Amerika's Congres op reces Inperking vrouwenarbeid Minister Fey Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Buitenland Amerika in een dwangbuis van verordeningen. ERNSTIG ONGELUK MET SCHOOL KINDEREN. ernstig gewond Smokkelauto aangehouden. ZICH TE VER IN ZEE GEWAAGD. De Gooische inbraken. VOORONTWERP VAN WET. Woensdag 28 Augustus 1935. SCHAGER 7834e Jaargang. No. 9795 CODHANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.ti. P. Trapman Co., Schagen. Prijs pei 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN« TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent Cbewijsno, Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Is President Roosevelt een ziener of voert hij zijn volk ten verderve? Plet gesprek v^n den dag ïs Abessynië. Een ïïalf jaar geleden wist bijna niemand van dit land der zwarte bergen iets af, ia de meesten hadden nim mer van Addis Abeba en Keizer Hailé Selassi ge hoord. Maar thans concentreert zich de aandacht van 'de geheele wereld op dit deel van Oost-Afrika en een verontruste menscheid vraagt zich angstig af of het mogelijk zal blijken de gruwelen van den modernen krijg althans tot het donkere werelddeel te beper ken. Het spreekt dus welhaast vanzelf dat steeds weer nieuwe, meerdere bijzonderheden worden gepubli ceerd over de ontwikkeling van den toestand in Ethiopië, maar deze eenzijdige aandachtconcentra- tie heeft tot gevolg, dat wij gevaar loopen aan an dere, misschien even belangrijke sympthomen van het internationaal samenleven, te weinig aandacht schenken. De sterk stijgende goederenprijzen en de devie- zennood in Duitschland. het. sluiten der goederen beurzen in Italië zijn feiten, die voor de toekomst van grooter belang kunnen zijn dan de koloniale aspiraties van Mussolini. maar toch ontsnappen ze gemakkelijker aan do algemeene aandacht. Maar wat, aller belangstelling vooral meer dan waard is, zijn de experimenten op economisch ter rein. waardoor President Roosevelt tracht zijn land uit. het crisismoeras te halen. Niet afgeschrikt door de bekende uitspraak over <le rechtsgeldigheid der N.I.R.A. wetgeving, gaat de President onverdroten voort om de economische structuur van Amerika naar zijn inzichten te wijzi gen. Het is al verordening wat de klok slaat en ook de bekende N.I.R.A. bepalingen, waardoor prijzen, loonen ,en sociale verhoudingen dwingend worden vastgelegd, zullen hun plaats thans wettig Weer gaan innemen in Amerika's samenleving. 1 Althans in een presidenteele brief aan den voor zitters van de finantieele'commissies uit Senaat en Huis van afgevaardigden, dringt Roosevelt er op aan, dat de beide commissies dit najaar zullen ver gaderen om de voorgestelde nieuwe wetgeving na der uit te werken opdat het bij de opening van de nieuwe zittingsperiode mogelijk zal zijn „met een evenwichtig programma te komen voor den arbeid van het Congres, waardoor voor de natie de sociale en oeconomisch voordeelen behouden blijven, die Verkregen zijn door vroegere crisis wetgevingen". Hiermede wordt zeer duidelijk de N.I.R.A. bedoeld. Overigens kan de President moeilijk ontevreden zijn over cle medewerking van de Senaat, wier zit tingperiode gister is beëindigd. Wel kwam hier en daar eenig verzet tegen zijn hervormingsplannen, maar in het algemeen blijkt men bereid hem in zijn politiek te steunen. Zonder al te groote tegenstand werd de veel be streden wet op de belasting van de rijken aangeno men en slechts van de bepalingen over de successie moest hij afstand doen. Naast tal van andere orde ningswezen werd ook de wet tegen de holdingmaat schappijen voor ondernemingen van algemeen nut aangenomen alsmede die over de regeling van de petroleum productie in tal van belangrijke oliesta- ten der Unie. Deze laatste wet voorziet niet in prijsvaststellin gen, maar stelt in de gelegenheid bepaalde maximale producties wettelijk voor te schrijven, hetgeen na tuurlijk op prijs verhooging neerkomt. Het is ondoenlijk hier verder in te gan op de ver dere wetten en het stelsel van bij- en toeslagen, waardoor men in Amerika tracht de verdwenen wel vaart weer binnen te halen, maar wij kunnen toch niet nalaten hier even te memoreeren, dat in de thans afgeloopen zittingsperiode aan de regeering is verschaft voor gewone en bijzondere uitgaven een bedrag van circa 10.250 millioen dollar, hetgeen het recordjaar 19331934 nog met bijna 3000 millioen overtreft. Dat in de Vereenigde Staten zich dan ook groote veranderingen aan het voltrekken zijn, zal wel nie mand ontkennen. Steeds strakker wordt het economisch leven in een keurslijf van wettelijke bepalingen geregen en met energie worden de euvelen der crisis als werkloos heid en ongezonde concurrentie bestreden. Zonder aarzelen werpt Roosevelt de groote kapi taalreserves van de Unie in het strijdperk en hij vat, de crisis met ijzeren hand aan. Of zijn weg waarlijk tot voorspoed zal leiden en of het wel verstandig is de nationale reserves in crisistijd op te maken kunnen wij gevoegelijk buiten bespreking laten. De tijd zal wel Ieeren of zelfs het, rijke Amerika zich op den duur zich een van den hoogen boom le ven, kan veroorloven. Maar met meer dan gewone belangstelling dienen wij de gebeurtenissen in Amerika te volgen, omdat daar onder de energieke leiding van Roosevelt eco nomische proefnemingen plaats vinden, die van bui tengewoon belang kunnen blijken voor de verdere ontwikkeling der maatschappelijke verhoudingen. Is Roosevelt door de goden verblind en voert hij zijn volk ten verderve of is hij een Ziener, die ons, aardsche stervelingen, een mooiere, hetere wereld bereidt? Vrachtauto tegen den muur van de bin nenplaats der school gereden. Drie kinderen onder het neerstortende puin gedood. Londen. Gistermorgen heeft nabij een. school in het Zuid-Oosten van Londen een verkeersongeval plaats gehad, dat al zeer noodlottige gevolgen heeft gehad. Een zware vrachtauto reed tegen den muur van de binnenplaats van de school, waarachter zich kinderen bevonden, die juist van een vacantie-uit- stapje waren teruggekeerd en door hun familieleden werden afgehaald. De muur stortte in en kinderen en volwassenen werden onder het puin begraven. Voor zoover bekend is werden drie kinderen, waaronder een in een kinderwagen liggende baby, gedood, ter wijl zes kinderen en eenige volwassenen min of meer ernstige verwondingen opliepen. Onder de kinderen waarvan de meesten omstreek tien jaar oud warerr, brak een paniek uit enslechts met moeite konden de onderwijzeres de orde herstellen, waarna het ber gingswerk ter hand kon worden genomen. GETEISTERD NEW-FOUDLAND. Minstens 16 personen bil den storm om het leven gekomen. St. John (Nerw-Foundland). Nadat de telefoon- en telegraafverbindingen waren hersteld, is geble ken, dat tijdens den storm, die Zondag de Westkust van New-Foundland heeft geteisterd, minstens 16 personen om het leven zijn gekomen. - Zestien visschersvaartuigen zijn gezonken.'terwijl van 20 kleinere vaartuigen elk bericht ontbreekt. Ook over de Labrador-vloot maakt men zich ern stig ongerust. DOOR KRUIWAGEN DOODELIJK GETROFFEN. Gistermiddag had de 57-jarige arbeider H. Veld man te Almelo het ongeluk, dat een zwaar beladen kruiwagen van een loopstéiger liep, tengevolge waar van hij door een der handboomen met groote kracht tegen den buik getroffen werd; hij is later aan de kwetsuren overleden. DRIE DOODEN BIJ EEN VLIEGONGELUK IN BRITSCH INDIE. Bombay. Aug. (A.N.P.) Te Chowtapalem, onge veer 125 K.M. ten noorden van Madras, is een vlieg tuig neergestort, waarbij twee Britsche vliegers en een Indisch passagier werden gedood. De oorzaak van het ongeluk is gelegen in het afbreken van een der vleugels van het toestel, dat op weg was naar Haiderabad. DRIJVENDE MIJN IN EEN VISSCHERSNET. Parijs Een visscher, die zijn bedrijf uitoefen de bij Ile d'Leron in de Golf van Biskaje, heeft bij het ophalen in zijn netten een nog niet. ontplofte drijvende mijn gevonden. Deze mijn is nog afkom stig uit den wereldoorlog. Zijn auto in volle vaart tegen een boom gereden Neusbeen gebroken, snijwonden in het gelaat. Oorzaak: chauffeur verblind door tegenligger. We en en, 27 Augustus (A.N.P.): Hedenavond tegen acht uur raakte op de Bunrtesstrasse Wien Linz, voor het plaatsje Gablilz bij Weenen, de auto van minister Fey aan het slingeren en reed tegen een boom. De minister bekwam een breuk van het neusbeen en snij wonden in het gelaat. De overige in zittenden van den auto, waaronder de adjudant yan Fey, werden licht gewond. De oorzaak van het ongeluk lag in het feit, dat de bestuurder van de auto van Fey ver blind werd door de lichten van een uit de ande re richting ko mende auto. Eerst op het laatste oogenblik zag hij daardoor een vrachtwagen, waarvoor hij trachtte uit te wijken. Daarbij raakte de auto aan het slingeren en reed tegen een boom. Minister Fey is naar het Algemeene Zieken huis te Weenen overgebracht. MAJOOR FEY. Na een schietpartij. Gisternacht reed met zeer groote snelheid uit de richting Belgische grens in de dorpstraat te St. Wil- lebrord een personenauto. De marechaussee uit Sprundel, die dit eenigszins vei-dacht vonden., som meerden den bestuurder te stoppen Daaraan werd geen gevolg gegeven, waarna werd overgegaan tot schieten. Een der achterbanden werd daarbij stuk geschoten. In allerijl werd de rijksveldwacht en de gemeente politie te Hoeven gewaarschuwd, waardoor het ge lukte den auto opd en verbindingsweg tusschen den Rijksweg naar Roosendaal en den weg naar Hoeven, genaamd de Heul tot stilstand te brengen. Bij onderzoek bleek de auto te bevatten 700 Kg. Belgische margarine. De auto, die bestuurd werd door T. uit Boxtel, alsmede de margarine zijn in be slag genomen. Tengevolge van het schieten had de bestuurder een, lichte verwonding aan hoofd en handen opgeloopen. Moeilijke redding aan het Vlielandsche strand. Het strand op Vlieland is op zichzelf uitermate ge schikt als badstrand en voor voorzichtige baders is er geen enkel gevaar aanwezig. Doch als men zich er niet kunnende zwemmen, te ver in zee waagt, dreigt er gevaar. Maandagmiddag waagden twee dames, hij opko mend water, zich te ver in zee. Zij bevonden zich nl. vóór een der golfbrekers en geraakten daarbij in. een door den hevigen wind der laatste dagen ge- vormden kuil. De kleinste geraakte het eerst in moeilijkheden^ De grootste, die haar wilde helpen, werd daarbij naar beneden getrokken, zoodat de situatie spoedig zeer critielc werd. Door haar luid gegil werden enkele in. de buurt aanwezige badgasten opmerkzaam ge maakt op het gevaar waarin beiden verkeerden. De heer F. Terbeek uit Bilthoven, die het eerst ter plaatse was, slaagde er in beide dames te grij pen en er eenige meters mee landwaarts te zwem men. Hierdoor werd de vaste grond bereikt. Een jonger broertje van den kranigen redder was inmid dels te hulp gekomen, waarna ze gezamenlijk de da mes, die toen bewusteloos waren, op het droge brach ten. Daar waren eenige menschen aanwezig om den drenkelingen hulp te verleenen, waardoor het be wustzijn spoedig terugkeerde. Insluiping op klaarlichten dag. Te Bussum ïs wederom ingebroken, thans in een perceel in de Burg. 's-Jacoblaan, waarbij de inbreker zeer brutaal te werk is gegaan. De bewoners van genoemd perceel waren afwezig en van die afwezigheid heeft de inbreker gebruik gemaakt om tusschen 's morgens half 10 en 's mid dags half 5 binnen te dringen. Hij is doorgedrongen tot de slaapkamers en heeft daar eenige snuisterijen en eenig zilver buit gemaakt, gelukkig van weinig waarde. Daar de indringer in het geheel niet beneden is geweest en zich uitsluitend tot de bovenverdieping heeft bepaald, ligt het vermoeden voor de hand, dat hij zich door een bovenraam of via een afdak toe gang heeft verschaft. Door de thuiskomst der be woners is de man "Vermoedelijk gestoord, waardoor de benedenverdieping van een bezoek is verschoond gebleven. VERBOD OM BEPAALDE SOORTEN AR BEID TE VERRICHTEN. Geen meisjes beneden 16 jaar op fabriek, werkplaats of kantoor. MEER WERKGELEGENHEID VOOR MANNEN. De minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid het door ons reeds aangekondigde voorontwerp van wet inzake het verrichten van arbeid door vrouwelijke arbeidskrachten aanhangig gemaakt. Het ligt in de bedoeling op tweeërlei wijze het werkterrein in te perken, nl. door ver-- hooging van den leeftijd, waarop vrouwelijke arbeidskrachten in de industrie en in kanto ren worden toegelaten en door het aanwijzen van soorten van arbeid, welke een meisje of een vrouw in een fabriek of in een kantoor niet of slechts onder bepaalde voorwaarden verrichten mag. In het belang der betrok kenen wordt een soepele toepassing der ver- bodsbeptlingen gewaarborgd. De voortdurende toeneming van het percentage vrouwelijke arbeidskrachten in de industrie (1922: 16.78 pet.; 1932: 18.36 pet.) geeft den ondergeteeken- de te denken, zoo lezen wij in den aanhef van de door den minister van sociale zaken geteekende me morie van toelichting. Bij minder ernstige werkloos heid dan wij thans beleven, zou hij dit onderwerp vermoedelijk laten rusten. De huidige werkloosheids cijfers echter nopen hem tot het overwegen van maatregelen in deze. Het aantal werkloozen, ingeschreven bij de orga nen van cle openbare arbeidsbemiddeling in ons land, bedroeg in het winterhalfjaar 1934-1935 gemid deld bijna 400.000. Het aantal daarin begrepen werk- looze vrouwelijke arbeidskrachten bedroeg nog geen 15.000. Deze cijfers zijn welsprekend en de onderge teekende heeft zich dan ook de vraag gesteld, of, naast de bestrijding van de werkloosheid in het al gemeen, iets gedaan zou kunnen worden om de werk loosheid onder de mannelijke arbeidskrachten eenigs zins te verminderen door op eenige terreinen de be staande werkgelegenheid voor vrouwen een weinig in te perken. Het is den minister uiteraard volkomen bekend, dat aan het vraagstuk van de vervanging van vrou welijke door mannelijke arbeidskrachten verschil lende moeilijkheden vastzitten. Hij herhaalt in deze memorie wat terzake werd medegedeeld in de me morie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens het ontwerp der ïójksbegroo- teing voor 1935, hoofdstuk XA, waaruit een groote aarzeling spreekt om op dit gebied in te grijpen. Bij den toestand, zooals die inmiddels geworden is, acht de minister echter langer weifelen niet gewettigd. Werkloosheid is, zoo schrijft hij, een ramp voor ieder, die er door getroffen wordt, maar voor het gezins hoofd werkt zij veel meer funest dan voor iemand die niet met de zorg voor het levensonderhoud van anderen belast is. Op den man nu rust, naar den natuurlijken gang van zaken, de plicht om ook voor zijn vrouw en kinderen het levensonderhoud te ver dienen. Indien dan ook zonder overwegende bezwa ren de werkgelegenheid voor de vrouw eenigszins beperkt kan worden en aldus hier en daar haar plaats op het terrein van den arbeid door een man kan worden ingenomen, dan acht de ondergetee kende dit gerechtvaardigd. Men vergete hierbii ook niet, dat niet alle arbeid die tegenwoordig door vrouwen verricht wordt, de soort werk is, die voor haar het meest geëigend is, al is zij wellicht physiek tegen dien arbeid bestand. Reeds uit dien hoofde moge er op gewezen worden, dat de ontworpen rege ling zekere bescherming inhoudt voor de jonge meisjes, op wie zij betrekking heeft, met name voor wat arbeid in fabrieken betreft. Tweeërlei inperking. De ondergeteekende heeft in dit verband ge meend, op tweeërlei wijze het werkterrein van vrou welijke arbeidskrachten te moeten inperken, nl. door verhooging van den leeftiid, waarop zij tot ar beid in de industrie en in kantoren kan worden toe gelaten, en door het aanwijzen van soorten van ar beid, welke een meisje of een vrouw in een fabriek of in een kantoor niet of slechts onder bepaalde voorwaarden verrichten. In een verbod van- arbeid van meisjes van 14 en 15 jaar in de fabrieken en op kantoren ziet de onder geteekende het aangewezen middel om den toeloop van meisjes naar die inrichtingen te beperken. Daar door immers zullen, naar verwacht mag worden, ve len harer na volbrachten leerplicht een werkkring in huiselijke diensten zoeken. Eenmaal in die richting begonnen, zullen vermoedelijk verschillende defini tief buiten de industrie blijven. Aldus zou geleidelijk een grooter aantal Nederlandsche meisjes als dienst bode beschikbaar komen; zij kunnen dan de plaat sen, thans door buitenlandsche dienstmeisjes inge nomen, bezetten. Uiteraard zal daarmede de moge lijkheid geschapen zijn, dat een aantal jongens plaats in de industrie vindt. Eenzelfde tendenz heeft een verbod, als genoemd voor vrouwen en meisjes om bepaalde soorten van arbeid te verrichten. Door zoo danig ingrijpen wordt de vraag naar mannelijke ar« beidskrachten in fabrieken en kantoren rechtstreeks gestimuleerd. Ingrijpen van Overheidswege zal met behoedzaam heid moeten geschieden. Stellig immers valt tegen over de groote voordeelen, die, naar het oordeel van den ondergeteekende, aan de ontworpen regeling ver bonden zijn, op bezwaren te wijzen. Een der gewich tigste is zeker wel de precaire toestand van de in dustrie, welke ei' toe noopt om zooveel mogelijk af te zien van maatregelen, die als gevolg met zich kun nen brengen een stijging van de productiekosten. In- tusschen behoeft deze bedenking niet zonder kritiek aanvaard te worden en houde men in het oog, dat de eene fabrikant veel meer arbeid door vrouwen en meisjes laat verrichten dan de andere, en dat menig maal ook verschil op dit punt te constateeren is tus schen verschillende gedeelten van ons land. Een an der bezwaar ligt in de moreele gevaren, welke voor werkloos rondloopende meisjes kunnen dreigen. Ook kan gedacht worden aan de mogelijkheid dat maat regelen, als in het ontwerp bedoel tl leiden tot ver dere mechanisatie en dientengevolge tot althans tijde lijke toeneming van de werkloosheid. Daarom zal er alle ruimte gelaten moeten worden voor de noodige uitzonderingen en zal in het belang van alle betrok kenen een soepele toepassing van de verbodsbepalin gen gewaarborgd moeten zijn. Artikelen. Artikel 2 stelt voorop den regel, dat een meisje bene den 16 jaar geen arbeid in een fabriek of werkplaats of een kantoor mag verrichten, üp tweeërlei wijze wordt op dat verbod1 echter een uitzondering toege laten: de gemeenlijk verboden arbeid mag verricht worden, indien dit is toegestaan bij algemeenen maat regel van bestuur of indien daartoe ingevolge arti kel 4 vergunning verleend is. De bedoeling is, dat de algemeene maatregel van bestuur arbeid van 14- of 15-jarige meisjes zal toelaten voor zoover zulks met het oog op de opleiding der recruteering van het be- noodigde personeel onvermijdelijk is, alsm&de in bij uitstek vrouwelijke beroepen. Artikel 17 bepaalt, dat de wet vervalt, behalve ten aanzien van de begane strafbare feiten, met ingang van den veertienden dag nadien, waarop de Kroon zal hebben verklaard, dat de omstandigheden haar voortbestaan niet langer noodig maken. Naar het oordeel van den minister kan met een tijdelijke voor ziening volstaan worden. Het betreft hier immers een regeling, welke door de buitengewoon hevige werkeloosheid geëischt wordt. Ontslaan op de arbeids markt weer wat meer normale toestanden, dan is geen voldoende reden aanwezig om overeenkomstig de in het ontwerp neergelegde bepalingen het aan bod van vrouwelijke arbeidskrachten tegen te gaan.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1