De Kabinets-crisis opgelost Het goud stroomde weg Dr. Colijn vormt een nieuw Ministerie. Wijzigingen in het huidige Kabinet GRATIS PROEVEN! TOFFEES KIJKEI) isKOOPEIkjüOECK Woensdag 31 Juli 1935. Postrekening No. 23330 SCBACEA 78ste Jaargang. No. 9775 Int. Telef. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eer8tuitkomond nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.fci. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. No. 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels 10.85, Iedere regel meer 15 cent ,'bewijsno inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Het aantal departementen van 10 op 11 gebracht. Mr. Slingenberg minister van sociale zaken. Voor defensie zal een vierde r.k. aan gezocht worden. MINISTER DECKERS KRIJGT LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Het A.N.P. meldt: Dr. Colijn heeft de hem verstrekte opdracht tot vorming van een extra-parlementair ka binet van breede samenstelling aanvaard. Het thans demissionnaire kabinet-Colijn zal in zijn geheel terngkeeren, met dien ver stande, dat er enkele verschuivingen zullen plaats hebben. Het ministerie wordt als volgt samenge steld: Dr. H. Colijn (A.R.) Koloniën en tijdelijk Defensie. Mr. J. A. de Wilde (AJL) Binnenlandsche Zaken. Jhr. mr. A. C. D. de Graeff (partijloos) Buitenlandsche Zaken. Mr. P. J. Oud (V.D.) Financiën. Mr. J. R. H. van Schaik (R.K.) Justitie. Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude (VJ3.) Waterstaat. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine (C.H.) Onderwijs. Mr. M. Slingenberg (V.D.), Eerste Kamer lid, Sociale Zaken. Het ministerie van Economische Zaken zal gesplitst worden in een ministerie van han del en nijverheid onder leiding van Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen (R.K.) en een minis terie van Landbouw en Visscherij onder lei ding van mr. dr. L. M. Deckers (R.K.), met welker instelling nog ongeveer veertien dagen zullen zijn gemoeid. Wij herinneren er aan, dat dr. Deckers vóór zijn ministerschap o.a. secretaris en rechtskundig adviseur was van den R.K. Ne- derlandschen Boeren- en Tuindersbond. Defensie zal dus tijdelijk beheerd worden door Dr. Colijn, naast diens departement van koloniën. Het moet de bedoeling zijn, voor het departement van defensie een r.-k. aan te zoeken, die blijkbaar gisteren nog niet gevonden is, terwijl dr. Colijn zijn opdracht op dien dag toch reeds wilde aanvaarden. Dat zou dan de vierde r.-k. minister worden in het kabinet. Mr. M. Slingenberg is aangezocht voor oecono- mische zaken en zou ook reeds bereid bevonden zijn deze portefeuille te aanvaarden. Dit zou dus de eenige nieuwe minister op dit oogenblik zijn. Zijn benoeming zou het aantal vrijz.-dem. ministers weer op twee brengen. Minister Slotemaker de Bruine verhuist dan van zijn ministerie van sociale zaken naar dat van onderwijs, kunsten en wetenschappen, dat hij se dert het vertrek van mr. Marchant reeds ad interim beheert. Overigens geen verandering. Wordt defensie door een r.-k. bezet, dan zouden in het nieuwe kabinet- Colijn zitting hebben 4 r.-k., 2 a.-r., 2 v.-d., 1 c.-h., 1 lib., en 1 partijlooze (jhr. de Graeff). In verband met het principieele mee- ningsverschil, dat tusschen het kabinet-Co lijn en de meerderheid der Tweede Kamer, in het bijzonder met de r.-k. fractie, ten aan zien van het sociaal-oeconomisch beleid gerezen was, mogen wij niet anders ver wachten, aldus de N.R.Crt., dan dat vooral omtrent dien zakelijken grondslag van het nieuwe kabinet en'de wijze, waarop het meeningsverschil met de R.K. Staatspartij uit de wereld is geholpen, spoedig volledige openbaarheid zal worden gegeven. De oplossing van de crisis zou anders een groot vraagteeken overlaten, want het zal wel niet de bedoeling worden te suggereeren, dat bloot met de opneming va n een r.-k. minister méér in het kabinet de moeilijk heden uit den weg zijn geruimd. Dr. COLIJN. Mr. M. Slingenberg. De nieuwe minister van sociale zaken. De nieuwe minister van Sociale Zaken mr. Mar- cus Slingenberg, werd te Beerta geboren op 21 Octo- ber 1881. Reeds op het gymnasium te Winschoten, waar dr. Bos, de latere leider der Vrijz. democraten, les gaf, maakt hij kennis met de V.D.-beginselen, en hij is deze zijn geheele leven trouw gebleven. Daarna wendde hij zich tot de studie van het nota riaat en legde binnen twee jaar daarvoor het exa men af; hij verkreeg toen de bevoegdheid van can- didaat-notaris. Toen vestigde de heer Slingenberg zich te Haar lem, eerst als stagiaire op het kantoor van mr. P. Tjeenk-Willink en daarna als diens associé. Hij nam in Haarlem al spoedig deel aan het openbare leven. In Augustus 1910 werd hij gekozen tot lid der Pro vinciale Staten van Noord-Holland. Reeds was hij voorzitter van de Vrijzinnig-democratische kiesver- eeniging en bekleedde hij eenige jaren de functie van secretaris van de Gezondheidscommissie. Hij was ook nog secretaris van het scheidsgerecht van de Algemeene Vereeniging voor bloembollencul tuur. Toen hij evenwel op 13 April 1916 benoemd werd tot lid van Ged. Staten van Noord-Holland, was hij verplicht af te treden als raadslid van Haarlem en te bedanken voor verscheidene functies. Als lid van Ged. Staten heeft hij een zeer groote rol gespeeld in het beheer van het electrisch bedrijf. De reorganisatie van de K.E.M. is hoofdzakelijk on der zijn leiding geschied. Hij is bovendien de stich ter van het provinciaal waterleidingbedrijf. Bij de verdediging van het waterschap Noord-Hol land. in de vereaderins: der Prov. Staten, heeft hii destiids een eroote redevoering: gehouden, die van beteekenenden invloed is geweest. Twee iaar heeft hii zitting gehad in de commissie voor de bedrijven, met zijn collega-lid van Ged. Sta ten. mr. van LenneD en ook in de commissie voor financiën en onderwiis met zijn collega A. H. Ger- hard. is hii ijverig werkzaam geweest. Hii had zit ting in de afdeeling waterstaat met den heer Kete laar. in de Deriode dat het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier ongericht werd. In 1919 werd de heer Slingenberg niet als lid van Ged. Staten van Noord-Holland herkozen. In dat iaar brachten de Haarlemsche kiezers hem weder in den raad. Nog in hetzelfde iaar werd mr. Slingenberg als wethouder gekozen. Hii heeft eerst de portefeuil le van openbare werken gehad en daarna, na het vertrek van mr. Bomans. heeft hii „financiën" be heerd. In 1920 werd hii tot lid van de Eerste Kamer ge kozen voor Zuid-Holand. In 1931 werd hii door de groep Noord-Holland van den Vriiz. Dem. Bond can- didaat gesteld voor de Prov. Staten van Noordhol land en tot lid gekozen. In 1934 werd mr. Slingenberg voor de tweede maal gekozen in het college van Ged. Staten van Noord- Holland. ditmaal in de vacature-Kooiman. Minister Deckers. Die landbouw onder ziin beheer zal krijgen. Minister Deckers, die sinds 1929 de portefeuille van defensie beheerde, is op het gebied van den landbouw, welke portefeuille opnieuw geschapen wordt, geen onbekende. Ziin proefschrift aan de Leuvensche universiteit luidde: De landbouwers van den N.-Brab. Zandgrond. Bijdrage tot de kennis der maatsch. en oec. ontwikkeling van den Ned. Boeren stand in de 19e en 20e eeuw. Hii is voorts hoofddirecteur geweest van de Coon. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en secretaris van den R.K. Ned. Boeren- en Tuindershond. Hii was lector in de sociale wetgeving aan de R.K. Handels- hoogeschool te Tilburg, lid van de centrale commis sie voor de statistiek, lid van den Hoogen Raad van Arbeid en voorzitter van de centrale commissie voor ruilverkaveling. - - Een pakje prima Toffees bij ieder half pond VANAF 24 CENT Bij Uw winkelier steeds verSch verkrijgbaar - Groote hoeveelheid goud afgegeven door de Nederlandsche Bank voor het behoud van den gulden. Blijkens de ƒ.1. Maandag gepubliceerde weekstaat van de Nederlandsche Bank, is tengevolge van onze rcgeeringscrisis en de daardoor ontstane valuta-spe culatie, een goudafgifte naar het buitenland noodig geweest van f 152V& millioen of een gewicht van ruim 92000 K.G. Het gouddekkingspercentage is in één week tijd gedaald van 80 tot 63,9 Het beschikbare me taalsaldo, dat de vorige week was gestegen tot f35o.3 millioen. is gedaald tot f231.7 millioen. Natuurlijk beteekerft de uitgevoerde f 152^ mil lioen geen verlies voor ons land. Hiervoor zijn natuurlijk vorderingen op het bui tenland in de plaats gekomen. Het eenige nadeel is dat de crediet-capaciteit er door is verminderd. Echter is de positie van onze centrale bank nog zeer sterk en kan door haar aan elke normale credietaanvraag worden voldaan. Door de onbezonnen politieke aanval van Prof. Aalberse, heeft ons land wel aan weerstand ingeboet, maar toch is onze positie nog boven eiken twijfel verheven. Vliegramp in Finland. z Vijf militairen aedood. Bij Wiborg in Finland, zijn twee bommen werpers op een hoogte van 300 meter met el kaar in botsing gekomen en in brand ge raakt. Een officier en vier onder-officieren werden gedood. Een andere officier en een onder-officier wisten zich met valschermen te redden. DE ZUIVERING VAN OSS. Weer twee arrestaties. Thans in ver band met een roofoverval, welke in 1933 is gepleegd. O s s; Door de gemeente-politie is gisteren nader licht gebracht in den op den avond van 23 December 1933 gepleegden roofoverval op het bejaarde echtpaar Van Berkel, aan den Berghemscheweg te Oss. Op dien avond drong een drietal gemaskerde man nen aan de achterzijde de woning binnen, waarhij door twee van hen de oudjes in bedwang werden ge houden, terwijl de derde op rooftocht uitging. Na alles doorzocht te hebben moest men, daar hulp uit den omtrek kwam opdagen, de vlucht nemen. De spaarduitjes, waarop men het gemunt had, waren juist twee dagen tevoren naar de spaarbank gebracht. De broer van Van B., die naast hem woonde en het onraad bemerkte, achtervolgde met eenige buren de onverlaten. Deze losten hierop enkele schoten, zoo- dat. de achtervolgers hun pogingen den inbrekers te vatten, moesten opgeven. De gemeente-politie, welke toen een onderzoek in stelde, mocht er niet in slagen den daders te arres teeren. In verband met dezen roofoverval zijn thans ge arresteerd en naar Oss overgebracht, een zekere Van U. uit de strafgevangenis te Breda en Van der O., momenteel woonachtig te Maastricht, beiden Osse- naren. Zij zijn aan een streng verhoor onderworpen, doch blijven, hardnekkig ontkennen. Ds Wieringeraieerpolder. Aanbesteding van boerderijen. Bii de gister op den zolder van het bureau van de directie van den Wieringermeernolder te Alkmaar gehouden aanbesteding voor den bouw van 34 boer derijen in den Wieringermeernolder waren 70 biljet ten ingekomen, waarvan 34 van onwaarde, aange zien deze inschrijvers met het oog on den eventu- eelen val van den gulden ten aanzien van de valuta voorwaarden hadden gesteld. De inschrijving werd gehouden in massa, in zeven groenen of met recht can combinatie van groenen. Voor de massa wat-en 13 bilietten ingekomen, waarvan de laagste inschrij ver was de hoer P. A. van Batonburg te Amersfoort met f 392.300 en de hoogste de heer C. Kos te Hui zen met f522.483. Bloedige botsing te Mesjed. Naar aanleiding van decreet dat dragen van hoeden voorschrijft. Reuter seint uit Istanboel: In de voornaamste moskee van Mesjed, in het Oosten van Iran (Perzië), zouden ern stige ongeregeldheden zijn voorgevallen als gevolg van het regeeringsdecreet, krachtens hetwelk in de plaats van den traditioneel en hoofdtooi hoeden moeten worden gedragen. De nolitie, die naar de moskee ontboden was, stuitte daar op grooten tegenstand en moest het vuur openen. Dertig politie-beambten en een groot aantal burgers zouden zijn ge dood. Er zijn arrestaties verricht. Weer een neger gelyncht. Louisburgh (Noord-Carolina). Een groote me nigte ontrukte een gearresteerden neger aan da banden der politie en bracht hem in een auto weg met het doel hem te lynchen. Staatspolitie en militairen werden gerequireerd om dit voornemen te verijdelen. De neger had in een aanval van waanzin een boer met een steen gedood en een tweeden boer met een grooten bijl onthoofd. Daarna was de neger door andere negers overmeesterd. Toen de politie den man naar een andere plaats wilde overbrengen om hem te beschermen tegen de woede der bevolking, maakte de menigte zich van hem meester. Zijn door kogels doorboord lijk werd later, opge hangen aan een eik, gevonden. EEN AANSLAG OP EEN PASTORIE IN POLEN. De huishoudster van den nastoor aedood. Gisternacht heeft een rooverbende een aanslag ge pleegd op een pastorie in de nabijheid van Warschau. Toen de roovers den pastoor presten geld te geven, wist deze alarm te maken. Een huishoudster, die trachtte den pastoor te hulp te komen, werd door de bandieten doodgeschoten. Hierna sloegen de onver laten op de vlucht, zonder eenigen buit behaald te hebben. Het is de politie gelukt een van hen gevan gen te nemen, de anderen moeten door schoten van de politie gewond zijn. ENGELSCHE ZWEEFVLIEGER DOODELIJK VERONGELUKT. Londen: De houder van het Engelsche record langen afstand zweefvliegen, Collins, is Dinsdag tij dens een demonstratie te Ramsey doodelijk veronge lukt. Kort na het losmaken van de startlijn brak een vleugel van het zweefvliegtuig, dat daarop met groo te kracht tegen den grond sloeg. Een groote menschenmenigte was getuige van dit tragisch voorval.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1