Raad Nieuwe Niedorp. JONES VERMOORD. DE WATERSNOOD IN CHINA. Uit onze omgeving. Vergadering van den Raad op Vrijdag 16 Augustus 1935, des morgens 10 uur. Voorzitter de heer P. Pluister, burgemeester; secre taris de heer P. Haringhuizen. Afwezig zijn de heeren Stoop en De Jong. Na opening volgt lezing der notulen, die onveran derd worden goedgekeurd. Van Ged. Staten zijn berichten ingekomen melden de de goedkeuring van diverse besluiten. Gewijzigd wordt de begrooting, dienst 1934. Het roer in handen van Ged. Staten. 'Aan de orde komt de door Ged. Staten gewenschte wijziging in de begrooting voor 1935. Volgens de laatste berichten van Ged. Staten dient het subsidie voor het Fanfarecorps te worden ge schrapt. Het geheele batige saldo van den dienst 1933 moet in de begrooting 1935 verwerkt worden. De wedde van den gemeentegeneesheer zou met ten minste f 150 kunnen worden verlaagd. Ten aan zien hiervan zouden B. en W. willen adviseeren de huidige jaarwedde te handhaven. Zij bedraagt al f 150 minder dan voorheen, terwijl bovendien het emolument vrij wonen is ingetrokken en na zijn in diensttreding een pensioensverhaal van 10 pet. wordt toegepast. Voorts zijn in verband met de crisisom standigheden de aan de betrekking verbonden werk zaamheden niet onbelangrijk vermeerderd. De wedde van den klokkenist ware volgens de hoogere Colleges met f 50 te verminderen. Ook deze verlaging kunnen B. en W., gelet op hetgeen deze functionaris moet presteeren, niet of niet ten volle goedkeuren. Ten slotte wordt een 10 pet. verlaging van de Jaar wedde van den directeur der gasfabriek verlangd en aanpassing van de loonen van de werklieden der fa briek aan het plaatselijk loonpeil. Deze zaak is aan hangig gemaakt bij de gascommissie. Subsidie fanfarecorps. De Voorzitter zegt dat het B. en W. spijt, maar noodgedwongen zullen we aan den wensch van Ged. Staten moeten voldoen. De heer Olie kan dit voorstel absoluut niet aan vaarden. Hij wijst er op dat het hier feitelijk geen subsidie aan het fanfarecorps betreft, doch een tege moetkoming voor de concerten, die het geeft. Heb ben B. en W. daar Ged. Staten op gewezen? Spr. wijst er op dat vorig maal met 6 tegen 1 stem beslo ten is de subsidie te handhaven. Andere vereenigin- gen zullen nu een tegemoetkoming van 20 pet. krij gen, omdat ze vrijgesteld zullen worden van betaling van vermakelijkheidsbelasting. Van die tegemoetko ming zal het fanfarecorps weinig profiteeren, 'maar daarom is het ongewenscht de subsidie te schrappen. Spr. wil desnoods deze zaak bij de Kroon aanhangig maken. De heer Kooij: Dat zal je weinig geven. De Voorzitter merkt op dat reeds aan Ged. Staten geschreven is dat de raad de post gehandhaafd wil zien, maar dit college wil schrapping en wanneer dat niet gebeurt, zal de begrooting niet worden goedge keurd. B. en W. meenen daarom, om aan den veili- gen kant te zijn, dat het beter is aan den wensch van Ged. Staten te voldoen. Als de heer Olie daarna andere pogingen wil aanwenden om het fanfare corps te steunen, kan hij dat doen en spr. hoopt van harte dat hom die pogingen zullen gelukken. De heer Olie zegt dat niet te kunnen, als de raad niet achter hem staat. De heer Borst kan in hoofdzaak met de redenee ring van den heer Olie accoord gaan, maar wat 't zwaarst is, moet 't zwaarst wegen. Spr. zou het jam mer vinden, als niet geprobeerd werd de subsidie te handhaven en het corps in zijn moeilijken strijd te steunen. Het betreft hier een ding van belang, want hij alle mogelijke festiviteiten helpt het corps. Als de pogingen niet gelukken, wil spr. protesteeren tegen het besluit van Ged. Staten. De heer Gaijaard zegt dat ook B. en W. ten zeerste betreuren dat deze subsidiepost moet worden ge schrapt, maar het wordt ons van bovenaf opgelegd. Als het niet gebeurt, wordt de begrooting niet goed gekeurd. Het is te betreuren dat Ged. Staten derge lijke kleine dingen voorschrijven. Het zijn dikwijls onbenullige dingen, waarmee Ged. Staten te kennen geven, dat gemeentebesturen die zich ongeveer niet op eigen krachten kunnen redden, niet in staat zijn het goed te kunnen doen. Zij meenen dat en dat maar te moeten decreteeren en zeggen: die pap heb ben ze te eten en anders laten ze haar maar staan. iWe kunnen niet anders dan ja en amen zeggen. De heer Olie zegt, dat in de vorige vergadering hetzelfde liedje is gezongen, maar spr. herhaalt dat hij, nu we voor de vermakelijkheidsbelasting wel naar de Kroon gaan, ook deze zaak daar aanhangig wil maken, De heer Kooij zegt lachend, dat we niet naar de Kroon gaan. De heer Olie merkt op, dat de heer Kooij niet moet lachen, want de zaak is te ernstig. Spr. wil bij Ged. Staten toegelicht zien dat het hier geen subsidie be treft. De Voorzitter zegt dat de post als subsidie op de begrooting vermeld staat. Als een tegemoetkoming gevraagd wordt, zou het fanfarecorps zich daartoe opnieuw tot den raad moeten wenden. Met 3 tegen 2 stemmen, die van de heeren Olie en Borst, wordt tot schrapping van den post besloten. De eerste sprong naar noodlijdendheid. Wat het batig saldo van den dienst 1933 betreft, groot f 4600, merkt de Voorzitter op dat Ged. Staten oorspronkelijk gewild hebben dat f 2000 ervan op de begrooting 1935 zou worden geplaatst en f 2600 zou worden gereserveerd. Nu de begrooting 1935 al knellender wordt, zeggen Ged. Staten: zet het heele bedrag maar op de begrooting 1935. Zij willen dat, omdat anders de bijdrage uit het werkloozenfonds grooter moet worden. Er is weinig aan te doen, maar de heeren voelen wel dat de toestand volgend jaar nijpender zal wor den. De billijkheid brengt echter mee, te doen wat Ged. Staten wenschen. Het is echter de eerste sprong naar noodlijdendheid. De heer Olie zegt dat dus nu zal gebeuren, wat de raad reeds direct wilde. Het teekent de ernst van den toestand. Conform den wensch van Ged. Staten wordt beslo ten. Met het advies der B. en W. omtrent de wedde van den gemeentegeneesheer gaat de raad accoond, en evenzoo met het advies over de wedde van den klokkenist. De Voorzitter zegt hieromtrent dat op de een of andere manier tot bezuiniging moet worden gekomen en dit nader zal worden overwogen. De jaarwedde van den directeur en de loonen der werklieden van de gasfabriek. Waar Ged. Staten een 10 pet. verlaging van de jaarwedde van den directeur der gasfabriek verlan gen en aanpassing van de loonen van de werklieden der fabriek aan het plaatselijk loonpeil is deze zaak aanhangig gemaakt bij de gascommissie. Blijkens het verslag der vergadering van de gas commissie op 23 Juli, was aan de diverse bonden het oordeel gevraagd over een verlaging van 6 pet. op de loonen der werklieden en over een verlaging van 10 pet. van de jaarwedde van den directeur. In deze vergadering staakten de stemmen over een voorstel tot verlaging van 6 en 10 pet. In de gascommissievergadering van 12 Aug. werd deze zaak opnieuw aanhangig gemaakt en werd met 3 tegen 2 stemmen besloten den gemeenteraden te adviseeren de wedde van den directeur met 10 pet. te verlagen en de loonen der werklieden van de fabriek met 6 pet., ingaande 1 September 1935 of zoo veel later als de definitieve beslissing is gevallen. Vóór het uitbrengen van dit advies stemden de hee ren Zwart, Kooij en Pluister, tegen de heeren Gaijaard en Dekker. Tegen de aanpassingspolitiek. De heer Borst vraagt of de loonen aan de gasfa briek in overeenstemming zijn met die aan andere asfabrieken. Spr. weet daar weinig van. Wel vindt iij het werk een verschrikkelijk baantje, bij nacht en ontij moeten zij altijd op hun post staan en zij dragen groote verantwoordelijkheid. Met de loonpoli tiek, de aanpassingspolitiek kan spr. zich niet ver eenigen. Spr. wijst er verder op, dat de raad eenige jaren geleden toen de directeur elders werd benoemd oordeelde dat hij de rechte man op de rechte plaats was en is met algemeene stemmen zijn jaarwedde verhoogd. Om nu die jaarwedde met 10 pet. te verla gen, daar kan spr. niet mee accoord gaan. De heer Gaijaard begint met de opmerking dat bij de vorige algemeene salarisverlaging de loonen aan onze gasfabriek zonder verlaging, gelijk waren aan de loonen elders, waar ze verlaagd werden. En als nu de 6 pet. verlaging wordt toegepast zullen de loo nen lager zijn dan die in onze omgeving gelden. Wat het salaris van den directeur betreft, toen de ze te Egmond aan Zee werd benoemd, is zijn loons- verhooging nog f50 beneden de wedde te Egmond aan Zee gebleven. Nu wordt voorgesteld er f350 af te doen, zoodat dan het salaris f400 minder is dan te Egmond aan Zee. Spr. vergelijkt dan de loonen der werklieden met die aan de fabriek te Langen- dijk: hier zijn na verlaging van 6 de loonen: voor hulpstoker-tereinwerker f 20.25, meteropnemer- incasseerder f23.25, stoker f23.90, fitter f27.50, ter wijl aan den Langendijk de loonen zijn: 2e lijnwer- werker f 23.94, hulpstoker-tereinwerker f 26.50, stoker-2e fitter f29.07, le fitter f31.63. Ook te Schagen en Uitgeest zijn naar evenredig heid de loonen als aan den Langendijk. Spr. merkt voorts op, dat de werkzaamheden hier eerder zwaar der zullen zijn dan in een groot bedrijf, de verant woordelijkheid grooter en wat de levensstandaard betreft, deze kan wel gelijk worden gesteld, de men schen hier zijn niet in betere conditie dan die te Langendijk en Schagen. Spr. ziet om al die redenen de noodzakelijkheid tot loonsverlaging niet in. Bovendien de drang daartoe is gekomen van bovenaf, maar van dat aan passen heeft spr. nog niet veel goeds gezien, we ra ken al dieper in den put en spr. zal aan die aan passingspolitiek van de regeering niet meedoen. De heer Olie zegt, dat de heer Gaijaard niet wil aanpassen, maar er kunnen omstandigheden zijn, dat men dat moet. Er zijn enkele democratische in stellingen, die om de loonen op peil te houden, er dan maar een paar ontslaan, en dat vindt spr. niet de goede oplossing. Er is wel eens gezegd: we hebben geen directeur noodig. we kunnen wel eens met een fitter volstaan. Spr. weet dat niet, hij kent den toestand niet voldoende. Hier gaat het echter om de geheele si tuatie der fabriek, en spr. kan dan ook het voorstel billijken en zal vóór stemmen. De heer Kooij zegt, dat men niet voor z'n pleizier voor salarisverlaging stemt, maar gezien de situatie zullen we moeilijk anders kunnen. Na de voorgestel de verlaging zal de wedde, met vrij pensioen, van den directeur f3000 zijn, het loon van de werklie den', eveneens met vrij pensioen, ongeveer f24. En als men dan nagaat dat de kosten van het levens onderhoud met ongeveer 30 is gedaald, dan kan men toch niet anders zeggen, als dat deze menschen er goed afkomen. Wat de vergelijking met andere fabrieken betreft, ja de loonen in alle beschutte be drijven zijn over 't algemeen hoog en dat is dus voor ons geen reden om de loonen hier niet te ver lagen. Wij moeten rekening houden met de belas ting en met den gasprijs. Do Voorzitter wijst er op, dat een klein fabriekje de hooge loonen niet kan opbrengen. Ook al zouden Ged. Staten niet op verlaging hebben aangedron gen, dan zou toch te eeniger tijd wel een voorstel van de gascommissie zijn gekomen, de wensch van Ged. Staten heeft het alleen wat verhaast. De bespre kingen in de vergaderingen der gascommissie heb ben spr. niet tot andere gedachten kunnen brengen, ook de besprekingen hier niet. Spr. doet verder nog uitkomen, dat Ged. Staten eischen dat de wedde van den directeur met tenminste 10 naar beneden gaat, en dat de-loonen der werklieden in overeen stemming gebracht worden met het plaatselijk le venspeil. Dat laatste is moeilijk te bepalen en een verlaging van 6 wordt, billijk geoordeeld. De heer Olie vindt dat vergelijkingen met andere fabrieken niet veel waard zijn, een ieder moet re kening houden met de omstandigheden De heer Gaijaard zegt, dat de heer Olie tooh ook bestuurslid is van de zuivelfabriek „Aurora". Daar werd ieder jaar ook over het salaris van den direc teur gesputterd en om dè,t een eventueel vertrek te voorkomen, is toen besloten het salaris te bepalen naar dat van def abrieken in Friesland. Wat 't aan passen aan het plaatselijk loonpeil betreft, het is toch niet de bedoeling de loonen der landarbeiders daarvoor te nemen, maar de loonen van de stokers der zuivelfabrieken, watermachines, enz., en reeds nu, voor de voorgestelde verlaging, zijn de werk lieden der gasfabriek dan in ongereede. De stoker van een watermachine verdient per uur meer dan de stoker aan onze gasfabriek. De Voorzitter hamert, de vuist op tafel. De heer Olie begrijpt niet wat de zuivelfabriek met deze zaak heeft te maken. Maar bovendien spr.'s standpunt als bestuurslid dier fabriek en als raadslid is dezelfde; doch spr. kan er niets aan doen als zijn medeleden een ander besluit nemen. De heer Gaijaard interrumpeert hier dat hij er niets mee noodig heeft wat de heer Olie zelf denkt; hij windt zich daarbij nogal op en slaat met de vuist op tafel. De Voorzitter hamert eenige malen!!! De heer Kooij zegt dat de loonen aan de gasfa briek gunstig zullen afsteken bij die van het lagere personeel der zuivelfabriek. Tót stemming overgaande, wordt met 3 tegen 2 stemmen, die van de heer Gaijaard en Borst, beslo ten overeenkomstig het advies van de gascommissie. Vastgesteld wordt het voorschot aan het R.K. school bestuur te 't Veld, op de uitkeering ingevolge art. 101 der L. O. wet. Verlaging van huur. Ingekomen is een verzoek van belanghebbende tot verlaging van de huur van de vroegere rijksont vangerswoning. Voorgesteld wordt deze met ingang van 1 Augustus j.1. te bepalen op f 320.per jaar met vrije waterlevering naar het oppervlaktetarief, closet inbegrepen. Vervolgpns wordt voorgesteld met. ingang van het huurjaar de huur van de oude veldwachterswoning te bepalen op f2.75 per week exclusief waterleiding, van de vroegere onderwijzerswoning in de Moerbeek op f3.per week met inbegrip van waterleiding en van de vroegere onderwijzerswoning in de kom op f2.50 per week, weder zonder vrije waterleiding. Aldus wordt besloten. De vermakelijkheidsbelasting en de plaat selijke vereenigingen. B. en W. stellen voor tot wijziging van de verorde ning op de heffing van vermakelijkheidsbelasting in deze zin, dat plaatselijke vereenigingen van de be lastingen worden vrijgesteld, voor zoover de opbrengst der uitvoeringen strekt tot instandhouding der ver- eeniging. Het is inmiddels gebleken, dat deze vrijstel ling door de Kroon kan worden goedgekeurd en waar de Gemeenteraad meermalen blijken heeft gegeven een dergelijke regeling op prijs te stellen, meenen B en W. goed te doen thans reeds het voorstel hiertoe te doen. Het lijk van den Brltschen journalist gevonden. Peking: Naar vernomen wordt, ie de Britsche journalist Jones, die veertien dagen geleden door bandieten werd gevangen geno men, gedood. Nader wordt gemeld, dat het lijk van Jones bij Pao Tsjang is gevonden door de troepen, welke de bandieten achtervolgden. Het lichaam was door drie kogels door boord. Vermoedelijk is Jones op 12 Augustus j.1. vermoord. NOG STEEDS BEZWIJKEN ER DIJKEN TEGEN DE ONTZETTENDE WATERMASSA'S. HON DERDEN DORPEN ONDER WATER Sjanghai. De watersnood in het ge bied van den benedenloop van de Gele Ri vier neemt nog steeds grooter vormen aan. Ondanks de genomen maatregelen bezwijken- voortdurend dijken tegen de ontzettende wa termassa's. In veertig dagen tijds is in Noord- Sja-ntoeng 67 cM. regen gevallen. Het einde der overstrooming is nog niet in zicht. De voorzitter van de commissie inzake de regulari- satie van de Gele Rivier deelt mede, dat het over stroomde gebied in West-Sjantoeng ongeveer 6000 vierkante meter beslaat. De verliezen aan menschen- levens en de geleden, schade zijn niet te overzien. De onvermoeibare werkzaamheid der bergingsman schappen wordt door den storm ten zeerste bemoei lijkt. Dertig reddingshooten zijn gekapseisd, waar bij 300 personen zijn verdronken. In Zuid-Hoepei zijn de dijken van de Han- rivier bezweken. Vijfhonderd dorpen staan onder water, der tig duizend huizen zijn ingestort. De rijst velden zijn over een oppervlakte van dui zenden vierkante meter vernietigd. Overal heerscht hongersnood. Vierhonderd duizend vluchtelingen hebben hun toevlucht gezocht op de heuvels of wachten op hoornen en da ken op eventueele hulp. Reeds dagenlang voedden duizenden personen zich met boom schors. Het aantal vluchtelingen in de pro vincie Honan bedraagt, volgens officieele mededeelingen, 1.700.000. De regeering heeft, met steun van tal van parti culiere maatschappijen een grootsche hulp-actie inge leid, waarvoor in het geheele land groote waar deering bestaat. Uit Kanton is een bedrag van 60.000 dollar en van de Chineezen, die in het buitenland, met name uit Siam en Zuid-Afrika meer dan 100.000 dollar ont vangen voor hulp verl een ing. Rooversbende aan hef werk. Sjanghai. Eenige dorpen in de gedemilitari seerde zone zijn overvallen door een ongeveer 700 man sterke rooversbende. Sjanghai Kwan wordt bedreigd door een bende van 1600 man. De Japansche militaire autoriteiten te Tientsin hebben besloten op de treinen tusschen Peking en Moekden een wacht te plaatsen van Japansche soldaten. Voorts kan worden medegedeeld, dat ten overvloede vanwege de plaatselijke vereenigingen een adres ter zake is ingediend. Allen voor. De heer Borst brengt namens alle vereenigingen hulde aan B. en W. voor hun initiatief. Het kohier hondenbelasting wordt vastgesteld. De rekening over 1934. Aangeboden wordt de gemeenterekening, dienst 1934. Ze sluit met een nadeelig saldo van f5212.01. Waar niet is, verliest de keizer zijn recht. Aan de orde komt het verzoek van het bestuur der Voetbalvereeniging alhier, om een vergoeding van f60 voor het gebruik van het voetbalterrein door de schoolkinderen, als terrein voor lichamelij ke oefening, voornamelijk voor voetbal. Dit verzoek is op 17 April jl. ingekomen en inmid dels reeds aan de Raadsleden medegedeeld. B. en W. zien zich na rijp beraad genoodzaakt te adviseeren hierop afwijzend te beschikken. Op de begrooting 1935 toch staat geen post voor dit doel. dit zou ook niet wel verdedigbaar zijn, omdat de gemeente zelf achter de school een terrein heeft, dat voor dit doel geschikt is en met heel weinig kosten uitstekend in orde is te maken. Alleen voet bal zal hier iets minder goed tot zijn recht kunnen komen, maar voetbal is geenszins verplicht gesteld. Wel was op de begrooting 1935 evenals vorige jaren een post van f125 geplaatst 'als subsidie voor de voetbalvereeniging, rnaar na terugzending dezer be- grooting door Ged. Staten is gebleken, dat deze post moest worden geschrapt. B. en W. kunnen zeer tot hun spijt, het is toch meermalen gebleken, dat zij de voetbalvereeniging een warm hart toedragen, laatstelijk nog door gratis een lokaal beschikbaar te stellen voor trainings doeleinden, op geen enkele wijze deze vereeniging geldelijk steunen. Intusschen is op 15 Juli jl. het volgende schrijven van het bestuur der voetbalvereeniging ingekomen: „Namens het Bestuur der Voetbalvereeniging N. Niedorp moet ik U mededeelen, alsdat gezien het uitblijven van een antwoord op ons ingekomen ver zoek omtrent dezer wij met ingang van heden, zeer tot onzen spijt, de schoolelftallen niet meer kunnen toelaten." B. en W. hebben hierop onmiddellijk met goed vinden van den heer Inspecteur L. O. het terrein achter de school als terrein voor lichamelijke oefe ning aangewezen. Vertrouwd wordt, dat de Raad hiermee accoord kan gaan. Op de vraag van den heer Borst of na de vorige raadsvergadering overleg is gepleegd met het be stuur der voetbalvereeniging. antwoordt de Voor zitter ontkennend. De heer Borst zegt, dat het bestuur der V.V. daarom zeker den kwaden kant is uitgegaan en de kop er tegen in gezet heeft. Dat is echter niet t ware. want ze hebben toch elk jaar f 125 subsidie genoten. Z IJ P E SCHAGERBRUG. Vergadering Harddraverijvereeniging. Door de Harddraverijver. „Voorwaarts" alhier werd j.1. Donderdagavond een algemeene ledenvergadering gehouden in het lokaal van den heer J. Modder. Aanwezig waren 11 leden. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer J. de Moor, volgde lezing der notulen door den secretaris, den heer P. Vries, welke notulen on der dankzegging werden goedgekeurd. Hierna volgde de rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar. De rekening en de bescheiden werden nagezien door een commissie, bestaande uit de heeren E. Rentenaar en H. L. van der Pol. Door eerstgenoemde werd medegedeeld dat alles in orde was bevonden. Het voordeelig saldo over 1934 bedroeg f 293.37, wat een teruggang bleek ten opzichte van het batig saldo van het voorgaande jaar van f 22.62. De rekening werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Vervolgens werd overgegaan tot de verkiezing van 2 bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren J. de Moor en K. van Loenen. Beide heeren werden herkozen en verklaarden deze herbenoe ming aan te nemen. Besloten werd op Dinsdag van Schagerbrugger ker mis (17 September a.s.) wederom een harddraverij te houden om prijzen van f 250.f 100.f 50.en f 25.—. Door den heer Stins werd er bij de rondvraag de aandacht op gevestigd, dat zooveel personen zich'tij dens de harddraverij bewegen op.den weg en daar door zoowel zichzelf als anderen in gevaar brengen. In dit verband werd uit de vergadering een woord van hulde gebracht aan het beleid der politie, die tracht dit euvel zoo klein mogelijk te maken. Door den heer Van der Sluijs werd nog medege deeld, dat vanwege den Provincialen Waterstaat bij het Gemeentebestuur bezwaren waren geopperd te gen het houden van een harddraverij op een weg, welke op het aanvullend wegenplan voorkomt (zoo als te Schagerbrug), zulks in verband met het vér- keer. Bij een bespreking ten Raadhuize werd na een toe lichting van den heer van der Sluijs een tegemoetko mende houding aangenomen, zoodat men hoopt, dat van de zijde van de Provincie aan de harddraverij geen bezwaren in den weg worden gelegd. De voorzitter dankte den heer van der Sluijs voor zijn bemoeiingen in deze. Na nog enkele besprekingen van huishoudelijke» aard, volgde sluiting der vergadering onder dank zegging aan de aanwezigen voor de opkomst. WARMENHUIZEN Middenstandstentoonstelling. Donderdagavond had in de zaal van den heer Slikker een vergadering plaats van deelnemers, be treffende de in September a.s. te houden Midden standstentoonstelling. Voorzitter opende deze bijeenkomst, allen harte lijk welkom heetende, georganiseerden zoowel als de ongeorganiseerden en hoopte dat de besprekingen in het belang van allen moge zijn en dat de plan nen ten volle moge slagen. De plannen die zijn ge maakt is niet enkel een tentoonstelling, maar tevens zal wat amusement worden gezocht in den vorm van het vertoonen van een film, dansgelegenheid, enz. Het fanfarecorps T.A.V.E.N.U. heeft toezegging gedaan belangeloos hare medewerking te verleenen, wat door de vergadering dankbaar werd aanvaard. Voorzitter gaf een specificatie van diverse onkos ten, die aan deze tentoonstelling waren verbonden. Bij de commissie waren 17 aanvragen om een stand binnengekomen. De kosten bedragen f 1.25 per M2. Uit de inkomsten kunnen de kosten gedeel telijk worden bestreden. Wat de verdere kosten be treft, wordt het noodig geacht, een garantiefonds te vormen. Een omslag zal worden geheven op de stand houders en bedraagt f 1.75 per M2. De vergadering ging met dit voorstel accoord. Dit bedrag hoopt meu bij welslagen weer ten volle aan de deelnemers te rug te kunnen betalen. De datum is vastgesteld op 7 en 8 September a.s., Zaterdagavond rondgang met muziek door het dorp en zullen B. en W. worden uitgenoodigd tot bijwonen van de officieele opening. Ze hadden beter het besluit van den raad kunnen afwachten. De heer Olie zit er niet zoo goed in, maar als 't goed geregeld is, vindt spr. het voorstel goed. De Voorzitter merkt op dat het terrein achter de school niet geschikt is voor voetbalterrein, maar dat voetballen niet verplichtend is. Met de zienswijze van B. en W. gaat de raad ac coord. De rondvraag.. De heer Olie vraagt of B. en W. willen overwegen grondslagen der personeele belasting te verlagen; hij vraagt ook naar de bestemming van een akkertje naast den nieuwen weg bij Terdiek; bij een braiid aan de Langereis was de spuit uitstekend in orde, maar wie is brandmeester aan de Langereis? In de 4e plaats vraagt spr. naar de brng van het schoolterrein, waarvoor toch een geldleening is aan gegaan. De Voorzitter zegt dat we voor de personeele be lasting rijkstarieven hebben; wijziging zal wel niet mogelijk zijn, maar B. en W. zullen er aandacht aan schenken. Het kroftje bij Terdiek zal graag gebruikt worden door Jonker. Voor de brug bij de school is nog niet geleend, wel is besloten een geldleening er voor aan te gaan. Aan de Langereis zijn brandmeesters de heeren Gaijaard en Tj. Groot. De heer Olie zegt dat daags na den brand bleek, dat Tj. Groot niet wist. dat hij brandmeester was. Do Voorzitter zegt dat dergelijke briefjes wel een.s wegraken en ook gebeurt het wel dat dc menschen vergeten dat ze er een baantje bij krijgen. De heer Borst zegt dat de heer Olie vorig maal zijn verwondering er over uitsprak dat aan de gasfabriek electrisch licht werd gebruikt. Bij gasontsnapping echter kan electrisch licht niet worden gemist. De heer Olie merkt op ook gezegd te hebben dat er wel een reden voor zou zijn. Waar dit de laatste bijeenkomst is van den raad in zijn oude samenstelling, memoreert de Voorzitter, dat de samenstelling niet meer is als 4 jaar geleden begonnen. De toenmalige voorzitter heeft de vergade ringen van 1 en 25 September 1931 geleid, doch is daarna overleden. Ook vriend Keesom overleed, ter wijl zijn opvolger, de heer Stoop voortdurend door ongesteldheid afwezig was. De heer Scheltus werd opgevolgd door den heer De Jong en waar de heer De Jong de eenige is die niet meer in den nieuwen raad zitting zal hebben (ook spr. niet als raadslid, doch wel als voorzitter) leest spr. een schrijven van don heer De Jong voor, waarin deze dank zegt aan Voor zitter, raadsleden en secretaris voor de gezellige sa menwerking. De Voorzitter dankt op zijn beurt den heer De Jong voor de prettige samenwerking. Het is geen gemak kelijke periode geweest, verschillende besluiten te gen ons gevoel in moesten worden genomen. Ook van daag nog. De besprekingen werden steeds kalm en rustig gevoerd. Spr. dankt voor de prettige samen werking en hoopt dat die ook in den nieuwen raad tot uiting zal komen. Hierna volgt sluiting.

Schager Courant | 1935 | | pagina 15