Plaatselijk Nieuws. De devaluatie in België eenjiasco. Dames Zaterdag 10 Augustus 1935. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9782 WETHOUDERSKEUZE Een Kalasiris fa.G.de Waard, Schagen DE ALKMAARSCHE KAASMARKT. Auto tegen boom gereden. De kostbare Afrikaanscbe campagne. In het minst geen verbetering gebracht. De macht over het stuur verloren Verminderde oplaag der Nazi-bladen. *t Is al een heel poosje geleden, dat de uitslag van 'de gemeenteraadsverkiezing in onze gemeente ons bekend werd en ons duidelijk werd, dat aan het overwicht der Vrijzinnigen in onzen gemeenteraad in zooverre een einde was gekomen, dat een wethou derskeuze zonder combinatie met andere partijen niet meer mogelijk was. De samenstelling in onzen Raad werd 4 Vrijzin nigen, 3 Roomsch-Katholieken, 3 S.D.A.P. en de heer Van Erp. De combinatie Vrijz.R.K.; Vrijz.S.D.A.P. en R.K.S.D.A.P. was te maken. Wij verklappen niet te veel als wij meedeelen, dat er heel wat vergaderd is. Eerstens om te komen tot een combinatie, maar ook in onderlingen kring wie of wethouders zouden worden. Wij zijn dan nu zoo ver dat de beslissing is ge vallen, welke partijen zullen combineeren en ook welke heercn als wethouder zullen worden gekozen. De Vrijzinnigen zijn het met de S.D.A.P. eens gewor den en zullen deze beide fracties eikaars candidaten op den eersten Dinsdag in September steunen. Tot candidaten voor het wethouderschap zijn aan gewezen voor de Vrijzinnigen de heer J. Schoorl Pz. en voor de S.D.A.P. de heer Orsel. Deze beide fracties hebben nog contractueel deze bepaling vastgelegd, dat mocht door een of andere oorzaak de heer Orsel de wethoudersfunctie niet, of niet langer kunnen waarnemen, in zijn plaats met den steun der S.D.A.P .-fractie een der andere raads leden der Vrijzinnigen tot wethouder zal worden ge kozen. Al deze besluiten zijn met algemeene stemmen ge nomen. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat de com binatie van S.D.A.P. en Vrijzinnigen voor de volgen de vier jaren niet gebaseerd is op eenig program, maar alleen op de opgedane ondervinding der laat ste jaren, dat samenwerking op de meest belangrijke punten zeer goed mogelijk is gebleken. Wat het mogen aanvaarden van de wethouders- functie door den heer Orsel aangaat, is er een alge meene bepaling dat voor gemeenten tot 5000 zielen het vervullen van een wethoudersfunctie door een ambtenaar bij de Spoorwegen mogelijk is. De definitieve beslissing der Directie der Spoorwe gen volgt echter eerst na de wethouderskeuze. ONVEILIG SCHAGEN. Er zijn nu weer fietsen gestolen, vertelde men ons en inderdaad bleek hier iets van waar te zijn. De heer Wardenaar had een 14 dagen geleden een nieuwe Karei I gekocht, en had dus nog maar weinig van zijn ijzeren rossinant gebruik gemaakt. Dinsdagmorgen zou hij zijn fiets bestijgen, toen hi.1 bemerkte dat zijn karretje verdwenen was en nu nog niet terug is. zoodat het voor de hand ligt., dat 'bedoeld rijwiel gestolen is. Den heer A. Schoorl overkwam ook iets derge lijks, ook zijn fietswas verdwenen uit 'n boet, waar bij 's avonds was neergezet. Den volgenden morgen was de fiets er van door, doch hij kwam terug, daar hii een honderd meter verder bij een der huren op het erf was neergezet. Hier was dus alleen sprake van ongevraagd leenen. De fiets werd düs weer in het bezit gebracht van den eigenaar, die echter later bemerkte dat. al had hii nu weer zijn karretje terug, men ook nog uit een buffet ongeveer f 40.had ontvreemd. De bewoner wist niet te zeggen wanneer deze diefstal was gepleegd, daar hii sinds eenige dagen niet in het buffet was geweest. Naar de bestolene ons mededeelde, was van een en ander geen aan gifte gedaan bij de politie, daar dit volgens hem •toch niets gaf. OP HOL. Vrijdagmorgen was alles in de omgeving van ons bureau eensklaps in rep en roer. De miniatuur-ket des heeren H., kwam de I-Ieerenboschstraat uithollen met de groentenkar achter zich. De bocht was niet in die vaart behoorlijk te nemen. De kar raakte onderste boven en alle groenten, kom kommers etc. over den wal en te water. De ket had de spurt intusschen voortgezet, maar er waren ook andere rappe beenen, die een Berger waardig, den wedstrijd met de ket. aanbonden' en het kleine, maar snelle beestje op de Hoogzijde tot staan kregen. Een half in elkaar gereden wagen, waarvan nog een wiel af was, was het rampspoedig overschot. Op d.e Stille Laan werden door vrienden-handen de groen ten,etc. verzameld. THEATER ROYAL. „De Groote Schoonmaak", de film. die deze week In Theater Royal draait, is een kostelijke klucht, waarbij jong en oud zich naar hartelust kan ver maken. Een film van begin tot einde vol oerkoml- sohe momenten. Langen tijd heeft men voor Annv Ondra niet zoo'n geschikte rol gevonden als in .De Groote Schoonmaak". Zij dartelt, inbedt, danst en zingt door de heeie film. zooals slechts zij dat kan. In een woord, Anny Ondra geeft haar publiek alles wat dit van haar verwacht. Leuke en vlotte muziek van Leo Leux verhoogt de stemming. Een echte ..publiekfilm" deze ..Groote Schoon maak", De korte inhoud er van vertelt ons het volgende: Bessie. een kordaat meisje, is leidster in het schoonmaakbedrijf van haar grootvader. Op 'n avond heeft ze opdracht gekregen met haar ploeg de chique ingerichte woning van Vivian Bar- ring schoon te maken. Dienzelfden avond komt Ro bert Cox, jongste chef van een groot, modemagazim Vivian afhalen voor een carnavalsfeest. Bessie houdt Robert. die al voor 't ..Apachenbal" verkleed is. voor een inbreker en onderhoudt hem hierover ernstig. Robert stelt niets in het werk om de begrijpelijke vergissing op te helderen: hii vindt de situatie erg grappig en het meisje boezemt, hem belang in. En omdat zij hem ook aardig vindt en ze hem voor 'n fatsoenlijke jongen houdt, die slechts een keer op het slechte pad is geraakt, daarom biedt ze hem aan om glazcnwasscher bii het schoonmaak bedrijf te worden. Robert vindt deze regeling prachtig en begint reeds de volgende dag met ziin werk. 's Avonds wordt een klein feestje gegeven ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan van de firma ..Blitzblank". waarbij Bessie en hii nader kennis maken, doch hii vertelt haar nog steeds niet wie hii in werkelijkheid is. Op aanraden van Baron Pattv, die in ruil daarvoor vrii spel bii Vivian krijgt, pro beert Robert het nu met een kleine list. Hii geeft „Blitzblank" order ziin eigen woning schoon te maken, waar hii een diner voor twee personen klaar heeft laten maken en hoopt, dat terwijl ziin andere „collega's" werken, alles met Bessie in orde zal komen. Maar Bessie ziet in Robert, niettegen staande haar groeiende genegenheid nog steeds iemand met raadselachtige neigingen. Ze is bang. dat hii in het huis van deze deftige mijnheer Cox iets zal „uithalen" en werkt met haar voorzorgs maatregelen z'n spel volkomen tegen. Robert. moet nu inplaats van met haar soupeeren. voor de oogen ivan zijn eigen bedienden mee schoonmaken. Tenslotte wordt hii nog door een, in ziin wantrou wen door Bessie gesterkte, detective als „valsche" Cox Jr. gearresteerd. Ook Robert's vader, die nu op duikt om de toestand op te helderen, wordt in het warnet van vergissingen betrokken. Weldra lost alles zich nu echter op en hoog boven op een ladder krijgt Robert van ziin Bessie de eer ste kus. A.s. Woensdag 14 Aug. van half elf tot half vier, gelegenheid tot raadplegen van C o r s e t- specialiste. geeft U de onmisbare steun en tevens een goed figuur SCHAGEN-NIEUWS. Wedstrijd op Zondag 11 Augustus 1935. voormid dags 10 uur. A.: J. J. Slikker: A. de Wit. G. Schouten: P. Slik. G. Anneveldt. N. Blaauboer; A. Veenstra. J. Wit. R van Haren. A. v. d. Piil. J. v. d. Oord. B.: N:N.; P Dekker: J. Oostwouder: J. A. Mole naar. J. Slikker, N. Prins; Klaijer, G. Zwaan. J. Heemsbergen. P. Hofland. S. Vries. Bii verhindering spoedig afbericht zenden aan de Adsp. Comm. Beide elftallen gelieven om 10 uur aanwezig te ziin. SCHAGEN COMB.—SCHOORL I, 1—0. Bovengenoemde ontmoeting vond Donderdagavond op het - Schagen-terrein plaats. Oorspronkelijk zou de ze ontmoeting plaats hebben om 7.15 uur, maar daar Schoorl pas tegen achten in Schagen arriveerde, werd het reeds over achten voordat arbiter K. Wit de elftallen kon laten opstellen. We ontdekten bij Schoorl de oud-Alcmaria speler G. Hartland, die de Duinbewoners traint. Dit was bijzonder goed zicht baar aan hun spel, waar reeds aardig samenspel in zat. Bij Schagen vlotte het niet bijzonder. Uitblinkers waren hier R. Rus en V. Vlottcs, twee spelers van de oude garde. De anderen vielen de een meer de ander minder tegen. Tot de rust bleef de score dub bel blank, mede doordat dc beide keepers uitstekend op dreef waren. Na de rust ontstaan eenige gevaarlijke kansen voor de Schagen veste, maar door robust ingrijpen van Slikker (somwijlen wel wat al te hard) werd erger voorkomen. Hartland krijgt een dod van een kans, doch deze wil den bal als het ware kalm langs Arnoldus zen den, wat hem noodlottig wordt. Z'n schot faalt. Aan den anderen kant brengen Peetoom en de Vries eenige mooie scooringskansen om zeep. Als we den ken dat de score dubbel blank zal blijven weet de Vries in het halfduister de ecnigste goal van den wedstrijd te scoren. Het laatste gedeelte van den wedstrijd wordt dan verder in volkomen duisternis gespeeld. REN- EN TOURVEREEN. „WEST-FRIESLAND." Zondagmorgen zullen weer eenige trainingsritfen worden gehouden. Thans zal gereden worden om de eer op de sprint. Over een afstand van 200 M. Aan het clublokaal zal men om 9 uur moeten zijn, wil men iets van dit gebeuren aanschouwen. GEMEENTE SCHAGEN. Vertrokken personen gedurende de mnd. Juli 1935. Boots echtgene. P. F. (Hoorn L.) naar Hoorn, Kuil 26. Baars Anna Margaretha naar Den Helder, Conjé- straat 34. Koomen Pieternella naar Zijpe, Ruigeweg D 39. Van der Woude Jacob Gerrit en vrouw naar Utrecht, Heerenstraat 17. Dissel echtgene. Jan (Vos Guurtje) naar Bloemendaal, Santpoort. Schene Fric- drich Bernhard H. naar Bloemendaal, Santpoort; Zwaag Jacob Cornclius Austüling en vrouw- naar Amsterdam, Westerdokstr. 13; Hertogh Cornelia Ca- tharina naar Zijpe, 't Zand I 101; Tielrooij Johannes Gerard cn vrouw naar Bergen (N.H.) Doorntjes 26; Klaver Hendrik naar Zijpe, Schagerweg E 49; de Leeuw Catharina Klazina naar Den Helder, Kanaal- weg 174; Dikstaal Maartje naar Wognum, B 7; Pee renboom Ilendrina naar Gouda, Wijdstraat 15; Lief hebber Neeltje naar Anna Paulowna, Kerkweg 2; Kroon e Bernardus Johannes, naar Zutphen, Groen markt 16. Ingekomen personen gedurende de maand Juli 1935: Bakker Aaltje, G 23, van Sint Maarten; van Geel Sebastianus, A 122, van Nieuw-Vosmeer; Eriks Cor- nelis, E 136, van Barsingerhorn; Loermans Peter, A 101, van Heerlen; Witsmeer Theodorus M., J 9, van Zijpe; GoversBorst Trijntje, F 56, van Landsmeer; Sijbrands Anlje (wed. T. v. IJzendoorn), D 11S, van Anna Paulowna; Domper Willem, D 42, van Koog aan de Zaan; van Hoesel Peter en gezin, C S5 van Wieringen; de Kievit Adrianus en gezin, C 56, van Het was er ontzettend druk. Niet alleen de burgemeester van Albury met zijn gevolg was aanwezig, er waren honderden, ja vermoede lijk duizenden bezoekers, die voetje voor voetje voortschuifelden over onze beroemde kaasmarkt. Dan was de reclame er natuurlijk weer, maar al die beweging was niet bij machte den prijs op te houden. Zooals zoo dikwijls het geval is, volgde op de snelle rijzing van de vorige week een terugslag, hoewel deze min der sterk was als op 't eerste oog, afgaande op de prijzen, zou kunnen worden gedacht. Immers ook de namarkt van Vrijdag jJ. was reeds belangrijk slechter als het begin. En wanneer men de doorsnee-markt neemt van heden, dan was die stellig niet slech ter, eerder iets beter dan het slot van de vorige. De hoogste prijs was met f 15.juist f 2. lager, de doorsnee markt voor goede kaas was circa f 13.Hiervoor werd veel verkocht. Bij een en ander moet niet uit het oog wor den verloren, dat bij de vooral in Friesland sterk ingekrompen productie, en bij de be trekkelijk lage prijzen iedere verandering zich sterk uit. Niettegenstaande de prijzen dus vrij be hoorlijk megen worden genoemd, was het verloop in 't begin stug. Later, toen bleek dat dezelfde noteering van Vrijdag j.1. niet meer te maken was, werd er vlot verkocht. Zes personen gewond. Gisternacht omstreeks half 2 heeft op de Deurn- scheweg te Helmond een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een van de kermis aldaar komende auto, waarin zes personen waren gezeten, is daar tegen een boom gereden, waarschijnlijk door onoplettendheid van den chauffeur. Drie van de inzittenden werden uit den wagen geslingerd en met ernstige verwondingen op genomen. Zekere H. A. uit Rotterdam was er het ern stigst aan toe. Met een zware hersenschudding werd hij in een nabijgelegen woning binnengedragen, al waar hij ter verpleging is opgenomen, aangezien ver voer door een geneesheer verboden werd. Twee da mes, zekere H. v. d. Z., uit Bakel en mejuffrouw A. G., kantoorbediende te Rotterdam, die resp. een armbreuk en ernstige snijwonden bekwamen, zijn na voorloopig te zijn verbonden, naar het Ziekenhuis te Helmond overgebracht. De overige inzittenden, een meisje uit Rotterdam, een inwoner van Venlo, alsmede de bestuurder, de autohandelaar A. v. H. uit Eindhoven, kwamen er mét lichte kneuzingen af. Na verbonden te zijn kon den zij naar huis gaan. De politie stelt een onderzoek in. Warschau. De conservenfabrieken te Posen heb ben een order voor dc levering van conserven be stemd voor het Italiaansche leger in Abessynic ge weigerd, omdat zij meenen niet. voldoende waarbor gen te hebben voor de betaling. Het betreft orders voorloopig tot een bedrag van 3.5 millioen Zloty (on geveer 980.000 gulden.) Stein; Poldermans Matthijs en gezin, D 80, van Nieuw Lekkerland; Bakker Gerard, Kanaalstraat 5, van Sint Maarten; Wardenaar Pieter D. J. en gezin G 38, van Barsingerhorn; VerschoorBurger Antje J., C 172, van Den Helder; Stoffelen Johanna, B 2, van Born; Baas Jacoba, A 28, van Zijpe; Appelman Jo hannes, K 34, van Spanbroek; Jaspers Thomas, Keet Trapweg, van Stein; Settels Clara E. E. M., E 66, van Bergen (N.H.); LangedijkBruineman Trijntje, D 118, van Den Helder; Plaggenborg Maria, F 41, van Sagel, Duitscliland; Smitz Anna, D 5, van Duisburg Duitschland; Hollenberg Johannes en gezin, J 35, van Velsen; Simons Constantinus, Keet Trapweg, van Jutphaas; Zwierenga Jakob en gezin, A 29, van Stein Dijkman Hendrik J., B 130 van Aalsmeer. Terwijl bij ons eiken dag het zonnetje boven onze hoofden staat te branden, heerscht er bij de antipoden een stevige winter. Het hoog land van Australië is onder een dik sneeuw kleed bedekt en biedt de bevolking van Melbourne gelegenheid tot de beoefening der wintersport. „NEDERLAND HEEFT ZIJN VALUTA GERED, BELGIë HEEFT ZIJN VALUTA LATEN KELDEREN, ZONDER DAT DIT EENIG NUT HEEFT OPGE LEVERD." Men schriift ons uit Brussel: De vraag, of de devaluatie van den Belgischen franc nut heeft afgeworpen voor den economischen toestand des lands, maakt in den laatsten tijd een levendig punt van bespreking uit in de Belgische pers. Reeds voordat men het toepaste was het expe riment van het kabinét-Van Zeeland aan scherpe aanvallen blootgesteld; thans hoort men openlijk, al thans in die gedeelten van België, welke niet onmid dellijk afhankelijk zijn van Brussel, beweren dat de devaluatie in het minst geen verbetering heeft ge bracht in den economischen toestand als zoodanig. De directeur van het persbureau der regeering, His- laire, de gewezen hoofdredacteur van de „Nation Beige", kan met den besten wil niet bereiken, dat de bladen zijn mededeelingen over den economischen toestand opnemen. Die bladen, welke met de regee ring in contact staan, verklaren dat zij zich maar belachelijk zouden maken in de oogen van hun le zers, indien zij het waagden bedoelde berichten te publiceeren; en de bladen van de oppositie stellen zich ten taak te bewijzen, hoe zeer deze berichten in strijd zijn met den werkelijken toestand. Gietijzer en staalfabricage gaan achter uit. Zoo heette het b.v., dat de toestand van het Bel gische mijnwezen reden tot tevredenheid gaf. De op positiebladen merken hierbij op, dat de regeering zich dan toch al heel spoedig tevreden toont, daar de productie in Juni slechts 16.000 ton meer bedroeg clan in Mei, toen zij het cijfer van rond 2.132 millioen ton bereikte. Het aantal werklieden in dezen tak van bedrijf steo.r p,p| slechts 759 man. on een totaal van ongeveer 120.000 arbeiders. Daarentegen heeft Frank rijk door de sluiting van zijn grenzen 17.000 mijnwer kers broodloos gemaakt, want België placht»'jaar lijks 3.6 millioen ton aan Frankrijk te levërcm. Was het mogelijk,- vragen de Vlaamsche bladen „De Dag'Ven „Standaard om daarom de devaluatie van den franc dcor tc voeren? De productie van gietijzer, die in Mei 271.430 ton bedroeg, is in Juni met 13.000 ton verminderd. Van ruw staal werd in Mei 268.472 ton gefabriceerd, in Juni daarentegen slechts 240.686 ton. De productie van fijn staal is gedaald van 211.797 ton tot 176.513 ton. Alle hoon in rook vervloaen. Alle hoop. die men gesteld had od de devaluatie, is in rook vervlogen, wijl de Fransohe handelspoli tiek den ondergang beteekent van den economischen toestand in België. De „Standaard" betoogt dat de door het kabinet-Colijn in Nederland bevochten zege heit. bewijs levert, dat de devaluatie van den franc in België niet noodig was geweest. Nederland heeft ziin valuta gered. België heeft ziin valuta la ten kelderen, zonder dat dit eenig nut heeft opge leverd. De eenige. die van den val van den franc heeft geprofiteerd, verklaart de „Standaard", zal het communisme blijken te zijn. Nog voordat België 'de diplomatieke verbindingen met de Soviet-Unie we der had aangeknoopt, voelden de intiemste vrien den van dat land zich in België in hun element... Zooals overal, trachtten zij ook in België stakingen op touw te zetten en onlusten uit te lokken. De „Standaard" is de eenige Vlaamsche cen trumskrant. die het waagt, verband te leggen tus- schen de economische moeilijkheden en de commu nistische agitatie. Alle andere bladen zwijgen over de communisten en hun opdrachtgevers in Sowlet- Rusland. Motorrijder qeslipt en teqen de aisluit- boomen aevloqem V e g h e 1. 9 Aug. Gisternacht heeft nabij den spoorwegovergang aan de Spoorhaven te Veghel een ernstig motorongeluk plaats gehad. Omstreeks middernacht naderde per motorrijwiel vanuit de richting Helmond, mét. vrii groot snel heid. de heer J. Zwanenburg uit 's Hertogenbosch met als duo-rijdster mej. Aarts. Nabij den overweg slipte de motorrijder met het gevolg, dat hii de macht over ziin stuur verloor cn tegen het hekwerk van den overweg botste. Beide personen werden tegen den grond geslingerd. De heer Z. bleek ernstig aan het hoofd gewond te ziin. Nadat dr. Kersemakers, wiens hulp men had in geroepen. ter plaatse de eerste geneeskundige hulp verleende, is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Veghel overgebracht. Mejuffrouw Aarts kreeg slechts lichte verwon dingen. Berlijn. (A.N.P.) In de maand Juli is de oplage van „Völkischer Beobachter" (het blad van Hitier) 9.000 exemplaren minder geweest dan de vorige maand, terwijl de oplage van de „Angriff" 4.000 exemplaren is achteruitgegaan. SCHIPPERSVROUW OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Smilde. Gistermorgen is de 33-jarige echtgenoote van den schipper J. Drenth te Stadskanaal over boord geslagen en verdronken. De vrouw laat drie kinderen achter. Haar lijk is later opgehaald.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9