Mussolini mobiliseert ook inlandsche troepen. Ministerieel bezoek aan het oeconomisch- technologisch instituut in Limburg. Trein rijdt in rustende menigte Auto bij uitwijken voor jongetje in sloot gereden De watersport eischt slachtoffers. GEWELDIGE WOLKBREUKEN IN JAPAN. De strijd tegen de bandieten. Italië voelt zich verongelijkt. Ook Griekenland bereidt zich voor. Japansche visschers door storm overvallen. Oude man door motorfietsrijder overreden en gedood. In nood verkeerend kanovaarder gered. Engelsch sportvliegtuig maakt een noodlanding op N.-Beveland. Motorfiets in botsing met lichtpaal. Maandag 12 Augustus 1935. Postrekening No. 23330 SGHAGER 78ste Jaargang. No. 9783 C0D11NT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vi. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno, Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Thans ziin ooit de'eerste Itaïiaanscilïe mïandscföë 'troepen voor Oost-Afrika gemobiliseerd. Aan boord van de schepen Celio, Pollenzï. Laguna ziin 600 Spahis en sterke afdeelingen scaris uit Tripoli naar Erithrea scheep gegaan. Van Napels is de Belvedere vertrokken met offi cieren, manschappen en 1000 arbeiders aan boord. Bovendien is het hospitaalsohip Ivalifornia met Roode-Kruiszusters naar Oost-Afriika vertrokken. Troepenverschepïnaen blliven reaeïmatia plaatsvinden. Voïgcns een Reutcr-beridht uit Suez, passeerden dezer dagen verschillende Italiaanscihe schepen, ge heel bezet met soldaten, het Suez-kanaal. op weg naar Oost-Afrika. Ongeveer 250.000 soldaten debar- keeren in Eritrea, terwijl er nu in het geheel een 1500 soldaten, aangetast door malaria, weer naar Italië gezonden ziin. Het sChiint tevens, dat er aan boord van de Giuseppe Mazzini achttien deserteurs ontdekt ziin. Port Said en Suez ziin op het oogenblik paradii- zen voor kooplieden, die dan ook in overtalriike mate ziin op komen zetten. SLECHTS „VLOEIBAAR VUUR" KAN HELPEN. De Abessyniërs verstoppen zich in de rots holen. In hoeverre Italië een al of niet zwaren strijd zal hebben te voeren, om het gewenscht politieke over wicht over Abessinië te krijgen, is een vraag, waar mee menigeen en speciaal militaire deskundigen zich thans gaarne bezig houden. Zoo beschrijft generaal Duval in de Journal des Débats de ontoegankelijkheid van het Abessijnsche gebied. „Abessinië", zoo schrijft hij, „is een bergland dat ongeveer 1000 a 1500 meter boven den zeespiegel ligt. Vele bergen zijn meer dan 4000 M. hoog. In de om geving van Adoea bereiken zij dikwijls een hoogte van 3000 M. Het klimaat verandert met de hoogte. In de dalen heerseht meestal een verzengende hitte. In de bergen, op een hoogte van 2400 M., is de tem peratuur als in Midden-Europa. Het land is schaars bevolkt en-moeilijk begaanbaar wegens de woestheid ^van het-terrein en de onbegaanbare wegen. Bergartillerie, op lastdieren gedragen, zal het eenige zijn, dat de troepen zal kunnen vergezellen. Tanks en auto's mét rupsbanden zullen vrijwel nergens te gebruiken zijn. De bombardementsvliegtuigen zullen niets vinden om te bombardeeren. De enkele steden zijn niets anders dan groote dorpen, waar nooit groo te schade kan worden aangericht. De bevolking zal een onderkomen zoeken in de bergholen..." Volgens een ingezetene van Ha.vward, die beweert 'de eenigeoverlevende te zijn van een Italiaansche brigade welke door de Abessiniërs in 1896 bij Adoea in een hinderlaag is gelokt, kan alleen vloeibaar vuur aan het Italiaansche leger de overwinning brengen. Destijds verborgen de Abessyniërs zich in de met struiken en boomen begroeide heuvels en bestookten vandaar met goed succes den vijand. Alleen door vloeibaar vuur zouden zij uit hun natuurlijke schuil hoeken kunnen worden gedreven. De man voegde er aan toe. dat hii op de liist der te Adoea gesneuvel den staat, maar dat hii ontsnapt is door zich te ver bergen onder de lijken van ziin makkers. GEEN BLANKE VRIJWILLIGERS GEWENSCHT. De Europeanen zijn niel tegen het Abes- sijnsch klimaat bestand. De Abessijnsche legatie te Londendeelt aan de pers mede, dat zij tot haar spijt geen gebruik kan maken van de aanbiedingen van vele Britsche onderdanen om dienst te nemen in het Abessijnsche leger. Den sollicitanten zal in het vervolg worden medegedeeld, dat hun aanbieding om Abessinië te dienen welis waar zeer op prijs gesteld wordt. In verband met kwesties van nationaliteit en de kosten kan de Abes sijnsche regeering tot nader orde niet beloven, dat gebruik zal worden gemaakt van de aanbiedingen. Naar Reuter meldt, heeft het Abessijnsche consu laat te Berlijn van Duitsche en andere zijde duizen den aanbiedingen ontvangen om in het Abessijnsche leger dienst te nemen. Ook deze aanbiedingen zijn van de hand gewezen. Men is nl. van oordcel, dat, afgezien van politieke beweegredenen, de meeste Europeanen niet vol doende tegen het klimaat bestand zijn om in het Abessijnsche leger te vechten Sancties beteekenen oorlog. „Popoio d'Italia" zegt ,dat Italië steeds onrustiger wordt, indien men het zonder uitlaat laat voor zijn JAMES BRADDOCK, de nieuwe zwaargewicht kampioen, die om den wereldtitel zal boksen met den Duitscher Max Schmeling. bevolkingsoverschot. Indien Italië evenwel exploita bele gebieden te besturen krijgt, zal het voor zich en zijn vrienden een conservatieven staat worden. De politiek van Groot-Brittannië, dat sanctie-maatrege len in overweging neemt, zou gelijk staan met een oorlogspolitiek. Men mag niet vergeten, aldus het blad, dat Engeland noch sancties heeft voorgesteld om Mandsjoerije den weg in Mandsjoekwo te ver sperren, noch om den Oorlog tusschen Bolivië en Pa raguay te verhinderen. De vijandige houding van Groot-Brittannië schijnt veeleer voort te spruiten uit de verkeerde veronderstelling dat Italië bij zijn op- tereden in Oost-Afrika den Britschen belangen inden weg zou komen. Het tegendeel is juist. Italië wenscht zich slechts tot Abessynië om Engeland en Frankrijk in het rustige bezit van hun koloniën te laten en om niet genoodzaakt te ziin zelf aanspraken te ma ken op een of ander mandaatgebied. Oprichting en uitbreiding van bestaan de industrieën zal komen onder toezicht der regeering. De Ministers Mr. Dr. L. N. Deckers en Prof. Dr. H. J. C. H. Gelissen hebben Zaterdag een bezoek gebracht aan het oeconomisch-technologisch insti- stuut in Limburg. Na een toespraak van den directeur Mr. Gielen hield minister Gelissen een rede, waarin hij de te ruggang van onzen goederenhandel schetste en de nadruk legde op de kanker der groote werkloos heid. Verheugend achtte hij het daarom dat onze indu strie in het eerste halfiaer van 1935 huim 20 millioen gulden meer had uitgevoerd dan in het betreffende tijdperk van 1934. Wat wil nu de regeering? Er komt een oecono- misch-technische exploratiedienst aan het departe ment., Eerst inventariseeren, eerst documentatie. Daarna exploreeren. Het is de bedoeling het particuliere initiatief te stimuleeren. Den minister is in zijn practijk van drie maanden al gebleken, dat verschillende be drijven in Nederland behoefte hebben aan crediet voor reorganisatie, uitbreiding en overbrugging van financieele moeilijkheden. In verband met de laatste zal de op te rich ten maatschappij voor credietverschaffing aan de nijverheid belangrijk werk kunnen verrichten. De minister meende opheffing van de Limburgsche industriebank in overweging te moeten geven nu er een nationale maatschappij voor credietverleening komt. Wel zal deze de adviezen van het instituut noo- dig hebben. Industrie-politiek moet naar het inzicht van minister Gelissen arm in arm gaan met de te voeren handelspolitiek. Men kan in een tuin niet enkel zaaien en poten, men moet ook snoeien en wieden; daarom zal een wet worden ingediend, waar bij oprichting en uitbreiding van een be staande industrie zal komen onder toezicht van de regeering. Men zie daarin geen breideling van het particulier initiatief, waarvan de minister van oeconomische za ken de eminente waarde erkent. Maar het is noodig om verspilling van ons nationale vermogen aan in dustriekapitaal te voorkomen. Dertien dooden en 26 gewonden in Korea. Uit Seoel op het schiereiland Korean wordt ge meld, dat gisteravond te Foekoefoe in de Koreaan- sche provincie Ivankyonando een ernstig ongeluk is gebeurd, waarbij 13 personen werden gedood en 26 gewond. Honderden bewoners van Hoekoefoe zochten op den spoordijk, die door haar hoogere ligging eenige koelte vind, tegen den avond verkoeling van de hitte van den dag. De trein naderde zonder dat men er acht op sloeg en reed met groote snelheid in de menigte, met het bloedige noodlottige gevolg. MACKENZIE KING, de leider der Canadeesche liberale partij, die waarschijnlijk na de aanstaan de verkiezingen de macht in handen zal krijgen. Jongen ernstig gewond. Gistermiddag omstreeks half twee is od den Win- sumerstraatweg onder Groningen het 7-jarig zoontje van de familie v. d. S. uit laatstgenoemde gemeente, bij het onvoorzichtig oversteken van den weg door een personenauto aangereden. De iongen werd gegre pen door de voorbumper, waaraan hij bleef hangen. Doordat de auto nog trachtte hem te ontwijken, reed deze te water. De jongen bekwam een hersenschud ding en ernstige hoofdwonden. In zeer ernstigen toe stand is hij naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. De beide inzittenden van den auto, mevr. B. en haar zoon, konden op het droge worden gebracht. De wa gen is later opgehaald. Gisterenmiddag is in de Ringvaart onder Aalsmeer de 24-iarige M. Dirks ut Amsterdam. verdronken door het omslaan van zijn zeilboot. Ziin lijk werd na een half uur dreggen opgehaald en naar Amsterdam vervoerd. Na afloop van de nationale roeiwedst.riiden t.e Well keerden gisteravond een aantal roeiers langs de Maas terug. H. Kamp uit Wellerlooi wilde ziin boot vastmaken aan een andere boot. sloeg om en ver dronk. 72000 huizen overstroomd. Reuter meldt uit Tokio: Hevige wolkbreuken, die 24 uur Iarrg aanhielden, hebben in midden-Japan tot een ernstige overstroo- mingsramp geleid. In het gebied van Kito zijn 12.000 huizen overstroomd en te Osaka 60.000. Naar men tot dusver heeft kunnen vaststellen, ziin 20 personen omgekomen, terwijl het aantal ge wonden 40 bedraagt. De materieele schade wordt op eenige milloenen geschat. Japansch-Mandsfoekwosche troepen hebben na een gevecht van 10 uur aan den süoorweg ten zuiden van Charbin 300 bandieten teruggeslagen. De ban dieten vluchtten met achterlaing van 30 dooden. Nabij Peipiao, ten noorden van Tsioe-Tsiau. leve ren Mandsioekwo-troepen een verbitterd gevecht te gen een duizendtal bandieten. Uit Tisingtau is Ja- pansche versterking gevraagd. Naar aanleiding van het bericht, dat een duizend tal Chineesche communisten de ijzermijnen van Taie en zuiden van Hankau hebben aangevallen, heeft de Japansche regeering twee oorlogschepen gezonden Duikmanoeuvre van een groote Engelsche onderzeeboot Hij wel en Ik niet! De reis van den Britschen financieelen deskundige Leith Ross naar Japan heeft in Italiaansche krin gen veel opzien gebaard en m envermoedt dat deze reis groote plannen voor een nauwere samenwerking tusschen Japan en Engeland verbergt. Het „Giornale d'Italia" critiseert deze plannen, van Engeland sterk die slechts ten koste van China kunnen worden verwezenlijkt. Italië moet zich er tegen verzetten, dat Engeland met twee maten meet en Japan uitbreiding in China toestaat, waar het Italië den weg naar Abessynië verspert. Ook China is lid van den Volkenbond. De Volkenbond, die in be weging is gesteld tegen Italië, dat zijn beide koloniën wil beschermen, zwijgt t.en aanzien van het optreden waardoor een derde van de bewoners van China aan de willekeur van Japan wordt overgeleverd. Het blad herinnert er verder aan, dat Japan geen lid van den Volkenbond meer is en vraagt of men wil dat Italië uit den Bond treedt, opdat datgene, wat aan Japan wordt toegestaan, ook Italië niet onthouden wordt. Order voor 70 vlieatuiaen. Naar verluidt heeft de Grieksche regeering be sloten bii verschillende Britsche firma's zeventig vliegtuigen te bestellpn. waarvan 45 bombardements en verkenningsvliegtuigen en 25 instructie-vliegtui gen. Een zestigtal visschers vermist. Gisterochtend werden zestig visschersbooten met ongeveer 200 visschers erin ten Noorden van Formosa door een storm overvallen. De meesten hunner kon den zich in veiligheid brengen, doch nog een zestigtal visschers in zeventien booten worden vermist. Gistermiddag heeft op den Rijksstraatweg te Riet veld een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij de 7S-jarige A. Burggraaf uit Rietveld werd gedood. Omstreeks 12 uur liep B. op den Rijksstraatweg; links van den weg. Op een gegeven oogenblik stak hij terwijl hij daarbij omkeek, den weg over, met het noodlottig gevolg, dat hij "door een juist passeerende motorfiets werd eeareDen. Beiden kwamen te vallen. De motorfietsrijder bleef ongedeerd, terwijl B. een dubbele schedelbreuk bekwam. Eenige oogenblikken. na het ongeluk is hij aan de bekomen verwondingen, overleden. Den bestuurder treft geen schuld. Het slachtoffer was weduwnaar Zondagmddag omstreeks vier uur. toen de heer H. Huizenaar uit Leeuwarden met ziin zeiljacht van Schiermonnikoog naar Oostmahorn voer. ont dekte hii dat op het Friesche Gat. ter hoogte van do Bank ongeveer S00 meter uit de kust. een gezonken kano. Ongeveer 50 meter van de kano zag hii een man die zich zwemmend boven water hield en die tegen hooge zeeën en stroom worstelde. De man werd door den lieer Huizenaar gered en op ziin ver zoek bii Oostmahorn aan den zeedijk afgezet. Ziin naam kon de heer H. niet gewaar worden: hii wil de hem waarschiinliik uit schaamte niet zeggen. Ver moedelijk was het 'n onderwijzer die in het zwem bad ..De Bank" een kano had gehuurd. Na reparatie weer opgestegen. Hedenmiddag omstreeks vier uur heeft het Engel sche sportvliegtuig de G-A.G.Y.T. een noodlanding gemaakt op een stoppelveld van den landbouwer A. I. Janse te Geersdijk op N. Beveland. Het toestel kwam uit de richting Wilhelminadorp en wilde de Zandkreek oversteken, toen boven den steiger van het veer van Kortgene de motor het was een éénmotorig vliegtuig begon te haperen. Het toestel vloog toen, nu eens hooger, dan weer la ger nog ongeveer vijf kilometer door en maakte toen een noodlanding, die zeer goed slaagde. De bestuurder kon het toestel zelf repareeren en is na en uur weer in de richting Engeland ver trokken. Bestuurder gedood. Duorijder licht gewond. Op den weg Tilburg—Hilvarenbeek heeft gistermid dag een motor-ongeluk plaats gehad, dat den berijder het leven heeft gekost, terwijl de duo-passagier licht gewond werd. Een motorfiets, bestuurd door den heer A. van den Boom uit Heerlen, reed bij het passee- ren van een autobus tegen een langs den weg staan- den lichtpaal. V. d. B. brak bij de botsing zijn nek en was vrijwel op slag dood. Zijn broer, Martinus, die op de duo was gezeten, werd slechts licht gewond. Het stoffelijk overschot van v. d. B. is naar het „Liefdegesticht" te Hilvarenbeek vervoerd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1