De besprekingen voor bet Donau-pact hervat De opdracht aan Dr. Colijn HEDEN DE BESLISSING VERWACHT. OVERVAL IN EEN BOERDERIJ. Brutale berooving in de Hembrugstraat. Buitenland TREINBOTSING IN SPANJE. Overstrooming in Ohio. Typhoon trekt over de Philippijnen. Dinsdag 30 Juli 1935. Postrekening No. 23330 SGHAGER 78ste Jaargang. No. 9774 Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- UëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Formateur confereert met de ministers van het demissionnaire Kabinet Gistermiddag heeft Minister Colijn op het Departement van Koloniën een bespreking ge voerd met de overige Ministers van het de missionnaire kabinet. Deze Ministers-bijeenkomst duurde van half vier tot ruim half zes. De besprekingen hebben nog niet tot een de finitief resultaat geleid, Naar wij vernemen, zal heden een gewone wekelijksche Ministerraad worden gehouden. Oplossing in zicht? Naar ïn parlementaire kringen verluidt, worden ide pogingen om tot overeenstemming te geraken tus- schen den formateur en de katholieke fractie voort gezet. In het algemeen neemt men aan, dat in de be spreking van gisterochtend tusschen dr. Colijn en prof. Aalberse een ernstige poging gewaagd is, om de politieke geschillen tot een oplossing te brengen. De situatie is nu deze, dat de wederzijdsche stand punten vernomen zijn en men zal trachten tegenstel lingen die eventueel zouden blijken op misverstan den te berusten, uit den weg te ruimen. Verschillende indrukken samenvattend, bestaat er een redelijke kans dat de pogingen zullen slagen. Indien deze regeering zou aanblijven, verwacht men dat met de behandeling van het Bezuinigingsontwerp spoed zal worden betracht. Verder verneemt de parlementaire medewerker van het ,,'Alg. Hdbld." nog, dat de besprekingen tus schen den formateur en de demissionaire ministers (hedenochtend) worden voortgezet hl Beslissing in den loop van den dag wordt waarschijnlijk geacht Vergadering van de s.-d. Kamerfracties. De Eerste- en Tweede Kamerfracties der S.D.A.P. hebben gisteren een gezamenlijke vergadering gehou den ter bespreking van de politieke situatie van het ©ogenblik. Belangstelling in Den Haag. Was enkele dagen geleden het huis van prof. Aal- ïjerse bestrooid met sinaasappelschillen, werd het huis zelf belegerd door persfotografen, veel grooter nog was Maandagochtend de belangstelling voor het statige huis aan de Stadhouderslaan, waar dr. Colijn en mr. Aalberse een langdurig onderhoud hebben ge had. Nog lang na dit gesprek, dat o.a, twee en een half uur geduurd heeft, bleef men samendrommen rondom Colijn's huis. En toen de staatsman, die thans met de formatie belast is, uitreed, viel hem een ova tie ten deel, die ten duidelijkste bewijst, hoezeer ve len medeleven. Dit immers was geen gejuich op com mando: dit was spontaan uit de volksziel opgeweld. Deze Maandagmiddag althans zat er spanning in de lucht. Men wachtte zonder een zweem van onge duld en het plein werd voller en voller. Eindelijk, omstreeks half zes, zag men de ministers Deckers en van Schaick het departement van koloniën verla ten. Twee afzonderlijk vertrekkende Roomsche mi nisters, dat is bedenkelijk, zuchtte een pessimist. Maar onmiddellijk daarna zag men den derden ka tholieken minister ir. Gelissen, zich met de heeren Oud en van Lidth de Jeude naar (of althans in de richting van) de Witte begeven en geen minuut la ter begaf ook minister Deckers zich naar dezelfde sociëteit. Men herademde, maar had minister van Lidth de Jeude niet heel ernstig, schier bedenkelijk gekeken? Inderdaad, maar daar passeerde minister Slotemaker de Bruine, bijkans hardop denkend met typeerende mond- en baardbe'weging, maar volstrekt niet zwartgallig van uiterlijk. En weer even later kwam minister de Wilde voorbij, die er zoo waai' bijna glunder uitzag. Een gunstig teeken? Wij zijn geen physionomisten. Dr. Colijn vertoonde zich vooralsnog niet. Als hij een ovatie had willen provoceeren (wat echter aller minst in zijn lijn ligt) zou hij ook den zelfden weg in de richting van de Witte gekozen hebben. Hij zoekt deze uitingen van sympathie niet. Toch zal het hem goed doen, dat zoovel en in hem blijven geljo- ven. De indruk in het buitenland van de op dracht aan dr. Colijn. De financieel© correspondent van de N.R.Crt. te Londen meldde gisteren nog aan zijn blad: De sterke beroering, ontstaan door het bericht van de nieuwe opdracht aan den heer Colijn, is in de middaguren geluwd. Bijzondere vermelding verdient het feit, dat de gulden ver boven het punt van goud- uitvoer gestegen is, en dat daardoor de goudexpor ten uit Nederland sterk verminderd zijn. Het het welk reeds hedenmiddag ten opzichte van den loco gulden van 7.36)4 tot 7,32 gedaald was, daalde ver der tot 7.31)4. Het disagio voor driemaandsguldens, hetwelk in het afgeloopen weekeinde van 27 tot 45 ct. gestegen was, is in den loop van den middag ge daald tot 25 26 ct. en vertoont verder neiging tot dalen. Dit toont duidelijk aan welk een resultaat de verhooging van het disconto, van de Nederlandsche Bank heeft gehad, daar de baissespeculatie thans lam gelegd wordt. Het bericht over de nieuwe opdracht aan den heer Colijn heeft in de kringen van de Lon- densche city, welke vreesden voor een scher pen terugslag op den gulden door de poli tieke situatie, en zeer gunstigen Indruk ge maakt. In Londen schijnt men van het be gin van de politieke crisis af aan er op ge rekend te hebben, dat Koningin Wilhel- mina op dr. Colijn zou terugkomen. De ontwikkelingen van heden hebben, en dit moet met nadruk worden verklaard, die kringen weder tot zwijgen gebracht, welke overijld reeds aan de grootst mogelijke waardevermindering van den gulden dach ten, en de orthodoxe maatregelen ter verdediging van den gulden belachelijk wilden maken. Algemeen wordt momenteel erkend, dat met de nieuwe opdracht aan minister Colijn de laatste aanval op den gulden met succes afgeslagen is. Een Fransch oordeel In zijn blad 1'Ordre spreekt Emile Boirè als zijn meening uit, dat in den Haag zoowel als te Parijs de politiek de openbare financiën in gevaar brengt. Hij erkent, dat de moeilijkheden bij ons groot waren maar de regeering die een energiek en vastberaden man aan haar hoofd had, zou ze gemakkelijk te bo ven gekomen zijn, als ze niet te stellen had gehad met een verdeeld, weifelend en van moed gespeend parlement. WORSTELING MET EEN INDRINGER. DOOR EEN MISVERSTAND DADER ONTSNAPT. In den nacht van Zaterdag: op Zondag: is in de boerderij „Nieuw Veldhuis" te 't Jocne een overval eepleeed. De boerderij wórdt bewoond door den heer Boerstoel met zijn beide zoons. Des nachts omstreeks 12 uur werden de bewoners wakker geschrikt door het blaffen van den waakhond. Men ging kijken, doch er werd niemand aangetroffen. Een uur later echter trad een indringer, die op onverklaarbare wijze was binnengekomen het slaapvertrek der drie mannen binnen. Hij liep regelrecht naar de bedstede toe. waarin de ongeveer 40-iarige zoop sliep en bracht dezen met een gummistok een paar slagen op het hoofd toe. De zoon sprong uit het bed en greep den aanvaller vast. Door het lawaai schoten ook de oude vader en de broer toe. De vader, die meende, dat zijn beide zoons vochten hield zijn aan gevallen zoon tegen, waardoor deze gedwongen werd den onverlaat los te laten, die daarop zoo spoedig mogelijk het hazenpad koos. Eerst tegen den morgen werden de politie gewaar schuwd en liet de gewonde zoon zich door een dok ter verbinden. Op het erf werd een gummistok ge vonden ep werden voetafdrukken waargenomen. Er wordt niets vermist. Motorrijder ontrukt de handtasch aan een 60-jarige vrouw. Amsterdam. Een 60-jarige vrouw ïs Zaterdag avond het slachtoffer geworden van een zeer bru tale berooving. Terwijl zij. een tasch dragende, in de Hembrugstraat liep, stopte naast haar een mo torrijwiel. waarvan de beriider haar met. een snelle greep de tasch, die een bedrag van f 13.bevatte, ontrukte en er vervolgens in snelle vaart vandoor ging Ofschoon op haar hulpgeroep van alle kanten voorbijgangers kwamen toeschieten, was de motor rijder. van wien slechts een vaag signalement be staat. reeds uit het gezicht verdwenen. DE ONTPLOFFING IN DE MUNITIEFABRIEK EISCHT 35 MENSCHENLEVENS. Milaan, 30 Juli. Het agentschap Stefani meldt, dat bij de ontploffing in de munitiefabriek te Taino 35 arbeiders om het leven zijn gekomen. Maandag zijn de slachtoffers ter aarde besteld ïn tegenwoordigheid der autoriteiten en een enorme menigte. DUITSCHE LUCHTBALLON NEERGESTORT. I I Een persoon gedood en drie andere licht gewond. Regensburg: Zondagmiddag is een luchtballon, die boven het plaatsje Abensberg gezien werd, een»ge minuten later omlaag gestort. Van de vier inzittenden werd een persoon zóó zwaar gewond, dat hij kort daarop overleed. De ove rige inzittenden bekwamen lichtere kwetsuren. De verongelukte balon moet uit Stuttgart af komstig zijn. Een goede kans voor de Oostenrijksche socialisten De besprekingen over het Donauverdrag, die door de schokkende gebeurtenissen der laatste maanden steeds maar weer waren uitgesteld, zijn thans te Rome hervat, waar de Fransche gezant de Chaubrun met de vertegenwoordigers van de Kleine Entente over de netelige kwestie van Oostenrijks onafhan kelijkheid en de daarmede samenhangende vraag stukken heeft geconfereerd. In dit veel geplaagde kleine Donaulandie striiden het Italiaansche fascisme en het Duitsche natio- naal-socialisme om den boventoon. Op bet oogenblik ligt het fascisme boven en beukt en slaat op het Germaansche nationaal-socialisme dat het een lieve lust is. Nu ongeveer twee maanden geleden zijn zeer dras tische maatregelen genomen, tengevolge waarvan de organisatie van de Hitler-gezinden totaal is ont wricht. Dat hierdoor echter een herstel van hun macht onmogelijk is geworden, zal wel niemand gelooven. Het groote Duitschland met zijn op expansie inge stelde organisatie is daarvoor teveel tot hulp en steun bereid, zoodat het gevaar steeds dreigend blijft. Daar komt bij, dat het Italiaansch georiënteerde fascisme nu niet zoo erg populair in het land is, al is het dan ook het stelsel waarop het economisch en politiek leven is gebaseerd. De Duitsch-Oostenrij- kers zijn in het algeïneen streng geloovige katho lieken en zij steunen het fascisme omdat het nationaal-socialisme meer en meer de kerk vijandig blijkt te zijn. Was dit niet het geval, dan zou Hitier in Oosten rijk ongetwijfeld een goede kans maken. Het is dan ook volkomen begrijpelijk', dat tal van katholieken de moeilijkheden zien in het herstel der Habsburgsche monarchie, temeer daar zij vreezen, dat met verzwakking van het fascisme het socia lisme weder sterker den kop zal opsteken. Daar voor een goede regeling van het Oostenrijk sche vraagstuk de medewerking van Duitschland onontbeerlijk is, begrijpt men welke moeilijkheden zijn te overwinnen. Aan de eene zijde liggen aan den terugkeer der Habsburgers onoverkomelijke moeilijkbeden in den weg. De Kleine Entente zal zich daartegen met hand en tand blijven verzetten, omdat zij daarvan een op leving van het nationalisme, ook in Hongarije vreest, met alle funeste gevolgen daaraan verbonden. Aan de andere zijde kan er ook geen sprake zijn van aansluiting bij Duitschland, want daartegen zou Italië onmiddellijk in het geweer komen. Een verdere versterking van de fascistische koers is echter weer niet naar den zin van Hitier. waarin hij openlijk door de Kleine Entente en in het geheim door Frankrijk en Engeland wordt gesteund. Men ziet, de zaak is niet zoo heel gemakkelijk op te lossen. Niet onmogelijk is dan ook dat men tenslotte de oplossing zal zoeken in een gedeeltelijk herstel der zoo veel gesmade democratie. Daardoor zouden de socialisten weer een kansje krv~en om een deel van hun vroegere macht te heroveren. Als het nu zou blijken, dat deze linksohe groepen uit het verleden leering hadden getrokken, en be reid bleken mede-verantwoordelijkheid t.e aanvaar den, zonder den klassenstrijd teveel op den voor grond te plaatsen dan zou dit mogelijk den weg tot oplossing zijn van het moeilijke en gevaarlijke vraagstuk dat maar steeds in het Donaubekken bliift bestaan. Of Italië en Duitschland tot deze oplossing zullen willen medewerken, is echter zeer de vraag. In hun socialisten-haat vinden deze twee tegen standers weer een punt van overeenstemming en hoe goed de diplomaten van Frankrijk en de Kleine Entente deze mogelijkheid tot herleving van het socialisme in Midden-Europa ook zullen trachten te maskeeren, toch is te vreezen dat Rome zoowel als Berlijn dit gevaar spoedig zullen onderkennen. Mogelijk is een partieele oplossing voor het Oos tenriiksche vraagstuk te vinden. Dat het echter toi een algemeene regeling zal komen, kunnen wij moeilijk aannemen. Verzachting van de Crisisgevoelen. Pluimveehouders voederen met BERTELS' Kunstkorrel het meest economisch en onder vinden het minst de nadeelen van de ongunstige tijdsomstandigheden. Zij verkrijgen bij lagere voeder- kosten een hoogere eierproductie, dan door voedering met ochtend voeder en gemengd graan of ge mengd graan alleen. Vraagt offerte bij Uw leverancier of direct aan de fabriek. Zes ernstig-, honderd lichtgewonden. Madrid. Op het station San Vicenta is ten gevolge van een verkeerden stand der wissels een personentrein uit Picamoixons in botsing gekomen met een trein uit Tara- gona. Drie wagens werden geheel vernield. Zes passagiers liepen ernstige kwetsuren op, terwijl honderd andere personen er met lichte verwondingen af kwamen. Gedurende twaalf uur was het baanvak versperd, zoodat de uit Madrid komende sneltreinen moesten worden omgelegd. De aangerichte schade een millioen dollar. Bij Logan, in Ohio, heeft een hevige regenval ver schillende rivieren doen overstroomen, waarbij groo- to gebieden onder water kwamen te staan en vele huizen werden vernield. Men schat de aangerichte schade nu reeds op een millioen dollar. Men vreest dat er nog meerdere over stroomingen zullen volgen, daar er nog verschillende rivieren op het punt staan buiten hun oevers te tre* den. Ook groote schade op Formosa. Verschillende eilanden van de Philippijnen zijn gisteren door een typhoon geteisterd, welke in de richting van Formosa trok. De schade is aanzienlijk en talrijke huizen werden' vernield. Eenige gedeelten van de stad Manilla werden overstroomd en de scheepvaart tusschen de eilanden onderling werd gestremd. Ook Formosa heeft in hevige mate van den typhoon te lijden gehad. Het verkeer ligt over groote afstan den stil, terwijl de materieele schade zeer aanzien lijk is. NOODWEER IN KOREA EN ZUID-MANDSJOERIJE. Sjanghai: Het spoorwegverkeer in Zuïd-Mand- sjoerije en Korea is stilgelegd door de hevige wolk breuken die reeds verscheidene dagen duren. Van de spoorlijn zijn vele bruggen vernield. De schade wordt op meer dan een millioen yen geraamd. Om streeks 100 treinen kunnen niet verder. 50 K.M. bezui den Moekden worden 160 reizigers tegengehouden doordat de Tatzoebrug vernield is. EEN DIERENVRIEND. Vierduizend gulden voor zwervende honden en katten. Sydney (Australië). Henry Harris is een voor- beledige dierenvriend, hetgeen men van een tram conducteur niet in de eerste plaats zou verwach ten. Harris heeft het zich tot een tweede natuur ge maakt om elke zwervende hond of kat, die hij met zijn tram voorbij rijdt, een stukje vleesch toe te werpen. Eiken morgen koopt hij, alvorens aan het werk te gaan, apart vleesch, dat hij kookt. Deze liefhebberij komt hem p. dag op zestig cent te staan, zoodat hij in de twintig jaar, dat hij zich over de zwervende vievrvocters ontfermt, aan hen een dikke vierduizend gulden heeft besteed. Honderden honden katten kennen hun weldoener en komen eiken dag bij het tramspoor zitten om hun rantsoenen in ont vangst te nemen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1