Onlusten in de fransche havensteden KIJKEfl is KOjdPEn uj CLOECK Donderdag 8 Augustus 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9781 Moskous schim? De reis van de Koningin en van Prinses Juliana. Minister Colijn met vacantie. RAMP VAN DE GAAI. Aanteekenboekie geeft opheldering. De staking op Kreta. Ontevredenheid onder de Fransche boeren. NIEUWE STAKINGEN UITGEBROKEN Een groot deel der arbeiders te Brest is gister morgen weer aan het werk gegaan en ook de werk lieden op de scheepswerven, waar nieuwe oorlogs schepen op stapel staan, hebben het werk hervat Een ander deel der arbeiders denkt Zaterdag aan het werk te gaan. en dan nog slechts onder heel bijzondere voorwaarden Deze arbeiders staan in groepen in de straten, vooral voor het gebouw van den Prefect en bespreken de gebeurtenissen, i In den namiddag gelastten de vakvereenigings- leiders het werk in liet arsenaal neer te leggen. De arbeiders begaven zich daarop naar deze bijeen komst. waar de sprekers hen uitnoodigden. mor genmiddag de begrafenis van den gisteren over leden arbeider bij te wonen. De oorlogshaven en de magazijnen zijn gesloten I De prefect van het departement Finistère heeft een iverbod van samenscholing te Brest en in de om liggende plaatsen uitgevaardigd. De café's en winkels moesten om 22 uur sluiten. Staking aan boord van den Oceaan- stoomer Champlain. De Fransche oceaanboot Champlain, die gister middag. met 800 passagiers aan boord, van le Havre naar New York zou vertrekken, heeft dit vertrek moeten uitstellen, aangezien de geheele bemanning eenige oogenblikken voor de afvaart in staking is gegaan, om te protesteeren tegen de loonsverlaging ivan 10 pet. De staking werd aangevangen door de machinisten en de hulpmachinisten van het schip, doch spoedig verklaarde de overigeb emanning zich solidair met hen. i In den loop van den middag hield de bemanning een vergadering, edie tot gevolg had dat alle man schappen hun bagage van boord haalden 1 In het begin van den avond zou opnieuw een Vergadering plaats hebben De passagiers van het schip zijn voorloopig in verschillende hotels van le Havre ondergebracht. Groote schade te Toulon. De schade van de onlusten, die zich te Toulon heb ben voorgedaan, wordt alleen reeds, voor zoover het vernielde ruiten en aan café's toegebrachte verwoes tingen betreft, geschat op meer dan 15.000 francs. Gistermiddag heeft in de prefectuur van Toulon een conferentie plaats gehad, waaraan werd deelgeno men door den prefect, den onderprefect, het hoofd der politie en den commandant der gendarmerie. Er zijn maatregelen besproken ter voorkoming van een herhaling der incidenten. Uit Marseille zijn aanzienlijke versterkingen garde mobile en gendarmerie aangekomen, aangezien men nieuwe betoogingen vreest. Er is besloten, alle samen scholingen in het openbaar te verbieden. Volgens de Parijsche middagbladen vertoont de stad nog overal de sporen van de ongeregeldheden. Aan het station en in de straten ziet men zwaar ge wapende afdeelingen der garde mobile en van de marine-troepen. In de straten zijn de zaken voor een deel gesloten. Het plaveisel is op verschillende plaats sen opgebroken. Straatsteenen, die als projectielen tegen de politie of voor het oprichten van barricades waren gebruikt, liggen overal verspreid. Verschillen de stadsdeelen bieden een troosteloozen aanblik. Rust nog niet weergekeerd. Omtrent het neerleggen van den arbeid aan de marinewerf te Brest, wordt nog gemeld, dat in den middag weder een tamelijk groote opgewondenheid heerschte onder de arbeiders. De Internationale weerklonk op diverse plaatsen. Toen de arbeiders, die te werk zijn gesteld aan den pantser kruiser Duinkerken het werk neerlegden, liet München in Beieren is thans officieel den naam van „hoofdstad der beweging" dat is der Nationaal Socialistische Beweging in Duitschland verleend. Dinsdag is de ge meenteraad van München in feestelijke zitting bij elkaar gekomen om voor deze offi- cieele benaming te bedanken. De afbeelding hierboven toont het model van het toekom stige Koningsplein in München, dat de stad een bijzonder aanzien zal geven. De cijfers geven aan: 1. De Obelisk; 1. Het Bruine Huis; 3. Museum van beeldhouwwerken; 4. Zui lengalerij en 5. de nieuwe Staatsgalerij. de marine prefect dadelijk de alarm en brandklok luiden en de werf sluiten. 4000 arbeiders van de werf begaven zich daarop naar het volksgebouw waar zij een bijeenkomst be legden. Naar de Journal meldt, hebben de arbeiders van de werf overal in de stad oproepen verspreid, waarin wordt aangespoord, tot deelneming aan een massa protestbijeenkomst tegen de regeering. Intriges van Moskou? In verband met de jongste onlusten te Brest, Tou lon en Parijs, is het interessant de meening te verne men van den technischen adviseur der Fransche re geering en vroegeren onderstaatssecretaris Gignoux, zooals hij deze in een artikel in de Journée Industriel le weergeeft. Gignoux wijt alle ongeregeldheden aan de commu nisten en is van meening dat de wetsdecreten slechts als voorwendsel hebben gediend. Het plotselinge opflikkeren van de communistische terreur is overigens aan bepaalde gebeurtenissen van buitenlandsch politieken aard toe te schrijven. Het is aldus Gignoux. mogelijk, dat Moskou den steun van Frankrijk bij de verwezenlijking van ze kere buitenlandsche politieke doeleinden onvol doende acht en als antwoord op den gebrekkigen steun van Frankrijk zijn buitenlandsch en agenten dienovereenkomstige instructies heeft gegeven. RAADSLID NIET TOEGELATEN. Geloofsbrieven te laat ingediend. De heer P. P. Verdegaal, die op een R. K. dissiden- tielijst gekozen was tot lid van den gemeenteraad van Noord wij kerhout, had verzuimd tijdig zijn ge- loosbrieven in te zenden. In de Dinsdag gehouden vergadering van den ge meenteraad is hij dan ook, overeenkomstig het ad vies van de commissie van onderzoek, niet toegelaten als lid. De aankomst te Crieff. Gistermorgen even na tien uur zijn de Koningin en Prinses Juliana te Crieff aangekomen op doorreis naar Schotland. Zij werden daar ontvangen door jhr. van Swinde- ren, den Nederlandschen gezant te Londen en zijn echtgenoote. Verder waren ter ontvangst aanwezig de Nèder- landsche consul voor Angus en Perthshire Farguhar- son en de provoost en de leden van den gemeenteraad van Crieff. Buiten het station hing een doek met opschrift: „Ceut Mile Fail te Dhuibh", een begroe tingsformule in de Caelis, welke beduidt: honderd duizend maal welkom. Alle straten waren versierd en de beide vorstelijke personen werden luide toegejuicht door honderden kinderen in hun Zondagsche kleeren, welke langs den weg stonden opgesteld. I De aankomst te St. Filians. De Koningin en Prinses Juliana zijn met gevolg in den loop van den middag na een prachtigen tocht dié Begunstigd werd door schitterend weer, in St. Filians aangekomen Dwars over de hoofdstraat was wederom een doek gespannen waarop in het oude Galic den hoogen bezoekers honderdduizendmaal welkom werd toegewenscht De ingang van het hotel was belegerd door persfotografen en een groot aantal belangstellenden Aangezien de Koningin alle druk te en opzien 'wilde vermijden betrad Zij daarom het hotel aan den achterkant Door den achtertuin en een bijkeuken kwam zij het Drummond Arms hotel binnen Toen de Koningin echter kort na Haar aan komst vernam, hoe groote teleurstelling dit had ver oorzaakt bii de persfotografen, waarvan sommigen een groote reis achter den rug hadden, verklaarde Zij zich onmiddellijk bereid voor de persfotografen te poseeren. De minister-president, dr. H. Colijn, heeft zich gis teren voor eenige weken met vacantie naar het bui tenland begeven. pijnenburg—Wals winnen de 60 K.M. internationalen koppel wedstrijd op de Alkmaarsche Wielerbaan. Het Duitsche koppel KilianVopel op de tweede plaats. Ook de inhaalwedstrijd voor Profs voor den Pijn. Alkmaar, 7 Aug. Hedenavond hadden op de Alkmaarsche wielerbaan de zoo lang verwachte wie lerwedstrijden plaats tusschen de sterkste renners uit Holland, België en Duitschland. Reeds Dinsdagavond werd alreeds gesproken van een geheel uitverkochte wielerbaan en de opkomst van het publiek was geweldig, van heide en verre waren de kijklustigen toegestroomd. Het prachtige zomerweer droeg het zijne er toe bij om deze wed strijden te doen slagen. Precies op tijd, te half acht, vingen de wedstrijden aan met een omnium-wedstrijd voor profs, te verrij den in 3 verschillende wedstrijden met puntentelling Voor deze wedstrijden kwamen uit: Van der Lin den en Vopel (Duitschl.), welke le serie door eerst genoemde werd gewonnen in 10.8 sec. (snelste ron de). De tweede serie tusschen Charlier (België) en J. v. Kempen (Holland) werd door laatstgenoemde gewonnen in 11 sec. (sn. ronde). In de 3e serie was ■liet J. v. Kempen, die op schitterende wijze dema- reerde en den Duitschcr Vopel achter zich liet in 11.2 sec. Het was van der Linden, die ook zijn 4e en 6c serie won, resp. in den tijd van 11.4 en 11 sec., terwijl Vopel de 5e serie voor zijn rekening nam in 11.2 sec. (sn. ronde). De klasscmentwedstrïjd voor profs, gereden door 'dezelfde renners, was een zeer gemakkelijke overwin ning voor den Belg Charlier. Deze wist handig ge bruik te maken van het niet verdedigen van huri kansen tusschen J. v. Kempen en van der Linden en wist zoodoende in dezen 30 ronden wedstrijd, 2 ron den uit te loopen en te winnen met 9 punten; 2e was Vopel met 1 ronde, 5 punten; 3e J. v. Kempen, 10 p.; 4. v. d. Linden 6 p. Beide laatstgenoemde renners werden zeer terecht ieder met f 5 beboet wegens bovengenoemde feiten. In de tijdrace door dezelfde profs over 500 M. (3 ronden) maakte van der Linden den snelsten tijd n.1. 31.4 sec., 2. J. v. Kempen 33 sec., 3. Vopel 33.2 sec.; 4. Charlier 33.6 sec. De totaal-uitslag van dezen omniumwedstrijd luid de dus: 1. Van der Linden 5 p., 2. J. v. Kempen 8 p. 3. Vopel 8 p.; 4. Charlier 9 p.; De inhaalwedstrijd over 4 K.M. (24 ronden) tusschen Pijnenburg en Slaats was een berekende overwinning voor den Pijn, die Slaats op 35 M. na was ingeloopen in 5 min. 4.2 sec. Thans volgde een wedstrijd voor nieuwelingen, te verrijden in 2 series over 3 K.M. (18 ronden) en een beslissing over 5 K.M. (30 ronden). In de le serie wisten zich te plaatsen: 1. Derksen, 2. H. Quant, 3. J. Zandvoort en 4. H. Stroomberger, tijd 4 m. 27.8 sec. De tijd van de 2e serie was 4 m. 84 sec. Hierin plaatsten zich: 1. J. Pronk, 2. Wouters, 3. Kager en 4 P Zandvoort De beslissing van dezen wedstrijd tusschen bovengenoemde 8 renners, thans over 5 K.M. (30 ronden) bracht een zeer mooie eind spurt tusschen Pronk en Derksen, die dan ook door Pronk werd gewonnen in 7 min. 4.2 sec., 2. Derksen, 3. Wouters, 4. H. Quant van Warmenhuizen. Pronk legde tevens beslag op 1 raceband, aangeboden door sigarenmag. Hartland, alsmede met Derksen 1 lams bout, aangeboden door de bekende Bing's Volkssla gerij. M. Vroomen, W. Vroomen, Bogaart, Kilian, Deneef waren resp. le, 2e, 3e, 4e en 5e afvaller in den afval- wedstrijd voor profs. Het was Cor Wals, die dezen wedstrijd op zeer verdienstelijke wijze won. In den klassementwedstrijd voor profs over 5 K.M. waren het Wals, Pijnenburg en Slaats, die een ronde wisten te lappen en resp. le, 2e en 3e dezen wed strijd eindigde met 8 nunten voor Wals. Pijnenburg en Slaats elk 4 punten, in den tijd van 6 m. 31.4 sec. Na de pauze volgde de hoofdschotel van dezen avond. n.1. de 60 K.M. Intern. Koppelwedstrijd waar aan de volgende koppels deelnemen: Charlier—De- neef België): KilianVopel (Duitschland. Pijnen burgWals (Holland). J. van KemnenSlaats: Gebr. Vroomen en Bogaartvan der Linden. Er werd dadelijk met een flink tempo gereden en het is W. Vroomen. die het eerst een uitloop poging on derneemt. doch de Duitscher weet het peleton we derom aan te sluiten. Jan van Kempen brengt het hierna verder en weet zoo waar als eerste een ron de te nemen. Ook de Belgen laten zich niet onbe tuigd en nemen op hun beurt een ronde en nog steeds gaat het jachten door. zoodat. hierdoor het le klassement komt te vervallen, mede als oorzaak dat verschillende koppels in de laatste 5 ronden van het le klasement elkander aflosten Hierna ziin het wederom de Belgen, die na hevigen strijd hun 2e ronde nemen. Ook de Gebr. Vroomen ziin even gelukkig, en weten zeer gemakkelijk een ronde in te loopen. Van Kempen en ook Cor Wals willen het nu probeeren. doch zien hun pogingen niet beloond. Hierna volgt het 2e klassement en na niet noemens Barometerstand: 768. Temperatuur: 17 gr. C. is 63 gr. F. Verwachting: Wind uit westelijke tot noord-westei liike richting. Verdere vooruitzichten: mooi weer. iets warmer. Breuklijders! Wij leveren U breukbanden, die het U mogelijk maken, ook het zwaarste werk zonder hinder uit to voeren. Prijzen vanaf 3.50 Ook alle onderdeelen zijn. bij ons verkrijgbaar. TERLEP's DROGISTERIJ Apothekers-Assistenten. HOOGZ1JDE E 103. SCHAGEN. waardige strijd gewonnen door Kilian voor Char lier. W. Vroomen en J. van Kempen. Het, is thans Wals, die na dit klassement met een geweldige spurt vooruitschiet, goed overgenomen door Pijnen burg. weten zii in den tijd van een halve minuut een ronde te nemen. De stand luidt thans: aan den kop de Belgen CharlierDeneef; op 1 ronde Pij nenburgWals: van Kempen—Slaats: op 2 ronden KilianVopel, Gebr. Vroomen en Bogaartvan der Linden Enkele uitlooppogingen van J. v. Kempen. Wals en Gebr. Vroomen mislukken. De Duitschers weten hiervan handig te profif.eeren en verkleinen hun achterstand. Het ziin thans W. Vroomen en de Pijn, die plotseling wegschieten, ook zii nemen hun ronde. Het is nog niet genoeg, zegt Wals en hil gaat door; Pijnenburg zorgt voor de rest en zii hebben zich in den tijd van een oogenblik aan den kop geplaatst. Doch de Duitschers weten ook van wan ten. ook ziin emen wederom 1 ronde na hevigen strijd. Ook het 3e klassement is door de steeds voortdurende jacht vervallen en zoo volgt na een kleine inzinking het 4e klassement op schitteren de wijze genomen door Kilian voor Charlier, W. Vroomen en Wals. ïntuschen heeft van der Linden de baan verlaten en moet op medisch advies opge ven. Bogaart rijdt thans als reserve mede. Na enkele uitlooppogingen, welke geen succes op leveren. volgt het 5e klassement en het is wederom de Duitscher Kilian. die wint voor W. Vroomen, Charlier en Wals. Het ziin Slaatsvan Kempen, alsmede de Duitschers. die in dezen laatsten eind strijd meermalen pogingen doen om uit te loopen. doch Pijnenburg en Wals laten zulks niet toe. zij weten steeds het peleton aan te sluiten. Zoo nadert onder groote spanning het 6e en laatste klassement en het is de Pijn. die thans dee laatste sprint voor ziin rekening wil nemen en hii doet dat op een ge weldige manier, hii kromt ziin rug en onder dave rend en bulderend applaus weet hii als eerste de eindstreep te passé eren op een halve wiel gevolgd door Kilian voor Charlier en W. Vroomen. De strijd is beslist, de Pijn heeft gewonnen en triomfantelijk doet. hii met Wals hun eereronde, omhangen door 2 kransen, aangeboden door het. gisteravond geopend Bloemenmagazijn der fa. Nuiiens op den Kenne- merstraatweg Het publiek ging zeer voldaan huiswaarts en de directie van de Alkmaarsche wielerbaan kan op de zen goedgeslaagden wedstrijd met voldoening terug zien. Uitslag van dezen koppelwedstrijd luidt: 1 Pijnen burgWals, tijd 1 uur 21 min. 36.4 sec. (nieuw baan record) 10 p.; 2. op 1 ronde Kilian—Vopel 18 p.; 3. Charlier—Deneef 12 p.; 4. Gebr. Vroomen 9 p.; 5. op 2 ronden J. v. Kempen—Slaats 1 p. DESKUNDIGEN HEBBEN HUN RAPPORT GEREED, Naar het A. N. P. ter oore komt, zijn de bei de deskundigen der regeering, dr. ir. Van der Maas en ir. Van der Heyden, die een onder zoek hebben ingesteld naar de oorzaak van het vergaan van de „Gaai" bij San Bernar- dino, met hun rapport gereed gekomen. Zij, zullen de resultaten van hun onderzoek ter kennis van den minister van Waterstaat brongen. Voorts vernam het A. N. P. nog, dat bij een nader onderzoek tusschen bet wrak van de „Gaai" een aan- teekenhoekje is gevonden, dat toebehoord heeft aan een der omgekoman passagiers. Deze heeft tijdens de vlucht zim indrukken opgeschreven en zelfs zeer kort voor het ongeval plaats had, zijn er aanteekenin* gen om'-^nt do omstandigheden, waarin de „Gaai" verkeerde, gemaakt. Deze nr.nteekcningen zijn van groot belang geble ken bij het onderzoek naar de juiste toedracht der ramp. Reeds dadelijk na het tragisch ongeval werd vart de zijde van vliegdeskundigen de vraag gesteld: „Waarom vloog de piloot zoo laag? En waarom is hij in plaats over de bergen, tusschen de bergen ge vlogen Van Zwitsersche zijde is zelfs ernstige critiek ge oefend op hef, feit, dat de piloot zich tusschen de bergen gewaagd zou hebben. De beide deskundigen stonden echter reeds van het begin af op een ander standpunt. Uit de verschillende gegevens, waarover zij be schikten, meenden zij te mogen afleiden, dat Van der Feijst inderdaad op groote hoogte had gevlogen, doch door meteorologische om standigheden gedwongen is geworden te da len. Een kwartier na het vertrek uit Milaan was de „Gaai" op 1800 m. hoogte; en volgens hun berekening zou de Gaai" zich bov ende Alpen op ongeveer 4000 m. hebben bevonden. Deze meening van de beide deskundigen vindt nu haar bevestiging in de aanteekeningen van den pas* sagier Deze beschrijft hoe de Gaai op groote hoog te aanvankelijk over de Alpen vloog, doch tengevolge van de ijsvorming en buitengewoon slechte weersom standigheden gedwongen werd naar beneden te gaan, waardoor hij tusschen de bergpassen kwam. Het origineel der aanteekeningen zal bij het rap port gevoegd worden. Had geen politieken achtergrond. Athene: Het Atheensch telegraaf-agentschap deelt het volgende mede: Uit officieele verklaringen en uit de berichten van de speciale persyerslaggevers blijkt, dat de staking op Kreta definitief geëindigd is. De gebeurtenissen, op Kreta hadden geen politieken achtergrond en wa ren uitsluitend het gevolg van loonkwesties, die ove* rigens een zuiver locaal karakter droegen. De staking werd beëindigd, nadat gisteren in een langdurige conferentie tusschen de exporteurs en de arbeiders in de krentenindustrie overeenstemming kon worden bereikt. Gisteren nog is het werk in volkomen orde hervat. Te Kandia evenals op het geheele land, heerscht we der volkomen rust. Het bestuur van de vereeniging tot behartiging der landbouwbelangen, die 499 boerenbonden in Noord- Frankrijk omvat, heeft het volgende communiqué aan zijn leden gezonden: „De ernstige raadgevingen en waarschuwingen aan het parlement, de verschillende regeeringen cn het publiek, zijn zonder gevolg gebleven. Meer of minder platonische protest-betoogingen en beroepen op het parlement zijn reeds in normale tijden ver ouderde en ontoereikende middelen, ze moeten echter geheel onwerkzaam blijven in een revolutionnairen tijd, zooals wij sinds eenige maanden beleven. Wanneer de boeren gedwongen zijn hun producten tegen hongerprijzen af te zetten, om hun verplich tingen na te komen, moeten zij tot het besef komen, dat zij geheel ten gronde gericht worden. Zij zijn voor nemens, niet slechts den weg van doellooze onder handelingen en compromis-oplossingen te volgen. Wanneer een passieve verdediging geen vruchten meer draagt, zijn zij vast besloten alle zoodanige maat regelen te treffen, die hun wanhopigen toestand hen voorschrijft. Zij hebben niets meer te verliezen en kunnen dus alles wagen." Den llen Augustus komen de vertegenwoordigers der boeren te Amiens bijeen tot een vergadering, waarin belangrijke besluiten zullen worden genomen

Schager Courant | 1935 | | pagina 5