Branden in de Schoorlsche KERMIS VRIJ BAL De koning van Engeland en de anecdote. N.V. ATBONTA Hulp in de huishouding maaien van alle snnrten Graan Vacanftie Uitstapjes G. Warnaar. Marktberichten. Advertentiën. 8 8 VOLKSSPELEN A. HOMAN, VERZORGING VERLOTING Tegen de naaktloopers. Een geheimzinnige geschiedenis. R03INS0NS OP DEN KRAKATAU. Onheilspellende rookwolken boven de duintoppen te Catrijp. Dinsdag en ook gister liet het zich onheilspellend aanzien in de jonge dennenaanplant van onze dui nen. Dinsdagmiddag is er, zooals we reeds meldden, cir ca 1 Hectare afgebrand, achter het ltlimduin te Schoorl,. terwijl gistermorgen te Catrijp zich weder onheilspellende rookwolken boven de duintoppen verhieven. Beide keeren is met vereende krachten ge lukkig de brand weder gebluscht, waarbij burgers en personeel van het Staatsboschbeheer zich zeer ver dienstelijk hebben gemaakt. Doch beide keeren had den de gevolgen veel ernstiger kunnen zijn, daar alles kolossaal droog is en voor duinbranden in de Ibeste conditie is. Toch zijn hierdoor een tweetal Hectoren jonge dennenaanplant verwoest. De Sohoorlaars zijn er natuurlijk als de kippen bij om te helpen zooveel in hun bereik is, doch er zijn ook anderen. Zoo stonden er gisteren kijkers (geen Schoorlaars gelukkig) met pijp of sigaar in den brand, op punten, waar rooken beslist verboden is. Aan dezulken heeft ons Staatsboschbeheer al zeer elechte klanten. Zeker wordt 't noodig tijd, dat de boschbrandweer, waarover in den Schoorlschen Gemeenteraad is ge sproken, zeer spoedig tot stand komt. Naar we ver nemen, wordt er wel over geconfereerd, doch er wordt hier op afdoende daadzaken zeer ernstig gewacht. De uitgestrekte dennenbosschen kunnen niet te lang meer wachten op doelmatige en afdoende bescher mingsmaatregelen. W1ERINGERMEER Hooischelf verbrand. Hedenmorgen in de vroegte sloeg de brand uit in een Lucernehooiklamp, staande aan de Oostermid- demneerweg, bij het bedrijf beheerdd oor den be drijfsleider G. Boer, eigendom van de Laiidb. Cult. Mij. „De Wieringermeer". De brand in de pl.m. 50.000 KG. grootc schelf is ontstaan door hooibroei. Terwijl wij dit schrijven, woedt de brand nog fel Daar het vuur rondom de klamp is verspreid, mag worden aangenomen dat v de geheele klamp niets zal kunnen worden gered. Brandgevaarlijke en belendende perceelen waren niet in de onmiddellijke nabijheid. ZURE BURGERBRUG. Gisteren hebben de Ouden van Dagen van Bur- gerbrug en Petten een reisie per auto's gemaakt, 's Morgens om half negen vertrok een fille auto's met een 50-tal oudies via AlkmaarIJmuiden naar Am sterdam. waar de inwendige mensch heerlijk ver sterkt werk bij Heek en daarna tevens 'n bezoek werd gebracht aan Tuschinscki. Des avonds om half tien arriveerde 't gezelschap goed en wel 't Is een amusante dag geweest Eens in 't iaar zoo'n gezamenlijk gezellig reisie te maken, verschillende plaatsen te bezoeken en door te rijden en gezellig met elkaar samen te ziin. is werkelijk een onvergetelijke dag voor de oudies. Bij hun thuiskomst werden ze in café Langediik nog eens hartelijk onthaald en verwelkomd door vele belangstellenden en als de kroon op 't werk door de Mandolineclub van Burgerbrug. Zoo is nog een aangenaam uurtje doorgebracht Ons rest nog woorden van dank te uiten aan de ingezetenen, chauffeurs, eigenaars van auto's bege leidsters en in 't bijzonder aan Zuster Kuilman, .voor hunne bewezen diensten, om dezen dag mo gelijk te maken. BURGERVLOTBRUG. Een buitenkansje. Heden viel de loterijclub „Had je hem maar" het geluk te beurt de 20.000 te winnen op een tiende lot. Het lot was betrokken van den debitant C. Kok. Voorwaar een mooi buitenkansje. WIER1NGEN BELGISCH ZWIJNTJESJAGER GEVAT. In den nacht van Zondag op Maandag is uit een schuur van den heer Joldersma aan den Gesterweg diens rijwiel en eenige hem toebehoorende kleeding- stukken ontvreemd, hetgeen de heer J. ontdekte toen hij Maandagochtend op zijn rijwiel naar het werk zou gaan. Aangifte van den diefstal werd gedaan bij de Rijksveldwacht alhier, welke in samenwerking met de Rijks- en Gemeentepolitie te Anna Paulowna er gisteren in geslaagd is den dief te arresteeren. Spe ciaal de speurzin van den Gemeenteveldwachter Teu telink te Anna Paulowna, drager van vele ordeteeke- nen (o.a. de Militaire Willemsorde) heeft zeer tot het succes bijgedragen. Arbeiders in de werkverschaf fing in den Wieringermeerpolder en kennissen van J. meenden plotseling iemand te zien met den panta lon en sokken van J. aan, welke kleedingstukkep blijkbaar in den polder een ruime bekendheid genis ten. Nadat de Rijksveldwacht hiervan in kennis was gesteld, werd een verzoek tot aanhouding aan de om liggende gemeenten gedaan, waarbij het signalement van den pantalon werd verspreid. Veldwachter Teu telink ontdekte op den Stoomweg den pantalon met iemand er in die aan het schilderen was. Het bleek de gezochte te zijn, n.1. een recidivist. Belg van na tionaliteit in den persoon van den 34-jarigen J. v. W., zwerver, zonder vaste verblijfplaats. De man is door de politie van Anna Paulowna Woensdag naar Hippolytushoef gebracht, waar hij een nacht zal worden opgesloten om Donderdagochtend naar het Huis van Bewaring te Alkmaar te worden overge bracht. De politie heeft met deze arrestatie een goe den vangst gedaan. Dat de eigenaar van fiets en kleedingstukken in zijn schik was met de aanhou ding, welke tot teruggave van het gestolene leidde, laat zich denken. \tsoo azNO J.m SCHAGEN. 8 Augustus 1935. 16 Paarden f 150-350. 6 veulens f 0.70100. 7 gel- dekoeien. magere f 80120. 65 idem vette f 135185, 6 kalfkoeicn f 110—150, 12 graskalveren f15—22, 64 nuchtere kalveren f 412. 40 magere schapen f 10 13, 162 idem vette f12—16. 72 lammeren f4—8. 12 magere varkens f 1823. 35 idem vette per Kg. 38 40 ct.. lil biggen f 11—16. 18 konijnen f0.25—1.50. 47 kippen 3050 ct.. haantjes 1550 ct. EIERVEILING SCHAGEN, 8 Aug. 68 part. 60.000 kipeieren, 2 part. 200 eendeieren. Prij zen kipeieren f 2.953.05, kleine f 2.15, eendeieren f 1.90—2. De veiling duurt voort. Zie voor volledig bericht het no. van a.s. Zaterdag. AMSTERDAM. 7 Augustus 1935. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 3 wa gons geslachte runderen uit Denemarken: 283 vette kalveren: le kw. 4317 ct.. enkele hooger: 2e kw. 36—42 ct.. 3e kw. 30—34 ct per Kg. levend gewicht: 5S nuchtere kalveren f47.50 per stuk: 167 var kens: vleesch varkens, wegende van 90110 Kg. 47 48 ct., zware varkens 46—47 ct. vette varkens 46—47 ct. per Kg. slaclitgewicht Overzicht: Vette kalveren, flinke aanvoer, een vet kalf eerste kwaliteit duur. later zakkende prijzen met slechten afloop. Varkens kleine aanvoer, sle pende handel, prijzen iets lager dan Maandag. WINKEL. 7 Augustus 1935. Appelen f 3—9. peren f 1.50—7, pruimen f 7—8. aal bessen f4—10. kruisbessen f 1.50—4. frambozen f31 —33, tomaten f4—6. slaboonen f34. snijboonen fö —7. kool f 1—1.70. aardappelen f 1.60—2.20. alles per lOOpond: perziken f4—6. komkommers f 1.50—2.50, per 100 stuks. MEDEMBLIK, 7 Aug. Schotsche muizen f 1.20—1.25, kleine muizen f 0.90 —0.95, grove f 1, Borgers f 1.10—1.35, per 50 Kg., sla boonen f 0.700.75 per 15 pond. WARMENHUIZEN, 7 Aug. Aangevoerd: 17700 Kg. aardappelen: Schotsche mui zen f 2.70—3.50, grove f 2.10—2.50, driel. f 2.30, eigenh. f 2.20—3.30, id. grove f 1.50—1.80, id. driel. f 1.30—1.60, gele nep f 2.50, zilvernep f 3.60—3.70, id. drielingen f 1.50—1.70, id. uien f 0.60, 250 Kg. slaboonen f 6—6.50. Koning George V is als Enge- Iands heerscher nog meer dan de meeste andere monarchen aan een strenge hofetikette gebonden, die elk zijner schreden en ieder zijner handelingen nauwkeurig regelt. De koning zelf let dan ook nauwkeurig op, dat de verschillende vormen in acht worden genomen, maar hij weet toch ook wel uitzonderingen te maken, in 't bijzonder wanneer het er om gaat bij bevriende natiën of dezelver vertegenwoordigers, door een spontane afwijking van den vorm, sympathie op te wek ken. Toen gedurende den wereldoor log een Amerikaansch marine-es kader naar de Engelsche wateren werd gezonden om de Britsche oor logsvloot te versterken, bezichtig de de koning het vlaggeschip van admiraal Rodman, bij meer dan een gelegenheid. „Admiraal", zei de koning, toen het zoover gekomen was om de ko lenbunker van het schip te bezich tigen, „uw schip is zoo helder en 6choon als een eetkamer, zelfs op de stookplaats!" De admiraal was natuurlijk ge vleid en na een korte aarzeling zei hij: „Zou Uwe Majesteit zich willen verwaardigen eenige schop pen met kolen op het vuur te wer pen?" Het voorstel was alles behal ve in overeenstemming met de eti- kette. Maar de koning, die terstond begreep, hoezeer zulk een gebaar hem bij het Amerikaansche volk populair zou kunnen maken, gaf lachend zijn toestemming, nam een der hem aangeboden kolen schoppen en wierp met een prach- tjgen zwaai een hoeveelheid brand stof op het vuur. HOOGERHUIS EN LAGERHUIS. Somtijds maakt een zoo terug houdend man als koning George een grap, zoo wordt van hem een bonmot verteld, die een groote ma te van inzicht in de parlementaire verhoudingen van zijn land ver raadt en die niet zonder scherpte jegens de hoogedele lords der peerskamer is. Een minister werd door den ko ning ontvangen, en George V be nutte de gelegenheid, hem met een slagvaardig antwoord te feli- citeeren, waarmee de minister kort te voren een afgevaardigde van het Lagerhuis getroefd had. „Maar, ging de koning lachend voort, „ik vrees dat u den man niet zoo spoedig tot zwijgen zult brengen, tenzij u hem een zetel in het Tïoogerhuis verschaft. DE SPORTGROOTE. De hooge functionaris eener sporL- vereeniging maakte bij een audi ëntie op den koning den indruk van geringe intelligentie. „Kunt u mij verklaren, hoe de man aan zijn hoogen post gekomen is? vroeg George V, toen zijn bezoe ker zich teruggetrokken had. Eigenlijk niet, Sire", antwoordde een der heeren van 's konings gevolg, „maar ik meen te mogen gelooVen, dat hij bij een of ande ren tak van sport naam heeft ge maakt." „Zeker bij 't knikkeren", meen de dc koning. DE ZON EN DE PHOTOGRAAF. Nu en dan maakt de koning zich ook over zijn eigen positie vroo- lijk', vooral wanneer deze, tenge volge van ouderwetsche vormen, overdreven hoog aangeslagen wordt. Bij een bezoek van den ko ning aan de vloot verscheen ook een fotograaf aan boord van het vlaggeschip en werkte naarstig tot het invallen der duisternis. Terwijl de koning in een gesprek met den admiraal gewikkeld was, trad de officier naderbij met een voorschriftmatige mededeeling: ..Zonsondergang, Majesteit!" ..Tijd voor zonsondergang", meld de de admiraal,, eveneens volgens zijn instructie, aan den koning. De ze had moeten antwoorden: „Het is goed". Maar in nlaats daarvan zei de koning: „De zon moet wachten" en wees op den fotograaf, die og altijd niet met zijn werk eereed gekomen was. „Bij de ma rine onder mijn bevel is alles mogelijk!" Heden overleed in het Huis voor Ouden van Dagen te Winkel, onze Neef Cornelis Timmerman, in den ouderdom van 62 jaar. Familie BRUGMAN. Lutjewinkel, g ,935 Winkel, Heden overleed, na een lang durig doch geduldig lijden, in het „Stadsziekenhuis" te Hoorn, onze lieve Vader, Behuwd- en Grootvader Hendrik Bijhouwer, in den ouderdom van 69 jaar. Mede namens Broeders en Familie, F. BEUDEKER. A. f. C. BEUDEKER- Bijhouwer. Heiloo, 6 Augustus 1935. Rijwielpad 39. IN PLAATS VAN KAARTEN. Ondertrou w d: R. J. BLAAUBOER en H. BERGSMA Wieringen, 8 Augustus 1935. QOCXJOiOCXJODOiOOiOCK) 0 Den lOen Augustus a.s. hopen q onze geliefde Ouders E. v. d. Molen g L v d Molen-Boezerooij Q hunne 25-jarige Echtvereeni- Q Q ging te herdenken. q 8 Hun liefhebbende Kinderen Q en Kleinkind. 0 Wieringerwaard, Aug. 1935. (XJCXJOOOiOaOOiOOjOOiO Voor de vele blijken van belang stelling ondervonden bij ons 40-jarig Huwelijksfeest, betuigen wij mede na mens onze kinderen, onzen welge- meenden dank. I. DEUTEKOM. N. DEUTEKOM-Schenk. Oudkarspel, Aug. 1935. Zondag 11 Augustus naar Camperduin, Schoorl en Bergen, 1 uur n.m. van de Garage, 8 uur uit Bergen, f 0.75 p .p. Maandag 12 Augustus naar Artis Amsterdam, 7 uur van de Garage, 7 uur v. Amsterdam, f 1.25 p.p. Dinsdag 13 Augustus Gooitocht, 7 uur van de Garage, Hilversum, Utrecht, Zeist, Doorn, Amers- foort, f 2.25 p. p. Woensdag 14 Augustus naar Arnhem en Nijmegen bezoek aan Berg en Dal, 7 uur v. d. Garage f 2.50 p. p. 22 Augustus naar Brussel. S.v.p. vroegtijdige opgave. Inlichtingen Spoorbuurt 16, Tel. 82 en Garage Moor»- man, Den Helder, Tel. 470. Dir. NAASTEPAD. aan de Langereis op II en 12 Augustus Maandags s'avonds Voetbaldansen Zondag 11 Augustus St. Maartensvloibrug'. Aangeboden voor Ouden van Dagen of hulpbe hoevenden, op billijke condities, bij nette burgermenschen. Fr. brieven letter A K, Hulpkantoor Oudkarspel. biedt zich aan, 17 jaar, diploma Huish.- en Industrieschool. Brieven onder letter D N, bureau van dit blad. Anna Paulowna. ten bate v. Rijtoer v. Ouden van Dagep op Zaterdag 10 Aug. in zaal w. HOSSEN. Ondergeteekende beveelt zich be leefd aan voor het Overal te ontbieden. - G. A. v. TEU»- LINGEN, Grasweg no. 3, A. Paulowna Schager Roosjes. Gevraagd: 2 ZICHTERS bij E. v. d. HORST, Veerweg, Anna Paulowna. TE KOOP. 2 afgekalfde schotten T.B.C.-vrij bij P. PLUISTER, Rijks weg 105, julianadorp. Te koop gevraagd: Een gebruikte of nieuwe houten WORTELENGIETER door G. VERGAAIJ, Breezand N.H. Te koop: een best Slachtpaard bij C. SCHENK, Kreil, Wieringer waard. BROEK OP LANGENDIJK. 8 Augustus 1935. Schotsche muizen 1.90—3.40. rooten 2.50—2.90. eigen heimers 1.90—3.10. bl. dito 2.30—2.90. drielingen 1.90 —2.10. uien 3.30—3.70. driel. 1.60—2.30. eele neD 2.30 —2.90, zilveruien 60—70 ct., driel 1.90—2,10. zilvernep 3.204.20, peen 2.102.20, SDrcieboonen 4.407.20, bieten 2.20—2.70, roode kool 1—2.10, gele kool 2.10— 3. witte kool 1.60—1,70. bloemkool 16.60—16.90. 2e soort 4.905.50. NOORDSCHARWOUDE 8 Augustus 1935. Schotsche muizen 1.96—3.80. grooten 2—2.60. R. Duken 1.80. eigenh. 2.56—3. bl. dito 2.36—2.80. driel. 0.801.70. uien 3.304.10. driel. 1.90—2.40 gele ne>D 2.30—2.60 zilveruien 0.801,20. driel. 1.90—2.10: zil vernep 3.34.70. spercieboonen 5.50—7.50. snijboonen 3—7. kroten 2.60. roode kool 1.70. gele kool 2—2.90, Witte kool 1.76—2. Hun kleeren verbrand. In verschillende deelen van Spanje, zoo meldt Reuter uit Madrid, worden krachtige maatregelen getroffen om het naaktloopen tegen te gaan, dat bij de Spaansche bevolking over het algemeen strenge afkeuring vindt. Nabij Barcelona toonde een groep dorpsbewoners hun misnoegen aan nudisten, die in het dorp hun kamp hadden opgeslagen, door de kleedruimte der nudisten in brand te steken. Al hun kleeren werden een prooi der vlammen. Aan de kust van Andaluzië hebben verontwaardig de dorpelingen een stier losgelaten onder een ge mengd gezelschap vacantiegangers, die geheel ont kleed gymnastiekoefeningen deden. Ook hier geraak ten de nudisten hun kleeding kwijt, daar zij hals over kop een goed heenkomen moesten zoeken. Later wer den zij door den dorpsveldwachter gearresteerd, die hen, na hen van lakens te hebben voorzien om zich te bedekken, naar den burgemeester bracht. Op het kerkhof in een Hongaarsch dorp. Dame in het zwart komt iederen nacht op het graf van Kazincky weenen. De bewoners van het Hongaarsche plaatsje Szepha- lon sidderen. Al bijna een eeuw rust op het kleine kerkhof van dit plaatsje het stoffelijk overschot van den Hongaarschen dichter Franz Kazincky, een be langrijke figuur uit de herleving van de Hongaarsche litteratuur in het begin van de vorige eeuw. Eenige weken geleden bemerkten de bewoners van het plaatsje, dat iederen nacht op denzelfden tijd een in het zwart gekleede dame zich naar het kerkhof begaf. Toen op een goeden nacht nieuwsgierigen haar volgden, bemerkten zij dat de dame op het graf van Kazincky in geween uitbrak, daarbij allerlei jammer klachten slakend. Na eenigen tijd verdween zij, iedereen die haar wilcle naderen met een vreeselijken gil verschrikkend. De bewoners van Szephalon raakten overspannen. Toen is de pastoor van het plaatsje naar het kerk hof gegaan en hij heeft het graf van den dichter met wijwater besprenkeld. Doch niettemin werden de men- schen ziek. Men sidderde. Men had angst. Men heeft de veronderstelling gemaakt, dat de demonische jam merklachten niets anders waren dan het reciteeren van. verzen van den armen dichter. Doch zeker weet men het niet. De geheimzinnige dame blijft komen. En de bewoners blijven bevreesd. Men volgt in Hon garije met eenige spanning de ontknooping van deze literaire spookgeschiedenis. UIT ONZE OOST. Weer eenige aangespoeld. 2Va maand op Krakatau. Er moeten er nog 7 ziin. Redding onderweg. In aansluiting op de vorige berichten omtrent dc op het eiland Krakatau aangespoelde prauwvaarders, waarvan 3 personen reeds op Telok—Betong bij het bestuur zijn aangebracht, meldt de correspondent uit TelokBetong van Aneta het volgende aan de IndU sche bladen. Op het eiland Taboean nabij Tjilegon is 12 Juli j.L weder een vlot aangespoeld, waarop 3 prauwvaarders van een prauw, die in de straat Soenda bij Toenkkoe- Tiga indertijd verongelukt is. Deze drie menschen. hebben ongeveer 2Y2 maand op den Krakatau geleefd. Angstig geworden door dc erupties van den vul kaan zijn zij met een uit bamboe vervaardigd vlot weggevlucht. Bij het bestuur deden zij ongeveer het zelfde verhaal als hun vorige lotgenooten. Zondag werd weer een vlot, dus het 2de van deze maand, aangespoeld op het eiland Legoendi, waarop zich 4 personen bevonden, waaronder 1 vrouw, allen afkomstig van dezelfde verongelukte vrachtprauw. Deze menschen deden een verhaal, waardoor men thans iets naders te weten is gekomen van de ande re prauwvaarders, die nog op den Krakatau moeten zijn. Nadat de omgekantelde prauw, waaraan zij zicli vastklampten, door de hevige branding in de nabij heid van den Krakatau uit elkaar was geslagen, kwamen zij terecht op den kleinen Krakatau (eiland Sertong) Daar bleven zij een dag en nacht. Omdat daar geen voedsel te vinden was, gingen zij over naar den grooten Krakatau, waarzij als hun lotge nooten ongeveer 2*4 maand zijn gebleven. Door dei uitbarsting van den vulkaan verlieten zij met eeiï vlot het eiland en kwamen terecht op het eiland Legoendi. Volgens verklaring van deze menschen moeten momenteel nog 7 personen achtergebleven! zijn. Zij bevestigden ook het eerste bericht, dat 3 personen bij het omslaan van de prauw verdronken waren. Tot heden zijn dus gered 10 personen. Ver dronken zijn in totaal 3 personen en op het eiland achtergebleven nog 7, hetwelk een totaal maakt van 20, welk getal overeenkomt met de opgave van de allereerste geredde schipbreukelingen n.1. 20 pers. Volgens inlichtingen van den havenmeester van Telok—Betong gat van Batavia een gouvernements vaartuig naar den Krakatau en de daaromheen lig gende eilandjes om de nog achtergebleven schipbreuk kelingen af te halen. 1 OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA. New-York. Door zware wolkbreuken ziin ern stige overstroomin gen ontstaan in groote gebieden van Ohio en West-Virgina. Verschillende nlaafsen zijn door het water volkomen van ieder verkeer af gesloten De oogst is in de getroffen gebieden geheel' vernield De aangerichte schade beloopt miJHoenen dollars In de nabijheid van Massillon in Ohio ziin tot nu toe twee Dcrsonen verdronken GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Thccla Margaretha, dochter van Hcndri- cus Bijwaard en van Guurtje Korver. Getrouwd: Hendricus Cornelis Schneider en Petro- nella Geertruida Emma Meereboer.

Schager Courant | 1935 | | pagina 3