Prof. Aalberse faalt Het geschil tusschen Italië en_Abessynië 7 Mislukte poging om een kabinet te vormen. Felle brand te Veldhoven. Amerikaansch vliegtuig neergestort. ERNSTIG MOTORONGELUK. Autobus op Cuba door goederentrein gegrepen. DE ONTPLOFFING IN VARESE. Interview met den Negus. WERKLOOZEN ALS VERKEERSPOLITIE. Maandag 29 Juli 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGER 78ste Jaargang. No. 9773 COURANT. Int. Telef, No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. BIJ Inzending tot 'smorgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.Ü. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden tl.'80. Losse nummers 6 cent. ADVERTENs TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewljsno, inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Na besprekingen met de voorzitters van de Kamerfracties bleek dat geen voldoen de overeenstemming te bereiken was. Prof. Aalberse heeft Zaterdagnamiddag nog een bijeenkomst gehad met de vertegenwoor digers van de onderscheidene Tweede Kamer fracties, met name met mr. Geseling (r.k.), jhr. De Geer (c.hl), den heer Schouten (ajr.)f dr. Bierema (v.b.), en ir. Albarda (s.d.a.p.). Mr. Joekes, de voorzitter van de Vrijz.-Demo- cratische Kamerfractie was niet aanwezig. Deze gecombineerde bijeenkomst heeft onge veer 3i/2 uur geduurd. Na afloop daarvan heeft prof. Aalberse zich naar den Ruigenhoek begeven om Hare Ma jesteit de Koningin rapport uit te brengen van het resultaat van de door hem als ka binetsformateur gevoerde besprekingen, en om Hare Majesteit ontheffing van de hem ver strekte opdracht te verzoeken, tot vorming van een parlementair kabinet, omdat hij na bespreking met de voorzitters van de Kamer fracties de overtuiging heeft gekregen, geen voldoende overeenstemming te zullen kunnen bereiken om te komen tot de vorming van een parlementair kabinet op genoegzaam breede basis. Het échec van Prof. Aalberse. Zooals algemeen werd aangenomen, ïs de leider der R.K. Kamerfractie er niet in geslaagd de hem door H.M. de Koningin verleende opdracht tot sa menstelling van eeïi parlementair kabinet op zoo breed mogelijke basis.' ten uitvoer te brengen. Bij de gezamenlijke conferentie der partijleiders waarop slechts de leider der V.D. ontbrak, bleek zulk een hopeloos gebrek aan eenstemmigheid ten aanzien van het door den kabinetsformateur ont worpen program, dat aan Prof. Aalberse slechts restte aan H.M. te verzoeken hem van de hem ver leende opdracht te willen ontslaan. Als deze man verantwoordelijkheidsgevoel bezit, 'dan 'moet de gang naar den Ruigehoek, waar H.M. thans vertoeft een zeer zware ziin geweest. Hij beeft daarmee toch moeten erkennen, niet in staat te zijn om inplaats van het door hem ten val gebrachte Kabinet Colijn een ander te stellen en daardoor duidelijk doen blijken, dat zijn aanval zeer onbezonnen is geweest. In de moeilijkste oogenblik- ken van ons volksbestaan is de leiding der R.K. Staatspartij bezweken voor den druk van haar lin kervleugel en heeft zonder er zeker van te zijn on middellijk het roer van staat te kunnen overnemen, een crisis ontketend, die onze economische weer stand ten zeerste heeft verzwakt. Dank zij de innerlijk sterke positie van onzen gul den is de aanval op onze valuta tot dusver afgesla gen, maar stroomen goud, hebben daartoe de kelders van onze centrale bank verlaten, terwijl ons econo misch leven opnieuw gekluisterd is geworden door den verhoogden rentestand, met als gevolg toene mende werkloosheid en ellende. VIER HUIZEN IN ASCH GELEGD. DE BRAND WEER MOEST BIJ GEBREK AAN WATER LIJ DELIJK TOEZIEN ZONDER IETS TE KUN NEN UITRICHTEN. Vermoedelijk "tengevolge van het omvallen van een met benzine gestookt kooktoestel is Zaterdagavond tussohen acht uur en half negen brand ontstaan in de woning van den heer Kox te Veldhoven. Het vuur greep zeer snel om zich heen en spoedig tastten de .vlammen, de kruidenierszaak aan. die voor de woon vertrekken was gelegen. In allerijl vluchtten de be woners en waarschuwden de brandweer, die spoe dig ter plaatse verscheen, doch niets kon uitrichten ter blussching van het vuur, aangezien er in den ge- heelen omtrek geen water te vinden was. Lijdelijk moest men het aanzien, hoe het verterend' element 't een na het ander de geheele rij van vier huizen» waarvan de drie nog niet genoemde bewoond wer den door de gezinnen Peters. Akkersen en Rooimans, verwoestte. Hoog laaiden de vlammen op en van her en der kwamen de omwonenden toesnellen om te trachten de behulpzame hand te bieden. Veel kon echter niet gered worden, vrijwel alle inboedels kwamen in de vlammen in de vlammen aan hun einde, hetgeen te tragischer is. daar het gezin Rooi mans in het geheel niet verzekerd was en de ande re drie gezinnen selchts een lage verzekering had den loopen. Den goheelen avond duurde de brand, een voor een trokken de toeschouwers huiswaarts, de getroffen gezinnen werden ondergebracht bii bu ren en familie. Eindelijk dekte de nacht ziin duister over de smeulende puinhoopen.... Prof. AALBERSE. Nu Prof. Aalberse en zijn aanhangers hebben moe ten erkennen niet in staat te zijn de aangerichte, schade te herstellen, blijft de vraag of thans weder om aan den heer Colijn opdracht tot kabinetsvor ming zal worden verleend. De combinatie Roomsch-Rood is onmogelijk ge bleken. zoodat weinig andere mogelijkheden resten. Het is echter zeer de vraag, of Dr. Colijn er iets voor zal gevoelen óm in de toekomst maar steeds overgeleverd te hlijven aan de genade en willekeur van de links-georiënteerde groepen der R.K. Waarschijnlijk is het dan ook dat eerst nog één of meer andere combinaties zullen worden beproefd en wij denken hier b.v. aan een opdracht aan den leider der Chr. Hist. Jhr. de Geer, of aan een vooraan staand rechts georiënteerd katholiek. Op deze laatste wijze zou Prof. Aalberse ïn een hoek worden gedrongen. Echter zou dit tevens een groot gevaar voor de blijvende eenheid in de R.K. Staatspartij beteekenen, zoodat ook in die richting slagen wel niet gemakkelijk zal zijn. De politieke situatie is zeer moeilijk en zeker is dat het gevoerde spel een zeer groote slag is voor het prestige van ons onmachtig parlement. 15 DOODEN, 17 GEWONDEN. Matanzas, 28 Juli (A.N.P.): Een auto bus Is gisteren in de nabijheid der stad ge grepen door een goederentrein. De autobus was geheel bezet met personen, die de natio nale regatta te Varadero wilden meemaken. Vijftien der inzittenden werden gedood, ze ventien gewonden, waarvan verscheidenen ernstig. DAME OVERLEDEN; HAAR ECHTGE NOOT ERNSTIG GEWOND. Weert, 28 Juli Op den Rijksweg Weert- Roermond heeft Zondagmiddag omstreeks 4 uur een ernstig motor-ongeluk plaats gehad, waarbij één persoon werd gedood en een an der ernstig werd gewond. Doordat een band van zijn motorrijwiel sprong ïs de motorrijder C. Weller uit Wijk aan Duin, over den kop geslagen. Ernstig gewond werd hij opgenomen en naar het Sint Laurentius-ziekenhuis te Roer mond vervoerd. Ziin vrouw, die op de duo was ge zeten. werd zoodanig gewond, dat zii kort na het ongeluk overleed. VIER DOODEN. Milwankee: Zondag ïs alhier een vliegtuig van een hoogte van 400 voet neer gestort. De vier inzittenden kwamen om het leven. De eerste dooden geborgen. Milaan 27 Juli. Inzake het ontploffingsongc- luk in de Italiaansche kruitfabriek te Varese (zie ook elders in dit nummer) wordt thans bekend ge maakt dat tot dusverre 12 lijken zijn geborgen. Het opruimingswerk duurt voort. 55 dooden. Verscheidene jonge meisjes het leven verloren. Nader wordt bekend, dat het aantal dooden "tenge volge van het ontploffingsongeluk in Varese om streeks 55 bedraagt. Verscheidene jonge meisjes hebben het leven verloren. De lijken, die tot dusver konden worden geborgen, ziin tot onherkenbaar wor- dens verbrand. De fabriek staat in brand. Parijs. Petit Journal publiceert een interview met den keizer van Abessynië, die o.m. verklaarde: Abessynië heeft niet gemobiliseerd; in de betee- kennis, welke men thans aan dit begrip heeft, kan Abessynië zelfs niet mobiliseeren. Bij ons leeft de boer met zijn menschen op zijn grond en hij verdedigt hen tegen aanvallen precies zooals een huiseigenaar zijn bezit in geval van een aanval verdedigt. Wij hebben geen troepen geconcentreerd en in het land ook geen leger verzameld, omdat, ondanks al les, Abessynië zijn vertrouwen in den Volkenbonds raad behoudt. Wij hebben feitelijk slechts een wensch: met onze buren in vrede te leven. Wij ho pen, dat de wijsheid der staatslieden, die te Genève bijeen zullen komen, de imperialisten de achting voor de verdragen zullen afdwingen, opdat de onaantast baarheid van ons gebied en de onafhankelijkheid van Abessinië gewaarborgd worden. Wij zullen ons in geen geval door bommen laten civiliseeren. Het komt uit, dat we in Europa oor logsmateriaal hebben gekocht. Maar hebben wij niet het recht onze politie te versterken en acht te slaan op onze veiligheid? U weet, dat mijii land, aldus be sloot. de keizer van Abessynië. twee malen zoo groot is als Frankrijk en ongeveer 12 millioen inwoners telt. Wij zijn van meening, dat Abessynië het meest ontwapende land ter wereld is. Men zal zijn kracht moeten toonen om niet genoodzaakt te worden zich er van te bedienen. Addis Abeba wijst het Italiaansche voor stel af. Rome, 28 Juli (A.N.P.): Zondag werd te Rome een mededeeling ontvangen van het secretariaat van den Volkenbond, waarin de Italiaansche regeering in ken- DE NEGUS VAN ABESSYNIë. nis wordt gesteld van het antwoord der AbessynscKe regeering op haar verzoeken van 14 en 23 Juli, Volgens deze mededeeling wijst Addis Abe ba het Italiaansche voorstel om de onderbro ken onderhandelingen in zake het incident van Wal Wal weer aan te knoopen, van de hand. Volgens hier ontvangen mededeelingen heeft de Abessynische regeering Genève doen weten, dat zij nog steeds tegenover de Itali aansche meening staat en van opvatting is, dat de commissie in zake Wal Wal zich ook met de kwestie der grensregeling moet bezig houden. In dezen zin heeft Addis Abeba verzocht op de bij eenkomst van den Volkenbond, ten opzichte van het besluit van 25 Mei, waarbij de verzoeningscommissie werd ingesteld, een nauwkeurige omschrijving van haar bevoegdheid te willen geven. Zondagavond had hem te Rome officieel nog niet zijn houding bepaald nopens de nieuwe situatie. Een definitieve beslissing van Italië over zijn deel neming aan de beraadslagingen van den Volken bondsraad op Woensdag zal er dus in de eerste plaats ook van afhangen in hoeverre men te Genève bereid is in te gaan op de recente Abessijnsche voor stellen. Een goede vangst DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Zaterdagavond om twaalf uur is de 19-jarige A. Zoon te Dirksland, die bezig was met een electrischö looplamp. door den stroom getroffen en gedood. Een geneesheer heeft nog getracht de levensgeest ten van den iongen. die dadelijk ineengezakt was, op te wekken, doch deze poging bleef zonder resul taat. EEN FATALE VERGISSING. Madrid: In Valencia heeft een gevangenisarts bij vergissing aan verscheidene gevangenen een ver* gif toegediend, in plaats van een laxeermiddel. Kort daarop zijn twee gevangenen aan de gevolgen der vergiftiging overleden, terwijl nog twee anderen in levensgevaar verlceeren. VASTBERADEN HUISMOEDERS. Tegen te hooge prijzen in Amerika. D.etroit. Een aantal vastberaden huismoeders, wier aanhang in korten tijd gestegen is tot ongeveer 1000 huisvrouwen, hadden besloten over te gaan tot een boycot van alle slagerswinkels in de voorsteden totdat de vleeschprijzen weer eenigszins normaal zouden zijn geworden. Zaterdag zijn de koene strijd sters tot den aanval overgegaan. Zij overvielen al degenen, die de Zaterdagsche inkoopen aan het doen waren en wierpen de aankoopen over straat. Veiligheidspatrouilles op gevaarlijke kruispunten. Chieago. De vroede vaderen van Chicago. aldus een bericht van United Press, hebben een nieuwe methode bedacht om de veiligheid van het verkeer in de stad te bevorderen en tegelijkertijd een steentje bij te dragen tot bestrijding der werkloosheid. Gedu rende dezen zomer zullen „veiligheidspatrouilles" van werkloozen geplaatst worden op de gevaarlijkste kruispunten en in de nabijheid van het badstrand, de parken en de openbare speelplaatsen, ten einde toezicht te houden en het verkeer te regelen. Dertien honderd werkloozen, gekozen uit de lijsten van het crisis-comité van den staat Illinois, zullen deze nieu we verkeerspolitie vormen. Dit systeem om toezicht te houden op de regeling van het verkeer op gevaarlijke kruispunten is geen nieuwtje in Chicago; het werd voor het eerst toege past in het jaar 1932, doch toen werden deze posten toevertrouwd aan menschen, die daarvoor vast wer den aangesteld. 25000 hunner zijn thans geposteerd in de nabijheid van schoolgebouwen. Hierdoor zijn reeds zooveel kinderen gespaard, dat de politie-auto- riteiten er geen bezwaar tegen hebben gemaakt, dat het aantal dezer posten wordt uitgebreid en dat men daarvoor werkloozen aanstelt. De werkloozen, die eerst een soort proeftijd moeten doormaken, worden vervolgens verdeeld over de verschillende politiebureaux en toegevoegd aan de verkeersagenten; zij hebben geen enkele ambtelijke bevoegdheid en zijn uitsluitend belast met het lei den van het verkeer van voertuigen en voetgangers. Dit neemt niet weg, dat zij zich ook reeds op andere wijze nuttig hebben gemaakt, door b.v. het nummer op te nemen van automobilisten, die met te groote snelheid reden en het verkeer in gevaar brachten, zoodat dezen konden worden geverbaliseerd; zelfs is het reeds voorgekomen, dat zij een straatroover heb ben gegrepen. Dat zij het zeer nauw nemen met het vervullen van hun nieuwe plichten, blijkt wel hier uit, dat gedurende den proeftijd niet minder dan 50 hunner bij de uitoefening van hun beroep zijn ge wond.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1