Critieke toestand in het Veire Oosten r dan I rs. Polderdag in ile Wieringermeer, Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Buitenland Ernstige dijkdoorbraak in Boven=Italië Woensdag 14 Augustus 1935. SGHAGER 78ste Jaargang. No. 9785 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkornend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vJi. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewljsno, Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De moord op den Japanschen Generaal Nagata kan een Russisch-Japansche oorlog beteekenen. Zal bezonnenheid of oorlogszucht de over winning behalen? Reeds Herhaaldelijk hadden wij gelegenheid om 'te wijzen op de zonderlinge tegenstellingen tusschen de officieele Japansche regeering en haar legerlei ding. Terwijl de diplomaten op voorzichtige en tactische wijze het imnier nationalistische streven van het imperialistische Japan trachtten te verwezenlijken en daartoe soms schijnbaar tot vreedzame middelen hun toevlucht wilden nemen, werden ze herhaalde lijk op potsierlijke wijze door de militaire kliek voor voldongen feiten geplaatst. Ieder zal zich nog levendig herinneren Hoe de 'Japansche vertegenwoordigers bij den Volkenbond op instructies van de Tokio-sche regeering te goeder trouw verklaarden dat 'n verder doordringen i#Chi- neesch Mandsjoeriie zou worden gestaakt, welke ver klaringen dan steevast, de volgende dag door de eigen militaire gezaghebberswerd beantwoord met nieuwe, niet te loochenen wapenfeiten. Meer dan eens heeft de Japansche regeering met beschaamde kaken gestaan als duidelijk bleek dat ze het leger in het geheel niet in de hand had en zij •heeft vaak moeite genoeg gehad om eenigszins aan neembare motieven te bedenken, teneinde de duide lijke tegenstellingen in het Japansche optreden naar buiten te verklaren. Het Japansche leger of liever de legerleiding ïs 3n twee groepen verdeeld. Beiden zijn zuiver natio nalistisch en er op uit. om de Japansche invloed in 'Azië te vergrooten. maar de eerste groep, de conser vatieven, willen die Japansche hegemonie bereiken langs wegen van geleidelijkheid, terwijl de tweede groep, die der radicalen, slechts heil zien in raak slaan, oorlogvoeren, kortom in een agressieve aan- valspolitiek'. De laatste groep, voor het grootste deel bestaande •uit de jongere ..frontofficieren", vond tot voor kort haar sublieme verdediger in den Minister van Oor log. Generaal Araki, die door dik en dun met haar medeging en de finantieele experts in Tokio tot wanhoop bracht. Toen deze vechtjas als minister van oorlog ver vangen werd door Generaal Hayashi, die op krach tige steun van de bank- en handelswereld kon reke nen. werd liet duidelijk dat de méér gematigde rich ting wel eens een dwingend halt aan het oorlogs zuchtige .front" zon kunnen toeroenen. Aldra bleek dit streven bij de regeering werkelijk voor te zitten, daar zij in de loop der vorige maand door de pensionneering van den zeer redicalen gene raal Maziki en tal van mutaties en overplaatsingen duidelijk blijk gaf van haar voornemen om het leger vast in handen te krijgen en het te onderwerpen aan de leiding der Japansche regèering in Tokio. Dat dit weinig naar den zin is van de radicale heethoofden is begrijpelijk, vooral nu het wel zeker is, dat de verdere militaire actie in Noord-China door Tokio zal worden belet. De moord, op Generaal Nagata, de voornaamste me dewerker van den minister van oorlog en de organi sator van de thans doorgevoerde legerstructuur is dan ook een uiting van de gisting, die onder het kader te velde bestaat. De strijd om de heerschappij is door dezen moord ongetwijfeld in een acuut, zeer gevaarlijk stadium gekomen. Als generaal Hayashi thans moet wijken, dan zou dit niets meer of minder beteekenen dan een over winning van het extréme Japansche militairisme en dat zou niet alleen een verhaasting van de economi sche en militaire voortschreiding in Noord-China tot gevolg hebben, maar tevens de zeer groote mogelijk- hèid van een Russisch-Japansche botsing. Tusschen deze twee landen toch bestaat eigenlijk al weinig minder dan een latente oorlogstoestand en de radicale groep der Japansche militairen zal zeker niet aarzelen om tot daden over te gaan. De door Generaal Hayashi doorgevoerde reorgani satie is echter tot stand gekomen, met goedvinden De straffen volgen. Eerste vonnissen te Toulon. De rechtbank te Toulon heeft heden de eerste von- nisen gewezen tegen gearresteerde deelnemers aan de bloedige gebeurtenissen van de vorige week te Toulon. De eerste tien betoogers werden veroor deeld tot gevangenisstraffen van 1 tot 8 maanden. De politic stelt momenteel een onderzoek in naar de schuldigen aan de onlusten, die nog niet verbali- seerd of gearresteerd zijn. Huiszoekingen bij verdach ten hebben geleid tot inbeslagneming van verschei dene revolvers mét munitie. Tot de slachtoffers van de betoogingen behooren ook zes paarden der garde mobilo. Vier hunner Werden door schoten gewond en twee door sneden met glasscherven of scheermesjes. Hel goud blijft terugvloeien. Volgens de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 12 Augustus, is de goudvoorraad van f582.7 tot f589.9 gestegen, terwijl de zilvervoorraad van f22.4 tot f23,5 millioen steeg. van den Mikado, zoodat er nog wel een kansje over blijft dat de bezadigd, conservatieve kringen de po litieke storm, veroorzaakt door de moord op Gene raal Nagata, zullen kunnen bedwingen. Niettemin is door deze gewelddaad wel overduide lijk gebleken dat het radicale drijven het kookpunt heeft bereikt, en onaangename verrassingen niet zijn uitgesloten. Het spant waarlijk niet alleen in Abessynië! Ook het Verre Oosten vraagt onze volle aandacht, temeer daar de in China uitgebroken regeeringscrisis er niet bevorderlijk voor is om de Japanners rustig te houden. Het zou wel eens kunnen gebeuren dat de „frontofficieren" van deze tijdelijke zwakheid der Chineezen eens gebruik willen maken. Honderden dooden. Nader wordt omtrent den dijkdoorbraak hij Ovada gemeld, dat de stuwdam bij Molare is doorgebroken. De watermassa's hebben groote verwoestingen aange richt. Tot voorbij Ovada werden nog talrijke huizen overstroomd. Vele inwoners vonden den dood in de golven. In Ovada stortten ongeveer 20 huizen in Er worden ongeveer 100 personen vermist, doch de mogelijkheid bestaat, dat tijdens de paniek velen hun ner een toevlucht gezocht hebben in de bergen en dus nog in leven zijn. Ofschoon laat in den avond nog steeds geen offi cieele mededeelingen verstrekt waren, werden toch nog eenige verdere bijzonderheden bekend over het ernstige ongeluk te Ovada. Volgens de toen ontvangen berichten had men den indruk, dat ongeveer 50 personen het leven bij den dijkdoorbraak hebben verloren. In de omgeving der stad had gisteren een zwaar onweer gewoed, dat gepaard ging met wolkbreuken en stormvlagen, tengevolge waarvan de rivieren Orüa en Stura en het niet ver van Ovada gelegen meer Orbicella hun waterniveau snel zagen stijgen, zoozeer, dat tenslotte de dijk doorbrak. De golven vernielden ten straatweg over een lengte van 20 M., terwijl de geheele omgeving onder water kwam te staan. Toen de watermassa's talrijke, huizen deden instorten en. toen men zag hoe vee en zelfs menschen in de zie dende golven meegesleurd werden, maakte zich van de bevolking een paniek meester. Reuter meldt nader uit Rome: In de in Boven-Italië gelegen stad Ovada, die 10.000 inwoners telt, heeft zich in den loop van he denmiddag, gelijk eerst, hedenavond hekend wordt, een ernstige dijkdoorbraak voorgedaan. De Orba trad buiten zijn oevers en deed een dijk bezwijken. Met angstwekkende snelheid drongen de water massa's de stad binnen, waar verscheidene huizen vernield werden. Hedenavond verluidde, dat onge veer 100 personen om het leven zijn gekomen. Tot dusverre ontbreken echter nadere bijzonderheden. Volgens de laatste hier binnengekomen berichten schijnt de dijkdoorbraak in Ovada nog veel ernstiger gevolgen te hebben gehad dan eerst werd aangenomen. Naar verluidt is niet Ovada zelf, maar veeleer het dorp Molare het zwaarste ge troffen. Het ligt in de onmiddellijke nabij heid van het meer van Orbicella, dat gevoed wordt door de beide rivieren Orba en Stura. Vrijwel alle huizen van Molare zijn inge stort. Men vreest hier, doch acht het wel waarschijnlijk, dat van de 700 inwoners van Molare 500 zijn verdronken. Het dorp is van alle verkeer afgesloten Vier bruggen zijn door de watermassa's weg gesleurd. De laatste berichten melden: Men gelooft, dat bij dén watersnood in de om geving van Ovada 1000 personen om het leven zijn gekomen, doch tot nu toe is niet moge lijk het jniste aantal slachtoffers op te geven. Portugal zal geen gebied afstaan. Het is ook niet verkoopen. bereid arondqebied te Naar aanleiding van de steeds hardnekkig t.erug- keerende berichten dat de oplossing van de Itali- aansch-Abessiinsche kwestie zou worden gezocht in den verkoop van de Portugeesche kolonie Mozam bique aan Italië, publiceert de „Echo de Paris" de volgende verklaring van het Portugeesche gezant schap te Parijs: 1. De Portugeesche koloniën, die een integreerend deel van het gebied der natie uitmaken, kunnen niet het voorwerp van eenigerlei diplomatieke be spreking of van een financieele transactie ziin. 2. De financieele toestand van Portugal, die als voorbeeld mag worden genoemd, sluit iedere moge lijkheid uit. van een eventueele financieele schade loosstelling, want Portugal heeft die niet noodig. 3. Tegen de Portugeesche eigendomsrechten op overzeesche gebieden kan niets met reden worden aangevoerd. Portugal bezit deze rechten od grond van eeuwenoude wetten en on grond van een koloni- aan beheer, dat de vergelijking met elk andere kan doorstaan. 4. Het zou nutteloos ziin te meenen, dat eenig deel van het Portugeesche grondgebied door wie ook op vreedzame wijze zou kunnen worden geroofd, want de regeering en het volk van Portugal zouden met alle krachten en alle middelen op de bres staan voor de verdediging van hun rechten. Als oorlog de drijfveer is. De ontwikkeling van Eritrea. Hef „Giornale dTtalia" bevat een uitvoerig rapport over de ontwikkeling van de Oost-Afrikaansche ko lonie Eritrea, voornamelijk in. de afgeloopen zes maanden. In deze periode steeg het aantal schepen, dat de haven van Massaoea aandeed, tot gemiddeld vijftien per dag, terwijl 1000 ton goederen per dag door mid del van auto's naar het binnenland worden getrans porteerd. Het spoorwegverkeer op het traject Massaoea- Asmara is uitgebreid en in plaats van twee ver trekken thans zes treinen per dag. Men beschikt over 41 locomotieven en 140 wagons. In de laatste maanden zijn 109 K.M. straat weg hersteld en 306 K.M. straatweg nieuw gebouwd. Er worden momenteel 15 nieuwe bruggen gebouwd, waarvan een 132 meter lang is. Ook op het gebied der watervoor ziening heeft men belangrijke vorderingen gemaakt. Vijftien bronnen zijn gerestaureerd, 62 nieuwe bronnen gegraven en 12 reser voirs gebouwd. Van bijzondere bcteekenis is het aquaduct bij Asmara, dat dagelijks 1500 kubieken meter water levert. Zeventien ziekenhuizen zijn voorts gebouwd en overgedragen. Alle telefoonlijnen zijn verbeterd en 38 nieuwe radiostations zijn gebouwd. De stadsbevolking van Asmara steeg in de afge loopen maanden tot 55.000 zielen, waarbij echter zijn inbegrepen de 25.000 arbeiders uit Italië, dio de laat ste maanden in verband met de oorlogsvoorberei ding tegen Abessinië zijn gearriveerd. Het Hitler-snorretje. De „Times" meldt uit Wecnen, dat de j'onge natïo- naahsocialisten opdracht hebben gekregen hun snor te laten staan in den vorm van die van Hitier. Een dagblad te Weenen, dat deze onthulling doet is vol gens den correspondent bekend voor zijn ijver clan destiene activiteiten der nationaal-socialistcn op te merken. Het blad verklaart te weten, dat het geheime bevel tot de nazi's is gericht. Andere uiterlijke en zichtbare teekenen van hun streven, andere midde len tot wederzijdsche herkenning zijn geleidelijk ver boden. Brine hemden en banden verdwenen, toen de partij verboden werd. Witte kousen onder korte broekjes of plus four werden niet toegestaan, indien zij in te provoceerend aantal verschenen, terwijl het ook op andere wijze moeilijker werd gemaakt uit druking te geven aan hnn politiek streven. Bemanning van visschersvaartuig gered. Het visschersvaartuig SCH. 291, dat in nood ver keerde, is tegen de Zuiderpier wrak geslagen. De be manning is cloor de reddingboot gered. Een fraai overzicht over de Fransche oorlogshaven Toulon, die enkele dagen geleden gedurende eenige uren in handen der communisten was. Ik wil ook helpen! Groote plannen in voorbereiding. Zooals wij reeds hebben medegedeeld zal op 21 Augustus de Polderdag worden gevierd. Op dien dag wordt het vijfjarig bestaan van de Wieringermeer feestelijk herdacht; de feestcommissie heeft ihttis* schen de nqodige.voorbereidingen kunnen treffen en thans kan worden medegedeeld dat het reeds aange kondigde programma vrijwel ongewijzigd zal worden- uitgevoerd. De Minister van Waterstaat zal de feestelijkheden gedeeltelijk met zijn tegenwoordigheid vereeren. In den ochtend zal de schooljeugd door een gooche laar worden bezig gehouden, waarna des middags een ware keur van sport- en behendigheidswedstrijden op het programma staan. Tal van Landelijke Rijvereenigingen werken me de, terwijl aan de nog altijd populaire volksver» makelijkheden, als touwtrekken, hindernisloopen, etc., een belangrijke plaats is ingeruimd. Om 8 uur begint een bonte avond: optreden van de plaatselijke muziekvereenigingen, enkele demonstra» ties der gymnastiekvereniging „S.M.T.", optreden van een cabaretgezelschap, misschien enkele goochel toeren. Een vuurwerk zal den avond besluiten, terwijl waarschijnlijk ook de toren der Hervormde Kerk te Middenmeer zal worden verlicht. Wanneer een en ander, evenals verleden jaar, door goed weer wordt begunstigd, kan het geheel een prachtige dag worden. Nederlandsch schip over tijd. Groote onrust. Reuter seint uit Londen: Lloyds heeft per radio aan alle schepen, die zich in het Engelsche Kanaal bevinden, gevraagd om in lichtingen over het Nederlandsche motorschip „José Maria". Te St. Cath'erinus Point op de Zuid punt van Wight werd gistermiddag van het En gelsche motorschip „Pacific Coast" een mededeeling ontvangen, dat men de „José Maria" dien ochtend om kwart voor zes van Hurstcastle had zien vertrek ken. Het schip had Dover aangedaan, op weg van Schiedam naar Plymouth op 2 Aug., met schade aan de stuur-inrichting. Het was in den morgen van 6 Aug. naar Plymouth vertrokken; sindsdien had men niets meer van het schip gehoord. Een millioen gestolen. Brutale iuweelendiefstal in Monte Carlo. In Monte Carlo ziin in den nacht, van Maandag op Dinsdaer uit een iuwelierszaak op ongelooflijk brutale wijze iuweelen gestolen met een waarde van 1 millioen francs. De dieven hadden door de muur van een aangrenzend, op dit oogenblik leeg staand hotel een opening geslagen naar de schatkamer van den juwelier, die overigens zeer zwaar gegrendeld was. Teneinde zich niet. te vergissen bii hun nach telijk werk en nrecies uit, te komen in genoemde schatkamer, hadden zij eenige dagen te voren als electricicns een bezoek gebracht aan de juweliers» winkel, waar zii de noodige onmetingen voor hun inbraak verrichtten. De niets vermoedende juwelier had den bandieten rustig de leidingen laten con» trolcercn.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1