Waakzaamheid in Suez en Gibraltar. Wieringcr Wielerbaan. Uit onze omgeving. W E R 7 2V G E N Voor 't eerst verlichte baan. Donderdagavond half zeven ziin alhier op de Wie lerbaan trainingritten gehouden. Hierbij werd voor 't eerst gebruik gemaakt vari de electriscihe ver lichting. 4 Aan de wedstrijden werd deelgenomen door renners van D.O.K. van Den Helder, W.-Friesland van Soha- gen, Alcmaria en Victrix van Alkmaar, Kennemer- land van Beverwijk. D.T.S. van Zaandam en door een renner uit Workum, zoodat we dus weer ver scheidene nieuwe gezichten zagen. Het programma werd geopend met een sprint over 3 ronden. De uitslag luidt: Serie I: Muntjewerf, Wieringen, no. 1. 13 sec.: Derkse, Alomaria, no. 2; Bakker, Wieringen. no. 3. Serie II: Pronk, Victrix. no. 1, 13 5/10: Plas. Ken- nemerland, no. 2; Tichelaar, D.O.K, no. 3. Serie III: Valkhoof, D.T.S.. no. 1. 13 2/5 sec.: Jon- gert, Wieringen, no. 2: H. Ottens. Wieringen. no. 3. Serie IV: Dienaar, D.O.K, no. 1; Duineveld, Ken- nemerland, no. 2; I-Iussaarts, West-Friesland, no. 3. Voor de demi-finale werden de no.'s 1 en 2 ge plaatst. De uitslag hiervan luidde: Serie I: Muntjewerf, Pronk, Valhoof, No. 1 Pronk 131/5 sec. Serie II: Dienaar, Derkse, Plas. No. 1 Derkse, 131/5 sec. Serie III: Jongert, Duineveld. No. 1 Duineveld 14 sec. De no.s 1 werden geplaatst in de finale. De uit slag hiervan is: No. 1 Pronk 13 sec.; No. 2 Duine veld; No. 3 Derkse. Hierna zagen we een afvalrace met eerst 5 looze ronden, waarna elke 2 ronden de laatst aankomende afviel. We laten hier den amen der renners volgen In volgorde zooals ze afvielen: F. Zoons. Hollebeek. S. Lont. H. Meijer, Prins C. Korshuize, F. Deijkes. J. Smit. Door den winnaar hiervan. J. Smit, werd een welverdiende eereronde gereden. Daarna kregen we een achtervolging voor onaf- hanlcelijken over 15 ronden. Gereden werd door Kuiper van Julianadorp en De Vries van Workum. Deze werd na felle strijd gewonnen door De Vries van Workum met 25 meter voorsprong, waarna De Vries een eereronde reed. Klassementrace voor amateurs over 30 ronden. Hieraan werd deelgenomen door: Hollander. Bol, Pronk, Klink, Homan, Bakker, Alkmaar. Stehr en Bak. We zullen volstaan met de totale uitslag. De ze luidde: No. 1 D. Klink met 8 punten en 1 ronde voor (Bravo!); No. 2 Hollander met 5 punten en 1 ronde voor; o. 3 Stehr met 10 punten; No. 4 Homan met 9 punten. Dit was de eerste wedstrijd voor amateurs, -waar aan Klink heeft deelgenomen, hii heeft, zich dus schitterend gehouden. Onze gelukwensch. De fa. Homan uit Alkmaar had 10 koeken be schikbaar gesteld voor den renner die een ronde uitliep; deze ziin gewonnen door Klink. Nu waren eenige sportliefhebbers en het bloemen magazijn Posthumus op het lumineusc idéé gekomen Klink bloemen aan te bieden, zoodat Klink onder een donderend applaus met de boucruet bloemen een eereronde reed. Ondertusschen zagen we Ook nog een v&rtQonipg van een kunstrijder, die b.v. met 4 stoelen iil dén ■mond een rondje reed. werkelijk een prestatie. Hierop volgde een klassementrace voor nieuwe lingen met 2 klassementen, over 20 ronden. Hieraan werd deelgenomen door: Schipper, Ottens, Slroombergen, Slikker, N. Hoep, Snooijdijk, Prins, Korshuize, Valkhoof, N. Bakker, F. Zoons, Beu ving en Hussaarts. Winnaars waren: No. 1 Valkhoof met 10 p.; No. 2 Korshuize met 7 p.; No. 3. Stroombergen yiet 7 p. en 4 Benjamin of wel F. Zoons (Goed zoo Frans). Een kleine pauze volgde, waarna we een koppel- race over 200 ronden met 4 klassementen kregen. Hierin reden: KlinkSmit. zwart: Stehr-Bol, blauw wit; SnijdersHoman, wit; Bakker (Alk.)Bak, groen: DerksePronk, rood wit; TichelaarDienaar rood; SchipperPrins, bruin; HollanderKossen, blauw; DeijkesOttens, blauw geel. Door valpartijen werd tenslotte het volgende nieu we koppel gevormd: DuineveldDienaar, rood. De uitslag van het le klassement luidt: rood-wit 4 p.; zwart 3 p., groen 2 p. en blauw wit 1 p. 2e klassement: rood 4 p., rood wit 3 p., groen 2 p., en zwart 1 punt. 3e klassement: Rood wit 4 p., zwart 3 p., rood 2 p. en groen 1 p. 4e klassement: rood wit 8 p., zwart 6 p., groen 4 p., en rood 2 p. Totaal uitslag: No. 1 KlinkSmit, zwart, met 13 p. en 1 ronde voor; No. 2, DerksePronk, rood wit met 19 p., No. 3. Bakker—Bak, groen met 9 p. Na een 40 ronden rijden werd blauw-geel uit den strijd genomen; na 100 ronden bruin wegens 2 ronden achter. Het zwarte koppel had na 104 ronden een ronde uitgeloopen, hiervoor had de heer Jb. Oden baker, alhier, 2 krentebrooden beschikbaar gesteld. Er ziin ook nog verscheidene premie's verreden voor materiaal; deze zijn gewonnen door: f 1.— materiaal door Klink—Smit, zwart; f 1.ma teriaal door BakkerBak, groen; f 1.25 materiaal, KlinkSmit, zwart. De heer J. Keuris had nog 2 blik biskwie beschik baar gesteld; deze zijn echter niet verreden. De race is zeer spannend geweest, jammer dat er zooveel valpartijen in voorkwamen. Sportnieuws voor a.s. Zondag. 1.30 uur Succes II—Andijk II. 3.30 uur: Succes I—T.H.B. I van Haarlem. Deze wedstrijden worden gespeeld ten bate der t.b.c.-bestrijdingsvereen. „Zonnestraal en Herwonnen Levenskracht." Wij wekken dus het publiek op om deze wedstrijden te bezoeken voor het zoo mooie doel. Auto-ongeyal. Juist toen de vrachtauto van den heer C. Everts alhier den Poelweg uitreed in de richting HippoJy- tushoef, kwam met een flnke gang de auto. bestuurd door den bloemcnhandelaar A. Lont uit de richting. Westerland. L. kon niet tijdig stoppen en week zoo veel naar links uit om de zware vrachtauto van E. mis te rijden, dat hij zelf in botsing kwam met langs den weg staande betonpalen. Met materieele schade bleef de auto van L. in de greppel steken. L. werd zelf niet noemenswaard aan de hand gewond. Be houdens de materieele schade liep dit ongeval dus best af. Burgerlijke stand van 16 t.m, 22 Aug. Geboren: Cornelia Catharina, dochter van Theo- dorus Engel en Pietertje Bakelaar; Elbert, zoon van Jan Rotgans en Geertje Alida Lont; Jan Meijert, zoon van Nicolaas Kalf en Neeltje Lont; Henricus zoon van Jacob Polmans en Louwina Heres. Gehuwd: Reijnder Jan Blaaubocr, 27 jaren, en Henderika Bergsma, 19 jaren; Hendrik Werelts, 24 jaren en Barbera van Wijngaarden, 19 jaren. Overleden: Pietcr Mulder, 37 jaren; Maria Her man, echtgcnoote van Jacob Bruin, 57 jaren; Hen drik Engel, 72 -jaren-. LANGEND IJ K DE MINIMUMPRIJSREGELING VOOR WITTE KOOL. DE ZUURKOOLFABRI KANTEN ZIJN ER OOK VOOR. Een minimumprijsregeling voor de vroege witte kool wordt door een groot aantal verbouwers van deze koolsoort als'een middel gezien, om tot een eenigszins loonende exploitatie t.e kunnen komen. In verschillende tuinbouwvereenigingen werden in de alg. vergaderingen de voordeelen van de regeling, welke in 1933 heeft gegolden, naar voren gebracht. Via de veilingsvereeniging De Noordermarktbond is deze materie in bespreking gekomen in den Vier bond. de organisatie van de vier groentenveilingen uit deze omgeving. Het groote belang van een rege ling der prijzen, welke bij dit product, doordat het voor het grootste gedeelte in het binnenland wordt verwerkt, mogelijk is, werd door de vertegenwoor digers van de tuinbouwers zeer juist gezien. De handel had nog eenige bedenkingen ten aan zien van de prijzen, welke vastgesteld konden wor den. omdat men zoo goedkoop mogelijk moest in- koopen om de concurrentie van de andere conser ven het hoofd te kunnen bieden. Een besluit kon zoodoende op de vergadering van den Vierbond niet worden genomen en moest een en ander door de zuurkoolfabrikanten worden bespro ken. Er moest nogal haast achter gezet worden, doordat zoo spoedig mogelijk de noodige maatrege len moesten worden getroffen. Daarom heeft de vereeniging van zuurkoolfabrikanten dezer dagen vergaderd. Van welingelichte zijde deelde men ons mede, dat de zuurkoolfabrikanten ook wel voor een prijsregeling gevoelden. Wanneer zij dus ook verder met alle voorwaarden, welke gesteld zijn, kunnen accoord gaan (waartegen geen bezwaren kunnen bestaan), zal dus aan den Regeeringscommissaris voor den tuinbouw kunnen worden verzocht, een regeling van den witte kool- prijs vast te stellen. Voor het geheele land, want niet alleen in Noord-Holland in het rayon van den Vierbond wordt witte kool voor zuurkool geteeld. In Groningen bijvoorbeeld heeft men ook tamelijk veel witte kool. Verleden iaar ontmoette een landelijke regeling technische bezwaren. Laat ons hopen, dat déze voor dit iaar overwonnen kunnen worden. De door den Vierbond voorgestelden minimum prijs is f 1.per 100 K.G., waarvan f 0.10 in te hou den ter bestrijding van de eventueele onkosten en betaling van de kool, welke wel geschikt is voor zuurkool, maar daarvoor niet wordt afgenomen. In 1933 gold een minimumprijs van f 1.25 per 100 K.G., waarvan f 0.25 werd ingehouden voor het zelfde doel. Toen kon pl.m. 22 cent per 100 KG. van dit ingehoudene alsnog worden uitgekeerd. NOORDSCHARWOUDE. AUTO-ONGELUK. Donderdagmiddag is op den nieuwen provincialen weg een auto-ongeluk gebeurd onder vreemde om standigheden. Twee handelsreizigers reden achter elkaar op ge noemden weg in de richting Noordscharwoude. De achterste wilde den voorste voorbijhalen, maar, zoo vertelde hij aan de na het ongeluk ijlings toe- geschoien menschen, deze voorrijder wenschte hem geen gelegenheid te geven om te passeeren. Integen deel, hij dwong hem naar den linkerkant etot hij ge heel op den berm reed. Daarna heeft hij zeker de gelegenheid gehad, van den linkerberm af te ko men; deze was op de plaats van het ongeval nog al hobbelig, zoodat hij niet voldoende de macht over zijn stuur behield en aan de rechterzijde van den vvtg, met een flink vaartje de sloot inreed. De wagen ging, alvorens te water te gaan, nog een slag over den kop, zoodat hij met den neus in de richting Kogd.ijk_ m.et. de .wielen omhoog in de wegsloot kwam te 'liggen. Gelukkig wist de chauffeur, een vertegenwoordi ger van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij te Amsterdam, zichzelf te redden door een openstaand Het Sein „Weest op Uw hoede" geheschen. Italië's Middellandsche Zee politiek. De geestdrift laait hoog op in Italië. En ongetwij feld heeft de regeering hierin de hand. Een volk, dat gewoon is nuchter en kalm na te denken, staat wel als één man op, wanneer het geldt, den vader- landschen bodem tegen een aanvaller van buiten le verdedigen. Wanneer men er echter op uit is, oen veroveringsoorlog te gaan voeren, moet de geest drift kunstmatig worden opgezweept. En Italië staat op het. punt. een veroveringsoorlog aan te vangen. In een toestand van opgezweept en thousiasme worden dikwijls woorden gesproken, die een ander, die koel en rustig overlegt, zich wel hoeden zou, te bezigen. In het huidige Italië kan men voorbeelden t.e over daarvan zien. En nu meene men niet, dat deze uitstortingen van een overvol hart voortkomen uit persoonlijke, hei lige overtuiging van een of ander journalist of re denaar. Daartoe zijn de openbare meening en de pers in het vaderland van het fascisme veel te veel aan banden gelegd. Wordt er dus op aangedron gen, dat Malta moet worden „bevrijd", wordt een dreigende houding aangenomen tegen Engeland en zijn machtspositie in de Middellandsche Zee. die men opeischt als van rechtswege aan Italië toekomend, dan behoeft men hieruit volstrekt nog niet. de ge volgtrekking te maken, dat Italië vandaag of moi- portierraampje. Een geluk was nog, dat de sloot niet diep was, zoodat de wagen, een mooie Ford V 8, niet al te diep kwam ie liggen. Anders was zeer zeker een slachtoffer te betreuren geweest. De automobilist die volgens den in het water geredene üe schuld was van dit ongeluk, reed door zonder zich om hem te bekommeren Verder verklaarde hij nog, dat de chauffeur die was doorgereden, een bekende van hem was, met wien hij kortgeleden oneenigheicl had gehad. Toen zou deze hem hebben toegevoegd, dat als hij hem op den weg ontmoette, hij hem kapot zou rijden. Wanneer dit waarheid is, zal dit muisje allicht nog een staartje hebben. De gemeente-veldwachter van Noordscharwoude, de heer Leurink, was spoedig op de plaats van het ongeluk aanwezig. Een onderzoek wordt ingesteld. DIEFSTAL VAN ERWTEN. Van den heer Gb. Gutter alhier werd in den afge- •loopen nacht een partij van 500 Kg. pas-gedorschte erwten gestolen. De dader(s) is (ziin) onbekend gebleven. Vergadering Wandelsport ver. De wandelsportver. „Sport Na Werk" vergaderde ten lokale van den heer J. de Bakker. Voorzitter was de heer J. Zeeman. Medegedeeld werd, dat in de gehouden bestuurs vergadering als secr. is aangewezen Mej. G. de Rui ter. Besloten werd om met een groep uit te komen op de 35 K.M. afstandsmarsch van de ver. de Kaaskop pen te Alkmaar op Zondag 1 September a.s. Beslo ten werd hiervoor nog een speciale trainingsavond t.e houden en wel op Dinsdagavond a.s. De vaste trai ningsavonden zullen in het vervolg gehouden worden op Zaterdagavond en Zondagmorgen om de veertien- dagen om beurten. Voor propaganda zal met October te beginnen een drietal marschen gehouden worden, n.1. van 15. 20 en 25 KM., waar een ieder aan kan deelnemen. OUDKARSPEL. HERKOZEN. De heer P. Eecen Pz. werd hij de gehouden stem ming herkozen tot bestuurslid van de banne Oud karspel. ANNA PA ÜLOWNA LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: Mej. R. Campagne van Bloemendaal; mej. N. K Slikker van Winkel; T. Vlas van Wie ringen; mej. D. Gorter van Wieringen; mei. J. Leze naar van Haarlem; R. Molenaar en echtg. van Heer- hugowaard; mej. C. H. Huijbens van Haarlem; mej. N. Bakker van Sohagen; mej. A. Komen van Ziipe. Vertrokken: A. A. Schouten naar Haarlem; N. Zwarfchoed en gez. naar Edam; W. R. ClaijFijn heer en kind naar N. Niedorp; S. KoopmansWlg- gers naar Den Helder; mej. D. Sohouten naar Den Helder; mej. G. Arnold naar Purmerend. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Janke, dochter van J. v. d. Vaart en G. de Jong. Ondertrouwd: L. Meeldijk en P. Koopman. Getrouwd: J. C. de Schipper en F. R. Plagmeiier; G. J. van Wees en E. G. Groot: F. A. van Stein en G. A. Looijesteijn Overleden: P. Ferwerda, oud 11 iaar: T. Sohagen, oud 80 iaar; J. Schaap, oud 72 iaar; mej. M. A. van Rossum, oud 21 jaar. POLITIE. Verloren: een heerenlhorloge; een rijwielplaat ie. BOUWVERGUNNINGEN. B. en W. verleenden vergunning aan W. Waiboer tot het bouwen van een benzinelaadstation»aan den Amsteldiepweg; aan J. L. Quist voor een landarbei derswoning aan den Kerkweg; aan J. C. de Schip per, idem aan Hen "Stóömwêg; aan J. V. v. d. Berg voor een* schuur aan den Balgweg; aan T. Hout- losser verandering van woonhuis met winkel aan de Molenvaart en aan K. Stins voor een schuur aan de Molenvaart. gen een paar oorlogsschepen naar de haven van La Maletta zal sturen, om Malta te veroveren. Wèl echter wijzen dergelijke symptomen op de bedoe lingen van de italiaansohe politiek ten aanzien van Malta. Als Italië bij den tegenwoordigen stand van zaken de beschikking had over dit eiland, zou dit een fac tor van groot gewicht zijn voor den Duce, want Malta vormt een etappe-station op den verbindings weg met het toekomstige tooneel van den strijd in Abessynië. Dit neemt evenwel nog niet weg. dat Italië aan Malta alleen weinig zou hebben. De geheele wereld legt over het algemeen een groote verbazing aan den dag over het feit dat Italië zijn bedoelingen ten opzichte van Abessynië zoo hardnekkig blijft voort zetten tegen den wensch in van de groote mogend heden die tenslotte dan toch de Middellandsche Zee beheerschen, welke het Apennijnsche schiereiland omspoelt. Deze zee is echter geen open zee. Zij staat in verbinding met de Oceanen, d.w.z. met de groote heerwegen van het wereldverkeer, door middel van sléchts twee nauwe poorten, namelijk bij Gibraltar en bij Suez en deze liggen geen van beide binnen de machtssfeer van Italië. Het land. dat alle mogelijke toebereidselen treft tot het voeren van een oorlog, die het zeker niet zal meevallen, buiten het Middellandsche Zee-ge bied, en daartoe een legermacht van honderddui zenden naar Afrika zendt, ligt ingesloten in een binnenzee; en voor rechts.treeksche verbindingen met het tooneel van den strijd is het aangewezen op den goeden wil van minstens één andere groote mogendheid tenzij het mocht meenen. zich in het noodige geval met geweld doorgang te kunnen ver schaffen. Suez zoowel als Gibraltar zijn Engelsche bezittin gen en tot dusverre heeft Italië alles gedaan en niets nagelaten, om Engeland tegen zich in het harnas te jagen. Dit gaat zoo ver, dat in de Engelsche pers reeds de vraag wordt geopperd, of er bij den Volkenbond niet op moet worden aangedrongen, sancties te ne men tegen Italië, met de uitvoering van welke sanc ties Engeland belast zou moeten worden, ten einde te verhinderen, dat de vrede wordt verstoord. Daarbij wordt zeer duidelijk gezinspeeld op Suez. De aartsbisschop van York heeft aan den voor avond van de zitting van het kabinet, waarin zal DUIVENSPORT, Bij de wedvlucht van „Altijd Verder", gehouden vanaf Sittard (afst. 222 K.M.) waren 74 duiven in concours, die om 8 uur 45 in vrijheid werden ge steld. De eerste duif is geconstateerd om 11 u. 52 m. 36 sec. en vloog met een snelheid van 1188 m. per minuut. De laatste prijswinnende duif werd om 12 u. 3 m. 46 sec. geconstateerd en vloog 1120 per min, Prijzen behaalden: W. Blaauboer 1 en 9; J. A. van Steijn 2 6 8 en IS; G. v. d. Berg 3; J. Peute 4 10 en 13; J. Hengstdijk 5 en 15; A. Liefhebber 7 12 en 16; G. de Boe 11; N. Spigt 14; P. de Vries 17. Z IJ PE SCHAGERBRUG. KINDERACHTIG! Woensdagavond ongeveer 11 uur zagen we in de richting Sohagen een rossen gloed, waardoor we, denkende aan brand, eens gingen kijken wat er aan de hand was. Even buiten het dorp gekomen bleek, dat men het heldhaftige staaltje had uitgehaald, dé op een stuk land aan den Schagerweg gelegen, door kinderen bijeengebrachte, brandbare stoffen voor de z.g. Koninginnestook in brand te steken. Als men bedenkt, dat de kinderen zich dagenlang hebben uitgesloofd om zooveel mogelijk brandbare spullen te bemachtigen en nu al reeds vol waren van hun Koninginnevuur op 31 Augustus a.s., clan kan men hun teleurstelling wel begrijpen, toen zii den volgenden clag tot de conclusie kwamen, dat hun „stook" verdwenen was. Algemeen is men hier dan ook verontwaardigd over deze laffe, kinderachtige streek. Burgerlijke stand van 16 t.m. 22 Ang. Geboren: Cornelis, zoon van Jan Nobel en Geertje Jonker; Harm, zoon van Marten Hoogeboom en Ak- ke Bos. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Pieter Pauw, 24 jaar, houtbewerker le Oudorp en Marijtje Brouwer, 21 jaar, te Zijpe; ,Jo- hannes Franciscus Truijman, 26 jaar, slager en Jo- hanna Cornelia Smit, 22 jaar, beiden alhier; Andre- as Hubertus Maria Schulpen, 30 jaar, chauffeur, te Alkmaar en Cornelia Lucia Smit, 21 jaar, te Zijpe; Ferenc Novak, 24 jaar, chauffeur te Anna Paulow- na en Margaretha de Best, 22 jaar te Zijpe. Overleden: Geene. HOOGWOUD Vergadering van de afd. Opmeer en Omstreken van de Holi. Mij. van Landbouw, ten huize van den heer J. Modder alhier. Voorzitter, de heer Stapel, heet de aanwezigen welkom en opent met eenige gepaste woorden de vergadering. De notulen, gele zen door den secretaris, den heer Harp, worden zon der op- of aanmerkingen vastgesteld. Van de ingekomen stukken worden eenige ter in zage verstrekt, enkele andere toegelicht. De heer Koppes doet verslag van de vergade ring van Holl. Noorderkwartier en de heer J, Harp van de vergadering van de Holl. Mij. v. Landbouw. Beide heeren ontvingen- dank voor de verslagen. Verkiezing Voorzitter, aftredend de heer G. Stapel Gz. Sr. Met algemeene stommen herkozen. Verkiezing 2 leden van bestuur. Aftredend zijn de heeren M. de Jong en K. Slagter (niet herkies baar). Gekozen de heeren S. Grootes te Wogmecr en A. Zijp Cz. te Lambertschaag Besloten werd, in 1936 wederom een tentoonstel ling te houden en en machtiging te vragen voor 't houden van een Verloting. Indien de kas het toelaat zal er in Spanbroek— Opmeer een cursus worden gehouden Eerste Hulp bij Ongelukken. Aan de afgevaardigde naar de vergadering van de Holl. Mij. van Landbouw wordt vrii mandaat V'oV- leend,, De rondvraag léverde gécn'bijzonders op. waarop de voorzitter met dank voor de aangename bespre- kingen de vergadering sluit. worden beraadslaagd over de door Engeland aan te nemen houding, een open brief in het licht gegeven, waarmede hij de regeering in den rug wil dekken. „Indien volgens besluit van den Raad van den Vol kenbond een vereenigde Engelsche en Fransche vloot het Suezkanaal blokkeerde voor Italiaansche schepen, zou het voor Italië zeer moeilijk zijn, om zijn ge ïsoleerde actie voort te zetten". Men zal moeten af wachten, of Engeland het zal aandurven om een zoo beslissenden stap te nemen, die de noodlotti.gste gevolgen zou kunnen hebben voor het Italiaansche koloniale leger. Itaiië schijnt de mogelijkheid te overwegen, om zijn troepentransporten langs een anderen weg te doen plaats hebben. Dan blijft natuurlijk alleen de weg open via Gibraltar; doch men vergete niet, dat deze nauwe, slechts 14 kilometer breed e zeestraat geheel bestreken wordt door het vuur van de Engelsche ka nonnen in de rotsvesting. Ook hier zou Engeland dus een spaak in het wiel van Italië kunnen steken. Onder deze omstandigheden weet men niet recht, wat,men moet denken van een Spaansch bericht, volgens hetwelk in do Golf van Cacliz, in de onmid dellijke nabijheid van Gibraltar, twee Italiaansche vliegtuigen zijn opgedoken. De piloten dezer vliegtui gen hebben ais reden voor de aanwezigheid van hun toestellen in de Spaansche wateren aangevoerd, dat zij dienen ter bescherming van de Italiaansche schepen, die ammunitie transporteeren. Men is in Spanje slecht te spreken over deze aan gelegenheid en het heet, dat er reeds troepen zijn gemobiliseerd om de Zuidkust te beschermen. Ook aan de militaire bezetting van de Balearen heeft- men, naar het schijnt, nieuwe instructies doen toe komen, want de opperbevelhebber van deze eilan dengroep is naar Madrid ontboden door het minis terie van Oorlog. In Engeland zal men niet minder groote oogen op zetten over deze Italiaansche vliegtuig-expeditie in do wateren rond Cadiz en overgaan tot het treffen van tegenmaatregelen. Hierdoor ontwikkelt zich de Abessynische kwestie op zoodanige wijze, dat do oogen van geueel Europa op dit aspect zijn gevestigd. Zou de kwestie van de Middellandsche Zee als zoo danig door Italië boud worden aangesneden? In Ro me heeft men onlangs de woorden „Mare nostro" (onze zoe) gebezigd. Wel wat erg vrijmoedig, als men bedenkt, dat er nog heel wat meer landen aan de Middellandsche Zee liggen! Doch do Italiaansche politiek heeft bereids jaren lang haar draden gespon nen, teneinde hinderpalen welke van die zijde zou den kunnen dreigen, bij voorbaat uit den weg te ruimen. Het heeft een vriendschappelijke overeen komst getroffen met Griekenland, evenals met Tur kije dit laatste wellicht van gewicht, wijl Italië gebruik moet maken van de Dardanellen om levens middelen uit Roemenië te halen en omdat het kolen uit Anatolië betrekt. Ook de toenadering tussöhen Rome en Moskou, tot uitdrukking gekomen in het non-agressic-pact, moet beschouwd worden van het standpunt der Ita liaansche politiek in het Oosten van de Middelland sche Zee. Rome heeft er zijn goede redenen voor ge had, zich in 1923 in Lausanne te verzekeren van het bezit van den Dedocanesos. Dit alles wat het Oostelijk hekken van de Mid dellandsche Zee betreft; in het Westen heeft het zicli met Frankrijk weten, te verstaan. De eenige tegenstand, dien het kan verwachten, moet. van den kant van Engeland komen, dat de Mid dellandsche Zee beschouwt als behoorende tot zijn invloedszone, met het oog op zijn verbindingen met Indië. Het forceeren van een oplossing van het Mid dellandsche Zee-probleem moet noodzakelijkerwijze -leiden tot een conflict tusschen Italië en Engeland, EEN KIJKJE IN HET SUEZKANAAL, DAT VOOR ITALIë IN DE ABESSIJNSCHE KWESTIE EEN LEVENSBELANG BETEEK ENT*

Schager Courant | 1935 | | pagina 11