De werkelijke toestand in Duitschland. Zaterdag 24 Augustus 1935. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9792 Na de onlusten te Toulon. Alkmaarsche Kaasmarkt. Zwoele tevredenheid bij den middenstand, algemeen" scepticisme, dat zich uit in ironie en verstokenheid. - Toe komstverwachtingen. Hitier een tragische figuur. Zijn „medewerkers" moet hij dulden. Een lezer van de N.R.Crt. heeft een maand lang door Duitschland gereisd en daar met zeer vele lieden gesproken. Zijn indrukken, tijdens die reis opgedaan heeft hij ter beschik king gesteld van genoemd blad, dat zoomin als de schrijver dat zou wenschen kan in staan voor ieder feit, hetwelk in het land der geruchten, als Duitschland is, is opgeteelcend. Het geheel van zijn beschouwingen is niette min zeer belangwekkend. „Ik zocht mijn zegs lieden", aldus schreef hij, „zonder uitzondering niet onder joden, communisten, katholieken, e.d., doch onder hen, die, in gevestigde maat schappelijke positie, als arts, predikant, leer- aar of ingenieur positief deelnemen aan het staats- en partijleven. Hieronder laten wij nu het relaas van den schrijver volgen: Wie den werkelijken tegenwoordigen politieken toestand in Duitschland wil kennen, kan zich daar bij niet op de couranten verlaten, noch wat het re laas der feiten, noch wat de beoordeling der gebeur tenissen betreft. Hierover zijn allen hier in Duitsch land het eens. Het politiek deel der couranten is kort, bijna aphoristisch, het bevat minder berichten dan wel afkondigingen, stijl en woordenkeus zijn die der proclamatie. Aan het volk wordt bekend gege ven, hoe het geweest is en hoe men er over denken moet, beide in vereenvoudigden vorm, in korte, af gehakte zinnen, apodictisch, rhetorisch in de prij zende bewoordingen, schilderachtig in de lakende, maar beide soorten opereeren met dezelfde kleine serie van genormaliseerde begrippen. Men schiet er makkelijk in en voelt zich thuis. Iedere nuance ont breekt en daarmee iedere problematiek. Bij de groo- te massa van het Duitsche volk kweekt dit merk waardigerwijze niet wantrouwen, doch een gevoel van gelukzalige tevredenheid: de zaak marcheert; en wanneer de zaak eens even niet gemarcheerd hebft;*"verneemt men dit pas, wanneer zijal weer marcheert, zoodat opkomende ongerustheid, dat zoo iets mogelijk was, spoedig overstemd wordt door tevredenheid, dat 't land weer gered werd. lederen dag wordt het land gered, de gemiddelde Duitscher vindt dit heerlijk. Het geeft hem gelegenheid hero ïsche gevoelens te koesteren zonder risico en trouw te betoonen zonder vrees voor ondankbaarheid. Het derde Rijk is het land van den gemiddelden Duit scher, den middenstands-Duitscher, „anstandig", maar vervelend, poëtisch in groepsverband, burger lijk in den goeden en kwaden zin, boven alles be perkt in visie, goedig ook, goedig in onverstand, En die middenstand is veel grooter, dan men meestal wel aanneemt, hij omvat b.v. ongeveer de' geheele voormalige sociaal-democratie. Het is de meest burgerlijke revolutie geweest, die de geschie denis ooit gekend heeft. Aldus het buitenaanzicht van het land, gelijk dit zich aan den opmerkzamen reiziger vertoont. Waarbij alleen op te merken valt, dat dit buitenaan zicht een nuance te rustig is, bepaald stil. Duitsch land is veel minder luidruchtig geworden. Tevreden menschen zijn niet meer luidruchtig. En een ieder is zoo tevreden. Maar de tevredenheid heeft iets ne gatiefs. Het is do tevredenheid van een oude dame, die na den middagdisch bij het open venster zit te dutten. Buiten is het warm, te warm bijna. Een drukkende stilte ligt over de groote stad, het groote land. Een geheel ander beeld ontstaat voor wie in de gelegenheid is, gesprekken te voeren met Duitsche intellectueelen. Deze gelegenheid is overal te vin den, vooral voor een buitenlander. De republiek van het intellect loopt dwars door alle beroepen en stan den heen. Men stelt den buitenlander gaarne vragen en toetst eigen inzichten aan diens ervaringen. Die inzichten worden geuit overal waar burgers van de republiek van het intellect tezamen zijn en elkaar herkennen. Men zij echter gerust. Er vloeien geen samenzweringen uit voort. Vooral geen romantiek! Men is veeleer geamuseerd en neemt Duitschlands mogelijke toekomstige ontwikkeling in beschouwin gen, welke licht zijn van toon, ironsch en zonder illusie. Het is de mondelinge krant van Duitsch land, die men aldus leest, al zullen ook deze anna len en historiën eens door een nieuwe Tacitus ge schreven worden. Een goede manier om toegang te krijgen tot de kolommen van de mondelinge krant is deze, dat men de vraag stelt, of Hitier Duitschland werkelijk ge red heeft van het bolsjewisme. Het is bijna een ver rassing om een „gangbare" meening gelijk ook deze er een is, bevestigd te vinden. Toch wordt die be vestiging gegeven zonder enthousiasme. De verkla ring komt spoedig: met zorg vervult het intellect de groote aantrekkingskracht, welke het S.A.-natio- naal-socialisme uitoefent op de communisten. Waar zijn in Duitschland de communisten gebleven? Deze vraag is eveneens zeer gangbaar. Zij is ook pijnigend. Als men een vijand overwonnen heeft, moet men hem toch vinden kunnen, dood op het slagveld of levend in den kerker. Officieel vindt men hem ook: zoo hoort men veel verluiden over communistische celvorming binnen de Stahlhelm- organisatie, die dan ook telkens bij landsgedeelten ontboden wordt. Het is een belangrijk deel van de taak van het ministerie van propaganda om den Duitschen middenstand te laten zien, waar de com munisten gebleven zijn: voortdurend worden zij ont dekt en in de pan gehakt. De mondelinge krant heeft hierover echter slechts een illusieloozen glim lach. Zij weet, dat het communisme in de nationaal- socialistische partij officieel is gemaakt onder an dere etiquetten. Het' is ingelijfd in het organisme zelf van de regeerende partij, daarom is het als oppositie niet meer te vinden. Roehm vertegenwoor digde nog den romantischen, soldatesken vorm van het gecanoniseerde, Duitsche S.A.-communisme. Daarom moest hij verdwijnen. Zijn opvolger heet Gocbbels en heeft het communisme weggeorganiseerd tot „Arbeidsdienst", „Hitler-Jugend"; op dit geeste lijk terrein behoort, de sterilisatiewet thuis, hier tiert de strijd tegen de Katholieke kerk. Haar „nordische" oriëntatie handhaaft deze beweging door de joden vervolgingen. Ook de joden worden voortdurend ont dekt en over de kling gejaagd. Het is als eeiv nevel gordijn dat steed3 maar door over de wezenlijke ge beurtenissen moet worden heengetrokken. Dit laat ste is de taak van Julius Streicher. De jeugd is aan Baldur van Schirach toegewezen. En Hitier? vraag ik. Ja, Hitier! De nadenkende Duitscher heeft ontdekt dat Hitier „verbohrt" is, schizophreen zegt de medicus, vastgeloopen in voor stellingenreeksen, welke eens gevormd werden on der te weinig geestelijke tucht en leiding, en waar in hij nu rondraast als in een doolhof en den uit gang niet meer vindt. In absolute onthouding leeft hier een uitbrekend temperament in een kerker van stilte, waaruit slechts nog de al te schaarsche gele genheden, dat hij spreken mag, hem tijdelijk verlos sen. Want Hitier moet praten, praten. Heel zijn dik ke boek is één lange monoloog. En als hij niet meer praten kan (een weinig bekend geworden attentaat, door een vrouwelijk familielid van von Schleicher na diens vermoording op Hitier gepleegd, maakt hem het, spreken soms moeilijk) dan mompelt hij in zich zelve. Een goedwillend man, maar tragisch, daar hij zijn bedoelingen maar in zeer geringe mate heeft kun nen verwezenlijken en zich tot medewerkers moest kiezen hen, die hij liever dan Roehm tegen den muur zou hebben geplaatst. Bij de Roehm-revolte was Hitier eerlijk verontwaardigd en smartelijk getroffen. Roehm was een medestrijder en Hitier heeft Roehm's S.A.-communisme gezien als een ver raad. Sedert dien heeft hij in een Goebbels en een Streicher erger moeten dulden. Goebbels is een man, die door het geheele intelli gente Duitschland wordt gehaat en veracht. Maar aan een tweeden Roehm-nacht zou Hitler's macht ten onder gaan. Daarom blijft Goebbels leven. Ook Streicher en von Schirach zijn voor Hitier pijnlijke noodzakelijkheden, die niemand behouden zou, als hij ze niet behield. En hij behoudt ze het minst graag van allen. Hitier is geestelijk zeer eenzaam, een eenzaam gevangene, niet zoozeer van de rijks- weer, als wel van zijn medewerkers, minder de lei der, dan de objectiveering van de revolutie, haar levend symbool, onfeilbare paus en pharao, zonder familie, vrouw of kinderen, zonder vrienden. Mensch is hij slechts met de kinderen van anderen, zijn kinderliefde wordt algemeen bevestigd. Ook dit is een gemeenschappelijke trek van vele dictatoren. Van de rijksweer is hij zoo weinig de gevangene, dat Groote uitbreiding van de papierindustrie in Sovjet-Rusland. Warschau. Ontwerpen zijn gemaakt voor den bouw van meerdere papier- en cellulose-fabrieken. Deze plannen houden verband met het feit, dat voor de papierindustrie in de Sovjet-Unie voor het jaar 1937 een productie van 1 millioen ton is vastgesteld, hetgeen circa 375.000 ton meer is dan in het loopen- de jaar naar raming zal worden afgeleverd. In Juli jl. werd reeds een nieuwe fabriek van de papier en cellulosecombiifatie in Kondopoga in Karelië in bedrijf genomen, welke fabriek een capaciteit heeft van 21.000 ton cellulose per jaar. In den herfst zul len nog drie groote fabrieken hun werkzaamheden aanvangen. In de eerste plaats dient te worden ge noemd de fabrieken, behoorende tot de papier- en cel lulose combinatie aan de Karna in den Oeral, die een berekende productie-capaciteit zullen hebben van 100.000 ton courantenpapier. Vervolgens zal in bedrijf komen de sulphaat-cellulosefabriek in So- lombala, met een jaarproductie van 16.800 ton sul- phaat-cellulose en vervolgens zal een groote fabriek voor sigarettenpapier en voor pakpapier te Tiflis ln gebruik worden gesteld. Ook voor den bouw van verschillende andere fabrieken zijn omvangrijke plannen ontworpen, die ten doel hebben de papier productie in de toekomst belangrijk te doen toe nemen. In dit verband kan er op worden gewezen, dat in de lente van dit jaar een aanvang werd ge maakt met den bouw van een sulphaat-cellulose fa briek te Archangel, die een jaarproductie van 70.000 ton zal hebben en van een fabriek in Siberië te Krasnojarsk met een berekende' opbrengst van 64.500 per jaar. AUTOBUS RAMT EEN HUIS. Eeniqe gewonden. Gistermorgen is de autobus van den dienst Zwolle Blokzijl te Eindhoven doordat de chauffeur de scherpe bocht niet goed kon nemen met zulk een vaart tegen het hoekhuis opgereden, dat er een stuk uit den muur is gevallen. De autobus was van vo ren geheel vernield. Eenige pasagiers werden door glasscherven gewond, van wie een oude vrouw vrij ernstig. het verblijf in haar midden veeleer zijn eenige ont spanning uitmaakt. Bij de hooge soldaten van de rijksweer boet Hitier iets af van de groote schuld, die hij tegenover de soldateslca van Roehm op zich moest nemen. Den naam van Roehm vindt men telkens weer te rug in de mondelinge krant van Duitschland. Zijn naam is een begrip geworden, het begrip van de tweede revolte, welke ondanks het algemeene oor deel, dat zij den ondergang van Hitler's tegenwoor dige positie zou beteekenen, voorzien wordt. In de geladen sfeer kan reeds de kleinste atmospherische storing die tweede revolte doen uitbreken, een on wil, een kleine strubbeling in de binnenste kringen rondom Hitier, een falen b.v, van Streicher in Ber lijn, waarover thans veel gesproken wordt. Op dit punt nu kan ook de persoonlijkheid van Goering beteekenis krijgen. Deze persoonlijkheid is er in de regeering ondanks uiterlijke schittering een van het tweede plan. Zij is een stille reserve, bruik baar als derde man in het triumviraat, hetwelk ve len meenen, dat komen zal na de tweede revolutie. De politieke ontwikkeling zou dan aldus verloopen, dat een binnenlandsche omwenteling Goebbels, von Schirach en Streicher zou doen verdwijnen en Hit- Ier als dictator zou onttronen. Alsdan zou een drie manschap ontstaan, gevormd door Goering, Hitier en een hoogen generaal van de rijksweer. Goering zou hierin de rol vervullen van Lepidus in het triumviraat na Caesars dood en te eeniger tijd „naar Afrika" verdwijnen. Ook Hitier (Marcus Antonius) zou zich op den duur niet houden kunnen. Daarna bleef aan de Rijksweer het onbestreden veld en ware Duitschland rijp voor een militaire dictatuur. Over den naam van deze Octavianus-Augustus wordt veel en welsprekend gezwegen, maar dat langs dezen weg Duitschland uiteindelijk weer een monarchie zal worden staat vast. In ieder geval wordt 't jammer geacht, dat von Schleicher dood is. In het voorgaande hebben wij samengebracht wat op het oogenblik de denkende Duitschers bezig houdt. Het is in vele opzichten natuurlijk ruw ma teriaal, dat nadere schifting behoeft. Niet alles is bezonken en in gelijke mate juist of waarschijnlijk. Maar veel schijnt van waarde en mocht ook buiten Duitschland wel overdacht worden. Voor Duitschland treft telkens weer de eenheid en het illusielooze in zulke beschouwingen. Het tegenwoordige nationaal-socialistische bewind wordt ondermijnd niet door de joden, niet door de communisten, zelfs niet door de katholieken, maar door den kleinen bacil van de ironie, door het onge loof. Dit is de onzichtbare vijand Vriend van de vriendloozen. EE „BISSCHOP" VAN NEW-YORK'S CHINEEZENSTAD OVERLEDEN. Gunstige gevolgen van de droog legging van de Zuiderzee Voor de veehouderij. Bij deze aanhoudende droogte, welke ook in niet geringe mate de graslanden teistert, komen thans "linr (ie veehouderij (ie gunstige gevolgen van dt drooglegging der Zuiderzee aan het. lichrt. Voorheen waren de boeren gedwongen diepe kui len te spitten ter voorziening in de drinkwaterbe hoefte der dieren, welke het water, dat indirect met de Noordzee in verbinding stond, en met sterke zoutdeelen behept was, niet drinken konden. Thans is hierin door den afsluitdijk een gunstige verandering gekomen daar het water zoet is gewor den. Inbraak in een landhuis te Aalst. Berucht Eindhovenaar gearresteerd. Donderdagavond omstreeks zeven uur is ingebro ken in het landhuis van den heer Edinga, aan den Valkenwaardscheweg te Aalst. In de nabijheid van het landhuis vond een tuin man eenige goederen en een partij tafelzilver, afkom stig van den heer Edinga. Onmiddellijk werd de po litie gewaarschuwd, die erin slaagde in den loop van den avond te arresteeren den beruchten Eindhove naar Van der Putten, een 50-jarige venter, v, d. P. is reeds vaker met de justitie in aanraking geweest en heeft reeds gevangenisstraf ondergaan. De man zal ter beschikking van de justitie te Den Bosch worden gesteld. ONGELUK BIJ BOUWWERK. Groep arbeiders onder instortenden muur bedolven. In het plaatsje Villafranca del Cid in Spanje, werd een groep bouwvakarbeiders bedolven onder een invallenden muur. Twee arbeiders kwamen om het leven, terwijl drie arbeiders ernstig en verscheidene licht werden gewond* De markt was vlug. Waar de vraag precies vandaan kwam is moeilijk te zeggen. Overal scheen de markt willig te zijn, wat misschien ten deele is toe te schrijven aan het aanhou dende warme weer, dat, zooals wel vaker is gebleken, een stimulans vormt voor de con sumptie. Daarbij komt dat de aanvoer begint te minderen. In Friesland schijnt een tekort aan 40 pet. kaas te bestaan, terwijl tenslotte door het droge weer de melkgift begint te dalen en voor de komende weken stellig een teruggang der productie te wachten is. Hoe het ook zij, de verkoop was vlug. De hoogste markt was met f 17.weer een gulden gestegen, terwijl de doorsneeprijs on geveer f 1415 was. Wat beneden de f 14.— werd verkocht was afwijkende kwaliteit. De kooplui waren bereid woord te houden gedurende de markt en om half elf was vrij wel alles toegedekt. Hopen we, dat de vraag zich blijvend mag betoonen. Te weinig water in Noord* Holland. Vragen aan Ged. Staten, Het lid van de Provinciale Staten van Noord-Hol land de heer N. Beuzemaker heeft de volgende vra gen gesteld aan Gedeputeerde Staten: Hebben Ged. Staten kennis genomen van het ver handelde in de vergadering van den kring Kennemer- land onder leiding van den heer J. Heeremans, waarin o.a. het volgende wordt gezegd. Met het oog op de totaal mislukte aardappeloogst in de duin streek wordt een flinke actie gevoerd, teneinde .vrij stelling te krijgen van de te betalen heffing ad f30 per ha. De mislukking wordt grootendeels geweten aan de uitdroging der gronden door onvoldoende watervoorziening van het waterleidingbedrijf. Kunnen Ged. Staten mededeelen, of het hier laatst vermelde juist is er, indien dite inderdaad het geval blijkt te zijn, zijn zij dan bereid maatregelen te ne men, teneinde in dit euvel te voorzien? DE VEEJAARDAG VAN H.M. DE KONINGIN. Naar wij vernemen, zal H.M. de Koningin op 31 Augustus e.k-. .nog in het buitenland vertoeven, en ditmaal op haar verjaardag niet hier te lande aan wezig zijn. GEHEIM JAPANSCH MUNITIE-DEPOT. Londen. Uit Singapore wordt gemeld, dat daar gisteren groote sensatie wercl. gewekt toen bekend werd gemaakt, dat de Japanners, die door de politie waren gearresteerd, In .het bezit waren van een ge heim depot van Ontplofbare stoffen, welke voldoen de zouden zijn geweest om de geheele vlootbasis in de luclit te blazen. De mannen worden ervan beschuldigd in het on wettig bezit te zijn geweest van 200 dynamietpatïo- nen en 100 slaghoedjes met lonten. Bij hun arrestatie wierpen de mannen een zak, weg welke geheel gevuld was met ontplofbare mid delen. Het dynamiet is onlangs uit de militaire ma gazijnen gestolen. Twee andere zakken, die in het huis zijn gevonden bevatten cocaine. LANDBOUWERSWONING AFGEBRAND. Schuur en vijf hooibergen een prooi der vlammen. Gistermorgen is brand ontstaan in d<? landbouwers woning van den heer J. W. Baltes te Holten. De ge heele woning stond spoedig in lichte laaie en brand de in korten tijd tot den grond toe af. Een oogst ging verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. De verzekering dekt de schade. Röntgenstralen tegen booze geesten. Inlandsche Australische vrouw raakt overtuigd door de Röntgenfoto. Sydney (Australië). Het Röntgen-apparaat is in Bellingcn-hospitaal gebruikt in een nieuw geval, n.1. voor de genezing van een inlandsche vrouw, die overtuigd was, dat zij was bezeten door booze gees ten. Bij de inlanders leeft de veronderstelling, dat een vijand iemand kwaadaardig kan betooveren door een stuk van zijn of haar kleeding mee in de ber gen te nemen en na bepaalde gezangen het daar achter te laten voor de booze geesten. De vrouw in kwestie miste een kleedingstuk, en natuurlijk kreeg zij de overtuiging, dat een of an dere vijand de kleeren aan de booze geesten had gegeven om daar hun werk mee te doen. Zij pie kerde zich ziek over het geval en lieden van haar stam rieden haar aan een machtige medicijnman te raadplegen, die in staat zou zijn, den kwaden in vloed af te wenden. Een blanke, die medelijden met haar had, gaf haar den raad naar Bellingenhospitaal te gaan voor geneeskundig advies en daar ontving zij een Röntgen-behandeling van den geneesheer, wien zij baar geval had verteld. Deze dokter verzekerde haar dat, indien zij door booze geesten bezeten zou zijn, deze zeker op de Röntgen-foto te zien zou zijn ge weest, doch de wondermachine had er geen spoor van vertoond. Binnen een paar dagen was de vrouw geheel her steld. EEN BRIEVENBESTELLER WINT VIJF MILLIOEN FRANK. Vier millioen worden onder zijn kinderen verdeeld. De gepensionneerde brievenbesteller uit Gent, André Ponnet. die vijf millioen Belgische franken hij de jongste trekking van de leening van het Na tionaal Herstel won. heeft aan de journalisten ver klaard, dat hij niets aan zijn levenswijze wenscht te veranderen. Zijn voornemen is elk van zijn 4 kin deren, die getrouwd zijn. een milioen te schenken. Op die wijze blijft er nog een millioen voor hem over. Het mooie sommetje is den winnaar ten deel -gevallen o.p den verjaardag van zijn vrouw. Onlusten waren reeds lang voorbereid. Een plan van uiterst linksche elemen ten. Compromitteerend materiaal ge vonden. Uit Toulon wordt aan de Petit Parisien gemeld, dat een onderzoek, dat te Toulon werd ingesteld, naar aanleiding van de jongste onlusten, ernstige feiten aan het licht heeft gebracht, waaruit zou blijken, dat de muiterij niet spontaan plaats had, maar zooals men ook vermoedde een rijpelijk overwogen plan was van de extremistische elemen ten. In de eev.s.te .plaats.is daar de geheimzinnige order,; welke in den namiddag van den 8stcn Augustus aan de vuurwerkers van de marine werd gegeven om on middellijk het werk in den steek te laten en zich in colonnes naar de stad te begeven. Verder ook de ontdekking van Een zeer belangrijk document. dat tijdens de muiterij werd gevonden en waarin aan de muiters instructies werden gegeven omtrent de wijze van handelen tegen de gewapende machten, terwijl andere groepen de kleine bewakingsposten der in de nabijheid gelegen forten moesten aanval len en de wapenen bij verrassing moesten buitmaken Dit gedeelte van het plan is echter niet ten uit- voer gebracht. Ook is er nog de verklaring van een kapitein van een Toulonsch schip, volgens welke enkele dagen vóór de muiterij zich een jong mensch bij hem vervoegde en hem verzocht een pakje te bewaren. De kapitein ofiende het pakje en ontdekte een revolver en kogels en weigerde toen het aan te nemen. De Petit Parisien voegt er nog aan toe, dat het plan ook voorzag in het inbezit nemen van het sta tion, het postkantoor en de gasfabriek. New York heeft een van zijn meest pittoreske fi guren verloren: Tom Noonan. de „vriend van de vriendloozen" en de z.s\ „bisschop van de Ghinee- zenstad" is dood. Dertig jaar heeft hij den scepter gezwaaid in een van de allerminste wijken van de wereldstad, en nu hij op 57-jarigen leeftijd overleden is, zijn er een duizend toffe jongens en zwervers diep in hun hart bedroefd. Tom Noonan werd in Brooklyn geboren en reeds op jeugdigen leeftijd wees. ging hij als kind al de straat op. Een vrouw hielp hem aan een baantje en moedigde hem aan iets te doen voor anderen, wien het tegenliep. Zoo werd de grondslag- gelegd voor een werkzaam leven, waarin het oude Chineesohe theater werd veranderd in een plek, die bekend werd als de .kathedraal van de onderwereld". Feitelijk was de „kathedraal" een zendingspost van de Rescue So ciety Inc. en Tom Noonan was de leider. Niet alleen werd deze plek beroemd onder de armoedzaaiers, die 's nachts de middernachtsdiensten bijwoonden, die bij hem naar kooi gingen en die 's morgens hun kom koffie pakten, maar ook toeristen uit alle deelen van het land kwamen op hun rondtoer deze merk waardige plaats aandoen. „Stop, wanneer ie geen vriend in de wereld hebt; hier kan ie er een vinden" luidde het opschrift bo ven de deur. De slachtoffers van moeilijke tijden, veriatenen en zwervelingen ondervonden het en in korten tijd was Noonan beroemd. Zijn edelmoedig heid ging in de onderwereld en bij de zelfkant van de maatschappij in de groote steden van mond tot mond, en eiken Zondagmiddag werd zijn program van hulpverleening door de radio voor millioenen ooren bekend gemaakt. Nog maar drie weken voor zijn dood had Tom Noonan een nieuw radiocontract geteekend om zijn menschlievend werk voort te zetten.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9