Raad Zuidscharwoude. Ongeoorloofde critiek? Tragische vechtpartij. De orde op Kreta hersteld. De moeilijkheden van den Deenschen landbouw. Plaatselijk Nieuws. rAN N A P Aü LOW. NA BREEZAND. Uitslag van de gehouden bloembollenveiling op Dinsdag 6 Augustus door de N.V. Bloembollenvei- Jing „Breezand". Enkele vroege tulpen: Brillant Star 11—12 1.30. 10 —11 1—1.05; Proserpine 1112 1.30; Duc de Berlin 12 op 1.55; 11—12 1.30; 10—11 1.—; Parg. Crom. Bril lant 10 1.30. Dubbele vroege tulpen: Vuurbaak 12 1.50; 11 1.30; 10 1.—; Enkele late tulpen: Inglesc 12 op 1.20; 1112 1. 10—11 0.75; Picotee 10 0.75. Danvin tulpen: Baron de la Tonnaije 10—11 0.75; Will. Copland 12 op 1.20; idem 11—12 1.—; Prof. Rau- wenhoff 12 op 1.20; Barligon 12 op 1.20; id. 10—11 0.75; Clara Butt 10—11 0.75; Pr. Elisabeth 10—11 0.75; Rev. Ewbank 1011 0.75; La Condeur 12 op 1.20, id. 11—12 1.—, id. 10—11 0.80; Mad. Krelage 12 op 1.20; Le Nötre 11 1.id. 10 0.75; Bil. Bronze Queen 11 op 1.05; idem 1011 0.80; Crocus Wal ter Scott 10 op 0.50. W I E R I N G E N DEN OEVER. Baggerwerken. Een nabil Den Oever uit te voeren baggerwerk, waarvan de raming f4500.— bedraagt zal 4 Septem ber door den wnd. Directeur-Generaal der Zuider zeewerken in de Statenzaal van het Departement van Waterstaat worden aanbesteed. Z IJ PE ST. MAARTENSVLOTBRUG. Vrijdag 2 Aug. 1.1. hield de vcrceniging „Hulp in Nood" alhier, haar gewone haifiaarliiksche leden vergadering in 't lokaal Homan. Nadat dc Voorzitter, de heer P. Breed, de verga- saclering had geopend, en zijn spijt uitgesproken over de zèer geringe opkomst, werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Vervolgens bracht do tijdelijke penningmeester, de heer G. Veuger Jnzn., verslag uit over den financieelen toestand der ver- ceniging. De vereeniging had een achteruitgang te boeken van f 192.20. Dank werd gebracht voor de nauwkeurige boekhouding aan den tiid. penning meester en aan den heer L. Postma. die vertrokken is naar Spijkenisse (Z.-H.). Bespreking aansluiting bij den Bond van Zieken kassen boven het IJ. had tot resultaat dat het be stuur in deze geheel* vrij werd gelaten. De aftredende bestuursleden werden bii acclamar tie herkozen en namen hun functie weder aan. t.w. de heeren W. Jongsma. secr.. G. Veuger Jnzn.. G. Molenaar, P. Delver, bestuursleden en in do vaca ture L. Postma werd gekozen de beer P. Veuger Gzn.. Bii onderling goedvinden werd de heer G. Veuger Jnzn. aangewezen als penningmeotser. De rondvraag leverde niets op. waarna sluiting volgde. LANGEND IJ K OUDKARSPEL. Bii de gehouden stemming werd de beer P. Kroon Az. herkozen als bestuurslid van de Bamie Oud karspel. ZUIDSCHARWOUDE. Burgerlijke Stand over Juli 1935. Geboren: Alida Cornelia. dochter van P. Kraak man en A. Bruin; Willem Marinus, zoon van W. Kliffen en M. Evers; Jan Johan. zoon van P. Wit en Reiine; Johanna. dochter van C. Goedhart en C. Sijts; Simon Johannes, zoon v. J. Bruin en V. Tesse- laar. Overleden: Johannes Franciscus Blom. ongehuwd (te Alkmaar). Gehuwd: Jan van der Bussc en Grietje Brouwer; Cornelis Kramer en Anna Geertruida 1-Iof. Tot lid van het Bannebestuur is met algemeene stemmen herkozen de heer Jb. Kroon. Dc raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagavond half acht ten raadhuizc. Voorzitter de heer Jhr. A. L. van Spenglcr, burge meester; Secretaris de heer G. C. Post. Afwezig waren de heeren Dijkhuizen, Groen en Kra mer, met kennisgeving van de twee laatstgenoem den. Voorzitter opende dc vergadering met woorden van welkom, waartia de notulen werden vastgesteld. Ingekomen stukken Aanwezig was het jaarverslag over den toestand der gemeente over het jaar 1934. Idem van de commissie voor de malariabestrijdiifg. Van het Nat. Crisiscomité was een bedrag van f 154.05 ontvangen voor extra steun aan wcrkloozen voor het eerste halfjaar 1935. Goedgekeurd terug ontvangen de verordening op dc heffing van opcenten op de gemeentefondsbelas ting. Voorts proces-verbaal etc. van de gemeenteraads verkiezing en de zittingen van het Hoofdstembureau. Ged. Staten verzochten de heffing van schoolgeld zooveel mogelijk in overeenstemming te doen zijn met de wcnsch van den Minister van Binnenlandsche Zaken. B. en W. stelden voor, aan dit verzoek te voldoen. De heer Kroon vroeg of dit heel wat verschil uit maakte. Voorzitter antwoordde van wel. Dc raad heeft be sloten zooals door Ged. Staten is gevraagd. Nu moet het weer worden veranderd en wel verhoogd. Het voorstel werd aangenomen. Het Witte Kruis verzocht een subsidie te mogen ontvangen voor de ontsmettingsinrichtingen. B. en W. stelden voor, dit adres bij de bcgrooting. 1930 te behandelen. Aldus besloten. De keuringsdiensten. Het comité der vereeniging van burgemeesters en secretarissen in de kantons Hoorn, Purmerend, Alk maar en Schagen verzocht adhaesiebetuiging te wil len zenden op een door dit comité aan de Staten Ge neraal verzonden adres, waarin wordt aangedrongen, den keuringsdienst voor waren niet op te heffen. Voorzitter herinnerde aan het gesprokene bij het adres der directeuren. B. en W. meenden in dit ge val adhaesie te moeten betuigen, al is dit niet vol gens de gewoonte, zooals steeds gevolgd door het ge meentebestuur, dat do Vereen, voor Ned. Gemeenten hiervoor het aangewezen lichaam is. De raad ging met dit voorstel accoord. Nogmaals de begrooting 1935. Van Ged. Staten waren eenige bemerkingen ont vangen op de begrooting 1935. B. en W. stelden voor, aan de opmerkingen van administratie ven aard te voldoen. Het college wil echter ten aanzien van de verschillende onderhouds- posten mededeelen, dat deze onmogelijk lager ge raamd kunnen worden en voor zooveel noodig na dere inlichtingen omtrent diverse posten verschaf fen. Aangedrongen wordt op verhooging der schoolgel den en het heffen van besmettelijke ziektegeldcn. Voorzitter merkte op dat tegen de laatste verorde ning geen bezwaar zal bestaan. Er zal echter een uit gaaf moeten komen wil men ontvangsten krijgen. De uitgaven zullen grooter zijn dan de ontvangsten. In (le volgende vergadering zal men met een voorstel komen. Voorts wordt aangedrongen op verlaging van de kosten van telefoon, van vertering en presentiegel den stembureaux. kosten van het bevolkingsregis ter en huisnummering. Betroffende het onderhoud van de ambtswoning van den burgemeester wordt gevraagd, welke her stellingen strikt noodzakelijk worden geacht. Voor de raadsvergaderingen mogen geen gelden meer uit eetrokken worden, voor verteringen. Het salaris van den gemeenteveldwachter dient in overeenstem ming te worden gebracht met een desbetreffend schrijven van den Commissaris dor Koningin. De kosten van vacantiekolonies mogen niet hoo- gcr ziift dan f0.25 dci* dag gedurende de zomer maanden en f 0.50 per dag voor de wintermaanden. Do subsidies voor het Witte Kruis, Wijkverple ging en Ziekenhuisverpleging moeten zoo veel mo gelijk bezuinigd worden, zonder de volksgezondheid in gevaar tc brengen. In het algemeen moet od on derhoudskosten 25 pet. en op aanschaffing van ma terialen 20 pet. worden bezuinigd. Ook op het onderhoud van den kerktoren, van straten en pleinen dient te worden bezuinigd. In verband met den financieelen toestand der ge meente wordt door Ged. Staten gevraagd, hoe men een post van f50.kan ramen voor rente van be legd kasgeld. De onvoorziene uitgaven mogen al leen worden gebruikt in onvoorziene omstandighe den. Bii verhooging van een bepaalde uitgaafpost moet een andere uitgaafpost worden verlaagd: het totaal der uitgaven mag niet hooger worden Voor onvoorziene uitgaven, waarvoor dc raad f945.had geraamd, achten Ged. Staten f 425.— wel genoeg. Gevraagd wordt, waarop het saldo van den ka- pilaaldienst 1933. groot f 11880 zal worden geboekt, daar deze niet op de begrooting 1935 tot. uiting komt. Waar de kosten voor U.L. onderwijs wel zul len worden gebruikt om een boventallige leerkracht te betalen, wordt het door Ged. Staten wcnscheliik geacht, hierover den Minister van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen te vragen. Het onderhoud der straat kan geen verlaging Hi elen, om de veiligheid niet in gevaar te brengen. Ged. Staten nemen als grondslag het iaar 1932. het iaar waarin de kabilcering heeft plaatsgevonden, zoodat geen onderhoud is uitgevoerd. B. en W. stelden voor. Ged. Staten hiermede op de hoogte tc stellen. Aldus besloten. Ten aanzien van de andere wenschen werd beslo ten. hiermede rekening te houden. i Gemeenterekenina 1934. Aangeboden word hierna de gemecntcrekenlng 1934 met die van het Burg. Armbestuur en der licht- bedriiven. Voorloopig kan worden medegedeeld, dat de rekening der gemeente sluit met een voordeelig saldo van pl.m. f 1100. Hier is het uitgesloten be drag inbegrepen, zoodat dit voordeelig saldo moet worden verstaan als het bedrag, dat .niet van het uitgestootcn bedrag gebruikt behoeft te worden. De heeren Dijkhuizen, Groen, en Kramer zullen worden verzocht de rekeningen na te zien. De heer Bakker meende, dat dit nogal meeviel. Voorzitter hoopte, dat dat deze gemeente spoedig van de lijst der noodlijdende gemeenten zou worden afgevoerd. Vervolgens ging men over tot de behandeling der geloofsbrieven. Deze werden nagezien door alle aan wezige raadsleden. Dc heer Bckker rapporteerde, dat alles in orde was bevonden en werden de heeren Jb. Groen Az., C. Kramer, D. van Kleef, D. Bakker, K. Dijkhuizen, P. de Geus en J. du Burck tot den gemeenteraad toe gelaten. Bij de rondvraag vroeg de heer Kroon naar de slik- kersregeling. Voorzitter antwoordde, dat de gelegenheid er was, dat er voor dc tuinders werd gebaggerd volgens de baggerregeling. Spr. hoopte dat er meerdere afne mers kwamen. Daarna neemt Voorzit ter in een hartelijke speech afscheid van de heeren Beklcer, Kroon en Muller, die niet als raadsleden zijn herkozen. Ook deze hoeren bedanken achtereenvolgens. Ook dc heer Du Burck voert nog het woord en spreekt wenschelijkc afscheidswoorden. Hierna sluiting. Een groote gebeurtenis voer Oostenrijk. Hierboven treft men een afbeelding aan van de opening van den nieuwen Alpenwcg over den Gross Glockner, welke dezer dagen met groote plechtigheid geschied is. Meer dan tien jaar lang was het plan van dezen hooggelegen weg overwogen. Tot dusver was de groo te dwarswand van West- naar Oost-Europa ondoor- boord. Thans is deze reusachtige doorbraak gescha pen, waarmee een machtig werk voor het verkeer is verricht, dat tevens een heelen tijd lang velen men- schen werk en brood heeft verschaft. Ook ten aanzien van de binnenlandsche politiek ls hiermee wat de commentaren over het algemeen over het hoofd zien een gewichtige gebeurtenis vol trokken. Het vredesverdrag van St. Germain heeft een soort van Oost-Tirol geschapen, dat van het overige Oostenrijk afgesnoerd was, daar men het alleen met overschrijding van de Italiaanschc grens of via een verafgelegen Oostenrijkschen pas, den Katschbergpas bereiken kon. Dit deel van het land heeft thans een goedgebaande, vlugge en rechtstreeksche verbinding met de rest van het Oostenrijksche bondsland Tirol Bovendien zal thans de groote stroom van vreem delingen, die tot dusver slechts de Westelijke Oosten rijksche Alpenlanden beroei'de en dan naar Zwitser land of Italië omhoog. Oostwaarts geleid kunnen wor den en daarmee in het hart van Oostenrijk kunnen doordringen, zoodat de aanleg van dezen nieuwen Al- penweg niet alleen op technisch en sociaal gebied, maar ook op oeconomisch gebied van groote beteeke- nis is. In Oostenrijk viert men natuurlijk ook in de eerste plaats de moreele kant van de zaak, n.1. het feit, dat liet oeconomisch noodlijdende politiek ver scheurde land door deze grandiose uiting van zijn levenslust, zijn levenskracht en zijn financieele en ESPERANTO. Voor het te Amsterdam gehouden examen Espe ranto diploma A slaagden o.m.: J. de Ruiiter—v. Herwerden te Oudkarspel: S. v. Es, J Heres te Den Helder: P. Rem te Heiloo: J. M. Boulonois te Alk maar: T. Bregman te Schagen (reeds vermeld); J. D. Bockcstcin te Schermerhorn; Ch. Penning. G. Luinge. F. Zeiler te Bergen; A. Svvart te Bects; A. Kaptein te Oudesluis. De nieuwe watertoren in den Belcrum- polder. Een dezer dagen is de nieuwe watertoren in den Bclcrumpoldcr gereed gekomen. Indertijd, in Juni van het vorige jaar, toen de raad voor dezen bouw een crediet van f 101.000 beschikbaar stelde, heerschte nogal verschil van mccning in de betreffende raads vergadering, omdat een minderheid van oordcel was, dat deze toren, die midden in een nieuw stadsge deelte ligt, aanzienlijk eenvoudiger en goedkooper kon worden uitgevoerd. Maandagavond verscheen thans in beide plaatselijke bladen te Breda een ge lijkluidend artikel over den toren, waarin onder meer de volgende zinsnede voorkwam: „Dc aesthotischc vormgeving werd verzorgd door den directeur van openbare werken. Door den luxu- euzen bouw en den aanleg van het omliggende ter rein is het geheel zeker niet in overeenstemming met den nood van dezen tijd." Tal van technische bijzonderheden, die verder in het artikel voorkomen, hebben het vermoeden doen rijzen, dat hier een hoofdambtenaar van de ge meente critiek heeft geoefend op B. en W. en op den directeur van openbare werken. Naar wordt medegedeeld, hebben B. en W. in een en ander aanleiding gevonden, een onderzoek te be velen naar de vraag, of een hoofdambtenaar der gemeente, en zoo ja, welke, zich heeft schuldig ge maakt aan voor een ambtenaar tc achte critiek op de gestes van B. en W. en besluiten van den raad. Een doode en een zwaargewonde. Tusschen een werkloos arbeider en een ingenieur, die beiden in een flatgebouw in de wijk Gogutschutz te Kattowitz in Polen woonden, was een ernstig ge schil ontstaan. De aanleiding van deze ruzie was het hondje van den ingenieur, dat op koude avon den immer de stoep van den werkloozen arbeider verontreinigde. Toen het dier gisteren wederom op die wijze van zijn aanwezigheid had blijk gegeven, ontstond er in de gang van het gebouw 'n hevige woordenwisseling tusschen den ingenieur en zijn buurman. Uit dezen woordenstrijd kwam een ander meer materieel ge vecht voort en dit ontaardde tenslotte in een ernstige schietpartij. De ingenieur trok namelijk zijn revolver en schoot tweemaal op zijn tegenstander, waarbij hij hem in de borst en in den linkerbovenarm raakte. Ondanks zijn zware verwondingen wist dc arbeider den ingenieur dc revolver af tc nemen en op zijn beurt loste hij toen vier schoten op hem, die tot ge volg hadden, dat de ingenieur doodelijk getroffen in eenzakte. De zwaargewonde arbeider is gearresteerd en naar het ziekenhuis overgebracht. De orde op Kreta is geheel hersteld. Tusschen de stakers en de werkgevers is overeenstemming be reikt. De minister van oorlog, Kondylis, heeft, naar Reu ter verneemt, verklaard, dat de staking'geen politieke beteekenis heeft. technische capaciteit heeft blijk gegeven. Men roemt in dit verband ook de verdienste van wijlen dr. Doll- fuss, die het sinds lang gekoesterde plan aan het rollen bracht en zorgde dat dc financieele middelen, die uit den aard der zaak zeer aanzienlijk waren, er kwamen. Van historisch belang is, dat de Grossglockner, deze reus onder de bergen van de Oostenrijksche Alpen, 135 jaar geleden voor het eerst bestegen is door een groep bergbeklimmers onder leiding van pastoor Ho- rasch. Hiermee is de strijd van dc Oost-Tirolers en Ka rinthiërs begonnen om dc ontsluiting voor toerisme en verkeer van dit bergmassief, welke met de ope ning van dezen autoweg over den Grossglockener tot een zegevierend besluit is gebracht. Ten slotte nog enkele getallen. De aanleg heeft vijf jaar geduurd, dc kosten bedroegen 26 milliocn schilling. Dc weg. van het dorn Fusch in Salzburg over Heiligcnblut naar Karinthië. is 42 K.M. lang, de breedte varieert tusschen 6 en 10 M., dc helling bedraagt gemiddeld 12 graden. Er ziin langs den weg zestien Darkeertcrreinen voor autos" aange bracht. De hoogste tunnel bevindt zich od 2506 M. cn is 310 M. lang. Aan den weg hebben 3200 arbei ders gewerkt. Natuurlijk ziin er bii den aanleg van een weg in zoo'n woest bergland wel eens ongeluk ken voorgekomen. Vijftien arbeiders ziin daarbij als slachtoffers gevallen. Ter hunner eere is bii het ..Fuschertörl" op 2428 M. een gedenkteeken ongricht. 'lat tevens gewiid is aan de nagedachtenis van wil len bondskanselier Dollfuss. die tien dagen voor hii vermoord werd. nog een bezoek aan het werk voor dezen weg had gebracht. Boven den ingang van de hierboven genoemde tunnel on 2506 M. hoogte ziin de woorden uitgehouwen, die men aantrof on een munt uit den tiid van Maria Thcrcsia. welke bier gevonden is. n.1. In te Dominc. sneravi. (On u. o heer, heb ik gebouwd). Barometerstand: 774. Temperatuur: 17.5 gr. C. is 62 gr. F. Verwachting: Matige wind uit Noordelijke richting; gedeeltelijk bewolkt, droog weer. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. Breuklijders! Wij leveren U breukbanden, die het U mogelijk maken, ook h.et zwaarste werk zonder hinder uit te voeren. Prijzen vanaf 3.50 Ook alle onderdeden zijn bij ons verkrijgbaar. TERLEP's DROGISTERIJ Apothekers-Assistenten. HOOGZ1JPE E 103. SCHAGEN. Nieuwe onderhandelingen over crisis maatregelen. Men meldt uit Stockholm aan de N. R. Ct.: Na het aanemen van de crisis-graanrcgeling is het Deensche parlement op reces gegaan en uit de om standigheid, dat dc buitengewone zitting dus niet for meel gesloten is, meent men op te mogen maken, dat er binnenkort nieuwe maatregelen ter bestrijding van de crisis in den landbouw te behandelen zullen zijn. Vermoedelijk begint de landbouwcimmissie in 't be gin van de volgende week onderhandelingen over den steun aan dc boterproductie en over regeling van de rente- en schulden-problemen van den landbouw en ofschoon deze onderwerpen grooter moeilijkheden zul len opleveren dan de graanregeling, koestert men in politieke kringen toch goede verwachtingen betref fende het spoedig bereiken van overeenstemming tusschen de vertegenwoordigers der vier groote par tijen. Voor het parlement uiteen ging, heeft Stauning met dc leiders van de fracties der groote partijen ge confereerd over het verlangen van L. S. om met deze partijen te onderhandelen over maatregelen tegen dc gevolgen van de landbouwcrisis. Men verklaarde zich daartoe bereid cn Stauning heeft dit nu aan den voorzitter van L. S. meegedeeld in een brief, waarin hij de adressen van de vier partijen vermeldde. Het is nu aan L. S. tc bepalen waar en wanneer de on derhandelingen plaats zullen hebben. Een gemeen schappelijke conferentie van de vertegenwoordigers der groote partijen met de leiders van L. S. wordt overbodig geacht cn L. S. zal dus met de partijen af zonderlijk onderhandelen. BRAND IN EEN FABRIEK VAN RADIO TOESTELLEN. Een brandweerman omgekomen. Maandagnacht heeft een groote brand de fabriek van radio-toestellen der Gebroeders Chwoles te Wilna grootendeels vernield. Een fabrieksgebouw stortte in en vernielde o.a. het dak van een belendende wo ning. Een brandweerman, die onder het neerstortende puin bedolven werd, kwam om het leven. De schade wordt geschat op meer dan een milliocn zloty. VAN DEN WAGEN GEVALLEN. In zorgwekkenden toestand opgenomen. Doordat 'n touw brak, viel gisteravond te Doesburg de 50-jarige landbouwer B. Wall, die bezig was een wagen met graan te laden, van den wagen en kwam met het hoofd op de steenen terecht. In bewusteloozcn toestand werd hij opgenomen. Een direct ontboden ge neesheer. achtte onmiddellijke overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. In zorgwekkenden toestand is de man per zieken auto naar het Diaconessenhuis te Arnhem vervoerd. DAAD VAN EEN WAAZINNIGE. In het nlaatsie Irlach bii Halfing in Onner-Beie- rcn. heeft een huisbewaarder in een vlaag van waan zin ziin huis in brand gestoken. en daarna zelf moord gepleegd. Onder de nuinhoonen van het huis ontdekte men het geheel verkoolde liik van ziin echtgenoote. De brand nam een tamelijk grooten om vang aan. o.a. werden een groote voorraad hooi en verschillende landbouwwerktuigen mede een nrool der vlammen. Bii het onderzoek bleek, dat de vrouw ree cis vermoord moest ziin geworden, voor de brand uitbrak. STRAATROOVERS OVERVALLEN EEN KIND. IJscoventertje van zijn ontvangsten beroofd. Gisternacht is te Brunssum in de Prins Hendrik laan een roofoverval gepleegd op een jeugdigen ijs- co-venter den 14-jarigen P. De aanvallers waren met z'n tweeën. Een van hen bleef afzijdig, de ander greep den jongen bij de keel cn ontrukte hem zijn portcmonnaie met circa 15 gul den. Hierna gingen de kerels aan den haal. Hun slachtoffer deed aangifte bij de marechaussee. GESLAAGD. Dc heer J. Visser. Hoofd onzer U.L.O.-school. is geslaagd voor acte Eneelsch. SPORTWEDSTRIJDEN VOOR EEN SYMPATHIEK DOEL. Zondag werden op het S.R.C.-terrein wedstrijden gehouden ten bate van het Missiewerk in Brazilië, waar onze vroegere plaatsgenoot. Pater Brugman, dezer dagen heen zal vertrekken. Eerst speelde de korfbalclub T.O.P. tegen Jong Leven van 't Zand en wist met 3—2 te winnen. Ook de voetbalclub S.R.C. wist met 5—1 de meer dere te bliiven van de voetbalclub uit Abbekerk. GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoot, de lieer A. Vlaming, Den Haag, is op Maandag 5 Aug. geslaagd yooc de

Schager Courant | 1935 | | pagina 7