De schim van Moskou Een Ifaliaansch vreemdelingenlegioen 1 Postrekening No. 23330 8 PAGINA'S. DE GELE RIVIER STIJGT NOG STEEDS NOODLANDING VAN FOKKER TOESTEL. Met twaalf jongens aan boord. Militaire auto in een ravijn gestort. De vijflingen hebben reeds een fortuin. HET CONFLICT TUSSCHEN DANTZIG EN POLEN. HENDERSON GEEFT DEN MOED NOG NIET OP. Griezelige vondst in Fransch dorp. Balans van de typhoon op de Philippijnen. Groot aanbod vrijwilligers van andere nationaliteit. Ernstige autobotsing bij Luik. België verliest op één dag drie generaals Nederlandsch smokkelaar te Luik aangehouden. Donderdag 8 Augustus 1935. CHAGER 78ste Jaargang. No. 9781 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. BIJ Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk ln het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vü. P. Trapman Co.t Sctiagen. Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewfjsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Communistische muiterij in Fransche oorlogshavens Het oproerparool van de Komintern Bittere vruch ten van de Fransch-Russische „vriendschap". PARIJS, 7 Aug. Drie uur lang is Frankrijk's oorlogshaven ïn handen geweest van de communistische muiters! Het door de Komintern te Moskou uitgegeven oproerparool heeft in het met de Sowjets bevriende Frankrijk aanleiding ge geven tot politieke uitspattingen,, die de re- geering-Laval niet anders dan met groote zorg kunnen vervullen. De eene slag is op •den anderen gevolgd. In Clermont Ferrand, de hoofdstad van Auvergne en geboorteplaats van Laval, kwam het tot een dramatischen kiezersstrijd, waarbij Laval's naam met smaadredenen werd overladen en die ein digde met een onbedreigde overwinning voor het socialistische eenheidsfront. Tegelijker tijd verklaarde de voorzitter van het Alge- meene Arbeidersverbond, Jouhaux, op een congres dat de fusie van zijn bond met den communistischen bond van vakvereenigingen nog slechts een kwestie van dagen is. Hij dreigde met een algemeene staking, die zich over het geheele land zou uitstrekken, indien de regeering niet afzag van haar dictatoriaal optreden. En nauwelijks was de echo van deze woorden weggestorven, of met één slag braken in de Fransche oorlögshavens Brest, Marseille en Toulon, alsmede in verschillen de andere plaatsen des lands door de commu nisten od touw gezette stakingen en muiterij en uit. Vooral in Brest en Toulon leidden deze onlusten tot ernstige schermutselingen, waarbij officieren met steenen werden geworpen, op stapel staande oorlogs schepen door de arbeiders werden verlaten en de monstraties op den publieken weg werden gehou den, zonder dat de politie drie uur lang bij machte was, hiertegen iets uit te richten. Voor een deel moet zij zelfs met de muiters sympathiseeren! Men be hoeft geen profeet te zijn, om in dit alles het onder ling verband te herkennen van het Fransche com munisme. Op de harde dictatuur van Laval's versobering»- verordeningen is een niet minder harde echo ge volgd Het communisme heft in Frankrijk den kop op Het doet een brutalen green naar de macht i Het is geen toeval dat de onlusten iuist in de MiddellandsChë Zeehaven Toulon tot zulke excessen leidden Hier is de Zuid-Franschman aan het woord Hier heeft ook de Fransche neger, dien men er als arbeider gebruikt, een woordie mee te spreken Geen wonder, dat de ongeregeldheden ook een anti-fas cistisch karakter droegen Een neger bliift. een ne ger. en het Abessynisohe conflict is een prachtig voorwendsel voor de communistische raddraaiers om niet alleen de menig:® o& te hitsen tegen de oorlog» politiek van Italië, maar ook tegen de „klassen- regeering der bourgeoisie" in het algemeen. De oude leuzen van het. Bolsjewisme doen in Frankrijk weer opgeld En, zooals het altijd gaat: de extremistische elementen sleepen de besluiteloozen mee De woorden „staking" en „muiterij" zooeven nog woorden zonder eenige beteekenis waarop de me nigte nauwelijks acht sloeg, zijn plotseling omge zet in bloedige werkelijkheid De regeering bliift geen andere weg open. dan het bijeenroepen van een spoedvergadering van prefecten, waarop men zal beraadslagen over het met alle machtsmiddelen van den Staat optreden tegen de onruststokers Toulon heeft tijdens de Fransche Revolutie een ontzettend schrikbewind gekend: en het heeft iaren geduurd, voordat het zich van de gruwelen had hersteld Doch haar bloedig verleden schijnt de stad niet ontrouw te willen worden, getuigen de voor vallen van de laatste dagen Zii heeft een nieuwe zwarte bladzijde aan haar annalen toegevoegd, on heilspellend voor de stad. doch onder omstandigheden ook voor het gansche land Wederom tal van menschen verdronken. Reuter seint uit Sjanghai: Tengevolge van den zwaren regenval der laatste dagen in de provincie Sjansi zijn vier voorstellen van de provinciale hoofdstad Taiyan overstroomd. In twee der voorsteden zijn alle inwoners verdronken. In verband met het voor Taiyuan dreigende ge vaar, helpen politic en troepen mede aan het verster ken der dijken. Door het stijgen van den waterstand van den be nedenloop der Gele Rivier met vijf meter, hebben tal rijke nieuwe dijkdoorbraken en een uitbreiding van de overstroomingen in Honan, Hoepei en Sjantoeng plaats gehad. Ook daarbij zijn groote verliezen aan menschenlevens en eigendommen te betreuren. In Zuid-Höepei zijn zeventien dorpen verwoest en 2.000 families dakloos. Het hooge water van de Gele Rivier heeft In Zuid- Sjantoeng den pas gebouwden 80 KM. langen dijk bereikt, die het laatste bolwerk voor de bescherming van Noord-Kiangsi vormt. De machine op een weiland tussohen Schiphol en Amstelveen neergezet. Geen ongelukken. Gistermiddag ongeveer om vier uur heeft een twee- motorige F VIII, de P.H.-A.E.H. op een weiland nabij den weg AalsmeerHoofddorp, op 5 KM. afstand van het vliegveld Schiphol, een noodlanding gemaakt. Het toestel werd niet het minst beschadigd. In de machine zaten 12 jongens, aan wie door een fabriek hier te lande een kostelooze rondvlucht was aangeboden. De jeugdige passagiers zijn met een autobus afge haald en naar het vliegveld teruggebracht, waar zij in een ander toestel zijn gestapt om opnieuw op te stijgen. De aanleiding tot de landing was een plotselinge opgetreden stoornis van den linkermotor. De vlieger, de heer Francken, achtte het raadzaam de machine dadelijk aan den grond te zetten. Terugkeeren naar Schiphol achtte hij ongewenscht, omdat hij dan op één motor zou hebben moeten draaien, een manoeu vre waaraan te veel risico is verbonden. Onmiddellijk na de landing is personeel van den technischen dienst naar het toestel vertrokken, ten einde het ter plaatse te repareeren. De benzinetanks waren nagenoeg leeg. De bestuurder had zijn peilglazen niet nagezien. Nader meldt het A. N. P.t Het is gebleken, dat de benzinetanks nagenoeg leeg waren, zoodat de bestuurder heeft nagelaten zijn peilglazen te raadplegen, in de meening dat er nog voldoende benzine in de tanks was. Nadat de benzine tanks weer waren gevuld is het toestel naar Schiphol terug kunnen keeren. Zes soldaten ernstig gewond. Tijdens Belgische legermanoeuvres, welke In de provincie Luxemburg worden gehouden, is een mili taire vrachtauto, waarop een onderofficier en acht soldaten hadden plaatsgenomen, gistermiddag op den weg van Bastogne naar Laroche door tot nu toe on bekende oorzaak in een 15 M. diep ravijn gestort. Zes der inzittenden, die zeer zwaar gewond waren, wer den naar het militaire ziekenhuis te Namen over gebracht; men vreest voor het leven van drie hun ner. De drie anderen waren er minder ernstig aan toe. Zij werden naar de kazerne te Bastogne overge bracht. Dr. Dafoe, de dokter, die belast is met de verzor ging: van de viifling der familie Dionne. heeft ver klaard, dat de meisjes thans voldoende geld hebben om te leven en zelfs om er od over te houden. Be halve de gelden, die tot nu toe od den naam der familie zijn vastgezet en reeds een interest afwerpen van 1000 dollar Der maand, zullen zii later boven dien beschikken over bedragen, welke zii zullen ontvangen in verband mèt gesloten contracten met filmmaatschaDDiien en andere inkomsten van dezen aard.. NAAR EEN OPLOSSING. Van welingelichte Dantzigsche zijde wordt ver klaard, dat ten aanzien van het conflict tusschen Polen en Dantzig een ontspanning is ingetreden, waardoor de mogelijkheid van opheldering van den toestand is ontstaan. Er zou wederzij dsch contact tot het hervatten der onderhandelingen verwacht kunnen worden, waarbij men wederzijdsch van het standpunt zal uitgaan, dat de in de laatste week ge troffen maatregelen vervangen dienen te worden door een volledige oplossing van het geheele probleem op eerlijken grondslag. Hij heelt besloten, het presidium der ont wapeningsconferentie in September bij een te roepen. Genève: De president van de ontwapenings conferentie, Henderson, heeft den leden van het pre sidium medegedeeld, dat hij met het oog op de ge beurtenissen, welke sedert de laatste zitting hebben plaats gehad, besloten heeft, het bureau tijdens de eerstvolgende bijeenkomst van den volkenbondsraad bijeen te roepen, opdat het een algemeene bespreking van den tegenwoordigen toestand kan houden en een beslissing omtrent de toekomstige taak van de con ferentie kan nemen. In de kringen van het volkenbondssecretariaat ver luidt hieromtrent, dat men als datum den 13 Septem ber op het oog heeft. Om welke bijzondere redenen de bijeenroeping op dit moment is geschied, en welke doeleinden Hender son, die wellicht in direct overleg met de Engelsche regeering handelt, nastreeft, is op 'het oogenblik niet bekend. Drie paketten met stukken van een men- schelijk lichaam. Te Trayes bij Nice hebben drie werklieden van den telefoondienst een griezelige vondst gedaan. Zij vonden drie paketten met stukken van een mensche- lijk lichaam: beenen, armen, een schedel. De schedel was gewikkeld in het nummer van de Eclaireur de Nice van 21 November 1934. Meer dan honderd dooden. Volgens bericht uit Manilla waar thans, na herstel van de verbroken verbindingen met het binnenland, de verschillende mededeelingen over den omvang van de ramp, veroorzaakt door den wervelstorm van eenige dagen geleden, binnengekomen zijn, wordt 't aantal dooden en vermisten in de drie provincies, die in het bijzonder zwaar getroffen zijn, geschat op 126 In de omgeving van Dagupan in de provincie Pan- gasinan alleen al zijn 110 menschen omgekomen. De materieele schade bedraagt meer dan anderhalf mil- lioen dollar. Naar verluidt overweegt men te Rome het instellen van een vreemdelingenlegioen, ter versterking van de troepen in Abessynië. Het schijnt, dat men zeer vele aanbiedingen van vrijwilligers van andere nationaliteit, waaronder Hongaren, Grieken en Engelschen heeft gekregen, die in een eventueelen oorlog tegen Abessynië gaarne aan Italiaansche zij de zouden meestrijden. Men acht het ongewenscht om deze perso nen onder te brengen in de .Italiaansche le gercorpsen, wat dan ook de reden is, dat men het instellen van een vreemdelingenlegioen is gaan overwegen. Tot dusverre hebben de verschillende vrijwilligers op hun aanbieding echter nog geen antwoord verkregen. Wel verwacht men, dat zij spoedig een toe stemmend antwoord zullen krijgen. Abessynië mobiliseert. Een slecht toe gerust leger. Uit Addis Abeba meldt Reuter, dat de mobilisatie der Abessijnsche troepen voortgang heeft, doch dat de hevige regens de beweging van de troepen zeer moeilijk maakt. De Abessijnen weten zelf niet hoe veel man zij in het veld kunnen brengen, doch het waarschijnlijkste aantal is 750.000. Deze bezitten ge weren noch munitie en slechts de helft heeft eenig begrip van de Europeesche lcgerorganisatie. 3000 gasmaskers in Duitschland gemaakt, zouden in de hoofdstad zijn aangekomen en een zending van nog 20.000 gasmaskers zou zich uit Duitschland on derweg bevinden. Geen ziekte onder de Italiaansche solda ten in Afrika Uit Rome wordt aan de „Journal" gemeld, dat Lesona. de Italiaansche minister van koloniën, de berichten aangaande ziekte onder Italiaansche troe pen en arbeiders in Afrika tegenspreekt Hii roemde de activiteit der Italianen in Ent"-- en verklaarde, dat men daar in de laatste zes maanden meer had gedaan dan in de afgeloopen 50 iaren Hii verklaar de voorts, dat Italië zich zou richten naar de ver plichtingen van het verdrag van Londen van 1906. waarbij het zich verbond, in geen geval de water voorziening van den Niil te zullen beinvloeden Italië heeft non steeds aebrek aan trans portschepen De Nord-deutsche Llovd meldt, dat onderhanden lingen gaande zijn met een Italiaansche scheep vaart Maatschappij inzake den verkoop van de Siër ra Vcntana en Werra. schepen van resp 11,392 en 9.746 ton, welke beide in 1923 zijn gebouwd en thans te Bresmerhafen opgelegd ziin Italië heeft, zooals hekend. ook schepen gekocht in Groot-Brittannië en de Vereen Staten, zulks in verband met het feit. dat een gedeelte der Itali aansche vloot thans dienst zal doen voor militaire transporten naar OostAfrika Oorloqshaven in Italië De mobilisatie van de infanteriedivise „Cosseria" heeft in San Remo groot enthousiasme gewekt. De bevolking vormde optochten in de straten en begaf zich naar het monument van de in den oorlog ge vallen militairen De secretaris van de fascistische federatie en de president van de oud-striidersver- eeniging hielden toespraken Om een paard een kies te trekken Is niet gemakko* lijk, zooals bovenstaande foto laat zien. Autobus na botsing in een sloot terecht gekomen. I Luik: In een gevaarlijke bocht hij Werbomont, een plaatsje in de buurt van Luik is een autobus, waarin zich een dertigtal personen bevond, met een personen-auto, waarin vier menschen gezeten waren, in botsing gekomen. Door de schok vloog de autobus naar den kant van den weg, waar hij tegen een boom terecht kwam, die volkomen afbrak. Tenslotte kwam de bus in een sloot terecht. Slechts één persoon werd ernstig verwond, de andere inzit tenden kregen slechts schaaf- en snij wond en. Ernsti ger er aan toe waren de inzittenden van den perscw nenwagen. In zorgwekkenden toestand zijn deze naar het ziekenhuis te Luik vervoerd. Die zich verdienstelijk maakten tijdens den wereldoorlog. Gister zijn te Brussel overleden drie Belgische ge neraals, welke zich tijdens den wereldoorlog zeer verdienstelijk hebben gemaakt. Luitenant-generaal Dr. de Rache, een zeer populaire figuur, die zich aan het hoofd van den generalen dienst ten zeerste onderscheiden heeft; luitenant generaal Scheere, de laatste der divisie-generaals van den Slag aan den Yser, welke vooral uitblonk te Dixmuyde en luite nant generaal Burguet. Deze laatste heeft o.m. in 1915 de z.g. „Boyau de la. morte (doodengang) laten graven, de meest gevrees de plaats van België, die nu als historisch monument is bewaard gebleven. Na den wapenstilstand werd luit. gen. Burguet tot bevelhebber bevorderd van 't Belgische bezettingsleger in Duitschland. Hij weet na een sensationeele achter- volninq te ontvluchten In d Rue de Guillaumins te Luik werd de Neder landsche smokkelaar Klipper, die in België tot. twee maal zes maanden gevangenisstraf was veroordeeld, door de rechercheurs Henri en Houben Gearres teerd. welke hem naar het politiebureau wilden overbrengen. Onderweg wist Kipper zich echter los te rukken, en in een auto van een medeplichtige te springen, die daarna met vol gas weg reed. Inspec^ leur Houben kon zich nog iuist aan den wagen vastklampen, doch was later gedwongen los te la ten. daar hii op hoofd en handen een regen van sla gen ontving. Het gelukte niet den smokkelaar te achterhal en TWEE KINDEREN BIJ BRAND OM HET LEVEN GEKOMEN. Tijdens zijn afwezigheid brak brand uit in de wo ning van den 37-jarigen wegenarbeider Joseph Col- lard, een vader van 5 kinderen te Villers Deux Egli- ses in de Belgische provincie Namen. Het huis brandde geheel uit en stortte in. Toen de vader arriveerde ontdekte hij tot zijn ontsteltenis in de nog rookende puinhoopen de verkoolde lijken van twee zijner kinderen, een 9-jarige en een 7-jarige jon gen, die waarschijnlijk bij het uitbreken van 'den brand naar den zolder zijn gevlucht en daar zijn omgekomen. MOORDENAAR GEFUSILLEERD. Gistermorgen hii het aanbreken van den dag Is te Turiin. Italië de moordenaar Longo Vittorio. die door het Assizenhof aldaar wegens moord onder buitengewone omstandigheden was ter dood veroor deeld. door een vuurpeleton van de divisie speciale politie gefusilleerd. MOTORFIETS TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Gisteravond half zeven is de heer V. od den Soes- terbergschen straatweg bii Soest in volle vaart met ziin motorfiets tegen een boom gereden. V. was od slag dood. Beiden waren militairen, béhoorende tot de militaire luchtvaartafdeeling te Soesterberg. Het liik van V. is naar Utrecht vervoerd. De duorijder bleef ongedeerd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1