De export naar Duitschland MletisMag te Wienngerwaard. Paardensport Draverijen te Duindigt. Noodzakelijke verhooging van betalingscontingenten voor naar Duitschland verkochte groenten Weersvoorspelling op langen termijn. Uitgeschreven door den Turnkring H.N.K. hebben op ons mooie sportterrein j.1. Zondag wederom ath- Jeiiekwedstrijden plaats gehad. Behoudens een klein regentje was 't prachtig weer en er was veel belangstelling. De uitslag was als .volgt: Heeren 400 M.: 1. J. van Balen Blanken, Olympia, W-Waard 58.5 sec.; Heeren 100 M. (craks) 1. C. Herman, U.D.I., Kol horn 12 sec. Kogelstooten: 1. C. Pronk, Z.S.C., Burgerbrug, 11.08 Meter. 4 x 100 M. estafette heeren: 1. Olympia, Wieringer- waard 50 sec.; 2. U.D.I., Kolhorn 50.1 sec. 4 x 100 M. estafette dames: 1. D.O.K.E.V., Anna Pau lowna, 61 sec.; 2. Sportlust, Julianadorp, 64.3 sec. Heeren 100 M. (nieuwelingen): 1. P. Bart, Sparta, Winkel, 12.2 sec.; 2. H. Boelsums, U.D.I., Kolhorn, 12.3 sec; 3. W. Keetman, Sparta, Winkel 12.3 sec.; 4. L. Friedman, Olympia, Wieringerwaard geen tijd. Hoogspringen (nieuwelingen): 1. A. Nottelman, Z.S.C., Burgerbrug 1.55 M.; 2. H. Boelsums, U.D.I., Kolhorn 1.52% M.; 3. W. Keetman, Sparta, Winkel 1.52 M.; '4. K. Schenk Jz., Olympia, W.Waard 1.50 M. 1500 Meter: 1. W. Oostdijk, D.O.K.E.V., Anna Pau- lowna 4.53.5 sec.; 2. L. Friedman, Olympia, Wierin gerwaard 4.56.2 sec.; 3. K. Schenk Jr., Olympia, id., 4.5S.8 sec. Hoogspringen (cracks): 1. R. Maurits Olympia, Wie ringerwaard 1.55 meter; 2. N. Spaans, U.D.I., Kolhorn 1.50 M.; 3. K. Schenk Jz., Olympia, Wieringerwaard buiten mededinging. Verspringen (cracks): 1. A. Nottelman Z.S.C., Bur gerbrug, 6.0S M.. Verspringen (nieuwelingen): 1. P. Bart (Sparta, Winkel 5.62 M.; 2. K. Schenk Jz., Olympia, Wie ringerwaard 5.60 M., 3. G. Vries, Sportlust, Juliana dorp 5.53 M. Discuswerpen: 1 K. Schenk Jz., Olympia, W.w., 32.65 M. Dames Bal werpen: 1. C. van Eeten. DOKEV., Anna Paulowna, 20.80 M.; 2. N. van Balen Blanken, Olym pia, Wieringerwaard 20.31 M. Hoogspringen nieuwelingen: 1. G. Blaauboer, UDI, Kolhorn, 1,32% M.; 2. N. Bakker, Lycurgus, 1,30 M. Hoogspringen, craks: 1. T. van der Kolk, Olym pia, Wieringerwaard 1.40 M. 100 Meter nieuwelingen: 1. C. van Eeten, DOKEV., 'Anna Paulowna, 14,2 sec,: 2. B. Kooii, Hebe. Nieuwe Niedorp 15.1 sec.; 3 A. Kaan, DOKEV, Anna Pau lowna 15.2 sec. Kogelstooten: 1. A. Rol, Olympia, Wieringerwaard 7.33 M.; Mevr. B. Schenk—Bakker, Olympia, Wierin gerwaard, 8.87 M. buiten mededinging. Verspringen nieuwelingen: 1. N. van Balen Blan ken, Olympia, Wieringerwaard 4.82 M. Verspringen, cracks: 1. T. v. d. Kolk, Olympia, Wieringerwaard, 4.53 Meter. 100 Meter, cracks: 1. N. van Balen Blanken, Olym pia, Wieringerwaard, 14 sec.; 2. A. Koster, DOKEV. Anna Paulowna, 14.5s ec. Jongens Grensbal vèrwerpen: 1. G. Oostdijk, DO KEV, A.P., 26.41 M.; 2. K. Davids idem 21.46 M.; 3. J Visser, Olympia, Ww„ 20.32 M 60 M. hardloopen: 1. G. Oostdijk, DOKEV, A.P.,e 8.3 sec.; 2. J. Raat, Z.S.C, Burgerbrug 8,4 sec; 3 A Kos ter DOKEV, Anna Paulowna 8.8 sec. Meisjes Hoogspringen: 1. A. Nottelman, ZSC Burger brug, 1.30 M.; 2. J. Eriks, idem 1.25 M.; 3. P. Delver, idem 120 M 60 M hardloopen: 1. A. Nottelman, Z.S.C Burger brug, 8,6 sec.; 2. B. Oostdijk, Olympia, W.waard 9..1 sec; 3. A. Bakker, idem, 9.3 sec. De heer A. Oudendijk zorgde voor een mooi num mertie muziek, gramofoon, alsmede voor een luid spreker. Dubbel succes voor stal Valkenveen. Wederom een prachtverrichting van De- termination. Ondanks de hevige stortbuien van 's morgens, klaarde het weer mot den middag op. Ongetwijfeld zal de publieke belangstelling er wel iets onder heb- jben geleden, doch viel in den loop van den middag nogal mee. De baan was eenigszins aan den zwaren kant. De geboden sport in bijna alle nummers was schitterend. Aangevangen werd met de vijfde Aanmoedigings prijs, draverij vierde klas over 1730 M. IJ Kernei nam spoedig de leiding en lag aan de jpverzij aanvankelijk gewonnen in de cours. Bij het Öngaan der laatste bocht, kreeg hij gezelschap van X ien Willy S. Laatstgenoemde passeerde en wees toen jmooi den weg naar huis. Waldeck Piermont nam na oen goede cours te hebben geloopcn, de plaats nog Noor X en IJ Kernei. Laatstgenoemde kwam stoom |te kort. De uitslag luidt: le prijs f 200, Willy S, eig. E. G. in 't Veen (ber. Oig.), in 2 min. 50.4 sec. K.M.-tijd 1.37 2/5; 2e prijs 25, Waldeck Piermont, eigen. A. M. Kropmans (N. iv. Leeuwen) 2 min. 52.4 sec. Niet geplaatst: IJ Kernei ■1690 M.; X 1690; Zita V 1690; Zonnekind B 1690; Va ria 1750; IJsco 1690; Zus Braun 1690; Willy Quette- tville 1750; Xantia 1690 en IJlbode 1690. Graciosaprijs; ren over 1800 M., te rijden door Hcer- j-ijders en officieren. Een ren waar van 't begin tot bet einde fel in is gestreden. Na de start streden Et- Sia en Le Sectan om het commando, totdat in het rechte eind Sourdeval en Staunch WelSh beiden van St. Duindal na veel strijd passeerden. Uitslag: 1. £taunch Welsh, 68 Kg., eig. St. Duinhoeve (Immink) Itijd 2.04 1/5; met lengte voor Sourdeval (Siem); Ftna (De Vries) en" Le Sextan (H. B. Nagel). Zesde Hcerrijdersprijs, draverij le klas over 2000 M. Fatima vertrok als favoriet, doch heeft dit niet kun nen handhaven. Wel passeerde zij den leider Prodi- gal St. L., doch moest bij het uitgaan van den bocht baar plaats afstaan aan de enorm dravende Mc. Gre- gor. Willy A nam in een goeden eindspurt de plaats nog voor Fatima. Diamant Bleu kon er niet bij ko men. De uitslag luidt: 1. f 250. Mc. Gregor, eig. St. Valkeveen (A. P. Kai- pcr) 2060 M.; 3.03 K.M. 1.28 4/5; 2. f 25, Willy A., eig. J. Drent (eig.) 2040 M. 3.04 4/5; N.g. Fatima 2060; Dia mant Bleu 2120; Prodigal St. L. 2000; Kotur 2060; Fanfare 2060; Quitewell St. L. 2100; Parmenio 2020. Hortensia prijs: draverij 3e en 4e klas 20-40 M. Veel Strijd liet deze cours niet te zien. Zora, die vorigen Zondag in Hilversum (om welke redenen ook) te leurstelde, nam nu direct in beste gangen de leiding en heeft deze onbedreigd behouden. Ulysses, die een goede cours liep, was tweede, net voor Welvaart van Duindal. Do anderen volgden op den voet, Uitslag: 1. f 250, Zora, eig. St. Valkenveen, 2020 M. '(U. H. Geerscn), 3.044/5 K.M. in 1.32; 2. f 25, Ulyscs, eig. K. Korvcr, 2020 M. (J. Vergay), 3.07 3/5. N.G. Wel vaart van Duindal, Young Ooststar 2080; Willy S. 2040; Xaisine Scot 2100; Yankee Scot 2080; Xaverius 2100 en Xantippe 2020. Griseldaprijs, ren over 1800 M.; gereden door da mes. Ook in dezen ren is fel gestreden. Aan den overkant nam The Centaur de kop. Doch spoedig was weer wisseling in het veld. Er volgde een krach tige eindspurt van Dame en Bleu II, die tenslotte WIELRENNEN. Kampioenschap op den weg. Te Floreffe in België werden Zondag de wereld kampioenschappen op den weg verreden over 162 K.M., waarbij een ronde ongeveer 12.5 K.M. bedroeg. In de amateurklasse won de Italiaan Mancini on bedreigd. Twee was de.Franschman Charpentier. Bij de profs won de Belg Jan Aerts. Twee was de Spanjaard Montero en drie was wederom een Belg. Er was zeer veel publiek. Volgens sommigen meer dan 100.000. De Hollanders kwamén er niet aan te pas. mooi won. Fusee de Nuit en Bleu II. on de 3e plaats Uitslag: 1. Dame en Bleu II, 63 K.G. (Mej. Roder- wald), met 3 lengten c~-042/) voor Fusée de Nuit; £enya, Framono, The Centaur en Telvelle. Helenaprijs. Draverij 2e en 3e klas over 2040 M. Vassal vloog van start, doch kreeg spoedig gezel schap van Windekind. Toen Vassal wegsprong nam Windekind de kop. Na een mooien strijd van het dicht bezette veld, kwam Xaisene Scott naar voren, en nam de leiding, op den voet gevolgd door haar zuster Yankée Scot, die de plaats voor Windekind innam. De gezusters Scott hebben nu toch bewezen goede dochters van Judge Scott en Koningin Drai- sine te zijn. Ook van Windekind en Xaverius zagen we een goede verrichting. Uitslag: 1. f 250 Xaisine Scott. 2080 M., eig. St. R. (L. Ensing), 3.04 4/5, K.M. 1.294/5; 2. f25 Yankée Scott, 2060 M.. eig. St. B., C. F. Ockhorst, 3.071/5. Ng. Windekind 2060; Xaverius 2100; Vassal 20-40; Fanny See 2080; X Doorlooper 2060; Up to Date 2020 en Vaz Dias 20S0. Heureuse Etoile prijs. Draverij le klas 2000 M. Wegens het groot aantal paarden15 werd deze cours in 2 series verreden: In de eerste start ten de koppaarden. Deze cours is op sublieme wijze door Kramer's Rentius gewonnen. Een felle strijd heeft hij moeten voeren met Koli en Vitesse S. W. De paarden hebben zich tot het uiterste gegeven en kwamen totaal uitgeloopen binnen. Vitesse S.^ W. is een a.s. winner Ook de verrichtingen van Xoli cn Quiterwell St. L. verdienen niets dan lof. Uitslag: 1. f 250. Rentius. 2000 M., eig. P. Kramer, eig., 2.58 2/5 K.M. 1.201/5; 2 f 25 Vitesse Sw. 2000, eig. J. Harp. A. Witteveen. N. G. Xoli 2020; Quite well 2080: Senator Brewer 2020: Parmenio 2000; Guy Biengen 2000; Senator Boga 2020; De tweede eerie was een waardig slot van dezen middag. The Har- vester wees lang den weg, doch werd bij het ingaan van den laatsten bocht dooi* Axkit en Determinatlon gepasseerd. In het laatste eind rekende Deter met Axkit af. De wijze waarop dit enorm snelle paard werd gereden, dwong iedersb ewondering af. Een luide toejuiching vielen de Vlieger en zijn paard ten deel. Te half zes was deze mooie sportdag ten einde. De uitslag luidt: 1 f 250, Determination. eig. J. de Vlieger, eig.. 2100 M. 2.58 4/5 K.M. 1.25 4/5: 2. f 25, Axkit, eig. St. Valken veen. ber. W. Geersen. 2100 M. 2.58 4/5; N. G. Epinard 2100; The Harvester H 2040; Ulpia H 2080; Allegheny 2100; Fanfare 2060. JULIANADORP. J.V.C.-nieuws. Zondag opende J.V.C. haar serie oefenwedstrijden voor de a.s. competitie met een wedstrijd tegen Dos- ko I van Oudesluis. Om half drie stelden beide elf tallen zich op. J.V.C. verkoos tegen de zon en den wind te spelen. De temperatuur was voor voetbal len eigenlijk minder geschikt; maar niettemin werd er met animo gespeeld. Van beide kanten werden aardige aanvallen opgezet, maar deze hadden geen resultaat. Tot tweemaal toe schoot de linksbinnen van J.V.C. van dichtbij in keepers handen. Jammer dat deze speler later wegens een ongevalletje moest uitvallen. Eindelijk had J.V.C. succes, toen de mid- voor de bal in het doel wist te werken. De rust ging in met 10. Na de rust was J.V.C. de meeste tijd in de meerderheid, maar wist dit niet in doelpunten uit te drukken. Eindelijk gelukte het J.V.C. nogmaals een doelpunt te maken, waardoor de stand 20 werd, waarmee het einde kwam. De voor dezen wedstrijd uitgeloofde medaille bleef dus in het bezit van J.V.C. ANNA PAULOWNA. B.K.C. I ontving Zondag West-Frisia 2 ter oefe ning. Hoewel het te drukkend was voor de spelers om met wintersch vuur te spelen, heeft deze match zijn nut weer gehad. De elftalcommissie- toch kon weer probeeren haar juiste opstelling te vinden. Prins stond helaas niet onder de lat. Van Teulingen en Tauber moeten elkaar nog steeds wat beter ver staan om tot een hecht backstcl te komen. Jan do Schipper Jz. speelde niet onverdienstelijk spil. De West-Frisianen wonnen met 53, nadat de rust met 2—2 was ingegaan. 1 üt de OMGEVING LANGEND IJ K Het Centraal Bureau van de Veilingen in Neder land heeft er da aandacht van den Minister van Eco nomische Zaken op gevestgd, dat de betalingscontin genten van versche groenten en fruit voor Duitsch land blijkbaar reeds weer zijn uitgeput en dat als gevolg daarvan enorme hoeveelheden op onze vei lingen onverkocht blijven. De noodzakelijkheid van aanzienlijke verhooging dezer betalingscontingenten wordt daarom met kracht bepleit. De prijs van de to maten daalde de laatste week sterk, terwijl groote hoeveelheden doordaaiden, doordien de Duitsche importeurs niet over voldoende Devisenbescheinigun- gen beschikten om den invoer te kunnen betalen. Ook met verschillende andere tuinbouwproducten ging het zoo. Dit wordt ten zeerste betreurd, omdat mo menteel groot gebrek aan groenten in Duitschland heerscht en de prijzen er-van zeer hoog zijn. De on tevredenheid daarover neemt bij het Duitsche volk toe, zoo zelfs, dat zij volgens De Tuinderij een ge vaar voor de Duitsche regeering begint te worden. In de Duitsche- kranten verschijnen dan ook gere geld geruststellende berichten, waarin er op gewezen wordt, dat er geen gevaar voor de Duitsche levens middelenvoorziening bestaat, doch dat de gelijkma tige voorziening der afzonderlijke markten slechts moeilijkheden oplevert. Deze moeilijkheden worden dan toegeschreven aan sabotage van bepaalde han delskringen, welke aldus uit egoisme hebben gehan deld en waartegen door de Duitsche autoriteiten strenge maatregelen zullen genomen worden. De Duitsche regeering wenscht het beschikbare geld grootendeels voor andere doeleinden te gebruiken, dan voor do betaling van de voedselvoorziening, zoo dat voor groenten slechts beperkte betalingsmidde len ter beschikking staan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat onze regeering de betalingscontin genten voor groenten en fruit zoo hoog had behoo- ren te stellen, dat deze producten een loonenden prijs opbrachten en geen steun noodig hadden, wat stel lig gebeurd zou zijn, nu er in Duitschland zoo'n groot gebrek heerscht. liet aan steun uitgespaarde bedrag had de regeering dan voor de rentetrekkers kunnen gebruiken: het bedrijfsleven zij primair, de rente op uitgeleend geld secundair, aldus is de meening in tuinderskringen. Uit de cijfers van het Centraal Bureau van de Sta tistiek blijkt, dat de uitvoer naar Duitschland in de maand Juli een enorm verschil vertoont bij verleden iaar. In Juli 1935 werd in totaal 28 millioen K.G uitgevoerd, tegen 54 millioen K.G. in dezelfde maand van 1934. De waarde is eveneens aanmerkelijk ver minderd, van f 3.922.000 op f 2.004.000. Ten opzichte van het iaar 1930 is de hoeveelheid teruggeloopen tot 32 pet. en de waarde tot 24 pet. Over het geheel ziet men ook eenaanmerkeliike verlaging. De totale Juli-export is weer een laagte record geworden, n.1. f 4.471.000 tegen verleden iaar Juli f 5.S62.000. In Juli 1930 was de totaal-uitvoer f 14.9S2.000. Wel een enorm verschil. Ten aanzien van de aardappelen valt een groote achteruitgang van den expor.t naar Duitêchland te constateeren. In Juli 1934 werd 11228 ton naar Duitschland verzonden. In Juli 1935 slechts 4227 ton, ter waarde v#n f304000. Sluitkool is er heelemaal niet naar toe gegaan. Verleden jaar was dit nog 519 ton voor f20.000. NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND. Vergadering van het district Noord-Holland. Het districtsbestuur van den Ned. Tuindersbond hield dezer dagen een vergadering. In hoofdzaak was deze vergadering belegd ter be spreking van de vraag, of een protestvergadering moest worden gehouden in Noord-Holland. Na eenige uitvoerige besprekingen van den nood toestand in den tuinbouw was het bestuur homogeen van oordeel, dat een protestvergadering noodzakelijk is. De steunuitkeeringen van de voorgaande jaren zijn van dien aard geweest, dat een beperkt gedeelte van de de richtprijzen is vergoed, hetgeen een buitenge wone verarming der tuinders tengevolge heeft gehad. De vervroegde uitkeering op de producten van oogst 1935 is zoo belachelijk laag, dat het slechts een redding beteekent voor enkele weken. Nemen wij bij voorbeeld de vervroegde voorschot- uitkeering voor de Langendijker veilingen; ruim f 100.000, voorwaar een mooi bedrag voor een onin gewijde, doch als men weet, dat dit bedrag verdeeld moet worden over pl.m. 3000 aangesloten leden, dan is het per bedrijf gemiddeld f 35. Het bestuur meent dan ook, dat een protest noodza kelijk is. Besloten werd, om Zaterdag 14- Septèmber in „De Harmonie" te Alkmaar een groote demonstra tieve vergadering te houden. Een goed doorgevoerde propaganda zal hiervoor noodzakelijk zijn, vandaar is een maand genomen ter voorbereiding. De afdeelingsbesturen zullen hunne volle medewer king moeten geven, dè geheele tuinbouw en verde re belanghebbenden moesten 14 Sept. naar Alkmaar, was men van meening. Wij willen niet ten onder gaan, doch dan moet elk die met ons staat of valt, met de tuinders medestrijden. Dit kan hij doen door aanwezig te zijn op deze protestvergadering. OUDKARSPEL. De a.s. Wethouders verkiezing. In een gehouden besturenvergadering van de R.K. Kiesvereeniging en de S.D.A.P. is overeenstemming bereikt inzake de a.s. Wethoudersverkiezing, zoodat het nieuwe college zal bestaan uit 1 R.K. en 1 S.D. A.P.-er. Voor deze laatste is de lieer H. Bakker can- didaat. NOORDSCHARWOUDE. De Kookcursussen. De kookcursusen welke aan den Langendiik wa ren georganiseerd door de bekende commissie, zijn een groot succes geworden. In totaal hebben 100 deelneemsters van deze cursussen geprofiteerd. Thans zijn de eerste cursussen afgeloopen. Gezien het succes van deze cursussen in het. bereiden van z.g. „zomerpolten" worden thans weer cursussen ge organiseerd in het bereiden van „winterpotten". Een beroep wordt weer gedaan op de gemeentebesturen om gratis lokalen beschikbaar gesteld te krijgen. Deze cursussen ziin in de eerste plaats bestemd voor de huisvrouwen, die het in de tegenwoordig© crisisomstandigheden het moeilijkst hebben. Voor Oudkarspel en Noordscharwoude zullen de cursussen in Septemlber een aanvang nemen en duren zes we ken achtereen. Voor Zuidscharwoude en Broek op Langendijk ziin ze nog in voorbereiding. Gehoopt wordt, dat ook voor die gemeenten tot het geven deze nieuwe cursussen kan worden overgegaan. WINKEL NEDERLANDSPOLDER. Vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden van den Nederlandspolder te Winkel, ten huize van den heer D. A. de Bruin. De Voorzitter opent de vergadering, de Notulen worden gelezen en goedgekeurd. Rekening 1934. De rekening over 1934 zooals die door Molenmeesters voorloopig is vastgesteld, wordt gesteld in handen van een Comissie, onder zocht en in orde bevonden en op voorstel der Com missie goedgekeurd. De ontvangsten hebben bedra gen f 448.86, de uitgaven f 388.0S, batig saldo f 60.78. De begrooting voor 1935 wordt vastgesteld zooals die door Molenmeesters is aangeboden, in ont vangst en uitgaaf op f 447.49. De omslag wordt be paald op f3.50 per H.A. Bij de behandeling der Begrooting wordt besproken het onderhoud van slooten en duikers en het voornemen te kennen ge geven het komende naiaar een gedeelte slootwerk langs den Westfrieschen Dijk te doen verrichten en den stand der duikers na te gaan. Door het aanleggen van den Provincialen weg door den polder is de belastbare opervlakte kleiner geworden, aangezien wegen niet worden belast. Kohier 1935. Het Kohier van den Omslag voor 1935 wordt vastgesteld vóór of op 1 December 1935. Kiezerslijst 1935. Vastgesteld wordt de liist van Stemgerechtigde Ingelanden, voor de verkiezing van Molenmeesters. met een getal van 19 stemge rechtigden, uitbrengende 19 stemmen. Verkiezing Molenmeester. Tijdens de vergade ring is gelegenheid gegeven tot stemmen ter ver kiezing van een Molenmeester, ter voorziening in de vacature, ontstaan wegens periodieke aftreding van den heer A. Mantel. De heer Mantel wordt her benoemd. Daarna is de vergadering gesloten. W I E R I N G E N ONGEVAL. Zaterdagmiddag ƒ.1. reed een vrachtauto, beladen met een directiekeet in den Hippolytushoeverweg (W.M.) Eenige werklieden hadden ook achter op de auto plaats genomen, toen de auto echter een zijweg in moest, schoof de keet van den wagen. Twee werklie den P. O., en F. K. met zich meesleepend. F. K. bekwam slechts eenige schaafwonden. P. O. echter was er erger aan toe. Hij moest na genees kundige hulp te hebben ingeroepen, per ziekenauto vervoerd worden naar het ziekenhuis, alwaar bleek dat hij een gebroken arm en een schouderblad gedeel telijk versplinterd had, opgeloopen. EEN INSTELLING VAN GROOT NUT VOOR DEN LANDBOUW. WAT HET BUITENLAND ONS LEERT. Door Dr. H. MOLHUYSEN, (Secretaris van het Kon. Ned. Landbouwcomité). Meer dan eenig ander is het landbouwbedrijf af hankelijk van bodem en klimaat, waarbij de laatste de meest onberekenbare is. Wat de menscli in dit opzicht voor invloed kan uitoefenen is al heel wei nig. Het meest sprekende voorbeeld is in dit opzicht wellicht, dat door de ontbossching van groote land streken het klimaat zich heeft gewijzigd in dien zin, dat de regenval er door is verminderd. In 't algemeen hebben bosschen een z.g. nivelleerenden invloed, door dat ze de temperatuurmaxima verlagen en de minima verhoogen. Eenzelfden invloed oefent ook de zee uit, hetgeen het karakteristieke zeeklimaat doet ont staan. Naast een rechtstreeksche beinvloeding, zooals in ons land de heer Aug. W. Veraart deze heeft trach ten te bereiken, zou de landbouwer er nog meer bij winnen, indien hij met eenige zekerheid wist, hoe het weer zou zijn, bijv. over een tijdsruimte van tien of veertien opeenvolgende dagen, omdat hij er zijn werkzaamheden dan naar kon inrichten. Wat zou zulks hem niet van groote beteekenis zijn! Nu moet hij vaak ondervinden, hoe een aantal regendagen in den oogsttijd den geheelen oogst in gevaat kan brengen en daarmede het resultaat van zooveel arbeid en zorg vernietigen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat onder de landbouwers steeds belangstelling heeft bestaan voor weersvoor spellingen en weerberichten. Tot nu toe gelden de weerberichten, die in ons land vanouds vanwege het Koninklijk Nedeirlandsch Meteorologisch Instituut te de Bilt worden bekend gemaakt tot den volgen den dag zes uur. Aan weersvoorspellingen op lange- ren termijn waagde de wetenschappelijke weerkun de zich niet doch zij liet dit over aan allerlei weer- profeten die vaak brood-etende' profeten waren. Hef schijnt dat hierin verandering zal komen. In 1929 heeft het Pruisische Ministerie van Landbouw een instituut in het leven geroepen dat zich met het bestudeeren van de mogelijkhed tot weersvoorspel ling op langeren termijn bezig houdt. Dit instituut is in 1931 tot belangrijke resultaten gekomen. Hef is namelijk gelukt uit het voorhanden zijnde mate riaal van dagelijksche weerberichten een weersvoor spelling te doen welke voor ongeveer tien dagen geldig is. Op grond van de daaruit verkregen feiten, werd in den zomer en den nazomer aan een kleinen kring van professoren en landbouwers bij wijze van proef een zevental weersvoorspellingen gedaan, wel ke voor tien dagen geldig waren en betrekking had den op de weersgesteldheid in Zuid-West-Duitsch- land. Van deze zeven voorspelingen is er geen enkele niet uitgekomen. Zoo was voor den landbouw de voorspelling, dat na den regentijd van 621 Juli 1934 een tiendaagsche periode van weliswaar niet geheel neerslag vrij, maar toch beter weer zou vol gen en dat van die tien dagen daarom zooveel mo gelijk moest worden geprofiteerd, aangezien in Au gustus het weer regenachtig zou zijn. De landbou wers, die van deze voorspelling kennis kregen, ver zekerden later, dat ze de schade als gevolg van het natte zomerweer, doordat ze in die tien dagen al het rijpe of bijna rijpe graan hadden ingehaald, tot on geveer de helft van hetgeen dit andere zou zijn ge weest, hadden beperkt. Als met dit omslaat over groote landsgedeelten, dan blijkt wel, dat er voor millioenen schade kan worden voorkomen als derge lijke voorspellingen algemeen bekend worden. Men heeft dan ook besloten deze tiendaagsche weers voorspellingen in Augustus, evenals in Juli, ook voor Noord-Duitschland bewesten den Oder, en voor Zuid-Duitschland af te geven. De eerste weersvoor spelling is gegeven op 5 Juli 's avonds en verder elke week tweemaal, zoodat de perioden over elkaar vallen. Door middel van de pers en de radio wordt aan deze voorspellingen algemeene bekendheid ge geven. Ook wat betreft de weersvoorspelling van alge meen karakter betreffende het weer tijdens een sei zoen, zijn er in de laatste jaren belangrijke ontdek kingen gedaan, waarbij de zonnevlekken-maxima en -minima een rol spelen. Een maximum en een mi nimum tezamen noemt men een cyclus; nu zijn er sinds 1801 elf van deze cycli geweest. In 9 gevallen was de tweede zomer voor het zonnevlekken-mini mum droog. Nu gaan we thans weer een zonno- vlekken-minimum tegemoet Daar de beide laatste zomers in Duitschland natte waren, wordt dit Jaar een droge zomer verwacht. Deze voorspelling is gegrond op een regel, die blijkens waarnemingen over 250 Jaren steeds doorgaat en ook natuurkun dig is te verklaren. Mogelijk is het, dat het voorkomen van groote hoe veelheden stof, die bij de vulkanische uitbarstin gen in Zuid-Amerika in de atmosfeer zijn gekomen, een afwijking verooraaken. Het voorgaande opent belangrijke perspectieven voor de weersvoorspelling op langen termijn.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6