Plaatselijk Nieuws. Vleeschkeufingsdienst Fa. HERM. DE RAAT, Raad Schagen* Geen pijnlijke voeten meer! Zaterdag 17 Augustus 1935. SCHAGER COURANT. OPBLAZEN VAN VEEN. Een nieuwe wascliiiarJeiding. Theater Royal. Vergadering op Vrijdag 23 Augustus 1935, des na middags te kwart over zeven uur. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken en adressen: Jaarverslag Woningbouwvereniging „Schagen' over het jaar 1934. Ged. Staten, goedkeuring besluit geldleening f 70.000.—. Ged. Staten, goedkeuring suppletoire begrootin gen, dienst 1934. Ged. Staten, goedkeuring besluit aankoop gedeel te van „dc Mient". Ged. Staten, goedkeuring besluit grondruil met J. Castricum. Ged. Staten, bericht van ontvangst wijziging Po litieverordening. Adviezen plaatselijke verenigingen betreffende den duur der kermis. Adres van J. Voerman e.a. groentenhandelaren, betreffende ventverbod, eventueele vaststelling van belemmerende bepalingen. Adres van de bewoners van het Noord, houdende verzoek tot demping van het water aldaar. Adres van S. H. J. van Drunen om restitutie van pacht voor standplaatsen op de kennis. 2. Voorstel tot het geven' van namen aan straten. 8. Vaststelling suppletoire begrooting 1935. 4. Voorloopig vaststelling gemeente- en bedrijfsre- keningen, dienst 1934. 5. Vaststelling kohier straatbelasting 1935. Verkorting van den duur der kermis. In veiband met een dienaangaande in een vorige vergadering van den Raad gestelde vraag, deelen B. en W. mede onder overlegging van de ter zake inge wonnen adviezen van verschillende plaatselijke ver- eenigingen, die, zooals bekend voor handhaving der kermis op den bestaanden tijdsduur zijn, dat van hen geen voorstel tot verkorting van den duur der kermis is te wachten. Adres van J. Voerman en andere groenten- handelaren betreffende ventverbod groen ten, eventueel vaststelling van belemme rende bepalingen. Naar aanleiding van dit adres deelen B. en W. onder overlegging van de afwijzende adviezen van de Handeldrijvende- en Industriëele Middenstandsver- eeniging, van de R.K. Middenstandsvereeniging „de Hanze" en van de vereeniging „Algemeene Belang", den Raad mede, dat de meerderheid in het College voorstelt op het adres afwijzend te beschikken, aan gezien het voor een gemeente als deze, die zoo graag de bewoners der omliggende gemeenten hier hunne inkoopen ziet doen, niet gewenscht is, de bewoners dier omliggende gemeenten te beletten hier hun brood te verdienen,. De minderheid in het College is van oordeel, dat het belang van adressanten wel bescherming eisclit en zou zelfs verder willen gaan door 'n verordening in het leven te roepen, waarin wordt bepaald, dat voor nieuw op te richten zaken de toestemming van B. en W. noodig zal zijn. Adres van C. Breet en andere bewoners van het Noord om over te gaan tot demping van het Noord, Naar aanleiding van dit adres stellen B. en W. ïn verband met de zeer hooge kosten daaraan ver bonden, den Raad voor, daarop afwijzend te beschik ken. Hoezeer ook overtuigd, dat goede toegangswegen voor Schagen van het allergrootste belang geacht Snoeten worden en tevens, dat dit vooral geldt voor de verbinding van het haventerrein met het centrum onzer gemeente, achten B. en W. niettemin onder de tegenwoordige financieele omstandigheden een dergelijke groote uitgave voor dit doel niet verant- oord. Naar hun oordeel zal door de totstandkoming van den nieuwen provincialen weg een groot gedeelte van het doorgaand verkeer naar en van Zijpe en verder zich niet meer bewegen via het Noord, doch langs den zooeven genoemden nieuwen weg, met als gevolg, dat het verkeer langs het Noord, hoezeer ook naar B. en W. hopen en verwachten gunstig beinvloed door de verbinding met onze haven, zeer vermoe delijk toch niet drukker zal worden dan thans reeds het geval is. En al zou nu misschien in een tijd van welvaart deze toestand mogelijk aanleiding kunnen zijn om tot de gevraagde demping te besluiten, in een tijd als deze, nu de uitgaven der gemeente toch reeds een ongekende hoogte hebben bereikt, dient afgewacht te worden of deze groote uitgaaf werkelijk absoluut noo dig zal blijken te zijn. In dit verband wordt medege deeld, dat van den Pensioenraad een navordering van pensioensbijdragen over de jaren 1922 tot en met 1930 is ontvangen, welke ongeacht de nog nader op te geven rente, f 6577.01 bedraagt. Nu de algemeene toestand zich nog steeds meer toespitst, nu de belastinggelden steeds moeilijker worden opgebracht en weldra door menigeen niet meer opgebracht zullen kunnen worden, nu meenen B. en W., waar nog allerminst vaststaat, dat deze demping noodzakelijk zal zijn, te moeten adviseeren tot het aannemen van een afwachtende houding en tot afwijzing van dit verzoek. Adres S. H. J. van Drunen om restitutie van pacht voor standplaats op de kermis. Naar aahleiding van dit adres deelen B. en W. den Raad het navolgende mede: In verband met een verzoek door adressant tijdens de kermis tot den Voorzitter gericht, verzocht deze den Brigadecommandant, der Rijksveldwacht de pa- lingventers gedurende de kermis voortdurend tot doorloopen aan te manen. De Majoor 'heeft toen zoo wel de rijks- als de gemeenteveldwachters opgedra gen, venters met paling-voortdurend door te sturen, opdat zij geen standplaats zouden innemen, want een ventverbod bestond toen nog niet. De politie heeft hieraan voortdurend de hand gehouden, Het is echter wel mogelijk, dat de venters een enkele maal zijn blijven staan. Dit moesten zij, wanneer zij wat afleverden en afrekenden. Volgens den Majoor heb ben van Drunen en Vrouw veel verkocht. De Majoor heeft hen in de gelegenheid gesteld tot aan 't laatst toe te verkoopen. De Marktmeester deelt desgevraagd mede, dat Van Drunen wel eenige reductie toekomt, daar hij veel schade heeft gehad van de losse verkoopers. De helft acht hij echter te veel. Hij stelt voor adressant êen reductie van f35.te verleenem Nog' is door den Voorzitter aan den Majoor ge vraagd of de mededeeling juist is, dat op de Markt paling uit een auto werd verkocht en dat de man den uit die auto werden aangevuld. De Majoor heeft hierop medegedeeld, dat hem daarvan niets bekend is. Ten slotte heeft dc Voorzitter dezelfde vraag gesteld tot den gemeenteveldwachter Van Haren. Deze verklaarde, dat er inderdaad in den laatsten nacht een auto met gerookte visch, waarbij o.a. ook 25 pond paling, op de kermis aanwezig was. Of de manden hieruit werden aangevuld was Van Haren niet bekend. Op grond van het advies van den Marktmeester stellen B. en W. den Raad vóór aan adressant een restitutie van f35 te verleenen. Voorstel tot het geven van namen aan straten. B. en W. stellen den Raad voor, het plein voor het waterleidinggebouw den naam van „Laanplein" te geven. Voorts aebten B. en W. het gewenscht het gedeelte van de Laan vanaf het perceel wijk E no. 62 tot en met het perceel wijk E no. 93, waaraan in den volks mond de naam van „Stille Laan" is gegeven, ook officieel deze benaming te verleenen. Kring Barsingerhorn. Behandeling van de begrooting voor 1936 Vergadering van de Commissie van Uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst in den Kring Barsinger horn, op 13 Augustus 1935, 's namiddags 2 uur, ten kantore van de inrichting. Afwezig dc vertegenwoordigers van Schagen en Callantsoog, tooi' Sint Maarten is het plaatsvervan gend lid tegenwoordig. Voorzitter opent met een woord van welkom en wenscht den heer Mr. D. Breebaart geluk met zijn benoeming tot burgemeester van Zijpe. Daar de heer Breebaart wederom deel zal uitmaken van de Com missie van Uitvoering, nu ais vertegenwoordiger van Zijpe, wordt gehoopt op dezelfde prettige samenwer king. De heer Breebaart dankt voor deze woorden. De notulen van de vergadering van 21 Febr. 1935 worden, gelezen en onveranderd vastgesteld. Tot vertegenwoordiger van de gemeente Zijpe is benoemd de heer Mr. D. Breebaart, Burgemeester. De gemeenteraad van Schagen heeft afwijzend be schikt op het verzoek om reductie te verleenen op het gegarandeerde gasverbruik. Met de Directie van den Wieringermeerpolder is voor 1935 een regeling getroffen voor het ophalen van de gestorven dieren. De premie voor de verzekering van de automobielen is belangrijk verlaagd. Bij den Raad van Beroep is bezwaar gemaakt te gen een beslissing van de Rijksverzekeringbank over een ongeval van een der slagers, waardoor deze ge durende 14 dagen geen dienst heeft kunnen doen. Tot vertegenwoordiger van de federatie van destruc- toren in de meelcentrale is benoemd de heer Vive- geno. De Federatie verzocht aan. de Meelcentrale over de voorraden van de destructoren geen heffing van f 1. te willen berekenen, daar deze voorraden, niet door import zijn gevormd. De Nederlandsche Veehouderijcentrale zond be richt, dat het percentage gedistribueerde runderen meer dan 2 n.1. 2.4 heeft bedragen en dat nu de helft van de opbrengst der huiden aan de Centra le moet worden terugbetaald. Daar met de omliggende kringen geen regeling kan worden getroffen om het keurloon te deelen, indien door 2 slagers uit verschillende kringen gezamenlijk wordt geslacht, besluit de Commissie het invoerkeur- loon te handhaven. Voor den aankoop van een nieuwe auto zijn de officieele dealers in den kring in de gelegenheid ge steld om een prijsopgave te doen. De Commissie gaat over tot aankoop van een „Ford", welke nog uit het afschrijvingsfonds kan worden betaald. Uit een onderzoek van den Rijkszuivelconsulent is gebleken, dat het nortonwater absoluut ongeschikt is voor voedingswater van den ketel, terwijl het leiding water den ketel sterk aantast. Aan de Kleine Com missie wordt opgedragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om het regenwater op te van gen of op andere wijze in de behoefte aan goed water te voorzien. Daar de productie van diermeel moeilijk is te plaatsen, is het wenschelijk diermeel te fabriceeren met een lager vetgehalte, waardoor het ook kan wor den gebruikt voor pluimveevoeder. Daarnaast heeft het uitgeperste vet een hoogere waarde, wegens het prijsverschil van f 7— tusschen diermeel en vet. Uit een voorloopige rentabiliteitsberekening blijkt dat de aanschaffing van een persinstallatie met een 10-jarige afschrijving een winst zal op leveren van f 264.33 per jaar. Aan de Kleine Commissie wordt een nader onder zoek opgedragen. Vervolgens wordt de begrooting voor 1936 behan deld. De heer Mr. D. Breebaart merkt op, dat hij de begrodting geen rekening is gehouden met de mo gelijkheid van de stichting van een nieuw orgaan, waarbij de buitengemeenten zich bij den destructor zouden aansluiten. Voorzitter deelt mede, dat binnenkort met de bui tengemeenten zal worden vergaderd, maar acht het niet wenschelijk dit tot uiting te brengen in de be grooting, daar zonder verplichting tot destructie de aansluiting nog steeds teleurstellingen heeft gebracht. Bij de post' salarissen stelt de Kleine Commissie voor de salarissen met 6 te verlagen. Aangezien meerdere aangesloten gemeenten worden gedwongen tot sterkere verlaging van de salarissen, acht zij het Onze schitterend ingerichte PEDICURE-INRICHTING BEVRIJDT U VAN ALLE PIJNEN I Langestr. 80', Alkmaar, Tel. 3383 STEUNZOLEN NAAR GIPSAFDRUK! Zooals wij dezer dagen reeds hebben gemeld, is men bij het aanleggen van den nieuwen Rijksautoweg van Berlijn naar Frankfort aan den Oder op groote moeilijkheden gestuit, doordat men nabij Kersdorf den weg door een veengebied moest leggen, waardoor het fundeeren bijzondere moeilijkheden begon op te leveren. Dit veen had op sommige plaatsen een dikte van 20 meter. Men zou om den weg toch voldoende stevigheid te geven, omvangrijke graafwerken hebben moeten uitvoeren, doch men heeft thans voor deze moeilijkheden een andere oplossing gevonden! Op plaatsen, waar het veen slechts 10 M. diep is wordt een zeer- hooge dijk als fundament voor den weg gebouwd. Door het eigen gewicht daarvan wordt het veen reeds eenigszins aan beide kanten van de zen dijk weggedrukt. Door het doen springen van dynarnietladingen heeft men den grond aan weers kanten van den dijk nog verder.weggewerkt. Daarna heeft men in den dijk zelf spiïnggaten geboord, die tot den bodem van het veen reiken. In deze gaten is meer dan 4000 K.G. dynamiet aangebracht. Door deze ladingen in bepaalde volgorde tot ontploffing te bren gen, zal de'veengrond zoodanig worden weggedrukt, dat de dijk er door heen zakt tot hij op den bodem van het veen, dus op den vasten grond, rust. Hierdoor is het werk aanmerkelijk vereenvoudigd, terwijl deze methode uiteraard ook veel minder tijd kost. Op onze foto hierboven ziet men de uitwerking van een dynamietwerking in den veenbodem. Wij ontvingen van de Lever's Zeep Maat schappij N.V. een exemplaar van haar nieu we RADION wasclihandleiding ten dienste van huisvrouwen. Het is een werkje van 24 pagina's met fraaie kleurenomslag en verlucht mot vele aardige kleurenillustraties van de hand van den Rotterdamschen reclameteekenaar De Wilde. Het bevat voor onze huisvrouwen veel we tenswaardigs, o.a. zeer nuttige wenschen bij de waschbehandeling van het huishoudgoed, kousen, sokken, gekleurd goed, wol, gebreid goed, enz., waarbij het Nederlandse!! zelf werkend waschmiddel RADION prachtige diensten zal bewijzen. Voorts waardevolle aanwijzingen over het opmaken en strijken en het verwij deren van vlekken, welke zelfs voor de meest ervaren huisvrouw, een wel kome aanwinst zullen vormen. billijk, dat een hernieuwde verlaging ok wordt door» gevoerd voor de salarissen van den dienst, daar deza gemeentebesturen een belangrijke bijdrage verleeneu in het verlies. Tegen dit voorstel wordt aangevoerd, dat niet allé aangesloten gemeenten op gelijke wijze de salarissen, verlagen, daar b.v. Zijpe behalve het verplichte pen- sioenverhaal, geen verlaging toepast, in Schagen wordt 414 gekort en in Callantsoog zijn de salaris sen verhoogd. Bij de reorganisatie van den dienst zijn de werk zaamheden uitgebreid en tevens wordt een uniforme verlaging onbillijk geoordeeld ten aanzien van de salarissen, waarin de kosten van vervoer zijn inbe- grepen, daar deze sterker worden getroffen. De kleine commissie is van meening, dat bij de reorganisatie hetzelfde werk door minder personeel moet worden verricht, maar dat daarvoor een bil lijke regeling is getroffen. Een ieder doet^ tegen woordig meer werk voor minder salaris. Zij meent evenwel, dat de salarissen in onderling verband zijn vastgesteld en zou dit verband niet willen verbre ken. Bij stemming wordt met 4 tegen 3 stemmen het voorstel van de Kleine Commissie aangenomen om de salarissen met 6 te verlagen, uitgezonderd de salarissen beneden f 1000, waarvan de vervoerkos ten moeten worden betaald. De hulpkeurmeesters zijn aangesteld op een sala ris van f2000 met 5 twee jaarlijksche verhoogingen van f 50. Daarna is het salaris vastgesteld op f 2100 en zou daarboven een gratificatie worden verleend. De Kleine Commissie stelt voor, het salaris nu defi nitief te bepalen op f2200, verminderd met de kor tingen. Eenige leden achten het billijk, dat het sa laris wordt vastgesteld op het peil, dat bij de be noeming in uitzicht is gesteld en zouden het salaris willen bepalen op het maximum van f2250, clat nu zou zijn bereikt. Met 4 tegen 3 stemmen wordt het voorstel van de Kleine Commissie aangenomen. Daar de dienstüren van de slagers zeer onregel matig zijn, wordt besloten en toeslag te geven van 25 cent per uur, indien 's avonds na 6 uur of Zondags gedurende de wachttijden moet worden gewerkt. De begrooting wordt vervolgens met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij den heer J. van Zoonen is een klacht ingeko^ men, dat een inwoner van Nieuwe Niedorp niets had vernomen omtrent een koe, welke reeds einde Mei cloor den dienst was opgehaald. Bij het naslaan der hoeken blijkt, dat reeds een week daarna de opbrengst der huid aan den ver tegenwoordiger van het veefonds per chèque win overgemaakt. Hierna volgt sluiting. I GOUDEILAND. Naar den wereldberoemden roman van Stevenson, Wat al niet herinneringen worden alleen al opge wekt door het enkele woord: „Goudeiland". Herinneringen aan huiveringwekkende avonturen te land en ter zee. Wederwaardigheden die zelfs ja ren na het lezen van het boeiende boek, nog klaar voor den geest blijven staan. Figuren als Lange Jan Silver met het ééne been en Jim Hawkes, de rappe scheepsjongen, vergeet men nimmer meer. Met angstige spanning en kloppend hart worden de wondere avonturen van de bemanning der brik „Hispaniola" medebeleefd en wij gelooven dan ook de directie van Theater Boyal te kunnen feliciteeren met haar keus. Dooi' het geven van deze film stelt zij liefhebbers van spannende, adembeklemmende avonturen en mooie natuuropnamen in staat hun hart eens recht op te halen. „Goudeiland" is het boek bij uitnemendheid van het zeerooversavontuur. Deze flim geeft van dit thans gelukkig historische, bedrijf een getrouw beeld. Het Handwerkhuis breit goed, vlug en toch goedkoop. Het doet goed, in deze tijden nog menschen te ontmoeten, die blijk geven van ondernemingsgeest en durf en we prijzen ons gelukkig, ook in onze ge meente zakenmenschen aan te treffen, die niet aar zelen, maar moeite noch kosten sparen om maar weer iets nieuws te brengen. Het bekende Hand werkhuis, van den heer Molenaar, geeft blijk met den tijd mee te gaan eh heeft een nieuwe breima chine aangeschaft van een constructie, die eenig in Schagen en wijde omgeving is. De heer Molenaar heeft voor de behandeling van deze machine een langdurige opleiding in Amsterdam genoten en wij konden ons er van overtuigen dat hij 'het ingewik kelde machinisme volkomen in z'n macht heeft ge kregen. Verbaasd keken w.e op, toen de heer Molenaar ons vertelde, dat er op deze machine pl.m. 150 bijwijzen te bereiken waren; variatie genoeg dus. Met dit wonderlijke mechaniek kunnen dan ook de meest ingewikkelde pullovers, slipovers, truitjes, jumpers, baby- en kinderpakjes, kortom alles wat maar te breien is, in korten tijd worden gemaakt. Reecis thans werkt de machine „full speed" en de weg naar de brei-inrichting van het Handwerkhuis is aan tal van onze dames niet onbekend. Het keu rige werk, dat wij zagen, geeft ons de zekerheid dat van de door den heer Molenaar gestichte brei-inrich ting en zeer druk gebruik zal worden gemaakt, te meer daar het devies van het Handwerkhuis, goed, vlug en toch s goedkoop, nog meer dan ooit vafc -kracht -blijft. v - -1 - 1 - -

Schager Courant | 1935 | | pagina 5