Wiley Post verongelukt Julius Streicher tegen de Joden Tienduizenden juichen hem toe DE DIJKBREUK BIJ OVADA. Het „gesmokkelde" meisje. In Noord-Alaska in liet kort. nog eens samengevat, voor zoover hjt b;' réft 'de hoofdzaken: lë. Een voordeel voor de gemeente van jaarlijks rond f7000.gepaard gaande met een belasting verlaging, gelijk staande met ten minste 40 op centen op de hoofdstom der personeele belasting. 23. Een extra belastingvermindering voor de bewo ners der tegenwoordige gemeente Callantsoog van f480—, mede in verband met de afschaffing van de brandverzekeringsbelasting. 3e. Een voordeel voor het rijk van jaarlijks f3100.—, in de eerstvolgende jaren verminderd met het bedrag der uit te keeren wachtgelden, reeds aanvankelijk blijvende beneden het uit te win nen bedrag. ■ie. Een voordeel voor de provincie Noordholland van f90.per jaar, In totaal dus een voordeel voor de openbare middelen van rond f 10.200 per jaar. 5e, Doelmatiger en beter behartiging der gemeente administratie ondanks de ten aanzien van het Algemeen Beheer verkregen bezuinigingen. 6e. Een doelmatiger vervulling van de taak der gemeente-politic. 7e. Een betere brandbeveiliging. Se. Wijkverpleging ook in het gebied der tegenwoor dige gemeente Callantsoog. 9e. De mogelijkheid tot een grootere opbloei der bad plaatsen en regeling van de exploitatie van het strand- en badwezen in juister verband. Doelma tiger bevordering van het vreemdelingenverkeer met uitschakeling van concurrentie in het be lang der geheele vereenigde gemeente. 10e. Aanzienlijke verbetering van den toestand van het onderwijs te 't Zand en omgeving. 11e. Betere organisatie van de verstrekking van me dische hulp aan armlastigen en minvermogen den, waaronder sanatorium verpleging. 12e. Reorganisatie en daardoor doelmatiger beharti ging van het bestuur van het armwezen of de verzorging van het maatschappelijk hulpbetoon, mede in verhouding tot de arbeidsbemiddeling. 13e. Opname ook van inwoners der tegenwoordige gemeente Callantsoog in het Tehuis voor Ouden van Dagen en Hulpbehoevenden te Zijpe en voordeeligcr exploitatie van dit Tehuis. 14e. Opname van weezen, halfweezen en verwaarloos de kinderen ook uit het gebied der tegenwoor dige gemeente Callantsoog in het Algemeen Weeshuis te Zijpe. 15e. Verhooging van het te besteden bedrag aan steunmaatregelen ten behoeve ook van inwoners der tegenwoordige gemeente Callantsoog. 16e. Mogelijkheid tot het verkrijgen van meerdere werkobjecten voor werkverschaffing aan werk- ozen in eigen gemeente, zonder strijd van be angen tusschen twee gemeenten, doch uitslui- oud in het belang van de vereenigde gemeente, énkele voordeelen van meer ondergeschikte be- teckenis, in dit rapport genoemd. genoemde Colleges hebben zich voorts, wellicht overvloed, nog afgevraagd: van de voor de veronderstelde gemeente Zijpe Callantsoog aangeboden begrooting worden geacht ruim en zonder flatteering der cijfers td zijn opge zet? Antwoord: Ja. b. Was, in verband met den algemeenen economi- schen en financieelen toestand en de, als gevolg daarvan met inachtneming van de financieele mo gelijkheden, vastgeselde begrooting der beide ge meenten, een grooter financieel voordeel uit de sa menvoeging te verwachten? Antwoord: neen. c Spreken, met het oog op de vereeniging, slechts financieele belangen of gelden ook andere facto ren, als sociale en economische voordeelen? Antwoord: ja. d. Zal, bij samenvoeging der gemeenten, gezien de moeilijkheden, waarvoor de gemeenten thans worden geplaatst, de kans op behoud van de nor male positie der gemeente in het staatsbestel, d.w.z. de kans op vermijding van de z.g. „nood lijdendheid" grooter zijn, dan bij het voortbestaan van elk der gemeenten afzonderlijk? Ant woord: ja. e. Wegen de voordeelen, die aan beide zijden kun nen worden verkregen, op tegen het mogelijk moe ten prijsgeven van soms bestaande toestanden en enkele nadeelen? Antwoord: ja, ruimschoots. Mitsdien geven de Colleges van Burgemeester en Wet houders der gemeenten Zijpe en Callantsoog aan Hee- ren Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland beleefd, doch met aandrang, in overweging de ver eeniging der gemeenten Zijpe en Callantsoog tot éénc gemeente te bevorderen, overeenkomstig de be palingen der gemeentewet, spreken zij de wensche- lijkheid daartoe uit en Desluiten zij bedoelde ver eeniging in de raden en eventueel in te stellen neven- raden der beide gemeenten ten aanzien van de door door genoemde colleges uit te brengen adviezen op de gronden en motieven, in dit rapport neergelegd, te verdedigen. Behandeld in de vergadering van het College van Burgemeester en Wethouders van Zijpe op Dins dag 2 Juli 1935, in die van het College van Burge meester en Wethouders van Callantsoog op Woens dag 3 Juli 1935 en in gemeenschappelijke vergadering der beide Colleges op Donderdag 4 Juli 1935. Dc groote Duitsche anti-semiet Julius Streicher, gouwleider van Frankenland en uitgever van het anti-joodschc-blad.-de-Stürmer, heeft Donderdag in het Sportpalast te Berlijn voor enkele tienduizenden toehoorders een rede gehouden. Wje wel eens zijn lijfblad de Stürmer heeft gele zen, zou verwacht hebben, dat hij in een felle harts tóchtelijk e--rede- tot 'ongebreidelde jodenvervolging zou ophitsen-bf-met een goed uitgewerkt plan zou zijn ge- .^omepvoip..tle .voorgoed.,uit Dhitscliland te ban nen, Niets van dat al echter!. Het is een zeer lamme, weinig sprekende rede ge worden, terwijl men zeer sterk den indruk kreeg, dat Stvjeicher van hoogerhand een wenk had gekregen om het niet al te bont te maken. JULIUS STREICHER. Dc belangstelling voor de vergaderingen was enorm en. er waren dan ook uitgebreide voorzorgsmaatrege len getroffen. Van vijf uur af moest het rijverkeer m den omtrek van het Sportpaleis verlegd worden. Po litieke leiders begaven zich in optocht naar de bijeen komst, waartoe reeds om zes uur de toegang door de politie moest worden geweigerd. In zeer groot aan tal waren ook de vertegenwoordigers van de buiten- landsche pers verschenen. Streicher begon met af te rekenen met de zooge naamde intellectueele en met de buiten landscjie per3, die met haar leugens volgens den spreker een kunst matige stemming tegen het Duitsche volk hadden ge schapen. Voorts had men van hem gezegd, dat hij den ver overaar van Berlijn, dr. Goebbels af had willen lossen. In de pers had men spreker den bloedigen Czaar van Frankenland genoemd. Hij had de buitenlandsche pers gelegenheid gegeven zich persoonlijk te Neuren berg te overtuigen en zij had daar tot haar verwon dering geen enkelen vermoorden Jood gevonden. Wie gaat het wat aan of wij in onze huizen schoon maak houden? Wij bekommeren ons niet om te rechtstelling van negers in Amerika, daarom moet men zich ook niet inlaten met het feit, dat wij hier in Duitschland rassenschenders door de straten voeren, om daardoor afschrikkend te werken. Zoo dra dc Joden de macht in handen hadden, zijn de volkeren steeds ten gronde gegaan. Het Jodenvraagstuk is niet reeds met het aan de macht komen van het nationaal socialisme opge lost. De zwaarste arbeid begint eerst nu. Wanneer God het gelijke gewild had, dan had Hij het gelijke geschapen. Wanneer God gewild had, dat blanke, gele eh zwarte men- schen zich zouden vermengen, dan had Hij de verschillende rassen niet behoeven te scheppen. Hij heeft de verschillende rassen geschapen, opdat de grenzen niet zonden worden overschreden. Wie als partijgenoot gelooft, dat hij het groote doel van onze beweging dient, wanneer hij een Jood neerslaat, of zijn ruiten verbrijzeld, is nimmer na- tionaal-socialist geweest en zal het nimmer worden. Ik geloof dan ook niet, dat nationaal-socialisten dc schanddaden hebben bedreven, die men hier en daar heeft kunnen waarnemen. Dat waren geen nationaal- socialisten, het waren provocateurs. Bij de schen ding van katholieke kerken en joodsche synagogen heeft men zulks officieel vastgesteld. Wie meent, dat men met zulke uiterlijkheden de oplossing van het Vraagstuk nader komt, is te dom om den ernst van het oogenblik te kunnen begrijpen. De grootste schande in Duitschland is te allen tijde geweest, dat de joden het gewaagd hebben ons land volgens de wetten van de Talmoed te regeeren. Destijds zijn den Duitschers alle spaargelden ont nomen, noodig voor een onbezorgden ouderdom. Op het laatste oogenblik zond ons de hemel Adolf I-Iitler. Hierna besloot Streicher onder groote geestdrift zijn rede. Nog steeds het aantal slachtoffers niet bekend. Tot dusver zeventig lijken geborgen. ROME. Het is nog steeds niet mogelijk, betrouw bare gegevens te verkrijgen omtrent het aantal? slachtoffers van de dijkdoorbraak nabij Ovada. Tot dusver zijn nog pas 70 lijken geborgen, die In den loop van gistermiddag zouden worden begraven. Vele menschen zijn kilometers ver geloöpen, om zich op het dak van een huis in veiligheid te stellen, dat dan tenslotte toch onder hen ineenstortte. Er worden talrijke bijzonderheden bekend, met welke opoffering en doodsverachting velen, die zelf door het noodlot -waren getroffen, aan de redding hunner medemenschen hebben deelgenomen. Zoo heeft een mecanicien niet minder dan 20 personen van een wissen dood gered, door hen stuk voor stuk in veiligheid te brengen, daar zij alleen niet tegen den aandrang van het water bestand waren. Soldaten en fiscisten gaan voort met het verleenen van hulp. Overal worden vrijwillige reddingsploegen gevormd, Tegelijkertijd met het reddingswerk wordt reeds met de opbouwwerkzaamheden begonnen. Zoo stelt men in het bijzonder alles in het werk, in de plaats van de vier weggeslagen bruggen voorloopige rivierover gangen te scheppen. Volgens de laatste berichten zouden ongeveer 170 huizen ingestort en 275 families dakloos geworden zijn. Ook groote huizen werden verwoest, zoo b.v. te Boggo, waar 7 huizen, die door totaal 5S families bewoond werden, ineenstortten. Men schijnt niet voornemens te zijn, de ingestorte huizen ter plaatse weder op te bouwen, doch in eenigszins hooger gele gen gemeenten nieuwe woongelegenheid te scheppen Daar het buitengewoon moeilijk is, het aantal doo- den en vermisten vast te stellen, hebben de plaatse lijke prefecten een beroep op de bevolking gedaan, om bij den onderzoekingsarbeid zooveel mogelijk me de te werken. Zoo moeten In het bijzonder de overlevenden pre cies mededeelen, met wie zij tezamen gevlucht zijn en wie, naar zij hebben kunnen nagaan, omgekomen zijn. Een romantische geschiedenis heeft zich dezer dagen te Rotterdam afgespeeldof liever het slot van deze geschiedenis speelde n de Maasstad. Op 9 Augustus kwam in de haven te Rotterdam aan een Neder- landsch schip, dat een reisje naar Finland had ge maakt. Te Aabo is en 15-iarïg meisje aan boord van dit schip gegaan, zonder dat de kapitein of stuurlieden dit wisten. Zij kwam aan boord dank zii le hulp van een matroos, die haar verborg in het igies. dat hij met eenige matrozen deelt. De aanwe 'gheid werd door de matrozen geheim gehouden* 't ieisie kwam nooit aan dek en vertoefde, als men cesde dat er kans was. dat zij ontdekt zou worden, n een kast. Te Rotterdam heeft men kans gezien, et meisje, een Finsche. zonder dat iemand het be- lerkte. aan wal te brengen. De matroos, die haar c Aabo aan boord smokkelde, bracht haar hier ter tede bij familie van hem onder. Een paar dagen ater kwam dit verhaal de rivierpolitie ter oore. Een van de matrozen, die van de zaak afwist heeft waarschijnlijk het romantische verhaal aan kennis sen verteld en zoo ging het verder, tot het bii toeval bil de politie terecht kwam. De politie heeft het meisie opgespoord en naar den Vreemdelingendienst gebracht. Zij vertelde, dat. zii in Finland in een Tehuis voor Meisies verblijf hield, waar een tante haar had on dergebracht. Haar vader, een architect, was n.1. op reis en haar moeder, een artiste, maakte een tour nee door Zweden. Zii had naar haar moeder in Zwe den willen gaan en daarom de hulp van den Ne- 'erlandschen matroos ingeroepen. De bedoeling was 'eweest. om het meisie van Botterdam later naar 7weden te „smokkelen'. De Vreemdelingendienst heeft er voor gezorgd dat het meisie naar Finland terugkeert. De matro zen, die in het logies verbliif bielden. waar het meis je was verborgen, ziin ontslagen door de reederij. Zijn vliegtuig op een toendra te pletter gevallen Ook zijn metgezel, de acteur Will Rogers, omgekomen. - De vreeselijk verminkte lijken der beide vliegers naar Point Barrow overgebracht. WASHINGTON. De bekende Amerikaan- sche één-oogige vlieger, Wiley Post, is met zijn vliegtuig op vijftien mijl van Point Barrow (Alaska) omlaaggestort en daarbij om het leven gekomen. Ook zijn metgezel, de tooneelspeler, Will Rogers, verongelukte. Het ongeluk geschiedde op het traject Fairbanks-P.oint Barrow. De vliegers waren van plan, van Point Barrow door te vliegen naar Siberië, waar ze op groot wild zouden gaan jagen. Vijf-en-twintig kilometer ten Zuiden van Point Barrow stortte echter Donderdagavond om 8.18 uur (plaatselijke tijd) het vliegtuig, waarme de koene aviateurs de groote reis maakten, op een toendra meer. Naar het radiostation van Point Barrow meldt; iwaren beiden op slag dood. Hun lijken zijn reeds gevonden en overgebracht naar de woning van den in de nabijheid wonenden dr. Greest. De machine schijnt kort na den start te Fair- banks een motordefect te hebben gekregen. Het schijnt, dat de vliegers tengevolge van een dichten nevel den koers waren kwijtgeraakt. Toen bleek, dat het gevaarlijk was verder te vliegen, maakte Post op goed geluk af een noodlanding. Hierbij kwam de machine terecht op een mosheu vel, welke werd opengereten. De vliegers zelf echter bleven toen ongedeerd. Het terrein waar de noodlanding gemaakt werd, ligt nabij een Eskimo-nederzetting Alkpi. Post voor een van zijn toestellen, waarmede hij zoovele beroemde tochten maakte. DE VLIEGER WILEY POST. Na aan den motor de noodzakelijke reparatie te he.bben verricht vroeg Post aan Eskimo's den weg naar Point Barrow. Hij besloot echter te wachten, totdat de mist zou zijn opgetrokken en tot hij ander zijds meer preciese gegevens zou hebben verkregen omtrent de verder te volgen route. Bij het invallen van den avond echter besloten de vliegers, hoewel de nevel ook toen nog aanhield, toch den tocht voort te zetten. Eskimo's verhalen, dat het liegtuig. na den start nog twintig meter heeft gevlogen, daarna begon het toestel te wankelen en stortte ten slotte omlaag. Een der vleugels brak daarbij, terwijl de motor en de cabine in elkaar werden geschoven. Het horloge van Post bleef op 8.18 uur staan, zr-odat de tijd, waar op liet ongeluk geschiedde, nauwkeurig kon wor den vastgesteld. Doordat een hoeveelheid benzine uit de tanks op de toendra liep, ontstond bovendien een kleine brand. Sergeant Stanley van het radio-station van Point Barrow arriveerde des avonds te tien uur op de plaats van het ongeval, nadat de inboorlingen hem het be richt hadden gebracht, dat het vliegtuig naar omlaag was gestort en dat beide aviateurs hierbij waren ge dood en afgrijselijk verminkt. Stanley deelt mede, dat hij de machine als een ruïne terug heeft gevonden. Wiley Post lag onder het vliegtuig, terwijl Rogers reeds gedurende het omlaag storten uit het toestel moet zijn geslingerd. Het hor loge van den acteur liep nog. Het vliegtuig was over den kop geslagen en op den rug blijven liggen. Later werden de lijken van de woning van dr. Greesc naar de kust vervoerd en in walvischvaartuigen naar Point Barrow overgebracht. De weduwen der beide verongelukten werden 111- middellijk van den dood van haar echtgenooten in kennis gesteld. Bij het vernemen van de noodlotti- gen tijding vielen zij in zwijm. Een zware slag voor de Amerikaansche luchtvaart. A.N.P. verneemt uit Seattle: De dood van Wiley Post is een zware slag voor de Amerikaansche luchtvaart. Evenals Lindbergh was Post een der leidende figuren in de luchtvaart wereld, die wereldvermaardheid bezat. Post bezat een kleine vliegtuigenfabriek, die zich voornamelijk toelegde op den bouw van kleine sport- vliegtuigen van het type „Wiley Post", zooals ook de nationale luchtvaartschool in Nederland ecnigen tijd heeft gebruikt. Op Schiphol althans beschikte men geruimen tijd over een „Wiley Post" als les-toestel. Het stratosfeervliegen heeft Wiley Post in de laat ste jaren druk bezig gehouden. Hij was ervan over tuigd, dat het mogelijk moest zijn, op groote hoogte met speciaal daarvoor gebouwde toestellen zeer hoo- ge snelheden te bereiken. Eeni&e malen vloog hij in recordtijd van Californië naar New-York op een hoogte van 8000 a 9000 meter, wat hij echter niet als een stratosfcervlucht „be schouwde. Zijn pogingen op dit gebied zijn in de laatste maan den eenige malen door motorpech mislukt. De noodlottige vlucht met zijn vriend Will Rogers was niet als recordpoging bedoeld. Rogers, de man, die Amerika laühen deed. 1 New -Yoi'k.Will Rogers, 'die bij herórigerük'met het vliegtuig van Wiley Post eveneens werd gedood, heeft in zijn leven gedebuteerd als cowboy in do Far West. Later is hij tooneelspeler, filmacteur, schrijver en conferencier geworden. Zijn zin voor typisch Amerikaanschen humor had hem gemaakt tot een nationaal ideaal. Hij was persoonlijk bevriend met president Roose- velt en tal van andere vooraanstaande persoonlijk heden.. Hij had de reputatie één van de mannen te zijn, „die Amerika deden lachen tijdens de periode van depressie". Hij was op Indisch grondgebied in 1879 geboren. Wrak van het vlieatuiq in een riviertie gevonden. Havas seint nog uit Washington: Omtrent het vliegongeluk, waarbij Wiley Post cn Will Rogers om het leven kwamen, wordt nog be kend, dat de vliegers Donderdagavond uit Fairbanks waren vertrokken en vijftig mijlen verder genood zaakt waren op het Hardingmeer te dalen wegens don mist. Van hier vertrokken zii na eenigen tijd weer. Opnieuw landden zii echter op een klein ri viertie, om aan Eskimo's de richting naar Point Barrow te vragen. Op het moment dat zii weer startten, stortte toen hun vliegtuig door een onverklaarbare oorzaak van een hoogte vano ngeveer twintigm eter neer in- de rivier. De chef van het radiostation van Point Bar row, die zich. zooals reeds gemeld, naar de plaats des onheils begaf, zoodra hii het bericht van de ramp ontving, vond de overblijfselen van het vlieg tuig half onder water gedompeld. Hij trok de lijken van Post en Rogers uit de ca bine en bracht ze naar Point Barrow. De Amerikaansche regeering heeft een schip, dat van A!aska terugkeerde, bevel gegeven de lijken van de beide aviateurs te gaan halen. Will Rogers stond bekend als „De vliegende man no. 1'. aangezien hij ongetwijfeld het meest van alle particulieren gebruik maakte van een vliegtuig voor zijn zakenreizen. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 u.: 769 m.M. Temperatuur: 16 gr. C. is 60 gr. F. Verwachting: Matige wind uit westelijke tot zuide lijke richting, helder weer. Verdere vooruitzichten: nog weinig verandering, iets warmer. Wij verhuren BABY-WEEGSCHALEN, per week f0.50, per maand fl.50. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZIJDE 103 SCHAGEN.

Schager Courant | 1935 | | pagina 10