De besluiten van het Eogilsebijnkiiit KIJKEn isKO0PErUij(LOE(K 100 Modelkamers! M. KLERCQ Zoon Postrekening No. 23330 Int, Telef. No. 20 16 PAGINA'S. Het Oost-Afrikaansch geschil De wethouderskwestie te Alkmaar De tunnelinstorting te Berlijn* MODESME FOTO's EH VEÜGIOSTIHSEK Fotogr. Atelier ARPAD MOLDOVAH - Nieuwe Niedorp Groote heidebrand te Bladel 'n Migraine op komst? AKKER.CACHETS Zaterdag 24 Augustus 1935. SCHAKER 78ste Jaargang. No. 9792 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk ln het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vit. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Londen zal zich niet tot Rome wenden Engeland handhaaft zijn vroeger aanbod. Frankrijk van besluiten van Britsche kabinet in kennis gesteld. MUSSOLINI WIL DEN OORLOG. Met een zekere verlichting is geconstateerd, dat de Engelsche regeering in haar gister gehouden buiten gewone kabinetszitting geen beslissingen heeft ge nomen, die den internationalen toestand nog ge spannener zouden kunnen maken. Men verwacht nu geen belangrijke veranderingen meer in den toestand, voordat de Volkenbondsraad den vierden September bijeen komt, hoewel gelijk gemeld, de Britsche regeering doorgaat, tezamen met de Fransche, langs diplomatieken weg de partijen bij te staan in het vinden van een oplossing. Te Lon den verwacht men met stelligheid, dat Italië aan de Raadszitting zal deelnemen en men hoopt, dat het aldaar een volledige uiteenzetting zal geven van zijn standpunt, waarna het Volkenbondsmechanisme een kans gegeven zal worden om een oplossing te bewerken, zonder dat toevucht behoeft te worden genomen tot op oorlog gelijkende maatregelen. In welingelichte kringen te Londen, aldus Reuter, wordt er op gewezen, dat het niet in het voornemen der Britsche regeering ligt een of andere bijzondere mededeeling tot Ita lië te richten. De hier en daar opgedoken bewering, dat Eden zich binnenkort naar Parijs zou begeven voor een bespreking met Laval, wordt op zijn minst voorbarig geacht. 'De Fransche regeering is langs diplomatie ken weg van de beslissingen der Britsche re geering op de hoogte gesteld. Omtrent den inhoud van de beraadslagingen van het kabinet zijn intusschen nadere bijzonderheden hekend geworden. De over het algemeen goed inge- liohte „Star" schrijft, dat het, Tsana-riieer en de bronnen van den Blauwen Nijl onder geen omstan digheden onder de controle eener buitenlandsche mogendheid mogen komen. Voorts is besloten be paalde vitale strategische punten aan de verbin dingslijn tusschen het moederland en de Roode Zee te versterken. De „Manchester Guardian" weet te melden, dat het destijds gedane aanbod van Engeland om een gebiedsstrook van Britsoh-Somaliland. tezamen met de haven van Zeila in Abessinië onder voorwaarde van Abessinië's goedkeuring aan Italië af te staan, ondanks de onvriendelijke ontvangst ervan in het Lageihuis nog steeds geldig is indien het hierdoor zou gelukken den vrede te bewaren. De Britsche regeering zou drie bepaalde étappes willen voegen in het Italiaansch-Ethiopisch geschil De eerste zou zijn: een verzoening langs diploma tieken weg vóór 4 September. In geval van mis lukking zou Engeland in den Volkenbondsraad niet om een strenge toepassing van het Covenant vra gen, maar misschien ziin toevlucht nemen tot een procedure van vertraging indien Italië's toestem ming tot een dergelijke methode het mogelijk zou maken de opening der vijandelijkheden uit te stel len. Men zou b.v. denken over de benoeming eener enauete-comimissie. In laatste instantie, en alleen als deze laatste procedure zou mislukken, zou de Britsche regeering hesluiten tot het aanbevelen van repressieve maat regelen of tot sancties Het in de practiik brengen dezer aanbeveling blijft natuurlijk onderworpen aan de toestemming der overige mogendheden. Men voegt hier aan toe, dat als Italië zou wei geren aan den Volkenbondsraad deel te nemen, een dergelijke procedure verhaast zou worden. Mussolini wil den oorlog. Na Ket gematigd artikel in de „Giornale dTtalia", op het oogenblik het belangrijkste blad in Italië, is een tweede artikel verschenen, dat aan felheid niets te wenschen overlaat. Italië, zoo wordt daarin gezegd, zal zich door niemand en door niets van zijn recht matige actie in Afrika laten afhouden. Ita lië zal, als het zich bedreigd voelt, overgaan tot een vastberaden oorlog zonder terughou dingen, zonder halve maatregelen, een oor log van verdediging en vernietiging, te land te water en in de lucht, een oorlog van een wanhopig en mannelijk volk, dat zich be wust is van zijn historische roeping en zijn recht op leven en arbeid verdedigt met de wapenen, die de voorzichtigheid van een wijze regeering in zoo ruime mate te zijner beschikking heeft gesteld. Na een dergelijk artikel zal het den meest optimis tisch gestemden wel duidelijk zijn, aldus de Romein- feche corr. van het „Alg. Hsbl.", dat Mussolini den oorlog in Afrika wil en zijn wil ook zal doorzetten. Welbewust, dat geen land het risico zal nemen een oorlog in Europa te ontketenen met het doel een kleineren oorlog in Afrika te voorkomen. De Volken bond is machteloos door de verdeeldheid harer leden Amerika mengt zich niet in de zaak, Engeland al leen is niet bij machte Italië te dwingen om van de onderneming af te zien, ook niet met militaire mid delen. De regentijd loopt in Afrika op zijn eind. Wan neer op 4 September de Volkenbond in Genève bij eenkomt zal Italië wel zoo ongeveer de troepen in Afrika hebben verzameld, die het voor de onderne ming noodig acht. Dan komt op 14 September de ministerraad te Rome bijeen, die gewoon is om met feiten' en niet met woorden te verrassen. He.t is dus te- voorzien dat omstreeks half Septembèr de aanval op'het oeroude rijk van den Negus zal beginnen. Dan zal ook moe ten blijken welke de definitieve houding zal zijn van Engeland en, wat van evenveel belang is, van Japan en van Duitschland. Het is een'gewaagd spel dat Mussolini speelt, doch in 1922 stond hij in Italië tegenover een twijfelende en verdeelde meerderheid en wist met een klein aan tal vastberaden helpers de macht in handen te krij gen. Thans staat hij tegenover een verdeeld en wei felend cn redeneerend Europa en zal even vastbe raden op zijn doel afgaan, zeker van het succes. Het Abessijnsche leger. 'Addis Abeba. Aug. Het leger van Abessynië heeft order ontvangen zich op alle gebeurtelijkheden voor te bereiden. Alle jongens en mannen van 15 tot 80 jaar zijn ge reed om eventueel op te trekken. Er is op dit oogenblik geen kwestie van een alge- meene mobilisatie, hiertoe zal pas worden overge gaan, wanneer de keizer op zijn witte paard het commando over zijn troepen op zich zal nemen. De troepen-transporten naar Oost-Afrika. Rome. In voortdurend sneller tempo vertrekken dagelijks groote troepentransporten naar Oost-Afri ka. In de haven van Napels heerscht ontzaggelijke bedrijvigheid, daar bijna geen dag voorbijgaat, waarop niet verscheidene schepen met een groot contingent militairen naar Oost-Afrika vertrekken. Het hoogtepunt zal a.s. Zondag worden bereikt, wanneer met de beide schepen Saturnia en Atlanta 6000 zwarthemden de reis naar de Italiaansche kolo niën zullen aanvangen. Mr. Langeveld bedankt als raadslid; het college zal uit 2 r.k. en 2 s.d. bestaan. Het liberale raadslid mr. Langeveld, dat voor een wethoudersportefeuille in aanmerking kwam, heeft gemeend daarvoor te moeten bedanken. Aangezien men den heer Govers (lib.) den nestor van den raad wegens diens hoogen leeftijd minder geschikt achtte voor de functie, moest geconstateerd worden, dat de oppositioneele groepen geen gebruik gemaakt had den van de gelegenheid de stad door het benoemen van een wethouder mede te regeeren. De r.k. zullen nu twee wethouders leveren en het is te voorzien, dat de s.d. dat voorbeeld zullen volgen, zoodat het rood-zwarte bewind te Alkmaar zal voortduren. Mr. Langeveld heeft, in verband met deze wethouders kwestie medegedeeld, geen prijs meer op het lid maatschap van den raad te stellen. Zijn opvolger op de liberale lijst is mr. C. A. de Groot, advocaat te Alkmaar, die, naar men verwacht het raadslidmaatschap zal aanvaarden. Eén sociaal-democratisch wethouder. In haar gisteravond gehouden vergadering besloot de sociaal-democratische raadsfractie echter met algemeene stemmen om één wethouderszetel te bezetten. Aangewezen werd de heer T. Bonsema, die ook thans in het college zitting heeft. Beperkende bepalingen vrouwenarbeid Wetsontwerp bij Hoogen Raad van Ar beid aanhangig gemaakt. De minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig ge maakt blijkens een brief van dien minis ter aan den voorzitter der Tweede Kamer 1 een voorontwerp van een wettelijke regeling, welke beoogt: ter verruiming van de werkge legenheid voor mannelijke arbeiders eenige bemerkende bepalingen vast te stellen ten aanzien van het verrichten van' arbeid door vrouwelijke arbeidskrachten. Nog steeds geen spoor van de slachtoffers. Men heeft een oogenblik gemeend klopsignalen te hooren. Men is bij de opruimings- werken va.n de tunnelinstor ting in de Hermann Goering- straat te Berlijn, ondanks 't feit dat men reeds langer dan 72 uur met alle kracht hier aan bezig is, er nog niet in geslaagd de slachtoffers te. bereiken. Er ligt iets uitermate druk kends in, dat men deze men- schen, midden in de stad zoo langen tijd en ondanks de haast bovenmenschelijke po gingen van een leger van ar beiders, niet heeft kunnen helpen. Gisternacht is het tot een onderbreking van het red dingswerk gekomen, toen te gen half 2 een arbeider zeer opgewonden zich kwam mel den bij de leiding der werk zaamheden en beweerde op 'n plaats in de tunnel op on geveer 5 M. van de omgeval len kraan, geklop te hebben gehoord. Direct werden de werkzaamheden gestopt, ten einde stilte te verzekeren. In groote spanning heeft men geruimen tijd volkomen stil te in acht genomen, doch er werd geen gerucht verno men. Na verscheidene uren heeft men de werkzaamhe den op de gewone wijze we der opgevat. Het is een benauwende om standigheid, dat men de plaats waar zich de slacht offers moeten bevinden niet met zekerheid kan bepalen. Ook de geredden hebben niet de nauwkeurige plaats der vermisten kunnen aangeven. Wel hebben zij duidelijk ge maakt waar op het oogenblik van het ongeluk ar beiders aan het werk zijn geweest, doch het is zeker te noemen, dat de arbeiders bij het bemerken van de dreigende ramp zich zoo snel mogelijk hebben probeeren te redden en natuurlijk naar beide zijden een goed heenkomen hebben trachten te vinden. De grootste moeite geven de bergingswerkzaam heden aan de zijde van de Hermann Goeringstraat. Timmerlieden zijn nog steeds druk aan het werk om gevaar voor eventueele verdere instorting te voorkomen. Gisteravond was men bij de opruimings werkzaamheden zoover, dat men de beide uitein den van het ingestorte gedeelte geheel beveiligd had Deze beveiligingen zijn aangebracht in den vorm van werkbruggen, die hierbij de dubbele taak ver vullen de wanden van de tunnel te steunen en -het Hierboven een der laatste opnamen van de tunnel instorting te Berlijn, waarop men de mijnwerkers nog koortsachtig bezig ziet naar de slachtoffers te zoeken. opruimingswerk te vergemakkelijken. Men zal nu aanvangen de in de tunnel gestorte zware hijschkraan te verwijderen, nadat, men deze eerst uiteengenomen heeft. Tot dit doel heeft. men. eenige kranen opgesteld. Is deze hijschkraan ver wijderd, dan is de weg geopend om den bodem van de tunnel te bereiken en om de gangen, die nood zakelijk zijn om de slachtoffers te hergen. te gra ven. van buitengewone kwaliteit. Ook 's Zondags geopend. Vierhonderd H.A. in vlammen opgegaan Gistermiddag omstreeks half twee ontstond brand in de heide nabij Netersel onder de gemeente Bla del. Door de geweldige droogte breidde het vuur zich snel uit. Spoedig waren gemeentearbeiders van Bladel, Mid- delbeers en Lage Mierde, alsmede personeel van het landgoed „de Utrecht" aanwezig. Onder leiding van den burgemeester van Bladel, den houtvester van het landgoed, „de Utrecht" eri den boschwachter van het staatsboschbeheer, werd begonnen met blusschcn. Door de geweldige hitte was het directe blusschingswerk echter niet lang vol te hou den en moest men met tegenbranden trach ten het vuur te stuiten. Men slaagde er in, de omliggende bosschen en een groote hoeveelheid klaar gemaakt dennenhout te behouden. Bij het blusschingswerk werd groote hulp ondervonden van groepen verkenners uit Dieren en Ierseke. Een oppervlakte van ongeveer 400 H.A. heide met vliegdennen brandde af, waarvan 250 H.A. onder Bladel en 150 H.A. onder La ge Mierde. Omstreeks half tien des avonds was de brand ge? bluscht. De politie stelt een onderzoek naar de ooiv zaak in. Men tast hieromtrent echter nog in het duister. Wij hebben meer dan Komt U ook eens kijken. Pracht gelegenheid voor jongelui di? trouwen gaan. COMPLETE MEUBILEERING. SPOORSTRAAT 8—10. Tel. 206. DEN HELDER. 1 Minuut vanaf het Station. ZaaluStavisky komt 4 November voor Procureur-generaal fungeert als O.M. Reuter seint uit Parijs: Naar wordt meegedeeld, zullen de debat ten over de zaak-Stavisky Maandag 4 No vember gehouden worden. De zetel van het O.M. zal door den Pro cureur-Generaal zelf worden ingenomen. De zendtjjdregeling op 31 Aug. Indien de VARA op dezen dag zendtijd moet afstaan krijgen ze dezen niet ver goed. De minister van binnenlandsche zaken heeft giste ren, naar Het Volk meldt, aan de VARA meegedeeld, dat een wijziging is -aangebracht in het Zendtijdbe- sluit, waardoor een omroepvereeniging, die niet wenscht mee te werken aan een programma, dat op 31 Augustus ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin zou kunnen worden samengesteld en die voor de uitzending van een dergelijk programma zendtijd afstaat aan een andere omroepvereeniging, dezen zendtijd niet op een anderen dag vergoed krijgt. Tevens is hierbij bepaald, dat de minister voor de samenstelling van een programma, dat op 31 Augustus zal worden uitgezonden, aanwijzingen kan geven. Als 's morgens dat onbehaaglijke gevoel weer zoo'n ellendige aanvaj van migraine aankondigt, voorkom dan die misère met 1 of Apotheker Oumon. "AKKERTJES" De roofoverval in de Ossche heide. Laatste verdachte bekent. Gistermiddag is uit het Huis van Bewaring te 's- Hertogenbosch naar de marechaussee-kazerne te Oss overgebracht de reeds eenigen tijd geleden gearres teerde Frans de Reuver, die. evenals Toon de Soep, Jan den Brok en Wim Bloemers, gearresteerd was, verdacht van medeplichtigheid aan den in November 1930 gepleegden roofoverval op den heer Kuipers in de Ossche heide, waarbij ruim f 1000 was buitge maakt. De drie laatstgenoemden hadden reeds een volledige bekentenis afgelegd. De Reuver, die tot nu 'oe hardnekkig was blijven ontkennen, moest gis termiddag voor het tegen hem aangevoerde bewijs materiaal zwichten en legde tenslotte een volledige bekentenis af. zoodat hiermede wederom een roof overval tot volledige opheldering is gebracht.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1