Huis ian bewaring is vol Na het fiasco van Parijs. Vliegongeval boven den Sond Brandcatastrophe te Berlijn. Engeland voor ernstige beslissingen* Een brutale aanslag verijdeld Nieuwe dijkbreuk in China Dinsdag 20 Augustus 1935. 78ste Jaargang. No. 9789 Postrekening No. 23330 SCHA Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vJï. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, Iedere regel meer 15 cent Cbewijsno, Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Mussolinï's caesarisme wordt steeds toome- loozer. - Zal Engeland het wapen-em bargo naar Abessynië opheffen? Het laatste optreden van Mussolini wekt herinne ringen aan de Romeinsche periode. Zondag zei hij in zijn toespraak tot de zwarthemden: „Wij moeten ophouden met spreken op dit plech tige en voor de natie beslissende uur. In uw naam ligt Uw roeping: Gij zult marcheeren en gij zult alle hinderpalen tot het uiteinde uit den weg ruimen. Wilt ge dat?" Van alle lippen klonk hem toen een luid: „Si!" te gen, waarop de Duce voortging: „Het geheele Ita- liaansche volk neemt van harte deel aan dezen machtigen bevestigingsuitroep van jullie." Het herinnert aan Nero en tegelijk ook aan een 'tragische ervaring uit. dat tijdperk der Romeinsche caesaren: Het waren alleen de sterkste been en, die de weelde van het autocratisch gezag te Roma konden dragen. Het paradeeren van de vertrekkende troepen, waar over ons triomfantelijke berichten bereiken, maar dat volgens allerlei getuigenissen, van nabij gezien, een minder opgewekte vertooning is, wekt ook weer herinneringen aan de Romeinsche periode. Is nog geen troep op de gedachte gekomen, den caesaris- tisch gestreng en somber dreigend starenden duce voorbij mareheerende, den ouden groet, der gladia toren hem toe te roepen: „Ave, Caesar, morituri te salutant" Heil Caesar, die sterven gaan groeten U. Het zou zoo wonderwel passen in het tafereel en Mussolini zou het, in de caecaristische gemoeds stemming, waarin hij op het oogenblik verkeert, on getwijfeld weten te waardeeren. a De onderhandelingen te Parijs zijn dus gestrand en daarbij heeft Italië al een zeer zonderlinge hou ding aangenomen. Het was toch immers Italië, die iets wenschte en uit hoofde daarvan was het dus alleszins begrijpe lijk, dat Aloisi, de Italiaansche afgevaardigde, met de kaarten op tafel zou komen. Maar niets van dat. Tenslotte doen de beide anderen, Engeland en Frank rijk, zeer belangrijke aanbiedingen. Intusschen is ge bleken, dat ook Abessinië zeer handelbaar is gewor den. Nu echter komt het merkwaardige: Aloisi zegt eenvoudig, dat hij de voorstellen niet kan aanne men. Verder heeft hij niets mede te deelen. Een eigen voorstel blijkt hij niet eens te bezitten. Een halve week heeft hij den Franschen minister-president en den Britschen minister voor internationale onder handelingen volmaakt voor niets aan de praat ge houden. Het blijkt nu dat Italië volstrekt niet ern stig heeft willen onderhandelen. Het is een grofheid geweest zonder gelijke, die te Londen, blijkens een hoofdartikel in de Times van gister terdege als zoo danig wordt opgevat. De eerzucht van Mussolini gaat ver uit boven al les wat Abessynië zou kunnen aannemen of de vol kenbond zou kunnen toestaan. Van de voorgenomen diplomatieke besprekingen mag men niet veel ver wachten. Een direct conflict tusschen Italië en den volkenbond schijnt onvermijdelijk. ft Door het een en ander is men in Engeland voor zeer ernstige beslissingen komen te staan. De drie voornaamste kwesties, waarvoor men zich daar gesteld ziet, zijn: het embargo op den uitvoer ,van wapens naar Abessynië en Italië, de bescher ming van de Britsche legatie te Addis Abeba, en tenslotte de versterking der troepen, welke in de Britsche koloniën, die aan Abessynië grenzen, lig gen. Bovendien moeten twee vragen van nog veel ernstiger strekking worden bestudeerd, en wel ten eerste de Engelsch-Italiaansche betrekkingen, en ten tweede de politiek, die te Genève in de zitting van den volkenbondsraad moet worden gevolgd. Het Britsche wapen-embargo was slechts een mid del om een gunstiger sfeer voor de onderhandelin gen te schepen. De diplomatieke correspondent van Reuter acht het thans mogelijk dat de kwestie van den wapen- uitvoer opnieuw zal worden bestudeerd. Reeds zijn voorloopige maatregelen genomen, om een speciale kabinetszitting bijeen te roepen, vermoe delijk over 10 dagen. Verklaringen van Aloisi. Reuter seint uit Parijs:' De Italiaansche vertegenwoordiger Aloisi heeft eenige verklaringen afgelegd voor de internationale pers: „Ik moet u zeggen, aldus begon Aloisi, „dat I-talië's doeleinden in het Ethiopisch koninkrijk door Mussolini zelf destijds aan Eden zijn uiteengezet, hij gelegenheid van het bezoek van den Britschen minister te Rome. De Fransche regeering was even eens van die doeleinden op de hoogte. Trouwens ge durende de Parijsche conferentie heb ik gelegenheid gehad, onze plannen nogmaals uiteen te zetten en te bevestigen. Wij zijn het eens over de gemeenschappelijke po litiek der drie mogendheden in Europa. Wii zijn, wat ons betreft, vastbesloten, die politiek voort le zetten en wii zijn van oordeel, dat het echec der con ferentie van Parijs die samenwerking in geen opzicht ongunstig mag beinvloeden. Italië moet in Europa een even belangrijke rol spelen als Frankrijk en Engeland. Wij vreezen niet voor onze veiligheid in Europa, maar om in Europa de taak te kunnen vervullen, welke men van ons verwacht, wenschen wij, dat die veiligheid niet in gevaar wordt gebracht door de onveiligheid onzer koloniën. Welnu, gedurende de laatste vijftig iaar hebben wii verschillende verdragen met Ethiopië gesloten. Die verdragen zijn echter niet, nageleefd." In antwoord op eenige vragen verklaarde Aloisi dan nog dat de militaire operaties in Afrika van geenerlei invloed zullen ziin op Italiës politiek ten aanzien van Oostenrijk. De verzoeningscommissie weer aan *i werk. Parijs. Gistermiddag is de Italiaansch-Abessy- nische verzoenings-commissie in een Parüsch hotel bijeengekomen. Deze commissie werd, zooals men weet. 25 Mei door den volkenbondsraad bijeengeroe pen overeenkomstig het verdrag van 1928 en verga derde te Scheveningen. doch kon geen resultaat bereiken en bij besluit van den volkenhondsraad van 3 Augustus wordt het werk hervat. De taak van de commissie is beperkt tot liet con flict van Oeal-Oeal. De grenskwestie mag niet wor den besproken. De commissie moet. thans een vijf den scheidsrechter kiezen, welke vermoedelijk Poll, tis zal zijn. De politie had vernomen, dat twee indi viduen den veerman te Alphen a. d. Rijn wilden berooven. Dank zij kordaat optreden Is de politie te Alphen aan den Rijn erin geslaagd een bru taal plan tot berooving, dat door een twee tal beruchte individuen naar Ossch voorbeeld was beraamd, te verijdelen. Het was de politie ter oore gekomen, dat zekere de B. aldaai\ die reeds verschillende veroordeelingenachter den rug heeft, in sa menwerking met de G. uit Leiden het plan had opgevat den veerman M. op diens over zetveer neer te slaan en daarna zijn woning, waar M. alleen huist, te plunderen. In verband hiermede stelde de politie zich Zater dagavond verdekt op in de buurt van M.'s woning en inderdaad zag zij daar omstreeks half elf beide genoemde personen, die zich in de richting van het overzetveer begaven. Zij werden aangehouden en naar het bureau van politie overgebracht, waarbij een van hen kans zag zich onderweg van verschillen de voorwerpen te ontdoen,. Op den ander werd bij fouilleering een compleet stel inbekerswerktuigen gevonden. Hoewel zij aanvankelijk hardnekkig ontkenden, eenig misdrijf in den zin te hebben gehad vielen zij al spoedig door den mand, toen bij een ingesteld onderzoek om. een ploertendooder en eenige inbre- kerswerktuigen werden gevonden, welke tijdens het transport naar het politiebureau waren weggewor pen. Zij legden daarop een volledige bekentenis af, waarbij bleek, dat zij inderdaad van plan waren ge weest M. neer te slaan en te berooven, zoodat de politie juist op tijd liad ingegrepen. Nadat proces-verbaal tegen hen was opgemaakt, is het tweetal voorloopig op vrije voeten gesteld. Bloedige religieuse onlusten in Bessarabie Zes dooden en twaalf gewonden. Boekarest. In het dorp Aldinesti in Bes sarabie kwam het tot bloedige botsingen tus schen gendarmerie en een secte, die strijdt voor het behoud van den ouden orthodoxen kalender. De gendarmes moesten den leider van de secte en zijn aanhangers arresteeren, doch de fanatici deden een aanval op de gen darmes en doodden er twee met revolver schoten. De gendarmes beantwoordden het vuur en doodden vier aanvallers, terwijl twaalf gewond werden. Nadat de gendarme rie versterking had gekregen, kon de orde in het dorp hersteld worden. MEER DAN HONDERD DORPEN VERWOEST. Reuter seint uit Shanghai: De dijken van het meer van Weis-Han-Hoe, aan de Zuidelijke grens tusschen Siantoeng en Kiangsoe. zijn doorgebroken, waardoor groote strooken land overstroomd zijn. Meer dan 100 dorpen ziin hierdoor verwoest. Het overstroomde gebied omvat een opper vlakte van meer dan 200 vierkante kilome ter. 150.000 arbeiders zijn door de overheid van Hiangsoe aangewezen, om een tweeden dijk aan te leggen. Bemanning van Duitsch verkeersvliegtuig redt een Deensch militair vlieger. Gistermiddag geraakte een Deensch militair vlieg tuig, dat juist boven den Sond vloog, in moeilijk heden. De vlieger, kapitein Larsen. zag zich genood zaakt het toestel te verlaten met behulp van een pa rachute. Hij daalde op deze wijze veilig, doch kwam in de golven van den Sond terecht. Een en ander werd opgemerkt door den commandant van een Duitsch verkeersvliegtuig van de Duitsche Luft hansa. die juist op een gewonen dienstvlucht van Oslo te Kopenhagen gearriveerd was. Deze comman dant. Kaspar, is oogenblikkeliik gestart met ziin toe stel en in de nabijheid van de drenkeling op het water gedaald. De uit drie leden bestaande beman ning van het Duitsche vliegtuig slaagde er in, den Deenschen vlieger aan boord te halen en veilig in Kopenhagen aan land te zetten. Drie-en-tachtig Ossenaren zitten in Den Bosch. - En nog steeds gaan de arrestaties door. Naar wij vernemen heeft de stroom van arrestaties uit Oss, welke nog steeds niet op houdt, tot gevolg gehad dat het huis van be waring te 's Hertogenbosch te klein is ge worden. Op een dergelijke vloed van pen siongasten" is men niet ingericht en men kwam reeds plaatsruimte te kort. Voorloo pig kunnen geen nieuwe arrestanten meer worden ondergebracht. Er is geen cel meer vrij. Uit Oss alleen zitten daar reeds 83 man in bewaring. En nog steeds gaat er schier geen dag voorbij zon der dat de politie in Oss overgaat tot de arrestatie van een individu, dat in het verleden deel uitmaak te of in nauwe relatie stond met de beruchte bende aldaar. Zoo werd gisteren weer door de Kon. marechaus see gearresteerd de 23-jarige H. v. D. Deze wordt ervan verdacht meermalen gestolen goederen van Ossche inbrekers te hebben gekocht. De aangehoudene werd naar de marechausseeka zerne te Oss overgebracht en aan een streng ver- hoor onderworpen, Ten slotte legde hij een volledige bekentenis af. Hij gaf toe dat hij een groote partij manufacturen, welke bij een inbraak op Kerstnacht 1933 in het winkelpand van den heer v. d. Zanden op den heuvel te Oss was gestolen, van de dieven had opgekocht, v. D. is ter beschikking gesteld van den officier van justitie te 's Hertogenbosch. Een straatroof opgehelderd. Gisteren hebben twee der verdachten in de moord zaak te Oyen nl. A. H., bijgenaamd de jonge Toon de Soep, en van O., bijgenaamd de Olie die beiden in het huis van bewaring te 's Hertogenbosch zijn gedetineerd, voor de Koninklijke marechaussée, een misdrijf bekend, dat nooit ruchtbaar is geworden. Beide mannen hebben in het voorjaar van 1934 een brutale straatroof gepleegd. Zij waren den zwerver V. onmerkbaar gevolgd en hadden den man op een stil deel aan den Berghemschenweg te Oss neerge slagen en van zijn schamel bezit beroofd. V., die tij dens zijn verblijf te Oss, steeds in logementen in de buurt van den Berghemschenweg vertoefde, heeft uit angst voor wraak nooit aangifte van het gebeurde durven doen. Het vertrek van den burge meester van Albury Een dankbetuiging aan het Nederland- sche volk. Bij zijn vertrek naar Engeland heeft de heer A. Waugh, burgemeester van Albury, een dankbetui ging gericht aan het Nederlandsche volk. Daarin betreurt hij zijn vertrek omdat hij hier te lande langer had willen vertoeven om andere deelen en plaatsen van ons land te bezoeken. Niettemin is de burgemeester zeer te spreken over de vriende lijke ontvangst, die hem en zijn echtgenoote aller- wege ten deel is gevallen. De burgemeester verze kert dat hij de beste wenschen aan de bevolking van Albury zal overbrengen, waar men de landing van de Uiver tot in lengte van dagen in herinne ring zal houden. Op de radio-tentoonstelling. Drie hallen door het vuur verwoest. - On gemeen snelle uitbreiding. - 100-tal be zoekers van den radio-toren inge sloten. Gisteravond, om half negen is er een hevige brand uitgebroken in een van de zalen van de groote radio-tentoonstelling, die bij den zendtoren gehouden wordt. Het vuur greep snel om zich heen en reeds eenige oogen- blikken nadat de eerste vlammen gesigna leerd waren, stond er een groot gedeelte van de tentoonstelling in lichter laaie. Aangezien de brand zich zeer ernstig deed aanzien, werd oogenblikkelijk groot alarm gemaakt, zoodat spoedig het grootste ge deelte van de Berlijnsche brandweer ter plaatse was. Het groote tentoonstellingsgebouw is door den brand ernstig beschadigd. Het vuur is vermoedelijk in zaal vier uitgebroken en reeds direct sloegen de vlammen over naar andere zalen zoodat in den tijd van eenige minuten de brand zich over de geheele oppervlakte van de tentoonstelling verspreid had. De zalen 3 4 en 5 werden in minder dan een uur volkomen vernield. Over de hevigheid van den brand kan men zich een beeld vormen als men weet, dat de vlammen ongeveer vijftig meter hoog uitsloegen en op die wijze het restaurant, dat hoog in den zendtoren ge legen is, aantastten. Het was de bezoekers en de kellners van dit restaurant tot een aantal van 100, voor het grootste gedeelte niet mogelijk om nog den beganen grond te bereiken, aangezien de vlammen ook de lift al spoedig onbruikbaar gemaakt hadden. De brandweer, die spoedig met zeer veel mate riaal ter plaatse was, gaf water uit ontelbare slan gen. Met alle macht probeerde men de verdere ten toonstellingszalen voor algeheels vernietiging te be waren. Op bevel van de brandweerautoriteiten wer den er behalve een sterke politiemacht, groepen le den van den arbeidsdienst der S.A. en der S.S. ge- requireerd en later ook rijksweersoldaten, om het publiek, dat in zoo groote getale opgekomen was dat er binnen korten tijd eenige honderdduizenden lie den naar den brand stonden te kijken, op een af stand te houden. Over de oorzaak van den brand tast men in het duister. Het D.N.B. meldt nader: Dank zij het doeltreffende ingrijpen van de brand weer was het vuur om tien uur vrijwel bedwongen. Men was de blussching begonnen in zaal 4, waar zooals men weet, ook de brand was uitgebroken. Van zaal 3 en zaal 5 en van de groote stellages aan de Oostzijde van het tentoonstellingsgebouw uit werd uit dertig slangen van het zwaarste en middelste ka liber enorme massa's water op het vuur geworpen. Niettemin werd zaal 4 geheel en al vernield. Ook zaal 3 en zaal 5 hebben van het vuur geleden. Het is gelukt de zalen 1, 2, 6, 7 en 8 te behouden. Aan het reddingswerk van het in deze zalen op gestelde tentoonstellingsmateriaal namen behalve de exposanten en het personeel van de tentoonstel ling S.A.- en S.S.-leden en eenige groepen van den arbeidsdienst deel. Het gelukte het grootste gedeelte van dit materiaal in veiligheid te brengen. Het reddingswerk van de menschen die zich in het restaurant in den zendtoren bevonden, stond onder leiding van architect dr. Schaefer. Het bleek, dat niemand .van de geredden ernstige verwondin gen had opgeloopen. Het reddingswerk begon met het blusschen van de groote lichtreclame, die aan dezen toren bevestigd was. De vlammen die uit de ze lichtreclame sloegen beletten de brandweerlieden om met de menschen in het restaurant in verbinding te komen. Toen eenmaal deze vlammen gedoofd waren, zag men dat de redding mogelijk was en spoedig waren de menschen, die danig in angst gezeten hadden en die door de hulpkreten de toeschouwers het ergste hadden doen vreezen, veilig op den beganen grond. Verschillende brandweerlieden, die tijdens het blusschingswerk oververmoeid geraakten moesten worden afgelost. In den laten avond werd officieel medegedeeld, dat de brandweer er in geslaagd was het vuur bin nen zaal vier te beperken. De televisie-afdeeling gered. Een gedeelte van het publiek, dat zich iuist op do tentoonstelling bevond, heeft op voorbeeldige wiizo medegewerkt, door behulpzaam te ziin bij het ber gen van kostbare toestellen en instrumenten. Zoo gelukte het de toestellen die een onderdeel vorm den van de televisie-afdeeling van den tentoonstel ling, alle in veiligheid te brengen. 10 menschen in gevaar. Door het onverschrokken optreden van twee brand weerlieden gelukte het een slang te leggen van den grond tot vijftig meter in den zendtoren, waar zich een restaurant bevindt. In dit restaurant waren 10 personen, die voor de hoogoplaaiende vlammen ge vlucht waren. Doch ook hier waren zij niet veilig omdat het restaurant in brand geraakte. De brand weerlieden klauterden aan den buitenkant van den toren langs de ijzeren spanten omhoog en slaagden er op die wijze in. de slangen in de directe nabijheid van het restaurant te brengen. Het gelukte hen op deze wijze de tien personen die zich hier bevonden en die in bun angst in spreek koor regelmatig „Redt ons, redt ons" naar beneden riepen, in veiligheid te brengen. Op dat oogenblik stond de Oostzijde van den to ren, waar zich een geweldige lichtreclame bevindt, volkomen in brand. Men hoopte evenwel de brand bij het restaurant en in de andere deelen van den toren te kunnen bedwingen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1