Bi Meesterspionne van den Negus. Charles Rex Raad Sint Maarten. Een leerlinge van den geheimzinnigen overste Lawrence. Het document in het hol van den leeuw Ethel M- Dell ment, zal wel nooit bekend worden; doch zooveel is zeker, dat het ontwerp zich des avonds van den zelfden dag, waarop het was ontvreemd, weder In de archieven van het Abeösijnsche ministerie van oor log bevond. Woëzero Manén, die reeds, als eenige vrouw, gedecoreerd was met de Menelik-medaille, kreeg voor dit ongehoorde bravourstukje de hoog ste militaire orde van Abessinië, de Ster van Ethi opië, alsmede een edelmoedige geldelijke belooning. De Italianen hebben van alles in het werk gesteld, om een einde te maken aan de gevaarlijke werk zaamheid van deze geheimzinnige vrouw. Doch tot dusverre is alles, wat zij tegen haar ondernomen hebben, op een mislukking uitgeloopen. Had men eindelijk met zekerheid haar verblijfplaats vastge steld, dan bleek Woëzero Manén gevlogen, als men de hand op haar wilde leggen. Waar bevindt zij zich op dit oogenblik? Niemand, die het weet. Mis schien rijdt zij door de onbekende steppen van het Ometo- of Galla-gebied, door Isse, Harrar, Ogadén, Afar of Kaffa, om een boodschap van den Negus over te brengen aan een van de tallooze kleine vazalvorsten. Misschien speelt zij weer bij een hoog geplaatst Italiaansch officier in Erythrea of in So- maliland voor eenvoudige, inheemsclie dienstbode; en misschien zit zij ook wel rustig en bedaard in Addis Abeba, om krachten te verzamelen voor een nieuwe actie en intusschen met Captain Perkin, met William Carr van den Engelschcn Intelligen.ee Service, of met Baron Bassewitz gemoedelijk een kopje thee te drinken. Verqoedinq bijzondere scholen. B. en W. stellen voor de vergoeding. bedoeld in art. 101 der Lageronderwiiswet 1920. voor de bij zondere scholen, mede in verband met de 3-iaar- liiksche afrekening, over 1933 vast te stellen. De R.K. school te 't Riipie zal moeten terugbe talen f 101.37: de school met den Bijbel te Stroct f 809.24. Rondvraag- Dit is de laatste vergadering onvoorziene om standigheden uitgesloten zei de Voorzitter. Al leen de heer v. Drunen zal geen zitting hebben in den nieuwen raad. Snr. brengt dank aan den heer v. Drunen voor z'n werk in 't. belang der gemeente. Waar niemand het woord meer verlangt, volgt sluiting. omBmÊw Iflulllml DONDERDAG 8 AUGUSTUS. HILVERSUM (1875 M.) AVRO-uitzending. 8.00 Gram.pl.; 9.00 Ensemble Carel Alberts; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gram.pl.; 10.30 Vervolg Ensemble Carel Alberts; 1100 Voor dracht Ada Prins; 11.20 Pianorecital D. Schipper; 11.40 Gram.pl.; 12.00 Ensemble Francis Keth; 2.15 Voordracht J. Koster; 2.303.45 Octophonikers olv. D. Drukker. (In de pauze: voordracht); 4.00 Voor zieken en ouden van dagen; 4.30 Gram.pl.; 4.45 Voor de kinderen; 5.30 Omroeporkest olv. N. Gerharz; 6.30 Sportpraatje H. Hollander; 7.00 Omroeporkest olv. N. Gerharz; 7.30 Causerie F. Koster; 8.00 Berichten; 8.05 Stemt af op Scala", revue-uitzending uit Den Haag, m.m.v. het gezelschap van „De Nederland- sche Revue"; 9.45 Disco-nieuws; 10.15 Renova-kwin- tet; 11.00 Berichten; 11.10—12.00 AVRO-Decibels olv. Eddy Meenk. HUIZEN (301 M.) 8.00-9.15 KRO.; 10.00 NCRV., 11.00 KRO., 2.00 NC RV. 8.009.15 en 10.00 Grampl; 10.15 Morgendienst 10.45 Gram.pl.; 11,3012,00 Godsd halfuur; 12.15 Or kestconcert en gram.pl.; 2.00 Orgelspel R. Parker; 3.003.45 Gram.pl.; 4.00 Bijbellezing, m.m.v. zang en orgel; 5.00 aHndenarbeid voor de ieugd: 5.30 Hobo recital Toon van Dongen; 6.30 Gram.pl.; 7.00 Ned. Chr. Persbureau; 7.15 Reportage; 7.30 Weekoverzicht 8.00- Berichten; 8,05 Haarlemsche Orkestvereeniging olv. M. Adam; 9.00 Causerie; 9.30 Vervolg concert (Om 10.05: Berichten); 10.3011.30 Gram.pl. DROITWICH. (1500 M.) 10.35—10.50 Morgenwijding; 11.05 Gram.pl.j 11.25 Orgelspel N. Elms; 12.05 Rutland Square en New- Victoria-orkest olv. N. Austin; 12.50 Gram.pl.; 1.35 Pattison's Salonorkest; 2.20 Reportage; 3.20 Vesper; 4.10 Sted. Orkest Harrogate; 5.05 Orgelconcert T. W. North; 5.35 S. Kyte's Band; 6.20 Berichten; 6.50 Victor Olof-sextet; 7.35 Northern-orkest; 8.20 L% Bridgewater's harplcwintet; 8.50 Concert; 9.50 Be richten; 10.10 G. Parkington's kwintet; 11.05 Voor dracht: 11.2012.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS (1648 M.V 7.20 en 8.20 Gram.pl.; 12.35 Kamermuziek; 3.50 Or kestconcert; 5.10 Hoorspel; 9.05 Nat. Orkest; 11.10— 12.35 Dansmuziek. KALUNDBORG (1261 M.) 12.50—2.20 Concert uit rest. „Ritz"; 3.05—5.05 Omroep orkest; 6.357.05 Gram.pl.; 8.20 Orkestconcert; 9,45 Vocale duetten; 1020 Omroeporkest; 11.20 Dansmua. KEULEN (456 M.) 6.50 Concert;. 12.20 Omroeporkest; 2.35 Grara.pl.; 4.20 Zang en piano; 5.20 Blaasorkest; 7.20 Radiokwintet 8.30 Opera-concert: 11.0012.20 Dansmuziek ROME (421 M.) 9.00 Opera-uitzending. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 12.20 Gram.pl. en zang; 1.302.20, 6.35 en 7.35 Grampl.; 8.20 Optreden van Hein Staal; 9.20 Sym- phonieconcert; 10.3011.20 Gramofoonmuziek; 484 M.: 12.20 en 1.302.20 Gram.pl.; 5.20 Orgelconcert; 6.05 Gram.pl.; 6,20 Hoorspel 6.45 Pianorecital; 7.35 Gram.pl.; 8.20 Omroeporkest 9.05 Spreekkoor en gr.- pl.; 9.45 Vervolg van 8.20; 10.30 Populair concert. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 8.30 Solisten concert; 9.05 „Moor", spel van E. Ort- ner: 10.20 Berichten: 11.05 Weerbericht: 11.2012.20 Dansmuziek. OUDE NI EDORP Bevolking. Ingekomen: Maria Elisabeth Heeremans van Vel- sen. Voorplaats 19: I-Iendrika Geertruida Johanna Platei van Haarlem, Kleverlaan 94; Catharina de Graaf van Bergen (N.-H.), Loudelsweg 20: Hendrik Jan de Boer van Winkel B 18: Alida Louisa Sinnige van Alkmaar. Nassaulaan 19; Matthiis Cornelis Hoebe van Ursem A 164. Vertrokken: Catharina Divera Klaver naar Am sterdam. Bilderdiikstraat 46. Burqerlijke Stand. Geboren: Elizabeth Catharina. dochter van Matthe- us Borst en Anna Catharina van Langen; Adriana Maria, dochter van vJohannes Veldman en van Grietje Bloothoofd. Gehuwd: Geene. Overleden: Comelis Adrianus Smit. oud 5 maan den, zoon van Miechiel Smit en Clemenlia Margare- tha Kager. Catharina Maria Impink. oud 25 dagen, dochter van Johannes Gerardus Impink en Elisa beth Korver; Klaas de Boer. oud 75 iaren. W ARM EN HU J ZEN Burg. Stand over de maand Jnli 1935. Geboren: Cornelis Reinerius. zoon van Cornelis van den Berg en Guurtie Molenaar: Petrus, zoon van Nicolaas Nannes en Anna Molenaar; Nicolaas zoon van Willem Frederik Sevenhuiisen en Tecia te Buck; Lijna. dochter van Jan Gerrit Jonker en Sjoukie IJbema; Petronella Johanna. dochter van Mattheus Pronk en Margareiha Maria Vlugt,; Chris- tiaan. dochter van Johannes Tesselaar en Johanna Betha Vlaai*. Ondertrouwd: Johannes Mekken. 30 faar. tuinbou wer. en Cornelia Smit, 26 jaar. zonder beroep: Jaco- bus Rozendaal. 28 iaar. tuinbouwer en Margaretha Geertruida Bleeker, allen te Warmenhuizen. Gehuwd: Johannes Mekken en Cornelia Smit: Ja- cobus Rozendaal en Margaretha Bleeker. Overleden: Jacobus van der Ham. 79 iaar, zonder beroep, weduwnaar van Brcgie Schuitenmaker. HOOGWOUD AARTSWOUD. Gistermorgen ontving men hier het ontstellend bericht, dat onze oud-plaatsgenoot W. van Ree. thans verblijvende in Amerika, bii de poging tot redding van een kind op het Utoraanna-meer (N.-Y.) is omgekomen. Velen zullen zich den sympathieken Tongen man nog wel herinneren. Hij was nog slechts 42 iaar en zijn heengaan op zoo'n tragische wijze wordt dien betreurd. LONDEN. Men kan zich geen modernen oorlog indenken zon der spionnage en contra-spionnage En in de tropen -nog minder dan ergens anders. In Addis Abeba, de hoofdstad van Abessinië, wemelt het van Japansche, Duitsche en Italiaansche agenten, vap menschen, die in dienst staan van den Engelschen Tntelligence Service, van het Fransche Dcuxième Bureau en niet in de laatste plaats ook van Russen, die hierheen zijn gekomen in verband met de geheimzinnige rol, die de vroegere officier van Koltsjak en tegenwoor- .digen militairen instructeur van het Ahessynsch'e leger, Perkin, speelt. Doch ook Abessinië zelf blijft in dit opzicht geenszins stil zitten; de naam Woë zero Manén heeft zich reeds een onaangenamen klank verworven bij den Italiaanschen inlichtingen dienst in Mogadiscio. Woëzero Manén is ontdekt door den beroemden overste Lawrence. Zij debuteerde reeds in 1917 als agente van den inlichtingendienst. Deze ontplooide destijds een ongewone werkzaamheid in het door onderlingen strijd verzwakte Abessinië. Tn bet ko ninklijk paleis te Addis Abeba gebeurden zonder linge dingen en er was Lawrence buitengewoon veel aan gelegen om bet juiste van de zaak te weten te komen. Doch zelfs zijn beste agenten konden niets naders te weten komen in een land, waar zoo ge heel andere verhoudingen heerschten dan in de rest van het morgenland. Toen viel zijn oog op Woëze ro Manén. Zij sprak verschillende talen en had een bijna Europeesch voorkomen. Lawrence nam haar in zijn dienst, liet haar de noodige opleiding geven en verstrekte haar toen haar eerste opdracht. Zij had geluk. Binnen weinige dagen was zij de vriendin van den persoonlijken adjudant van den Tcugdigen Negus I.idT .Téassue en lien bet paleis in en uit. De hartstocht voor het genot van opium, die zich had meester gemaakt van haar nieuwen ver eerder deed de rest. Acht dagen later was Lawren ce in het bezit van het geheime verdrag tusscben Lidf Jéasue en de Turken. Kort daarop sloeg Ras Tafair. de tegenwoordige Negus toe: Lidi fféassue verloor den troon en zijn lè'ven. Woëzero Manén werd hofdame bij de nieuwe keizerin Zaüditoe en geniet een flink pensioen sinds den dood van de vorstin. Toen de Italianen blijk van hun vijandigheid be gonnen te geven, verscheen zij plotseling weder ten tooneele. Zij stond tusschen de Abessijnsche en de Italiaansche troepen bij Oeal- Oeal. Als bedelares vermomd sloop zij om de militaire transporten heen ;en wist alles te vernemen, wat het oppercommando in Addis Abeba graag wilde weten. Des nachts brak zij door de voorposten-linie en weinige uren later was de bevelhebber van den Abessiinschen grens post ingelicht over den opmarsch der Italianen, zoo dat de toeleg om hem onverhoeds te overvallen mis lukte. De Italianen zochten ijverig naar den spion, die hun plannen had verraden, doch niemand viel het in, de in lompen gehulde bedelares te verden ken. En toen men eindelijk aan haar dacht, zat zij al lang veilig en wel in Addis Abeba. Kort daarop waagde zij zich in het hol van den leeuw zelf. Abcssynsche soldaten voerden haar langs door 32. i „Kom, wees nu lief!" drong de jongen plotseling (bij haar aan. „Je hebt gezegd, dat je niet bang voor me waart. Laat 't beste wat het leven geven kan, je nu niet ontgaan, alleen door gebrek aan een beetje moed!" „Wat is het beste dat het leven geven kan?" vroeg [Toby. „Hij klemde haar weer vaster in de armen, maar met moer teederheid. „Trouw met me", zei hij, „dan zal ik 't je leeren!" Er was eerder iets fiers, dan iets dwaas in zijn ver zekering. Toby herademde weer en 't scheen, alsof ze op 't punt stond in lachen uit te barsten, doch be gon toen plotseling to schreien. „Arme, kleine lieveling", zei Benny. Ze liet haar hoofd op zijn schouder rusten en tracht te haar snikken te bedwingen. Toby schreide niét vaak en dit was meer dan gewoon kinderverdriet. Iets in haar vervulde haar metgezel met een zeker gevoel van medelijden. Hij drukte haar als ver troostend tegen zich aan, maar spreken kon hij niet, hij voelde zich zelfs niet eens in staat haar te vra gen naar de oorzaak van haar verdriet. Evenals zijn zuster, eenigen tijd geleden, voelde hij 'dat er een exens was. die hii niet mocht overschrij den. Eindelijk was Toby zichzelf weer meester, bleef pen oogenblik zo.:.Ier een woord te spreken of I duinwegen midden door het Italiaansche gebied tot vlak bij de grensposten van Mogadiscio, waar de comedie op touw werd gezet, dat zij werd achterna gezeten door de Abessiniërè. De Italiaansche posten hielden haar dientengevolge voor een van hun vrouwelijke agenten en ontvingen haar met open armen. Zij gaf zich een air van buitengewoon ge wicht, eisclitc onmiddellijk bij den commandant te worden toegelaten, daar zij hem een gewichtige me- dedeeling te doen had en kwam op deze wijze in bet Italiaansche hoofdkwartier. Ook hier koesterde men niet de minste verdenking tegen haar, zoodat zii op haar gemak alles kon waarnemen, wat haar de moeite waard scheen. Op een avond was zij plot seling weder verdwenen en in Addis Abeba was men weder in het bezit van belangrijk materiaal. In Maart van dit jaar volvoerde zij haar grootsten „coup". Tusschen Abessinië en Japan waren onder handelingen aangeknoopt over het sluiten van een militair verbond: doch de Italianen hadden hier van de lucht gekregen en het was hun zelfs gelukt den tekst machtig te worden van het ontwerp-ver- drag. Dit verlies werd weliswaar onmiddellijk ont dekt, doch de tekst was inmiddels naar Rome over geseind. Men was er echter van overtuigd, dat het eenige oorspronkelijke bewijsstuk, het ontwerp zelf, zich nog in Addis Abeba moest bevinden. Opnieuw was het Woëzero Manén, die uitkomst wist te bren gen. Onder welk voorwendsel het haar gelukte, binnen bet Italiaansche gezantschapsgebouw te ko men en daar de hand te leggen op het kostbare docu- Vergadering van den Raad on Dinsdag 6 Augustus 1935. des voormiddags om 10 uur. Voorzitter de heer J. Glas. loco-burgemeester. Afwezig is de heer Van Drunen. met bericht van verhindering. De heer .Van Drunen liet dit bericht vergezeld gaan met de beste wenschen voor de raadsleden en de gemeente. Dit was z'n eenigste vergadering, die hii had verzuimd. De Voorzitter opent de vergadring met de mede- doeling. dat de burgemeester flink herstellende is en wenscht hem een spoedig algeheel herstel toe. De notulen worden onder dankzegging goedge keurd. Mededeelinqen. Hiervan vermelden we: Na herhaald verzoek is ook onze gemeente aange wezen als proefgemeente, waar met steun van de Overheid de werkloozen in het vrije bedrijf worden geplaatst. Reeds zijn 6 werkloozen aldus te werk gesteld. Onderzoek qeloofsbrieven. De hoeren Blom, Breed en Gootjes worden belast met hef onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden. Alles wordt in orde bevonden, zoodat de heer Gootjes toelating adviseert, waartoe wordt besloten. Rekenmaan 1934. De rekeningen 1934 zijn door de commissie in orde bevonden en worden voorloopig vastgesteld. Do gemeenterekening sluit in ontvangst op f62.572, uitgaaf f61.0.45.87; de.-rekening van het Burgerlijk Armbestuur sluit op een bedrag van f 15.702.03, na- deelig saldo f 2124.95. De Voorzitter brengt dank aan de commissie, den gemeente-ontvanger en adm. Burgerlijk Armbestuur, B. en W. stellen voor de verordening, houdende vaststelling van het. maximum-aantal vergunningen voor de verschillende wijken der gemeente, in ver band mot, een bemerking van den Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid voor de Drankbestrijding, aan te vullen. Aldus wordt besloten. Het betreft een administra tieve verandering, die geen verandering voor de practiik oplevert. In verband met de toezegging in de vorige verga dering. stellen B. en W. voor de regeling der ver goedingen voor de ambtenaren van den burgerlijken stand uit te stellen tot de behandeling der begroo ting voor 1936. Dit wordt voorgesteld, omdat de bespreking van deze materie daarbij behoort. Andere motieven zijn niet aanwezig, antwoordde do Voorzitter op een vraag van den heer Breed. Daarna conform besloten. FEUILLETON het hoofd op te heffen, keek toen plotseling op en lachte zenuwachtig. „Jou groote, malle jongen!" zei ze. „Ik trouw niet met je, nu weet. je 't! En laat me nu los." Haar toon en haar manier van doen stelden hem gerust. Dit was de Toby die hij kende. „Ja, natuurlijk trouw je met mij. Ik laat Je niet gaan!" zei hij. Ze keek hem recht in 't gelaat. „Neen, Benny," en haar stem trilde. „Je bent een beste jongen, om dat te willen,, maar ik doe het niet!" „Waarom niet?" vroeg Benny. Ze aarzelde. Hij pakte haar bij de schouders. „Zeg me, waarom niet?" „Dat doe ik niet!" zei Toby. „Je moet!" hernam hij op beslisten toon. In den schemer ontmoetten zijn oogen de hare. Toby huiverde even en herhaalde toen: „Ik doe het niet!" „Vooruit!" zei Benny bevelend. „Nu dan, ten eerste ben ik jaren ouder dan jij „Onzin!" riep Benny uit. „En ik ben niet goed genoeg voor je-', ging ze voort. „Onzin!" „Neen, geen onzin", zei ze onmeedoogend. „Je hebt van wat dwaasheid diepen ernst, gemaakt, en dat mag je niet; dat mag niet! Je zegt, dat alles niet weer kan zijn zooals vroeger, maar dat kan wel! 't Kan best. Laten we 't in ieder geval probeeren". „Dat gaat niet!" hernam Benny beslist. „En 't is ook nergens voor noodig. Luister eens. Er is toch oiemand anders met wien je wensoht te trouwen, is 't wel?" „Ik wil in 't geheel niet trouwen", zei Toby. Daarop begon hij te lachen. „Maar lieveling, na tuurlijk zul je trouwen. Dan kun je mij toch even goed nemen als ieder ander. Je zult heusch niemand vinden, die half zoo goed bij je past als ik. Geloof je wel? Kom, zeg nu ja? Kom nu, je moet toch toe geven. Je hebt toch geen hekel aan me?" Weer sprak hij op bijna smeekenden toon en haast onwillekeurig antwoordde ze hem desgelijks. Ze leg de haar handen op zijn schouders en herhaalde, ter wijl ze haar stem eenige vastheid trachtte te geven. „Maar werkelijk ik ben niet goed genoeg voor je!" Hij sloeg zijn armen stevig om haar heen. „Naar die dwaasheid luister ik niet eens!" „Je bent heel, heel dwaas", mompelde Toby, ter wijl ze haar hoofd op zijn schouder liet rusten. „Neen, dat ben ik niet, maar ik ben heel gevoelig! Nu zijn we verloofd, hé?" vroeg hij. „Neen, neen, dat zijn we niet Daar denk ik nog in geen tijden aan." „Hè, wat 'n nonsens!" hernam hij ongeduldig. „Ik houd niet van wachten, vooral niet als er niet de min ste reden voor is. Je zult me nu niet meer ontsnap pen." Zijn gezicht was vlak bij 't hare. Ze vatte hem bij de kin en duwde het terug. „Benny", zei ze. „Nu!" hij ging geen stap terug. „Benny", herhaalde ze en de woorden kwamen slechts aarzelend over haar lippen. „Ik moet je wat zeggen. Je moet'nog een oogenblik naar me luisteren. Jake, Jake zal ook niet willen dat je je met mij ver looft!" „Wat!" Benny schrikte op als iemand, die plot seling wordt herinnerd aan iets dat hem uit de ge dachten is gegaan. „Jake!" en driftig vervolgde hij: „wat duivel, wat heeft Jake daarmee te maken." „Wacht even! Jake zou groot gelijk hebben. En dat weet hij wel. Hij -- hij is ouder dan jij. 't Is 't -s beter dat je 't hem eerst vraagt." „Jake vragen!" Nu barstte Benny los. „Ik ben n« eigen meester en kan trouwen met wie ik wil. Wa om zou ik in 's hemelsnaam aan Jake om raad v gen?" Toby zuchtte. „Je behoeft het niet te doen als je niet wilt. Maar 't zou verstandig zijn als je 't deed. Hij begrijpt me en jij niet, zie je. Ik heb op heel ver* schillende scholen geweest, Benny vreemde en ik heb heel veel rare dingen geleerd. En daarom ben ik zooveel ouder dan jij. En daarom wil ik ook niet trouwen, zooals de meeste meisje. Ik wil nooit trouwen, ik weet te veel!" „Maar mij wil je toch wel trouwen?" vroeg Benny. „Ik weet 't niet!" zei ze. „In elk geval nog niet. Wanneer fe. misschien een half iaar of zoo op me wilt wachten, misschien, dan kan ik er nog eens over denken. Maar ik vermoed, Benny, dat je in dien tijd al lang tot andere gedachten zult zijn gekomen". En een beetje vroolijker ging ze voort: „en als je dat doet, dan zal je o, zoo blij zijn, dat je me in den steek hebt gelaten!" „Je praat nonsens!" bracht hij in 't midden. „Neen, dat doe ik niet. Ik praat heel verstandig. Ik zou me nooit met een man willen verloven op grond van hetgeen er vanavond is gebeurd. Toen we hierheen gingen, was er geen haar op je hoofd dat er aan dacht!" „Daar ben ik nog zoo zeker niet van", zei Benny, „en in elk geval, 't is nu gebeurd en je behoeft niet bang te zijn dat ik je in den steek zal laten omdat z'n stem trilde even, „omdat ik nu weet! Ik wil je nu eenmaal hebben". Toby zuchtte weer. „Maar ik ben niet waard dat je op me wacht, ik ben niet waard om met je te trouwen", zei ze. „Maar waarom zou ik wachten?" „O, om honderd redenen! Ten eerste heb je me niet werkelijk lief", zei Toby met overtuiging. ..Dat is wel waar!" „Neen, dat is niet zoo. Luister eens, Benny. Liefde is iets andere dan een hartstochtsbloem, die een mkelen nacht bloeit en dan verwelkt. Je bent wer- .elijk nog te jong om dat te begrijpen, maar ik weet 'et ik weet bet. Liefde lijkt meer op een wingerd, e heeft langen tijd h'oodig om rijp te worden, om te '•ijn zooals die wezen moet on zo moet eerst voel doormaken. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6