Het begin der Volken- bondszitting De monetaire politiek der regeering» DE REORGANISATIE. Splitsing van Economische Zaken. Het goud keert terug uit Engeland. De heer Kooiman weer lid van Gedeputeerden Verklaring van Dr. Colijn. Buitenland Engeland contra Italië NOODLOTTIGE BRAND IN DE HOOFDSTAD. Oude man door rook gestikt. RUSSISCHE DUIKBOOT VERGAAN. Zware boschbrand in de Riviera. ^Doorzitten c% iTi MIJNRAMP IN ZUID-AFRIKA. Waarschijnlijk 76 dooden. DE RAMPEN IN HET VERRE OOSTEN. De aardverschuiving te Constantine. Donderdag 1 Augustus 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGER 78ste Jaargang. No. 9776 COURANT. Int, Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden <1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, tedere regel meer 15 cent (bewtysno. Inbegreprti. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. herboren Kabinet-Colijn MINISTER DECKERS BEGIN SEPTEMBER NAAR LANDBOUW EN VISSCHERIJEN. Naar wii vernemen, zal minister Deckers. wiens ontslagaanvrage als minister van de fensie mede niet aanvaard is, maar die zai worden benoemd tot minister van landbouw en visscherijen, deze functie begin September aanvaarden. De nieuwe departementale indee ling (splitsing) betreffende ceconomische za ken zal alsdan ingaan. De ambtenaren, thans werkzaam aan land bouw en visscherijen, zullen naar het nieuwe departement overgaan, zoodat geen nieuwe posten voor uitbreiding van personeel zullen behoeven te worden gemaakt (behalve voor den minister zelf). De secretaris-generaal van bet nieuwe de partement, mr. dr. A. A. van Rhijn, zal tevens waarnemend secretaris-generaal worden van het departement van handel en nijverheid (waarin het, onder beheer van prof. Gelissen blijvende overgebleven gedeelte van het de partement van oeconomische zaken zal wor den herdoopt) om de onderlinge samenwer king tusschen beide departementen te bevor deren. Minister Slingenberg beëediqd. De Koningin heeft, gisteravond te half 7 in het paleis Noordeinde den nieuwbenoemden minister ,van sociale zaken. mr. M. Slingenberg,. ter beëedi- fring ontvangen. Radiorede van minister Coliin. 'Het A.N.P. meldt: Naar wii vernemen, zal wellicht in den loop van 'deze week de voorzitter van den ministerraad een korte rede voor de radio houden. De katholieke fractie en de katholieke ministers. Men meldt uit Den Haag aan de Maasbode: De laatste dagen bleek het meer en meer. dat in de katholieke parlementaire kringen groote ontstem ming bestaat ten opzichte van de drie katholieke ministers in het kabinet-Coliin omdat zii de regee- ringsverklaring. waarin volkomen onnoodig de ka tholieke Kamerfractie in één hoek gedreven werd met de socialisten, communisten, revolutionnairen en Kerstianen, hadden goedgekeurd en daardoor mede voor hun verantwoording hebben genomen. Voor het herstel van een goede verhouding tus schen het nieuwe kabinet en de Katholieke Kamer fractie zal. naar ons werd verzekerd, ook deze in grievenden vorm gekleede regeeringsverklaring moei liikhcid opleveren. Per vliegtuig. Reuter meldt uit Londen: Het goud. dat in de afgeloopen dagen per vlieg tuig naar Engeland is vervoerd in opdracht van de Nederlandsche Bank. wordt nu teruggebracht naar Nederland. Gedurende de laatste dagen had biina elk vliegtuig van de K.L.M. dat op Crovdon landde, ten minste een lading van 500 Kg. ongemunt goud aan boord. De groostel ading ongemunt goud. die door een vliegtuig werd aangevoerd, bedroeg 2000 kilo. Hef goud werd in de kluisinrichting van het vliegveld Crovdon geborgen totdat er order kwam dat het naar Amsterdam moest worden terugge bracht. Al het goud uit deze kluisinrichting is thans teruggezonden. Als opvolger van mr. Slingenberg, tot minister benoemd werd. die Door de benoeming van mr. Slingenberg tot minis ter van sociale zaken ontstaat een vacature in het college van Ged. Staten van Noord-Holland. Naar het Illbd. verneemt, is het vrij zeker, dat de heer D. Kooiman, in de vacature-Slingenherg candidaat zal worden gesteld. De heer Kooiman was de voor ganger van mr. Slingenberg in het college: hij heeft in April 1934 zijn ambt neergelegd met het oog op zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer. Daar er ook al eerder sprake geweest is van de be noeming van mr. Singenberg tot minister, is de voor ziening in de daardoor ontstane, vacature in het college van Ged. Staten al overwogen, zoodat men nu niet voor een verrassing staat. Indien de heer Kooiman benoemd wordt, is zijn terugkeer in het col lege van Ged. Staten natuurlijk niet te beschouwen als een tijdelijke vervanging van mr. Slingenberg. Er zal waarschijnlijk in September een buitenge wone vergadering van de Prov. Staten van Noord-Hol land worden gehouden ter voorziening in de vacature in het college van Ged. Staten. De opvolger van mr. Slingenberg als lid van de Prov. Staten van Noord-Holand. is dr. A. J. van Leu- sen te Velsen. In verband met de vacature die in de Eerste Ka mer zal ontstaan door de benoemhig van mr. M. Slin Kabinet vastbesloten tot dusver gevoerde monetaire beleid voort te zetten. Voor internationale Muntstabilisatie. Den Haag, 31 Juli: De minister-president, dr. H. Colijn, heeft heden tegenover den correspondent voor Nederland van de Agence Economique et Finan- cière de volgende verklaring afgelegd: De politieke crisis is in weinige dagen op gelost. Dank zij de snelle wijze van oplossing dezer crisis is Nederland bewaard gebleven voor een gefoceerde devaluatie van den gul den, die, ingeval van een langdurig tijdperk van politieke onzekerheid, het economisch le ven had kunnen ontwrichten. De aanvallen tegen den gulden zijn volko men mislukt en het nieuwe kabinet is vast besloten het tot dusver gevoerde monetaire beleid voort te zetten. Wat de internationale economische en fi- nancieele vraagstukken betreft, ben ik meer dan ooit de overtuiging toegedaan, waarvan ik herhaalde malen blijk heb gegeven, o.a. op de economische en monetaireconferentie te Londen, dat het eenerzijds absoluut noodza kelijk is ten spoedigste te komen tot herstel van gezonde internationale handels-politieke verhoudingen en anderzijds te komen tot in ternationale munt-stabilisatie. De landen zullen in beide opzichten tot overeenstemming moeten geraken. Ik voeg er aan toe, dat Nederland niet zal aarzelen zijn medewerking te verleenen aan elke ernstige poging op dit gebied. In het bij zonder aan een internationalegoed-voorberei- de stabilisatie-conferentie. genberg tot minister van soc. zaken, zii vermeld, dat opvolger op de v. d. liist is de heer J. Schilthuls lid der Tweede Kamer. Mocht deze op grond van zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer bedanken; dan zal worden be noemd verklaard de opvolger van den heer Schilt- huis op de v.d. lijst, nl. mr. Werker, oud-voorzitter van den Vrijz. Dem. Bond. Overeenstemming tusschen Eden, Laval en Litwinoff. Gisterenavond is de buitengewone lering van den Volkerenbond, uitsluitend ter behandeling van het Italiaanscli-Abessiinsch geschil, dan toch geopend. Krijgen Italië en Frankrijk hun zin, dan zal deze bijeenkomst zich slechts bepalen tot het benoemen van een vijfde arbiter in do bekende Scheveningsche verzoeningscommissie. Als dat gelukt, dan kan Rome weer zonder tegen stand met zijn oorlogstoerusting doorgaan, terwijl Parijs zich nog een tijdje kan blijven vleien met de hoop, dat alles vanzelf wel weer terecht zal komen. Met Londen is het echter geheel anders gesteld. Blijkbaar is Engeland thans beslist van plan voet bij stuk te houden en zich niet door handigheidjes of een groote mond van Mussolini in de war te laten brengen. Tijdens de eerste besprekingen die gisterenavond te Genève werden gehouden, botsten deze beide verlangens al direct. Eden houdt namens Engeland vast aan de moge lijkheid van bespreking der geheele kwestie, Aloisi, de Italiaansche diplomaat, probeert de bemoeiingen van den Volkerenbondsraad te beperken tot het we der op gang brengen van de verzoeningscommissie. Hij heeft een uitdrukkelijk voorbehoud gemaakt in- zake de bereidwilligheid tot medewerking van de In den afgeloopen nacht is op de tweede étage van perceel Lekstraat 104 te Amsterdam een brand uitgebroken, die het leven heeft gekost aan een 83- jarigen bewoner van deze verdieping. Toen de brandweer, die spoedig was gewaar schuwd, arriveerde en zich onder leiding van brand meester Dijkstra toegang tot de étage verschafte, via het trappenhuis, sloeg haar een geweldige rook en hitte tegemoet, waarom van de gasmaskers ge bruik moest worden gemaakt. Kort daarna kon het vuur, dat zijn oorsprong had gevonden in de voor kamer met erker en inmiddels reeds was doorgesla gen naar een eveneens aan de straatzijde gelegen zijkamertje, met twee stralen, waarvan een over deri uitgeschoven ladder en een binnendoor geleid werd, bedwongen worden De voorkamer is geheel en. het zijkamertje gedeeltelijk uitgebrand. Bij het verder onderzoek hebben de brandmeesters Schönermark en Van Driest in een achter beide vertrekken qeleaen slaan- kamertje, dat zij via een gangetje bereikten en eveneens vol rook stond, een 83-jarigen man aangetroffen. Hij had een doek om den hals geknoopt, en gaf geen teekenen van le ven meer. De brandweer paste onmiddellijk met behnlp van een znurstofkoffer kunstma tige ademhaling toe, welke daad later door den G.G.D. werd overgenomen. Het slachtof fer bleek echter reeds te zijn overleden. Aangenomen moet worden dat hij door den hevigen rook is gestikt. Drie vrouwen, die mede deze étage bewoonden, de huishoudster van het slachtoffer en twee dames welke de zijkamer hebben gehuurd, waren niet thuis. Ook hoofdbrandmeester Hartdorff heeft zich kort na de ontstellende ontdekking der beide brand meesters naar de Lekstraat begeven, ter assistentie van de politie bij het verdere onderzoek. Gebleken is nog, dat de oude heer nog al onvoorzichtig met vuur omging,, hoewel omtrent de oorzaak van den brand niets met zekerheid vast staat. Vijf-en-twintig menschen om het leven gekomen. MOSKOU: De Sovjet-Russische duikboot B 3, is, zooals officieel wordt gemeld, 25 Juli 1.1. bij oefeningen in de Finsche Golf, met 55 man vergaan. De duikboot, die tot de Oostzee-vloot be hoort, manoeuvreerde onder water, toen zij door een ander oorlogsschip werd geramd. Zij zonk onmiddellijk. Aan boord bevonden zich acht officieren en zeven-en-veertig manschappen, in hoofdzaak leerlingen van de marineschool. De onderzeeboot, die in 1917 inr dienst was gesteld, zal worden gelicht. Een storm wakkert het vuur aan. Gisteren is er een zeer zware bosenbrand uitge broken bii Albenga in de Riviera. De. brand ver spreidde zich ten gevolge van den hevigen wind snel, zoodat al spoedig een zeer groote oppervlakte in vlammen stond. Verscheidene boerderijen werden reeds ontruimd. Bii het afzenden van dit bericht waren Tuist sol daten aangekomen om aan het blusschingswerk deel te nemen Italiaansche regeering. indien de Raad ook andere zijden van het geschil in behandeling zou willen nemen. Jammer dat er zulk een belangrijk verschil van meening heerscht tusschen Londen en Parijs, over de wijze waarop het geschil moet worden behandeld. Zouden de Engelschen met de Franschen één lijn kunnen trekken, dan bestond er ongetwijfeld een veel grootere kans om Mussolini tot meer bezadigd optreden te bewegen. Intusschen schijnt de Bondsvoorzitter, de Rus Litwinof gisterenavond met Laval en Eden tot over eenstemming te zijn gekomen over de groote lijnen van het aan Italië en Abessynië te onderwerpen voorstel. De Raad zou namelijk de taak der arbi ters nader omschrijven, waarbij in hoofdzaak de Italiaansche opvatting zou worden gehuldigd. De Commissie zal dan uiterlijk 2 September met haar werkzaamheden gereed moeten zijn en de re geeringen van Italië en Abessynië zic-h moeten verplichten om, althans gedurende den arbeid van de verzoeningscommissie, geen toevlucht tot geweld daden te nemen. Wordt dit voorstel, dat nog niet officieel is be vestigd, aangenomen, dan is er in elk geval weer tijd gewonnen. En de tijd gaat steeds meer werken in het nadeel van Mussolini. Want de weinige berichten, die uit Italië doorsij pelen, spreken duidelijk van een weinig oorlogszuch tige stemming bij het Italiaansche volk, terwijl de economsche moeilijkheden met den das: toenemen. De volksmenner Mussolini kan de hartstochten natuurlijk wel opzweepen, maar in breede kringen gaat men meer en meer voelen dat de Duce zeer hoog spel sneelt. Stuk/oopen, Zonnebrónd^pX^ Doos 30en 6 Oef. Bij Apoth.en Drogisten In een staatsmijn, op 200 K.M; van Johan- nesburg gelegen, heeft gisteren een aardstor ting plaats geyonden, waarschijnlijk tenge volge van een gasontploffing. De assistent- bedrijfsleider en twee blanke opzichters bene vens 74 inlandsche arbeiders zijn od 150 M. afgesneden. Een inlander is met brandwon den overdekt naar buiten gekomen, maar de man is overleden voor hii nadere inlichtin gen kon geven. Daar de miingassen reeds korten tiid later aan de oppervlakte optra den, is er zoo goed als geen hoop, dat men de opgesloten arbeiders zal kunnen bereiken. Millioenen menschen in Setsjoean door hongersnood bedreigd. Shanghai: Terwijl in Midden-China het wa ter van de Jangtse en de Hoangho dood en verderf om zich heen heeft verspreid, heerscht in Setsjoïan een droogte, die den oogst over een groote oppervlak te heeft vernield, zoodat millioenen menschen door hongersnood bedreigd worden. Gezien de eischen, die- den hulpcomité's worden gesteld, om den nood van hen, die door de overstroo mingen zijn getroffen, te lenigen, zijn hulpmaatrege len voor het geteisterde gebied op het oogenblik zeer moeilijk. Tokio: (R.O.): Twee honderd bewoners van het eilandje Nakanosjim, in de rivier Jaloe, tusschen Antoeng en Sjingisjoe op Korea, zijn tengevolge van overstrooming der rivier verdronken. Drieduizend menschen hebben den nacht op de da ken der huizen moeten doorbrengen. Te Sjingisjoe zijn 4100 huizen door het water ver zwolgen, terwijl te Antoeng 15.000 huizen gedeeltelijk onder water staan. Naar uit Antoeng wordt gemeld, zouden de over stroomingen aldaar volgens nietofficieele ciifersmeer dan duizend slachtoffers hebben gemaakt, terwijl de schade aan den houtbouw op twintig millioen yen wordt geschat. Noq niet tot stilstand gekomen. De aardverschuiving van een hooggelegen wijk van Constatine in Algerije, is nog niet tot stilstand gekomen. De grondmassa's glijden langzaam naar een rivierbed. In den loop van den dag bereikten zii een molen, die geheel vernield werd. Af en toe vor men zich nieuwe scheuren in den grond, waarbii zich dan een onderaardsch gerommel doet hooren. Ook zijn er ecnige kleine huisjes door de aardmassa's vernield. Met het oog op de veiligheid zijn eenige groote gebouwen ontruimd. Tot dusverre ziin er ech ter geen slachtoffers te betreuren. Boschbrand by Albenga 40.000 H.A. bosch in vlammen. Een groote boschbrand woedt aan de Italiaansche Riviera bij Albenga. Ongeveer 40.000 H.A. bosch staat in vlam. Tengevolge van den krachtigen storm breidt het vuur zich snel uit. Militairen nemen deel aan het blusschingswerk. Verscheidene boerenwo ningen moesten reeds worden ontruimd. Nieuwe aardgasbron ontdekt Boedapest. Naar wij vernemen hebben de borin gen. die in de omgeving van het dorp Mihalyï, door de European Gas en Electric Companv zijn uitge voerd, tot resultaat gehad, dat op 1G0Ó Meter diepte aardgas is aangetroffen. Naar men meent te weten is deze aardgas-bron nog aanmerkelijk rijker da i de bronnen, die reeds eerder in verschillende doelen van het land zijn aangeboord. HET INGESTORTE HUIS TE WARSCHAU. Nog 12 personen vermist. Warschau: Het bergingswerk in de puinen van het ingestorte woonhuis wordt met alle kracht voort gezet. Het aantal gewonden is gestegen tot 21, waar onder zes brandweerlieden, die bij lie reddingswerk verwondingen hebben opgeloopen. Twaalf personen worden nog vermist. Het opruimingswerk zal mins tens nog tot Donderdagmiddag duren en eerst dan zal het definitieve aantal dooden en gewonden vast staan.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1