Charles Rex De Langendijker Groentenveilingen. Het land, dat geen geld kent. I DE ZUIVERINGSACTIE TE OSS. Engelsche houtmarkt niet meer bedreigd Vloedgolf teistert Genua. Toeneming der Russische aankoopen in Engeland. Het ongeval op den onbewaakten overweg te Meppel. De groote prairiehrand. De Maginot-Iinie gereed. Ethel M* Dell» Ongeanimeerde stemming. - Hoe wel weinig wordt geteeld, blijven de prijzen laag. - Bekende moei lijkheden oorzaak. - Iets lagere prijzen voor aardappels. - Dalen de prijs voor roode kool - Draait gedeeltelijk door. - Sterk dalen de prijzen voor gele. - Witte hand- haait zich op niet onbevredigen- den prijs. Bloemkool op 't laatst der week lager. - Groote aanvoer en lage prijs voor uien, zoowel zilver, als gele. - Slaboonen zijn voor een deel onverkoopbaar. - Bieten laag in prijs Tomaten, ondanks uitvoervergunning, laag. Weinig belangstelling voor peen. Lagere prijzen voor druiven. De stemming op onze groote groentenveilingen te Broek op Langendijk en Noordscharwoude was deze Aveek bijzonder ongeanimeerd, stug en slap. Ofschoon de aanvoeren van de verschillende tuinbouwproduc ten niet groot zijn, blijft een opgewekte vraag uit met al de gevolgen van dien. In dezen buitenge woon drogen zomer, waarin zoowel in het binnen land als in landen, die vroeger veel van onze tuin bouwproducten afnamen, maar weinig wordt geteeld, had men onder normale economische verhoudingen mogen verwachten, dat de tuinbouwers hun produc ten tegen beste prijzen hadden kunnen slijten, doch in dezen abnormalen tijd worden groote hoeveelhe den, met zorg gekweekte groenten in ons land op de belt, als onverkoopbaar, gestort, terwijl onze Oosterburen snakken naar deze agrarische produc ten. Daar is de groente zeer schaarsch, zoodat op de markten hooge prijzen worden besteed. Voor smalle beurzen zijn deze groenten dus niet te verkrijgen, al leen zij, dio het nog betalen kunnen, kunnen tegen grof geld hun groenlenschotel bereid krijgen. Het Centraal Bureau uit de veilingen, zoowel als de standsorganisaties der tuinders houden niet op, op dezen onhoudbaren toestand te wijzen. Telkens weer leggen zij den' vinger op de wondeplek van de ex port- en betalingsmoeilijkheden en stellen zij daar bij, al is het dan ook onopzettelijk de tegenwoordig gevolgde politiek aan de kaak, waarvan de Langen dijker tuinders het slachtoffer worden en wel in die mate, dat de toestand al onhoudbaarder voor hen wordt. Daaronder lijdt de geheel streek; ook de mid denstand en de arbeiders, die voor f 12 in de Wie- ringermeer gaan werken. In de afgeloopen Aveek kwamen eiken dag nog ongeveer 4 spoorwagens aardappelen aan do veilin- waarvan echter maar weinig Sehotsche huizen. De grove werden verkocht vooi ongeveer f2.—, do an dere liepen nogal in prijs uiteen. Mooie partijtjes van puike kwaliteit werden aanvankelijk voor lr3 tot f 3.30 verkocht, later brachten zo 20 a 30 cent meer op. De overige werden voor f 2.(50 tot f3 van de hand gedaan. De overige aardappelsoorten waren ook laag in prijs. Prachtige blauwe eigenheimers konden nauwelijks f2 opbrengen; prima kwaliteit steeg wel eens tot den prijs van f2.20— f2.40. Witte Eigenheimers, dio in den aanvang tot f3 liepen, brachten later ook niet meer dan f2.10f2.40 op. Schoolmeesters, waarvan weinig aanvoer is, werden voor f3.30 of iets minder verkocht. Duken golden van f 1.30f 1.(50. Drielingen werden voor f2 tot f2.30 van de hand gedaan. Met de verschillende koolsoorten liep het. nog slechter dan de vorige week. Toch kan niet, gezegd Avorden, dat de groote aanvoer een bevredigenden prijs in den weg staat. De vraag is echter zoo gering, dat dit wel op een veel lage ren prijs moet uitloopen. Boode kool was voor een deel onverkoopbaar. Voor zoover de groote sorteering werd verkocht, bracht ze f 1 of heel weinig meer op. De allermooiste van on geveer 3 pond bracht het tot ongeveer f2, soms iets minder, soms, maar zelden iets meer. Te Noord scharwoude is alles beneden f2 verkocht. Was de vraag naar gele kool de laatste weken zeer bevredigend en werden daardoor vrij redelijke prij zen gemaakt, deze week liep het ook met dit pro duet mis. Werd aan de Broeker veiling aanvankelijk nog f3.10—f3.60 bestecdd, deze noteering zakte in tot f 1 f 1.90. Op 't laatst der week kon alzoo voor de mooiste sortecring van de beste kwaliteit nog nauwelijks f2 worden gemaakt, terwijl de grootere soorten slechts f 1 of iets meer opbrachten, ondanks geringe aanvoeren. Het minst slecht hield zich nog de witte kool. Het buitenland kwam voor dit product aan de markt en de groote sorteering konden de zouters gebruiken. Van deze werd de goede kwaliteit voor f 1.40f 1.80 verkocht. Mooie, kleine soort bracht tot ongeveer f2 op. Van deze kool werden een 20 spoorwagens verhandeld. Bleef de prijs van bloemkool gedurende een deel der week nog op peil, dit veranderde helaas ook. Aanvankelijk noteerde eerste soort van f 12f 15, later zakte de prijs tot f 6.30 a f 9.40 in en Zaterdag werd nog slechts f4.90 besteed. Voor tweede soort werd van f2 tot ruim f4 betaald. De aanvoer was gering. Groot was de aanvoer van uien, in het bijzonder zilveruien. Het mooie zomerweer stelt de telers van dit product in de gelegenheid tot aanvoer. De prij zen laten echter veel te wenschen over. Zelden werd voor zilvernep f 5 betaald, veel brachi, niet meer dan f4 of zelfs iets minder op. Drielingen liepen soms tot beneden f2. Plet meeste werd voor f2f2.30 verhandeld. Groote uien waren onverkoopbaar of brachten f0.60 op. Mooie gele uien werden verkocht voor f2.20f3.20. De markt toonde een dalende ten dens. De aanvoer beliep ruim 29 spoorwagens. De meest gewilde sorteering bieten werd voor f2 —f2.60 verkocht. Groote golden van f 1.10f 1.60. De aanvoer van slaboonen was weer groot met het ongelukkig gevolg, dat een deel onverkoopbaar was of voor f 4 werd verkocht. De hoogste prijs was f 6. Voor snijboonen werd f 4 betaald. Wortelen brachten f2, losse f 110f2. Voor tomaten, ofschoon er wat verruiming voor uit voer was gekomen, werden zeer lage prijzen be steed: f6—f7 voor A, idem voor B, f3f6 voor C en f2.10—f2.70 voor CC. Druiven waren zeer goedkoop. De vorige week gol den ze nog f30, nu werd Alicante voor f23f26 ver kocht. Een nieuwe arrestatie. Do gemeentepolitie te Oss heeft gisterenacht ge arresteerd den arbeider J. Timmermans uit Oss, als verdacht van mèdeplichtigheid aan diverse inbra ken en diefstallen. Bij zijn verhoor'heeft de man een volledige bekentenis afgelegd. Hij verklaarde o.m. behalve zich te hebben schul dig gemaakt aan 't ontvreemden van een groot aan tal rijwielonderdeelen, ook voor eenige jaren een oude vrouw van haar geld te hebben beroofd. T. zal (er beschikking van den Officier van Justi tie te 's Hertogenbosch worden gesteld. Een bekentenis. Ten overstaan van de gemeentepolitie heeft de eenige maanden geleden gearresteerde van Osrouw, bijgenaamd de Koperen, een volledige bekentenis af gelegd, waarbij verschillende nieuwe misdrijven aan het licht zijn gekomen. Daar in verband met deze bekentenis nog meer ar restaties zullen worden verricht, kunnen thans om trent deze verschillende misdrijven nog geen na dere inlichtingen worden gegeven. Men verwacht vandaag dan ook nog meer arrestaties. De Russische houtvoorraden reeds uit' geput. ITull. De prijsverlaging, die de Timber Distri- butors Ltd. heeft toegezegd, indien de onverkochte hoeveelheden Russisch hout, die aan het begin van de maand pl.m. 90.000 standaard beliepen, voor ein de Augustus zouden kunnen worden opgeruimd, heeft het beoogde succes gehad Naar de Timber Dismcn, volgens welke de rest van de beschikbare hoeveelheden Russisch hout opgenomen zal worden door enkele groepen belanghebbenden in verschil lende cleelen van het land, waardoor wordt voorko men. dat in een bepaald centrum de markt worclt bedorven. Men hoopt thans, dat de houtmarkt in Egneland weer haar normaal voorkomen zal ver krijgen. Genua Is Zondag getroffen door een cycloon, welke gepaard ging met een vloedgolf. Door de kracht van het water werd de plaatselijke luchthaven verwoest, terwijl aan de schepen ernstige schade werd toegebracht. Drie perso nen werden gedood en dertig liepen verwon dingen op. Moskou: (A.N.P.): In Juli hebben de Sovjet- Russische handelsorganisaties in Engeland in totaal voor een bedrag van l.S millioen geplaatst tegen slechts 860.000 in dezelfde maand van het vorige jaar. Sinds het begin van het jaar bedragen de Rus sische orders in Groot-Brittannië 6.32 millioen te gen 5.84 millioen in de eerste zeven maanden van 1934. De toeneming van de orders betreft vooral de machine-industrie, terwijl daarentegen de aankoopen van ijzer en staal een vermindering hebben onder gaan. Rangeerder door onveilig signaal gere den. Meppel. Uit het onderzoek, ingesteld door de spoorwegautoriteiten, inzake het ongeval op den on bewaakten overweg langs de Hoogeveenschevaart te Meppel, Avaarbij de auto van den heer Pol te Mun tendam Zaterdag door een rangeermachine gegrepen meegesleurd en vernield werd, is gebleken, dat de seimvachter Veldman geen blaam treft. De bestuur der van de rangeermachine van der Wal is n.1. zulks in strijd met zijn aanvankelijke verklaringen door een on\'eilig signaal gereden. Wel stond het rangeersein op veilig, doch niet het uitrijsein. Van der Wal beweert dit niet gezien te hebben. In den loop van deze week zal een enquette-com- missie een nader onderzoek instellen. Buenos Aires: De groote prairiehrand in de provincie Entre Rios woedt voort, thans over een breedte van 35 K.M. Verscheidene veefokkerijen zijn eveneens een prooi der vlammen geworden. Tot nu toe zijn 80.000 Morgen van de beste kwaliteit prairie- grond, geheel vernield. Het vuur nadert met. groote snelheid het woudgebied. Reeds op groote afstanden zijn de vlammen zichtbaar. Politie en de bevolking werken in koortsachtigen haast om door het om ploegen van den grond het vuur af te bakenen. In verband met de droogte kan men evenwel niet veel resultaat van deze maatregelen verwachten. 300 onderaardsche forlen langs de Rijn land-grens. Parijs: Van officiecle militaire zijde is Zon dag bekend gemaakt, dat de Maginot linie, bestaande uit driehonderd onderaardsche forten langs de Rijn land-grens, is gereed gekomen. Naar verluidt zouden deze versterkingen in 48 uur tijds door 1.000.000 man schappen bezet kunnen worden. VREEMDELINGEN VERLATEN ABESSYNIë. Milaan. „Corriere della Sera" meldt uit Dji- boeti, dat op aanraden van het Britsche gezantschap te Addis Abeba vele onder Britsche bescherming staande Indische en Arabische kooplieden Abessinië verlaten en terugkeeren naar Aden, Indië en Yemen. DEKENS VOOR HET ITALIAANSCHE LEGER. Warschau. Een Italiaansche firma heeft met textielfabrikanten te Lods onderhandelingen aange knoopt over de directe levering van eenige tiendui zenden dekens. EEN KORPORAAL STICHT EEN EILANDENRIJK. IDYLLE IN DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Het eiland Tristan da Cunha is door het bezoek van de Nederlandsche onderzeeër K XVIII aan de vergetelheid ontrukt. Ongeveer halverwege tusschen Kaap Hoorn, het uiterste puntje a'an Zuïd-Amerika, en Kaap de Goe de Hoop, een vijftienhonderd mijlen ten Zuid-Wes ten van St. Helena. rijst het eenzame eiland Tristan da Cunha uit de golven van den Atlantisclien Oce aan op. Tristan da Cunha maakt deel uit van de gelijk namige eilandengroep, die uit drie vulkanische eilandjes bestaat. De archipel is genoemd naar de Portugeesche ontdekkingsreiziger, die in 1506 op zoek ging naar gebieden, Avaar specerijen te halen waren. Van de drie kleine eilanden, die tezamen een op pervlakte hebben aran slechts 116 vierkante kilome ter. is slechts één bewoonbaar. Dit. eiland, dat men eveneens de naam Tristan da Cunha gegeven heeft, heeft een rijke plantengroei en een overvloedig1© bewatering waardoor het bewoonbaar is. Voorts be vat het eiland een machtige uitgedoofde vulkaan van ongeveer 2600 Meter hoogte. Slechts zelden komt het voor. dat een schip naar deze eilanden koers zet, daar de eilandjes een stuk buiten de ge wone route van het scheepvaartverkeer liggen. Slechts wanneer een schip" door een storm averij heeft opgeloopen, of uit de koers is geraakt, doet het de haven van Tristan da Cunha aan. Het was dan ook een mijlpaal in de geschiedenis der eiland bewoners. toen enkele maanden geleden de Neder landsche onderzeeër K XVIII eenige dagen in de wateren van Tristan da Cunha vertoefde. Tijdens het verblijf van Napoleon op St. Helena werd het tot dusver onbewoonde eiland door de Engelschen bezet. Toen na den dood van Napoleon in 1821 de bezetting opgeheven werd, vroeg en ver kreeg een korporaal der bezettingstroepen, William Glass genaamd, het recht zich blijvend op het eiland te vestigen. Twee zeelieden sloten zich bij hem aan. Zoo ontstond in den loop der tijden een kolonie, die thans ongeveer honderdzestig zielen telt. De plaats, waar de kolonisten wonen, draagt de naam Edinburgh en telt. veertig huizen. De eerste indruk, die men van de nederzetting krijgt, is alsof de oorlogstoestand afgekondigd is. Ieder huisje, iedere tuin is omgeven door een om rastering van kippengaas en prikkeldraad. Inder daad staan de bewoners van het eiland voortdurend on voet van oorlog en wel met de ratten. Deze knaagdieren komen in groote getale op het eiland voor en voor zoover ze elkaar niet oppeuze len, vreten ze de bezittingen der eilandbewoners op. Daar ieder offensief tegen deze schadelijke .,mus- norveeims" nutteloos is gebleken, trachten de kolo nisten zich zoo goed mogelijk tegen zijn vraatzucht te beveiligen. Vandaar de draadversperringen om huis en hof. De kippenhokken op het eiland bevin den zich op een hoogte van twee meter boven den beganen grond en gelijken veel op de paalwoningen der bewoners van Nieuw Guinea. Overigens leven de eilandbewoners in volle te vredenheid. Geld kent men op het eiland niet, en derhalve ook niet de lust op het aardsche sliik te vergaren. Belasting- en douanekantoren zijn bier evenmin inheemsch. terwijl het winkelbedrijf op Tristan da Cunha ook nog niet zijn intrede gedaan heeft. Een der oudste kolonisten vertegenwoordigt het gezag en wordt als zoodanig ook door de Engelsche regeering erkend. Op hem rust de plicht eventueele ruzies te beslechten, jonge paren te trouwen en hun een woonstede aan te wijzen. Loopt, een schip het eiland aan, dan verzamelt hij de levensmiddelen, bij voorkeur aardappelen, vruchten, visch. gevogelte, lamsvleesch en melk en ruilt deze voor kledingstuk ken. werktuigen, boeken en tijdschriften en distri bueert deze onder de bevolking. Ook thee. koffie, meel. riist en zeep zijn artikelen, die bii do beAvo- ners van Tristan da Cunha zeer gewild ziin. De gezamenlijke bevolking behoort tot de Angli- caansche Kerk en iederen Zondag worden gods dienstoefeningen gehouden. Af en toe wordt het eiland bezocht door een missionaris. Het snreekt vanzelf, dat op Tristan da Cunha woorden als. devaluatie, aanpassing, ordening, cri- sissteun enz. enz. totaal onbekend ziin. FEUILLETON door 46. „Neen, dat doet ze niet!" riep Benny uit. „Dat is vervloekte nonsens! Dat moet je niet zeggen. Ze is een aardig meisje, dat best vriendelijk tegen je zou zijn, als je haar maar in de gelegenheid stelde." Toby zette een boos gezicht. „Ik wist wel, dat je zeer op haar gesteld bent. Ze is mooi en be schaafd, veel meer in je lijn dan ik. Waarom ga je niet naar haar toe en vraagt haar. Ze zou zeker geen „neen" zeggen!" Ze uitte die woorden half lachend met trillende lippen. Ze beefde. Benny's oogen schoten plotseling vuur. Hij pakte haar bij de schouders en 't Avas, alsof hij haar door elkaar wilde schudden. „Toby, bedaar! Versta je me! Je gaat te ver. Wat bedoel je met dat alles? Wat heeft ze je gedaan?" „Niets!" zei Toby vrschrikt, terwijl ze vergeefs trachtte zich los te maken. „Ze kent me nauwelijks, 't Is alleen instinct van baar en zij kan 't niet hel pen. Maar ze houdt genoeg van je, om niet te wen schen dat je met mij trouwt. Je je veronder stelt toch niet!" liet ze cr aarzelend op volgen, „dat ze dat plannetje voor dat scizo* in Londen opperde alleen in mijn belang „Welke andere reden zou ze daarvoor hebben gehad?" vroeg Benny ernstig. Toby lachte. „Wat ben je toch nog groen! Moet ik je dat inderdaad nog zeggen?" „Ja. Ga door! Vertel op!" Zijn stem klonk hard. Hard was ook de greep van zijn handen. Hij wist dat zij, als hij haar op dit oogenblik losliet, zich om zou koeren en als een haas wegloopen. Uit de blauwe oogen die naar hem opkeken, sprak vrees, maar tevens iets tartens. Tusschen haar lachende lippen had ze de tanden op elkaar geklemd. „Ga voort! Vertel!" herhaalde hij. „Ik laat je niet los, voor je 't me verteld hebt." „Denk je denk je dat ik bang voor je ben?" vroeg Toby op uitdagenden toon. „Ik denk, dat je mij zult hebben te antwoorden," zei hij op strengen toon. Hij keek haar recht in de oogen zonder eenige boosheid, maar ook zonder eenig medelijden. „En nu zul je me antwoorden. Welke andere reden kan juffrouw Melrose hebben gehad om dien raad te geven, dan alleen jou wel zijn? Nu, antwoord me nu!" Hij was bleek, maar zichzelf volkomen meester. Misschien had hij van Jake de les geleerd dat, wie anderen wil beheerschen, beginnen moet met zich zelf in bedwang te hebben. Hij hield haar vast, ter wijl ze voor hem stond, maar zijn houding had niets dreigends, doch evenmin iets teeders. 't Was of een rechter voor haar stond. En, zonderling genoeg, sprak er in dat oogenblik uit Toby's oogen iets van Avaardeering, hoogachting. Ze keek hem flink in de oogen. „Och, ik wil je wel antwoorden. Waarom niet, vroeger of later zou een ander het je toch zeggen als ik 't niet deed. Ze zei het omdat ze wist en ook wilde hebben dat jij het weten zoudt dat ik niet behoorde tot het soort meisjes waarmee men trouwt!" Ze zag doodsbleek toen ze dat zei, maar bleef rechtop staan. Haar oogen ontweken de zijne niet. Benny stond beAvegingloos en staarde haar aan. 't Was hem of hij een hevigen klap had gekregen. „Wat meen je in 's hemelsnaam?" vroeg hij ein delijk langzaam. Nu was de spanning bij Toby gebroken en ze be gon op haar dwaze manier te lachen. „Neen, nu zeg ik niets meer! Dat doe ik niet. Ze vindt dat ik al te aantrekkelijk ben, dat is alles. Ik begrijp niet waarom, jij? Dat heb jij me toch nooit gevonden, is 't wel, Benny?" Haar gezichtje kreeg weer de oude, zachte uit drukking. En ze kroop weer in z'n armen als een klein diertje dat een toevlucht zoekt, na harden strijd. Ze trilde nog toen ze tegen hem aanleunde. En Benny haalde opgelucht adem en dacht op dat oogenblik aan niets anders. „Jou ondeugd!" zei hij, haar in- de armen sluitend. „Je speelt een beetje met me. Hoe durf je me zoo te pijnigen. Maar ik zal 't je betaald zetten! Ik zal nooit meer mede lijden met je hebben." Hij kuste haar en de kleur kwam weer op Toby's gelaat terug. Ze was dien dag veel aardiger voor hem dan ze tot nu toe geweest was en hij vergat de vreeselijke Aruurproef, die ze hem had laten on dergaan. Eerst later herinnerde hij 't zich, haar onderlinge teruggetrokkenheid, haar hortend en stootend uit gesproken waarschuAving, haar vreemde zelfverde- digende houding. En in weerwil van zijn vast be sluit voelde hij, dat zij er ten slotte in was ge slaagd om hem in zeker opzicht om den tuin te leiden. HOOFDSTUK X. Het geheim. Eerst laat in den avond ging Benny, zijn gelief koosde pijp rookerid, alleen naar zijn lievelings plekje in het larix-boschje in het park. Hij liep langzaam, met de handen op den rug en staarde voor zich uit. Hij had zijn zin gekregen bij Toby. Ze had beloofd met hem te zullen trouwen, zoodra de oude Bishop was vertrokken en het huis in het dal tot hun be schikking was. Maar, ofschoon hij eindelijk zijn zin had doorgedreven, voelde hij zich niet opgewekt. De woorden van Sheila hadden hem verontrust, evenals de zonderlinge uitieg, dien Toby zelf daar aan gegeven had. Hij had een sterk ontwikkeld rechtvaardigheidsgevoel en nu hij bereikt had wat hij wilde, vroeg hij zichzelf af, of het wel volkomen eerlijk was tegenover het jonge meisje. Ze was jong, maar veel meisjes trouwen jong! Haar jeugd kwam er eigenlijk weinig op aan. Neen, waar het om ging, was dat zij weinig gelegenheid had gehad om wal van de wereld te zien. Maar iets in Toby's oogen en iets in Sheila's woorden, noopte hem tot nadenken. Hij vroeg zichzelf af, waarom dat wist hij niet, of 't niet eerlijker was nog te wachten. Hij wilde dat hij er mét Jake over had kunnen spreken, maar dan zou 't hem toch moeilijk zijn gevallen, om wat hem vervulde, onder woorden te brengen. Jake was een beste kerel en begreep de meeste dingen, maar hij bleef zeker nog een week weg. Een oogenblik flitste de gedachte aan den vader van het meisje hem door het hoofd. Maar zelfs in dien hij binnen zijn bereik was geweest, zou 's mans uiterlijk hem ervan hebben teruggehouden. Hij mocht den man wel, maar hij voelde dat Toby's welzijn hem niet of althans zeer weinig ter harte ging. Hij dacht alleen maar aan zijn jacht. Benny kwam zoo langzamerhand tot de sombere overtuiging, dat het leven niet zoo gemakkelijk was als hij zich had voorgesteld en toen hij tot zoover was gekomen, had hij het hek bij het boschje be reikt en bemerkte, dat de geur van een sigaar ster ker was dan die van zijn pijp. Hij nam de pijp uit den mond en keek rond. „Hallo!" riep een hem bekende stem. „Stoor ik?'* Saltash kwam plotseling uit de schaduw der larlx- boomen te voorschijn en stak hem de hand toe. „Hallo!" zei Benny, die schrikte. Hij keek Saltash vriendelijk glimlachend aan. Saltash beantwoordde dien blik, terwijl hij de handen van den jongen krachtig drukte. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6