De Duce verklaart... Protestnota aan Moskou. Plaatselijk Nieuws. Beelden uit Abessynië Algemeene Vergadering lll.fi. Dinsdag 27 Augustus 1&35. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9794 Interview van Ward Price met Mussolini. Buitengewoon kwaad opgenomen. „Ondubbelzinnig moet worden begrepen, dat iedere staat, die sancties tegenover Ita lië toepast, de gewapende vijand schap van Italië zal ont moeten". Italië verandert niet van houding, tenzij Abessynië toegeeft Zooaïs reeds in het kort gemeld, heeft Mussolini te genover den bekenden bijzondere correspondent van de „Daily Mail", Ward Price zijn meening gezegd over de kwestie van de sancties. Daarenboven ver meldt Ward Price in zijn blad nog een aantal uitla tingen van Mussolini, die hij ten deele- mondeling, •ten deele zelfs schriftelijk van den Duce heeft ont vangen. In dit verband zij ook de verklaring over de kwestie der sancties nog eens herhaald. Mussolini zeide: Wanneer te Genève mocht worden besloten tot sancties tegenover Italië, dan zal Italië direct uit den Volkenbond tre den. Ondubbelzinnig moet worden begrepen, dat iedere staat, die sancties tegenover Italië toepast, de gewapende vijandschap van Italië zal ontmoeten. Naar de correspondent, hieromtrent opmerkt, maakt Mussolini daarbij verschil tusschen moreele, econo mische en militaire sancties. Een moreele sanctie, b.v. in den vorm van een vo tum van afkeuring te Genève zou beantwoord wor den met het uittreden uit den Volkenbond. Een blokkade van Italiaansche havens of de sluiting van het Suez-kanaal zou, volgens de woorden van Mussolini, met alle strijd krachten van Italië te land, te water en in de lucht worden weerstaan. Een sluiting van het Suez-kanaal zou hij beschouwen als een schending van het Verdrag van Versailles, omdat het statuut van het kanaal in dit ver drag is opgenomen. De correspondent merkt hieromtrent op, dat sanc ties zouden moeten worden genomen met eenparig heid van stemmen, d.w.z. met de goedkeuring van Frankrijk. Daarom heeft Ward Prico Mussolini ge vraagd, of deze alle geschilkwesties met Frankrijk !(Tunis e.d.) heeft geregeld in ruil- voor een belofte van de Fransche regeering, Italië de vrije hand te la ten in Oost-Afrika. Hierop heeft Mussolini schriftelijk geantwoord: „Het is waar, dat bij de overeenkomsten van 7 Januari alle meeningsverschillen tusschen ons en Frankrijk zijn geregeld". Mussolini verklaarde voorts: Mocht de Volkenbond zoo onbezonnen zijn een koloniale veldtocht uit te breiden tot een algemeene Eux-opeeschen oorlog, wel ke de deur ver zou openen voor iedere onbevredigde eerzucht in Europa of zelfs in de geheele wereld en die dezen keer niet millioenen, doch tientallen mil- lioenen menschenlevens zou kosten, dan zou de Vol kenbond daar de schuld van dragen. Met betrekking tot de houding van Italië tegenover rde zitting van den Volkenbondsraaa op 4 September zeide Mussolini: Ik zal een delegatie naar deze Raadszitting zenden torn voor de wereld het standpunt van Italië duidelijk •uiteen te zetten. Onze zaak zal worden ondersteund door documenten en fotographieën. Ik zal zelfs een kist met boeken sturen, met inbegrip van een boek [van Lady Simon, waarin de barbaarsche gewoonten Üer slavenhoudende Abessijnen worden vermeld. |(Mussolini bedoelt hier het hoek, dat Lady Simon heeft geschreven over de slavernij). Wanneer de Vol ken bondsraad dit bewijsmateriaal zal hebben bestu deerd, zal ik den Volkenbond vragen of hij van zins is Italië op voet van gelijkheid met Abessynië te be handelen, indien hij dit kan. De Europeesche naties moeten het voorbeeld der Vereenigde Staten volgen en Italië in vrede laten, opdat het zijn zending kan vervullen. De pacifisten zijn de ergste vijanden van den wrede, omdat zij, aldus Mussolini een strijd, welke het beperkte ka rakter van een koloniale expeditie heeft, welke tot doel heeft orde in een land te scheppen, waar nim- imer orde heeft geheerscht, over de geheele wereld te verbreiden. Italië zal niets doen om tweedracht in Europa te MUSSOLINL veroorzaken, doch ook anderen moeten ditzelfde ge voel voor verantwoordelijkheid hetoonen. Voor iemand over sancties spreekt, moet hij zich de eventueele gevolgen daarvan goed voor oogen houden. Italië heeft van Locarno af tot Stresa toe teveel bewijzen geleverd voor zijn wensch naar samenwerking tot verzekering van den vrede in Eu ropa, dan dat het land ervan beschuldigd zou kun nen worden het lont in het kruitvat te willen ste ken. Mussolini hoopt, dat zijn woorden allen ver- standigen Engelschen den toestand duidelijk zal maken. Hij wenscht hen eraan te herinneren, dat Italië steeds aan de zijde van het Britsche Rijk heeft gestaan en wel niet alleen in den wereldoor log, doch ook in andere tijden, toen de rest van de wereld zich tegenover Groot Brittannië had gesteld. Op de vraag van den correspondent of de mogelijkheid van een wijziging van zijn hou ding bestaat, antwoordde Mussolini: Geen mogelijkheid, tenzij Abessinië toegeeft. Mussolini zeide voorts: De taak van de kolonisatie en civiliseering van.Abessinië zal het Italiaansche volk gedurende minstens 50 jaren bezig houden. Zoodra men ons toestaat ons te wijden aan deze ontzaggelijke onderneming, zullen wij kameraden en niet-tegenstanders zijn van het Britsche Rijk, verbonden door wederzijdsch respect voor de we- derzijdsche belangen. Mussolini stond op het stand punt, dat de Britsche regeering de bijzondere rech ten van Italië in Abessinië reeds heeft erkend door verdragen, en dat pas halt moet worden geroepen, wanneer Italië op een of andere wijze de Britsche belangen bedreigt. Over de vroegere politiek van Italië in Oost-Afri ka zeide Mussolini: Dertien jaar lang heeft Italië zich tegenover Abessinië voortdurend vriendschap pelijk betoond. Wij hebben den Abessiinen na de ondertcckening van het Verdag van 192S zelfs een groote hoeveelheid moderne wapenen geschonken. Eenige dezer wapenen, die thans tegen onze solda ten in Afrika zullen worden gebruikt, zullen uit Italië afkomstig zijn. Het betreft Mauser-geweren, machinegeweren en één millioen natronen, die ik Abessinië als geschenk heb gezonden. Zou ik dat alles hebben gedaan, wanneer ik vijandige bedoe lingen tegenover Abessinië zou hebben gehad? Vervolgens spreekt Mussolini over de bekende motieven van zijn politiek: de overbevolking van Italië, de onvruchtbaarheid van Lybië en de voor treffelijkheden van Abessinië. Hij zeide: De ontslui ting der rijkdommen van Abessinië zal Italië en de geheele wereld', ten goede komen. De tijd is misschien gekomen, de kwestie der kolo niën met alle aangelegenheden, welke er verband mede houden, ter sprake te brengen. Dit zou allen beschaafden staten tot voordeel strekken en in het bijzonder die beroofd zijn van bun aandeel aan de schatten der wereld. Zoodra Abessynië evenwel voor de Italiaansche kolonisatie zal zijn geopend, zullen de koloniale aspiraties van Abessynië vervuld zijn. De financieele positie van Italië. De financieele toestand van Italië geeft Mussolini naar bij verklaarde geen aanleiding tot ongerust heid. Het Italiaansche volk beeft een zoodanig be wijs gegeven van zelf-opoffering, dat zijn vastgera- den wil voor alle eventueele noodige verdere finan cieele offers buiten kijf is. De kwestie of Italië door zijn Abessijnsclie veldtocht niet zal worden gedwon gen de rol op te geven, welke het land tot nu toe in midden-Europa hoeft gespeeld, beantwoordde Mus solini met te rcfereeren aan de 500.000 man, die thans bij Bolzano manoeuvres houden. Mussolini zeide nog: We kunnen thans niet meer terug. De 200.000 Italiaansche geweren in Oost-Afrika zouden van zelf afgaan. Ward Price zegt, dat Mussolini den dringenden persoonlijken wensch heeft uitgesproken, dat dit interview in de Daily Mail zal worden ge publiceerd als een gezaghebbende uiteenzetting van zijn meening. Wegens inmenging in de interne Ameri- kaansche aangelegenheden. Reuter meldt uit Washington: De Amerikaansohe ambassadeur te Mos kou, Bullitt heeft gisteren den plaatsvervan- genden volkscommissaris van buitenland- sche zaken der Sowjet Unie een nota over handigd, waarin geprotesteerd wordt tegen de gebeurtenissen, welke zich hebben afgespeeld op het 7e congres van de Communistische In ternationale, welke een inmenging beteeken- den in*de interne aangelegenheden der Ver eenigde Staten. In de nota wordt dan op de „meest na drukkelijke wijze geprotesteerd tegen deze fagrante schending van de belofte, welke op 16 November 1933 door de regeering der Sowjet Unie is gegeven met betrekking tot de non-interventie in de interne aangele genheden van de Vereenigde Staten." William M. Buliith, de Amerikaansohe ambassadeur te Moskou, De brief, welke Litwinof indertijd heeft gezonden aan den president der Vereenigde Staten, wordt ver volgens in onverkorten tekst herhaald. De nota ver wijst in het bijzonder naar de belofte van Litwinof niet toe te laten, dat zich op het gebied der Sowjet Unie eenige groep vormt, werkzaam is of ophoudt, welke ten doel heeft de omwenteling of de geweld dadige wijziging der politieke of-sociale ordening in de Vereenigde Staten, of een deel daarvan. De nota zegt: Aangezien de Sowjet-reeeering niet onbekend kan zijn met het doel van de Communis tische Internationale, schijnt het onnoodig de onder handelingen van het laatste congres aan. te voeren of een lijst te geven van de namen der Amerikaan- sche communisten, die daar aanwezig waren, wier toelating in de Sowjet-Unie der Sowjet-regeering natuurlijk bekend is geweest. Vervolgens wordt verklaard, dat. het Ame- rikaansche volk de inmenging van vreem de landen in zijn interne aangelegenheden buitengewoon kwaad opneemt. De Ameri- kaansche regeering beschouwt de nauwkeu rige nakoming van de belofte inzake de niet inmenging een essentieele voorwaarde voor de handhaving van normale vriendschappe lijke betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten van Amerika en de Unie der socialis tische Sowjet-republieken. De Vereenigde Staten zouden gebrek aan open hartigheid hetoonen indien zij niet openlijk zouden verklaren de meest ernstige gevolgen te voorzien, indien de Sowjet-Unie niet wil of niet in staat is ge schikte maatregelen te nemen om verdere hande lingen, welke in strijd zijn met de plechtige belofte, die den Vereenigde Staten is gegeven te verhinderen. De nota besluit met de waarschuwing het voortdu ren van de inmenging in de interne aangelegenhe den van het Amerikaansche volk door de Sowjet- Uie, welke de ontwikkeling der vriendschappelijke betrekkingen tusschen de volken der beide landen on vermijdelijk verhinderen, te beëindigen. De correspondent van de „Morning Post" te Was hington zegt, dat zelfs lieden., welke de situatie van meer nabij bezien, verrast zijn over iets, wat zij be schouwen als een onmiddellijke bedreiging, welke door diplomatieke zinswendingen slechts weinig ge dekt is. De correspondent van de „Times" verklaart, dat men de nota op het oogenblik niet als een ultimatum behoeft te beschouwen, doch dat er reden bestaat te veronderstellen, dat een snelle en volledige verbre king der diplomatieke betrekkingen van de Vereenig de Staten met Sowj.et Rusland in de toekomst mo gelijk is. Zondagmorgen 11 uur opende voorzitter Delvaux in de Unie te Alkmaar de jaarlijksche algemeene vergadering van den N.H.V.B. Na de gebruikelijke hamerstukken, als jaarver slagen, notulen, vond de herkiezing van den voor zitter plaats, die aan de beurt van aftreden was. De bestuursverkiezing in de vacature J. Melk, A. Sietsma, L. van Wagtendonk en IT. Brussel, bracht het volgende resultaat. Bij de eerste stemming ver kregen Hoorn 140, Stuurman 112, Wagtendonk 132, Goedknecht 74, Keemink 97, De R'uijter 102, Sietsma 110, Sougé 109, zoodat hij deze stemming reeds geko zen waren de heeren: Hoorn (Koog a. d. Zaan), Stuurman (Zaandam) en Van Wagtendonk (Enkhui zen). Herstemming moest nu plaats hebben om de bezetting van de vierde vacature tusschen de hee ren Sietsma (zittend) en Sougé. Daar de Zaansehe vereenigingen al verklaard hadden, bij eventueele herstemming op Sougé te stemmen, kwam deze er met glans, nl. 162 tegen 58, zoodat de heer Sougé (Alkmaar) op den zetel van zijn plaatsgenoot kwam. Helder, die de Rauchbeker in ontvangst nam, wilde dio in den vervolge graag na de finale zien uitge reikt. Hetgeen geschieden zal. Watervogels kreeg het Gouden Kruis. De protestcommissie Ivatoen-Baas-Sougé werd Ka- toen-Baas-Thijssen, omdat Sougé' bestuurslid was geworden. Als plaatsvervangend lid kwam de heer Goed knecht in de plaats van den heer Thijssen. Het voorstel Vrone om het maximum aantal stem men ter Alg. Vergadering tot 5 te beperken, werd verworpen. In het voorstel W.F.C. werd de volgende beslissing genomen: Eventueele onregelmatigheden en tekortkomingen moet de scheidsrechter niet alleen aan den hond be richten, maar ook onmiddellijk aan den aanvoer der van de thuisclub melden. Bij adspirantenwed- strijden ook de leider, waarbij tevens werd bepaald dat adspirant,en-elftallen steeds van een begeleider voorzien moeten zijn. Het voorstel om den laatsten termijn voor wed strijdveranderingen tot Donderdagnacht 2 uur terug te brengen, kwam op uiterlijk Vrijdagavond. De kwestie van de rechtspraak, aangeroerd door W.R.C. en in dezen zin dat strafuitspreker en be roepsinstantie niet beide het bestuur moesten zijn, had tot resultaat, dat de strafcommissie, bestaande uit 3 bestuursleden, de straf zou blijven uitspreken en dat de beroepsinstantie zou bestaan uit de 6 an dere bestuursleden. In de financieele commissie kwam de heer Stuur man, in de plaats van Melk en als plaatsvervangend lid de lieer Sougé, in de plaats van Sietsma. De bondseontributie blijft op het oude peil. Bij de rondvraag kwam men tot een commissie- benoeming om rle aangelegenheid van het officieel orgaan nog eens onder oog'en te zien. Bijna alle clubs waren aanwezig. ZWEMWEDSTRIJDEN. Van den Kring Noord-Holland-Noord worden Zon dag a.s. in „De Wiel' groote zwemwedstrijden ge houden, waaraan deelnemen „de Wiel". H.Z.V., Den Helder, HZ.V., Heerhugowaard, de Volharding. Oud karspel, 't Skarpet. Oude Niedorp en 't Oude Veer te Anna Pauowna. We weten van vorig jaar. hoe vinnig de leden dezer vereenigingen elkaar kunnen bekampen en ongetwijfeld zal dan ook a.s. Zondag weer een in teressante wedstrijd te aanschouwen zijn. Voor bijzonderheden verwijzen we naar de adver tentie in dit no. H.S.V. „DE HENGELAAR". Uitstekende vangst. Jb. Schager wint de eerste prijs. Onze plaatselijke hengelaarsvereoniging „De Hen gelaar" organiseerde Zondagmorgen een vischwed- strijd te Groenveld, gemeente St. Maarten, in het baars visschen. Het weer leende zich bij uitstek voor baarsvisschen, zoodat verwacht mocht worden, dat er zeer velen gevangen zouden worden, 's Morgens half negen werd per rijwiel do reis naar Groenveld gemaakt, waar vlug de tuigen etc. in orde werden gemaakt, waarna de wedstrijd een aanvang kon ne men. In het eerste half uur nam de heer Schram den kop door het vangen van een baars van 19,5 c.M. Ook in bet tweede half uur hield hij de kop, doordat iedere hengelaar beneden deze grootte bleef. In het derde half uur werd hij echter door den heer Jb. Schager verdrongen. Deze ving toen een baars van 22,2 c.M. In het vierde en vijfde half uur kwam geen verandering meer in den stand voor den eersten prijs, zoodat de heer Schager de eerste prijs won. De geheele uitslag is als volgt: I. Jb. Schager, baars ter groote van 22.2 c.M. 2. A. Schram met 19 gevangen baarsen; 3. G. Velen 14 st. 4. T. Oudejans, 14 st.; 5. W. Veenstra, 10 st.; 6. P. Wit, 6 st.; 7. Nieuwkoop, 5 stuks; 8. T. Dekker, 4 stuks; 9. P. Dekker, 3 stuks; 10. Bisschop, 2 st. Het is in lokaal Dekker aan de Markt, als de voor zitter de prijzen met een woord van dank en felici tatie de prijzen uitreikt. Het dae een zeer gezellige morgen geweest met een goede vangst. EEN ONDERSCHEIDING. Dezer dagen werd door de presidente der afd. Scha- gen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen namens het Hoofdbestuur aan Mej. Sophia Kok voor jaar twaalf en een half jarige hulp in de huishouding bij de fa milie Klos alhier, een medaille met oorkonde uitge reikt. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Anneke Marie, dochter van Jacob Blok ker en van Dieuwertje Middelbeek. Ondertrouwd: Johan Abraham Doets. oud 24 jaar, straatmaker, en Dina Snijders, oud 21 iaar, zonaer beroep, beiden won. te Schagen; Pieter Koning, oud 26 iaar, schilder, won. te Ursem en Neeltje Koning, oud 25 iaar, zonder beroep, won. te Schagen. POLITIE.: Verloren: een rij wiel pl aatje. Gevon den: een portemonnaie met eenig geld. Links; Als nog eens een oorlog In Oost-Afrika mocht uit breken wat wij altijd nog hopen dat niet het geval zal zijn dan zal om bronnen als op nevenstaande foto afgebeeld, danig gevochten worden. Zij toch vormen de meest strategische punten in het overige zoo onherbergzame Abessynië met zijn uitgestrekte woestijnen. Boven een Abessijnsche trompetter van de Keizerlijke lijfwacht.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5