De groote taak van Genève. E— A. KEESMAN Zware brand te Warmenhuizen- Zal de oorlog tot Afrika beperkt blijven? Gevolgen van de overstrooming in Honan. Ontploffing in pompstation te Chicago. RELLETJES IN DE JORDAAN. Onder neerstortende aarde bedolven. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana in Schotland. Het noodweer in Noord-ltalië. Tech. Bureau EEN BOEVENSTREEK VOORKOMEN. Politie kon bijtijds ingrijpen. Met moeite een groote uitbreiding voorkomen. Wetsontwerp Vaste Lasten. De beste stuurman bleef aan den wal staan. Dinsdag 27 Augustus 1935. Postrekening No. 23330 SCHA 78ste Jaargang. No. 9794 Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Het wordt steeds moeilijker te blijven ge- looven in liet bewaren van den vrede In een interview met den bekenden journalist Ward Price, hetwelk elders in dit nummer in zijn geheel is opgenomen, is Mussolini nog weer een stap verder gegaan en thans zeer duidelijk te ken nen, gegeven, dat hij ten aanzien van Abessynië al les of niets wil hebben. V.erzet de Volkenbond zich tegen een Italiaansche militaire actie in Oost-Afrika, dan zal Italië on middellijk als lid bedanken en elke sanctie, b.v. het sluiten van het Suezkanaal, zal beantwoord worden met gewapend verzet. Het is moeilijk thans nog te blijven gelooven aan het bewaren van den vrede en slechts de vraag dringt zich op of dit Italiaansch-Abessijnsch ge schil gelocaliseerd zal kunnen blijven tot Afrika. D.e beantwoording van deze belangrijke, maar moeilijke vraag hangt geheel af van de mate van geinteresseerdheid van Engeland. Als dit land voor nu of de toekomst vreest voor een onherstelbare schade aan zijn koloniaal bezit, dan zal het zeker niet aarzelen zich daartegen des noods met de wapenen in den vuist te verzetten. Daar staat tegenover, dat Brittannië te bezadigd iea, om zich in een gevaarlijk avontuur te storten, als nog een andere mogelijkheid overblijft om, althans gedeeltelijk, zijn zin te krijgen. En het geeft vertrouwen voor de toekomst, als wij zien, hoe'angstvallig Londen er voor waakt om het Britsche prestige in de waagschaal te stellen. Londen houdt zich krampachtig aan den Volkeren bond vast en vermijdt elk afzonderlijk optreden, blijkbaar overtuigd dat de overprikkelde stemming, waarin de Italiaansche dictator verkeert, hem de juiste verhoudingen wel wat uit het oog doet ver liezen, waardoor do eer van het Britsche wereldrijk in- gedrang zou kunnen komen. Men moge dan ook de Volkenbond gebrek aan kracht en initiatief verwijten, het zou niettemin hoogst onbillijk zijn om uit het oog te verliezen, dat hij in de huidige gevaarlijke omstandigheden het ©enige lichaam is dat nog eenige waarborgen biedt tegen uitbreiding van het conflict. Eenerzijds heef Mussolini immrs nog eens, uit drukkelijk toegezegd om afgevaardigden naar de aanstaande raadszitting te Genève te sturen, terwijl aan den anderen kant Engeland heeft verklaard, de procedure van Genève tot het einde te willen af wikkelen. Hier is dus een terrein waarop de beide tegen standers elkaar nog kunnen vinden. Natuurlijk is het zeer goed mogelijk, dat het tot een breuk komt, maar wij hebben nu althans de zekerheid dat met groote behoedzaamheid zal worden getracht de tegenstrijdige Britsche en Ita liaansche belangen met elkaar te verzoenen. Dat men bij deze regeling nog langer zal pogen de onafhankelijkheid van Abessynië te behouden, is nauwelijks denkbaar. Thans staan veel grootere belangen op het spel dan de intregiteit van de Negerstaat Abessynië. Het gaat er namelijk om te voorkomen, dat de oorlogsvlam, die straks in Afrika zal ontbranden, naar Europa overslaat. Dit te verhinderen, is de groote taak. die in de komende week voor Genève is weggelegd en mocht de Volkenbond er in slagen dit gevaar te bezweren, ,dan mogen wij uit haar onmacht tot voorkoming ,van de Oost-Afrikaansche krijg vrij haar onvolko menheid constateeren. wij zullen dan toch in elk geval dankbaar moeten zijn. dat althans het oor logsgevaar voor ons werelddeel dank zij het Vol kenbondsstatuut voorloopig is bezworen. Meer dan 4000 dooden. Sjanghai: Het comité voor steun verleening aan slachtoffers van de watersnood in de provincie Honan, publiceert cijfers voor de provincie. Over een gebied van 16.000 km2. werd de oogst vernield. Er werden 427.000 huizen verwoest; 2.6 millioen men schel! zijn dakloos; er zijn 4279 meoschen verdronken. Twee dooden, twaalf ernstig gewonden. Chicago: In de buizenleiding van een pomp- installatie voor de water-voorziening, welke installa tie aan het Michiganmeer is gelegen, heeft door nog niet opgehelderde oorzaak een hevige ontploffing plaats gehad. Twee arbeiders werden gedood en 12 ernstig gewond. Tijdens de ontploffing waren arbei ders bezig met reinigingswerkzaamheden aan de bui zen, welke 12 meter onder de oppervlakte van het water van het meer liggen. Vechtpartij ïn een kabaret, - Politie genood zaakt te schieten. - Drie gewonden. AMSTERDAM. Gisteravond ongeveer elf uur ontstond in den Tuinstraat een vechtpartij tusschen eenige bewoners van den Jordaan. Deze daar in de laatste dagen voorkomende vecht partijen worden gehouden door aanhangers van verschillende café's. De caféhouders hebben'verschil lende veten tegen elkaar en elke caféhouder heeft zijn aanhang. Wederkeevig worden de café's bezocht en ontstaat er ruzie, die op straat wordt uitgevoch ten. Wanneer dan de politie aan de vechtpartij een eind wil maken, keeren beide partijen zich tegen de politie. Zoo ook gisteravond. Toen er in de Tuinstraat herrie kwam, hebben drie agenten gepoogd de twistzoekers uit elkaar te halen. Nauwelijks tra den zij op, of de geheele menigte, wellicht een paar honderd man, keerde zich tegen de agenten. Deze hebben toen hachelijke oogenblikken gehad. Zij hebben eerst gedriegd met den revolver en toen dat niet hielp, hebben ze van hun vuurwapenen gebruik gemaakt en enkele schoten gelost. Vermoedelijk door het lossen van die schoten, kwam weldra assistentie. Er ruitte een overvalwa gen uit van het bureau Raampoort en kwamen ook eenige motoren de politie versterken. Van alle kanten werd met steenen gegooid, waar op charges volgden en nog vele schoten werden ge lost. Door de revolverkogels werden drie mannen getroffen. Twee van hen werden door den G.G.D. naar het Binnen Gasthuis vervoerd. Een jongen van 17 jaar had een schotwond in den linkerborst en de tweede gewonde, die naar het ziekenhuis werd vervoerd, had een kogel in het linkerboven been. De derde gewonde was getroffen aan het on derbeen. Hij werd in het posthuis in de Wester straat verbonden. Een man, die zich verzet had, werd in arrest genomen. Ongeveer half een keerde de rust in de Tuinstraat en omgeving weer. De po litie is er echter niet gerust op. dat deze vechtpar tijen zich niet zullen herhalen. Een arbeider ernstig gewond. Bij het leggen van rioolbuizen nabij het stadhuis in de gemeente Beegden is gisteren tegen den mid dag een gedeelte van dit werk ingestort. Drie arbei ders die in een diepen put aan het werk waren, raakten onder de neerstortende aarde. Twee van hen konden spoedig bevrijd worden. De derde, F. Schreurs, uit Beegden, kon men na een half uur pas uit zijn benarde positie bevrijden. Het slachtoffer is naar het St. Laurentius-ziekenhuis te Roermond gebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Hij heeft ernstige ingewendige kneuzingen opgeloo- pen. De man is gehuwd en vader van drie kinderen. Vergunning verleend voor het In wer king stellen van een nacht autobusver binding op Nijmegen. Ha a r 1 e m. Ged. Staten van Noordhol land hebben aan H. F. Pool te Amsterdam vergunning verleend tot het in werking bren gen van een nachtautobusdienst van Am sterdam over Utrecht en Arnhem naar Nij megen en terug, voor zoover het door den dienst te rijden traject in de provincie Nd.- Holland is gelegen. I Gedeputeerde Staten hebben afwijzend beschikt op het verzoek van G. J. E. van Leyden te Weesp om vergunning tot het in werking brengen van een nachtautobusdienst van Amsterdam over Amers foort naar Arnhem en terug, ook voor zoover het door dien dienst te rijden traject in de provincie Noordholland is gelegen. Jachtrit van Koningin door historisch berglandschap. Prinses Juliana naar Lochninch Castle. St. Fillans, 26 Aug. (A.N.P.) Koningin Wilhel mina heeft heden een jachtrit gemaakt door het wilde landschap van Perthshire en Argyllshire en een autotocht door den historischen Glencoe Pass naar Ballachulish, waar zij den nacht doorbrengt. De Koningin was verrukt over het wilde landschap van den historischen Glencoe Pass, waarbij het merkwaardig is, te bedenken dat zij de eerste af stammelinge is uit het Huis van Oranje, diie dezen tocht maakt sedert de donkere en bewogen dagen van Februari 1692, toen in opdracht van Willem III de Schotsche Mac Donalds werden achtervolgd en terechtgesteld', omdat zij weigerden den eed van trouw aan den Koning-Stadhouder af te leggen. Prinses Juliana, die eenige dagen te Kinharrie bij de Hertogin, van Norfolk heeft vertoeft, is vandaar naar Lochnich Castle in Wigtownshire vertrokken in gezelschap van de hofdame Baronesse van Heem stra, als gast van den Hertog en de Hertogin van Stair. NOORD A 80 thans telefonisch aangesloten onder No. 141 Bliksem in treinen geslagen. Omtrent het noodweer, dat in den nacht van Zon dag op Maandag in Noord-ltalië heeft gewoed, en dat verscheidene menschenlevens heeft geëischt, worden nog de volgende bijzonderheden gemeld. Te Genua werden drie mannen, die in een haven gebouwtje schuilden, met huis en al opgenomen en gedood. Aan boord van een stoomschip in de haven werden twee personen gedood. Het zeekasteel „Con to di Savoia" werd van de trossen geslagen. Tijdens het onweer is de bliksem geslagen in een trein TurijnGenua tusschen Solere en Alessandria. Een van de motoren van de electrisohe locomotief werd vernield. Tusschen Castellazza Boruida en Fredosa is ten gevolge van een aardverschuiving 'n twintigtal wagons van een goederéntrein in elkaar geschoven. Eenige leden van het personeel werden licht gewond. Voorts werden in de nabijheid van Toronto twee personen gedood, terwijl bij Varezze twee jagers door den bliksem werden getroffen. Oude man te Botterdam door twee mannen belaagd, die het op zijn spaarduitjes hadden voorzien. Op het pleintje voor het postkantoor aan den Coolsingel te Rotterdam, drijft de 74-ja rige C. Nooykes reeds vele jaren een straat handeltje. Vooral doet hij in busjes en etui's voor rijwielbelastingmerken. Van dezen ouden baas heet het, dat hij er niet slecht voor zit en doorgaans nogal wat geld bij zich heeft. Op hem hebben twee kerels, de 37-jarige C. P. en de 42-jarige I. de J., de laatste dagen tweemaal een aanslag beraamd; men heeft ge tracht hem in een huis te lokken met het oog merk hem te berooven. Door een gelukkig toe val is dit tenslotte niet gelukt. Woensdag ƒ.1. heeft P., die zich met een zonnebril „vermomd" had, den ouden man op den Coolsingel aangesproken en hem verteld, dat hij een karwijtje voor hem had. N. moest 's middags naar een pand aan de Rose- straat komen, om daar een paar belastingmerken aan fietsen te bevestigen. Hot bewuste pand aan de Rosestraat is een leeg staand pand dat te huur staat en des middags heb ben P. en de J. zich er heen begeven, waarna zij aan de bovenburen den sleutel hebben gevraagd on der voorwendsel, dat zij de woning hadden gehuurd. De buurvrouw, die de zaak niet vertrouwde, wei gerde den sleutel aan hen af te geven en zij stonden nog met de vrouw te onderhandelen toen zij den ou den N. zagen aankomen. Ijlings zijn zij toen vertrok ken. N. was hoogst verwonderd voor een leegstaande woning aan te komen en toen de buurvrouw hem ver telde, dat er pas twee verdachte menschen waren geweest, die de woning wilden bezichtigen, is N. on middellijk naar het politiebureau aan de Groote Pau- wensteeg gegaan om zijn wedervaren te vertellen. Ook de politie vond de zaak erg verdacht en daar men vermoedde, dat de twee onbekenden nogmaals zouden probeeren met N. in contact te komen, be sloot men een rechercheur bij het Postkantoor te posteeren. De afspraak werd gemaakt, mocht liet tweetal weer opdagen., N. zijn hoed zou afnemen om den re chercheur te waarschuwen. Deze maatregel is niet overbodig geweest, want gisterochtend werd N. weer door de twee mannen aangesproken. Zij vertelden, dat zij den vorigen Woensdag juist verhuisd waren en zij verzochten N. 's middags naar de Vinkestraat te komen om de karwei te verrich ten. De oude man achtte toen den tijd gekomen om het afgesproken teeken te verrichten en hij nam zijn hoed af, waarop onmiddellijk een rechercheur toe schoot, die P. en de J. arresteerde. Het tweetal is naar het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg overgebracht, waar zij beiden bekend hebben van plan geweest te zijn N. van zijn geld te berooven. De J. is een recidivist en hij wist heel goed met deze bekentenis geen kwaad te kunnen doen, omdat het plan om een strafbaar feit te plegen nog niet strafbaar is. Het uitgeslapen duo is dan ook in vrijheid ge steld moeten worden. Met dat al is intusschen misschien een ernstig misdrijf verijdeld geworden. Twee perceelen, waaronder de brandstoffenzaak van den heer Zutt in vlammen opgegaan. Hulp van de Alkmaarsche brandweer ingeroepen. Maandagmiddag omstreeks half één ont stond brand in het perceel, bewoond door en eigendom van den heer C. Zutt, gelegen in de Fuik alhier. De motorspuit was spoedig ter plaatse en hoopte men het aangrenzende per ceel van den heer D. Zutt te behouden, een gebouw met rietbedekking en waarin 100 ton brandstoffen w.o. anthraciet, briketten en turf was opgeborgen. De motorspuit wilde echter in de beginne niet ,pakken" en vijf minuten oponthoud was te veel. Het rieten dak vatte vlam en ook dit gebouw werd een prooi der vlammen. Enor me rookkolommen en een geweldige hitte ontstond hierdoor. De Burgemeester, die gevaar voor erger zag aan komen, waarschuwde inmiddels de Alkm. Brand weer, want nu kreeg ook het perceel van den heer Jb. Delver het warm, een perceel waar eveneens een brandstoffenhandel in is gevestigd en waarin veel brandbaar materiaal was geborgen. De autobergplaats van den heer Delver, die vlak aan het perceel grenst, begon al te branden en ook het rieten dak begon al te schroeien. Door flink nat houden wist men dit toch te behouden en ook de wind was niet ongunstig. De vaten benzine werden door rappe handen in veiligheid gebracht. Wanneer men het perceel van den heer Delver niet had weten te behouden, dan waren ongetwijfeld nog twee boerderijen in vlammen opgegaan. Ook aan den overkant van den weg, waar het per ceel van den heer Ant. Hoogeboom is gelegen, kreeg het heet. Ook een gebouw met rietbedekking. Met een slang op de waterleiding werd dit goed nat ge houden en buiten verwachting is ook dit bespaard gebleven. Binnen een half uur na het sein verscheen de Alk maarsche Brandweer met twee motorspuiten, een mooie prestatie van Alkmaar, een organisatie van beteekenis. Het ergste gevaar was toen geweken, maar zij heb ben toch nog goed werk verricht en met een paar geweldige stralen hebben zij voor het wisse de vuur haard helpen doven. De oorzaak van de brand is onbekend, alles was verzekerd. Zooals we hoorden was de heer C. Zutt laag verzekerd. Vanzelfsprekend sloegen velen het schouwspel van den hevigen brand en het blusschingswerk gade. Amsterdam: Door de Vereeniging van Handelaren in Bouwmaterialen m Nederland is tot Z.E. den Minister van Sociale Zaken een adres gericht in verband rnet het Wets ontwerp Verlaging Vaste Lasten 1935. Daar in dringt de Vereeniging aan op beperking van het recht van executie, op grond van het feit, dat door geforceerde executies de be langen van haar leden, die als leveranciers veelal vorderingen hebben op de bouwonder nemers en hen die bij het bouwvak betrok ken zijn, ernstig worden geschaad. De vereeni ging verzoekt ter zake nader te. worden ge hoord. Zijn „vrienden" gingen er met zijn baat vandoor. Ovcrschie, 26 Aug. De heer Lansheer te Over- schie, werkloos stuurman rp de groote vaart, had het plan opgevat, met zijn Engelsche kotter, het motor- zeilschip „Ivan' naar Indië te varen en zijn weder waardigheden te boek te stellen, om zoodoende zijn brood te verdienen. Op een dergelijken tocht kan het wel^ eens noodig zijn om „alle hens aan dek te heb ben" en daarom stelde hij zich in verbinding met vier andere ondernemende lieden, die hem op zijn tocht zouden begeleiden. Evenwel tijdens de besprekingen en voorbereidin gen kwamen er oneenigheden en de avontuurlijke Indische reis dreigde niet door te gaan. Zaterdagmiddag besloten de „vrienden"" echter toch te gaan, maar achtten het beter den eigenaar van de boot thuis te laten. In het Schie-Schie-kanaal, de verbinding van de Delftsche en de Rotterdamsche Schie stapten zij aan boord en ging vol moed onderweg. Toen de heer Lansheer naar zijn boot kwam kijken, was deze reeds lang de zee op. De gedupeerde eige naar is toen naar de politie gesneld, die een onder zoek instelde. Men vermoedt dat de boot zich nog op de Noord zee bevindt.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1