Sportdag te N.-Scharwoude Welvaartspolitiek? De propaganda van den Negus in Afrika De Kruger-millioenen Maandag 5 Augustus 1S35. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9778 DE TRAGISCHE BRAND BIJ MOERDIJK STEUN AAN EIERENMARKTEN. Naar een algemeenen opstand van het zwarte ras? BANNE EN POLDER SCHAGEN. Ter sreleeenheid van de kennis werd alhier Zondag een groote Sportdag gehouden, waaraan door verschil lende vereenigingen werd medegewerkt Allereerst stond op het programma een 25 K.M. af- standsmarsch, waaraan door ongeveer 90 personen werd deelgenomen- Om 10 uur vertrok het hoofdpelo ton van de wandelclub „Snort Na Werk" alhier, ter wijl de start van de overige deelnemers precies 10.15 ur plaats vond. Het wear was schittrend. zoodat velen aanwezig waren toen de wandelaars vertrokken. Het eindpunt van den wandeltocht was Nieuwe Nie- dorp, waar de groote rust plaats vond. 's Middags arriveerden de tippelaars weer in deze gemeente en passeerden de laatsten precies kwart voor drie weer de startplaats. Er is heel goed geloopen. Een heel goeden indruk maakten de „Kaaskoppen" van Alkmaar, alsmede een paar groepen jeugdige clubs uit de Zaanstreek. Bij de prijsuitreiking werd de eerste prijs toegekend aan. de „Kaaskoppen", dc 2e prijs voor de grootste groep eveneens aan dezelfde club, terwijl de 3e prijs voor de verstaf komende groep werd toegekend aan „T.S.V." te Santpoort. Aan de wandelvereeniging „Kracht en Vriendschap", Spanbroek, en de drie Zaansche clubs werd ieder een afzonderlijke prijs toe gekend. Verder ontvingen alle deelnemers wie binnen den vastgeselden tijd waren binengekomen een aar dige herinnerings-medaille. 's Morgens en ook des middags werden op het sportterrein wielerwedstrijden gehouden, waarvan de uitslagen als volgt zijn Af val wedstrijd Junioren waarbij na iedere 2 ron den een renner afvalt. 1. PI. Blom. 2. P. Zeegers. Aohtervolgingswedstriid tusschen A. Boot en P. Glag, Na 9 ronden passeert A. Boot. zoodat hij daar mede winnaar werd. Lange afstandsrace over 25 ronden, 1. P. Blom, 2. P. Zeegers. Achtervolgingsrace over 10 ronden tusschen C. Groen en C. Dekker. C. Groen wordt na 10 ronden no 1 en is 15 meter op' zijn tegenstander ingeloopen. Achtervolgingsrace over 10 ronden tusschen G. Bobeldijk en C. Zeegers. Na 10 ronden wordt Bobel- diik no 1. met anderhalve fietslengte achter Zeegers passeert hij de finish en is dus bijna een halve baan ingeloopen. De baan was niet best en zeer hobbelig. 's Middags werden de wedstrijden voortgezet. De uitslagen waren nu als volgt. Gymnastiek. Polsstokhoogspringen. J. v. d. Meer, Tumlust. Oterleek 3.05 M.: A. Appelman. Zijper Sportclub 2.90 M.. Jac. Sohuijt. de Halter. Alkmaar, 2.85 M. Tweekamp Dames, paard. brug. M. West- strate Turnlust Oterleek 991/?. p.. M. Plantinga. Spar- ta. Winkel 92 p,: Jannv Zwart. Zijper Sportclub 84 p. 400 M. hardloopen. 1 W. van Rooden. Volharding, Purmerend. 62.6 sec.: v. Balen Blanken. Olvmpia, Wieringerwaard 63. S sec.; 3. D. Groot, Volharding, Purmerend, 65 sec. Driekamp heeren: 1. Zijper Sportclub 136% p.; 2. de Halter, Alkmaar 127 p. 1000 M. hardloopen: 1. Frickman, Olympia, Wie ringerwaard 2 min. 46 sec.; 2. K. Schenk, zelfde ver., 2 m. 46.2 sec. Hoogspringen: N. v. Balen Blanken, Z.S.C., Burger- brug 1.40 M.; 2. Tr. v. d. Hoek, Olympia, Wieringer waard 1.35 M.; 3. B. BakkerSchenk, zelfde ver., 1.30 M. Vrije en rhytmische oefeningen: A. Vrije, B. Rvtlim De Halter, Alkmaar A. 35%, le pr., Olympia, Wierin gerwaard B. 35%, le pr., dez. ver. A. 33% 2e pr., Turnlust, Oterleek B. 32%, 2e pr. Wielerwedstrij den. Uitdagingswedstrijd: 1. v. Wonderen, 2. P. v. Exter. Af val wedstrijd nieuwelingen: 1. M. Strijbis, 2. M. Schagen, 3. W. Dekker. Achtervolgingswedslrijd: 1. J. Langedijk, 2. J. v. Zijl. 40 Ronden wedstrijd: 1. J. Langedijk, 2. P. v. Ext.er, 3. M. Strijbis. Na afloop van deze wedstrijden, welke door een vrij talrijk publiek werden bijgewoond, werd door de deelnemers der diverse wedstrijden nog een boot vaart gemaakt, waartoe het mooie weer wel mee werkte om een en ander goed te doen slagen. Generaal Umber- to Nobile, bekend uit de mislukte Italiaansche Noordpool-expedi- tie als comman dant van 't lucht schip „Italia", en de laatste paar jaar in Rusland vertoefde, bij de organisatie van de luchtvaart aldaar is door de Itali aansche regeering teruggeroepen om de post van chef der Italiaansche luchtvaart op zich te nemen. Men schrijft aan de N.R.Ct. Constructieve welvaartspolitiek, aldus luidt de zeer aantrekkelijke oeconomische leuze onzer lei dende katholieke politici. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke welluidende term indruk maakt op de oeconomisch ongeschoolde kiezersmassa, die al tijd gaarne bereid is geloof te schenken aan poli tieke welvaarts-beloften. Het is echter merkwaardig te moeten constateeren, dat deze constructieve wel vaartspolitiek zelfs in Roomsche kringen voor ve lerlei uitleeging vatbaar blijkt. De burgemeester van Maastricht heeft n.1. besloten, dat het aan iede re inrichting zijner gemeente welke een zaal ex ploiteert verboden is daarin meer dan 12 maal per jaar gelegenheid te geven tot dansen. Deze burger- vaderlijke beslissing impliceert, dat de Maastricht- sche café's. restaurants en/of hotels, die hunne zaken ondanks de heerschende moeilijke omstandigheden door exploitatie van dergelijke zalen op gang trach ten te houden, plotseling onnoodig belemmerd wor den in de uitoefening van hunne bedrijven. In de Limburger Koerier van 9 Juli i.1. zijn een aantal fo to's geplaatst waaruit de gevolgen van deze zeer merkwaardige regionale Limburgsche politiek dui delijk blijken: n.1 een zoo goed als leeg café-restau rant in Maastricht, maar overvolle vermakelijkhe den even over de grens, in Visé! De zoo zorgelijke omstandigheden waarin ons na tionale café-restaurant en hotelbedrijf verkeert, wor den op deze wijze door dergelijke gemeentelijke maat regelen verscherpt, terwijl onze guldens daardoor over de grenzen rollen. Het spreekt vanzelf, dat zoo danige bepalingen in de betrokken kringen groote ontstemming veroorzaken, en het is inderdaad zeer betreurenswaardig, dat, terwijl de regeering eener zij ds enorme bedragen uitgeeft voor steun aan het nationale bedrijfsleven, anderzijds datzelfde bedrijfs leven door onnoodige en nuttelooze gemeentelijke bepalingen ten gronde wordt gericht. Herhaaldelijk is in deze kolommen gewaarschuwd tegen het nau we keurslijf van overheidsmaatregelen zooals bv. de tallooze drukkende belastingen en het labvrinth van drankwetbepalingen dat ons vaderlandsche hotel-, café en restaurantsbedrijf dreigt te verstikken. Men moge hopen, dat de nieuwe minister van han del en nijverheid, de krachtige propagandist der re gionale welvaartspolitiek, in staat zal blijken derge lijke noodlottige maatregelen ongedaan te maken. Hier wordt n.1. de mogelijkheid geschapen het Neder- landsche bedrijfsleven de behulpzame hand te bieden terwijl zulks de schatkist niets behoeft te kosten. In tegendeel zelfs een gezond en rendabel hotel-, café- en restaurantsbedrijf zal de schatkist louter baten bezorgen; het is tenslotte al te waanzinnig, dat on ze landgenooten door kortzichtige overheidsmaatre gelen als het ware over de grenzen gejaagd worden het is hoog tijd, dat de befaamde constructieve wel vaartspolitiek door de Nederlandsche magistratuur in praktijk gebracht worde. Lijkje van het vermiste kind Bevonden. Was ongemerkt naar binnen gegaan om speelgoed te halen. In vervolg op het bericht van Zaterdae. waarbif ge meld werd, dat de groote landbouwhofstede van A. Fens, gelegen aan den weg TerheijdenMoerdijk, ge heel afbrandde, en een kind werd vermist, kunnen we nog het volgende mededeelen: Zaterdagmorgen werd 't onderzoek in de rookendo puinhoopen voortgezet en wel naar het vermiste 7- jarige dochtertje Riet.Na veel moeite slaagde men er in. het zwart geblakerde lijkje te vinden. Wat het geval nog deerniswekkender maakt, is de omstandig heid, dat het kind, na eerst gered te zijn, en op het erf in veiligheid te zijn gebracht, ongemerkt het huis weer is ingeloopèn om wat speelgoed uit een kast in het brandende perceel te halen. Daarbij is het vermoedelijk door de rook bedwelmd. Het lijkje werd gevonden voor deze kast. Men kan de ontzetting der moeder begrijpen, toen zij Zaterdag avond thuis kwam van Lage Zwaluwe, waar zij met haai- moeder de feesten ter gelegenheid van het ju- bil van den Zeereerw. heer Pastoor had meegemaakt, het huis in vlammen zag en een van haar twee doch tertjes miste. Regeling van den minister van Economische Zaken voor de maand Augustus. In verband met den per 1 Augustus ingeganen ge- contingenteerden eieruitvoer naar Engeland, waar door in deze Augustusmaand op een overschot van ongeveer 25 millioen eieren gerekend moet worden, welke onze markten zouden ontwrichten, heeft de minister van Economische Zaken besloten voor deze maand steun aan de markten te verleenen. De steun is in dezen vorm gegoten, dat door hen, die consen ten voor Duitschland bezitten, in totaal 12 a 13 mil lioen eieren in onze koelhuizen mogen worden wegge zet, waarbij dan een prijs in het oog zal worden ge houden, welke neerkomt op f2.30 netto voor den aan voerder, waardoor dus een minimumprijs voor de eieren is gefixeerd. Deze eieren zullen worden over genomen door de Nederlandsche Centrale voor Eie ren en Pluimvee, die ze weer verhandelt aan de Reichsstelle für Eier te Berlijn en wel tegen een prijs, welke met het inkoopbedrag plus de daarbij gekomen kosten verband houdt. Zooals wij reeds eerder mede deelden, werd de eierexport naar Engeland in afwach ting van nadere onderhandelingen ook alleen maar voor de maand Augustus gecontingenteerd, zoodat de thans door den minister getroffen maatregel ook al leen voor deze maand geldt. In 1900 reeds naar Nederland verscheept? Verklaring van een ouden Duitschen kolonist. Reuter meldt uit Kaapstad: De beroemde Kruger-millioenen, de schatkist van de Transvaalsche republiek, die tijdens den Boeren oorlog is verdwenen, zouden naar thans wordt be weerd, naar Nederland zijn verscheept. Tot dusver werd algemeen aangenomen, dat pre sident Kruger de schatten in Zuid-Afrika had begra ven, toen hij voor het oprukkende Britsche leger moest vluchten. Een oude Duitsche kolonist, Carl Hens, heeft thans echter onthuld, dat hij in 1900 had medegeholpen om ze met het Duitsche s.s. „Koenig" naar Nederland te doen verschepen. Het was ook in dat jaar, dat Kru ger zelf naar Nederland vluchtte waar hij het restee- rende deel van zijn leven in Utrecht heeft gewoond. Hens, die reeds meer dan 45 jaar in Afrika woont, DE KOLONIALE MOGENDHEDEN OP HUN HOEDE. DZJIBOETI. De buitenlandsche politiek van de Etiopische re geering vindt haar uitwerking zonderling genoeg minder in het land zelf dan buit enziin grenzen. De Mohammedaansche en heidensche onderdanen van den negus staan werkelijk niet zoo geestdriftig ach ter de regeering, als men eigenlijk wel denken zou. De Somalies, Danakils, Galla's, Soedaneezen en vele andere stammen vormen wel is waar naar hun ge talsterkte de meerderheid van de Abessvnsche be volking, maar zij behooren nog niet lang genoeg tot het rijk, om reeds geassimileerd te zijn. Bovendien hebben zij bemerkt, dat het Etiopische feodale sy steem hen aan een centrale regeering heeft onder worpen, zonder hun de mogelijkheid te schenken, in leger en bestuur gewichtige posten te kunnen be- kleeden. Zij beschouwen daarom de onafhankelijk heid van den negus van de blanken geenszins als een eigen levensvraag. In den grond van de zaak genomen is deze onafhankelijkheid hun tamelijk on verschillig. En vertelt men niet. dat men in de lan den, waar de blanken regeeren, heel goed kan le ven? Waarom hun komst dus te vreezen? De agitatoren in de grenslanden. In de Europeesche koloniën liggen de dingen daarentegen echter geheel anders. Aan de Fransche Somalikust, in Britsch-Kenya, Oeganda en Somali- land alsmede in den Anglo-Egyptischen Soedan hebben de Etiopische agenten in den laatsten tijd een koortsachtige werkzaamheid ontplooid. Het ia hun gelukt, een groot aantal ontevreden elementen, die men in de koloniën altijd vindt, voor zich te winnen. Tegenover deze elementen plegen zij de volgende toespraak te houden: „Het laatste onafhankelijke zwarte land van Afri ka wordt in hooge mate door de Frendgis bedreigd. Frendgis, een woord waarmede oorspronkelijk de Franschen werden aangeduid, wordt op het oogen- blik in geheel Afrika met een meer of minder be- leedigenden ondertoon, als naam voor de blanken en buitenlanders gebruikt). Van den dag af, waarop de koning der Etiopiërs tegen de Frendgis te velde zal trekken, omdat zij zijn vrije volk tot slaven willen maken, moet een ieder van jullie hem naar vermogen trachten te helpen. Ver geet niet, dat jullie daardoor je plicht als zwarte mannen tegenover de veroveringslust der blanken vervult. De blanken willen Abessinië veroveren, omdat dit land alle Afrikaansche vrijheden in zich houdt!" Debatten bij het kampvuur. Een dergelijke redenatie is zeer geëigend om een voudige lieden te beïnvloeden, die het Etiopische feodale systeem niet kennen. Zij beelden zich in er iets bij te kunnen winnen, indien zij inplaats van door de Frendgis door mannen van hun eigen huidskleur geregeerd* worden. En daarom fluisteren op het oogenhlik de inboor lingen van Kenya, Oeganda en den Soedan elkaar de nieuwste geruchten over den oorlog toe, dien de sultan Habasji, dat is de keizer van Etiopië, spoedig tegen do Frendgis zal moeten voeren. Wanneer zij 's avonds in het oerwoud bij het vuur zitten, d%t de wilde dieren weg moet houden, debatteeren zij over de heerschappij der blanken, die aan het land niet den vrede hebben geschonken. Zij maken geen onder scheid tusschen Italianen, Franschen en Engelschen. Voor hen hebben deze menschen alle hetzelfde ge daan: hun een menigte wetten opgedwongen, die met de oeroude gebruiken der zwarten niet in overeen stemming zijn! In de havenkroegen van Dzjiboeti. Ook in de smerige, vervallen havenkroegen van Dzjiboeti vormt de komende oorlog tusschen den sul tan Habasji en de Frendgis het eenige gesprek van den dag. De Arabieren van Yemen, de Somalies en de Danakils wegen na gedanen arbeid onder het drinken van ontelbare koppen thee de kansen af, die de Habasjis met Allahs hulp tot de overwinning zou den kunnen voeren. En men droomt van# den bij stand, die men eventueel aan de zwarte broeders zou kunnen schenken! Het gist in het Zwarte Werelddeel. Het ItaliaanschAbessynische conflict is dus vol doende geweest om in den loop van luttele maanden den geest van het Afrikaansche nationalisme weer nieuw leven in te blazen. Nadat lord Kitchener in het jaar 1898 Chartoem weer ingenomen had, was deze geest zoo langzamerhand in een letargischen toestand geraakt. Slechts eenige pan-Afrikaansche vreemdelingenhaters van Amerikaanschen oorsprong en pan-Islamitische anti-Europeanen van Aranische herkomst hebben de propaganda nimmer gestaakt. Al hun werk heeft echter niet zooveel vrucht opgele verd als de gebeurtenissen van de laatste maanden. Een critieke situatie is daardoor geschapen. Zij eischt alle aandacht van de koloniale mogendheden. Zij moeten er voor zorgen, dat het kolonisatiewerk van eeuwen, dat met zooveel bloed en offers verbon den is, niet in gevaar wordt gebracht door een oorlog, die zooveel mogelijk gelocaliseerd moet worden. DE BRITSCHE DOMINIONS HELPEN ITALIë. Rome. Een hoogstaande politieke persoonlijk heid heeft zoo juist de vraag beantwoord, wat Italië moet doen, indien Engeland het Suezkanaal zou sluiten. „Voor dat geval hebben wij met de Zuid- Afrikaansche Unie en Australië overeenkomsten ge troffen", verklaarde de staatsman, „om onze legers te verzorgen. Aan vleesch en graan zal het dus niet ontbreken." „Maar deze landen zijn toch Engelsch", bracht de interviewer schuchter in het midden. „Neen. het ziin dominions, en Eneeland zal ze ver liezen, zoodra het hun het recht van „commura 11- bro" zou bestrijden." „Dat is wellicht waar. Maar van die zijden kunt U slechts levensmiddelen verwachten. Zal dat vol doende zijn?" „Misschien niet. Maar kijk eens, wat dat kind daar op dien muur geschreven heeft. Dikwijls komt de waarheid uit een kindermond". En de interviewer las: „Eviva francia lang leve Frankrijk." Daaruit blijkt duidelijk, waarop de Italianen re kenen. heeft verteld, dat hij van 1896 tot 1904 handelaar iq scheepsvictualiën was te Lourenco Marqués. Op ze» keren dag, tegen het einde van het jaar 1900, is, zoo- als hij zegt, de directeur van de Nederlandsche Bank te Lourenco Marqués bij hem komen vragen, of hij twee booten die hij in zijn bedrijf gebruikte, kon af staan. In één dezer booten ziin toen te middernacht on geveer honderd kisten met een sewicht van owre- veer 150 Kg. elk geladen naar het Duitsche stoom schip vervoerd. Hens verklaart met groote stelligheid, dat de kis ten. die hii naar het s.s. „Koenig" heeft gebracht, uit Pretoria afkomstig waren en de middelen van de Transvaalsche republiek bevatten. Hii zegt. dat de directeur van de Nederlandsche Bank. wiens naam hii zich niet meer kan herinneren, doch die opviel door een langen baard, hem had verteld, dat de kisten goud bevatten. De wiize van verpakking en het gewicht der kisten, vormden een bevestiging hiervan. Hens weet pertinent zeker, dat de kapitein van de .Koenig" den naam Sober droeg, terwiil een der officieren Meisling heette. Toen hem werd gevraagd, waarom hii alles niet eerder had meegedeeld, antwoorddde Hens dat hii do regeering der Unie in 1923 had laten weten, dat 't verspillen van tiid beteekende om nog langer ln Afrika naar de Kruger-millioenen te zoeken. Ook) had hii aan de regecring alles verteld, wat ermede gebeurd was. CARNERA KRIJGT GEEN PASPOORT. Omdat hij zich door een neger liet slaan. Uit Rome wordt gemeld, dat men het paspoort aan Camera heeft ontnomen, zoodat hij zonder toestem ming het land niet kan verlaten. Dit is gedaan, omdat hij gebokst zou hebben op een manier onwaardig vootf de fascistische sport. Een van de voornaamste rede» nen zal vermoedelijk wel zijn dat hij, juist nu het oogenhlik niet zoo best was met het oog op het Ita- liaansch-Abessynisclie geschil, door een gekleurden bokser knock-out is geslagen, n.1. door den neger Joe Louis op den 25en Juni te New York. Vergadering met hoofdingelanden, op Zaterdag 3 Augustus 1935, 's morgens om elf uur. Voorzitter de heer D. P. Timmerman; secretaris de heer P. Hopman. De Voorzitter opent de vergadering met te zeggen, dat deze vergadering is belegd om te voorzien in do vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C. v. d. Oord. De heer Van der Oord is wel een zeer ambitieus bestuurslid geweest; veel heeft hij gedaan in het be lang van den polder. Bij de herinnex-ing aan hem zul len we dan ook steeds aangenaam aangedaan wor« den. De secretaris leest de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken en mededeelingen. De Coop. Zuivelbank had vrijwillig de rente ver laagd van 4% tot 4% Naar aanleiding van een aanvraag voor wegenver betering indertijd uit het Werkfonds, werd meege deeld, dat aan zoo'n aanvraag wel voldaan zou kun nen worden. De kosten van aanschaffing van maten rialen zouden echter buiten beschouwing gelaten, moeten worden. Ook is het mogelijk de wegen in werkverschaffing te laten uitvoeren, met bijdrage in arbeidsloonen. Het bestuur heeft besloten de aanvraag maar in tc trekken. Voor de Bannc zal toch het voordeel niet groot ziin: wat de werkverschaffing betreft wordt opge merkt, dat het arbeidsloon maar een gering bedrag uitmaakt Met het P.E.N. is over een nieuwe regeling gecon fereerd. Bii natte iaren zou zoo'n regeling een voor deel opleveren: daar staat tegenover een nadeel bil droge iaren. Een besluit is niet genomen. Van den polder Waard en Groet ziin pl.m. 34.000 steencn gekocht a f 7% per 1000. Deze ziin gebruikt bii Blaauboer aan de Nes en' zullen aangewend worden voor verstrating van do straat in de Tolkc. wat het ligt althans in de be doeling nog dit iaar zal geschieden. En wanneer mogelijk door eigen personeel. De begrootingen van de Buren- en Lutiewallenveg ziin overschreden met resp. f183 en f272. De oorzaak hiervan is gelegen in het minder goe de weer gedurende het werk. waardoor meer ar beidsloon moest worden uitbetaald. De leening voor deze verbeteringen groot f 4000, is geplaatst bij Gemeentecrediet tegen 4 3/8 pet. Van de verbetering van Wadweg en Menisweg zal een kostenberekening worden gemaakt. Onderzoek geloofsbrieven. De geloofsbrieven van het nieuw benoemde be stuurslid, den heer Jac. de Veer, worden in orde be vonden: tot toelating wordt geadviseerd en besloten. De Voorzitter feliciteert den heer de Veer en beveelt hem de belangen van den polder aan. De heer de Veer dankt voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopt dat vertrouwen waardig te zijn. Tot hoofdingeland van de Schager Kogge wordt gekozen eveneens de heer Joh. de Veer. De heer de Veer neemt de benoeming aan. Na rondvraag, die niets oplevert, volgt sluiting. Het oude volkslied, met begeleiding van cither en luit.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5