I Verkiezing Leden Eerste Kamer rt I in, De gister gekozen 25 Kamerleden* O Zaterdag 27 Juli 1935. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9772 511 Noord-Holland j 4-~ VERKIEZING LEDEN EERSTE KAMER. AF De toestand in de Limburgsche mijnen. Landbouwer verdronken. I B. en W. betalen zelf. Autodiefstal te Ommen. „De gek van Duitschland". Zoo'n erge Hoofdpijn? AKKERTJES DE ALKMAARSCHE KAASMARKT. Boschbrand in Limburg. f 1.7S f 3.501 f2. M .50' meer, f 2.25 Ten« 21.- Grot 26.50 boot. saam 50.— 15.-1 alle 'Alk. eiloo Bij de gister gehouden verkiezing In 'de provincie Noord-Holland voor leden van de Eerste Kamer, wer den uitgebracht op lijst 1 (N.S.B.) zeven lijststemmen, geldend voor 1372 stemmen; op lijst 3 (Vrijheids bond) zes lijststemmen, geldend voor 1176 stemmen; op lijst 4 (R.K. Staatspartij) dertien lijststemmen, geldend voor 2548 stemmen; op lijst 5a (Chr. Hist. Unie) vijf lijststemmen, geldend voor 980 stemmen; op lijst 5b (Anti-Rev. Partij) acht lijststemmen, gel dend voor 1568 stemmen op lijst 6 (Vrijz.-Dem. Bond) ■vijf lijststemmen, geldend voor 980 stemmen; op lijst 8 (Kath. Dem. Partij) een lijststem, geldend voor 196 stemmen; op lijst 9 (Chr. Hist. Unie) een lijststem, geldend voor 196 stemmen; op lijst 10 (Comm. Partij Holland) zes lijststemmen, geldend voor 1176 stem men; op lijst 11a (S.D.A.P.) twee en twintig lijststem men, geldend voor 4312 stemmen; en op lijst 11b (S.D.A.P.) nul stemmen. Twee uitgebrachte stemmen waren van onwaarde. Nieuwe leden. Aïs nieuwe leden 'doen Sun Intrede in de Eerste Kam er: R.-K: A. N. Fleskens, burgemeester van Geldrop, thans Tweede Kamerlid en mr. G. C. J. D. Krop man, wethouder van Amsterdam. S.D.A.P.: J. J. Vorrink, voorzitter van de S.D.A.P. en S. de la Bella, secretaris van het N.V.V., Am sterdam. N.S.B.: M. graaf de Marchant et d'Ansembourg wn mr. A. J. van Vessem. Wie niet terugkeeren. Lib.! mr. D. Fock". V.-D.: prof. mr. R. Kranenburg. R.-K.: M. Visser en mr. J. Heerkens Thyssen. S.D.A.P.: dr. F. M. Wibaut en J, Oudegeest. Pró vïnciege wijs zijn gekozen: Noord Brabant: Van AscK van Wijk (a.r.), !de Marchant et d'Ansembourg (n.s.b.), Moltmaker (s.d.), de Savornin Lohman (c.h.), Van Sasse van IJsselt (r.k.), Blomjous (r.k.), Van Lanschot (r.k.), de Jong (r.k.) en Fleskens (r.k.). Z e e 1 an d: De Bruiin (r.k.) Limburg: Jansen (r.k.), Michieïs van Kessenich Tr.k.). Janssen de Limoens (r.k.) Noor d-H o 11 a n d: van Vessem (n.s.bj, van 'den Bergh (lib.), Serrarens (r.k.), Kropman (r.k.), ter Haar (c.h.), de Vlugt (a.r.), van Embden (v. d.), Polak (s. d.), Vorrink (s. d.) en de la Bella (s. d.). Friesland: Pollema (c. h.), en Pothuis Smit Ks. d.). De nieuwe Kamer. De Eerste Kamer, 'die op den derden Dinsdag van September optreedt, is tengevolge van de gisteren gehouden stemming als volgt samengesteld: Oude Nieuwe Winst of Partijen Kamer Kamer verlies Lib. 6 5 —1 V.D. 4 3 —1 R.K. 16 16 A.R. 6 6 C.H. 7 7 S.D. 11 11 N.S.B. 2 *2 Comm. 50 50 Zooals men zïe't', Heeft de N.S.B. twee zetels behaald en hebben de liberalen en de vrijzinnig-democraten elk een zetel verloren. Overigens is er geen verande ring in de politieke samenstelling gekomen. Liquidatie van het „Oude Fonds" der Dominiale mijn dreigt. Kerkra'de: Het commissariaat der Dominiale Mijn Maatschappij te Kerkrade heeft aan het bestuur van de pensioenkas dier mijn, meer bekend onder den naam van het „Oude Fonds", doen weten, dat de maatschappij niet in staat is tot eenige tegemoetko ming aan het fonds. Het bestuur van het fonds za! dus thans wel liquidatie van het fonds moeten over Svegen. Begin 1935 bedroeg het ongedekte tekort meer dan één millioen gulden. H e e r d e: Donderdagavond om negen uur wilde de 33-jarige landbouwer G. J. Kraayenbrink met zijn vrouw en een paar kennissen een bad nemen in de Kleine Wetering onder Veessen. Het water daarin staat niet hooger dan een meter. De heer Kraayen brink was een honderdtal meters verder in de Wete ring gesprongen en had het ongeluk in een modde- rigen kuil te geraken van ongeveer twee meter diep te, waaruit hij zich niet meer kon bevrijden. Op het geroep om hulp kwamen de andere personen aange loopen en haalden den heer K. uit het water. De le vensgeesten bleken toen echter reeds te zijn gewe- Bovenste rij van links naar rechts: H. Blomjous (R.K.); Mr. W. M. van Lanschot (R.K.); P. W. de Jong (R.K.); A. N. Fleskens (R.K.); A, C. de Bruyn (R.K.); P. J. S. Serrarens (R.K.); Mr. G. C. J. D. Kropman (R.K.). Tweede rij van links naar rechts: Mr. F. I. J. Janssen (R.K.); Jhr. mr. G. Michieïs van Kessenich (R.K.); Mr. Ch. Janssen de Limpens (R.K.); Jhr. mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt (R.K.); P. Moltmaker (S.D.); H. Polak (S.D.). Derde rij van links naar rechts: C. PothuisSmit (S.D.); J. J. Vorrink (S.D.); S. de la Bella (S.D.); Prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman (C.H.); J. ter Haar (C.H.); Mr. R. Pollema (C.H.). Vierde rij, van links naar rechts: Dr. W. de Vlugt (A.R.); Jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck (A.R.); S. v. d. Bergh Jr. (Lib.); Prof. dr. D. van Embden (V.D.); M. graaf de Marchant et d'Ansembourg (N.S.B.); Mr. A. J. van Vessem (N.S.B.). Heftige discussies in den raad van Oter- leek, In 'de gehouden raadsvergadering Ie Oterleek bracht de heer Heringa bij de rondvraag een kwestie naar voren, die zich nogal ernstig liet aanzien, maar die door de wethouders op radicale wijze werd op gelost. De kwestie was de volgende: B. en W. hadden (ver voordat de minister toestemming had gegeven tot het verleenen van bijslag op de loonen in het land- en tuinbouwbedrijf) in een geval, waarin hun zulks dat wenschelijk scheen, van gemeentewege zulk een bijslag betaald, wat 4 gulden per week had ge kost. Een werklooze vader van een groot gezin had op die voorwaarde den geheelen winter werk gehad, zoodat hij geen steun van de gemeente meer noodig had. Dat kwam de gemeente op een wekelijksch voor deel van ongeveer 8 gulden. De burgemeester had op een bemerking van den heer Heringa destijds wel gezegd, dat het gebeurde niet in den haak was en dat zooiets niet weer zou worden gedaan, maar, zoo zei de heer Heringa thans hoe gaat het nu straks met de gemeenterekening? Zouden Ged. Staten die wel goedkeuren met deze onrechtmatig uitgegeven gelden der gemeente? Gaarne wilde spr. erkennen, dat B. en W. door hun handeling de gemeente een voordeel hadden bezorgd, maar dat nam z.i. niets weg van het feit, dat B. en W. buiten hun boekje waren gegaan. Wethouder Dekker, de zaak verklarende, wensch- te, dat men haar zou bezien zonder politieken ach tergrond en dan zou men B. en W. eerder hulde moe ten brengen voor hun optreden dan dat men nu komt met verwijten. De heer Swaan sloot zich aan bij den heer Heringa, Het slot van de soms heftige discussies was, dat de heer Dekker onder groote instemming van wethou der Spaan zei, dat B. en W. de gedane uitgave uit eigen zak zullen betalen. De auto 's nachts uit de garage gehaaid. Ongewenschte gasten hebben een bezoek gebracht aan de garage van den heer Van C. aan den Ham- merweg te Ommen. Zij zijn des nachts door open breking van het dak binnengekomen en hebben den in de garage geplaatsten auto naar buiten gebracht. Daarbij is de wagen echter in de langs den weg loo- pende sloot terecht gekomen. De heer van C., die inmiddels wakker was geworden, waarschuwde on middellijk de marechaussee, welke een onderzoek instelde, dat tot dusver geen resultaat heeft gehad. In den nacht van eergisteren hebben autodieven een bezoek gebracht aan de garage van den hotel houder P. aan den Stationsweg. Hier hadden zij meer succes, want de heer P., die' den diefstal zelf nog niet bemerkt had, heeft van de politie te Utrecht bericht gekregen, dat zijn auto daar onbeheerd aan den weg is gevonden. Van deze diefstallen worden verdacht twee uit het Opvoedingsgesticht te Amersfoort ontvluchte jon gens. De commandant der marechaussee te Ommen heeft een verzoek gedaan tot aanhouding dezer jon gens, die ook reeds elders dergelijke practijken heb ben uitgeoefend. Critiek van Amerikaansche democraten. Washington: In het Huis van Afgevaardigden heeft de democraat Dickstein ernstige critiek geoe fend op de geloofsvervolgingen in Duitschland. Hij noemde Hitier „den gek van Duitschland" en beschul digde hem er van „een koelbloedige moordenaar" te zijn. De democratische afgevaardigde van Texas, Bla- ton, zeide, dat Dickstein niet het recht had Hitier dergelijke namen te geven, aleer alle nieuwsberichten ondubbelzinnig bevestigd zijn. EINDE VAN DE HITTEGOLF-PERIODE IN AMERIKA. New York. Gister is veel regen gevallen. De hit tegolf-periode welke 20 dagen heeft geduurd, is ten einde. Binnen een kwartier kunt Ge die vergeten zijn en U als her boren voelen door één of twee Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS VERMIST VLIEGTUIG GEVONDEN. Tiflis. (A.N.P.) Na een krachtig onderzoek" in den loop van de maand is, naar eerst thans bekend wordt, Maandag j.1. het vermiste vliegtuig van de Transkaukasische directie van de burgerluchtvaart opgespoord. Men vond het verpletterde vliegtuig in het Kasbekdistrict, met de lijken van den piloot en den boordwerktuigkundige. STORMEN RICHTEN VERWOESTINGEN AAN IN SPANJE. Teruel (Spanje) De civiele gotfverneur Heeft verklaard dat in verschillende plaatsen in de provin cie tijdens hevige stormen groote schade is aange richt. VOOR SCHOONE WOI, EN ZWARE SCHAPEN. Sydney. Een bekende wolhandelaar in Zuid- Australië, J. Henshaw Jackson, is de meening toege daan, dat wanneer de schapen worden voorzien van een dek, stof en ander vuil niet langer de wollen vacht zal verontreinigen, daarenboven, doordat het de schapen warm houdt, de dieren spoediger zwaar maakt. Ten einde deze beide voordeelen aan de practijk te toetsen, worden thans op groote schaal proeven genomen en de schapen van een dek voor zien. Een bekende vetweider in de Saltbush-streek van Zuid-Australië heeft 300 dekken besteld voor een uitgebreide proefneming. De hoogste markt was f 14.50, een gulden hooger dus. Ook de doorsnee-markt was on geveer zooveel heter, zoodat de verbetering, die den laatsten tijd merkbaar was, bleef doorwerken. De handel verliep dan ook vlot maar of ditmaal uitsluitend factoren in het spel waren, die mogen worden toegejuicht, valt te betwijfelen. De aanvoer was ongeveer gelijk aan die van de vorige week en de af zetmogelijkheden zijn onveranderd. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de politie ke moeilijkheden hier hun uitwerking deden gevoelen. Het devaluatiespook waart weer rond door Nederland en we meenen, dat verschillende kooplieden zich lieten leiden door de gedachte, dat men zijn geld op het oogenblik beter belegd kan hebben in kaas dan in guldens. Zuivere speculatie dus. Daarnaast scheen ook de productiebeperking van kaas in Friesland, die belangrijke af metingen zou hebben aangenomen, haar in* vloed te doen gelden. ALKMAARSCHE WIELERBAAN. Een populaire wet!strijd. De directie der Alkmaarsche Wielerbaan heeft voor Zondag a.s. een populaircn wedstrijddag georgani seerd met het is vanzelfsprekend! ook populaire prijzen. Deze keer komen n.1. alleen amateurs en nieuwelingen aan den start en wij weten, hoe deze wedstrijden steeds zeer levendig zijn en boeien door groote strijdlust! Allereerst bevat het programma een omnium voor amateurs, bestaande uit sprints, tijdrace en 2 K.M.- wedstrijd. Daarna is er een 5 K.M. wedstrijd met drie klassementen, eveneens voor amateurs, terwijl de nieuwelingen voor de pauze een achtervolging rijden en een 5 K.M. voor den boeg hebben. Na de pauze volgen twee koppel wedstrijden, een voor nieuwelingen over 25 K.M. en een voor amateurs over 35 K.M. Beide wedstrijden worden gereden door 7 koppels. Ook hier zal het verloop zeer spannend zijn, omdat ook hier de renners elkaar geen c.M. toe geven! Men ziet, een alleraardigst programma, dat om 7 uur begint, zoodat de bezoekers een gezelligen- wie- Ieravond kunnen hebben! Ruim 12 H.A. bosch vernield. Gistermiddag is in een zeer boschrijke streek bij Swolgen onder Meerlo (L.) een belangrijke bosch brand uitgebroken. Om 3 uur werd het vuur ontdekt door enkele landarbeiders, die in allerijl de in r?e buurt werkzame arbeiders alarmeerden. Het vuur greep zoo snel om zich|heen, dat aan blusschen niet viel te denken. Dank zij de uiterste krachtsinspanning slaagde men erin, tegen den avond het vuur te bedwingen, zoodat het gevaar voor uitbreiding was voorkomen. Ruim 12 H.A. bosch zijn vernield. De verbrande nerceelen behoorden tot een ruim 300 H.A. groot boschcomplex, eieendom van ver schillende ingezetenen uit de dorpjes Swolgen en Meerlo. Verzekering dekt de schade.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9