VROUW, WVODt y V ta"£AÓRRC&P\cH ZOMERJAPON VOOR a.s. MOEDERS. VKK 1728. Voor dit model moet een gemak kelijk model wor den gekozen van waschbaar mate riaal, hetzij cre tonne, dan wel waschzijde of mou seline. De groote volantkraag, die op den rug tame lijk lang valt en den indruk geeft van 'n cape, wordt aan de voorzijde naar het middel toe smaller, even als de goed af- kleedende shawl kraag. De beide voorhelften slaan ver over elkan der en sluiten met een enkele druk knoop. Om het middel wordt een ceintuur gedra gen, die met een strik wordt dicht gemaakt. De mou wen zijn recht en de weinige ruimte wordt verdeeld onder een recht stofreepje, dat als garneering een knoop of kleine gesp heeft. Patronen verkrijgbaar in de maten 44 en 48 a f 0.58. VjKK 1723 HET OVERTREKKEN VAN DE KAMERWIEG. Het is een typisch verschijnsel, dat alles op babygebied niet alleen jonge moeders, doch ook oudere dames interesseert. Gaat men een winkel voorbij, waar babyartike len geëtaleerd liggen, dan blijft men on willekeurig even staan, om te genieten van al dat snoezige „poppengoed". Jonge moeders laten hun oog maar al te gaarne gaan over do mooie moderne wa gens en wiegen. Waar overal, en niet in het minst in jonge gezinnen zuinigheid ge boden is, zal men zich door practische over wegingen laten leiden en een ledikantje koopen, dat ruimte genoeg biedt om baby zijn of hare eerste levensjaren te laten ge bruiken. Het koopen van een extra kamer- wieg brengt aanmerkelijk hooger uitgaven met zich en deze kunnen er niet op over schieten. Men kan echter zelf heel goed zoo'n mo derne rieten wieg maken en bekleeden, in dien de heer des huizes althans met ge reedschap weet om te gaan, want zijn hulp is onmisbaar. Men heeft een rieten mand noodig, een onderstel van hout met houten WAT BRENGT DE MODE ONS? wielen, twee stukjes bamboe met een der de als handvat en een kap. Het geheel wordt bruin gebijtst en b.v. met rose ge bloemd voile overtrokken. De volantbekleeding van het bovenstuk is heel eenvoudig aan te brengen. Men weet de omtrek en heeft 2 x de omtrek voor .de volant noodig. De lengte zal ongeveer 30 40 c.M. be dragen. De onderkant van de volant wordt gezoomd en over den bovenkant komt een enkele of dubbele ruche. Voor de laatste heeft men een hoogte van 20 c.M. noodig en de ruches worden zóó afgewerkt, dat men de inslagen inrimpelt en aan den boven kant van den wagen vasthecht; op de bin nen- en buitenbekleeding en volant. De binnenkant wordt eveneens bekleed, doch hiexwoor wordt de stof glad genomen en met groote steken aan onder- en boven kant gehecht, zóó, dat tevens de volant van den buitenkant gehecht wordt. Over de rand komt de ingehaalde ruche, die aan beide kanten wordt vast gehecht. Voor het overtrekken van de kap worden de bogen eerst met wit band omwikkeld, daarna heeft men een stoflengte noodig van 1 M. bij 70 a 85 c.M. breedte en over trekt de kap, die tegengevoerd wordt met kunstzijde. De stof wordt om den boven en onderkant vastgenaaid en de ruimte op zij in plooien verdeeld. De matrasjes worden in den vorm van den bodem geknipt en evenals het kussen tje opgevuld met varen, terwijl een deken tje in passende tint van kunstzijde ge maakt en verschillende malen doorgestikt wordt. Indien men tegen het zelf maken van een wieg opziet, kan men deze desnoods zelf bekleeden, waardoor de kosten van aanschaffing buitengewoon veel lager wor den. Het werkt buitengewoon animeerend om de wieg te overtrekken en het voordeel er van is tevens, dat babymand je en allerlei andere kleinigheden met hetzelfde voile overtrokken of gemaakt kunnen worden, waardoor een passend geheel wordt ver kregen. JONGE DAMES JAPON. VKK 1727. De jurken, die we dezen zomer zien, zijn over 't algemeen heel een voudig en staan, van een fleurig gekleurd stofje gemaakt, aller liefst. Veel is er niet voor noodig, kleur en garnee ring moeten echt zomcrsch zijn, dat is al! Geruite of ande re bedrukte zo merstof, katoen of linnen worden voor deze jeugdig kleedende japon gebruikt, terwijl men 't garnituur van wit piqué kan maken. Op liet lijfje is midden voor een apart stuk opgestikt, met garneering van gekleurde knoopen. Achter baan bestaat uit één stuk, voor baan uit 3 deelen waarvan het mid delste opgestikt mar wordt. De breedte VhA 1727 hiervan komt over een met het op gestikte bovenstuk. Patronen in de maten 42 en 44 verkrijgbaar a f 0.58. Handwerkjes in allerlei vorm en kleur zijn zeer modern. Wij zien alle moge lijke handwerken op zomerjaponnen, doch niet minder op badpak ken toegepast. Schattig zien de kleintjes er uit in dunne jurkjes, be werkt met kleurige ro- seknopjes en andere aardige bloemenmotie- ven. Zelfs gelcleede mid dagjaponnen verkrijgen door passende versie ringen iets aparts en men kan door hand werken inderdaad iets persoonlijks geven aan de meest eenvoudige kleeding. Wat voor motieven wij zullen gebruiken? Och, deze vraag is zoo heel eenvoudig te beantwoorden. Voor sportieve doeleinden kiezen wij overeenkomstige symbolen, b.v. voor zee en strand borduren wij visschen, ankers, vlaggen en niet te vergeten reddings boeien. Op japonnen, ceintuurs, handtasschen, kappen van handschoenen worden letters gewerkt, soms ook geometrische motieven of randen, terwijl op kinderkleeding behal ve bloemen ook vruchten, vlinders en der gelijke versieringen heel aardig staan. Shantung japonnetjes kunnen gebor duurd worden met wat Japansche teekens, zooals onze afbeelding aangeeft. Heel aar- H A/lu if«<* dig is om effen en gewerkt materiaal te gebruiken, het laatste voor de lettervor men, welke uitgeknipt en op het effen weef sel worden gefestonneerd met kleine steek jes. Men kan de stof reepjes ook bevestigen met de flanelsteek, natuurlijk heel fijn ge werkt. Uit karton geknipte letters worden met haakwerk overtrokken, aaneensluiten de rijen van vasten b.v. in dunne haakzij- de. Wij zouden nog een lange reeks voorbeel den kunnen laten volgen van alle mogelijk heden op het gebied van handwerken, doch meenen, dat onze lezeressen na deze klei ne aanwijzingen hare fantasie den vrijen loop willen laten om allerlei ontwerpen op hare kleeding toe te passen. KLEINIGHEDEN VRAGE N WEINIG MATERIAAL. Reeds meerdere we ken zien wij in allerlei winkels op het gebied der mode uitverkoopen aangekondigd. De win keliers doen de restee- rende artikelen liever voor verminderde prijs van de hand, dan dat zij een volgend seizoen blijven zitten met on verkoopbare kleeding- stukken of stoffen. Menig koopje kan dan ook gedaan worden en bijzonder voordeelig zijn de kleine coupons, die met overleg en door passen en meten toch nog tot allerlei aardige kleedingstukken ver werkt kunnen worden. De bovenste blouse met raglan mouwen vraagt niet meer dan 1 M. stof en is gegarneerd met een klein kraagje en een strik van licht ma teriaal. Een buitengewoon aardige kapmantel zien wij gemaakt van een klein lapje gebloemde Chintz, het gezellige, glimmende materi aal, dat met kleine bloemenmotieven ver sierd is. Indien niet voldoende stof aanwe zig is, worden kanten tusschenzetsels aan gebracht. Een klein lapje gemoest linnen of kunstzijde kan gebruikt worden als ca pe, ceintuur en kappen aan witte hand schoenen, waardoor een alleraardigst ge heel verkregen wordt. Een flatteus schortje kan men maken van een vierkante lap stof, b.v. 90 c.M., waarvan twee punten worden afgerond. In het midden wordt een schuif gemaakt, waardoor een band ge haald wordt. Aan het bovenstukje worden stofreepen aangebracht voor de schouder banden, terwijl een kleine coquet inge haalde zak wordt opgestikt. Tén slotte noemen wij nog hemdjes of hemdbroeken, die van een klein lapje waschzijde gemaakt worden. UITSTEKENDE KNIPPATRONEN. Patronen met zeer goeden pasvorm van rl© modellen in deze rubriek zijn verkrijg baar bij de moderedactrice v. d. blad. Mu zenstraat 5 b, Den Haag (Girorek. 191919 n v. de Knippatronendienst) Een zeer groot aantal modellen zijn af geheeld in het zomernummer van „He Practisch Modeblad" dat gaarne na Inzen ding van 10 ct. porto kosteloos aan lezeres sen wordt toegezonden Pafroonaanvragen met de vermelding „spoed" kunnen thans oinnen 3 dagen worden afgehandeld. RAUWKOST SCHOTELTJES. Doperwten met bananen, en wel 2 dee len op 1 worden nadat de erwten door de groentemolen gemalen zijn met elkander vermengd, de bananen worden fijn gesne den en daarna wordt room over het geheel gegoten. Mierikswortel met appelen. Appelen wor den goed afgeborsteld onder stroomend water, daarna geraspt, evenals de mieriks wortel en vermengd met zure room, bies look en peterselie. Zeer smakelijk op de boterham. ZOMERJAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. VKK 1730. Indien men zien onder de meer ge zette dames moet rangschikken, dan moet men steeds modellen kiezen, die afkleeden. Schuine lijnen, puntig uitgeknip te halzen, ruime lange revers, dit alles bevordert 'n goede lijn. De ja pon kan gemaakt worden van wol len mouseline, zij: de, kunstzijden georgette, voile en moet niet in het oogvallend van kleur, noch met te groote motie ven bedrukt zijn. De rok heeft een puntig, schuin ge knipt heupstuk aan de voorzijde met enkele 'plooien, die opge stikt zijn en pl.m. 25 c.m. van den zoom af openval len. Kraag en re vers worden van ninon, batist of soepele waschzij de gemaakt, afge werkt met crème kant. Ook de mouwtjes, die gev oon inge zet zijn, worden gegarneerd met kleine manchetjes, van dezelfde stof gemaakt als de kraag, en eveneens afgezet met crème kant. Patronen in de maten 50 en 52 verkrijg baar f 0.58. VKK 1730 HET SCHIJNBAAR WAARDELOOZE MOET BENUT WORDEN. Het schijnbaar waardelooze kan nog op verschillende manieren benut worden in de huishouding. Noemen wij in de eerste plaats couran tenpapier, dat zulke uitstekende diensten bewijst als wij er een luchtige prop van maken om vet en etensresten van borden te verwijderen, eer wij vaten wasschen. We hebben minder heet water cn zeep noodig en het afwaschwater wordt veel minder gauw vet. Koffiedik leent zich uitstekend om glas werk, dat aangeslagen is te reinigen, daar na wordt het door het gootsteengat weg gespoeld en neemt het aanhangende vet van de wanden der pijpen mee. Koffiedik wordt in de betreffende vazen gedaan, daarna flink schudden met weinig water en naspoelen met lauw water. Lucifersdoosjes, kurken, spanendoozen worden in een kist bewaard om in het na jaar gebruikt te worden bij het kachelaan- maken. Restjes van theelichtjes, welke eventueel niet geheel opgebrand zijn, worden evenals stukjes kaars gesmolten en hiermede wor den metalen voorwerpen ingewreven, die tijdelijk niet gebruikt worden. Men voor komt hierdoor de inwerking van vocht cn roest. De onderkant van strijkijzers blijft glad, indien men een apart doekje neemt, eenige malen dubbel gevouwen, hierop een stukje kaars legt, waarover men met een heet ijzer heen en weer strijkt. De doek blijft vet en kan lang mee. De laatste druppels slaolie worden uit de flesch op een doek gedruppeld en met deze wordt dagelijks de bovenkant van het gas stel of gasfornuis afgenomen, waardoor het mooi blijft glimmen. 2000 ONS PREMIE-PATROON Prijs I 0.18. Zooals wij reeds aan kondigden zullen wij maandelijks een of meer patronen tegen een zeer lagen prijs be schikbaar stellen. Dit maal geven wij een pa troon van een eenvou dige huis- of kantoor japon, in de maten 42 cn 44 verkrijgbaar, die ongetwijfeld zeer in den smaak zal vallen. Dames, die dit schit terende en vooral prac tische patroon willen hebben, kunnen het he stellen door een bedrag van 18 cent te storten onder vermelding van naam, adres, gewenschte maat en vermel ding van het No. P 2000. Betaling kan ook in postzegels geschieden. De patronen liggen in beide maten klaar, zoodat de toezending nog denzelfden dag plaats vindt, waarop de bestelling binnen komt,. Profiteert van dit aanbod en vraagt nog heden! Het model voldoet buitengewoon als huis- of kantoorjapon. Een aardige effen wollen stof leent zich uitstekend voor dc koelere dagen, waarbij langs hals, mouwen en op de zakken zeer smalle bandfluweeltjes worden genaaid in diverse afstekende kleuren. Voor de zomer dagen is linnen zeer geschikt met garnee ring in streepdessins. De japon is midden voor open en sluit met knoopen cn knoops gaten. Aangezien wij slechts een beperkt aan tal patronen beschikbaar kunnen stellen, raden wij onze lezeressen aan, ten spoe digste een patroon te bestellen voor den zeer geringen prijs van 18 cent. De toezen ding geschiedt omgaand en franco. Resten van toilet- en huishoudzeep wor den verzameld en later gesmolten, om in een weinig water voor verschillende doel einden te worden gebruikt als zachte zeep. De schil van gebruikte citroenen wordt dun afgesneden en laag om laag met suiker in een stopfleschje bewaard voor puddin gen en meelspijzen. Alle schillen, zoowel van aardappelen, appelen, bananen, sinaasappelen enz. wor den 's winters in de kachel geworpen, waardoor brandstof gespaard wordt. Vochtige theebladen worden op klecden gestrooid en voorkomen bij borstelen, dat do stof zich verspreidt. TERUG VAN DE REIS... Na alle genietingen rust thans nog de plicht op terugkeerende vacantiegangers, om de noodigc zorg te besteden aan het uitpakken en opbergen van kleeren en kof fers. De eerste worden uitgeborsteld, gelucht, opgestreken en weggehangen op armen, doch aan koffers, plaids, necessaires, leer- waren, die ons zooveel practische diensten hebben bewezen, wordt veelal niet de noo- dige aandacht besteed. Dc koffers worden van binnen en van buiten stol'schoon gemaakt en indien er iets aan stuk is, moet dit voor de winter- rust voor hen aanbreekt, worden gerepe- roerd, waardoor zij altijd gereed zijn, in dien wij ze onverwachts noodig hebben. Sleutels worden aan een touwtje aan het handvat der bijbohoorende koffer gehan gen; ze zijn dan niet op een gegeven oogen- blik zoek, terwijl leeren koffers met spe ciale olie worden ingevet. TECHNIEK IN DIENST VAN DE HUISVROUW. Gummi wordt steeds meer voor verschillen de huishoudelijke doel einden gebruikt. Gum miborstels in warm wa ter gedrenkt of in uiter ste gevallen in een weinig benzine verwij deren stof en alle mo gelijke vuil. Ook voor het reinigen van pan nen heeft men practi sche gummiborstels. Gummisponzen heb ben reeds jaren bur gerrecht verkregen en worden in steeds mooie re uitvoeringen gefabri ceerd. Practisch zijn tevens nog vele andere hulp middelen, die voor de huisvrouw onmisbaar blijken te zijn. Boter- koelers, bestaande uit een halfronde nikkelen bol met dubbele wand, welke met koud water gevuld wordt, en die 's winters weer dienst doen om boter, die te hard is voor het ge bruik geschikt te ma ken. De vulling ge schiedt dan natuurlijk met warm water. Zeepbakjes van metaaldraad kunnen aan elke kraan bevestigd worden, terwijl wij practische deksels zagen, die op zij opge klapt konden worden, waardoor overtollig water van groenten en aardappelen ge makkelijk afgegoten wordt, zonder dat de inhoud van de pan medegevoerd wordt. De huisvrouwen hebben zich niet te be klagen, dat niet alles in het werk gesteld wordt om het haar zoo gemakkelijk moge lijk te maken. De techniek is zeer zeker in dienst der huisvrouw gesteld waardoor veel werk vergemakkelijkt en verlicht wordt.

Schager Courant | 1935 | | pagina 7