De onlusten in de Fransche havensteden. De rust hersteld 100 Modelkamers! M. KLERCQ 3 Zoon Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 16 PAGINA'S. Op het „slagveld" te Toulon. STEEDS MEER. KIJKEn sKO0PEIhj(LOE(K MODJINE FOTO's EU ÏESGRUOTINtEH Fotogr. Atelier ARPAD MOLDOVAN - Nieuwe Niedorp De ondergrond van de Fransche opstootjes, Brest en Toulon door het communisme bedreigd. mannetjes-putter. Bezoekt den grooten Landdag voor Staatspensioen te Nieuwe Niedorp op Zondag 18 Augustus Zaterdag 10 Augustus 1935 Dïï Blaft verschijnt 'dagelijks, Behalve Vrijdags. Bij Inzending lot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het 'éerstuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 9782 COURANT. Uitgave der N.V. v.H. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Troosteloos beeld in de straten van Toulon na den nachtelijken burgeroorlog De gebeurtenissen, welke zich in de Fran sche havensteden Toulon en Brest hebben afgespeeld en reeds te Parijs en Marseille en zelfs in Algiers weerklank vonden, moeten zeer ernstig genoemd worden. De straten van Toulon, die het tooneel van den nachtelijken burgeroorlog van gisteren vormen, geven volgens Havas een troosteloos beeld te zien. Van het Vrijheidsplein tot de oorlogshaven ïs de grond bedekt met puin en scherven van de groote winkelruiten. Men ziet er stukge slagen lampen, omvergeworpen lantaarnpa len, enz. Een wapenhandel is eveneens het slachtof fer van de muiters geworden, die van deze zaak uit een snelvuur op de toesnellende troe pen van de mobiele garde openden. Hier vielen dooden en gekwetsten aan bei de zijden. De bevolking is zeer verontwaar digd over hetgeen zich in de overigens zoo rustige stad heeft afgespeeld. De toestand van een der ernstig gekwet sten moet zóó ernstig zijn, dat men voor zijn leven vreest. Twee dooden, drie zwaar gewonden, 68 arrestaties. Reuter meldt uit Parijs: Het ministerie van bin- nenlandsche zaken bevestigt, dat bij de onlusten te Toulon twee burgers zijn gedood. In totaal zijn 68 arrestaties verricht. Van de talrijke gewonden moesten drie. burgers naar het ziekenhuis vervoerd worden. De anderen konden, na het aanleggen van een noodverband, naar huis gaan. Aan de zijde der politie zijn twee gewonden, bij de militairen zeven. Tegen een Italiaan, die in het bezit 'was van ont plofbare stoffen, is een gerechtelijke vervolging inge steld. De rust is hersteld. In de stad is het rustig en de ar beiders verlieten gisternamiddag in volkomen orde de werkplaatsen van de arsenalen. In den loop van den avond werden eenige tientallen arrestanten op vrije voeten gesteld; een veertigtal blijft in bewa ring. Ook te Brest verliep de dag in volledige kalmte. De arbeiders verlieten des namiddags hun werk zon der dat een enkel incident voorviel. De oceaanstoomer „Lafayette" verliet des namïd- Een beeld uit de straten van Brest, waar herhaalde malen de samenscholende opstandelingen door de politie nit elkaar geslagen moesten worden. dags Havre met 320 Fransche oudstrijders aan boord, die een vriendschapsbezoek aan Canada zullen bren gen. De „Cólombie" vertrok voor een kruistocht in de Oostzee. Na den slag PARIJS, 9 Aug. (Reuter): Te Toulon hebben zich volgens een door de onder-prefectuur verstrekt communiqué na 2.30 uur hedennacht, geen inciden ten meer voorgedaan. De onder-prefect heeft op dat tijdstip een rit door de straten van het centrum ge maakt, door het stadsdeel dus, waar de oproer kraaiers samengeschoold zijn en zelfs barricaden heb ben opgericht. De toestand der gewonden in de ziekenhuizen is onveranderd. De inspecteur van de Surcté, die zich onder de zwaargewonden bevindt, verkeert nog steeds in levensgevaar. Het hoofd der politie heeft zijn ge wonde mannen bezocht en tegenover ieder hunner persoonlijk zijn erkentelijkheid betuigd voor hun moe dig optreden. Talrijke winkeliers hebben vanmorgen hun winkels gesloten uit vrees, dat zich bij het uitgaan der werk plaatsen nieuwe incidenten zouden voordoen. Te Brest is het volkomen rustig. De naar de stad ontboden versterkingstroepen zijn weer naar hun gar nizoensplaatsen teruggekeerd. De politie- en gendar merie-patrouilles doorkruisen niet langer de straten. Ook op de werven ziet men geen geuniformde orde bewakers meer. Stratemakers en gemeente-arbeiders zijn thans bezig, de sporen van de wanordelijkheden te verwijderen. Thans is ook het gerechtelijk onderzoek naar de gebeurtenissen der laatste dagen begonnen. In bet paleis van justitie te Toulon worden in den loop van den dag de talri'ke gearresteerde verdachten ge hoord, om dan in kort geding te worden veroordeeld De maatreqelen te Toulon. Du burgemeester van Toulon heeft op verschillen de plaatsen biljetten aan laten' plakken, waar wel iswaar niet een staat van beleg op wordt afgekon digd, doch wel maatregelen die hier in tamelijk sterke mate aan doen denken. Hij verzoekt de bevol king zich niet onnoodig op straat te begeven en indien zulks noodzakelijk mocht zijn, dan met op eenigerlei' wijze de politie reden te geven tot ingril- pen. Verder eischt hii. dat de bevolking zich om 9 uur ter, ruste zal begeven. Wie zich na dezen tijd nog. op straat bevindt zal in moeilijkheden geraken met .de politie. De prefect heeft uitdrukkelijk ver klaard. dat het hier geen staat van beleg betreft. De burgerlijke autoriteiten zullen in geen enkel opzicht'in hun macht beperkt worden. De berichten, volgens welke de gasfabriek te Toulon in de lucht gevlogen zou zijn, worden krachtig tegengesproken. V.erder wordt er op gewezen, dat er zich onder de gearresteerden zoo goed als geen arbeiders bevinden van-het arsenaal. Voornamelijk zijn dit dokwerkers en ongure elementen, wier eenige reden tot deelne ming aan de onlusten de mogelijkheid van plunde ring- van winkels ;was. Er bevinden zich daaronder verschillende buitenlanders, voornamelijk Italianen en Polen. Van de gearresteerde onruststokers heeft men er in den loop van den dag 33 weer op vrije voeten ge steld. 40 andëren zijn naar de gevangenis overge bracht.-Zij zullen dezer dagen terecht staan. Onder deze-veertig personen bevindt zich een Italiaan, een Spanjaard en een Pool. Ossche schoenmaker, verdacht van heling, gearres teerd. Kijfpartij tusschen buurvrouwen leidt tot zooveelste arrestatie. De gemeentepolitie te Oss zet het zuive ringsproces met onvermoeide kracht voort. Zoo zijn door haar gistermiddag gearresteerd de 47-jarige schoenmaker B. en echtgenoote, wonende in het Vierhoekje te Oss. Ze worden verdacht van heling van goederen van de Os sche inbrekersbende. Hoewel ze tot gisteravond alle schuld ble ven ontkennen, meent de politie voldoende aanwijzingen van schuld in handen te heb ben. De vrouw is gisteravond weer in vrijheid gesteld. Het „Vierhoekje" is de beruchte buurt, waarvan het grootste deel der manlijke bevolking zich thans van buitengewone kwaliteit, Ook 's Zondags geopend. in voorloopige hechtenis bevindt. Vroeger hoorde men daar nooit over bedreven misdrijven praten, thans vormen de onthullingen het gesprek van den dag. Er hoerscht wantrouwen en achterdocht onder de achtergebleven vrouwen en men beschuldigt el kaar van verraad en ook van misdrijven, die nog niet tot klaarheid zijn gebracht. Natuurlijk interes seeren de marechaussee en de gemeentepolitie zich in het bijzonder voor de ontwikkeling van deze strub belingen. Vooral nu men sinds eenige dagen openhartiger wordt en de vrouwen elkaar op straat met verwij ten overladen. Gistermiddag kwam het tot een uitbarsting. Ook nu weer waren twee vrouwen, wier mannen in ver band met de brandstichting bii de familie Van Zandvoort in 1925. waarbii een vrouw en drie kinde ren om hetl even kwamen, in voorloopige hechte nis zijn gesteld, in een woordenwisseling geraakt. De een verweet de ander, dat haar man verraad gepleegd had en tenslotte beschuldigde een der vrouwen haar tegenpartij, dat. haar man eenige ia- ren geleden zekeren Van Gaaien had vermoord. Daarbij deelde zij verschillende bijzonderheden me de. die voor het onderzoek van belang zijn. Na deze beschuldigingen geraakten de vrouwen handgemeen en takelden elkaar duchtig toe. In een oogwenk kwamen marechaussee en gemeentepolitie tuschenbeide en scheidden de vechtende furies. Daarna werd een der vrouwen medegenomen naar het politiebureau, waar men haar gelegenheid gaf, haar hart te luchten. Dit heeft tot gevolg gehad, dat weer een uitgebreid onderzoek is begonnen, daar de vrouw belangrijke verklaringen omtrent de han delingen van de misdadigersbende heeft afgelegd. Er worden dan ook binnenkort nieuwe onthullingen verwacht. NIEUWE GOUDVELDEN IN ZUID-AFRIKA. Het A. N. P. meldt uit Johannesburg: Naar gemeld wordt, is 35 mijl ten Noorden van Pie tersburg een nieuw goudveld ontdekt. Het belangrijk ste van deze ontdekking is, dat tot nog toe geen goud werd gevonden op zoo groot en afstand van de be kende gebieden. Wij hebben meer dan Komt U ook eens kijken. Pracht gelegenheid voor jongelui die trouwen gaan. COMPLETE MEUBILEERING. SPOORSTRAAT 8—10. Tel. 206. DEN HELDER. 1 Minuut vanaf het Station. Tal van Fransche Kabinetten zijn in het afgeloopen halve jaar gesneuveld, toen zij aanstuurde op ver- eischte machtigingen, waardoor besparingen zouden kunnen worden doorgevoerd, die noodig bleken om "de Fransche valuta voor devaluatie te behoeden. Zooals men weet ging dit gedeeltelijk uitschake len van het parlement niet gemakkelijk. De commu nisten gingen geweldig te keer, terwijl de socialis ten, beducht voor de fascistische bedreiging van het Croix du Feu zich bij hen aansloten. Deze uiterst linksche groepen predikten zooals vrijwel overal el ders, een laissef aller, een politiek gebaseerd op het opeten van de reserves, hetgeen nu eenmaal voor ve len zeer verlokkelijk is. Zoo verleidelijk zelfs, dat de machtige groep der radicalen, wier politieke orienteering men ongeveer gelijk kan stellen met onze vrijzinnig democraten, aarzelde om eenige regeering in staat te stellen een aanval op de looncn en salarissen te doen. Slechts na tal van onaangename incidenten en na de val van eenige kabinetten wisten Herriot en Laval de vereischte macht in handen te krijgen om schoonschip te maken. Moeilijk kan men zeereen dat Laval niet doortast. Werkelijk verrassend is het om te zien hoe deze staatsman, de zaken aanpakt. Met zijn decreet van 17 Juli heeft hij over de heele linie niet minder dan 10 procent bezuiniging aange bracht, waardoor met één stap de staat niet langer als leener behoeft op te treden. Tegelijkertijd zijn de huishuren, het gas en de electriciteit in prijs ver laagd, teneinde de loonsverlaging niet te sterk te doen gevoelen. Maar hiermede niet tevreden, doet Laval thans al les om het zakenleven weder op gang te brengen. Zijn decreet van gisteren heeft geen andere bedoeling. Door vermindering der winsten in de tusschenhan- del, steun aan dc prijzen der landbouwproducten, en verlaging van de consumptieprijzen der eerste le vensbehoeften, hoopt Laval een toestand te scheppen, die een gunstige bodem vormt voor de hoog noodige reorganisatie van de Parijsche geldmarkt. Het moet ook in Frankrijk aan op conversie der Staatsleeningen teneinde op den duur tot belasting verlaging te komen. Natuurlijk ontmoeten deze energieke pogingen van Laval lang niet algemeene waardeering. Het roode front van communisten en socialisten ziet met leede oogen de Groeiende populariteit van den minister president en begrijpt dat hij het slagen van het door hem opgestelde economisch finantieele programma, hun prestige een geweldige slag zou krijgen. Daar de parlementaire strijd onmogelijk was ge worden is het roode front vergaderingen gaan be leggen en onder aanvoering van de communisten een actie gaan ontwikkelen, die regelrecht op revo- lutionnaire daden aanstuurt. Oorspronkelijk had de ophitsing weinig resul taat. De groote manifestatie, die op de Place 1'Opera alle gedupeerden bii elkaar zou brengen, was een groote mislukking. Ook andere protestsamenkom sten leden echec. De communisten versaagden echter niet en ble ven de massa tegen de regeering opjagen. En den laatsten tijd met stijgend succes. Brest en Toulon, waar harde klappen vielen, zlln de eerste symptomen van de groeiende ontevreden heid. Hoe' de toekomst zich verder zal ontwikkelen is moeilijk te zeggen. Men moet niet vergeten, dat Laval met 324 van de 611 stemmen zijn volmachten heeft gekregen, terwijl hii niet op de geheele radicale groep kan rekenen. Een gedeelte toch van deze partij heeft zich on der leiding van Deladier, aangesloten bii socialis ten en communisten en helpt vlijtig mede aan de pogingen om de regemng de handen te binden. Kon Laval op alle burgerlijke elementen rekenen, dan zouden de opstootjes waarschijnlijk geen ver dere gevolgen hebben, maar thans moet hii voor zichtig lavceren. Het noodlot van zijn regeering is, dat in het eigen kabinet radicale ministers zetelen, die sterk onder pressie staan van dc groep-Dcladier. Dit verhindert ten eenenmale een scherp optre den tegen het roode front, dat kennelijk aanstuurt op een Kartellïstisch-radicaal ministerie-Deladier. Mocht dat gelukken dan rest aan radicalen en so cialisten nog slechts de rol van figuranten, daar de communisten dan zeker de lakens zouden gaan uit- deelen. Zoover zijn we echter nog niet!. Er groeien alweer anti-krachten o.a. onder do boeren, die wel de regeering tusschen twee vuren plaatsen, maar toch lijnrecht ingaan tegen het roo de blok. Ook het fascisme schijnt aan macht te win nen. En Laval is handig genoeg om van deze groei ende tegenstellingen gebruik te maken. Maar met dat al blijft de toestand in Frankrijk zeer moeilijk. De Schot, Alistaar J. Stuart vestigde bij het „hamer- werpen" met 38 meter een nieuw wereldrecord. Hierboven zien wij dezen mannetjes-putter in actie. SprekersDs. BAAR, Alkmaar en H. BRUIN, Alkmaar. Medewerking van Muziek- en Zangvereeniging van Nieuwe Niedorp

Schager Courant | 1935 | | pagina 1