De „demonstratie te Groesbeek Woensdag 21 Augustus 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9790 Zonderlinge proeven. De veiliolieid van het verkeer Onbekwame bestuurders van den weg geweerd Een wetsontwerp inzake verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid wordt voorbereid. Aan de memorie van antwoord inzake het ont werp houdende regelen nopens het verkeer op de wegen, wordt het volgende ontleend: Zeer erkentelijk is de minister van waterstaat voor de hulde, gebracht voor de wijze, waarop het overleg met de vaste commissie voor openbare wer ken, verkeers- en waterstaatsaangelegheden, uit de Tweede Kamer is gevoerd; het was hem aangenaam uit het voorloopig verslag te vernemen, dat het ont werp, zooals het thans luidt, in het algemeen de in stemming van de Kamer heeft. De minister, onderschrijft de opvatting van de le den, die meenen, dat het doel van een algemeene ver keerswet zeer dicht is benaderd, indien dit ontwerp tot wet zal worden verheven. Nadere regelingen omtrent de rechten en verplichtingen van alle ge bruikers van den weg, ook van de voetgangers, kun nen bij den in art. 2 van het ontwerp bedoelden al- gemeenen maatregel van bestuur gemakkelijker ^over eenkomstig de wisselende eischen van het verkeer tot uiting gebracht worden. Verkeersongelukken. Tegenover het standpunt van sommige leden, die het roekeloos rijden door bestuurders blijkbaar niet als oorzaak van de meeste verkeersongelukken be schouwen, staat de opvatting van vele andere leden, die zich met de beschouwingen ten deze van eerst genoemde leden niet kunnen verecnigen. Ten einde de juistheid van deze opvatting nader te staven, heeft de minister het Centraal Bureau voor de Sta tistiek verzocht, voortaan in het statistisch overzicht -verkeersongelukken op te geven het aantal onge lukken, door bestuurders van de overige vervoer middelen veroorzaakt (fouten van voetgangers wor den reeds afzonderlijk vermeld). Betreffende de wijze van controle op de naleving der gegeven voorschriften moge worden opgemerkt, dat overeenkomstig gedane toezegging, de minister met zijn ambtgenooten van justitie en van binnen- landsciie zaken in overleg is getreden omtrent aan politiebeambten te geven verkeersonderwijs. Doel hiervan is, een meer oordeelkundig toezicht op de naleving der v.erkeersvoorschriften te bevorderen. Het gebruik van den hoofdweg. De minister streeft zooveel mogelijk naar veilig heid èn voor wielrijders en voetgangers, èn voor de automobilisten. Waar zulks mogelijk is, worden niet alleen op de Bijkswegen, doch eveneens op de pro vinciale wegen, deze categorie van weggebruikers gescheiden door het berijden van den hoofdweg voor wielrijders te verbieden. Een verbod voor voetgangers, om van den hoofd weg gebruik te maken ter plaatse waar behoorlijk voetpad aanwezig is, zal worden overwogen. Welke maatregelen echter ook genomen worden, steeds zal op een groot aantal wegen het verkeer, ge heel of nagenoeg geheel van dezelfde baan moeten gebruik maken. Ook vóór cle invoering van deze wet zal getracht worden door 'goede verkeersregelingen en doeltreffend toezicht de gevaren tot een mini mum- te beperken. De rijbewijzen. 'Alle middelen tot vermindering van het aantal ongevallen moeten worden aangegrepen. Eén van die middelen is het verzwaren van de eischen ge steld voor het verkrijgen van een rijbewijs, te meer, omdat de thans gestelde eischen vrij algemeen on voldoende worden geacht. Het ligt daarbij in de be doeling, zooveel mogelijk bestuurders, die gevaar kunnen veroorzaken van den weg af te houden, zon der dat nochtans het verkrijgen van een rijbewijs ivoor de groote meerderheid moeilijkheden oplevert. Het komt den minister noodzakelijk voor, dat bij Amerika verstopt zijn goud. - Rond 40 pro cent van de totale goudvoorraad op de we reld bevindt zich in Amerika en werd tot nu toe veilig bewaard in de stalen kluizen te San Francisco, New York en Philadelphia. Het zal thans overgebracht worden naar een bijzondere vesting, fort Knox, in de nabij heid van Louisville in den staat Kentuckey. Het plaatje hierboven geeft een beeld van de bewaarplaats van gouden munten in de munt te San Francisco. Netjes liggen de honderdtallen zakjes met hun kostbaren in houd op elkaar gestapeld. vernieuwing van het rijbewijs, om de vijf jaar, de aanvrager opnieuw geneeskundig wordt onderzocht Wordt dit nagelaten, dan bestaat de kans, dat eerst door een verkeersongeval zou komen vast te staan, dat de bestuurder lichamelijk of geestelijk onge schikt is geworden voor het besturen van een mo torrijtuig. Omtrent de waarde van een psychotechnisch on derzoek voor de beoordeel.ing van de bekwaamheid en geschiktheid tot chauffeeren loopen de meenin gen nog zeer uiteen. Met de grootste aandacht volgt de minister de vorderingen dezer wetenschap, welke voor deze beoordeeling van grooten beteekenis kan zijn. Voor algemeene toepassing van bedoeld onder zoek moeten de kosten daarvan voor aanvragers van rijbewijzen zoo gering mogelijk zijn en dient de uit komst voldoende zekerheid te verschaffen, dat inder daad onbekwame bestuurders geweerd en bekwame bestuurders toegelaten worden. Ten aanzien van dit vraagstuk, waarvan de beteekenis niet onderschat wordt, wacht de minister nog het advies van de motor- en rijwielcommissie af. Voor de verhooging van den leeftijd vereischt. voor het verkrijgen van een rijbewijs, tot 21 jaar, bestaat naar de Minister meent, niet voldoende aanleiding. Wettelijke aansprakelijkheid. Een wetsontwerp tot invoering: van de verplich ting van automobilisten tot, verzekering: tegen de gevolgen van wettelijke aansprakelijkheid wordt in samenwerking met het departement van justitie voorbereid. De minister overtuigd van het nut van de invoering van een zoodanige verplichting:, zal daarbij den grootst mogelijken spoed betrachten. Voorrang. De minister vereenigt zich met de opvatting: van die leden, die van een voorschrift, waarbij aan het van links komend verkeer de voorrang wordt ver leend, verwarring en vermeerdering der verkeers ongevallen duchten, en een zoodanige maatregel wordt, dan ook niet wenschelijk geacht. Wel wordt thans ernstig overwogen den voor rang van het verkeer op hoofdwegen te erkennen. Volstaan moge worden met verwijzing naar het. ant- wood van de vaste commissie voor openbare wer ken, enz. uit de Tweede Kamer, waaruit blijkt, dat deze regeling zoon oodig in het motor- en rijwiel reglement zal kunnen opgenomen worden, ook vóór de inwerkingtreding van de nieuwe wet. De wcnschelijkheid van een verbod van samenscho lingen op rijwegen, welke het vrije verkeer belem meren, zal worden overwogen. Een algemeen verbod voor alle wegen, om met een voet-tuig op den weg stil te staan, indien de weg berm ter plaatse daartoe geen ruimte biedt, gaat den minister te ver. Op zeer vele wegen met weinig ver keer zal een stilstaand voertuig, mits aan den kant van den weg geplaatst, geen noemenswaardige be lemmering vormen en moet daar dus worden toege laten. vooral als de wegbermen smal zijn. Is het ver keer zoo druk, dat het gedurende langeren of korte- ren tijd stilstaan van voertuigen niet kan worden geduld, dan kan met toepassing van art. llbis van het motor- en rijwielreglement een stopverbod, sta- tioneerverbod of parkeerverbod voor het betrokken wegvak worden uitgevaardigd. Omtrent de reminxichtinq van motorrijtuigen zijn thans nieuwe voorschriften in overweging. Daarnaast moge worden verwezen naar de artt. 12 en 13 van het wetsontwerp. Indien bij de aanvraag van een voertuigbewijs blijkt, dat het motorrijtuig, waarvoor het bewijs wordt ge vraagd. niet van een deugdelijke reminrichting is voorzien zal de afgifte geweigerd kunnen worden, (art. 12). Een aanvankelijk goede reminrichting kan echter op den duur ondeugdelijk worden. Blijkt, bij onderzoek op den weg de reminrichting onvoldoende te werken dan kan met toepassing van art. 13 van het ontwerp het voertuigbewijs worden ingevorderd en ongeldig verklaard. Rood achterlicht. Ook de minister meent, dat niet alleen motorrijtui gen, maar ook andere rij- en voertuigen, waarmede over. een weg wordt gereden of welke op een weg stilstaan, in het algemeen van een' rood achterlicht voorzien moeten zijn. Voor de gewone rijwielen kun nen er ook zijns inziens bezwaren geopperd worden tegen het eischen van een rood achterlicht. Een wij ziging van de desbetreffende artikelen van het mo tor- en rijwielreglement is thans zeer spoedig tege moet te zien. Een wijziging van de voorschriften omtrent ver- b 1 inden d e r ij w i e 1- en autoverlic h- t i n g en verkeerd gerichte bermlampen is thans bij de motor- en rijwielcommissie in behandeling. Uiteraard zal op de naleving ook van deze voor schriften door de verkeerspolitie scherp moeten worden gelet. Ook de minister is overtuigd, dat verscheidene on gevallen worden veroorzaakt door hen, die een automobiel zonder chauffeur gehuurd hebben. Hij vertrouwt echter, dat ook hier nieuwe eischen van geschiktheid en bekwaamheid, het pe riodiek geneeskundig onderzoek en ook de zwaardere straffen verbetering zul'en brengen. Een algemeen verbod van wielrijders, van den rijweg gebruik te maken, indien een rijwielpad aan wezig is, komt den minister niet wenschelijk voor. Wel zal worden nagegaan of en in hoeverre het meer rechts houden van het langzame verkeer be vorderd kan worden. Hoewel de minister voorshands van oordeel is, dat het stellen van een algemeene maximum snel heid op de buitenwegen geen aanbeveling verdient stelt hij voor, daaromtrent alsnog het oordeel van de motor- en rijwielcommissie in te winnen. Het anti=semitisme in Duitschland „Joden hebben niet het recht onder swastika-vlag te varen". Berlijn 20 Aug. (R.O.). Het agentschap 'voor den Rheingau van passagiers verkeer op den Rijn deelt mede, dat aan Joden geen biljetten voor de Rijnboo ten meer zullen worden verkocht, aangezien Joden „niet het recht hebben onder Swastika-vlag te varen, wegens hun provoceerende houding." Een jeugdige joodsche courantenverkooper te Kott- bus, die ook het anti-semitische weekblad „Der Stuermer" wilde verkoopen, is in schutzhaft ge nomen. Londen, 20 Aug. (A.N.P.) De „Times" meldt, dat Edgar Weiier, een Joodsche winkelier to Ludwigsha- fen, in Schutzhaft genomen is, omdat hij, voor den tweeden keer binnen enkele dagen geprobeerd had, een foto te nemen van anti-Joodsche biljetten, dia tegen zijn huis waren aangeplakt. De „Times" meldt verder uit Berlijn, dat de editie van Zaterdag, welke bestemd was voor den verkoop te Berlijn in beslag is genomen op hevel van Gestapo wegens de publicatie van een hoofdartikel over de onderdrukking in Duitschland. Berlijn, 20 Aug. (A.N.P.) Het Berlijnsche Landge- recht heeft in een beslissing principieel bepaald, dat Joodsche advocaten niet als officieele verdedigers kunnen worden toegevoegd. De toevoeging van nict-Arische advocaten voor Arische beschuldigden is weliswaar niet absoluut verboden, doch in den regel zal de toevoeging van een niet-Arischen advocaat, voor 'n Arischen be klaagde ongewenscht zijn, „want behalve met ge rechtvaardigde eischen van den beschuldigde, moet ook rekening worden gehouden met de vraag of over eenkomstig de gezonde volksbeschouwing de toevoe ging van een bepaalden verdediger wenschelijk schijnt", Menschen die hun leven willen wagen. Reuter seint uit Hollywood: Niet minder dan 180 menschen hebben zich thans vrijwilig aangemeld, om hun leven te wagen voor de wetenschappelijke proefnemingen, welke dr. Dalph Willard alhier wil verrichten, n.1. hen levend, be vriezen. Met drie apen heeft hij het experiment reeds verricht. Eén kwam weer tot het leven, zonder na- deelige gevolgen: de tweede kwam niet bij en ae derde bevindt zich nog in de ijskast, en zal binnen kort herleven. Een collega van Dr. Willard verklaart de moge lijkheid te voorzien, om op deze wijze het leven van menschelijke wezens op te schorten en hen wellicht een eeuw later te doen herleven. De 180 aanbiedingen werden ontvangen, nadat de dagbladen foto's gepubliceei'd hadden van een der apen. eerst vastgevroren in een blok ijs, vervolgens eenige dagen later weer ten leven gewekt en vroor lijk aan het eten. Dr. Willard zegt. nog geen toestemming te heb ben gekregen, om een menscheliik wezen levend te bevriezen. Het is de vraag, of het ooit zoover zal ko men, aangezien de autoriteiten zich tegen derge lijke experimenten wel zullen verzetten. MUUR INGESTORT. Verscheidene personen bedolven. Tijdens slooperswerkzaamheden aan een oud ge bouw te New-York is een groot brokstuk van een muur ingestort, waarbij verscheidene personen, waar onder twee of drie kinderen, bedolven werden. Men vreest, dat zij allen om het leven zijn gekomen. Rijkspolitie Een Kon. besluit, waarin bevoegdheden en verplichtingen worden geregeld. Het optreden ten plattel ande. Het gisteren verschenen Staatsblad no. 497 bevat een Kon. besluit van 6 Augustus, waarbij regelen zijn getroffen ten aanzien van de Rijkspolitie, alsmede ter uitvoering van de art. 223 en 225 van de gemeen tewet. Het desbetreffende besluit, dat aangehaald kan worden onder den titel rijkspolitiebesluit, regelt de organisatie van de rijkspolitie, haar bevoegdheden en haar betrekkingen tegenover de gemeentelijke politieorganen. Bepalingen zijn opgenomen betreffende het optre den van de rijkspolitie ten plattelande en de voor waarden waaronder gemeenten beneden 5000 zielen door rijkspolitie in de gemeentelijke politiediensten kunnen.laten voorzien. Voorts vindt men uitvoerige regelen betreffende het verleenen van bijstand door rijkspolitie. GEVECHT TUSSCHEN SLANG EN SPIN; DE SPIN WINT. New York. In Bronx ontdekte een vrouw een slang in haar huis, die met den kop was verward in een buitengewoon stevig spinneweb. Zij riep een buurman, die de groote zwarte spin en de 20 cM. lange ringslang naar buiten werkte. Hier hebben den heelen dag tal van menschen staan kijken, hoe de spin een dikke draad op den kop van de slang weefde, terwijl de slang al zwakker en zwakker werd. De spin was duidelijk aan de winnende hand Toen de slang het bijna begaf kwam een lid van de dierenbescherming een eind aan den strijd ma ken. Het „winterkoninkje" van Brussel. Op de wereldtentoonstelling te Brussel werd bo venstaande jongen, van nauwelijks 1% jaar oud, tot „winterkoning" gekozen. Hij draagt de kroon nog wel een beetje onzeker, maar toch met groote trots en hoopvol blikken zijn bruine kijkers de wijde wereld in. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 u.: 770 m.M, Temperatuur: 18 gr. C. is 64 gr. F. Verwachting: Zwakke wind uit Zuidwestelijke tot Zuidoostelijke richting. Verdere vooruitzichten: mooi weer, kans op onweer. BESCHERMT UW HUID. Zonnebrandcrêmc, Nivea- olie, Notenolie, Sparta-olie en Crème Amilda-zonne bruin. Verkrijgbaar in TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZIJDE 103 SCHAGEN. 99 Zeer onverkwikkelijke methoden. Naar aanleiding van het bericht over de zonder linge demonstratie te Groesbeek is nog het volgende aan de „Msb." meegedeeld: Het geval handelde over een man, die door den minister voor een jaar geschorst was (waarschijn lijk wegens opruiing) bij de werkverschaffing. Na afloop van dit schorsingsjaar wendde de be trokkene zich tot den burgemeester om weer bij de werkverschaffing te worden opgenomen. Inmiddels was een andere burgemeester in Groesbeek benoernd on deze adviseerde den man zich met een request tot den minister te wenden. Dit request werd verzon den, waarop vanwege den minister geantwoord werd, dat de man niet meer in aanmerking kon ko men voor de werkverschaffing, maar dat B. en W., indien de toestand van den man dit vereischte, hem wel zomfen kunnen opnemen in de steunregeling. Een afschrift van. dezen brief werd gezonden aan B. en W. Na onderzoek bleken daartoe termen aan wezig le zijn en besloten B. en W. het vroegere ge drag van den man in aanmerking nemende, een zekeren steun uit te keeren. De man was met deze regeling niet tevreden, zocht tien burgemeester op met zijn vrouw en de vier kinderen, zeggende, dat. hij meer moest hebben. V901* tien,*toegjOKggde-n •steun-, -zou hij'.:sigaren gaaii köopen eri hij zou op réis gaan en vroüw en kinde ren ter verzorging aan. de..,gemeen te achterlaten. De man verdween daarop inderdaad en de vrouw met haar vier kinderen legerde zich voor het gemeen tehuis. De burgemeester heeft zich daarop tot het burgerlijk armbestuur gewend, of dit genegen zóu zijn, bij te passen, wat aan den steun ontbrak. De voorzitter stemde hierin toe en aan de vrouw voor het gemeentehuis werd tot twee malen toe, de steun en de aanvullende som van het armbestuur aange boden, maar zij weigerde beide malen het aanbod. Het geval begon natuurlijk op den duur belangstel ling te wekken, echter niet zoodanig, dat er van sa menscholingen sprake kon zijn. De gemeentewet geeft den burgemeester niet de vrijheid, iemand die op den grond van de gemeente vertoeft, te .verwilderen, zoo er geen termen aanwe zig zijn, waarbij sprake is van oploop of relletjes. En dit was hier niet het geval. De dorpelingen kwamen voor de vrouw en kinderen met warme koffie, eten en geld aandragen en de vrouw liet zich alles wel gevallen en bleef demonstreeren. ofschoon zii door den burgemeester en andere autoriteiten herhaal delijk werd aangemaand, naar huis t,c gaan. Voor de derde maal werd vanwege den burgemeester de steunuitkeering en de toelage van het burgerlijk armbestuur aangeboden, maar ten derde male wei gerde zij en eischte de schriftelijke toezegging dat de aangeboden steun altijd en immer zou worden ver leend. Hierop konden B. en W. natuurlijk niet In gaan, te meer. daar de man zich niet. vertoont en dus niet aan zijn stempelplicht voldoet. De vrouw bleef demonstreeren en ofschoon zii niet. ver van huis is verwijderd, verbleef zii des nachts met haar kinderen in het dakloozenasyl. Hardhandig ingrijpen zou onverantwoordelijk zijn te meer daar de vrouw in gezegende omstandighe den verkeert. Dit is feitelijk het meest onverkwik kelijke in de demonstratie, de man. die zijn vrouw in zulke omstandigheden naar voren schuift. De burgemeester zat inmiddels evenwel niet stil en raadpleegde den gemeentearts, die den toestand in een hoogst bedenkelijk stadium gekomen achtte. Inmiddels waren er geruchten gekomen van op han den zijnde demonstraties. De burgemeester heeft toen onmiddellijk met de besturen van de honden gesproken en gezegd, dat tegen elke demonstratie maatregelen zouden worden genomen. Zondagmiddag om drie uur heeft de burgemeester een raadsvergadering bijeengeroepen, waarin beslo ten werd, dat de steun volledig zou worden uitge keerd, waarop de vrouw met haar kinderen zich naar huis heeft begeven. Maandagavond liet do vrouw echter den burgemeester berichten, dat zij ook den achterstalligen steun wilde ontvangen, want dat zij anders weer tot haar weerzinwekkende demons-rit ie zou overgaan. Het gehecle geval is. volgens de Msb., niets anders dan een chantagetruc van het uiierstu raffinement. ONTSLAG-AANVRAAG BURGEMEESTER VERSTEGEN. De burgemeester van Koog aan de Zaan, de heer A. G. A. Verstegen, heeft naar het Het. Volk meldt, met ingang van 1 November aan de Kroon ontslag verzocht als burgemeester. Dit. ontslag houdt ver band met het feit. dat do heer Verstegen op 6 Oc- tober den 65-jarigen leeftijd hoopt te bereiken. KINDJE GESTIKT. Tragisch ongeval te Bergen on Zoom. Gistermorgen is ten huize van de familie S. in (to Stationsstraat te Bergen op Zoom een tragisch onge luk gebeurd. Toen de moeder naar haar negen maanden oud kindje ging kijken, vond zij het dood m de wieg liggen. Gebleken is dat hot koord van den rammelaar de kleine om den hals had ge kneld.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5