Economische Kroniek Na Oss Onbewaakte overwegen Groote brand te Beesd Het sparen. DE MOOISTE FOTO Ernstig motorongeluk bij Haarlemmerliede. Staten van Noordholland bijeen. I. Sparen in het nationaal-socialistische Dnitschland. Dr. Schacht heeft deze week eens de puntjes op de i gezet ten aanzien van de plicht, die iederen Duitschen staatsburger heeft om zooveel mogelijk te zijn: Spaarder. Wanneer men wil spreken van mijlpalen in de ge schiedenis van een volk, van een beweging of van een partij, dan zou met cenig recht de rede van dr. Schacht mogen worden aangemerkt als een mijl paal in do geschiedenis van het Duitsche nationaal- socialisme. Want er valt een ommekeer in te con- stateeren, zooals we die toe dusverre vermoedelijk nog in geen enkele rede, uitgesproken door eenigen Duitschen nationaal-socialistischen rcgecringsman, hebben kunnen aantreffen.. De Duitsche spaarder is noodig. We doelen daarbij niet in de eerste plaats op zijn merkwaardig milde uitlatingen omtrent de joden, en verschillende bonden en verecnigingen, die tot dusverre in een zeer kwade reuk stonden. SToch op zijn zoet gefluit, waarmee hij het buitenland weer tracht to lokken. Dit alles is opvallend genoeg. Niet minder echter is zulks het geval ten aanzien van hetgeen hij heeft gezegd om den Duitschen spaar der gerust te stellen en aan te moedigen om toch alles ter zijde te leggen, wat hij kan ontberen. Want dr. Schacht, de minister van financiën van Duitsch- land, heeft den spaarder noodig. Zóó noodig. dat maatregelen, dio den spaarzin zouden beperken zooals bijvoorbeeld devaluatie door hem worden betiteld als zelfmoord. De werkloosheidsvoorziening en de bewapening zouden zonder sparen ten eenen male onmogelijk zijn. aldus drukt hij zich uit. De Duitsche staat heeft geld noodig. Het buiten land is volkomen ongeneigd Duitschland te helpen, het binnenland raakt vermoedelijk uitgeput en dus blijft nog óén bron over waaruit kan worden geput: datgene, wat de nu levende en werkende staatsbur ger weet over te houden. Dit sparen moet in de hand worden gewerkt, want: het rijk wil het ge spaarde leenen. En dit is wellicht de grootst denkbare ommekeer, die in het Duitsche nationaal-socialisme valt aan te wijzen. We hebben voor ons liggen een werkje van den lieer Feder, uitgegeven in 1930 en bevattende ver schillende notities omtrent het nationaal-socialis- tisch program. De heer Feder was in die dagen de toonaangevende persoon in programaangelegenhe den, zoodat zijn uitlatingen als officieel mogen wor den beschouwd. In het boekje wordt o.a. behandeld punt 11 van het program, afschaffing van het inkomen, dat wordt •verkregen zonder arbeid of moeite,.d.i. breking van de renteknechtschap, waarvan niets meer of minder wordt gezegd, dan dat dit het „Hdrzstück", wat we •zouden willen vertalen met de „kern", van het na tionaal-socialisme. is. Renteknechtschap. Wat onder die breking van de renteknechtschap Iprccies moet worden verstaan is. evenals zooveel uit het program niet recht duidelijk. „Renleknecht- schap is de toestand der volkeren, die onder de geld- of renteheerschappij staan van de al-joodsche haute finance", zegt Feder, maar degenen, die bij een aiiet-joodschen schuldeischcr in het krijt staan, zul len vermoedelijk vinden, dat het weinig verschil maakt of hun crediteur een iood is of iemand anders. Hij geeft dan de verdere verduidelijkingen: „In rentcknechtschap bevindt zich de boer, die, om zijn bedrijf te financieren „credieten" opnemen moet, waarvoor hij zoo hoogo rente heeft te beta len, dat deze bijna de geheele opbrengst van zijn arbeid opvreet of die schulden heeft gemaakt en maken moest en die de hypotheekschulden als een eeuwig looden gewioht met zich mee moet slee- Ipen. „In renteknechtschap bevindt zich de arbeider, !die in di3 fabrieken en werkplaatsen waarden pro duceert voor een karig loon, terwijl de aandeelhou der, zonder moeite en arbeid renten, tantièmes en dividenden betrekt." ,In rèntcknechtschap bevindt zich de geheele han deldrijvende en industrieele middenstand, die in we zen heden slechts voor rentebetaling zijner bank kredieten moet wprken." In rentekneohtschap leven voorts allen, dio door Dioofd- of handenarbeid hun brood moeten verdie- inen en de industrieelen. In rentcknechtschap ten slotte begeeft zioh een jvolk, ..dat zijn behoefte aan geld door „leeningen" idekt". 1 „Breking van de rentekneohtschap". zoo besluit Feder, „is de stalen as. waarom alles draait." En ten slotte vordert ze van ieder „de keuze tusschen: 'dienst aan het volk of onbeperkte particuliere ver- a-ijking ze beteekent dus „oplossing van het soci- iale vraagstuk"." Hoe Feder over het uitleenen van geld dacht, kan Wijken uit een andere uitlating: ..Met de teruggave jvan het geleende geld ziin prestatie en tegenpres tatie afgesloten en een recht op een bijzondere ver goeding (rente) kan noch zedelijk, noch economisch Diegrond worden." 1 Theorie en practijk. Zoo schreven de leiders van het nationaal-socia lisme dus in de dagen, vóórdat de beweging aan bet bewind was, toen men nog vriieliik kon theore- iiseeren, toen men zich om de practiik des levens nog niet had te bekommeren. Zoo kónden ze schrijven, omdat ze nog niet te zorgen hadden voor werkloozen. voor leger en vloot, ■voor scholen en ondersteuningen aan den boeren stand. in 't kort voor alles, waarvoor een regecring ®u eenmaal te zorgen heeft. Het verging de nationaal-socialisten in Duitsch land. zooals het altiid iedere regeerende partii is ivergaan: ze hadden een heele vcrlnneliisf van alle maal in hun oogen uiterst noodzakelijke dingen. Dingen, die dus behoorden te worden verwerkelijkt. Toen de belastingen echter niet genoeg onbraohten om hun wenschen te verwezenlijken, hadden ze de jkeuze tusschen: óf een streep door hun verlangens, 'óf leenen. maar met de verplichting om rente te betalen. Anders was de mogelijkheid afgesneden. 1 Ze kozen het laatste, d.w.z. ze leverden zich vrii- Kvillig en met open oogen uit aan de renteknecht- sschap, waardoor „ieder volk ten gronde gaat". 1 En zoover is het nu blijkbaar gekomen, dat ze bét isparen, wat in wezen niets anders is dan de „onbe perkte particuliere verrijking" zoo krachtig mogelijk aanmoedigen, om steeds maar nieuwe loeningen te bunnen sluiten. Het was niet Tn de eerste plaats onze bedoeling *!den nadruk ie leggen op deze zeker zeer verander de zienswijze ten aanzien van het „sparen" als zoo danig in Duitschland waaraan we volledigheids halve moeten toevoegen, dat in aanmerking geno men de niet overal even hartelijke wijze, waarop de rede van dr. Schacht in sommige Duitsche krin gen is ontvangen, de mogelijkheid zeer groot is, dat ook zijn opvattingen omtrent het sparen niet door iedereen wordt gedeeld. We wilden het hebben over het sparen meer in t algemeen. Aangezien eohter 't onderwerp ons werd ingegeven door de rede van dr. Schacht, konden we de verleiding niet weerstaan even in het licht, te stellen, hoe verschillend eenzelfde persoon of groep van personen op verschillende tijdstippen over iets bepaalds kan oordeelen. Daarnevens eohter gaf deze inleiding ons de gelegenheid aan te toonen. dat ook het sparen niet iets is, waarvan a priori onder alle omstandigheden moet worden aangenomen, dat het steeds alleen aan de gemeenschap ten goede komt. Wanneer het Duitsche nationaal-socialisme de renteknechtschap wilde breken, zonder meer. be ging het een fout, omdat werd gegeneraliseerd. De omgekeerde fout is dikwijls gemaakt door econo mische schrijvers, die het snaren beschouwden als iets. wat altiid en onder alle omstandigheden goed is voor de samenleving. Dat er aan de wijze, waarop in onze maatschappij wordt gespaard of met andere woorden kapitaal wordt gevormd geen fouten kleven, dat. kapitaal vorming ook verkeerd kan ziin. we zijn de laatsten, die het willen ontkennen. De methode echter die deze fouten wil opheffen door eenvoudig een eind te maken aan de particu liere verrijking van het individu, komt ons wel wat erg rigoreus voor. Het is zoo iets als het wegwerpen van het kind met het badwater. Had het nationaal-socialisme in Duitschland zich beperkt tot een pogen om den feilen weg te nemen, die het sparen, de kapitaalvorming bezit, het had een uiterst nuttig werk gedaan. Maar dat kon het natuurlijk niet. Het zou wetenschappelijk ziin g«- worden, had zich niet te buiten kunnen gaan aan fraaiigheden als de bovenaangehaalde van den heer Feder. het zou niet hebben kunnen inwerken op het groote publiek. Kortom, het zou nooit ziin uitgegroeid tot een beweging als nu het geval is geweest. Maar het zou ook in mindere mate hebben ge dwaald, als thans wel is geschied. Op het sparen zelf. op ziin goede en kwade kan ten, komen we de volgende week terug. Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat DEN HELDER Nu komen de omliggende gemeenten aan de beurt. Arrestatie te Berchem. Nu de bende te Oss zoo langzamerhand achter slot en grendel zit gaat de politie over tot zuivering der omliggende gemeenten. Reeds langs werd te Ber chem aangifte gedaan van diefstallen van rijwielen. Hoewel do marechaussee en gemeentepolitie van Berchem een onderzoek instelden, mocht het nooit gelukken de daders te vinden. Totdat, men Donder dag voldoende aanwijzing kreeg en tot arrestatie overging van C. v. d A., uit Berchem, bijgenaamd Kees van den Blikken Tinus. In hem meent men den dader te pakken te hebben van deze diefstallen. Ook moet hij niet vreemd zijn aan kippendiefstallen en diefstallen van veldvruchten. Hij is in de marechaus see-kazerne te Oss ingesloten, maar blijft tot nu toe hardnekkig ontkennen. Iemand, die vaische aangiften betreffen de inbraken te zijnen huize placht te doen, gearresteerd. De gemeentepolitie te Oss heeft Donderdag ook nog den 45-jarigen G. T. uit Heesch gearresteerd, die verscheidene keeren bij de politie aangifte had ge daan, dat te zijnen huize zou zijn ingebroken. Van de inbrekers werd nooit een spoor ontdekt. T. werd naar het politiebureau te Oss overgebracht, waar hij ten slotte heeft bekend, dat zijn aangiften valsch waren geweest en hij de inbraken gefingeerd had om zich in het bezit te stellen van de verzekerings som, wat hem eenige malen is gelukt. T. zal ter beschikking van de politie worden gesteld. Wagen door een trein gegrepen. De voer man gewond. Donderdagavond omstreeks kwart voor zeven is op den onbewaakten overweg, onder de gemeente Raamsdonk, een boerenwagen door een personen trein gegrepen. De landbouwersknecht J. Broeders uit Raamsdonk- dorp passeerde op dien tijd met een boerenkar, ge laden met stroo. den onbewaakten overweg ter plaatse. Op hetzelfde oogenblik naderde personentrein 1283. welke om 18.08 van Lage Zwaluwe naar s Hertogen- bosch was vertrokken. Doordat Broeders zich achter een anderen boerenwagen bevond, schijnt hij den naderenden trein niet te hebben opgemerkt. De wagen, welke met twee paarden was bespannen, werd door den trein gegrepen. De voerman werd van den wagen geslingerd. Het slachtoffer kwam met het hoofd op het wegdek terecht en liep een wonde aan het achterhoofd op. Per auto is hij naar een dokter te Waspik overgebracht. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. De paarden hebben zich losgerukt en gingen op hol Zij werden door eenige voorbijgangers gegrepen en tot staan gebracht; de dieren hebben geen letsel opgeloopen. De boerenwagen werd totaal vernield, en de brok stukken daarvan werden een 50 meter met den trein meegesleurd, voordat deze tot stilstand kon worden gebracht. Ook de koplampen van de loco motief werden beschadigd. De trein had 15 minuten vertraging. Slaapziekte in Japan. Reeds 200 personen aangetast; tot dus ver 85 slachtoffers. Tokio. In West-Japan en tot ver in den omtrek van Kobc zijn ongeveer 200 personen door de slaap ziekte aangetast, die plotseling is uitgebroken en zich snel uitbreidde. Vier boerenwoningen en een tuinders woning verbrand. Donderdagavond heeft te Beesd een zware brand gewoed, waarbij 4 boerenwoningen, een tuinderswo ning en vier hooibergen een prooi der vlammen zijn geworden. Te acht uur ontstond brand in de boerderij van den heer Th. Grenier, welke spoedig oversloeg naai de boerderij van zijn broer. Even daarna vatte de nabijgelegen tuinderswoning van den heer J. Kroeze eveneens vuur en ten slotte raakte ook de boerderij van den heer H. van Beusichem in brand. Behalve de woningen verbrandden nog vier hooibergen en de bij de huizen behoorende schuren. Daar er door de droogte zoo goed als gêen water aanwezig was, kon de brandweer weinig uitrichten, zoodat ook aan blusschen niet viel te denken. Behalve de vier woningen is nog een vijfde, die van den heer v. Beest afgebrand De behuizingen waren aaneengebouwd. De motorspuit van Beest heeft nog een uur lang getracht, water op te pompen om het vuur te blus schen, maar moest ten slotte haar pogingen opge ven Ook de motorspuit van Geldermalsen moest werkeloos blijven. In botsing met een boerenwagen en tegen den weg geslingerd. Halfweg. Donderdagavond heeft op den nieu wen betonweg Amsterdam-Velsen, ter hoogte van het Zijkanaal F, onder de gemeente Haarlemmer liede een ernstig motorongeluk plaats gehad. In de richting Amsterdam reed de motorrijder P. K. uit Amsterdam, met als duopassagiere, zijn ver loofde. de 17-jarige mej. E. H„ eveneens uit Amster dam. afkomstig. Vand en tegenovergestelden kant ekwam plotseling een met paard bespannen boeren kar, welke door stuurloosheid dwars over den weg slingerde tengevolge waarvan de motorrijder werd aangereden. Deze kwam op den betonnen weg te recht. De duorijdster bleek er erg aan toe te zijn. Zij had waarschijnlijk een ernstige hersenschudding bekomen. Hoewel onmiddellijk van alle kanten hulp verscheen, duurde het nog wel een half uur eer een ziekenauto en geneeskundige hulp uit IJmuiden verscheen. Zoowel de motorrijder als do duorijdster zijn naar Amsterdam vervoerd, waar zij in het Bin nen Gasthuis zijn opgenomen. De motorrijder bleek niet zulke ernstige verwondingen bekomen te hebben. De gemeente politie van Halfweg, die ter plaatse aanwezig was, stelde een onderzoek in, en zocht naar den bestuurder van den boerenwagen, die na het ongeval direct doorgereden was, zonder zijn adres op te geven. Verliest Marchant nog meer terrein? Zijn spelling niet in ambtelijke stukken. Een circulaire van Ged. Staten van Gelderland. In overeenstemming met een aanschrijving van den Commissaris der Koningin in Gelderland aan de burgemeesters in dit gewest, vestigen Ged. Sta ten dezer provneie de aandacht van de Geldersohe gemeente-, polder- en waterschapsbesturen op de beslissing der riiksregeering. dat in alle ambtelijke stukken van haar of van de rijksdiensten uitgaan de. de tot nu toe gebruikelijke spelling de Vries en te Winkel zal worden gehandhaafd. Daar, aldus Ged. Staten, ons is gebleken, dat op enkele gemeente-secretarieën de spelling-Marchant is ingevoerd, merken wii op. dat het ook ons niet wenscheliik wil voorkomen, dat in officieele stuk ken tweeërlei schrijfwijze wordt gebezigd. Zoolang de riiksregeering voor de van haar uitgaande stuk ken het gebruik van de spelling de Vries en te Win kel voorschrijft, dienen, naar onze meening. ook a»> lagere organen deze spelling te bezigen. Wii zullen het daarom op priis stellen, indien bii uwe admi nistratie de spelling de Vries en te Winkel voors hands blijft gehandhaafd of wel weder wordt inge voerd. Ter voorziening in de vacature-Mr. M, Slingenberg. Haarlem. De Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland heeft de Koningin machti ging gevraagd voor het bijeenroepen der Provinciale Staten in een buitengewone zitting op Woensdag 4 September a.s., des morgens om half twaalf. In deze zitting zal aan de orde worden gesteld de verkiezing van een lid in het College van Gedepu teerde Staten in de vacature Mr. M. Slingenberg, die door zijn benoeming tot Minister, opgehouden lieeft lid van dit college te zijn. Communisten bestraft in Californie. Hun hoofden geteerd en met veeren be strooid. Santa Rosa (Californie). In verband met de da gelijks in omvang toenemende agitatie van de com munisten onder de oogstarbe'.ders is het vandaag tot ernstige anti-communistische demonstraties ge komen. Een groep van meer dan tweehonderd vigilan- ten", lieden, die in bepaalde gevallen vrijwillig po litiediensten doen en die menigmaal op eigen ini tiatief optreden, deed een stormaanval op de wonin gen van communistische agitatoren, die de landar beiders tot staking ophitsen wilden. De „vigilanten". die maskers voor hadden, losten een groot aantal salvo's uit geweren en slingerden traangasbommen in de woningen van de communis tenleiders. Verscheidene communisten werden ont voerd. Hun werd 't hoofd kaal geschoren, dat vervol gens werd geteerd en met veeren bestrooid. Anderen werden gedwongen, de Amerikaansche ving te kus sen. Tenslotte werd allen bevel gegeven, de stad voor goed te verlaten. Vliegtuigloods ingestort. Veertig arbeiders bedolven; verscheiden lijken geborgen. Een loods van een vliegtuig-fabriek te Bra- sov is ingestort, waardoor een veertigtal ar beiders bedolven werd. Tot nu toe zijn zes lijken en 16 gewonden geborgen. Boekarest. Omtrent het ongeluk in de vlieg tuigfabriek wordt nader gemeld, dat nog niets be kend is van het lot van de overige arbeiders, die onder de puinen van de loods bedolven liggen. De oorzaak van de ramp was gister nog niet be kend. De ingenieur onder wiens leiding de loods is ge bouwd is gearresteerd. Doodelijk ongeval op de Weser. Loopbrug van pleiziervaartuig stort in het water. Bremerhafen. Bij de landing van het pleizier vaartuig „Vorwaerts" heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan, dat, ook een menschenleven kostte. Tengevolge van de eb waren de meerkabels van het schip slap gaan hangen en hadden het vaartuig zooveel speelruimte gegeven, dat de loopbrug naar de kade in het water viel Met de loopbrug vielen vijf passagiers, die juist aan boord wilden gaan, in de Weser, Hoewel de be manning den drenkelingen terstond reddingsgordels toewierp en ook voorbijgangers aan de redding deel namen, slaagde men er slechts in vier personen te bergen. De (51-jarige onderwijzer Mertens wordt nog ver mist. Aangenomen moet worden, dat hij verdron ken is. De politie is onmiddellijk met het dreggen naar het lijk begonnen, doch is er nag niet in geslaagd het stoffelijk overschot te bergen. Noodlottige botsing te Heemstede. Vrachtauto verbrijzelt luxe wagen. Chauffeur dood tusschen het wrak. Gistermorgen om half acht reed op den Rijks straatweg bij de Prinsenstraat te Heemstede in de richting Haarlem een kleine luxe-auto met een snel heid van 70 K.M. Deze auto werd bestuurd door den 24-jarigen A. G. S. uit Amsterdam. De chauffeur wilde een voor hem rijdende auto passeeren en lette daarbij niet op een tegenligger, een groote vracht auto, met fruitkisten beladen en bestuurd door een chauffeur uit Etten-Leur. De vrachtauto had een ma tigen gang en daar de chauffeur een ongeval vrees de. remde hij zoo sterk mogelijk en week naar links uit. Niettemin volgde er een ontzettende botsing. De kleine luxe-auto vloog in volle vaart tegen het linker-spatbord van den vrachtwagen en werd ge heel in elkaar gedrukt en versplinterd. Onmiddellijk was een dokter ter plaatse, doch de ze kon slechts den dood.vaji clen bestuurder van de luxe auto cohstate'erèii. De ongélukkige had een stuk ijzer dooi- het hoofd gekregen. De vrachtauto werd aan de voorzijde beschadigd, terwijl de bestuurder van de vrachtauto een lichte verwonding aan de kin bekwam. Het lijk van het slachtoffer is naar de openbare begraafplaats te Heemstede overgebracht, terwijl de luxe-auto per kraan wagen werd weggesleept. In het verkeer ont stond een groote stagnatie en het moest door de politie eenigeF tijd worden omgelegd. Nog kan gemeld worden, dat het slachtoffer ge vonden werd met een stuk brood in de hand. Het parket uit Haarlem is ter plaatse geweest en heeft een onderzoek ingesteld. JONGEN UIT EEN AUTO GEVALLEN. Tragisch slot van een vacantie-tochtje. Woensdagnacht keerde de heer Belgaars, gemeen te-ontvanger te Ginneken, met zijn familie van een auto-tochtie naar België terug. Met den chauffeur mede zaten in den auto 10 Dersonen. waaronder wel eenige kinderen. Ter hoogte van de Krabbebosschen onder Rijsbergen is een portier van den auto open gesprongen. waardoor het 8-iarig zoontie van den heer B. uit den auto viel Hoewel de toestand zich aanvankelijk niet ernstig aan liet zien. werd de jongen ter observatie in het ziekenhuis tc Ginne ken opgenomen. Daar is hii aan de gevolgen van den val overleden. DE HITTE IN ENGELAND. De heetste dag van het jaar. Londen en een groot gedeelte van het Zuiden van Engeland hebben Donderdag met een temperatuur van 33 graden Celsius (is 91.5 graad Fahrenheit), in de schaduw den heetsten dag van dit jaar beleefd. ERNSTIG TRAMONGELUK TE MOSKOU. Moskou. Bij een tramongeluk te Tafanrog aan de Zee van Azof zijn 29 personen gewond en vijf ge dood. Het ongeluk is te wijten aan een slecht functio- neeren van de remmen. CHOLERA-EPIDEMIE IN NOORD-CHINA. Sjanghai. Naar het blad „Shunpao" bericht is te Tsoen Hoea in de gedemilitariseerde zone van Noord-China een cholera-epidemie uitgebroken, wel ke tot nu toe reeds meer dan 50 slachtoffers heeft geëischt. GOUD IN DE BOOMEN. Reno (Nov.). 22 Aug. In het graafschap Ghur- chill. in den staat Nevada. heeft men een eigen aardige goudmijn ontdekt. Wel is waar wordt het kostbare metaal er niet in zoodanige hoeveelheden aangetroffen, dat daardoor een gold-rush in het le ven zou kunnen worden geroepen, doch het loont toch de moeite van het verzamelen. Het zonderlingste van alles is echter wel. dat dit goud wordt aangetroffen in boornen! Wii haas ten ons evenwel er bii te voegen, dat dit geen leven de. dnrh ver^tppnde hoornen ziin. Te midden van een rotsachtige streek van vulkanischen oorsprong ligt namelijk een versteend woud. dat een onnervlakte beslaat van ongeveer 500 vierkante meter. Tusschen het versteende hout nu heeft men goud aangetrof fen, nu eens in meerdere, dan weer in mindere mate. Het grootste goudkristalletie. dat er in is aan getroffen, had een doorsnede van vier millimeter.

Schager Courant | 1935 | | pagina 10