De B rabantsche Brief van D De geheimzinnige vrouw van Le Havre. De rose achtergrond van het jongste Fransche schandaal. SERPENTINES UIT AUTOBUSSEN. Gecompliceerde autobotsing. Griezelige vondsten* BOUW VAN NIEUWE REUZENSCHEPEN? nare Hoofdpijn OP ONBEWAAKTEN OVERWEG GEDOOD. Vijffrancstukken voor rijksdaalders. EEN' SCHOOXE PARIJSCHE BRACHT HET HOOFD OP HOL VAN ALLE DOUANIERS VAN DE KOFFIEHAVEN. FRANKRIJK heeft weer eens een schandaaltje te verwerken. Een schandaalTJE? Een reuzen-schan daal! Slechts enkele dagen na de straatgevechten te Brest en Toulon komt uit een andere Fransche havenstad Le Havre het bericht van een corruptieschandaal van meer dan geweldige afmetingen! Smokkelarij, te lage tolrechten, wisselvervalschingen en in de eerste plaats omkooping van ambtenaren, waardoor de staat millioenen verlies leed en die tevens een droef beeld geven van de voort woekerende corruptie onder de „beste" krin gen van Frankrijk, een beeld, dat de Fran sche burger wel tot verontwaardiging moet drijven, zijn daarbij in het spel. Juist Le Havre, de Fransche wereldmarkt voor kof fie, stond in Frankrijk in het teeken van de grootste soliditeit. Men wees er steeds op, dat de moraal van Le Havre nog steeds de moraal was van den eer lijken koopman. En juist hier moet het nu blijken, dat de eigenlijke aanstoker en leider van de gang sterbende, die 't douaneschandaal veroorzaakte een vrouw is en wel een verstandige, schoone en tevens sluwe Parijsche, die de beambten van de koffiehaven het hoofd totaal op hol bracht! De locale bladen en de Parijsche kranten kunnen nog niets over de resultaten van de onderzoekingen meedeelen; doch zij verhalen drastische dingen over de vele details, die de anders zoo vreedzame stad in koortsachtige opwinding zetten. Iedereen is rad do zaak bezig, overal spreekt men er van - vermoedens en kletserijen zijn aan de orde van den dag. De bur gemeester van Le Havre, een zekeren Meyer, heeft de steen aan het rollen gebracht: op een morgen werden verschillende van de hoogste en aanzienlijkste ambtenaren van het haven- en douane-bestuur gear resteerd, een gebeurtenis, die als een loopend vuurtje door de stad ging. In de cafés, op de beurs en in de winkels vertelde men elkaar, wat deze of gene „reeds lang vermoed had". Tenslotte werd het aantal ver dachte ambtenaren en burgers zóó groot, dat het stadsbestuur een ernstige vermaning moest afkondi gen om voor&l toch óf te wachten! De grootste verrassing beleefde men ech ter, toen er werd vastgésteld, dat de geheim zinnige aanvoerster van de corrlij5tierooftocht een schoone, doch onbekende vrouw 'in Parijs was, die in den loop der tijden de ambtenar ren van het provinciestadje, als ze „voor dienstzaken" in de hoofdstad verblijf hielden, in haar netten ving. Chantage dus. Na de eerste pas op het hellende pad werden zij meestal een willoos werktuig in de handen van de verleidster. Te oordeelen naar de ge ruchten moeten de „reizen" der hoogere douane-ambtenaren inderdaad allesbehalve deugdzaam geweest zijn! Nóg zijn de geheimen van Le Havre niet volledig ontraadseld! De ketting van verrassingen schijnt echter >,nog niet gebroken te zijn. De arrestaties gaan ongestoord verder. Men zou bijna meenen, dat het grootste deel van de haven-society meegecrompromit- tcerd is! De jeugd brengt nieuwe verkeersge varen. De K. N. A. C. schrijft ons: Er gaat schier geen dag voorbij, of het moderne verkeer stelt ons voor nieuwe en onverwachte pro blemen, met de daaraan verbonden moeilijkheden en gevaren. Het is namelijk een veel gebruikte gewoonte ge worden, van de in autobussen toerende jeugd om door het uitwerpen van veelkleurige serpentines van haar levensvreugde en vacantiestemming te getui gen. Dat daarvan echter reeds verkeers-ongevallen het gevolg zijn geweest, doordat niets vermoedende weggebruikers door de uit de bussen geworpen rol letjes papier werden geraakt en daardoor de con trole over hun voertuig kwijt raakten, geeft ernstig te denken. De daaruit ontstane gevaren onderschat te men niet. hoe overdeven de bezwaren tegen dezen vorm van kinderlijke vreugdesuiting ook mogen schijnen. Het is dan ook te hopen, dat de leiders of onderwijzers in het vervolg het medenemen en uitwerpen van serpentines -zullen verbieden. De vreugde van de jongens en meisjes zal er niet min der om zijn. En de veiligheid van het verkeer zal dan niet meer in het gedrang komen. Een ernstig- en een lichtgewonde. Donderdagmiddag heeft op den Wouwscheweg te Roosendaal een gecompliceerde autobotsing plaats gehad, waarbij twee personen gewond werden, waar van een ernstig. Een personenauto uit de richting Hoedekenskerke kwam ter hoogte van „Oud Anker" in botsing met een auto, die uit de tegengestelde richting naderde, waarna zij tegen een stilstaande auto reed en vervol gens in een sloot terecht kwam. De drie inzittenden waren spoedig op het droge. Mej. Steenbakker was er het ernstigst aan toe. Zij had een dubbele bekken breuk bekomen en werd naar het R.K. ziekenhuis „Charitas" te Roosendaal overgebracht. Haar broer was er minder ernstig aan toe en had slechts snij- wonden opgeloopen. De chauffeur, de heer P., bleef ongedeerd. Alle drie inzittenden waren afkomstig uit. Hoedekenskerke. De politie heeft de zwaar gehavende auto, die eeni gen tijd later op het droge is gebracht, in beslag ge nomen. Ook de stilstaande auto was ernstig bescha digd, terwijl de derde auto slechts lichte averij op liep. Drie lijken opgegraven op een stuk grond aan de Nederlandsch-Bel- gische grens. BEROERING ONDER DE BEVOLKING In het dorp Wu est wezel aan de Neder- landsch-Belgische grens worden de gemoe deren heftig in beweging gebracht door eenige griezelige vondsten op een stuk hoo- ger gelegen boschgrond van den landbouwer De Bie in 't gehucht Achterbrug vlak bij de Nederlandsche grens. In de maand Juni van 't jaar 1933 groef de voer man Lenacrts aldaar op genqemd perceel naar za vel, en soort leem, toen hij op ongeveer een meter diepte gekomen, plotseling op een lijk stiet, dat in verregaanden staat van ontbinding bleek te ver- keeren. Hevig ontsteld waarschuwde de man de politie en 't parket uit Antwerpen was spoe dig ter plaatse om een uitgebreid onderzoek in te stellen. Geen licht kon echter in deze duistere zaak worden gebracht en het ge vonden lijk werd op het kerkhof te Wuest- wezel bijgezet. Toen de landbouwer de Bie een jaar later, nl. in September 1934, op hetzelfde perceel eveneens naar zavel dolf, deed ook hij een zelfde ontdekking. Wederom werd een lijk gevonden en opnieuw werd een uitgebreid onderzoek door de autoriteiten ingesteld. Maar ook nu weer zonder resultaat. Opgra vingen in de omgeving werden gedaan, maar niets werd meer gevonden. Lenaerts, dien 't geval erg had aangegre pen, was er eenigen tijd niet toe te krijgen op het betrokken stuk grond te gaan wer ken. Thans echter kwam hij er eindelijk wel toe er weer zavel te delven Men kan zich echter 's mans schrik voorstellen, toen hij ook ditmaal, Woensdag nl., op een lijk stuitte. Wederom werd de politie met deze vondst in ken nis gesteld, en aan politiecommissaris Blommaert, die 't onderzoek leidde, deelde Lenaerts mede, dat het hem opgevallen was. dat de zavel op de plaats, waar de lijken gevonden waren, erg los zat, zoodat vermoed kan worden, dat deze nog kort geleden was .omgewoeld. Besloten werd nogmaals een uitge breid onderzoek in te stellen, vooral op die plaat sen, waar vermoed werd, dat de aarde was om woeld. Wie beschrijft de verbazing, toen reeds spoedig, op nog geen meter diepte, opnieuw een geheel vergaan lijk werd gevonden. Hoe het parket uit A.ntwerpen zich ook inspande, geen licht kon tot dusver worden gebracht in deze lugubere geschiedenis. Wat het geval dubbel geheimzinnig maakt is het .feit, dat resten van kleercn noch. knoopen werden gevonden. Over den tijd, dien de lijken, waarvan de laatste drie van jeugdige personen zijn, in den grond hebbengelegen is moeilijk iets- met zekerheid- te zeggen, hoewel de deskundigen van oordeel zijn, dat ze er slechts enkele jaren kunnen geweest zijn, om dat lijken in zavel gelegen zeer spoedig vergaan. Men staat dan ook voor een raadsel. Do plek, waar de lijken gevonden zijn is slechts een twintig meter verwijderd van de woning van De Bie. Onderzocht is of men te doen kan hebben met een oud kerkhof of vroeger klooster. Dit was echter uitgesloten. Nog werd even gedacht aan den groe ten oorlog. Wuestwezcl bleef echter verschoond van gevechten, zoodat men ook de gedachte aan gevallen Duitschers moest prijsgeven. Thans is het ernstig vermoeden, ontstaan, dat men hier staat voor een vreeselijke misdaad, waar bij men elk spoor van herkenning met opzet heeft weggenomen. De Procureur des Konings heeft intusschen last gegeven, het heele perceel af te graven, teneinde te onderzoeken of er zich nog meer lijken bevinden en tevens of er iets verborgen is, dat licht, in deze geschiedenis zou kunnen brengen. De leiding van dit werk is opgedragen aan commissaris Blom maert. De wildste geruchten doen natuurlijk de ronde onder de grensbewoners en 't is te wenschen, dat het commissaris Blommaert, die met een onverzet- telijken wil aan 't werk toog, moge gelukken licht te brengen in deze historie, opdat de rust in ge noemde buurtschap terugkecre. Plannen van den Amerikaan Paul Chapman. Schepen nog grooter dan de „Normandië" en de „Queen Mary." Paul W. Chapman, de vroegere president van de United States Lines, heeft het plan opgevat enkele nieuwe „superliners" te bou wen. Hij heeft de betreffende ontwerpen, die voorzien in den aanbouw van twee schepen, welke nog grooter zullen zijn dan de „Nor mandie" en de „Quecn Mary", bereids bij de regeering ingediend. De schepen zullen een lengte hebben van 1250 voet en een snelheid van 38 knoopen, zoodat zij den At- lantischen Oceaan in minder dan vier dagen zullen kunnen oversteken. De bouwkosten wofden op onge veer 50 millioen per schip geschat. Niet alleen echter zullen de schepen de grootste en snelste ter wereld zijn, doch zij willen tevens het goedkoopst zijn, want volgens de opgestelde plannen zullen zij elk 5000 passagiers kunnen vervoeren, te gen een enkele-reis prijs van gemiddeld niet meer dan 60. Dit is evenwel alleen de prijs voor de pas sage, de maaltijden moeten apart betaald worden. Het project wordt thans bestudeerd door den Mi nister van Handel Roper en andere autoriteiten. Men is van meening, dat de regeering haar goedkeuring zal laten afhangen van de aanneming van de nieuwe scheepvaart-subsidie-wet door het Congres,' in welk geval een deel der bouwkosten uit de voor subsidies beschikbaar te stellen bedragen zou kunnen worden geput. Naar verluidt hebben experts van het Depar tement van Marine zich in gunstigen zin over de plannen uitgelaten. In scheepvaartkringen is men evenwel minder enthousiast, daar men van mee ning is, dat schepen van een dergelijke grootte en snelheid onpractisch zijn. Toegegeven wordt evenwel, dat dergéTijk'é'''scTTéptfn'iiL'tijd vfifi oorlog bijzonder 'VyKaardevol zouden kunnen zijn met het oog op het troepenvervoer. behoeft Uw dag niet ie vergallen. Neem een "AKKERTJE" en Ge zijt er van af. Bovendien, Ge proeft niets! Prettig innemen en onschadelijk. AKKER-CACHETS verdrijven spoe dig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spierpijn, enz. Slecnls 5? cent per 12 stuts en overal zijn ze verkrijgbaar. Vader van groot gezin het slachtoffer. Op den onbewaakten overweg ter hoogte van het landgoed „Dennenrode" te Beilen is Donderdagmid dag omstreeks half zes de 55-jarige A. Oostindie uit Hoogeveen, die per motor den overweg wilde over steken, door een uit de richting Beilen komenden trein gegrepen en op slag gedood. Vermoed wordt, dat het slachtoffer zijn aandacht gevestigd had op een uit de verte naderenden trein uit Assen en zoodoende den trein uit de richting Bei-< len niet heeft zien aankomen. De man, die gehuwd is en vader van een groot gezin, was onlangs uit het ziekenhuis te Amersfoort ontslagen, waar hij werd verpleegd tengevolge van een motorongeluk, dat hem bij Harderwijk was overkomen. Slachtoffers tijdens de kermis te Ginne- ken. Van de kermisdrukte te Ginneken, aldus de Msb., hebben eenige personen misbruik gemaakt om zil veren vijffrancstukken voor rijksdaalders uit te ge ven. Vooral in café's werd de poging gewaagd en soms met succes. Zoo liepen de caféhouders M. in de Prins Hendrikstraat en V. op de markt in de val. In andere café's ging de vlieger niet, op. De politie, inmiddels gewaarschuwd, was op haar qui-vive en het gelukte haar een der personen, zeke ren J. v. A. te betrappen. Hij werd gearresteerd en procesverbaal werd opgemaakt. Later werd nog een tweede persoon als verdacht aangehouden. Hij werd echter op vrije voeten gesteld. Intusschen wordt, nog ■gespeurd naar een ander persoon, die zich ook. aan deze bedriegerij schuldig maakte. Menier, Ulvenhout, 13 Aug. 1935. Wijd, boven allen bloei uit, is den gouwen stralen krans van de zonneblom losgesprongen, 't Eerste eikenrood is aangegloeid; den bronzen toon van den Herfst zoemt nou door de zomer-kleurensymphonie. Jubelend klateren de kleuren van den lesten zommerbloei door 't oogst lied van het jaar. Tot in den akker vloeien de kleuren in bonten stroom van 't goudgele ko ren tot de diepte van het bloedpurper koolgewas. Oew zielement staat te bollen van zwellend geluk, as ge nou den buiten ziet zwijmelen in die weelde van rijpe schoonheid, van zwaren vruchtendracht en duuzendvoudigen kleurenbloei, onder den goudwe- mel van de zinderende Augustuszon. Daar kaantelt al 'n geel blaaike door de locht; daar flitsen al gouwen stippen in 't boomenloof, den hemel zwijgt van veugelenzang en vroeger klimt boven de bosschen den rossen maanhol door den klammen avond. Ja, ik mag van m'n eigen wel zeggen 'k heb goed voorzien hoe Oisterwijk zou vieren het innige feest van z'n Lievrouwke. Hoe vreugderijk den bloei zou losspringen in deus Brabantsche harten, gelijk met den bloei van de zonneblom, die dan geheven zou staan tot den Maria-blaauwen hemel, die stralen zou over 'n gelukkig durpke daar in 't hart van Brabant, onder den zon-bespatten schaduw van de volle lindenkroonen. Ze hiewen nie op! 'k Zou komen mee Trui, Tc moest zien het vijftien' eeuwsch mysteriespel in d'open locht, het spel van „Die seuvenste blvscap van onser Vrouwen." Ollee, ik weet wel,, daar is al veul geschreven over deus spel van Hemel en Eèrde. Daar zijn uit dieën Maria-hof van Oisterwijk al veul boeketten geplukt, maar meer dan zestig kee- ren heb ik den èèrde zien bloeien, en nóg nie heb \k ooit één blom te veul gevonden! 'k Wou gèren ons (Trui hee meegeplukt) ons veldboeketje toonen, dat wij meebrochten uit deuzen Hof, geplukt in 't veurtuintje van St. Joannes zijn huizeke, dat daar zoo schoon gelegen is met z'n rankske waar Onslie vrouwke heur leste dagen toeft om er dan te ster ven, om er heur zeuvenste blijdschap te ervaren, heur zieltje met 'n paar toevallige veugels daar den Hof uitvliedt naar den Hemel, naar heuren Zoon... Nie licht zal 'k dat moment vergeten, al was 't dan spel, amico. Waant geleuft me. 't Öisterwijksche open lochtspel hee 'n Lievrouwke, ze brocht me dichter bij den Hemel...! Hóe kan 't ok aanders? 's Mergens, as ik efkens was in de Pastorie, dan toonde menier Kaplaan 'n sigarenkistje boordevol 1 mee goud, tot den raand gevuld mee gouwen sloten, mee gouwen oorbellen, mee gouwen ringen, gouwen gespen, stukken van eeuwen oud soms, familiestuk ken, die 't Öisterwijksche volk van 't hart scheurde, om 't te schenken veur versiering van de beeltenis van 't wonderbeeld van Maria-Vreugderijke. Hoe kan 't aanders, of zon Volk moest Pierre Balle- dux, den leider van 't spel, mannen en vrouwen kun nen geven, die met hart en ziel zich overgeven zou- wen aan 't gewijde spel van „die zeuvenste bliiscap" Hoe kan 't aanders of uit zo'n Volk moest 'n „Lie vrouwke" komen zoo schoon, zoo lief en zoo bezield van heuren grooten rol, as deus zestienjarig Oister- wijk6ch maagdeke uitbeeldde veur meer dan duu- zend toeschouwers, die nou cn dan vergatten te ase men bij die schoone, kleurrijke tafreclcn, die ontplooi den om dit mystieke maagdeke, om deus teere Ma- ria-vrouwke. Amico, ik weet, ge hebt misschien aanders gelezen- maar da's nie de fout van deus „Lievrouwke", da's de gewone fout van den krantenman, die naar de première holt en voor doodvermoeide uitvoerders komt te zitten, die dag en nacht ploeteren voor zo'n eerste opvoering. Trui en ik, wij waren stil bij deus spel en na me nig tafreel keken wij malkander nie aan... maar blaarde Trui in heur tekstboekske en stak ik m'n sigorke weer 's aan, dat onder 't spel alweer was uitgegaan. „Ochirrekes, Dré, wa-d-is 't. toch schoon", zee Trui dan en heur oogen stonden dan 'n bietje verwonderd Of ze nie begreep hoe 't meugelijk was, dat ze hier, op 'nen gemakkelijken stoel op de vaste groene èèrde zat, terwijl ze toch sjuust in den hemel zeivers had zitten turen! Nou, ik mot zeggen, amico, daar liepen draden tusschen hemel en èèrde. De „stem van God", die nou en dan daverde over den Hof, was nie de stem van Balledux, dat kóst ge nie gelooven En den vcugel, die nou-en-dan wegwiekte, hoog boven den hof uit, dieën veugel leek te spannen den draad tusschen daarboven en ons. Waant as 't spel begon, dan wier 'n „gordijn" ge schoven voor de zon, zoodat wij rustig zien kosten en 't pastoorke naast mij zee toen; „Onslievrouwke helpt zeivers ons mee, Dré". 'k Wiest daar nie aanders op te zeggen as: „hier, stikt deus sigaar 's op, da's 'n bczonder lekkere, me nier pastoor." Hij, deus bravo manneke, gaf me mee zijn groot geloof 'n stukskc van zijn goud geluk en ik kon nie aanders teruggeven as mijn beste sigaar veur na den-eten. Toen stond, as uit den grond verrezen, St. Joan nes midden in den groenen Hof, 't spel was be gonnen. Klèèr klonken dc stemmen over den stillen Ma- riahof. In 'n schoone harmonie van kleur en lijn ontplooiden de tafreelen met de Joden, met de Apos tels, met de waterdraagsters bij de beek, overspan nen door 'n schoonlijnig kattenrugbrugske, in de glooiingen van den Hof. 't. Was sjuust lijk ik tevoren oe geschreven had: het „Tooneel" hier in den ruimen buiten, mee 't zomersch gebomte, ontworpen door den Schepper zelvcrs, 'n tooneel moe don liootron blnamvgriizcn he mei, mee ruischend geboomte, verders versierd mee den kleurigen bloei van deuze maand, ja moe de wiegende zonneblommen bezijen, mee de vleugels die hemel en èèrde te verbinden schenen, amico, m'n schoonste fantasie bloeide hier open in tastbare blommen, zoo voor 't plukken. Jazekers, zoo is '1! Waant as op 'n oogenblik St, Jan te preken stond in den tempel van Ephese, ge legen op 'nen heuvel en 't kleurige Volk van Ephese daar te luisteren stond voor de pilaren van deuzen tempel naar St. Jan zijn vergedragen woord, hij steu nend op z'nen staf, dan stond daar 'n tafreel open- gebloeid, amico, as 'n schoon gekleurde prent bij 'n Bijbelsch verhaal. Maar as Joannes dan weggevoerd wier op 'nen wolk, dan dan pakte Trui m'n haand en 'k voel de hoe m'n goeie wijf van schoone spanning beefde bij deuze verwezelijking van 't geschreven Woord. 'n Complimentje is hier dalijk op z'n plek veur den Balledux en as ie 's avonds nog doende was in den Hof, waarboven 'n roodkoperen maan te drijven leek op wolkenpluus, dan was ik zoo fortuinlijk hum daar t'ontmoeten en te kunnen daanken, ok namens Trui, voor al 't schoone, dat ie hier gewrocht hee. Nog staat voor met het sterven van Maria, te midden van de twaalf treurende apostelen, daar voor Joannes' huizeke, as Onslievrouwke afscheid nam in heur doodsuur. Wat lag ze daar schoon, as heur zieltje onder den jubel van orgelmuziek en Engelenzang die den hof overstroomde as dat schoone zieltje zoo den hemel ingejubeld wier. Wat lag ze daar, 't nietig figuurke. haalvelings gekeerd mee gevouwen haandjes, naar 't volk, wat lag ze daar schoon in heur blaauwe kapmanteltje, temidden der treurende apostels, deus Moeder-Maag deke, wier hartje nou nog afgebeeld wordt met bloe dende wonden. Wat waren wij, toeschouwers, allegaar diep geluk kig toch met ons Geloof, dat zo'n Heilig Moederke in den Hemel weet Wat bloeiden op deuzen moment, lijk ik weken gelejen voorspeld had, alle harten open naar Ons lievrouwke, sjuust as de zonneblommen nou open- gebloeid stonden naar de zon, koningin van den bloeienden buiten. Maar ok zie ik geregeld nog voor me 't afscheid van die twaalf apostelkearels samengebrocht door zulk groot gebeuren, om dan voor altij van malkan der te gaan, naar alle vrimde landen ter weareld, naar alle windstreken, om 't Woord te preeken en ver van vrinden, ver van 't geboortelaand den mar teldood te sterven. Na 't end bleven we nog efkens zitten. Niemaand kost los komen van deuze plek, waar ieder zooveel schoons en 'n brokske geluk gevonden had. Het spel wordt nog heel de maand op Zondag en op den lsten September opgevoerd. Gaar allen naar Oisterwijk! Gunt oe 'n stukske geluk in deuze vacantiemaand. Gaat 't plukken in den Mariahof voor 't huizeke van Joannes, bij den tempel van Ephese, aan de beek bij de waterdraagsters. Gaat daar 'nen gouden appel plukken van den geluksboom, die de Oisterwijkers voor jullie hebben geplotst en zet er oew taanden in tot ge de druppen sap voelt loopen over oew zielement. Ge zult Trui nazeggen: „ik heb er ginnen spijt van, 'k zou 't nie gèren gemist hebben! Daar zijn toch bclaangrijker zaken in de weareld, dan crisis! 't Bevrijdt oew zielement voor langen tijd. Nou schei ik er af. Ik kan wel door blijven praten over dieën schoo- nen Maria-hof, die daar te bloeien leet in 't hart van Brabant Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toe a voe DRé.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6