Dr.Güels in zijn strijd KIJKEII is KO0PEn bij CL0ECK Spanning in Oost-Europa mei katholieken en joden. Het districtscongres te Keulen. AMERIKA HOOPVOL. Engelsch stoomschip door brand vernield. VLOT GEKANTELD. LEWANEFSKY HEEFT PECH. Droevig einde van een late rit )e gezonken Russische onderzeeër. KABINET EN KATHOLIEKE KAMERFRACTIE. Nederlanders in België verongelukt. Communistische relletjes in Palestina. Maandag 5 Augustus 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGEB 78ste Jaargang. No. 9778 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit- blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vil. P. Trapman Co., Schagen. 6 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent Cbewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De districtsdag te Keulen vond gisteren zijn hoog tepunt in de groote demonstratie in de tentoonstel lingshal], Verscheidene partijleiders voerden er het woord. Rijksminister dr. Franek hield een redevoe ring, waarin hij ook het kerkvraagstuk behandelde en uiteenzette dat het christendom nooit zoo onbelem merd geweest was in Duitschland als thans. Na dr. Franek sprak de leider van het Duitsche arbeidsfront, dr. Ley, die scherp te keer ging tegen de „duisterlingen", die overal in Duitschland weer op den voorgrond willen treden. Ook hij uitte eenige woorden over den strijd tegen het politiek optreden van katholieke instanties, waarbij hij naar voren bracht, dat het juist de nationaal-socialisten waren, die kerk en religie verdedigden. Vervolgens kreeg dc rijksminister van propaganda, 'dr. Goebbels, het woord. Hij zette uiteen, dat de nat- GÖBBELS. soc. zich bewust zijn van hun kracht en hun vijan den zullen weten te verslaan. Ook het Joodsche vraagstuk besprak Göbbels op de gebruikerlijke wijze De Joden hebben zelf geprovoceerd. „Wij zullen niet moede worden het Duitsche volk in te lichten over de gevaarlijkheid van dit internationale ras. Huwelij ken tusschen Duitschers en Joden zullen in het ver volg niet meer geduld worden. Wij laten niet toe, dat het rassenverderf zich ook voor de toekomst geslach ten voortzet." Na de Joden, nam Goebbels de confessies tot on derwerp zijner critiek. Hij eischte. dat de kerken, e.venals de nat,, soc. positief christelijk zijn. ook politiek positief nationaal socialistisch zouden ziin. Dit moet niet in woorden, maar in daden tot uiting komen. Iedere relgieuze overtuiging wordt geacht De ieugd mag door de kerken religieus opgevoed worden, maar de politieke opvoeding is de zaak van de nationaal socialisten. Iedere staatsvijand schap wordt uitgeroeid, waard eze zich ook vertoont. Wil willen geen Kulturkamnf. Wii hebben echter den indruk, dat er in zekere voormalige centrumkrin gen cliciues ziin. die een Kulturkampf zouden willen doen ontstaan. Draconsche straffen zullen worden ingesteld tegen onruststokers, zoodat hun de lust wel vergaan zal tot zulke experimenten. In de eerstvolgende weken zal men te zien krij gen. hoe zal worden opgetreden tegen de opruiers tot een Kulturkampf. Wanneer een Jood deviezenonrgelmatigheden pleegt ïs dat niet verwonderlijk: zoo ziin. maar wanneer een bedienaar van het woord onder den dekmantel van ziin priesterkleed dit. doet, zou Christus, wan neer hii zou weerkeeren. zulke verraders met de zweep wegjagen. Reeds van oudsher hebben wii, aldus Goebbels direct contact met het volk gehad. En hebben geen middelaars tot het volk noodig. Voor de kerken echter bestaat slechts een oplos sing, die den vrede waarborgt: terug naar de kan sels. De kerken moeten God dienen, wii echter het •volk. Er bestaat, in den staat slechts een dragen van den politieken wil. dat is onze beweging. Zii vertegen woordigt staat en volk. Zii moet ziin. zii is onont- 3)indbaar. Zelfs wanneer alle Duitschers nationaal socialisten zoud enziin. zou ziin moeten blijven om allo Duitschers nationaal socialistisch te houden. De macht behoort volkomen aan ons. Wij stappen 'daar niet af, want wij weten: Slechts in het volle dig gebruik van de macht hebben wii de mogelijk heid de groote problemen van het heden op te lossen. Het instinct voor het volk hebben wij nooit verloren. Wij kunnen gaarne afzien van de paar duizend schreeuwers wanneer slechts de 66 millioen Duitsche menschen bij ons zijn, want dat is het beslissende. Voorrechten moeten bij ons door voorafgaande plich ten verworven worden. Een zekere buitenlandsche pers zegt:dat is een staatscrisis. Het is een volko men gewone zuiveringskuijr. Dat wat reeds lang ver vallen was, wordt thans opgeruimd. De buitenland sche pers maakt uit een vloo een olifant. Kijk in Berlijn op den Kurfurstendamm een Jood schêef aan en je zult het geschreeuw van Londen tot Peking hoo- ren. Wanneer de anti-Duitsche pers thans in den komkommertijd naar sensatie zoekt, is er in de we reld een grooter terrein van actie, zoodat zij zich niet juist op Duitschland hoeft blind te staren. Bijvoorbeeld is er oorlog in zicht in Abessynië. Een op zich zelf toch interessante kwestie, waarover het loont te schrijven, vooral met het oog daarop, dat on der het gejubel van dezelfde wereldpers in Parijs een paar jaar geleden plechtig een anti-oorlogspact door de naties, die thans den oorlog niet kunnen verhin deren, is onderteekend. In Moskou spreekt men er over, dat de communisti sche internationale de landen tot revolutie wil bren gen en eenigemaanden tevoren zingt men er ter wille van Engeland: God zegene den koning. Wat de Engelsche pers betreft, moet er op gewezen worden, dat in Belfast ook het een en ander gebeurt. En wat de veiligheid in Duitschland betreft, vlaggen van an dere naties hebben wij nog nooit van de masten la ten halen. Dat doet men slechts in cultuurlanden. Wij kijken met ernst naar deze door staking, op standen en crisis doorschokte wereld. Wij gelooven, dat Europa niet eerder tot rust kan komen, dan wanneer het het eens is geworden over de meest pri mitieve grondslagen van zijn leven. Met trotsch kunnen wii aan anderen kant zeggen, dat Dutschland. gezuiverd door den at. soc. revolutie hecht en onwrikbaar boven de wereldcrisis staat. Wii leven niet in een paradijs, maar wii leven een leven, dat de moeite waard is. Wii kunnen met trotsr zeggen: Dezen grooten tiid hebben wii baan gebroken en wii laten ons dien niet verderven. Als cerewacht boven den Duitschen staat staan die oude gardisten, de trouwste medestriiders van onzen Fuehrer. Het doel. dat wii ons eenmaal stelden, is onwrikbaar. De middelen die wii ter bereiking van ditd oei toepassen, ziin elastisch en buigzaam. Wij hebben een leider, waaraan wii gelooven en wii kunnen herhalen: leiedr beveel, wii volgen. Verschillende symptomen van een krach tig herstel. Reuter meldt uit New York: Het lang zaam, doch krachtig herstel in de economi- schen toestand van de Vereenigde Staten, dat de laatste weken door verschillende symptomen aan den dag is getreden, begint de aandacht te trekken van het groote pu bliek. De koershausse aan de beurs, waar de industrieele aandeelen een niveau hebben bereikt, dat veel hoo- ger is dan in twee jaar het geval was en de stijging van de spoorwegaandeelen tot het hoogste peil se dert Januari, werden deze week nog gevolgd door een koersstijging van de aandeelen van de openbare nutsbedrijven. Deze laatste werd teweeggebracht door de belissing van het Congres, dat opnieuw een wets ontwerp verwierp, waarin werd voorgesteld dat de holdingsmaatschappijen van de openbare nutsbedrij ven onder staatscontrole zouden komen of in de toe komst opgeheven zouden moeten worden. Door de merkbare opleving is het vertrouwen in de economische politiek der regeering stijgende. Er waren geen passagiers aan boord. De bemanning gered. Londen. Het Engelsche Kanaalschip „Prinses Ena", metende 2000 ton, is Zaterdagmiddag in de na bijheid van het eiland Jersey in brand gevlogen, zoo dat de bemanning het schip verlaten moest. Er be vonden zich geen passagiers aan boord. De „Prinses Ena" had tegen den middag alle 600 passagiers in Jersey aan land gezet en vervolgde nu de reis naar St. Malo aan de Fransche Noordkust. Tegen 15 uur zag men vanaf de kust, dat het schip gehuld was in een dikke rookwolk. Even later werd het bericht ontvangen, dat de kapitein en de uit 38 koppen beslaande bemanning in de reddingbooten het schip hadden verlaten. Een vliegtuig meldde, dat het volkomen onmogelijk was dicht bij het schip te komen, aangezien het van voor- tot achtersteven in lichterlaaie stond en reeds sterk slagzij maakte. De bemanning werd door een voorbijvarend stoomschip aan boord genomen. Het meest waardevolle dier van den Berlilnschen dierentuin, de reusachtige gorilla „Bobby" is gestor ven. „Bobby" had het respectabele gewicht van 500 pond en was voor 7 laai terug als een klein aapie uit het oerwoud naar de Duitsche hoofdstad geko men. Het was de grootste gorilla, die ooit in gevan genschap geleefd heeft. TIEN PERSONEN TE WATER. VISÉ: Een soort vlot, dat te Visé dienst doet als veerboot op de Maas tusschen den oever en het eiland Rohinson en waarop zich tien personen bevonden, is door onbekende oorzaak plotseling gekanteld. Alle opvaren den geraakten te water. Ooggetuigen van het ongeluk, baders en personen, die in de nabij heid aan het spelevaren waren, snelden toe en slaagden erin de drenkelingen aan wal te brengen. Verscheidene van hen waren reeds buiten kennis, maar het gelukte tenslotte de levensgeesten op te wekken. Eenige drenke lingen zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Een zes-jarig kind wordt vermist. De olieleiding werkt niet zuiver. Het vliegtuig naar Leningrad. Moskou. Lewa- nefsky kan zijn tocht over de Noord pool niet vervolgen Zijn vliegtuig heeft te kampen met een onzuiver werken van de olieleiding. In verband met dezen tegenslag heeft hij besloten ia het Zuidelijk ge deelte van de Bara- nez-zee langs het schiereiland Kola over de Witte Zee langs Petrozavodsk naar Leningrad te vliegen. Een speciale com missie is ingesteld, belast met het bestu- deeren, na de lan ding van het vlieg tuig te Leningrad, Lewanefsky. van de oorzaken die een normaal functionneeren van de olieleiding tijdens de vlucht belemmerd hebben. Auto met groote snelheid tegen een boom gevlogen en daarna de sloot in. De tv/ee inzittenden zwaar gewond. Gisteravond heeft aan den buitenkant van de stad Rotterdam een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Wandelaars op den dijk naar Charlois hoorden plot seling een geweldige slag. Het bleek dat een auto, die hen even van te voren gepasseerd was, met groote kracht tegen een boom was gevlogen en ver volgens over den kop was geslagen en onder aan den dijk tegen een berm terecht was gekomen. Zoo spoedig mogelijk werden politie en geneeskun dige dienst gewaarschuwd en toen deze op de plaats waar het ongeluk was gebeurd, verschenen, vond men tusschen het wrak van de auto een zwaar ge wonden man. Met moeite kon deze uit zijn benarde positie worden bevrijd. Terwijl de verplegers van de G.G.D. nog bezig waren met. den man te helpen, hoer de men in de nabijheid zuchten. De duisternis belem merde het onderzoek, maar tenslotte vond men in een droge sloot, die langs de Charloise Lagedijk loopt, een juffrouw liggen. Evenals de man in de auto was ook deze bewusteloos. De geneeskundige dienst heeft de twee zwaarge wonden overgebracht naar het ziekenhuis aan de Coolsingel. De vrouwelijke passagiere bleek een sche delbreuk opgeloopen te hebben, terwijl zij bovendien ernstige sniiwonden aan hoofd en gelaat, had. De man daarentegen had een hersenschudding en enke le minder ernstige snijwonden. Aanvankelijk tastte men geheel in het. duister wie deze twee menschen waren, die met hun auto te gen een boom waren opgevlogen. Later is uit het onderzoek van de politie gebleken, dat de bestuur der van de auto was de 27-iarige melkhandelaar J. Groenendijk uit de Middenstraat. Deze had om streeks half elf in een garage aan de Riisoord- straat een auto gehuurd, hetgeen hii wel meer deed om dan zonder chauffeur te gaan toeren. Nadat hii de auto uit de garage heeft gehaald isd us de nas sagiere ingestapt. Men heeft, de indentiteit van haar nog niet kunnen vaststellen. De toestand van G., evenals die van de gewonde juffrouw, is van dien aard dat hun een verhoor niet kon worden afge nomen. De auto was totaal vernield en moest in den loon van den nacht worden weggesleept. Het vaartuig met de omgekomen beman ning van 55 leden gelicht. I Kroonstad. De gezonken Russische onderzeeboot B-3 heeft men in den loop van Vrijdag kunnen lich ten. Aan boord van het, reddingsvaartuig bevonden zich de leiders van de staats- en de nartiiorganisa- ties. Toen de boot met de omgekomen bemanning hoven den zeespiegel kwam. brachten de bemannin gen van alle schepen, kruisers en onderzeeboo- 'en hun kameraden de militaire eerbewijzen. De families van de verongelukte mannen ziin te Kroon- i stad. welke stad geheel in rouw is. aangekomen. De i begrafenis heeft Zondag met veel plechtigheid plaats gehad. Versterkingen aan beide zijden van de Poolsch Dantzïgsche grens. Dantzig: De Poolsche en Dantzigsche grenswachten aan beide zijden van de grens lijn zijn versterkt, in verband met het thans tusschen Polen en Dantzig hangende conflict. Regeeringsverklaring zal worden afgewacht. Zaterdag vergaderde in het gebouw der Tweede Kamer de katholieke Kamerfractie ter bespreking van den politieken toestand, ingetreden door deambts aanvaarding van de leden van het extra-parlemen taire kabinct-Colijn in zijn huidige samestclling. Over wogen werd o.a. de vraag, of er aanleiding is, tot den voorzitter der Tweede Kamer het verzoek te richten, de Kamer bijeen te roepen. In verband met de mede- deeling in de radio-rede van dr. Colijn, dat het kabi net op den derden Dinsdag van September zijn pro gram aan de Staten-Generaal zou mededcelen, werd het van de zijde der Kamerfractie juister geacht, be houdens bijzondere omstandigheden, deze mededee- ling af te wachten en dan te overwegen, of het wen- schelijk is, in de Kamerfractie voor te stellen, le Troonrede met een adres van antwoord te beantwoor den of wel een interpellatie aan te vragen. Met auto tegen een boom gevlogen. Tengevolge van een defect aan het stuur, is Zater dag de auto van den heer P. Walraven uit Breda op den grooten straatweg nabij Wuestwezel in België tegen een boom gereden. De inzittenden, de heer en mevrouw W., hun 14-jarige zoon en hun 13-jarige dochter, werdén bij deze botsing ernstig gekwetst. Na ter plaatse voorloopig verbonden te zijn, werden de vier gewonden naar het ziekenhuis Gooreind overge bracht. De toestand van den heer W. is hoogst-zorg wekkend. De auto werd geheel vernield. Parijs. De bijzondere correspondent van den „Petit Parisien" te Jeruzalem meldt, dat in Pales tina communistische relletjes hebben plaats gehad, die gedeeltelijk tot ernstige botsingen met de po litie hebben geleid. Communisten hadden in Haifa en Jeruzalem optochten geformeerd, waarbij pamflet ten werden verspreid, waarin de demonstranten zich met de onlangs gearresteerde communisten so lidair verklaarden, die in de gevangenissen in hon gerstaking waren gegaan. Toen de betoogers niet voldeden aan het bevel van de politie uiteen te gaan heeft de politie van haar vuurwapens gebruik gemaakt. Volgens ooggetuigen werden talrijke per sonen gewond. De Engelsche politie verrichtte ver scheidene arrestaties. Autobus in Polen door trein gegrepen 11 Gewonden. Bij het plaatsje Otwock nabij Warschau kreeg een autobus juist op het oogenblik toen hij een onbe- waakten spoorweg-overweg passeerde panne. Op het zelfde moment naderde een rangeerendc locomotief, die dc autobus greep, en meesleurde. De autobus werd vernield, elf passagiers werden gewond. Geen vrees voor zonnesteek. - Om de bezoe kers van de wereldtentoonstelling te San Diego in Californië, die bang zijn een zonne steek op te loopen, daartegen te vrijwaren, worden hun 10.000 tropenhelmen ter beschik king gesteld.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1