Economische Kroniek De fa. Herm. de Raat Uitverkoop Documenten uit het omkooperij-dossier 81 Zaterdag 27 Juli 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9772 Opportuniteitspolitiek. 'n Barstende Hoofdpijn De invoer van zuivelproducten in Engeland. Een Economisch-Technologischen Dienst in Noord-Holland. Krankzinnige springt uit den trein. Een kostbare lading. nog een week verlengt in de zon 1 g mei De eerste drie reizen van de Normandië Ministercrisis! Het vrij heterogene conglomeraat van katholieken, socialisten, communisten, versterkt met eenige en kelingen. heeft het kabinet Coliin in moeilijkheden gebracht. We zouden hiervan in deze kroniek geen melding hebben gemaakt, ware het niet. dat deze moeilijk heden geheel voortsnruiten uit economische over wegingen. Met. de wijze, waarop Colijn meende ons volk door de crisis te kunnen voeren, ging men niet langer accoord. Het moest anders. Maar hoe? Alles in de wereld is een spel van betrekkelijk heden. Wanneer in ons land welvaart heerscht. dan wil dat zeggen, dat alles hier beter gaat als vroeger of als od andere plaatsen. „We willen het beter hebben!" En ïn tijden van malaise pleegt men uit het oog ïe verliezen, dat zelfs de beste staatsman de alge- meene achteruitgang van zaken niet geheel kan tegenhouden. Het beste wat hij kan bereiken is. dat het door hem bestuurde volk minder van den ach teruitgang te lijden heeft dan elders het geval is. Dat dit vergeten wordt spreekt eigenlijk vanzelf. Alleen dorre statistieken, die door het meerendeel der menschen niet worden ingekeken, kunnen het bewijs leveren, dat de bewuste regeeringsman het er nog betrekkelijk welletjes heeft afgebracht. Het groote publiek gelooft dat allemaal wel. doch het uit zijn betrekkelijkheid op één wijze, het zegt: „we willen het beter hebben dan nu." Waarom zou het niet slechter kunnen worden dan nu? We wenschen hier geen pleidooi te houden voor de economische politiek van den heer Coliin. al zijn we ook van opvating. dat bet heel wat minder had kunnen gaan. Alleen meenen we terloops op één omstandigheid te moeten wijzen. Dezer dagen, voor een bulletin, waarin de schor sing der besprekingen in de Tweede Kamer over het Bezuinigingsontwerp was aangekondigd, hoorden we één der omstanders tot een ander zeggen: ..Laat hij maar gaan. Slechter dan nu kan het niet" Dat is een opvatting. Maar ze is heel gemakkelijk ïe weerleggen. Immers het kan nog heel wat slech ter. Om maar eens enkele voorbeelden te noemen: De steun aan werkloozen kan verminderen tot nul gulden nul cent oer week. de uitkeering aan de boeren tot nul cent per vetprocent Idioot! hooren we enkelen zeggen. Waarom? Het moet maar niet anders kunnen. Er moet maar geen geld meer zijn. Het publiek accepteert peen Hang. achteruit- Wanneer het niettegenstaande alles niet beter wordt, begint het publiek ontevreden te worden. Het vergeet, zooals we boven zeiden, dat er perioden zijn, waarin het uiterste, wat bereikt kan worden, neerkomt op: zoo weinig mogelijk slechter worden. Tijden waarin van vooruitgang geen sprake kan zijn. Het begint zijn vertrouwen in de regeering terug te nemen. Het doet. zooals we dat enkele jaren gele den in Duitschland hebben gezien. Geef de nieuwe man een kans! Hij ze at dat hij het beter kan. De republiek van Weimar. waarvan de leiders veel aan het volk hadden beloofd bracht niet de wel stand. die men er van had verwacht Het nationaal- socialisme begon naar voren te komen. Het zou vol brengen, wat aan de democratie was mislukt, het zou het volk voeren tot nieuwe bloei en welvaart Dag in. dag uit prentte het ieder die het maar hooren wilde, in: Geef ons de macht en alles komt in orde. Men begon er geloof aari te slaan, de redeneering in Duitsohland werd langzamerhand: Geef Hitier een kans. hij zegt dat hij het kan en de anderen hebben bewezen het niet te kunnen. Hitier heeft zijn kans gekregen. We willen nog geen eindoordeel over zijn beleid uitspreken. Dat kunnen we nog niet want hij is nog aan de regeering. Maar het is wel eigenaardig, dat juist den laatr sten tijd een ernstige campagne wordt gehouden te gen het katholicisme, tegen de Stahlhelm, tegen oud- frontstriidersbonden, kortom tegen de ontevreden heid. Die ontevredenheid echter vindt zijn grondoorzaak In precies hetzelfde als waardoor Colijn thans in moeilijkheden is geraakt, in het nog voortdurend slechter worden van den toestand: de prijzen der goederen stijgen, de loonen dalen. Hiermee is niet gezegd, dat een ander leider het in Duitschland beter zou hebben kunnen doen. Dat weten we niet en ook het volk weet het niet. Wat het echter wel weet is, dat het geregeld iets slech ter wordt. En dat wil het niet. Wanneer we boven dit artikeltje schreven „oppor tuniteitspolitiek", dan wilden we daarmee zeggen, dat de stemming in Nederland van denzelfden aard schijnt te worden als die, welke zich enkele jaren geleden in Duitschland bemerkbaar maakte. Men begint zich van Colijn af te wenden en te zeggen: geef een ander een kans, hij heeft bewezen het niet te kunnen. Deze opportuniteit is grooter, naarmate de voor deden, welke een eventueele nieuwe regeering ver mag te bieden, kleiner of onwaarschijnlijker zijn. Wat zullen we van haar mogen verwachten? Het is natuurlijk uiterst moeilijk daarover iets be paalds te zeggen, zoolang men niet weet wat voor regeering dit zal zijn. Wat kan een nieuwe regeering doen? Maar de katholieke fractie, de grootste in de Ka mer, die heeft meegeholpen Colijn in moeilijkheden te brengen, zou daarvan toch zeker deel moeten uit maken. Wat heeft die te bieden? De punten door den heer Aalberse in zijn rede te berde gebracht, kunnen ons daaromtrent het een en ander leeren. Hij zei: „Evenwicht in de Rijksbegrooting kan alleen „werkelijk worden bereikt, wanneer voor het be drijfsleven door maatregelen van wetgeving en „bestuur den weg, zoover als maar mogelijk is, wordt vrij gemaakt om op rendabele basis aan het economisch verkeer deel te nemen." Kan het onduidelijker, waziger? Iets bepaalds staat hierin hoegenaamd niet te lezen. Men kan er niet eens uit zien of de heer Aalberse nu devaluatie wil öf niet. Door diezelfde maatregelen kan dan „de toenemen de werkloosheid worden gestuit en werkbehoud en werkverruiming wezenlijk worden bevorderd." Zeker! Dat kan. Maar eerst die maatregelen. Welke zijn dat? We betwijfelen, of de heer Aalberse het zelf weet. Op dezelfde wijze gaat hij door. Wie ziet in devaluatie nog iets anders dan opteren van reserves? Is men zoover heen, dat men bereid is op een derge lijk program in te gaan, dan is de stap tot devaluatie nog maar een geringe. Dat is een probeersel, een ex periment, waarvan we nu langzamerhand wel we ten, dat het niet veel resultaten oplevert. Het is een sprong in de ruimte, maar sluit ons inziens wonder wel aan bij de vrijwel stelsellooze argumentatie van den heer Aalberse. Aanpassen omvat op redelijke wijze trachten de beste oplossing voor iets te vinden. Welvaartspolitiek beteekent het nastreven van iets, waarvan in 't geheel niet vaststaat, dat het volvoer- baar is. Het komt neer op het willen vinden van iets, wat misschien niet bestaat. En waar de rede lijkheid er blijkbaar van den beginne af aan niet mee te maken heeft, ontaardt het heel licht in opportuniteitspolitiek. Het gaat daarmee hand in hand. Zooals waarschijnlijk deflatie en devaluatie, in schijn tegenstellingen, maar toch zeer nauw aan elkaar verwant. De toestanden in Nederland spitsen zich toe. Wat we precies zullen hebben gekregen, weten we eerst als het te laat is. die U kwelt en belet te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis, vannacht kunnen zij te pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spier pijn. Slechts 52 cent per 12 stuks. Overall BOERDERIJ. Is verhooging van invoerrechten te verwachten? In het Engelsche Lagerhuis wees de minister van landbouw Eilott op de mogelijkheid van het instellen van nieuwe invoerrechten en wel op boter en kaas, zoodra de loopende overeen komsten een nieuwe regeling mogelijk zou maken. Volgens den minister zou na de rege ling van den vleeschinvoer een schikking voor den boter- en kaasimport worden getroffen, waarbij aan de dominions een voorsprong op andere buitenlandsche importeerende staten wordt verzekerd. Het invoerrecht op gecon denseerde melk wordt op het oogenblik door de adviseerende tariefscommissie onderzocht. Een telegram van Reuter betreffende bovengenoem de zaak meldt nog het volgende: Minister Eilott verklaarde na een vraag in het Lagerhuis, dat met betrekking tot de algemeene po litieke lijn van de regeering ten aanzien van den in voer van buitenlandsche boter en kaas de regeering van meening is, dat indien de omstandigheden zulks zouden wettigen, steun aan de Engelsche industrie zou worden gegeven. Dergelijke steun zou het be3t verleend kunnen worden door een stysteem van in voerrechten en heffingen. De regeering is zich be wust van het feit, dat de voorzieningen van de z.g n melkwet van 1934, in Maart 1935 afloopen en zal voor dien datum met voorstellen tot een volledige her ziening van de situatie der zuivelproductie komen Het rapport van de commissie van advies voor deze reorganisatie zal voor het einde van dit jaar verkrijg baar worden gesteld. Besluit van Provinciale Staten. Haarlem: In de vergadering van Pro vinciale Staten van Noord-Holland is beslo ten over te gaan tot instelling'van een Eco- nomisch-Technologischen Dienst, (een dienst op economisch en technisch terrein, om tot voorlichting te dienen bij het in het leven roepen van industrieën in deze provincie), waarvoor Gedeputeerde Staten een crediet van f 10.000.voor het jaar 1935 hebben ter beschikking gesteld. Gedeputeerde Staten zullen nader overwe gen het vraagstuk van industrie-financiering. De N.S.B.-fractie stemde tegen. In de namiddag voortgezette vergadering van de Prov. Staten van Noord-Holland werden de voor drachten betreffende subsidie-verleening en wijziging polderreglementen aangenomen. Met zware schedelbreuk opgenomen. Gisterochtend is bij Roosendaal een man uit den trein gesprongen, welke komende uit Marseille, om 6 uur 14 te Roosendaal moet arriveeren. Het betreft hier een 41-jarige oudgediende uit Oost-Indië, die voorheen in Haarlem woonde. Op de boot vertoonde hij, naar wij vernamen, teekenen van krankzinnig heid. In het Suezkanaal is hij overboord gesprongen, tengevolge waarvan de boot een oponthoud had van anderhalf uur. Omdat men niet geheel zeker was van zijn gedragingen, heeft men hem te Marseille, vergezeld van twee bewakers, op den trein gezet. De man wist echter aan hun oplettendheid te ont snappen, en is, gelijk gemeld, tusschen Esschen en Roosendaal uit den in volle vaart rijdenden trein gesprongen. Toen even later het verdwijnen van den man werd gemerkt, is aan de noodrem getrokken. De trein is toen teruggereden en men vond dén man langs de spoorlijn met ernstige hoofdwonden. Hij werd na aankomst te Roosendaal naar het r.k. zie kenhuis Charitas vervoerd. De doktoren constateerden een zware schedelbreuk. Het slachtoffer overleden. Nader wordt uit Roosendaal gemeld, dat de man aan de bekomen verwondingen is overleden. Het slachtoffer was officier bij het Ned. O. I. leger. Op de thuisreis kreeg hij op de boot bericht, dat hij was ontslagen. Dit moet hem in het hoofd geslagen zijn. Bovendien tobde hij over huiselijke aangelegen heden. Zijn begeleiders konden de daad niet verhin deren. Voor zij hem kondén beletten, was hij in den letterlijken zin door het gesloten raam naar buiten gesprongen. Dit verklaart ook de vele bloedende won den die hij had opgeloopen. JONGEN IN BRAND GERAAKT EN OVERLEDEN. Onvoorzichtigheid met benzine. De 16-jarige M. v. Es te Nieuwe Tonge, was bezig met teerwerken. Na beëindiging van zijn werkzaam heden, waschte hij handen en gezicht met benzine. Even daarna stak de jongeman een sigaret op, waar door zijn kleeren in brand vlogen. Ofschoon hij on middellijk in een sloot sprong, liep hij zoodanige brandwonden op, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. De geneesheer achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Dirksland noodzakelijk, waar de jongen aan de bekomen verwondingen is bezwe ken. Van twee tot tien millioen pond sterling aan kunstschatten. Londen: De Engelsche kruiser Suffolk is gisteren te Portsmouth aangekomen met een lading kunstschatten, welke getaxeerd worden op een waar de van twee tot tien millioen pond sterling. Het is waarschijnlijk de eerste keer, dat een Britsch oorlogs schip kunstwerken heeft vervoerd. De Suffolk is te ruggekeerd om gerepareerd te worden. Door een spe ciale overeenkomst tusschen de regeeringen van China en van Groot Brittannië is deze zending over gebracht om in het najaar te worden geëxposeerd in Burlington House, waar een tentoonstelling van Chi- neesche kunst zal worden gehouden. Gedurende de reis waren veel voorzorgen genomen. Na aankomst van de Suffolk zijn de bijna honderd kisten, welke meer dan 1000 kunstvoorwerpen inhou den, o.m. ivoren en bronzen beelden, schilderijen, tapijten, weefsels, procelein, juweelen en zeldzame boeken, met auto's onder streng politiegeleide naar Londen vervoerd. Later zullen deskundigen uit China komen om toe zicht uit te oefenen op het uitpakken van de kost bare voorwerpen, welke een beeld geven van 4000 ja ren Chineesche kunst. LANGESTRAAT 80, ALKMAAR bericht hiermede, dat zij vanwege het groote succes de Wij handhaven ook deze week onze korting van 10 pCt, op al onze artikelen, ook Sala mander. In doozen van 20ct.af De inkomsten. Parijs. Volgens mededeeling van den directeur, generaal van de Cie. Genérale Transatlantique be droegen de inkomsten van de „Normandië" op de eer ste reis uit het passagiersvervoer bruto frs. 6 millioen en uit het vrachtvervoer bruto frs. 1 millioen. De tweede reis leverde minder op, nl. resp. frs. 5.500.000 en frs. 342.000. De derde reis, welke op 3 Juli is aangevangen, zal waarschijnlijk weer een hooger opbrengst geven, want toen had het schip 830 pas sagiers aan boord tegen 534 passagiers op de tweede uitreis. Zooals bekend, heeft de Londensche direc teur van de Cie. Générale Transatlantique, Malglai-< ve, verklaard, zal de „Normandië" van eind Octo- ber van dit jaar tot begin Maart 1936 worden opge legd, gedurende welken tijd verschillende verbete ringen aan het schip zullen worden aangebracht. HOE WERDEN DE AMERIKAAN- SCHE VOLKSVERTEGENWOORDI GERS OMGEKOCHT? DE SENAAT ZAL HET RESULTAAT VAN HET ROOSEVELT. ONDERZOEK PUBLICEEREN. DE POPULARITEIT VAN ROOSE- VELT WEER GESTEGEN. De positie van de regeering in de Vereenigde Sta ten wordt van dag tot dag sterker en wel in dezelf de mate, als de belangengroepen trachten haar to ondermijnen. De verschillende stemmingen, waar door het congres de voornaamste nieuwe wetten van den New Deal gedesavoueerd heeft, bereiken geens zins het doel, dat de gas- en electriciteitsmaatschap- pijen nastreefden. Zij geloofden toen zij in de wandel gangen van het parlementsgebouw duizend-dollarbil jetten lieten verdeelen, om op deze wijze de stem- mingscijfers te corrigeeren, den president doodelijk! tc hebben getroffen. In waarheid hebben zij echter de iet of wat verminderde populariteit van den pre sident in niet onbelangrijke mate weer verhoogd. Het is duidelijk, dat men de in- -p-1 vloed, dien de in- I lustrie op de afge- -II vaardigden heeft trachten uit te oefenen, niet ge- heim heeft kun- nen houden. Bij j een dergelijk om- koopen in 't groot wordt altijd de j een of ander ver geten, die dan woedend is, om- j dat hij te kort ge komen is en de heele zaak aan 't licht brengt. Zoo hebben nu de lei ders van de demo cratische partij den senaat ver zocht, een onder zoek in te stellen naar de voorwaar den, waaronder de debatten plaats vonden, waarin de president zijn nederlaag geleden heeft. Vooral moet de buitenwereld er van op de hoogte worden gebracht, welke rol de „creaturen van de holding-companies" in dezen intriganten- veldtocht gespeeld hebben. Het onderzoek heeft reeds inderdaad ver schrikkelijke gebeurtenissen aan het licht gebracht. De senaat heeft besloten, deze te publiceeren, om de drijverijen van de groote maatschappijen aan te toonen, die zich er op beroemen, van „algemeen belang" te zijn. Roosevelt zal het dossier, dat de resultaten van het onderzoek inhoudt, met zich mede nemen op reis, die hij in den loop van de maand September langs de kust van den Stillen Oceaan denkt te maken. Tijdens zijn „vacantiereis" zal hij eenige redevoeringen voor de radio houden, om de Amerikaansche burgers over den stand van zijn werkzaam heden op de hoogte te brengen. Deze gele genheid zal hij dan tevens benutten om eeni ge documenten uit het omkooperijdossier voor te lezen. Dat het sommige volksverte genwoordigers bij het vooruizicht daarop angstig te moede is, laat zich begrijpen. Men krijgt in den laatsten tijd steeds meer den indruk, dat de sociale noot, die de president in zijn maatregelen gelegd heeft, overeenstemt met den wensch van de meerderheid der bevolking. De bere kening, dat er op het oogenblik meer menschen zijn, die het vroeger beter ging dan dezulken, die het op het oogenblik nog goed gaat, is wel is waar juist, maar bij de verkiezingen in den komenden herfst zullen de bloote cijfers de hoofdrol spelen. De over winning van Roosevelt staat dus zoo goed als vast, temeer wanneer hij ook in de toekomst even handig zal opereeren als tot nog toe, en zelfs den radicaal sten tegenstanders het gras voor de voeten weg maait.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5