.). - Aan den voor avond van den in verband met de bijeen komst van den Volkenbondsraad zoo veel besproken 25 Juli, staat men te Rome te genover alle oplossingen van het Italiaansch- Abessijnsche conflict door den Volkenbond en tegenover de diplomatieke besprekingen in dit verband, zoo mogelijk nóg vijandiger dan voorheen. Men keurt de Engelsch-Fransche pogingen tot een oplossing te geraken, ternauwernood nog aandacht waardig, doch richt zich met steeds grooter hevigheid algemeen tegen Engeland. Men verwacht in welingelichte kringen, dat Ita lië niet van de Raadszitting zal wegblijven, onder voorwaarde, dat het Abessinisch geschil niet prin cipieel ter sprake wordt gebracht, de besprekingen tot 48 uur beperkt en alle besprekingen, ook die in zake de eventueele toepassing van artikel 15 van het Volkenbondshandvest, tot de Raadszitting van 25 Augustus uitgesteld zullen worden. Onder deze omstandigheden acht men de vooruit zichten op een vreedzame regeling weinig gunstig, temeer daar Italië, naar de buitenlandsch-politieke medewerkster van de „Oeuvre" meent, hoogstwaar schijnlijk een procedure op grond van artikel 15 van de hand zal wijzen. Dit is ook de meening in Volkenbondskringen. Italië's openbare meening is door de voorbereiding on den kolonialen oorlog tezeer in opwinding ge bracht,dan dat de Italiaanscihe regeering thans eraan zou kunnen denken, onderhandelingen te openen, die vijf weken zouden duren, alvorens met militaire operaties te beginnen. Bovendien heeft ook de officieele Italiaansche verordening inzalce de opheffing van de gouddekking van 40 een zeer ongunstigen indruk gemaakt. Voortaan zal de Italiaansche regeering dus over haar geheele gouddekking kunneh beschikken voor doel einden, die men niet nader behoeft aan te duiden. In Fransche kringen gelooft men, dat deze „wan hoopsmaatregel" het Italië mogelijk zal maken, zijn oorlog te financieren. Fel gekant tegen Engeland. Milaan (R.O.)' In de Italiaansche bladen wordt ten sterkste geprotesteerd tegen het vrijgeven der wapenleveranties naar Abessynië door Engeland. Een artikel van de Levoro Fascista is kenmerkend .voor de stijl, waarin de polemiek wordt gevoerd. Het blad schrijft o.m.: „De Engelsche beschaving vertoont teekenen van verval en zij wordt door haar egoisme ongeneeslijk veroordeeld. Als een volk, als Engeland, zoo diep is gezonken, dat het handel in wapens drijft met het barbaarsche Abessynië, om de kosten van zijn zware industrie te bestrijden, en daardoor tevens den weg verspert voor een jongen staat als Italië, kan openlijk worden ge zegd, dat de beschaving van Engeland ten doode is opgeschreven." Bijzonder fel Is de officieuze „Popoio d'Italia", die zich verdiept in ironische beschouwingen over de „traditioneele vriendschap" en schrijft, dat het direc te gevolg der Engelsche leeningen en wapenleveran ties een verscherping van de aanmatiging en vijan digheid van den negus tegenover Italië zal zijn. Op deze wijze wordt olie in het vuur gegoten. Engeland neemt een zware verantwoordelijkheid op zich. Wanneer in de Abessynische kwesties geen directe Britsche belangen zouden bestaan, dan zou Engeland de houding van andere landen ingenomen hebben, die aan Abessynië iedere wapenlevering hebben ge weigerd. Daarentegen blijkt thans de solidariteit der Engelsche bewapeningsindustrie met Abessynië. Ita lië zal een dergelijk standpunt niet licht vergeten." De „Stampa" schrijft o.a.: „Wij herinneren Enge land er aan, dat het Italiaansche volk aangedanen smaad nooit zal vergeten. Engeland speelt in Abessy nië een gevaarlijk spel. De Italiaansche vriendschap fa uit strategisch, po- Ruim honderd menschen met pensioen. Naar de Tel. verneemt zullen bij den dienst van vervoer van de Nederlandsche Spoorwegen door pensionneering 106 man personeel afvloeien. Voorts is er een teveel aan machinepersoneel bij den dienst Van tractie. Men zal aan den betrokken dienst intusschen eerst afwachten hoe groot de behoefte aan personeel zal zijn, wanneer de zomerdienst, eenmaal afgeloopen is, alvorens wedrom machinisten voor vervroegd pen sioen in aanmerking te laten komen. Thans zijn bij den betrokken dienst nog geen definitieve personeel- cijfers voor den a.s. winterdienst bekend. Wanneer die cijfers echter wel bekend zullen zijn zal men na gaan of dan opnieuw locomotiefpersoneel zal moeten afvloeien. Er zullen in dat geval machinisten van 56 jaar en ouder voor vervroegd ouderdomspensioen in aanmerking komen. litiek en cultureel oogpunt meer waard dan iedere andere rijkdom. Er zijn wonden, die niet heelen, en beleedigingen, die niet vergeten worden. Wanneer een Italiaansch soldaat sneuvelt, zal de vloek zich niet slechts richten tegen den barbaar, die geschoten heeft, doch ook tegen dengene. die hem uit onverzadigbare hebzucht wapens leverde". Gisteravond hebben in geheel Italië groote sym pathie-betoogingen plaats gehad voor den Duce en zijn Oost-Afrikaansche politiek. Aan de talrijke feestelijkheden namen ook de troe pen deel, welke voor Oost-Afrika ziin gemobiliseerd. Overal werden redevoeringen gehouden, waarin de minachting van het volk voor de huidige diplo matieke bemoeiingen tot uiting kwam. Vlammende protesten werden geuit tegen de hou ding van Japan en tegen de stemmen, welke in En geland opgaan voor de opheffing van het wapenuit voerverbod tegen Abessynië. Afrikaansch nationalisme herleeft. Pariis. De ..Temns" bericht uit Dziiboeti. dat de inboorlingen in Fransch Somaliland en zelfs in Zuid Arabië over niets anders spreken dan over de ge ruchten van den a.s. oorlog tusschen de Abessiniërs en de vreemdelingen. Men spreekt over de vooruit zichten van Abessynië. ,met hulp van Allah" en spreekt ook van ondersteuning van de gekleurde broeders die zich in gevaar bevinden. Het Italiaansch-Ethiöpische conflict heeft in enkele maanden meep bijgedragen tot het weder opleven van het Afrikaansche nationalisme, dat sedert, de verovering vah Khartoem door Lord Kitchener in doodslaap lag. dan jarenlange pan-Afrikaansche en pan-islamitische-propaganda. Er is een kritieke toe stand ontstaan welke de volle opmerkzaamheid ver- eischt. Het kolonisatiewerk dat een eeuw lang met bloed en geld werd ontwikkeld mag niet in gevaar worden gebracht door een actie welke geografisch gesproken tot een beperkt gebied wordt beperkt. Fietsers, die zonder belastingmerk een be keuring oploopen, kunnen voortaan direct de boete aan den amb tenaar, die hen bekeurt, betalen. Naar de „Tel." van officieele zijde verneemt, heeft de minister van Financiën aan de ambtena ren, die belast zijn met het opsporen van overtredin gen van de Rijwielbelastingwet, de bevoegdheid ver leend dadelijk na het constateeren van het feit, dat zonder belastingmerk of met een niet op de juiste wijze bevestigd belastingmerk is gereden, den over treder in de gelegenheid te stellen de verbeurde boe te in hun handen te voldoen. Deze regeling treedt in werking met ingang van 8 Augustus a.s., op welken datum tevens de con trole op de naleving der Rijwielbelastingwet voor het op den eersten dier maand begonnen belasting jaar aanvangt. Bij de wet van 9 Mei 1935, no. 82 (Staatsblad no. 241) is tegen de genoemde overtredingen een door de belastingadministratie op te leggen boete van f 5. bedreigd. Deze wet heeft tevens den minister van Fi nanciën gemachtigd de boete ad f 5.te verminde ren. In verband hiermede heeft de minister aan de ambtenaren opgedragen in de volgende gevallen de daarbij vermelde boeten te vorderen. A. Indien de overtreder geen rijwielbelas- tingmerk bij zich heeft, wordt de boete ver minderd tot f 1.50, Indien de leeftijd van den overtreder beneden 18 jaar is wordt de boete verminderd tot f 0.50. B. Indien de overtreder het belastingmerk wel bij zich heeft, maar dit niet op de juiste wijze heeft bevestigd, wordt de boete vermin derd tot f 0.50. De ambtenaren, die de overtreding constateeren, zijn niet gerechtigd andere dan de vermelde boete op te leggen. Indien verzwarende omstandigheden aanwezig zijn, met name wanneer het den ambte naar bekend is. dat de overtreder in 't belastingjaar reeds eenzelfde overtreding heeft begaan, behooren zij den overtreder niet in de gelegenheid te stellen in hun handen de boete te voldoen. In dat geval is den ambtenaar opgedragen, 'den overtreder naar den ontvanger der accijnzen te ver wijzen. Bii voldoening van de boete in handen van de ambtenaren, die het feit constateeren. geven dezen den overtreder een kwitantie af. De afmetingen van deze kwitantiën zijn 11 c.M. bii llVf, c.M.: zij dragen o.m. een blauwen onderdruk (vignet) met een wit ten band, waarop in blauwe letters de woorden ..Ko ninkrijk der Nederlanden" ziin gesteld. Het publiek wordt' in ziin eigen belang ernstig aangeraden er zorg voor te dragen, dat inderdaad een zoodanige kwitantie wordt uitgereikt. Niet alleen is hierin een waarborg gelegen, dat zch niet een onbevoegd per soon als opsporingsambtenaar voordoet, maar bo vendien heeft de minister van Financiën den onder ziin departement ressorteerende ambtenaren opge dragen en de politie-ambtenaren uitgenoodigd. te gen een persoon, die bii aanhouding een dergelijke te ziinen name staande kwitantie vertoont. binnen twee etmalen na hare dagteekening niet andermaal bekeuring in te stellen. Door deze regeling wordt beoogd, mede in het be lang van het publiek, bii de afdoening van de be keuringen ter zake van overtredingen van de Rii- wielbelastingwet. zooveel mogelijk vereenvoudiging te verkrijgen. Niemand is echter verplicht de boete op deze wijze te voldoen. Men bedenke echter, dat bit niet-voldoening van de boete dea mbtenaren de be voegdheid hebben het rijwiel in beslag te nemen. Aangezien de mogelijkheid bestaat, dat in de groo te steden (gemeenten met meer dan 100.000 inwo ners) de betaling van boete in handen van de amb tenaren moeilijkheden oplevert, ziin de inspecfeurs. der invoerrechten en accijnzen bevoegd deze regeling in de genoemde gemeenten niet toepasselijk te ver- klaren. Slachtoffer op slag gedood. Oldeboorn: Omstreeks negen uur gisteravond is op den onbewaakten overweg te Akkrum een reiziger, die met zijn motor vanuit de richting Heerenveen kwam aanrij den, door den trein gegrepen en een eind meegesleurd. De ongelukkige was op slag dood. Een geweldige oppervlakte oerwoud in vlam men. Bestrijding van het vuur nutteloos geacht. Moskou: In de wouden van Oost-Siberië zijn talrijke branden uitgebroken. Langs den Siberischen spoorweg staat een gewel dige oppervlakte oerwoud in brand, waardoor de spoorweg in gevaar wordt gebracht. Men acht bestrijding van deze branden nutteloos. Naar de „Isvestia" uit Krasnojarsk meldt, is de ge heele omgeving van deze stad tengevolge van de boschbrandcn door dichte rookwolken omhuld. Men heeft hier alleen reeds 100 brandhaarden waargeno men. Tusschen het station Minino en Snesjnitza bevindt zich één onafzienbare vlammenzee. De branden zouden door de onvoorzichtigheid van bessenplukkers zijn ontstaan en door de ontzetten de hitte nog zijn aangewakkerd. 6 H.A. in vlammen opgegaan. Vlak bij het station Lottum aan de spoorlijn NijmegenVenlo is gistermiddag omstreeks 3 uur een groote boschbrand uitgebroken. Onmiddellijk is een aanvang gemaakt met de blusschingswerkzaamheden, waaraan door zeer velen .werd deelgenomen. Men hoopt het vuur te kunnen stuiten, daar an ders vele hectaren 15- a 20-jarige dennen een prooi der vlammen worden. De brand ging met een hevige rookontwikkeling gepaard, zoodat hij tot ver in den omtrek waarneembaar was. Het stationsgebouw, het stationskoffiehuis en eenige andere perceelen, welke in de nabijheid staan van het terrein waar de brand woedt, liepen bij het afzenden van dit bericht nog geen gevaar. De brand is vermoedelijk ontstaan door het vuur van sigaar, sigaret of pijp. Nader wordt gemeld dat men met vereende krach ten na eenige uren den brand meester was. De gelukkige omstandigheid deed zich daarbij voor, dat het vuur voortwoedde in de richting van de spoorlijn en wegens gebrek aan voedsel daar dood liep. In totaal zijn ongeveer 6 H.A. bosch en heide door het vuur verwoest. z Veroorzaakt door vallend stuk ijzer. In de oude gasfabriekEhrenfeld te Keulen is gis termiddag een der drie oude gashouders in brand geraakt. De houders bevatten tezamen 192.000 M3. De in brand geraakte gashouder heeft een inhoud van 60.000 M3. en bevatte op het oogenblik waarop de brand uitbrak 10.000 M3. gas. Wat de oorzaak betreft, deelt men het volgende mede: Eenige arbeiders waren bezig met schilderwerk aan den gashouder, toen plotseling een groot stuk ijzer losraakte en van aanzienlijke hoogte op den bovenkant van den gashouder viel en daar een gat in sloeg van 50 bij 30 c.M. Door de daarbij uiteraard ont stane vonken raakte het uitst.roomende gas in brand waarbij zich een vlam vormde van verscheidene me ters hoogte. De stedelijke brandweer was in zeer kor ten tijd met zes motorspuiten ter plaatse en begon in koortsachtige haast aan het blusschingswerk. Daarbij werd gebruik gemaakt van schuimbluscli- aDnaraten. tevens trachtte men door het plaatsen van ijzeren platen en stukken asbest 't gat te dich ten. Even over 13 uur slaagde men er eindelijk in de vlammen te verstikken. Voordat het echter zoo ver was. achtte men het geraden ,om de omligeende fabrieken en werkplaatsen te doen ontruimen, ten einde bii een eventueele ontploffing zoo min moge lijk slachtoffers te maken. Toen de vlammen een maal gedoofd waren, konden de afzettingsmaatre gelen worden opgeheven. Behalve deze Ehrcnfeldfabriek bezit Keulen nog een tweede gasfabriek in het zuiden der stad. NIEUWE HITTEGOLF IN ENGELAND. Londen: De hittegolf is te Londen teruggekeerd. De temperatuur bedroeg gistermiddag om 4 uur 7914 gr. F., d.i. 4 gr. meer dan eergisteren. Men voor spelt dat het warme weder zal aanhouden. Heden valt de beslissing in- zake de regeeringscrisis. Krachtige bescherming van den gulden. Gistermorgen fa een ministerraad gehou den waaromtrent wij vernemen, dat deze ge wijd was aan een bespreking van de politie ke situatie. 's Middags is Dr. Colijn door H. M. de Ko ningin in andiëntie ontvangen. Een definitieve beslissing over het aan den Kroon uit te brengen advies wordt, naar wij nader vernemen, eerst in een hedenoch tend te honden vergadering van den minis terraad genomen. Ten aanzien van de zitting van den mi nisterraad van gisteren kan alleen nog worden medegedeeld, dat daarin het Kabi net opnieuw zijn wil heeft bevestigd om, zoonoodig met de krachtigste middelen, op te treden tot handhaving van den gaven galden. Teneinde aan dit voornemen kracht bij te zetten, heeft de Nederlandsche Bank gisteren haar discon to en verdere rentetarieven met 2 pet. tegelijk ver hoogd, daarmede in overeenstemming met de politiek van het Kabinet Colijn, te kennen gevende, haar goudvoorraad en dus ook den gulden krachtig te willen verdedigen. Het disconto wordt nu 5 pet. Het spreekt vanzelf, dat de politieke moeilijk heden haar terugslag hebben gevonden op de wis selmarkt. Tot voor enkele dagen was onze gulden nog het hoogst genoteerde gouddevies, doch hij is thans terug- geloopen tot het goudpunt. Er is echter geen sprake van, dat het kabinet Co lijn onze gulden thans los zal laten ten prooi aan de klaar staande speculatie. Niet zooals het Belgische kabinet Theunis zet zij de gouduitgifte thans stop, het komend ministerie daardoor plaatsend voor het voldongen feit der de valuatie. Integendeel blijkt uit alles dat ons geheele Kabinet er prijs op stelt aan haar eventueele opvolgster on ze munt krachtig en ongeschonden te overhandigen. Begrooting 1936. Begrooting voor 1936. En het wefsonl- werp Verlaging van Openbare Uitgaven. Een blik in de toekomst. Naar aanleiding van het bericht van het A. N. P. betreffende het momenteel terugnemen uit de ont» werp-begrooting van 1936 van de daarin reeds ver werkte bezuinigingsmaatregelen, merkt het „Hdbld." nog het volgende op: De ontwerp-Rijksbegrooting pleegt voor 1 Augus tus naar den Raad van State om advies verzonden te worden. Ware het bezuinigingsontwerp dezer da gen in de Tweede Kamer aangenomen, dan had men een ontwerp-begrooting aan het zooeven vermelde college verzonden met reeds daarin opgenomen de be zuinigingsmaatregelen, waarvan men wel had mo gen aannemen, dat deze nog voor den derden Dinsdag van September ook in de Eerste Kamer zouden zijn afgedaan en zoodoende wetskracht zouden hebben verkregen nog voor den 17den September, d.w.z. voor den dag, waarop de wetsvoorstellen der Rijksbegroo- ting bij de Staten-Generaal worden ingediend. Tengevolge van het Dinsdag j.1. uitgebroken po* litiek conflict kwam er echter een spaak in het wiel en werd het een vaststaand feit, dat het bezuinigings ontwerp niet meer voor het eind dezer maand door de Tweede Kamer zal worden aangenomen. Onder deze omstandigheden mocht het huidige kabinet op den verderen afloop der crisis en dus op wat er daar na zal gebeuren, niet zoo ver vooruit loopen, als het zonder uitbreken der crisis had kunnen doen. Dit wil echter in geen enkel opzicht zeggen, dat tenslotte de ontwerp-begrooting voor 1936, zooals de Tweede Kamer die in het komende naiaar zal behan delen, niet de beoogde bezuinigingsmaatregelen zal bevatten. Immers wanneer wat toch zeker wel fa aan te nemen voor den derden Dinsdag in September de huidige crisis tot het verleden zal behooren, zal het kabinet welk dit ook zij dat dan de regeerings* verantwoordelijkheid zal drasren. als het de ontwor pen bezuinigingsmaatregelen wenscht door te voeren, deze nog kunnen opnemen in het z.g. dekkingsplan, verwerkt in de millioenennota, die bij de indiening der begrooting voor 1936 wordt aangeboden. En dan kan vroeg in het najaar het bezuinigings plan tot wet worden verheven, waarna men gelijk met de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over hoofdstuk I der rijksbegrooting bij nota van wijziging alsnog alle bezuinigingsmaatregelen in het ontwerp dier begrooting zal kunnen ver werken. Met andere woorden, op zichzelf behoeft de hui dige crisis een tijdig bereiken van de verlaging der openbare uitgaven nog geenszins te verhinderen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1