Nieuwe ramp te Berlijn De misdaden te Dss. De Abessijnsche kwestie. Tunnel ingestort 14 arbeiders vermist Woensdag 21 Augustus 1935. Postrekening No. 23330 SCHA Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. 7$ste Jaargang. No. 9790 Int. Telef. No. 20 Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN. TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij den aanleg van een nieuwen ondergrond- schen spoorweg een tunnel over een lengte van 80 meter ingestort. BERLIJN. Nadat de bevolking van Berlijn Maandag door den reuzen brand op de Radio-tentoonstelling in opschudding was gebracht, heeft zich thans een nieuwe ont zettende ramp in het centrum van de rijks hoofdstad afgespeeld. De bouwtunnel van een nieuwen onder- grondschen spoorweg is namelijk gistermor gen in de onmiddellijke nabijheid van den Brandenburger Tor op den HindenburB- platz ingestort. Hierbij moet een aantal ar beiders, die juist van ploeg verwisselden, zijn ingesloten. Het heele terrein ïs in wijden kring afge zet, waardoor het verkeer in het hart van de stad aanzienlijk wordt belemmerd. Van alle zijden ijlden de brandweren naar de plaats des onheils. in het hart van Berlijn wordt op het oogenblik een nieuwe lijn van de ondergrondsche spoor gebouwd. Hiervoor zijn o.a. de straten Unter den Linden en de van het Brandenburgertor naar de Potzdammer Platz loopende Hermann Goeringstrasse (de oor spronkelijke Budapesterstrasse en latere Friedrich Ebertstrasse) voor een groot deel opgedolven. Onge veer om kwart over twaalven is nu de in de Hermann Goeringstrasse tusscben de Tiergarten en achter de tuinen van de regeeringsgebouwen in de Wilhelm- strasse gedolven tunnel over een lengte van- tachtig meter ingestort. Zeventien arbeiders tezamen met groote hoeveelheden bouwmateriaal, waaronder zich een paar groote zware kranen bevonden, werden on der het zand en vallend gesteente bedolven. Het is waarschijnlijk dat de bedolven arbeiders allen om 't leven zijn gekomen. Weer hoorde heden geheel Berlijn de alarmklok ken van de brandweer en Roode Kruisauto's. Dit maal had de politie een heel wat gemakkelijker taak dan den vorigen nacht, daar de plaats van de ramp zonder moeite kon worden afgezet. Niemand werd ■toegelaten, daar er 'n voortdurend gevaar voor ver dere instortingen schijnt te bestaan. Vermoedelijk veertien arbeiders bedolven In den aanvang gingen er geruchten dat er een groot aantal arbeiders onder de massa's grond be- dolvèn zouden zijn. Men heeft zoo spoedig mogelijk met eenige nauwkeurigheid trachten vast t.e stellen hoeveel slachtoffers er konden zijn. Na het afroepen van de namen van de arbeiders die aan de tunnel- werken werkzaam waren bleek, dat er veertien ver mist werden. Men heeft echter hoop, dat er nog eenige arbeiders zijn die tijdens het afroepen van hun naam bij het reddingswerk betrokken waren, zoodat zij niet konden antwoorden. Moeilijk opruimingswerk. Nader wordt gemeld: De brandweer werkt met koortsachtige haast aan het redden van de arbeiders, die bedolven zijn bij de instorting. Op de plek waar de tunnel zich bevond, is thans een groote massa aarde en houtwerk. Een groote kraan en de tractor waarop deze stond, zijn in liet gat verdwenen, terwijl door het springen van een waterleidingbuis groote hoeveelheden water in het gat stortten. De tramrails, welke boven het gat lig gen, zijn eveneens omlaag gevallen. Gelukkig reed op het moment van de instorting geen tram over de ze rails. Het bergingswerk wordt zeer voorzichtig voortge zet, aangezien men nieuwe instortingen vreest. Naar tot nu toe werd verklaard, bevinden de huizen langs de straat zich niet in gevaar. Men heeft niet veel hoop de bedolven arbeiders te redden; men weet evenwel nog niet nauwkeurig hoeveel menschen zich in de tunnel bevonden. Zes zwaar gewonde arbeiders bevrijd. In den loop van den middag slaagde men er in, zes zwaar gewonde arbeiders te bevrijden. Het mag een geluk genoemd worden, dat op het oogenblik van de instorting de meeste arbeiders juist schaft tijd hielden. Officieel wordt medegedeeld, dat de hoofddirecteur der Duitsclie rijksspoorwegen, dr. Dortmuller, last heeft gegeven, een streng onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de instorting. Men maakt fotografische opnemingen van alle stadia van het opruimingswerk, om een zoo goed mogelijk beeld te verkrijgen van de onderdeelen, die mogelijk tot het geschieden van de ramp aanleiding zijn geweest. Men vermoedt niet, dat men de oorzaak van het on geluk te weten zal komen, voordat het bergingswerk geheel en al voltooid is. Behalve de zes arbeiders, die men onder het puin vandaan heeft weten te halen, heeft men tot dus verre geen der slachtoffers, voor wier leven men het ergste vreest, weten te bevrijden. Aan het onderzoek werken, behalve spoorweg autoriteiten, leden van de geheime politie en de pro cureur-generaal mede. Het onderzoek. Een later officieel bericht meldt: De plaats des onheils. in de Hermann Goering- straat, is over een groot oppervlak afgezet. Schuin tegenover de plaats, waar de ramp geschied is, be- bevind-t zich de woning van minister Goebbels. die zijn huis, alsmede zijn tuin, ter beschikking stelde aan den geneeskundigen dienst, voor het treffen van eerste reddingsmaatregelen, alvorens men de ge wonden naar het ziekenhuis zou vervoeren. Het aan tal slachtoffers is nog niet bekend. Hoewel de oorzaak van het. ongeluk nog niet be kend is, wordt er een gestreng onderzoek ingesteld, in hoeverre er sprake is geweest van nalatigheid bij de leiding van de werkzaamheden. Het bergingswerk in den avond. Na het vallen van de duisternis stelde men schijn werpers op. om de arbeiders, die aan het reddings werk deelnamen, bij te lichten. Het. was telkens op nieuw weer zeer lastig, de zware ijzeren steun balken, die aan den Óóstelijken kant ineen zijn ge zakt. af te breken, waarvoor de meeste losgesneden moeten worden. Met bewonderenswaardige snelheid hebben de arbeiders drie steigers over het uitsteken de gedeelte aan den kant van de Diergaarde ge bouwd, zoodat thans de planken en balken gemak kelijker uit den put gehaald kunnen worden. Men ondervond hij het werk ook veel moeite bij het bergen van een schakelkast van de straatverlichting die eveneens in het tunnelgat gestort was. Ook -van een groote lichtreclame die door deze schakelkast was meegesleurd ondervond men veel hinder. Doordat de straatverlichting onklaar was geraakt waren het Hindenburgplein en het Brandenburger tor in het donker gehuld. Om negen uur. was het nog niet mogelijk het aantal slachtoffers vast te stellen. Om tien uur heeft men de bergingswerk zaamheden eenigen tijd onderbroken. De leiding van de werkzaamheden heeft hierna tezamen met dr. Goebbels en dr. Ley geconfereerd hoe men gedurende den nacht het werk zou voort zetten. Minister Goebbels gaf daarbij het bevel, dat men allereerst diende vast te stellen hoeveel slacht offers er te vreezen zouden zijn. Onmiddellijk na het ongeluk heeft de Amerikaan- sche- ambassadeur het gebouw der ambassade, het voormalig Blücher-paleis aan het Pariser plein, be schikbaar gesteld voor het onderbrengen der ge wonden en der reddingsploegen. DE GROOTE DROOGTE IN ENGELAND HOUDT AAN. De toestand in de landbouwdistricten hoe langer hoe ernstiger. De groote droogte in de Engelsche landbouw districten wordt hoe langer boe ernstiger. Over groo te afstanden moet het water worden aangevoerd. De boeren in Yorkshire verkoopen hun vee tegen lage prijzen wegens de moeilijkheden om het van drink water te voorzien. In Derbyshire gebruiken de inge zetenen verscheidene malen hetzelfde water om zich te wasschen. Volgens officieele gegevens strekt het gebied van de droogte zich uit van bezuiden Brid- lington tot het Noorden van Wales. De zonderlinge wedren. Jaarlijks houden de helpers op de Londensche markt hun tra- ditioneelen wedloop met een zoo hoog mo gelijke stapel manden op het hoofd. Dit jaar zal er al bijzonder veel werk van gemaakt worden, want hij, die zegevierend uit den strijd te voorschijn komt, krijgt een geld prijs van 30 Engelsche ponden toegewezen. De deelnemers zijn dan ook al druk aan het trainen, waarbij ze, zooals bovenstaand plaatje laat zien, niet altijd evenveel geluk hebben. De brand op de Radio» Tentoonstelling te Berlijn. De tentoonstelling heropend. Drie slachtoffers tengevolge van den brand Berlijn. De twaalfde groote Duitsche Radioten toonstelling is gisterochtend op den normalen tijd, te negen uur heropend. Bij den brand liep een te Neurenberg wonende persoon ernstige wonden op. Gisterochtend om half elf is hij aan zijn wonden bezweken, terwijl gistermiddag het verkoolde lijk van een beamtbte van Telefunken werd gevonden tusschen de puinhoopen. Naar Havas voorts nog verneemt, is een tweede gewonde overleden aan de kwetsuren welke hij bij den brand had opgeloopen. WILEY POST EN WILL ROGERS WORDEN TE ARLINGTON BEGRAVEN. Washington. De Senaat heeft een resolutie aangenomen, waarbij wordt toegestaan, dat Wilev Post en Will Rogers op Arlington Cemetry. waar de nationale helden rusten, zullen'worden begraven. De „Winni Mae", het vliegtuig, waarmede Post de vlucht om de wereld maakte, zal, zooals gezegd, als historisch object een plaats vinden in Smithoni- an Institute. De overstrooming in Ligurië Tot nog toe honderd slachtoffers ge borgen. Ovada. Tot nu toe zijn een honderdtal slachtoffers van de overstroomingsramp ge- horgen. Men gelooft, dat het totaal aatal dooden de tweehonderd niet te boven zal gaan. In de eerste opwinding bleek het alsof het aantal omgekomenen veel aanzienlijker zou zijn. De 84ste arrestatie Gisteren is te Nijmegen aangehouden L. B., bijgenaamd de gekke Boey, die een rol heeft gespeeld bij de bekende moord zaak-de Bie. Gisteren is in verband met de misdaden te Oss weder een arrestatie verricht. De Kon, marechaussée te Nijmegen heeft op verzoek van de brigade te Oss te Nijmegen aangehouden den 29-jarigen arbeider L. B., bijgenaamd de Gekke Boey, verdacht van he ling van gestolen goederen. De aangehoudene is naar d9 marechausseekazerne te Oss overgebracht en daar aan een streng verhoor onderworpen. Hem wordt ten laste gelegd heling van manufacturen, ontvreemd in den nacht van 25 December 1933 uit den winkel van den manufacturier van der Zanden op den Heuvel te Oss, gezamenlijk met den dezer dagen reeds ge arresteerden H. v. D., beter bekend onder zijn bij naam van Harrike van Nel de Slet. Hij heeft den «uit van de dieven opgekocht. Aanvankelijk ontleen de B., doch gisteravond heeft hij een volledige be kentenis afgelegd. De gekke Boey is een bekende figuur uit het Os- sche milieu. Zooals men zich zal herinneren, heeft hij ook een rol gespeeld in de bekende moordzaak- G. de Bie, waarbij hij als één der hoofdgetuigen op-s trad. Zijn verklaringen waren zoo bezwarend voor den verdachte, den thans veroordeelden P. de B., dat men er zelfs in de kringen der Ossche onderwereld verontwaardigd over was. En men ging hem het leven lastig maken. Men heeft gepoogd hem uit den weg te ruimen en daar de grond B. toen te warm onder de voeten werd, vestigde hij zich te Nijmegen. Ook daar heeft men hem meermalen bedreigd. B. heeft eveneens bezwarende verklaringen afgelegd te gen zijn zwager Van O., bijgenaamd den Olie, en Wimke de Bie in de moordzaak Oyen. Beide verdach ten werden in den nacht van den moord te zijnen huize aangetroffen. De thans gearresteerde is ter be schikking van de justitie gesteld. Op het oogenblik is het meerendeel der personen, die in de moordzaak-G. de Bie als getuigen zijn opge treden, in handen der politie gevallen. Bekentenissen in den Bosch. Voor den subst.-officier van justitie, mr. Dubois en den rechtercommissaris mr. Schröder te 's Hertogen bosch zijn in het Paleis van justitie aldaar gisteren voorgeleid zekere J. M. den B. uit Oss, thans ver blijf houdend in het huis van bewaring te 's Herto genbosch, als verdacht van verschillende misdrijven in de jaren 1930 tot 1934. Hij werd aan een streng verhoor onderworpen en bekende tenslotte mede plichtig te zijn aan den overval met roof op mej. Kuipers-v. Orsouw op de Zevenbergsche heide onder Oss in 1930. Als medeplichtigen zijn opgetreden A. A. H., of Dikke Toon de Soep, en F. de R. Deze beide laatsten hebben reeds een volledige bekentenis afge legd. Thans is de overval te Zevenbergen geheel tot klaarheid gebracht. Engelsche ministers onder» breken hun vacantie. Haastige terugkeer in verband met den ka binetsraad van morgen. - Een deli cate toestand. Londen. Het plotseling einde van de Pa- rijsche besprekingen heeft een even plotse ling einde gemaakt aan de vacanties van de Britsche ministers. Men neemt aan dat in den ministerraad, die Donderdag a.s. zal wor den gehouden, zoo goed als alle ministers aanwezig zullen zijn. De beide eersten, die naar Londen terugkeerden, waren de minister van Buitenlandsche Zaken Sir Samuel Hoare en minister Eden. Men weet nog niet, welke practische voorstellen de Britsche vertegenwoordiger op de zitting van den Volkenbondsraad 4 September zal doen. Wel kan men thans reeds zeggen, dat men in voor aanstaande kringen den toestand zeer ernstig op neemt en niet Wenscht, dat men zich te Gcnève be perkt tot platonische protesten. De talrijke veronderstellingen, die zijn geopperd »net betrekking tot den aard der besprekingen die het Engelsche kabinet morgen zal voeren, en de te volgen politiek, waartoe dan zal worden besloten, kunnen eenvoudig als gissingen worden beschouwd. De toestand, aldus Reuter, is zoo delicaat, dat offi cieele kringen weigeren iets te zeggen, dat ook maar eenigszins de kansen op een vreedzame regeling zou Kunnen schaden, Nooit heeft men in officieele'kringen den indruk gewekt, dat het tijdelijk verbod van wapenuitvoer, waarschijnlijk zou worden opgeheven alleen voor Abessinië. Evenmin is het waar, dat de Britsche am bassadeur te Rome aan de Italiaansche regeering heeft medegedeeld, dat bij een eventueelen Italiaan- schen aanval Engeland onmiddellijk troepen naar het gebied van het Tana-meer zou zenden. Volgens de „Evening Standard" staan op de agenda van den ministerraad van a.s. Donderdag, waaraan alle 22 ministers zullen deelnemen, de volgende vier punten: 1. De Britsche politiek in de Raadszitting van 4 September; 2. Herziening van het verbod van wapen- uitvoer; 3. Eventueele bijeenroeping van het parle ment; 4. De verdere diplomatieke onderhandelin gen tusschen Frankrijk, Italië en Enge land; Amerika ongerust. Volgens den correspondent te Washington van de „New York Times" is men in Amerikaansche regee- ringskringen zeer verontrust over het afbreken der Parijsche besprekingen. Men vreest hiervan den te rugslag in Europa en Afrika. Amsrikaansche pers taal. spreekt scherpe New York: De „New York Times" zegt verder, dat Mussolini's opvatting van een internationale conferentie klaarblijkelijk is, dat de anderen hem in alles toegeven, maar dat hij op geen enkel punt wijkt. Mussolini daagt de weloverwogen meening van Europa uit, hetgeen noodlottiger voor hem zou kunnen worden dan een leger. De „Herald Tribune" wijst erop, dat de Italianen hun internationale betrekkingen hebben terugge bracht tot egoisme, opportunisme en geweld. Het blad acht het weinig waarschijnlijk, dat de Volken bond in zijn huidige structuur deze quaestie over leeft* Verscheping Italiaansche troepen. Reuter seint uit Rome. De afdeelingen zwarthemden, van wie Mussolini j.1. Zondag in Zuid-Italië plechtig afscheid nam, zijn thans naar Oost-Afrika vertrokken. Dagelijks hebben zich te Napels gedeelten van de divisies „23 Maart" en „28 October" ingescheept. De schepen „Leonardo da Vinei" en „Merano" zijn thans reeds op zee. De „Cesare Battisti" vertrekt he den met 1000 zwarthemden, 124 officieren en 200 manschappen, eveneens twee vaartuigen met last dieren. Nog deze deek zullen de „Saturnia" „Atlanta" en „Prinzipessa Giovanna" in totaal 4000 man vervoe ren. Begin September komen de groote stoomsche pen in de vaart, die Italië in het buitenland heeft gekocht en die het mogelijk zullen maken om de transporten van troepen nog sneller dan tot dusver uit te voeren. De Italiaansche luchtmacht uitgebreid. Rome. Volgens een in de Gazetta Ufficiale ge publiceerd decreet, wordt het personeel van de lucht macht als volgt samengesteld: 3061 officieren, dit is 500 meer dan tot nu toe, 7026 onder-officieren, dit is 1860 meer dan tot nu toe en 30.396 minderen, dit is 10.988 meer dan tot nu toe. Daarbij komen nog 1500 reserve-officieren en 1500 onder-officieren. In Abessynië. Niettegenstaande 18 jaar de minimumleeftijd voor recruten is. worden thans met de recruten voor het Abessijnsche leger kinderen van 12 jaar ongeleid, aldus schrijft de correspondent van de Evening Standard te Addis Abeba, die voorts verklaart, dat de keizer nog steeds bezorgd is over het tekort aan munitie. Hij kan niet genoeg krijgen en wat hij heeft is onvoldoende. Het is niet waar, dat, alle le veranties zijn gestaakt, daar nog steeds uit verschil lende bronnen wapens en munitie worden aange voerd en openlijk hoort, men zeggen, dat Japan be hulpzaam is geweest. Het echec te Parijs heeft hier groote teleurstelling gewekt, doch desondanks blijft de Abessijnsche openbare meening tegen oorlog ge kant en hoopt men nog steeds op vrede. Op instignatie van de Italiaansche regeering zijn eis teren 48 Italiaansche staatsburgers uit Addis Abe ba vertrokken.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1