Parijsche conferentie mislukt. De plaats van den boer in de samenleving. Waarschuwende woorden in Onbewaakte overwegen Geen basis gevonden voor onderhandelingen. Maandag 19 Augustus 1935. Postrekening No. 23330 CQAG Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. 78ste Jaargang. No. 9788 Int. Telef. No. 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTENa TI6N van 1 tot 5 regels f 0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsnau inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Italië is vast besloten de Abessijnsche kwestie eens en voor altijd op te lossen, Parijs, 18 Augustus (A.N.P.), Minister president en minister van buitenlandsche zaken, Laval, heeft Zondagavond om 8 uur de volgende officieele mededeeling aan de pers doen toekomen: „Laval, als vertegenwoordiger van Frank rijk, Eden, als vertegenwoordiger van Groot-Brittannië en Baron Aloisi, als ver tegenwoordiger van Italië, waren te Parijs bijeengekomen om te zoeken naar een mo gelijkheid voor de vreedzame regeling van het Abessijnsch-Italiaansche geschil. Wij hebben nog geen basis voor onder handelingen kunnen vinden, welke de op lossing van het conflict mogelijk zou ma ken. De moeilijkheden, waarop men bij het be- studeeren van de in den loop der besprekin gen gedane voorstellen gestuit is, doen een verdaging van het ingeleide onderzoek noodzakelijk worden. Dit onderzoek zal langs diplomatieken weg worden voortgezet. De zitting van Zondagmiddag te Parijs. Omtrent de Zondagmiddagzitting der driemogend- hedenconferentie worden thans de volgende bijzon derheden -bekend: Oorspronkelijk lag het in de- bedoeling een plenaire zitting te houden. De Fransche en Engelsche delega ties verschenen dan ook geheel voltallig, terwijl van Italiaansche zijde echter alleen baron Aloisi ver scheen. Reeds dit feit wekte bevreemding en men gelast te dan ook de plenaire bijeenkomst af. Eden, Laval en Aloisi zetten daarop zonder hun raadgevers de onderhandelingen voort. Men kreeg onmiddellijk den indruk, dat baron Aloisi geen nieuwe voorstellen had medegebracht, zoodat, de voortzetting der onderhandelingen op de bestaande basis geen doel had. Dit werd dan ook door een mededeeling van Laval aan de pers bevestigd. De algemeene indruk was toen reeds buitengewoon pes simistisch. Italiaansche persstem. Rome. '(A.N.PJ In de gister voor het eerst verschenen Zondagseditie van den Gi- ornale d'Italia", „de Voce d'Italia" schrijft Gay da o.a.: Er is thans nog slechts een mid del om het Abessijnsche gevaar te voorkomen, n.1. het op zoodanige wijze neerslaan van zijn militaire macht, die bewezen heeft voor all$n gevaarlijk te zijn, dat deze geen schade meer kan aanrichten. Italië is vastbesloten de Abessijnsche kwestie eens en voor altijd op te lossen. Het blad keert zich tegen een Volkenbondsmandaat over Abessynië, hetwelk de kwestie nog slechts moei lijker zou kunnen maken, daar alleen Abessynië er maar voordeelen van zou kunnen heb ben. Verder wijst het blad ook het in de Engelsche pers opgeworpen plan van de hand van een viermo- gendhedenpact, waartoe ook Abessynië zou behoo- ren. Eden en Aloisi heden uit Parijs. Parijs. In welingelichte kringen verluidt, dat Eden en baron Aloisi waarschijnlijk in den loop van heden Parijs zullen verlaten. Men acht het niet uit gesloten, dat zij voordien nog een bijeenkomst hebben met Laval voor het houden van een bespreking. In de krater van een vulcaan Geologische expeditie aan den dood ont snapt. Petropavlovsea (Kamchatka). Een expeditie on der leiding van den geoloog Kalakov ontsnapte ter nauwernood aan den dood jl. Zaterdag, toen do vulkaan Kendivskay Sopka, vuur braakte, terwijl de expeditie in den krater onderzoekingen ver richtte. Ernstige scheepsbotsing In de lersche Zee. Zes matrozen ge dood. Londen. Zes matrozen zijn gedood en vijf ge wond bij een botsing op de lersche Zee tusschen de Laurentic van de Cunard Line en de Napier Star van de Blue Star Line. IR. MUSSERT WEER BIJ DEN G.G. Aneta seint uit Batavia: De tweede audiëntie, waarin de heer Mussert door den gouverneur-generaal werd ontvangen, duurde drie kwartier. Omtrent het besprokene ziin geen mededeelingen verstrekt. LIJK VAN DEN VERMISTEN BRUGWACHTER OPGEHAALD. Zondagochtend om kwart voor tien is ter hoogte van de ophaalbrug te Diemen het lijk opgehaald van den brugwachter Melgers. die in den nacht van Woensdag op Donderdag was verdwenen. „Als producent moet hij weer vrij zijn". Dr. F. E. Posthuma richt zich te Ruurlo tot de jonge landbouwers, die hij aanspoort zich in te stellen op de nieuwe toe standen. Te Ruurloo heeft dr. F. E. Posthuma voor den bond van oud-leerlingen van landbouwscholen in Gelderland een rede gehouden, over: De plaats van den boer in de samenleving, in het algemeen en in den tegenwoordigen tijd in het bijzonder. Na een algemeene inleiding beschouwde spr. den boer als producent. In den tegenwoordigen tijd ondervindt de boer als producent veel moeilijkheden en als de regeering niet zorgde voor een verbetering (correctie) der prij zen, zou het er met den boer slecht voorstaan. De boer beeft naar sprekers meening op die verbete ring recht, zoolang het aanpassen van loonen en vaste lasten niet meer afdoend resultaat heeft. Spreker vraagt zich af of het opbrengen van zoo veel millioenen als daarvoor noodig zijn, wel door kan gaan. Niemand, zegt dr. Posthuma, kan vuriger wenschen dan ik, dat die bijslagen op de prijzen door kunnen gaan, zoolang de prij zen langs natuurlijken we.g nog niet hoog ge noeg zijn, doch spreker vreest, dat ook hier de wal het schip zal keeren, en dat ook hier de tijd komt, dat wij zullen moeten er kennen dat, waar niet is, zelfs de keizer zijn recht verliest. Uitvoerig ging dr. Posthuma de positie van onze boter en kaas na, om tenslotte tot de volgende con clusie te komen: Wie op het standpunt staat dat wij niet een cri sis doormaken in den gewonen zin van het woord, een crisis zooals er vroeger ook vele zijn geweest, doch dat de-maatschappij, om niet te zeggen het ge- heele wereldbestel, in haar structuur gewijzigd wordt, moet zich hierop ook durven inschieten. Doen wij dat niet, doch wennen wij de boeren aan de bestaande maatregelen, dan krijgen we een maat schappij, die de overgroote meerderheid van het N,e- derlandsclie volk niet wil. Eerste voorwaarde voor betere toestan den op landbouwgebied is: de boer moet als producent vrij zijn! Niet de uitvoerder van allerlei regeerings- voorschriften met tallooze controleurs om zich heen. Aanval van Dr. Schacht op het nazi=extremisme „Zij verergeren de conomische moeilijkhe den van Duitschland, door wanorde lijkheden te veroorzaken tegen de kerken en de joden." KONINGSBERGEN. Bij de opening van de 23ste Duitsche Qstmesse te Koningsbergen heeft Dr. Hjalmar Schacht, president van de Duitsche Rijksbank een rede gehouden, waar in hij ernstige waarschuwingen liet hooren omtrent de financieele positie van Duitsch- land, bittere aanvallen gericht tegen de ex tremisten van de nationaal-socialistische par tij, die de economische moeilijkheden van Duitschland verergeren door wanordelijkhe den te veroorzaken tegen de kerken en de Jo den en die geen verschil weten tusschen het misbruik maken van de kansel en werkelijke godsdienst. Het Joodsche vraagstuk moet, zei dr. Schacht, opgelost worden door de staat en niet door individueele acties. Havas voegt aan bovenstaand bericht nog het vol gende toe: De toon van dr. Schacht wekt herinnerin gen aan de waarschuwende woorden, die vice-lcan- selier Von Papen liet hooren in zijn rede te Marburg voor de politieke crisis van 30 Juni 1934 (moord op Röhm e.a. Red.) Göbbels had toen de publicatie van de rede van Von Papen verboden. Göbbels als minis ter van propaganda, heeft er zich Zondag mee moe ten tevreden stellen, dat de belangrijkste passages van dr. Schacht's redevoering werden geschrapt. Dr. Schacht. De redevoering van Dr. Schacht. Volgens het A.N.P. heeft dr. Schacht o.m. nog het volgende gezegd: Het heeft niet alleen geen zin, maar het is ver draaid gevaarlijk om met goedkoope redeneeringen over den ernst van onze Duitsche taak heen te glij den. De heele wereld rondom ons bevindt zich in nood, zorgen en moeilijkheden, en het zou bepaald belachelijk zijn aan te nemen, dat wij daarop een uitzondering zouden maken. In tegendeel, onze taak is in haar wezen moeilijker dan die van het buiten land. Duitschland, dat den grootsten oorlog van alle tijden heeft verloren, waaruit na den" oorlog door het meest dwaze vredesdictaat van alle tijden schattingen tot doodbloedens toe werden geperst dat in de inflatie voor de laatste spaarpenning van zijn vlijtige arbeiders werd bedrogen, en waarin ten slotte de thans reeds zes jaren durende economische wereldcrisis de ernstigste wonden sloeg. Duitschland dit veel beproefde land, trekt zich met een reusachti ge inspanning van zijn hem overgebleven krachten omhoog, om de politieke vrijheid der natie terug te winnen. Het doet dit. omdat voor hem een leider is opgestaan, die millioenen de overtuiging inhamert, dat geen volk zijn stoffelijke veiligheid zonder deze politieke vrijheid kan verkrijgen en waarborgen. Dr. Schacht waarschuwde vervolgens de tien pro cent lieden, die niet luisteren willen, de bewuste sa boteurs, aan welker adres de Führcr onlangs zeer duidelijke woorden heeft gericht. Hij beval aan, geen eigen stappen te doen en zeicte in dit verband: Voor geheime genootschappen, ook wanneer zij ongevaarlijk zijn, is geen plaats in het Duitsche Rijk. De pastoors en de kapelaans moeten zielzorg beoefenen en geen, politiek maken. De Jo den moeten er zich bij neerleggen, dat hun invloed bij ons eens en voor altijd voorbij-is. Wij wenschen ons volk en onze cultuur zuiver en eigen te houden, evenals de Joden liet sedert den profeet Ezra voor hun volk als eisch voor alle tijden hebben gesteld. Doch de oplossing van al deze taken moet onder staatsleiding geschieden en kan niet overgelaten worden aan ongeregelde acties van enkelen, welke een ernstige verontrusting van het. economische le ven beteekenen en die daarom ook steeds weer zoo wel door de staats- als door de p~-u:;organen zijn verboden. Dr. Schacht verklaarde daarop, dat hij degenen, die zonder discipline handelden, ervoor zou ver antwoordelijk stellen, wanneer de doorvoering in financieel- en economisch-politieken zin van de door den Führer gestelde taak onmogelijk zou wor den gemaakt. Daar ons economisch leven ten nauw ste met dat van het buitenland is samengevlochten, kan het niemand van ons, en vooral niet den voor de instandhouding van de Duitsche economische machinerie verantwoordelijken minister onverschillig zijn, Welke gevolgen de genoemde storingen voor ons in het binnen- en buitenland hebben. Het is voor de leiding van onze economische politiek onontbeer lijk, dat het vertrouwen in Duitschland als rechts staat onaangeast blijft. Niemand in Duitschland is rechteloos. Zonder wederzijdsch vertrouwen van de bij het economisch leven betrokkenen kan geen eco nomische politiek worden gevoerd. Herinnering aan Von Papen. „Het volk weet, dat zware offers worden gevraagd. Het zal die offers dragen en den leider volgen, mits niet elk woord van critiek als kwaadwilligheid wordt uitgelegd en mits wanhopige patriotten niet als staatsvijanden worden bestempeld", aldus Von Papen in zijn rede te Marburg van 18 Juni 1934, waaraan het bovenstaande Havas-telegram uit Ber lijn herinnert. „Nu de geestdrift over de revolutie bezig is te lu wen, nu volhardende arbeid aan het proces der re volutie zijn rechten opeischt, vervolgde Von Papen destijds, blijkt, dat bij het louteringsproces ook on reinheden zijn ontstaan, waarvan het gezuiverd moet worden. Dat vereischt een openhartige dis cussie, die op het oogenblik in de Duitsche pers ont breekt, Derhalve dient de staatsman zelf tusschen- beide te komen en de dingen bij hun ware naam te noemen. Het eenpartijen-stelsel, besloot Von Pa pen, dat de plaats heeft ingenomen van het meer- partijenstelsel. heeft slechts zoo lang recht van be staan, als de beveiliging der nieuwe ordening het verlangt. De strijd zal gaan om de vraag, of het nieuwe Duitsche Rijk een christelijke staat zal zijn, dan wel of het zich zal verliezen in pseudo-religieus materialisme. Dr. F. E. POSTHUMA. Dr. Posthuma gaf daaromden boeren als consu* menten'den raad boter en geen margarine te etenjl door de regeling der bijslagen is dit voor hen voor* deeliger. Voor den boer als staatsburger, zei dr. Posthuma, komt dit hierop neder: eerst de boter en dan de margarine, omdat het be lang van Groot-Nederland dat eischt. Dr. Posthuma richtte zich tenslotte in het bijzondec tot de jonge boeren en boerinnen en wees er hen op, dat ze van den wereldoorlog zelf weinig weten, doch dat die hen in een wereld heeft geplaatst die een groote chaos is. „De gezonde begrippen, die gij van huis uit hebï medegekregen zegt spreker het harde werken en zuinig leven dat ge hebt geleerd, maakt u voop iedere maatschappij geschikt, mits maar wordt be« grepen, dat op de boerderij slechts de boer weet hoe» het bedrijf moet worden geleid." Weer eenige ongelukken met doodelijken afloop. Melkauto gegrepen en vernield. Twee dooden. Door den trein Nijmegen-Rotterdam is tusschen Arkel en Gorcum op den onbewaakten overweg een melkauto van den heer A. Kooy uit Arkel gegrepen en verpletterd. De heer Kooij. die den wagen zelf bestuurde, kreeg zware verwondingen, terwijl de naast hem zittende 14-jarige. jongen G. Gons op slag werd ge dood. Dri Bauwer van het ziekenhuis te Gorcum en de inspecteur van politie van Gorcum waren spoedig ter plaatse. Op advies van dr. Bauwer werd de zwaargewonde K. naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij later aan zijn bekomen verwondingen is bezweken. Nadere bijzonderheden* Een ooggetuige vertelde ons, dat na een ontzet tende klap de trein, een D-trein, die daar ter plaat se met een snelheid van 90 K.M. rijdt, luid knar send tot stilstand kwam, nadat do machinist zand op de rails had gestort. Verscheidene personen, die toegesnel kwamen, konden de lichamen van de in zittenden" aanvankelijk tusschen de wrakhoopen van den auto niet vinden. Bij nader onderzoek werd pas na een tijd ontdekt, dat beiden waarschijnlijk door den hevigen schok door de ruit van de cabine naar buiten geslingerd en in de naast de spoorlijn stroo- mendé wetering terecht waren gekomen. Vrouw door een trein meegesleurd. Ongelukkige was op slag dood. Zaterdagmiddag om kwart voor vier is op den on bewaakten spoorwegovergang aan den Enkweg te Wengelo (gem. Wijhe) een ernstig ongeval gebeurd, ui#v leven gekost heeft. dat aan mej. J. Berendts—Ittersum ui& Wengelo het Mej. Berendts wilde zich per fiets naar haar fami lie begeven, die in dezelfde gemeente aan den over* kant van den IJssel woont. I-laar man en de andero gezinsleden waren daar reeds. Niet ver van haar huis moest zij een onbewaakten overweg oversteken en daarbij heeft zij blijkbaar geen acht geslagen op 'den sneltrein Deventer—Zwolle die in volle vaart na^ derde. De ongelukkige werd door den trein gegrepen en een twintigtal meters meegesleurd, waarna zij in een sloot terecht kwam. Zij was op slag dood. het geen geconstateerd werd door een militairen dok ter. die met den aanriidenden trein reisde. Het lijk is naar de woning van een buurman ge bracht, daar in de boerderij van Berendts niemand thuis was. Het uitzicht ter plaatse was zeer goed. Een derde ongeluk. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur is de 40-farïge A. Nieuwenhuis, wonende te Zuuk. gemeente Epe, op een onbewaakten overweg aldaar door een treiru komende uit Apeldoorn, gegrepen en op slag gedoodi

Schager Courant | 1935 | | pagina 1