Mussolini te Bolzano. Groote zwendel te 's Hertogenbosch De groote manoeuvres in Noord-ltalië. Duitsche tarieven tegen Nederlandsche varkens. TREINONTSPORING BIJ AMSTERDAM. RAADSELACHTIG GEVAL Geheime zender in België ontdekt. VmttilHT DeBilt seint Een kleermaker was hem te glad af. De Duce zal als minister van oorlog de lei ding van dez manoeuvres op zich nemen. Zijn eerste bezoek aan de vroegere Oostenrijksche stad. - Geestdrif tige bevolking. Reuter meldt uit Bolzano: Gistermiddag te 12.10 uur is Mussolini te Bolzano aangekomen om de groote manoeu vres. welke zich thans in Noord-ltalië afspe len, bij te wonen. De Duce zal als minister van oorlog de leiding van de oefeningen op zich nemen. Het bericht van zijn komst had -zich reeds in de ochtenduren in Bolzano ver spreid en in allerijl werden de noodige voor bereidingen getroffen voor zijn ontvangst. De bevolking van de stad, welke na den oor log Italiaansch is geworden, haastte zich ver sieringen aan te brengen aan de huizen, lantaarns, boomen, etc., en toen de Duce verscheen, viel hem een enthousiaste ont vangst ten deel. i i Staande in zijn auto reed Mussolini van het sta tion naar de Piazza Vittorio Emanuele, de vroegere Walther-Platz, door de kleurig getooide straten. Over al hingen de groen-wit-roode Italiaansche vlaggen uit en waren slingers van groen en bloemen aange bracht. Op tal van muren van huizen waren por tretten van den Koning en van den Duce aange bracht; men zag vele kleurige borden en spandoeken met leuzen en opschriften, als: „Aan den Brenner staat geheel Italië met al zijn dooden en al zijn le venden". Er waren ook ettelijke opschriften die be trekking hadden op het Ethiouische conflict, Zij vermeldden bijvoorbeeld: „In Afrika is ruimte voor allen", of: „Wij hebben oude rekeningen te veref fenen". Vele opschriften zinspeelden op de politieke en strategische beteekenis van de thans aan den gang zijnde manoeuvres en verheerlijkten den ko ning, den regeeringschef. het leger. etc. I i De „slag" aan den gang. Te middernacht zijn Zondag de groote manoeu vres in het Noorden van Italië, waaraan 500.000 mi litairen meedoen, begonnen. De geheele streek be vindt zich in staat van oorlog, de verlichting van steden en dorpen is tot het minimum beperkt en vele wegen zijn gesloten voor autoverkeer. De koning bevindt zich op het manoeuvre-terrem en Mussolini is Zaterdagavond ook naar het Noor den vertrokken. Zooals men weet, zijn meer dan 200 Kamerleden en 40 Senatoren en 15 mnisters en onderstaatssecre tarissen ingedeeld bij de troepen. Aan de manoeu vres nemen 20 divisies deel, terwijl de overige een heden elders groote oefeningen maken, zoodat het geheele Italiaansche leger in actie is, hetzij bii de manoeuvres in het moederland, hetzij in de Afri- kaansche koloniën Alles toont aan, dat Italië thans over een geweldige legermacht beschikt De voornaamste taak is, de oefeningen zoo dicht mogelijk de werkelijkheid te laten naderen en den troepen de grootst moeilijkheden te overwinnen te geven. Bij vroegere manoeuvres is dat niet het geval geweest, maar ditmaal zijn de oefeningen zoo elas tisch opgesteld, dat zij met de werkelijkheid stroo- ken. Het zwaartepunt ligt op het gebruik en de be proeving van de gemotoriseerde strijdkrachten, die vooral in Alpengebied moeilijk te hanteeren zijn. Het terrein is in overeenstemming met dat, wat de Italiaansche troepen in geval van ernst inderdaad zouden ontmoeten. De motoriseering is hoofdzakelijk, aangezien de itroepen thans snel in het veld geworpen, d.w.z. snel getransporteerd moeten kunnen worden. Italië heeft derhalve de nieuwste technische middelen aange schaft en bezit voor alle wapenen en transportmid delen modellen uit de laatste jaren. Het jaar 1935 is het beslissende jaar voor het Fascistische regime en voor het Italiaansche leger. De Italiaansche infan terie staat bij geen infanterie ter wereld achter, zoo min als de Italiaansche artillerie en de Italiaansche pionniers. Woensdag buitengewone ministerraad. Bolzano. Mussolini heeft voor Woensdagavond plotseling een buitengewonen ministerraad te Bol zano bijeengeroepen. Dit bericht heeft algemeen groot opzien en verras sing verwekt. Men neemt aan dat Mussolini met zijn ministers die, naar men weet, op het oogenblik allen te Bolza- j o vertoeven om actief aan de manoeuvres deel te nemen, dringende maatregelen van economischen en politieken aard zal bespreken, waarvan de ten uit voerlegging in de tegenwoordige omstandigheden noodzakelijk is. BOERDERIJ. Compensatietransactie tusschen ons land en Duitschland. De Nederlandsche regeering heeft naar het Hdbld. meldt, van Duitschland 13.000 ton tanve van den oogst 1934 gekocht. Het geldt hier een compensatie- transactie. Tegen deze tarwe, die in Nederland zal worden in gevoerd, zal varkensvleesch en vleesch in blik naar Duitschland worden uitgevoerd. De 3000 ton Duitsche tarwe zijn reeds door impor teurs overgenomen; 10.000 ton moeten nog geleidelijk aan de markt worden gebracht. De prijs van deze tarwe is f 4.90 per 100 kg. Inbegrepen f 1.50 monop»»- lierechten. De eigenlijke tarweprijs zal dus f3.40 per 100 kg. zijn, wat gezien den prijs waarvoor andere uit- heemsche tanvesoorten worden aangeboden, een goe de prijs is voor deze oude Duitsche tanve. Een groot deel van de aangekochte tanve zal als veevoer worden gebruikt. Daar echter het opnemings vermogen van de markt niet groot is. schijnt het niet uitgesloten te zijn, dat ook nog een deel als brood graan zal worden gebezigd. Geen persoonlijke ongelukken, doch wel materieele schade en stagnatie in den treinenloop. Bij den Cruquiusweg te Amsterdam zijn gisteravond omstreeks elf uur een leege personentrein en een goederentrein, die kwam van het Weesperpoortsta- tion en naar de Oosterburgergracht reed, tegen elkaai gebotst. Er zijn geen wagens omgekanteld, maar van beide treinstellen stonden de wagens zoo sterk tegen elkaar gedrukt tengevolge van de botsing, dat het niet mogelijk was om de materieele schade, die ech ter niet aanzienlijk was, te bepalen. Bij de botsing zijn geen persoonlijke ongelukken voorgevallen. Het ernstigste gevolg was een sterke storing in den treinenloop tusschen het Muiderpoort- station en het Weesperpoortstation. De gewone sporen waren versperd, zoodat treinen uit beide richtingen moesten rijden over goederensporen. Uit de treinen uit Hilversum, moesten de reizigers op eenigen af stand van het Muiderpoortstation uitstappen, zoodat zij over de emplacementen daarheen te voet moesten gaan. Ook de treinen tusschen het Weesperpoort- en cen traal station heeft men moeten leiden over sporen voor goederenvervoer, eveneens met aanmerkelijke vertraging als gevolg. Het onderzoek naar de oorzaak van het betrekke lijk goed afgeloopen ongeval is nog in vollen gang. Kluis open gevonden in een hulppost kantoor te Rotterdam. t Gisteravond omstreeks kwart voor elf ontdekte *n voorbijganger, dat de kluisdeur open stond van het postkantoor aan den Walenburgerweg te Rotterdam. Dit kantoor is gevestigd in hetzelfde pand als dat van den Raad van Arbeid. Van beide kantoren zijn de kluizen vlak bij den voorgevel aangebracht, dadelijk achter een raam. Des avonds en des nachts branden boven de kluis deuren electrische lampjes, opdat deze deuren van buiten af goed zichtbaar zullen zijn. Het postkantoor is gisteravond om half acht ge sloten. Zooals gemeld heeft om kwart voor elf iemand gemerkt, dat de kluisdeur van dit kantoor open stond. Hij waarschuwde een anderen voorbijganger, die bij het kantoor op wacht bleef staan, terwijl hij op zoek ging naar een agent Hij slaagde er niet in een politieman te vinden en daarom is hij maar naar de dichtbijgelegen post, n.1. dien aan de Duivevoordestraat gegaan. Vandaar zijn onmiddellijk agenten per auto naar den Wa lenburgerweg uitgerukt. Inmiddels had degeen. die op wacht was blijven staan, toen hem dit wachten te lang ging duren, op zijn beurt een voorbijganger gewaarschuwd, die in de buurt het politiebureau aan de Galerij heeft opgebeld, vanwaar een paar agenten per fiets naar den Walenburgerweg zijn gekomen. Inmiddels had men ontdekt, dat om den hoek van het gebouw, n.1. in de Schepenstraat, de conciërge woont van het kantoor van den Raad van Arbeid en dat deze binnendoor in het postkantoor kan komen. Iets verdachts werd er. behalve dan de open deur. niet gevonden. De kantoorhouder van het postkantoor woont te Overschie, deze werd per politie-auto opgehaald, om te komen constateeren of er iets was gestolen. In den tusschentijd had zich een vrij groote men- schenmenigte voor het kantoor verzameld, die zich aan allerlei gisingen en verwarde verhalen te buiten ging. Het onderzoek van den kantoorhouder had tot re sultaat, dat er vastgesteld kon worden, dat er niets gestolen was en dat een van de ambtenaren van het postkantoor gisteravond vergeten heeft de kluisdeur te sluiten. De kluisdeur heeft dus ruim drie uur open gestaan, vóór dat iemand dit heeft gemerkt. In de kluis was geen groote waarde aanwezig, omdat des avonds steeds het geld en de papieren van waarde worden weggehaald. Radio-Moeskroen. Sedert eenigen tijd werden in de streek van Moes groen in Zuid-West-Vlaanderen, aan de Franschc rens door een geheimen zender die zich Radio- .loeskroen betitelde, gramofoonplaten uitgezonden en >ok advertenties van handelaren die daartoe heelc- laal geen opdracht hadden gegeven. Nadat gedurende verscheidene dagen de Belgische ontrole-dienst vruchteloos nasporingen had gedaan, leeft nu de Fransche radiopolitie den zender op 'ransch grondgebied, op enkele meters van de grens ontdekt. De naam van den overtreder werd tot dus ver geheim gehouden. DE AANVARING BIJ VUREN. Visschersvrouw ondanks reddingsboei verdronken. Gisteren is de zandboot „Nooitgedacht", welke Za terdag bij Vuren in de Waal is gezonken, gelicht. Daarbij heeft men ook het lijk gevonden van de vrouw van den schipper, mej. B. Het had nog een reddingboei om. Het lijk van het 7-jarig dochtertje van de vrouw, dat eveneens is verdronken, heeft men niet gevonden. Aangenomen wordt, dat dit met den stroom is afgedreven. DE JAPANSCHE VROUW WORDT GROOTER. Uit een door het Japansche ministerie van onder wijs ingesteld onderzoek naar de psysieke gesteld heid van het volk, is gebleken dat de gemiddelde lengte der Japansche vrouwen 2% duim grooter is dan in het begin van deze eeuw. De lengte der jonge mannen is daarentegen slechts met 1 duim toegeno men. Verder is komen vast te staan, dat de bijziend heid in Japan zeer sterk toeneemt. DE SLAAPZIEKTE-EPIDEMIE IN JAPAN. GROOTE OPDRACHTEN VOOR DE RUSSISCHE WERVEN. Moskou. De Sovjet-regeering heeft de werven in Zuid-Rusland den bouw opgedragen van zestien koopvaardijschepen, die nog in den loop van het volgende jaar moeten worden afgeleverd. Deze sche pen zijn alle van middelmatige grootte. Gistermiddag bedroeg het -aantal lijders aan de slaapziekte te Tokio 254, of 58 meer dan eergister avond. De slachtoffers zijn in de meeste gevallen kinderen onder de tien jaar. KOELER. Verwachting: meest matige veranderlijke wind, later uit Zuidwestelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen, koeler. Verdere vooruitzichten: onzeker. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 754. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR 18 gr. C. 64 gr. F. BESCHERMT UW HUID. Zonnebrandcrême, Nivea- olie, Notenolie, Sparta-olie en Crème Amilda-zonne bruin. Verkrijgbaar in TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZIJDE 103 SCHAGEN. Men schrijft ons van particuliere zijde uit Cal- lantsoog: Al leest men inzake den geest onzer bur gerij over de samenvoeging van Callantsoog bij Zijpe slechts weinig toch is het een publiek geheim, dat het verzet er tegen groot is en tenslotte zich begint te uiten ook. Vooral nu gebleken is, dank zij de publicatie van het Rapport door de Schager Courant, dat de financieele voor- deelen niet belangrijk zijn en neerkomen op slechts pLm. IL- per jaar per inwoner van de gezamenlijke bevolking (dus verreweg het grootste deel voor Zijpe) nu uit zich de tegenstand vrijer en dringender. Het gevolg is, dat er een adres cir culeert onder de Callantsooger bevolking, ge richt aan Gedeputeerde Staten, waarin de wensch wordt uitgesproken, eene zelfstan dige gemeente te blijven! LANGEND IJ K Niet-toelating Abeele. In de zaak van de niet-toelating als raadslid van den heer Van den Abeele te Noordscbarwoude in verband met zijn ambtenaar zijn van de Gemeen schappelijke Lichtbedrijven, voor de 4 Langendij- ker gemeenten en St. Pancras, treedt een andere quaestie naar voren, een waaraan door den betrok kene blijkbaar geen aandacht is geschonken, nl. de ze, dat een lid van het personeel dier Lichtbedrij1- ven geen ambt of bediening mag uitoefenen zonder toestemming van de Commissie van Beheer. Alvo rens de benoeming als raadslid aan te nemen, was 't dus voorzichtig geweest, als de betrokkene er zich eerst van had vergewist, dat die toestemming voor het zitting nemen als raadslid was verleend. Commissie Beheer Lichtbedrijven. Als vrij zeker kan worden vastgesteld, dat de Com missie van Beheer voor de gemeenschappelijke Lichtbedrijven voor Langendijk en St. Pancras, een aanmerkelijke wijziging in haar samenstelling zal ondergaan. Van de 10 leden, uit de gemeenteraden gekozen, zullen de heeren Snel en Koelemey zeker niet terugkeeren, terwijl dit ook vrij zeker zal zijn voor de heern Kostelijk te Oudkarspel en Barten te Noordscharwoude. Niet onmogelijk is het, dat zelfs nog meer leden niet zullen terugkeeren. ZUIDSCHARWOUDE. TOELATING VAN DER HEER WEEL. N.a.v. het onderschrift van den verslaggever bij het raadsverslag van Zuidscharwoude over do be sprekingen omtrent de toelating als raadslid van den heer Weel, meenen we goed te doen, teneinde alle verkeerde gevolgtrekkingen uit die veronder stelling van den verslaggever te voorkomen, mee te deelen, dat door de Commissie met peen enkel woord is gesproken over het ecretariaat van de Com missie tot Wering van Schoolverzuim, als zou dit een beletsel voor toelating zijn. De genomen beslis singen in zake dit geval zijn van dien aard. dat daaromtrent geen dubio meer bestaat. Verdubbelde hondenbelasting. De gemeenteraad verdubbelde onlangs de heffing op de hondenbelasting op bevel van hooger hand. Of dit voor de gemeentekas financieele voorcleelcn zal opleveren, wat de opzet van die „hooger hand" was, staat te bezien, daar verschillende houders van een hond dezen opruimen of bezwaar maken tegen ver dubbeling van belasting, daar de betrokken hond uitsluitend als waakhond dienst doet en voor die klasse geen verhooging kan worden opgelegd. Men deelt ons mee, dat inplaats van den heer G. Bekker de R.K. fractie den heer J. Groen Az. als wethouder zal voordragen. De manipulaties van een brutaal oplichter. Hij deed zaken in grooten stijl met een meubel-inrichting. In Den Bosch is een groote oplichtingsaffaire aan het licht gekomen. Onder den naam My Home had zekere W. v. L. aldaar in een modern pand aan den Straatweg een moderne woninginrichting met veel ophef geopend. De leider van de zaak is thans ont maskerd als een oplichter. Van L. deed het voorkomen alsof deze woningin richting een filiaal was van de firma Pander uit Den Haag, een van de grootste firma's uit Nederland. Aan meerdere personen aldus het „Hgz." liet hij een schrijven zien met den naam van de firma Pan der onderteekend, in welk schrijven bedoelde firma van L. als filiaalhouder te Den Bosch aanstelde en waarin aan van L. een som van f 8000 werd toege zegd om de oprichting van dit filiaal mogelijk te maken. Het bedrag zou, volgens het schrijven aan van L. binnen de 14 dagen worden uitgetaald. Door middel van dit schrijven wist van L. op een zeer listige manier van een Duitschen jongeman, die 'le firma Pander goed kende, een bedrag van f 4000 'os te krijgen, hetwelk hem zou worden terugbetaald 00 gauw als de firma Pander hem de beloofde f 8000 >ad ter hand gesteld. Met de f 4000 van den Duitschen jongeman werd rle woninginrichting „My Home" geopend. Groote advertenties in de plaatselijke bladen deze adver tenties zijn natuurlijk nooit betaald kondigden de opening van „My Home" aan. Op den das? der opening zag de woninginrichting er waarlijk schitterend uit. In de toonkamers ston den dure en fijne meubelen geëtaleerd en ter gele- I genheid van do opening, waren door diverse zaken- 1 lui mooie bloemen den eigenaar aangeboden, Deze zullen toen wel niet geweten hebben, dat van L. er zelf mooie bloemstukken had neergezet, waar aan het naamkaartje van de fa. Pander hing te ben gelen. Evenmin zullen zij toen geweten hebben dat een kleermaker uit de stad op de betaling van het colbertjasje en gestreepte broek zat te wachten en dat van L. haastig verdween, toen de kleermaker naar binnen stapte. De eerste dagen na de opening van de zaak kwa men er eenige feiten aan het daglicht, die het begin vormden van een misère, welke op een débacle is uit- geloopen. Aan zakenlui was het bekend dat de firma Pan der uit Den Haag eigen meubels volgens eigen tee- kening en ontwerp laat maken en daarom kwam het hun verdacht voor, dat een filiaalhouder in plaats van Pandermeubels in de zaak te hebben, op eigen initiatief meubels kocht op naam van de firma Pan der en bij de betalingsvoorwaarden een crediet vroeg van drie maanden. Aan deze zakenlui die argwaan kregen, vertelde van L. dat hij geen filiaalhouder van de firma Pan der was, doch dat deze firma voor f 8000 in zijn zaak was geïnteresseerd. Hij toonde hun brieven, waarin zulks werd beves tigd. Voorts vertelde van L. dat hij gedurende eeni ge jaren voor de firma Pander had gereisd. Hii was naar Algiers en Londen geweest en had daar voor de firma groote aken gedaan. Tenslotte was hij een eigen zaak begonnen en uit dankbaarheid voor zijn vele verdiensten had zijn vroegere firma fSOOO in de zaak gestoken. Uitstapies naar Parijs en Den Haag. De pseudo-filiaalhouder had in zijn dienst een knecht, wonend te dezer stde. die ook de dupe is geworden van de oplichterspractijken van zijn chef. Op zekeren dag vertelde van L. aan zijn knecht, dat de firma Pander hem van uit Parijs had opge beld en hem verzocht had naar Parijs te komen al waar de zaken definitief zouden worden geregeld. De knecht moest maar.mee komen, want dan kon hij tegelijkertijd met de firma Pander kennis maken en tevens zou dit reisje naar Parijs een goede gele genheid zijn om zich van den toestand der laatste en nieuwste mode op de hoogte te stellen. Van L. die evenwel geen geld had om naar Pa rijs te gaan. wist op zéér listige manier van de ouders van zijn knecht een bedrag in handen te rijgen van f 350. Hiermee werd de reis naar Parijs aanvaard, al- vaar de firma Pander natuurlijk nergens te vinden .vas. Vier dagen vertoefde hij te Parijs om opera'? 'ij te wonen en bioscopen en andere gelegenheden 'e bezoeken. In vier dagen tiids zag hii kans f250 op te maken. Op aandringen van den knecht werd de terugreis naar Den Bosch aanvaard. Met veel moeite en na veel dreigementen hebben de ouders van den knecht een bedrag van f 250 terug gehad. Een bedrag van f 100 "moesten zij er op toegeven. Toen zij geen kans zagen aan deze f 100 te ko men, hebben zij zich genoodzaakt gezien eenige meubels uit „My Home" als onderpand te aanvaar den. De knecht zelf zit inmiddels nog steeds op ztin loon te wachten, want dit is hem nog niet uitbe taald. Behalve naar Parijs heeft de heer van L. ook nog kans gezien, eenige uitstapjes te maken naar Den Haag, Utrecht, Nijmegen en Arnhem. Hij deed dit op de volgde wijze. Hij belde een garagehouder op, wonende aan den Vughterdijk, en zei, dat hij van plan was twee mooie auto's te koopen. Hij moest natuurlijk weten of de auto's goed liepen en daarom wilde hij wel eenige proefritjes maken. De garagehouder bracht van L. diverse malen naar Den Haag en andere steden, totdat hij argwaan kreeg. Toen moest van L. de auto-ritjes betalen, maar hij bleek geen cent op zak te hebben en de auto-ritjes werden natuurlijk nooit betaald. De kleermaker en zijn pak. In de woninginrichting „My Home" heeft zich een geval afgespeeld, dat te komisch is om niet te ver melden. Zooals wij reeds in 't begin van ons verhaal heb ben verteld, had een kleermaker te dezer stede woonachtig, aan van L. 'n zwart colbertjasje en een gestreepte broek geleverd. Toen de kleermaker op betaling aandrong, wist van L. zoo handig te manoeuvreeren, dat de kleer maker zonder centen naar huis ging, doch een or der in zijn zak had om nog een nieuw pak en een gabardine regenjas voor van L. te maken. Ook de ze costuums, werden geleverd, doch niet betaald. Nadat de bewuste kleermaker na herhaalde malen op betaling te hebben aangedrongen, telkens met een of ander smoesje was afgescheept, maakte hij zich op 'n avond zoo boos op van L., dat hij hem dwong onder allerlei dreigementen, zijn costuum uit te trek ken en in het hijzijn van knecht en leverancier, die ook om geld kwamen, liet hij van L. in zijn hemd staan. Tableau! Het laat zich begrijpen, dat den een of anderen dag een einde moest komen aan de practijken van Van L. Avond aan avond stonden diverse schuldeischers in file aan de woninginrichting „My Home" aan den Stationsweg en kwamen hun geld opeischen. Geen uitweg meer ziende om uit de impasse te geraken heeft van L. zijn faillissement aangevraagd en is hij bij vonnis van de Bossche rechtbank ook failliet verklaard. Deurwaarder Hendricks heeft den faillieten boedel verkocht, doch het geheele zaakje van „My Home" heeft slechts enkele honderden guldens opgebracht, l terwijl de schulden in de duizenden guldens loopen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2