Plaatselijk Nieuws. IJsland, het eiland der contrasten. jnl KIJKEfl iiKO/PEflujCLOECK Draverijen Kennemer Sportclub te Alkmaar Maandag 29 Juli 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9773 CHINEEZENMOORD TE AMSTERDAM. ONTPLOFFING IN EEN KRUITFABRIEK. 32 arbeiders gedood. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Man door vier kogels getroffen. Dader gearresteerd. t veïe it het; ebben, oeger iedenj e po-j er be-l r we even, Breid- .vol-J Lt, tot e ma- eet is lands van t ver buur- Beige- op 'fl één, itiscb door ddjes' druk als 5 gro- r het: hebt,' mrdtj t een eder- in er! een ver-1 kken i en tegen edere en! de Zaterdagavond om half negen klonk in de omgeving van het Oudekerksplein te Am sterdam, achtereenvolgens een viertal revol verschoten. Voor perceel no. 10 aan de smalle zijde van dit plein, waarin een Chineesch kosthuis gevestigd is, is een der bezoekers, een- Chinees, door een landgenoot op straat, neergeschoten. De man kwam naar buiten geloopen en van de tegenovergestelde richting naderde de da der. Deze trok plotseling een revolver en zon der dat er een woord werd gewisseld, klonken achtereenvolgens vier schoten, die doodelijk bleken te zijn. De man stortte ineen en de da der vluchtte in de richting van de Warmoes straat. Achtervolging van den dader. Tijdens zijn vlucht gooide hij het wapen over een Schutting. Op het schieten waren twee sürveilleerende agenten komen toesnellen. Terwijl een van hen zich met het slachtoffer bemoeide, zette de andere den dader achterna. Van burgers hoorde de politieman, dat men een Chinees hard had zien loopen in de richting van den Dam. De politieman leende van een passeerenden fietser een rijwiel en zette den da der na. In de Mozes en Aaronstraat hoorde de politie man van een straatmuzikant, dat deze een Chinees voorbij had zien snellen in de richting van de Mol- steeg. De politieman vervolgde zijn weg en via Mol- steeg, Torensluis bereikte hij de Leliegracht. Het ge luk was hem gunstig. Hier zag hij een Chinees op betrekkelijk rustige wijze wandelen. De politieman be dacht zich geen oogenblik, greep den man beet en arresteerde hem. De Chinees was zeer kalm en ver zette zich niet. Met behulp van een collega bracht de. agent den vreemdeling naar het posthuis Wester- mnrkt over, vanwaar hij per politieauto van het bu reau Raampoort naar het bureau Warmoesstraat werd overgebracht. Hier is hij voorloopig ingesloten. In de omgeving van de plaats, waar het misdrijf zich had afgespeeld, had zich zeer veel publiek ver zameld en waren verschillende politioneele en justi- tioneele autoriteiten aangekomen. Het lijk van den Chinees, dat op straat lag, was met een laken afgedekt. Een onderzoek maakte uit, dat de kogels hart en longen doorboord hadden. Een veete. De man ïs vermoedelijk 35 jaar oud en was secreta ris van een speelclub. Niet onwaarschijnlijk ïs, dat hier een veete uitgevochten is. De dader is werkzaam op een tankschip, dat hier in de haven vertoeft, als schepeling. Een dokter van den G. G. en G. D. consta teerde den dood, waarna het lijk per ambulance-auto naar het Binnengasthuis is vervoerd. Verschillende personen werd ter plaatse een verhoor afgenomen, doch niemand van de Chineezen had iets gehoord of gezien. Ook den naam van het slachtoffer kende men niet. De revolver werd achter de schutting terugge vonden. Het bleek te zijn een sylindermodel, 9 pa.m. waarop nog een kogel zat. In een munitiefabriek te Taino In Noord- Italië, heeft een ontzettende explosie plaats gehad, waarbij 32 arbeiders, 7 mannen en 25 vrouwen, werden gedood. Twintig personen liepen min of meer ern stige verwondingen op. Een vleugel van de fabriek, waar uitslui tend bommen vervaardigd werden, is volko men verwoest. Naar een Reut er-telegram uit Turijn meldt, zouden vijftig personen zijn gedood. Men vreest, dat nog tal rijke slachtoffers onder de puinhoopen liggen. Over de oorzaak der ontploffing is niets bekend. De omgeving der fabriek is afgezet. De kruitfabriek, welke volgens nadere berichten, bij Varese, in de buurt van Milaan gelegen is, is grootendeels verwoest. De bevolking van Varese ver keert in de grootste opgewondenheid. De explosie was in verren omtrek hoorbaar. De dagtaak ten einde Op een auto ingereden. Twee zwaar en drie lichtgewonden. - Toestand van motorrijder zorgwekkend. Zaterdagmiddag om half vijf heeft op den Alme- loschen weg te Delden een ernstig motorongeluk plaats gehad. De gebroeders Bolscher uit Vasse kwamen in de richting Almelo per motor, de een als berijder, de ander als duo-passagier, den weg afrijden, waarbij zij de onvoorzichtigheid hadden een in dezelfde richting rijdende auto in de binnenbocht te passee- ren. Hierdoor zagen zij te laat dat van den anderen kant een personenauto naderde. Een aanrijding was het gevolg. De berijder van het motorrijwiel werd over de radiator door de voorruit van den wagen geslingerd, waardoor hij zeer ernstig aan hoofd en hals werd verwond. De duo-pasagier kwam aan den anderen kant van den weg terecht, waar hij eveneens met een ernstige hoofdwonde bleef liggen. Uit Delden waren spoedig de doktoren Bloemer en Gewin ter plaatse, die geneeskundige hulp verleen den. Beiden zijn naar het R.K. ziekenhuis te Delden gebracht. De inzittenden van den auto, de heer E. uit Gla- nerbrug. A. W. H. uit Enschede en de chauffeur V. van de garage K. uit Enter, kregen snijwonden aan gelaat en handen, tengevolge van het breken van de voorruit. De toestand van den motorrijder was Zaterdagavond zorgwekkend. De motorrijder overleden. Nader vernemen we: Een van de slachtoffers van het motorongeval, de bestuurder N. J. van het Bolscher is Zaterdagavond om kwart over zeven in het R.K. ziekenhuis te Del- den overleden. LEERAAR RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL. Benoemd met ingang van 1 September tot leeraar aan de Riikslandbouwwinterschool alhier, ir. J. E. Muntinga, tot nu toe tijdelijk als zoodanig werk zaam. GESLAAGD. Onze plaatsgenoote. Mef. Rie Timmerman ïs aan de Nieuwe Huishoudschool, Gabriël Metsusstraat te Amsterdam geslaagd voor het diploma huishoud kundige. ui OVERGEPLAATST. De heer H. J. Dijkman, vakwerkman in tiideliiken dienst bij den Technischen dienst der P.T.T.. is overgeplaatst naar Schagcn. legei ;dorr hoog i aan; [et i! New. i.Zoo'n tochtje per woestijnschip, dat overkomt ons niet alle dagen" Paardensport Door verrasende beslissing in de 3e Heat. wint Libertus de le klasse Heat. De 2e en 3e klasse Heat moest in 4 Heats beslist worden. Zondag 28 Juli.— Hedenmiddag had onder weinig belangstelling oo het Gemeentelijk Sportpark, de Langebaan-Draveriien plaats van de N.V. Kenne mer Sportclub in Lipuidatie. Het programma werd geopend met een prijzendraverii 4e klasse, waarin de 6 ingeschreven paarden uitkwamen. Het starten had plaats onder de nieuwste methode door middel van gramofoonplaten per microfoon. Na den start wist Young Ooststar, gereden door J. F. de Boer. zich naar voren te werken en ontstond er een geweldigen strijd tuschen Young Ooststar. IJ. Kernei en Willv S.. welke eindigde in een overwinning voor Young Oost star. Y Kernei liep de plaats. Hierna volgde de 2e en 3e klasse Heat met 8 van de 10 ingeschreven paarden, aan den start. Het ge lukte Winnie Scott. gereden door L. Ensing in de 3e ronde X Smiling en Ylesses te passeeren en zoo doende de le Heat te winnen. Welkom van Aduard gereden door J. de Vlieger wist op dezelfde wijze do ,2e Heat te winnen en passeerde vlak voor de finish: Welvaart van Duindal gereden door zijn broer A. de Vlieger. Xaverius, gereden door eig. M. Poelsma. wist onbedreigd de 3e Heat te winnen. Ook de 4e en beslissende heat was voor Xaverius. In de Heat-handicap le klasse kwamen niet -mm» der dan 15 van de 17 ingeschreven paarden aan den start. Een zeer'moeiliike start, daar niet minder dan 6 paarden op 1650 Meter van start gingen. Het was de 9-i. The Harvester H. welke vanuit de 3e plaats in de laatste ronde beslag legde op de le heat. Voor de 2e Heat werdén 4 paarden gedistanceerd. 2 paar den gediskwalificeerd en 1 ingehouden, zoodat nog maar 8 paarden voor de 2e heat van start, gingen. Het was Libertus gereden door Guus Ensink. die in de laatste ronde vanuit de 5e plaats, het eerst de finish passeerde, voorwaar een mooi succes. WillV A werd gedistanceerd. zoodat voor de 3e heat 7 paarden aan den start verschenen. Na meermalen mislukte starten werd eindelijk de startvlag neer gelaten. zoodat de laatste start voor geldig werd ver klaard. ondanks het afluiden met de bel. Hierdoor hadden 4 rijders hun paarden ingehouden en wist Libertus zijn beslissende heat te winnen. Ook de iury was eerst van meening. dat de start ongeldig was en had zoodoende geen tiid opgenomen, doch de Starter besliste in deze. De opkomst voor de Kortebaandraverii-handicap was niet zoo groot als andere jaren. Van de 23 in geschreven paarden, werden de 17 die waren opge komen. verdeeld in 1 serie van 5 en 3 series van 4 naren. In enkele series werd zeer snel gereden, zoodat met spanning de finale werd tegemoet gezien Het waren Jade en Winnie Scott. welke beide als eerste de finish passeerden en de f150 moesten ver- deelen. Hieronder de gedetailleerde uitslagen: Openingsprijs, prijzendraverij 4e klasse. Ingeschre ven en uitgekomen 6 paarden. 1. Young Ooststar, van K. de Boer. Leeuwarden (J. F. de Boer), 1820 M., in 2 min. 53,4 sec.; 2. Y. Kernei van W. H* Geersen, Naarden (eig.), 1760 M., in 2 min. 55,2 sec* Niet geplaatst; IJsco 1760 M., Xerxes 1800 M., Willy S 1820 M., Wilhelm 1840 M. Juliprijs, Heat-prijzendraverij 2e en 3e klasse. In geschreven 10, gestart 7; le Heat: 1. Winnie Scott, van L. Ensing te Wasse naar (eig.), 1660 M. 2e Heat; 1. Welkom van Aduard van J. de Vlieger, te Nieuw-Vennep (eig.), 1660 M< 3e Heat: 1. Xaverius. van M. Poelsma te Leeuwar den (eig.). 1660 M. 4e en beslissende heat: 1. Xave rius als voren in 2 min. 334/5 sec.; 2. Welkom van' Aduard in 2 min. 351/5 sec. Gedistanceerd Winnie Scott. Niet geplaatst: Ulysses 1640 M., X. Smiling 1640 M., Welvaart van Duindal 1600 M.. Xoli 1700 M. Zomerprijs, Heat-handicap, le klasse. Afstand 1610 Meter. Ingeschreven 17, uitgekomen 15. le Heat: 1. The Harvester H, van A. Hibma te Midlura (eig.), in 2.301/5. Verder: Miss Everharda 1610 M., Prinsess 1630 M., Libertus 1630 M., Willy A 1650 M., Francis May 1650 M., Fatima 1650 M., Calument Do- nald 1700 M., Calument Dontender 1760 M., Gedistan ceerd: Xantippe 1610 M., Miss Everharda 1610 M.4 Obertleutnant 1610 M., Trotteur 1650 M. Gediskwali ficeerd: Vitesse S. W., 1610 M., Quettevillezoon 1630 M. Ingehouden: Lockner 1650 M. 2e Heat: 1. Libertus v. stal Remhrandt (G. Ensink), in 2.244/5. Verder: Miss Everharda, Prinsess, The Harvester H, Frances May, Fatima, Calument Do- nald, Calument Dontender, Gedistanceerd: Willy A, 1650 M. 3e Heat: 1. Libertus, geen tijd; 2. Francis May, geen tijd. Kortebaanprijs-draverij, korte baan, handicap. In geschreven 23, uitgekomen-18. 1. Winnie SootL-v/ui L. Enting te Wassenaar (eig.), 740 M. en Jade van L. Combee te Amstelveen (eig.) 760 M. in 1 min, 34/5 sec. 2. Weidlooper, R. F. Sormahi te Rijswijk (J. de Vlieger), 760 M.; 3. Catabora T, van D. da Graaf, 720 M. I BRIEF UIT KOPENHAGEN. HOOG IN HET NOORDEN, IN DE ATLANTISCHE OCEAAN LIGT 'T DEENSCHE EILAND IJSLAND, DAT TOT DUSVER SLECHTS MA TIG DOOR VREEMDELINGEN BEZOCHT WORDT. E ENIGE weken geleden hoorde men van een aanstaand bezoek van den Deenschen mi nister-president naar IJsland, teneinde ver schillende belangrijke aangelegenheden te regelen. Men kon hieruit de conclusie trekken, dat met IJsland iets bijzonders gaande was. Inderdaad kan men de verhouding van deze beide landen vergelij ken met die tusschen Engeland en Ierland, met dit verschil dat IJsland op aanzienlijk beteren voet met Denemarken staat, dan dit met Ierland en Enge land het geval is. Heden ten dage regeert het Al- thing te Reykjavik IJsland bijna als een souverein land. Voor de IJslanderë is het gewis beter uiterlijk nog een Personeele Unie met Denemarken te vor men, omdat het slechts ruim honderdduizend inwo ners tellende eiland niet steeds in staat is om fi nancieel voor zichzelve te zorgen en ook niet de buitenlandsche politieke verplichtingen op zich kan nemen, die aan een volkomen onafhankelijkheid nu eenmaal verbonden zijn. Menigeen benijdt misschien den Deenschen mi nisterpresident om zijn zonierreisje naar IJsland. De zeereis mag misschien eenigszins bezwaarlijk zijn voor iemand, die niet al te beste zeebeenen heeft. De Deensche stoomschepen, die den dienst tusschen Kopenhagen en IJsland onderhouden, zijn slecht9 klein en het is dikwijls bewezen, dat de Atlantische Oceaan ook des zomers niet altijd te vertrouwen is. Vier dagen en nachten reist men van Kopenhagen naar Reykjavik en dan nogmaals vier etmalen om het geweldige eiland, naar de tweede havenplaats Akureyb Een geheel andere wereld betreedt men, wanneer men op dit eiland voet aan wal zet. Een wereld zon der auto's zonder lawaai, zonder wolkenkrabbers. In: de zomermaanden is Reykjavik een drukke, kleine havenstad. Liefhebbers van haring zullen deze stad een paradijs vinden, want in de zomermaanden ïs het een en al haring wat men ruikt Het geheelt» eiland leeft van de vischvangst; de visschers hoeven, niet ver te gaan, want rondom het eiland is de zee uiterst vischrijk. Zoodra de netten vol zijn, komen de booten weer in de haven terug, alwaar de visch. door nijvere vrouwenhanden gesorteerd en voor ex port gereed gemaakt wordt. De vischexport is dan ook wel de voornaamste bron van inkomsten voor het land. Meel, vruchten, groenten, moeten uit het buitenland betrokken wor den. De in de zomer groene bergweiden voeden slechts de schapen en de vele kleine IJslandsche nonnv's. Op IJsland is de ponny het last- en trek dier bij uitnemendheid. In de bergen zijn geen ge baande yvesen. zoodat het reizen aldaar de noodige gevaren met zich mede brengt. Overigens is een reisje door het romantische berg land zeer aan te bevelen. Men vindt er groote, mach tige gletschers bij de vleet, alsmede talrijke beekjes en riviertjes. Bij deze laatste zijn de IJslandsche pon- ny's onontbeerlijk. Bruggen zijn er niet, zoodat men. zich aan de kleine sterke paardjes moet toevertrou wen, om rivieren en beekjes te doorwaden. Iedere IJslander leert dan ook van jongsaf met deze paard jes om te gaan. De rijkdom van de bergbewoners bestaat uit scha pen en paarden. Wee hem, die, wanneer de sneeuw stormen onverwacht vroeg intreden, niet tijdig ge noeg zijn schapen in veiligheid gebracht heeft. Hoe diwijls heeft op dit eiland een hongersnood ge- heerscht! De zomers zijn slechts kort en gedurende dien tijd moeten de schapen zich diketen en de boe ren voldoende hooi voor den winter verzamelen. In deze paar maanden kan men het slechts wagen de gletschers te bestijgen en de warme geysers te be zoeken. Dikwijls hebben in de loop der tijden aard bevingen en vulkanische uitbarstingen het eiland geteisterd, doch nimmer vermochten deze de ijver en de volharding van de Germaansche stad, die het eiland bewoont, te breken. Ondanks armoede en geïso leerdheid vindt men op IJsland slechts enkele analfa beten. De elders zoo ijverige vreemdelingenindustrie heeft dit eenzame eiland nog bijna geheel onberoerd gela ten, doch de weinige reizigers, die dit eiland met zijn eigenaardige schoonheid bezoeken, keeren steeds en thousiast naar hun geboorteplaatsen terug, enthou siast over de contrasten tusschen groene weiden en gletschers, tusschen vulkanen en sneeuw, tusschen warme geysers en besneeuwde bergtoppen. Enthou siast vooral over de gastvrije, doch trotsche eiland bewoners, over hun hooge trap van beschaving, over hun hulpvaardigheid, waarmede zij de vreem deling ten dienste staan. A A A A i

Schager Courant | 1935 | | pagina 5