De B rabantsche Brief van Dré. DE GRUWELDADEN TE OSS. Ordeverstoringen tijdens een fascisten vergadering. De arrestaties te Oss duren voort. Doodelijk ongeluk op onbewaakten overweg. Henier, UI venhout, 23 Juli 1935. Daar begint door den zo mer al 'n herfstdradeke te schichten. In d' eikendreven gloeit 't eerste rood al door 't loof. 'n Geel blaaike dwerlt nou en dan al langs oe- wen kop, de veugeltjes zijn opgehouwen te zingen om trent. En als de lochten 's be dekt zijn, 'nen Noordwester 'o*C mmmm ^oor de bosschen tiert, dan 7\, krijgt ge wezenlijk al 'n 'n hersterig gevoel over oe- wen rug gekropen. Den avond was de leste week maar killekes. Hij wordt ok al iets langer. Vroeger valt den duster door onzen notenkruin over den erft Vooral gisterenavond, na allen regen van de voor gaande dagen, was den buiten zuur. Op 'n oogenblik stond Trui 'n bietje obsternaat uit heuren krakenden zurgstoel op, grendelde de deur, liet de valgordijnen zakken, stak de laamp aan en zee: „dan maar zoow!" Ik teek ze met 'n bietje verwondering aan. „Welja", foeterde zij: „wilde geleuven, da'k 't lcie- penvel op m'n ermen heb?" „Of ge gelijk hebt, toeteloeris!" „Da'k kiepen vel heb?" „Neeë, da ge de kouw buitensluit." «,,Zal ik", vroeg ze zo'n bietje gezellig en tortelig: „2f,al ik nog efkens 'n wèrm bakske zetten? 't Heurt qr zoow bij, ee, mee de laamp aan?" En toen, amico, toen blonk er even zo'n lichtje in heur oogen, of ze, of ze, hoe zal 'k da nou zeg gen? of ze blij was weer „thuis" te zijn, zal 'k er maar van maken. Ollee, die ouwerwetsche wijven, jonk, die zijn altij pas recht content, als ze mee heuren kearel al leen zijn. Voor den moment had heur dat zomersche zigeuner leven met alle deuren en ramen open, alweer lang ge noeg geduurd. Ze moest 's evenkes „uitblazen" daar van. Evenkes de deuren en ramen toe, evenkes de gor dijn neer, de laamp óp, evenkes met zijn gebeiën ase men tusschen den rust en de stilte van de vier hui selijke muren, die den lesten tijd nie meer hadden meegeteld. Evenkes den statigen tik van de stèèrtklok moest zij hooren; den koffie wou ze „hooren" trekken, als den pot daar klukkend op 't petroleumstel te geuren stond. En ik? Och, 'k mag geren de vrouw zoo heuren gang zien gaan. 'k Zag veul ouwe bekenden terug, 'k Zag de ouwe schaduws op m'n witte muren weer bewegen, lijk ik ze heel m'n leven al ken. Anders klonk den negen slag van de klok in 't goeie huis. Bruiner gloeiden de plavuizen in oew gezicht, ge zelliger kliederde den koffie in de kommen. Verdijd, ja! 't Was toen ok voor mij, of ik na langen tijd weer efkens „thuis" was. Trui, 't vrouwelijke wijf in heur, had even getoo- verd. Dat kennen wij lcearels nie, al verstaan we 't ok best. „Sneeke koek erbij, Dré?" vroeg ze toen. „Gèren, Truikc!" ,,'t Is wel kil, maar zoo is 't ok gezellig, ee?" flikflooide ze, mee de bedoeling om mij uit te hoo ren. „Tuurlijk, wijf, we zouwen ons huiske vergeten, ee, mee de tafel onder dieën notenlèèr alle-n-avond". Toen schoof ze nog wa dichter bij, haalde uit den zak onder heuren rok 'nen brief en zee: „nouw gaai 'k den brief van Wieskes nog 's op m'n gemak over lezen." Op 't zelfste moment joeg er 'nen sturmwind om ons huis, dat 't vlammeke van 't oliestel danste. Den notenlèèr hóórden we zijnen zwaren kruin rauschend buigen. Enkele bolsters klotsten teugen de blinden en op 't dak van 't stalleke. ,,'t Lijkt wel Bamis", zee Trui, groote oogen trek kend: „we zitten hier goed, Dré!" En gezellig wrong ze heuren rug in den makkelij ken stoel en begost den brief open te vouwen. Maar tegelijkertijd hoorden we 'nen bekenden stap op den erft. Den Blaauwe. „Is 't nouw nie vergimd, toeterde Trui: „is da nouw nie altij zoow!" 'k Moest er efkens om lachen, want dikwijls, ja, valt den Tiest mee z'n neus in den boter, d.w.z.: in den verschen koffie mee koek. En óf ie 't was! Ge kunt zijnen grooten sleffenden pas uit duuzen- den kennen. „Slapen guilie al?" riep ie achter de gegrendelde deur. „Ja", riep Trui. „Dan wel te rusten, menschen", kwekte-n-ie terug, maar meteen schoof ik den grendel weg en zee: „kom binnen, Tiest, kom binnen jongen!" (Ja, 'k zal daar mijnen besten kameraad buiten laten staan!) „Kom ik ongelegen, Dré?" „Zijde betutterd, Blaauwe?" „Navond, Truike, alles kits?" „Blaauwe", groette Trui, die nie zoo erg „blaauw- achtig aangeleed" is, lijk ze da noemt. Da's altij zoo geweest. Maar als den Tiest maar even zit, dan draait ze gaauw bij. En of den Tiest da nouw beseft, of nie beseft, ik heb 't nooit goed geweten. Ik denk, dat ie meestentijen zoo wegkomt bij de menschen. Dat ie nie beter weet, of 't heurt zoo! Want den goeien kearel, da blijf ik zeggen, heeft 'n hart van goud, maar zijnen rossen kop zit 'm wa teugen Hij laat. z'n rosse stekels groeien lijk ze zelf willen, alle kanten op, hij kamt zijnen „koster" (den hond) méér, dan z'n eigen. Z'n kleine, lichte oogen „zwem men" deur zijnen kop en daar den Tiest gèren pruimt, kunt ge altij goed zien, waar zijnnen mond weers kanten ouhoudt...! Enne-da's nogal dicht bij z'n ooren. Mooi is ie nie bepaald en ijdel is ie heel weinig. Afijn, ge kent z'n portret en als ge dat éénmaal „gezien" hebt, vergeet ge 'm nooit meer, deuzen lan gen scharminkel met z'n doorgebogen knieën. „Sodejuu, Truike, wa ruukt oewen koffie weer lekker! Ik docht 'm achter de deur al te ruuken!" Zo'n pluimke laat Trui nie onder heur. ,,'n Bakske hebben?" „Gèren, as ik oe nie ontrief!" „Dan zou 'k 't nie offreeren." „Daar meende gij niks van Truike; 'k heb hier al zooveul bakskes gekregen, da'k gewoon gerokt ben, aan jouwen koffie. Ik ken 'm uit duuzenden, Aantje nie te na gesproken." Trui blonk en meteen knipte den smakkert 'n ogske naar mij. „Sigaar, Tiest?" „Da witte, Dré, zonder sigaar krijgde me de deur nie uit!" Meteen kwakte-n-ie z'n „kiske" al in den turf bak. 'k Zag 'n klein rillingske door Trui springen, want den Blaauwe z'n kiskes zijn groot as kiepeneiers. En zoo malsch als boter. Maar z'n „schot" is altij raak. Hij mikt 'm er nooit neven. (Keizer van de Mikkers, ee!) „Guillie hebt 't oew eigen gezellig gemokt", zeet-ie, als ie mijnen Vorstenlaander aanstak: ,,'t is effetief zuur buiten!" „Nieuws, Tiest?" „Gin juu. Maar ik wou gèren 't adres hebben g'ad van de boogschutterij in Geertbroek. Kende da?" „Mot ik efkens zoeken, Tiest". „Ga-d-oewen gaank en ge hoeft oe nie haasten. Dré, as ik 't maar rap heb." Onderwijle as ik zocht in m'n kistje, da 'k van 't op- kamerke had gehaald, vroeg ik: „waar mot ge 't veur hebben, Blaauwe?" ,,'k Wil huilie vragen of ze bogen van me gebrui ken kunnen. En peezen en pijlen. Ge wit, ik snij die dingen nog al vèèrdig en en de tijen zijn belab berd." Ik knikte. „Zeuven kinders, mee de drie veurkinders van Aantjes eersten man heb ik den kost te geven en ze lusten wa, Truike!" „Sneeke koek, Blaauwe?" ,,'k Lust van 't heele verken, Truike!" „Nog 'n bakske?" „Op één been kan 'k moeilijk staan, ee?" „Hoe ga-get mee de fokkerij, Toiest?" vroeg ik. „As ge nie te fel rekent, dan is er nog wel 'n ver ken te verkoopen. Vleejen week nog een verkocht. Aant moest centen hebben, dus 't Was nog nie aan de wicht, 'k had 't gèren wa laanger gemest". „Maar ge schèrelt deur den tijd, Tiest", troostte Trui. „Zekers, zekers", knikte-n-ie: ,,'k heb nóg gin kla gen, horre! Waant m'ncn haandel in turf heb 'k ok nog!" „Turf, Tiest?" vroeg ik ongeloovig. „Turf, ja!" Ik keek Trui aan. „M'n schuurke is leeg, Blaauwe, as ge 't mergen of overmergen 's vol wil gooien?" „Tuurlijk, bedaankt, vast horre, mergen lee-d-oew stalleke vol! Eerste kwaliteit, groothaandelsprijs". „Zeg, Blaauwe", lachte-n-ik: „ge doet gelcuf ik in van alles! Verkens, schietbogen, turf en groentes „En bier en lammenade kunde ok van me krij gen", vulde-n-ie aan. „Daar heb ik 'n agcntuurke in. De Fielp nimt van me af, de „Gouwe Koei" afijn 'k heb .er nog al klaantjes in." Onwillekeurig schoot ik in den lach. Trui zal vol bewondering te kijken naar deuzen kearel, dien haar altij weer overnieuw meevalt. „Ik verkoop alles, behalve m'n wijf", lachte den Blaauwe. „De tijen zijn rottig, werken is gin schaan- de en de schouw mot blijven rooken." „Da's ploeteren, Tiest!" „Gaat nog al, Dré. Ik werk van 'smergens vijf uur tot 's avonds negen, tien uur omtrent, maar de rest van den dag ben 'k heelegaar vrij, heb 'k niks te doen!" Toen kneep ie z'n oogskes 'n bietje dicht, 'n bewijs dat ie leut heeft. „Hier is 't adres", Tiest. En as 'nen echten zakenman, amico, pakte-n-le notitieboekje en potlood en schreef 't sjuust op. Hij stond op. „Nouw, menschen, da ge bedaankt zijt, da witte, 'k mot gaan. 'k Heb nog 'nen boog in te pakken, die mot mergen naar den voerman. Welterusten sa men!" Veur we 't wisten was ie weg. Glee zijnen groo ten, sleffenden pas den duister in. Trui keek me aan. We zeeën niks. Ze dee den brief van Wieske ,dien ze toch al uit heur hoofd kende, weer terug in heuren zak. Toen ruimde ze den koffierommel op en ging voor den pap zurgen. Eerst als we aan den pap zaten zee ze: „Dré, da's 'nen prachtkearel. Da klaagt nie, da murmereert nie, da pakt den slechten tijd vast as 'nen kwaaien hond en dwingt 'm lachende onder den knie. As alle menschen zoo dejen „En ge wou 'm nog wel buiten laten staan", plaag- de-n-ik. „Da was nie gemeend", zee Trui. „En as ie mergen den turf brengt, geef ik 'm nog 'n bestellingske bier en limonade mee". Toen heb ik mijnen ouwen toeteloeris maar 's s da's privee! Vol. Veul groeten van Trui en as altij ging horke min der van oewen toet a voe DRé. MOSLEY. Londen, 25 Juli. Tijdens een verga dering in het Raadhuis van Stratford, waar de leider der fascisti sche zwarthemden Sir Oswald Mos- lcy het woord voerde, kwam het tot ernstige orde verstoringen toen de spreker ver klaarde dat „ach ter de huilende bende van het communisme zich; de internationale Joodsche gélrl-: schieters verbor gen". Over het Itali- aansch-Abessy-. nisch conflict zei Mosley, dat Enge land zich moest verheugen, wan neer een groot be schaafd land in een land van sla venhandelaars voor de orde zorg- ie. Eenige personen die den voortgang der vergadering onmogelijk maak ten, werden uit de zaal verwijderd Nieuwe opzienbarende arrestatie. Een man aangehouden, die van een aischuwelijk misdrijf wordt verdacht. - Deed een zoon zijn moeder omkomen in een brandend hnls? Oss: Dc gemecnte-politie arresteerde gisternacht zekeren II. Rcynders, clie ervan verdacht wordt op 4 Februari 1934 betrokken te zijn geweest bij de in braak bij den slager Janssen in de Vlashoek, waar 600 pond vleesch en spek werden ontvreemd. Vorige week legde Dotje van Berne een volledige bekentenis af en bekende hij ook dit misdrijf en wees daarbij als zijn medeplichtige aan zijn broer J. van Berne, die reeds voor andere misdrijven in ar rest zit, Th. Weyergans, die destijds voor dit feit door de rechtbank werd vrijgesproken en H. Reyn- ders die destijds ook als verdachte was gearresteerd. Reynders heeft gisternacht ten overstaan van in specteur van Kempen een volledige bekentenis afge legd en zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. In den loop van den dag worden nog meer ar restaties verwacht. Nauwelijks is de groote brand, waarbij een moeder met drie kinderen om het leven kwa men, tot opheldering gebracht, of de ge meente Oss wordt weer opgeschrikt door de arrestatie van den 45-jarigen J. N., die er van verdacht wordt zijn moeder levend te hob- ben laten verbranden. Het gebeurde, in hetzelfde jaar, als de boven staande afschuwelijke brandstichting in 1926, waar in dit misdrijf is gepleegd, dat in wreedheid en weer zinwekkendheid het vorige nog overtreft, en zijn weerga in de geschiedenis der misdadigheid hier te lande niet gemakkelijk zal vinden. De Koninklijke marechaussee heeft thans zooveel aanwijzingen we ten te verzamelen, dat zij Donderdag tot arrestatie kon overgaan van den ongeveer 45-jarigen J. N., een fabrieksarbeider uit Oss, beter bekend onder den bij naam van den gekken Nijs. Hij wordt niet alleen verdacht van brandstichting, in het huis van zijn moeder, doch er zijn ernstige verdenkingen tegen hem. dat hij zijn oude moeder opzet te 1 ij k in de vlammen heeft doen omkomen, met het doel, zich van de verzekerings gelden meester te maken. Destijds woonde op het Eugenaaispad te Oss de on geveer 60-jarige weduwe T. N. Zooals ter plaatse veelal voorkomt, waren in het huis verschillende ge zinnen ondergebracht. Haar getrouwde zoon, de bo vengenoemde gekke Nijs woonde met zijn gezin bij haar in, en voorts waren eenige vertrekken ver huurd aan een gescheiden man, zekere Hanegraaf, die daar met zijn beide kinderen onderdak vond. Op Zondagavond 2 September 1925 tegen midder nacht brak plotseling brand uit in bovengoemd per ceel. Het vuur greep met razende snelheid om zich heen en in een minimum van tijd brandde het woon huis als een fakkel. De bewoners, die zich reeds ter ruste hadden begeven, werden door het vuur verrast. Hanegraaf moest zich een uitweg door de vlammen banen en slaagde er met levensgevaar in zijn kin deren in veiligheid te brengen. Toen H. vernam, dat de oude zich nog in het bran dende huis bevond, snelde hij weer naar binnen en slaagde er in het slaapvertrek, waar de vrouw door de vlammen was opgesloten, te bereiken. Hij duwde haar door een opgeschoven raam naar buiten, waar haar zoon haar de hand reikte en in veiligheid bracht. Alle menschen, die zich in het brandende perceel hadden bevonden, waren dus gered. Inmid dels woedde de brand met groote hevigheid voort en in korten tijd was de woning in asch gelegd. Wie schetst de schrik van de omstanders, toen de Geen zeemonster, maar een „Water-Zepp", een gestroomlijnde race-boot die aan de wed strijden te Long Beach in Amerika zal deelnemen. In de Amerikaansche stad Oklahoma staan op de trottoirs in verschillende straten boven staande apparaten opgesteld, op enkele meters afstand van elkaar. Op deze plaatsen kan men zijn auto parkeeren en het daarvoor ver schuldigde bedrag van 5 cent per uur moet men in het apparaat werpen, waarbij men z'n auto heeft neergezet. Na een uur gaat een schel in het toestel over, wat voor den politic beambte een aanwijzing is, dat er opnieuw 5 cent geofferd moet worden. weduwe N. verdwenen bleek te zijn. Onmiddellijlc begon men naar alle kanten te zoeken, doch zij was nergens te vinden. Toen het blusschingswerk was voltooid, werden de verkoolde resten van de onge lukkige tusschen de puinhoopen van de verbrande woning gevonden. Bij het onderzoek is de oorzaak van den brand nimmer opgehelderd, terwijl men er evenmin van op de hoogte is geweest dat het slachtoffer gered was en daarna toch is verbrand. De juiste toedracht van dit afschuwelijke drama is dan ook nooit bekend ge worden en tot nu toe heeft men steeds gedacht, dat de vrouw door den noodlottigen samenloop van om standigheden het brandende huis niet meer heeft kunnen verlaten. Het huis, dat aan de weduwe toebehoorde, was met den inboedel verzekerd voor ongeveer f 4000 en daar de eigenares overleden was, werd de verzeke ringssom aan den zoon uitbetaald, die het pand op fraaie wijzo liet opbouwen. Met groote energie heeft de marechaussee de vage aanwijzingen, waarover zij dezer dagen de be schikking kreeg, uitgeplozen. Er is aan het licht gekomen, dat er ten tijde van den brand oneenig- heid tusschen moeder en zoon bestond over geleend geld. Naar verluidt, had de vrouw haar zoon, die in financieele moeilijkheden verkeerde, meermalen geld geleend en wilde hij niet terugbetalen. Verschillen de koeren was hierover reeds getwist. De zoon zou door zijn moeder uit den weg .te ruimen, drie vliegen in één klap slaan: de kwestie van het geleende geld was uit de wereld, hij kreeg beschikking over de verzekeringsgelden en ten overvloede had hij een levensverzekering op de oude vrouw afgesloten. Thans, 10 jaar na den brand is N. in handen der politie gevallen. In 1925 te Almkerk in militairen dienst gaf N. reeds van zijn misdadigen aanleg blijk. Toen een der officieren hem een straf had toegediend, was hij hierover zoo verontwaardigd, dat hij zich op afdoen de wijze wilde wreken. Tijdens den nachtdienst pas seerde de luitenant hem per fiets en X. schoot hem a bout portant van zijn rijwiel. De officier werd in den nek getroffen, stortte bewusteloos en hevig bloedend neer en N., meenend dat hij hem had ge dood, richtte het geweer op zichzelf en schoot zich door do borst. De luitenant had zulke ernstige ver wondingen, dat hij gedwongen was wegens invalidi teit met pensioen den militairen dienst te verlaten. De dader was er evenmin goed afgekomen. Zijn eene long was doorboord en hij heeft vele maanden in het hospitaal moeten doorbrengen. N. blijkt zich ook aan zelfverminking te hebben schuldig gemaakt. Ilij had zich bij verschillende ver zekeringsmaatschappijen tegen ongevallen verzekerd en was geabonneerd op een aantal couranten en tijdschriften, waaraan een ongevallenverzekering voor de abonnees is verbonden. Toen hij zich op deze wijze geld kon verschaffen aarzelde hij niet zich een der vingers af te hakken. Na dit „ongeval streek hij een vrij aanzienlijk bedrag aan verzeke ringsgelden op. Toen hij in den avond van 9 September 1934 met zijn gezin afwezig was, brak er weer brand uit in zijn woning, die hij op de plek, waar het in 1925 af gebrande huis had gestaan, had gebouwd. De buren bemerkten vrij spoedig den brand en waarschuwden de politie. Een agent sloeg een ruit in en haalde eenige meubelstukken naar buiten. Hierop werden sporen van petroleum aangetroffen, hetgeen de po litie aanleiding gaf, den bewoner bij zijn thuiskomst te arresteeren. Hij hield zich evenwei van den domme en opperde de veronderstelling dat anderen het huis in brand hadden gestoken. De politie hield hem eenigen tijd in arrest, mar moest hem tenslotte in vrijheid stellen. De oorzaak van den brand werd nooit opgehelderd en de verzekeringsmaatschappij moest uitbetalen. De eigenaar kon zijn huis weer op bouwen en hield nog geld over. De marechaussee heeft bij deze arrestatie een bij uitstek goeden vangst gedaan. De aangehoudene heeft zijn bijnaam te danken aan het feit, dat hij. wanneer hem dit van nut kan zijn, voorgeeft niet wel bij het hoofd te zijn. Wielrijder bij Castricum door den trein gegrepen en onmiddellijk gedood. Gistermorgen om ongeveer elf uur heeft op den on* bewaakten overweg bij Castricum een doodelijk onge luk plaats gehad. De 51-jarige winkelier A. J. Hover uit Haarlem maakte in gezelschap van een 15-jarigen jongen een fietstocht van Haarlem uit. Op den over weg van den Schulpweg werd de heer II. plotseling gegrepen door een Dieseltrein, die een proefrit maak te, ter controleering van de remmen. De trein reed op dat oogenblik met een snelheid van 120 K.M. cn hoewel dadelijk geremd werd, stond het treinstel pas na 500 meter stil. De man werd een 35 meter mee* gesle ird en kwam in een sloot terecht met een ver brijzelden schedel. Hij was op slag dood. De hem vergezellende jongen, een zoon van een vriend van H., kon nog juist op den overweg opzij springen en bleef ongedeerd. De overledene was gehuwd, doch' had geen kinderen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 11