Raad Anna Paulowna. Kring Langendijk Nederlandsche Tuindersbond. Mededeelingen van den Plantenziekten- kündigen dienst. Plaatselijk Nieuws. IfV Vergadering van den Raad op Dinsdag 27 Augus tus 1985, des namiddags 8 uur. Voorzitter dö lieer G. J. Lovlnk, burgemeester; se cretaris de heer C. Keijzcr. Aanwezig alle leden. Mededeelingen Het besluit van den Raad om de verordening op het beheer van het gemeentelijk grondbedrijf van kracht 1c verklaren tot 1 Juli 1930 is door God. Sta ten goedgekeurd. Bil Koninklijk Besluit is goedgekeurd de verorde ning tot wijziging van de verordening regelende het heffen van het vergunningsrecht voor den ver koop van sterken drank in het klein. De vastgestelde wijzigingen in do begrooting van 1934 en in de begrooting van bet grondbedrijf van dat laar, zijn door Gcd. Staten goedgekeurd. Ingekomen waren verslagen over 1934 van het P.K.N. en van den Keuringsdienst voor Waren. Zullen circulecrcn. Aanbouw en uitbreiding installatie een-, trale verwarming. Door het bestuur van do R.K. school to Breezand zal een aanvrage worden ingediend om gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor aan bouw van een nieuw lokaal aan do bestaande school en tot uitbreiding van. de Installatie voor de centrale verwarming. Voorzitter zegt dat het aantal leerlingen zeer is toegenomen, dat er oen lokaal bil moet komen en er komt ook een onderwijzer bil. Wij kunnen vooraf onze medewerking niet ver- leenen. omdat de plannen eerst naar Binncnland- sche Zaken moeten. Hot Is echter wel noodlg en er ls ook op geen andere wijze In te voorzien. Het schoolbestuur heeft bovendien oen liist van de leerlingen die de eerste twee laar verwacht kun nen worden en dan moeten er eigenlijk twee loka len komen. I Ontslag aangevraagd. Van den licor N. Zwarthood is hot verzoek inge komen om ontslag als lid van de commissie tot we ring van schoolverzuim on als lid vun do Pluaise- lilko Commissie van Toezicht op het Lager Onder wijs. Voorgesteld eervol te verleenon. Allen voor. Vervolgens worden enkele verzoeken om onthef fing van aanslagen in do hondenbelasting behan deld. Do voorloopig vastgestelde rekening over 1033 wordt gewijzigd. Voorloopig worden vastgesteld do rekeningen over bet iaar 1934. Deze sluiten op de volgende cijfers: Gomeenterekenlng 1934: gewone Inkomsten f 324.307.83, gewono uitgaven i 324539.77, nadeolig saldo f 232.44, Hot wegens werkloosheidsuitgaven bulten don ge wonen dienst gehouden bedrug bedraagt f 31197.08. Kapitaalsinkomsten f 433201.52, kapitaalsuitgaven :f 439631.95, nadeelig saldo f 0430.43. Burgerlijk Armbestuur: inkomsten cn uitgaven f 37927.12, subsidie uit de gomeontckas f 31213.87. Grondbedrijf: baten f 2084.17, lasten f 6896.16, ver lies f 4811.99. kapitaalsinkomsten f 100. kapitaalsuit gaven f 7861.99, nadeelig saldo f 7761.99. De heer Koorn rapporteert namens de commissie dat alles is nagezien en in orde ls bevonden. Over het grondbedrijf wil de commissio nog wat vragen in comité. Voorzitter zegt, dat wat deze rekening betreft-, de achterstallige huur met September, zijnde f 1050.—, wordt betaald. Dat ls dus in orde. De heer Van der Berg zegt, dat do commissio ook nog wat anders had te vragen. De rekeningen worden met algomccno stemmen goedgekeurd. Rondvraag. Do lieer Jonker, voor wie deze vergadering de laatsto is die hij bijwoont, bedankt do raadsleden on B. en W. voor do aangename samenwerking, voor al ook don Burgemeester, terwijl hij tevens zijn dank uitspreekt tot do ambtenaren. De heer Van den Berg verkeert In dezelfde posi tie, ook voor spr. is het de laatste vergadering, Ook hij brengt dank voor de aangonamo samenwerking, ook vooral dank voor B. en W., die het ons zoo ge makkelijk hebben gemaakt onze taak to vervullen. Spr. richt zich speciaal tot den heer Lubbert, voor de aangename samenwerking en de wijze waarop de ze de belangen der katholieken hooft behartigd. Dat was niet krachtons een overeenkomst, maar spr. wil er toch dank voor brengen. Spr. eindigt nogmaals allen hartelijk to danken voor don ondervonden steun. Ook voor den heer Komen is het de laatste verga dering, ook al is het dan door andere omstandighe den als voor do andere lieeren. 12 jaar lang heeft spr. het vertrouwen der kiezers gehad cn er is in die 12 jaar veel gebeurd. Toch is het spr. een genoegen go- wocst raadslid to zijn, ook al waren er soms moei lijke beslissingen. Alles werd goed voorbereid en daardoor is dan ook onze taak als raadslid zeer vergemakkelijkt. 12 jaar lang is spr. gezegend geweest met eon goede ge zondheid, maur eenmaal in al die jaren staat zijn naam niet op de presentielijst en dat kwam omdat spr. te laat was. Spr. heeft steeds een goede gezond heid genoten en is daarvoor den Gever van alle oeds zeer dankbaar. En al was cr hier in ons midden wol verschil van niecning, cr heerschto toch eon goede geest en onze verhouding heeft daaronder niet geleden. Voorzitter en wethouders dankt spr. voor de wij ze waarop zij do zaken hebben voorbereid en voor gebracht en Voorzitter apart voor zijn aangename en prettigo leiding. Spr. richt zich tot de hooren Lubbert en v. d. Berg, iti 't bijzonder cn wijst er op, hoe een gevoel van aamhoorlghoid gegrondvest op oen zelfde overtui ging hen gebracht heeft tot vele besprekingen cn oorbcrcidingen die vrucht hcb.bon gedragen. Spr. dankt Voorzitter, ook als Burgemeester cn Hoofd dei politie, voor de vele wijzen waarop hij hem is tegemoet gekomen. Ook ambtenaren worden bedankt cn de pers voor de objectieve weergave der vergaderingen. De heer Kuiken wijst op do slechte petroleumver lichting van de halte Breezand en zou willen voor- stollon dat B. cn W. aan de Spoorwegmaatschappij verzochten deze verlichting door electri9Che te ver vangen. Voorzitter zegt toe, dit to willen probeeron, maar verwacht niet veel resultaat er van. Niemand meer het woord verlangende, zegt Voor zitter, dat do agenda nu afgehandeld is en do rond vraag gehouden, zoodat ik, aldus spr., tot sluiting van deze vergadering zou kunnen overgaan, was het niet, dat dit do laatste vergadering is van den Raad in dezo samenstelling on ik dus nu moet afscheid nemen van eenigen uwer, dlo op do volgende vergade ring niet meer tegenwoordig zullen zijn. Als heden over een weck do Gomeontcraad hier wederom bij eenkomt, dan zullen 5 van de 11 zotcis door andere leden zijn ingenomen. Een nogal groote wijziging dus, dio nog to meer klemt, nu het do vervanging betreft van leden, dio reeds langen tijd zitting hebben of van loden, dio Wij om speciale bekwaamheden vooral in deze moei lijke tijden nog gaarno voor den Raad hadden wil len behouden. Do oppermachtige kiezer hooft hot cchters anders gewild en aan hem ls de beslissing. De heer D. Koorn heeft zitting sedert 29 Sept. 1915, dus bijna 20 jaren cn Wij kunnen ons den Raad bij na dan ook niet dénken zonder den heer Koord, De hoer Koorn was een ijverig lid, welwillend te genover zijn medeleden en hij hoeft aan de gemeente zijn beste krachten geschonken. Hartelijk dank ik hem clan ook voor liet vele, dat hij ln het belang der gemeente heeft helpen tot stand brongen. (Ap plaus). Do hoeren Komen en van den Berg hebben minder lang zittting; beiden werden geïnstalleerd in de ver gadering van 4 September 1923, dus iZ jaren geleden en beiden hebbert in dien tijd, Vooral ook door hun goede bekendheid met de bloembollencultuur aan de gemoento belangrijke diensten bewezen, terwijl de heer Komen, dio als bestuurder van de Holl. Mij. V. Landbouw op dat terrein alleszins competent is, bo vendien op land- en tuinbouwgebied zeer gewaar deerd werk heeft verricht. Ik beschouw dan ook hun afscheid cn speciaal dat van den heer Komen, die in deze gemeente geboren en getogen is en mot de ingezetenen, met do verhoudingen en met de belan gen in het bijzonder vertrouwd, als eon werkelijk verlies voor de gemeente. Ik dank beide heeren voor hun voortreffelijk werk ten bate der gemeenschap dan ook recht hartelijk (Applaus). Do heer Smit heeft zijn zetel slechts een periode van 4 jaren ingenomen en ook hem dank ik voor den ijver, waarmede hij zijn ambt heeft vervuld en voor de moeite, welke hij daarvoor heeft willen ge ven. Do lieer Jonker, die thans voor de tweede maal hier afschoid neemt cn dio mogelijk nog wel weer eens in ons midden zal verschijnen, werd 15 Decem ber 1932 in de vacature D. Stammes geinstalleerd. Als middenstander heeft hij den betrekkelijk korten tijd zijn plants weer met eere vervuld cn zijn wij hem wel zeer erkentelijk voor do deugdelijke adviezen, Welke wij vooral in het belang van den middenstand van hem mochten ontvangen. Onzen dank voor zijn zeer gewaardeerd werk en voor ziin prettig optreden, dat wil hier weer zeer noode zullen missen. Tonslotto hoop ik, dat het U allen met Uwo familio moge welgaan cn gij steeds met voldoening moogt kunnen terugzien op en nog lang prettige herinne ringen zult behouden aan den tijd, hier als raads lid doorgebracht. Do heer Smit zegt, dat hoe langer hij in den Raad zat, hot hem hoe langer hoo meer spijt, dat hij thans als raadslid moet heengaan. To meer spijt hem dit, nu hij den Voorzitter heeft leeren kennen als iemand met een groote dosis vergevensgezindheid. Voor dat spr. raadslid was, verstonden Voorzitter en hij el kaar niet to best, maar nu is dat anders. Spr. heeft Voorzitter leeren waardeeren. Spr, releveert do ver betering aan de brug to Kwijcksluis, waarvoor hij Voorzitter zeer dankbaar is. Spr. huldigt Voorzitter als een man die wat voor ambtenaren cn beambten over hoeft en brengt tevens hulde voor den arbeid door hem verricht. Do heer Koorn sluit zich bij do andere hoeren aan. In de 20 Jaar dat spr. raadslid was, hoeft hij maar drio maal verzuimd. Twee maal was hij uit voor den woningbouw. Spr. heeft het werk hier graag gedaan, hij voelde er sympathie voor en hot valt hem zwaar afscheid te moeten nemen. Zoowel Voorzitter als B. cn W., als den Raad, brengt spr. dank voor do sa menwerking. Hij zal met belangstelling het worlc van don nieuwen Raad blijven volgen cn uit ten slotte de hoop, dat er voor den polder betere Jaren mogen aanbreken. Voorzitter brengt zoowel don heer Smit als den heer Koorn dank voor de waardeerende woorden, ter wijl de heeren Komen en van den Berg op hun beurt Voorzitter bedanken voor zijn geuite waardcerlng, daaraan den wensch verbindend, dat het Voorzitter on zijn gezin gegeven moge zijn de groei en bloei van do gemeente te zien toenemen. Hierna sluiting. BERGEN BERGER SPORTVEREENIGING. Beker Serie-wedstrijden en adspiranten- toumooi, ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan, met toestemming van den N.H.V.B. Ter gelegenheid van haar 15-iarig bestaan heeft do Berger Sport Voroeniging seriewedstrijden en oen adspiranten-tournool georganiseerd. Voor de seriewedstrijden is een zilveren wissel- beker, genaamd „De Bergenaar" uitgeloofd, welke driemaal achter elkaar of vijfmaal ln het geheel door eenzelfde vereeniging moet worden gewon nen, om in definitief bezit dier vereeniging te gera ken. Als tweede prijs is voor den verliezer van den eindstrijd een lauwerkrans uitgeloofd, aangeboden door supporters der vereeniging. ter gelegenheid van haar jubileum. Voor de spelers van het elftal dat het adsplranten-tournooi wint. zijn 11 zilveren draag medailles beschikbaar gesteld door één der be stuursleden. De vóórwedstrijden worden eespeeld Zondag 1 September a.s.: de demi-finales en de finale op Zon dag 8 September a.s. Maandagavond had, ten overstaan van den con sul •van den N.H.V.B alhier, door een neutraal per soon de loting plaats voor den eersten dag. Het resultaat was als volgt: 10.0011.15 B.S.V. adsp. aKoedijk adsp. a. 11.15—12.30 Alcm. Victrix 4DRC 1 (Durgerdam) 12 30—1.45: Ursem 1—BSV. 1. 1.45—3.00: Alcm. Victrix adsp c—Alkm. Boys adsp b. 3.00—4.15: Alcm. Victrix 5—BSV 2. 4.15-5.30: Koedijk 2—Alcm. Boys 2. HOOGWOUD Poging tot aanranding. Een dezer dagen werden op de Gouwe een twee tal meisjes aangerand door twee tot nog toe onbe kend gebleven manspersonen. Op het gegil dei- meisjes kwam een omwonende tocloopen. waarna de aanranders' het hazenpad kozen. De politie stelt een onderzoek in. Veenbrand. Nabij den Zeedijk is een veenbrand uitgebroken, die snel om zich heen greep en waarvan de blusschlng zeer moeilijk is, Toen het ontdekt werd, werden di rect maatregelen genomen, dat het gras langs don dijk niet in brand ging en werd door de directie van de Zuiderzeewerken met het afgraven van het veen begonnen om de nieuw gemaakte opgang uit do Wieringermcer naar den Zeedijk te behouden. AARTSWOUD. Zondagmiddag had alhier de tradltioneele gymna- stiekdemonstratie plaats. Het weer werkte mee, zoo dat er veel liefhebbers van deze prachtige sport aan wezig waren. De verschillende oefeningen werden uitstekend uitgevoerd en gaven het publiek elk wat wils. De muziekver. verleende hare medewerking. Het was een mooie middag. Om 8 uur was er bal bij Visser, hetgeen matig bezocht was. Naar wij vernemen is aan onzen jongen plaatsge noot W. Mav een beurs verleend voor zijn verdere studio aan do Technische school tc Delft Voorwaar oen pracht buitenkansje. DEN HELDER MEISJE ERNSTIG GEWOND. Baldadige jongens gooiden gistermorgen op den Ruyghweg met glas naar een ongeveer 10-jarig meisje. Zij werd hierdoor ernstig aan ht rechterbeen verwond en werd hevig bloedend dooi' een juist pas- soorend automobilist naar de St. Lidwinastichting ovcrgobracht, waar Dr. Vroom de eerste hulp ver leende. ANNA PAULOWNA BREEZAND. Uitslag van de gehouden bloembollcnveiling op Dinsdag 27 Aug, door de N.V. Bloembollenveiling Breezand" l.o. te Breezand. Elt. Inglesc. Yellow z 12 op f 1.20; id. z 11 f 1. Drot. Will. Copland z 12 op f 1.20; Pr. Elisabeth z 12 op f 1.20; id. z 11—12 f 1.—; Brt. Parg. Fantasie z 12 op f 4.25; H. I. Wedgewood z 9—10 i 0.60; Impe rator z 8 op 0.22; Idem z 7—8 0.08; id. z 6—7 0.04; Hyacinthen E. R. Gertrude 1617 f 3.50, E. W. L In- noncence 18—19 f 5.—; Idem 1617 f 3.50; Narcissen. D. N. Von Slon I f 0.13 p. Kg., E.N. Sir Watkin I f 1.—; Spring Glory I f 1— SINT MAARTEN Kermis. Maandag heeft de heer Schrijver do hier in den omtrok zoo bekende cn geziene tooncclverccniging „Jong Loven" van Oudkarspel (regie: H. Slikker) ge engageerd. Voor het voetlicht wordt gebracht, de zoo bij uit stek voor kermis geschikte klucht: „Ketty jokt nooit". Reeds eenige koeren heeft „Jong Leven" dit stuk met buitengewoon veel succes opgevoerd, gezien ook de gunstige recensies (o.m. schrijft de Schager Cou rant: „Zelden hebben wij „Jong Leven" in zoo'n sterke bezetting gezien, de grootste tot do kleinste rol was keurig verzorgd en werd piachtig gespeeld. Het publiek van Sint Maarten zal zich zeker ver heugen met deze vereeniging kennis te maken. wij wenschen den heer Schrijver veel succes toe. W I E R I N G E N DEN OEVER. ONGEVAL OF WANHOOPSDAAD? Door de Rijksveldwacht to Den Oever en Oosler- land is aan de Waddenzeezijde van den afsluitdijk 3 K.M. beoosten den Oever een volledigo uitrusting kleedingstukken aangetroffen zonder dat oen spoor van den eigenaar ls ontdekt. Tot op heden heeft de man zich nog niet aangemeld, zoodat moet worden aangenomen dat hij is verdronken. Aangezien ter plaatse in verband met aanwezigheid van kraag- stukkon en atortsteon nimmer wordt gebaad ligt het vermoeden voor do hand dat do man zich van het leven heeft benomen. Aangetroffen werd eon blauw vischgraat colbertcostuum, een zwart gelakt Fon- gers heerenrijwiel, grijze deukhoed, 1 Wit en 1 geruit overhemd, 1 jaeger stel ondergoed, grijs gestreepte fantasiesokken, zwarte lago schoenen, grijze pull over. Op do kleedingstukken werden voorts aange troffen 1 nikkel horlogo met ketting, 2 portemonnaies, waarvan 1 ledig, de andere 1 vierkant stuivertje be vattende, 1 gouden ring zonder initialen, 1 ledige portefeuille, 1 compleet stel s.cheerbenoodigdhedon, terwijl op de fiets een bel was aangebracht met den naam- S. Homminga Roodhuis (gr.) Zij, die inlich tingen kunnen verstrekken, worden verzocht zich bij de Rijkspolitie te Wieringen to melden. Maandagavond vergaderde de kring Langendijk van den Nodorlandschen Tuindersbond in hotel „Con- cordla" te Noordscharwoude. Voorzitter verwelkomde de beide hoofdbestuurs leden, de heeren N. Koan en A. Hoogland. De opkomst was groot. De heer A. de Geus las de notulen, welke werden goedgekeurd en vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den kringvoorzitter, naar aanleiding waarvan een schrijven aan het Hoofdbestuur is gezonden om te komen tot een prolestvergadering. Het districtsbestuur Noord-Holland berichtte, dat 14 September a.s. een protestvergadering wordt ge houden in do Harmonie te Alkmaar. Steun op veldboonen. Een circulaire was ingekomen, waarin werd ge vraagd, de adressen op to willen geven van die tuin ders, die geen steun hadden ontvangen op de z.g. veldboonen. In deze omgeving zijn niet veel verbou wers van veldboonen. De heer K. Kaan lichtte toe, hoe men er toe ge komen was, dat do protestvergadoring, welke eerst half Augustus zou plaats vinden, nu in September wordt gehouden. Het was onmogelijk de menschen uit andere kringen mee te krijgen. Spreker betreurde ten zeorste, dat het niet in Augustus werd gehouden. Dit is een volle maand verloren. De heer G. Groet, Warmenhuizen, wees op de be rusting bij de menschen. Daarin moet verandering komen door een actie. Er moet strijd gevoerd wor den tegen het hypotheekkapitaal enz In Warmenhui zen heeft men meer dan éen millioen verhypotheekt. Voorzitter was van meening, dat in die richting moet worden gewerkt. Bijv. door een enquête door geheel Noord-Holland over het hypotheek-vraagstuk. De heer K. Kaan deed eenige mededeelingen om trent de leuzen op de strooibiljetten. Daaraan wordt zeer zeker gedacht. De heer Groet wilde er de aandacht op vestigen, dat speciaal moest worden gewezen op het hypo theekkapitaal en de pachtzwendel. Do heer Jb. Kramer merkte op, dat de verslapping bij de organisaties ligt en wordt overgedragen op dp leden. De organisatie moet paraat zijn, anders zal de minister ook berusten. Wij worden afgescheept met een fooitje. Voorzitter was het niet met den heer Kramer eens wat betreft de verslapping. Deze komt voort uit d> leden. De heer Kaan was het hiermee eens. De solidariteit is weg bij de leden. Daardoor kon ook de demonstra tie te Alkmaar niet in Augustus worden gehouden. Op de leden uit De Streek en Kennemerland zou men toen niet hebben kunnen rekenen. De heer G. Groet zeide dat men vertrouwen in Je regeering heeft gesteld; daardoor is men verslapt. De tegenstelling is niet tusschon tuinder en boer, maar de voorwaarden waarop men op de bedrijven zit. De verschillen van arm en rijk. De heer Gaijaard zeide, dat hot een heele toer zal wezen, de menschen die men drie jaar geleden op de demonstratie had, nu er ook weer te krijgen. Dat komt doordat men toen dacht, dat men voor deel hij zou behalen, als men mee ging. De resulta ten zijn te gering. Dat zit niet in de besturen. De menschen gevoelen niet voor organisatie. Organisa- tiegcest bestaat er niet onder de tuinders; spr. hoopte dat men uit deze crisis een les zou krijgen, dat men zich organiseeren moet en dat de regeering dan ook rekening met de tuinders zal hebben te houden. De organisatie moet sterk worden gemaakt. Men moet iets voor elkaar over hebben. De heer Kramer merkte op, dat er 60 van het. land zonder bemesting in bedrijf is gebracht. Daar door is het ni.et te verwonderen, (Jat de opbrengsten. treurig zijn. Er moet worden aangestuurd op het den tuinder mogelijk te maken op de bedrijven te kunnen blijven. Als sprekers zullen op de demonstratie spreken de heeren Van Kampen, Van der Zwaard en K. Kaan. De heer Kaan heeft als onderwerp „Hopen en bou wen." De wenschelijkheid werd uitgesproken dat er een: groot aantal vrouwen van tuinders op de demonstra tie aanwezig zijn. De vrouw voor den man en de tuinder die zich nog wel redt voor dengene die zich niet meer redden kan. Tegen den dreigenden oorlog- Bij de rondvraag stelde de heer G. Groet ▼oor, protesteeren tegen den oorlog tusschen Italië cn. Abessinië. Van alles is de oorlog het ergste wat meii bedenken kan. Een desbetreffend schrijven zal aan het H.B worden gezonden. De heer L. Kal verdijk vestigde'er de aandacht op. dat er op een aanvullenden steun wordt gewe zen. Als het op de productie komt, krijgt men nietsï Den laatsten tijd komen er weer zooveel klachten binnen over het optreden van „scheren" (die ech ter veelal geen „scheren" zijn) dat wij nog even; willen vertellen, dat echte scheren de larven zijn, van de bekende groote langpootmug. Aangezien nu een muggenlarve geen pooten en geen duidelijk waarneembaren kop heeft kan men ze aan de afwe zigheid van die organen herkennen. Wat de spraak makende menigte voor scheren houdt zijn op het oogenblik veelal aardrupsen. Een echte rups nu heeft 3 paar voorpooten en een duidelijk waarneem baren kop. Als die rups zich verpopt komt daar een vlinder uit. Nu zouden deze verschillen ons weinig belang m boezemen, als het niet van belang was in verband met de bestrijding. Beide dieren kan men bestrijden met Parijscli groen en zemelen, doch terwijl scheren of emelten afdoende en grondig bestreden worden met dit middel is het resultaat tegen de aardrupsen veel en veel minder. Men moet dus niet de schuld geven aan het middel, doch het eenvoudig nog eeni ge malen toepassen als de vreterij i^a het strooien niet ophoudt. Zooals bekend zal zijn gebruikt men per H.A. 2o Kg. zemelen en 1 Kg. Parijsch groen. Dit mengsel wordt eerst droog dooreen gemengd en dan zooveel bevochtigd, dat het uitstrooibaar wordt. Dan strooit men hot togen den avond uit en men kiest dan een avond uit waarvan men verwachten kan, dat er een zachten nacht op volgen zal. Do scheren komen dan n.1. hoven den grond cn vreten van de ^vergiftigde ze melen en sterven. Omdat de rupsen niet zooveel bo ven den grond komen is het middel, zooals gezegd, daartegen niet zoo werkzaam. Toch moet men het uitstrooien niet nalaten en dus de behandeling des noods eenige malen herhalen. Duur is het niet en omslachtig evenmin. Omdat Parijsch groen giftig is voor menschen en dieren moet men het niet uitstrooien op groenten, die binnen eenige weken zullen worden geconsu meerd. Overigens zij men natuurlijk voorzichtig- er mede en men zorge, dat het bij het mengen niet in geademd wordt. Aardappelontsmettcn. Ieder jaar in dezen tijd komen ettelijke vragen binnen over de sterkte der sublimaatoplossing, die» noodig is voor het ontsmetten van pootaardappeloii tegen Rhyzoctonia. Daarom laten wij het weer even volgen. Los per liter water 1 pastille sublimaat op en dompel de poters daarin onder gedurende P/2 uur. Per hectoliter (pl.m. 70 kilo) poters heeft men 50 liter van deze oplossing noodig cn dezo oplossing kan 3 maal gebruikt worden. Indien men sublimaat gaat koopen koopt men dus voor iedere 3 hectoliter poters 50 pastilles. Het klaarmaken der oplossing moet geschieden in houten vaten, niet in metalen. Veelal gebruikt men hier een schuit, die op den wal gehaald wordt. Na tuurlijk moeten de kistjes niet besmet zijn van het vorig jaar. Ook sublimaat is zeer giftig en ook hiermede moet men dus zeer voorzichtig zijn. Wel kan men er met de handen in komen, slechts zeer weinig menschen kunnen er niet tegen. Dat heeft do ondervinding dan wel geleerd en die menschen laten het eenvoudig een ander doen. Luizen in kool. Luizen in uitgeplante kool kunnen gedood worden door te spuiten met de bekende middelen, n.1. zeep- spiritus of nicotinezecp. Voor het maken van zeepspiritus gebruikt men 2 kilo groene zeep en 1 liter spiritus per 100 liter wa ter. Hiermede goed de onderzijde der bladeren spui ten. Nicotinezeep bestaat uit evenveel zeep en 100 gram nicotine (pure) per 100 liter water. Den laatsten tijd komen gevallen van nicotineyer- giftiging voor. Men zij dus ook hiermede voorzich tig. De ambtenaar b. d. Plantene.k. dienst. Sint Pancras. Van Herwijnen. AMBTSJUBILEUM. Op 1 September a.s. zal het 25 jaar geledon zijn, dat onze vroegere plaatsgenoot, do heer C. A. Boon- acker Cz. als adjunct-commies werd aangesteld bij Registratie en Domeinen te Amsterdam. PROPAGANDA-COMMISSIE MELK. EN ZUIVEL PRODUCTEN. Maandag 26 Augustus 1935 vergaderde de Propa- ganda-Commissio voor melk- en zuivelproducten in het district Schagen-Zijpe, ten raadhuize te Schagcn. De Commissie bestaat uit de heeren Mr. D. Bree- baart, burgemeester van Zijpe, Eere-Voorzitter J. Cornelissen, Burgemeester van Schagen, Voorzitter, G. Schuyt, St. Maartensbrug, en Joh. de Veer te Schagen, vertegenwoordigers van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, Jac. Bruin Jbz., St. Maarten, vertegenwoordiger van den Bond van Zui velfabrieken, G. A. Bosman, Schagerbrug en J. C. de Wit, Stolpen, vertegenwoordiger van den L.T.B., en Mej. L. Piet, Directrice van de Landbouwhuis- houdschool te Schagen, particulier persoon. Als vertegenwoordiger van de propaganda-kera voor Noord-Holland is aanwezig de heer H. van Dam. Na opening door den Voorzitter, houdt de heer Van Dam een Inleiding over het doel en wezen der propaganda en geeft daarbij een overzicht van het gebruik aan zuivelproducten in verschillende landen waarbij wordt geconstateerd, dat het verbruik in ver schillende landen grooter is dan in ons land, zoodat uitbreiding van de consumptie mogelijk is. Tot secretaris-penningmeester van de Commissie wordt gekozen de heer Joh. de Veer te Schagen. De Commissie besluit de gemeente Sint Maarten aan het district toe te voegen en zal de Commissie met enkele vertegenwoordigers worden uitgebreid. Een voorloopig werkschema wordt besproken, maar zal een definitieve beslissing worden genomen als de commissie volledig zal zijn en de mogelijkhe den voor propaganda nader zijn bestudeerd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2