Zal het Noord moeten „afsterven" Groote Seizoen-Uitverkoop HETSIERHUiS SCHAGEN Firma G. de Waard Het voorstel van B. 6 W. om heit Noord niet te dempen. DE ALKMAARSCHE KAASMARKT. ENGELAND BESTELT VLIEGTUIGEN. De eischen der Deensche boeren afgewezen. 1. KLERK, Laagzijde B 21, Schagen POLDERDAG 1935. Toegangsweg voor de Zijpe dan via de Loet. Pandora was ecne vrouw, door Vulcanus gescha pen en door alle goden met de rijkste gaven en be koorlijkheden begiftigd. Van Jupiter ontving zij een doos, welke zij op aarde naar Promctheus moest brengen. Bij het openen verspreidden zioh daaruit allerlei ziekten en rampen. Alleen de hoop bleef er in. Toen wij het afwijzend voorstel van B. en W. in dit blad opgenomen lazen naar aanleiding van het adres der Noordbewoners tot demping van het Noord, konden wij onmogelijk ontkomen aan een ver gelijking tussclien ons achtbaar Bestuurscollege en de schoone Pandora. Wij kregen zoo het gevoel alsof Vulcanus' bekoor lijke schepping even beteuterd heeft staan tc kijken, toen uit de haar toevertrouwde doos allerlei ziekten en rampen te voorschijn kwamen, als B. en W. van Schagen, nu zij uit de prachtige verkeersverbcterin- gen slechts economische ellende en minstens een plaatselijk bankroet te voorschijn zien komen. Gelukkig blijft in beide gevallen de hoop over. Zoodat de bewoners van het Noord, als althans de Raad van onze gemeente met het voorstel van B -.en W. mocht medegaan, zich daarmede zullen kunnen troosten. Wij gelooven beslist dat de meest litterair aange legde van ons College in I-Iesiodus de geschiedenis van de doos van Pandora heeft gelezen en zijn dc- stuursgenóoten heeft gewaarschuwd tegen den in houd van het rijke geschenk, dat wij in den vorm .van een zoo schitterende verkeersverbetering hebben gekregen, anders is het ons onbegrijpelijk, dat het gebeelc College den moed heeft een houding van af- Yvachten)^n<>^ jte adviseren. ;J_ Ilebbcn" wij nu nog niet lang genoeg gewacht? Is dc maat der achterlijkheid Jiu nog niet vol? De"s géftiëentefijke subsidie werd1 vêrléend op een liaveiïplan bij de Loet en toen de provincie deze plannen wijzigde en. ze achter het Hoog projecteerde, •had alk, oenigszins handig en economisch aangelegd College van B. en W. moeten begrijpen, dat dit aan de Provincie duizenden bespaarde, zoodat toen, zeer gemakkelijk óf een verlaging der gemeentelijke bij drage óf een tegemoetkoming in den vorm van een aansluitingsproject bij onze toegangswegen uit het vuur was te sleepen geweest. Deze vogel hebben. B. cn W. ouder gewoonte over het touw laten vliegen. Hieraan is nu eenmaal niets meer te doen, maar het is toch bedroevend, dat thans wordt gepoogd' om de kortste verbinding van onze haven met het cen trum onzer gemeente door de spelonk van het Hoog te leiden en gepoogd wordt om een gedeelte van onze plaats tc doen afsterven. Wij wachten nu nog op het afknippen van een tweeden toegangsweg, dan houdt Schagen er pre cies nog twee over, juist als een dvrp, en heeft Scha gen dan het belangrijke voordeel van de vier toe gangswegen verloren. Schagen dorp, zeggen B. en W.J .Schagen stad, zeggen wij! Bezien wij de argumenteering van B. en W., dan bekruipt ons al direct een wrevelig gevoel. Geen spoor van optimisme. Geen enkele poging om aan sluiting te zoeken bij het kostelijk provinciaal wegen net, met zijn toekomst-perspectief. Maar alleen een voorzichtig wegkruipen achter 1 et gëldvraagstuk. Zeker! B. en W. weten, dat dit argument voor ve len zéér steekhoudend lijkt en een groote bekoring heeft, voor tal van voorzichtigen. Het is echter ietwat doorzichtig dat zij den tegen- s'ag der navordering van pensioenbijdragen bij hun verdediging In het geding brengen. Wat heeft die nu met de vraag tot demping van het Noord te maken? Waarom dan ook niet eerlijkheidshalve de duizen- .deriguldens voordeel vermeld, bespaard door het ontbreken van wcrkloozenzorg juist tengevolge vau de kanaal werken? De tegenvaller van dc navordering behoort bij de totaal-cijfers van onze begrooting en het is geen fair- play, gocn eerlijk spel van B. en W. om dit cijfer hier listiglijk in te vlechten, ten einde de stemming van .dpn Raad te beinvloeden. Het ware te wenschen dat B. en W. eenige jaren eerder de finantieele gevolgen van het nieuwe wegen- plan hadden ingezien. Dan hadden de gemeentelijke toegangswegen aan het Provinciale plan kunnen zijn vastgekoppeld, ge zamenlijk aanbesteed, door één aannemer uitgevoerd, en duizenden zouden zijn bespaard op de kosten waar voor wii nu komen te staan. 'Aan één kant wordt onze gemeente begrensd door de Zijpe, een zeer groote en in normale tijden zeer .welvarende huurman. Zelfs in deze sombere tijden is de Zijpe een bijzon- •der goed afzetgebied, dat zich al jaren lang steeds op Schagen heeft georiënteerd. In hun poging om het adres der Noordbewoners in den hoek tc drukken, zien B. en W. deze belangrijke relatie geheel over het hoofd. Dat ons College bij het afscheid van Burgemeester De Moor en de installatie van Mr. Breebaart het niet de moeite waard achtte om acte de présence te ge ven, was al erg, maar dat zij de geregelde bezoeken van dc Zijpers aan onze gemeente geheel over het hoofd zien is toch al te dol. Zij zeggen in hun advies aan den Raad het volgende: „Naar hun oordeel zal door de totstandkoming van „den nieuwen provincialen weg een groot gedeelte „van het doorgaand verkeer naar en van Zijpe en „verder zich niet meer bewegen via het Noord, doch „langs den zooeven genoemden nieuwen weg." Deze schrandere opmerking hadden B. en W, ge rust achterwege kunnen laten, want ten aanzien van het doorgaand verkeer is ieder het daarmede vol maakt eens. Maar niet van het doorgaand verkeer, doch van de klanten moeten wij het hebben. En het is voor het voortbestaan van onze gemeente weinig minder dan misdadig, om den toegangsweg van Zijpe heelemaal te verleggen tut de Loet, terwijl het logisch is om ze via de HalerwegNoord te laten binnenkomen, nadat daar door opruiming van enkele huisjes een ruime aansluiting is verkregen. Een goed zakenman geeft zijn klanten een zoo groot mogelijke service, niet alleen om de klant te gerie ven, maar voor alles omdat het eigen belang dit me debrengt. Twee argumenten pleiten dus teri voordeele van de demping van het Noord vanaf de Steenen Pijp tot het Hoog. Ten eerste dat het te mal is om een dure, mooie haven, die welvaart en handel kar. en zal brengen geheel te isoleeren en ten tweede dat het niet ver standig is om personen- en veetoevoer vanaf Zijpe een flinken omweg te laten maken. Verschuilen achter finantieele bezwaren gaat hier niet op! Hier geldt het geen uitgaven, die gemakkelijk ach terwege kunnen blijven. Het gaat hier om het binnenhalen van de gou den vruchten, die ons in den vorm van. goede toe gangswegen worden aangeboden. De verkeersexperts hebben zich Schagen gedacht als knooppunt van alle wegen uit ons Noorderkwar- tier. y f Alle kanalen en wegen komen in onze gemeente' samen en vormen een groote lus oni de bebouwde kom. Taak, neen plicht is het om onzen handel, onzen middenstand langs den koristen weg met'deze leven brengende omgeving in verbinding te brengen. Geen politiek van Jan Slof, maar een van moéd en vertrouwen in de tóekomst kan hier helpen. Laat deze waarheid dan ook het richtsnoer zijn bij de beslissing van onzen Raad bij dit levensbe lang voor onze gemeente. PROFITEERT HEDEN VAN DE De laatste Kinderbloesen, Damestruitjes, Sportsokjes, Handschoenen enz. voor spotprijzen. In Heeren-Modes: Restanten Overhemden, Polo-Shirts, ZelfstriKKers, Badpakken en vele artikelen meer. Gelegenheids koopjes De Uitverkoop duurt slechts een week ijmuiden schagen ALG. VERG. HENGELSPORTVER. „DE BAARS" Vrijdagavond hield bovengenoemde vereeniging in het lokaal van den her P. Bontes, een algemeene ledenvergadering ter bespreking van het a.s. Visch concours op Zondag 25 Augustus en den op til zijn- den gewonen vischwedstrijd. De heer Pronk, voorzitter der hengelaarsvereeni- ging, opent de vergadering met een hartelijk woord van welkom en hoopt, dat de besprekingen in het belang der vereeniging zullen zijn. Aanwezig zijn 25 leden. De notulen der vorige vergadering worden onver anderd goedgekeurd. Voorzitter deelde mede, dat er geen mededeelin- gen en ingekomen stukken zijn. Punt vier der agende, bespreking vischconcours. Dit wordt na punt 5 behandeld. De gewone visch wedstrijd zal op 29 September a.s. in de Bleekmeer worden gehouden. Thans volgt bespreking vischconcours. Reeds heb ben 6 ploegen voor de corpswedstrijd ingeschreven. Hieronder is begrepen het corps wat thans door de alg. vergadering wordt gekozen. Na loting wordt de volgende ploeg samengesteld, te weten de heeren: A. Dijkman, Michels, II. Molenaar, Meereboer, M. Roggeveen, Kosseri, W. Kuiper, en C. Grootes, terwijl de heer K. Kossen reserve hengelaar wordt. De wedstrijden zullen worden gehouden in de Schagersloot bij Tolke in de gemeente Schagen. De heer P. Bontes stelt op de vergadering 6 me dailles beschikbaar voor het 'concours. Aan het concours zal ook worden deelgenomen door dames uit Haarlem en uit onzen omtrek. De rondvraag levert niets bijzonders op en zoo kan de voorziter deze geanimeerde vergadering sluiten. AANBESTEDING. Het dubbel woonhuis, schilderswerkplaats, auto garage, voor rekening van den heer J. D. Klare, is bij onderhandsche aanbesteding gegund aan de laagste inschrijvers: den heer J. Stipriaan, timmer werk, den heer P. Keuris, metselwerk, den heer Zwart, loodgieter, den heer Van Weelde, electra, den heer K. Swierts, schilderwerk. Kozijnen, ramen, enz. te leveren door de timmer fabriek „West-Friesland", allen te Schagen. BAKKERIJ VERKOCHT. De bakkerij van den heer D. Beemster op de N. Laagzijde is overgegaan aan den heer P. Balk Pz. BOUWEN. Door den heer Lutfeharms ls van den heer Porte- giis op het Noord een perceel bouwgrond gekocht, waarop een woonhuis zal worden gebouwd. MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien was een Donderdag j.1. lang niet vlug, de duurste koe bracht f 175 op, werd hoogop 24 ct. Weinig gelde- en kalf koeien' waren er aangevoerd; deze handel was stug. In schotten was weinig handel. Naar stieren was niet veel vraag. Vette kalveren liepen van 3065 gld. Het kalf van 65 gld. was een dikbil, zooals dat genoemd wordt en woog levend gewicht 346 pond, werd gekocht weer door Gebr. Kweldam alhier; het dier had veel be kijks. Graskalveren 14—20 gld., handel stug. Nuch tere kalveren waren weer duur, vluggen handel. Op de paardenmarkt was weer aardig drukte, deze handel was goed. Veulens worden de laatste weken nogal aangevoerd, deze zijn ook aardig prijzig. Bokken en geiten handel stug. De handel in vette varkens was vlug, tot 21 Vi ets. De biggen werden de laatste weken heel goed ver kocht, deze handel was dan ook weer goed, evenzoo ging het met schrammen. Kippen en konijnen enz. zeer gewoon, prijshou dend. Veel verandering was er deze week niet. Met f16.— was de hoogste markt wel een gulden hooger dan verleden Vrijdag, maar de gang was toch niet beter te noemen. De door snee-prijs was ongeveer f13.evenals een week terug, terwijl tegen 't eind de vraag wat stugger werd, zoodat enkelen een half guldentje vermarktten. Alles bijeen, was de zaak toch vrij vlug afgeloopen, ongeveer half elf waren bijna alle stapels toegedekt. De prijs weet zich dus nog te handhaven, niettegenstaande de aanvoer nog niet belang rijk is afgenomen. De vraag uit België blijft behoorlijk en het schijnt, dat door de beperking van de pro ductie in de afgeloopen periode een, zoodanig stuk uit de productie is genomen, dat bier door vooralsnog de prijs op peil blijft. 150 200 BOMMENWERPERS. Londen: De „Daily Mail" meldt, dat een van de belangrijkste bestellingen van vliegtuigen zal zijn een voor de levering van 150 a 200 bommenwerpers van de midden klasse. Dit zullen zijn twee-motorige een dekkers, welke een snelheid van 400 K.M. per nur kunnen bereiken. Het blad bericht voorts, dat negen van de twaalf vliegvelden welke zijn geprojecteerd, reeds in aanbouw zijn. Kopenhagen. De eischen van de Deensche boeren, die deze gesteld hebben bij den boe- renmarsch van 29 Juli, zijn door de regeering afgewezen. De economische commissie van den Boerenbond heeft thans aangeraden de maatregelen te nemen, welke noodig zijn om den boeren de volledige beta ling van hun producten te verzekeren. Dat kan evenwel niet worden bereikt, zoolang een willekeurige wisselkoers en een invoerbeperking wordt gehandhaafd, waardoor de houders van een deviezen-invoervergunning worden bevoordeeld. De genoemde Commissie heeft thans besloten de aangesloten bedrijven op te dragen de maatregelen te nemen, welke noodig zijn om hierin verandering te brengen. THANS ééN MILLIOEN MAN ONDER DE WAPENEN. In Italië. Rome. Officieel wordt medegedeeld, dat Italië thans één millioen manschappen onder de wapenen heeft Wielrennen. ALKMAARSCHE WIELERBAAN. Populair programma. Voor Zondag a.s. heeft de directie der Alkmaarsche wielerbaan een zoogenaamd populair programma sa mengesteld, dat werkelijk waard is, om het te zien. Dezen middag zullen de nieuwelingen, amateurs en onafhankelijken elkaar bestrijden en men weet dus vooruit, dat er den geheelen middag volop strijd te zien zal zijn. Het programma bevat sprintwedstrijden voor nieu welingen over 500 M. en een 3 K.M. voor nieuwelingen in twee series en een finale. Zeer interessant lijkt ons de achtervolgingswedstrijd tusschen Metz, Kui per, Braak en van Stek. Dat zal een vinnige strijd geven en al is Metz favoriet, gewonnen heeft hij nog lang niet. Voor de pauze volgen nog een klassementwedstrijd voor amateurs over 80 ronden, terwijl na de pauze een 50 K.M. koppelwedstrijd zal worden verreden door onafhankelijken en amateurs. Men ziet, er is weer van alles wat cn de liefhebbers kunnen Zondagmiddag hun hart ophalen. SPECIALE ZOMER- AANBIEDING 24-dcelig eetservies prachtig crème 'JO-dlg. ontbijtservies porc. met zilver 16-dlg. theeservies chique modellen 60 stuks voor slechts f 35.50, 24-deelig eetservies, crème aardewerk Ned. fabrikaat f 9.25 Uit OE OMGEVING WIERINGERMEER Nog slechts enkele dagen scheiden ons van de groote festiviteiten in onzen polder. We twijfelen niet of, gezien het feestprogramma in détails, zal de be langstelling (wanneer de weersgesteldheid gunstig is), zeer groot zijn. Het officieele gedeelte vangt aan 's middags 2 uur met demonstratie rijpaarden, ter wijl wedstrijden met motoren, tractors, alsmede di verse volksspelen zullen plaats vinden. Voor het bonte-avondprogram heeft de actieve commissie ge- engageerd de bekende Geldersche boerenzanger, Jan van Riemsdijk. Voor nadere bijzonderheden raad plege men de in dit nummer voorkomende adver tentie. C ALLANT SOOG Wedstrijden: maken van zandhoopen. Woensdagmiddag vond alhier een wedstrijd plaats in het maken van zandhoopen. Ruim SO deelnemers meldden zich aan; toegelaten werden alleen kinderen, tot 12 jaar. De leiding berustte bij enkele badgasten en neringdoenden, die de jeugd op deze manier een prettigen middag bezorgden. De uitslag luidt: le groep: le prijs B. Kernspecht en J. van Iperen; 2e J. v. Delft en Jannie van Delft; 3e A. Bart en G. ter Burg; 4e Ietje Broed en G. IJff; 2e groep: le prijs J. van Broekhuizen, 2e Alje Breed en Gerrit de Vries; 3e Kees Kater en Corrie Eggers; 4e. G. ten Burg en Ed. Vos. De prijzen bestonden uit bonnen, In te wisselen tegen voorwerpen naar keuze bij plaatselijke winke liers. Rob gevangen. Dezer dagen heeft de bekende Piet de Boer een zeerob gevangen, die zich uit het natte element naar het droge had begeven; i.c. een plekje uitgekozen had tusschen de rietschermen aan het strand. Hierdoor kon de Boer het beest gemakkelijk bemachtigen en dooden, om zoodoende de premie te ontvangen. Zoo als men zich herinneren zal is de premie, eenige jaren geleden reeds, uit bezuiniginigsoverwegingen afgeschaft, maar dat kon Piet niet weten. Waar schijnlijk zal de huid van het dier wel benut worden om cr tabaks(„robbe"-)zakken van te maken. LANGEND IJ K OUDKARSPEL. Langendijker Poloclub. De Langendijker Polo-club vergaderde Vrijdagavond 'ten huize van den heer J. Kos, alhier, onder presidi um van den heer J. Oosterwijk. De vereen. Volharding schonk aan de Polo-club een doel en stelde de zweminrichting gedurende twee avonden per week aan de vereen, beschikbaar. Het programma is vastgesteld. Daarop komen o.m. voor een aantal attracties, n.1. paaldraaien, en tonzwemmen. Verder zal een demon stratie worden gegeven door de Polo-club. Bij de verkiezing van twee commissarissen werden gekozen de heeren C. Kok en W. Kuiper. Aan de orde was hierna het bestuursvoorstel om over te gaan tot contributieverlaging, n.1. tot f 2.50 per jaar en voor adspiranten f 1.50. Besloten werd dat f 0.15 per week moest worden betaald met een maximum van f 3 per jaar en door de adspiranten f 0.10 met een maximum van f 1.75. Bij de rondvraag werden eenige zaken van meer in terne aard besproken. Dinsdag a.s. wordt weer een oefenwedstrijd gehou den door de polo-teams. Aan het einde der vergade ring werd de gelegenheid geboden, zich op te ge ven voor de 25 Augustus a.s. te houden wedstrijden. Zeer velen hebben zich hiervoor opgegeven. Deze wedstrijden zijn ook uitgeschreven voor de nog maqr kort geleden opgerichte kring van zwemver- eenigingen in het Noorden van Noord-Holland. Hierna sluiting. De kermis. Dc jaarlijksche kermis staat weer voor de deur, Aan de sport is weer een groote plaats "ingeruimd. Grasbaanwedstrijden op het D.T.S.-terrein en daar na een voetbalwedstrijd tusschen D.T.S. en een K.F.C.-combinatie, zullen allicht nog wat leven in de brouwerij brengen. Bij den heer C. Vis is weer bal in zijn schitterend ingerichte danszaal, met muziek van de bekende gebr. Van Meurs. BROEK OP LANGENDIJK. Bloembollenveiling. De vierde droge bloembollenveiling van de Langen dijker Groenten-Centrale welke Vrijdagmorgen werd gehouden, vermocht geen fleuriger beeld te geven dan de voorgaande. De belangstelling van de zijde der koopers was wederom niet groot, terwijl slechts wei nig werd gekocht. Niettemin nemen de aanvoeren el- ken keer toe. Ditmaal was bijna een millioen stuks bollen ter veiling gebracht. Er werden ongeveer 250 nummers geveild; slechts een tiental kon worden verkocht. Wat daarvan de oorzaak wel kan zijn? Ze ker weten wij het niet, maar een belangrijke factor is, naar men ons mededeelt, dat de handelaren voor het grootste gedeelte hun benoodigde bollen uit de hand koopen en reeds hebben gekocht, zoodat de vei lingen niet anders worden beschouwd dan om voor aanvulling te dienen. Het gevolg hiervan is ook, dat de bollen, welke niet uit de hand zijn verkocht, nu naar de veiling worden gebracht, in de hoop, dat zo nog worden afgedrukt, maar vrijwel met de overtui ging, dat dit toch niet het geval zal zijn, zoodat ze op de veiling worden ingeleverd voor de regeering. Als men ziet, wat er op de veiling verkocht wordt, vraagt men zich af, of de bollenkweekers nu nog iets zullen ontvangen, anders dan volgens het sanee- ringsbesluit. De noteeringen van Vrijdagmorgen waren als volgt: Broeder Bronzc Queen z. 12 en op f 1.25; z. 11 f 1. z. 10 f 0.75; Dar. Will. Pitt z 11 f 1.05—1.15; Darw. Pride of Haarlem z 12 en op f 1.20: Warw. Centenaire z 12 en op f 1.20; Darw. Victor d'Oliviera z 11 fl. z 10 f0.80, alles per 100 stuks. OUDE N 1 EDO DU Bouwvergunningen. Aan de wed. P. Raatgers te Zijdewind werd ver gunning verleend tot het verbouwen van hare wo ning. Aan het R.K. .fanfarecorps „St. Martinus" te 't Veld werd vergunning verleend tot het houden van een speldjesdag tot versterking van hare kasmiddelen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2